^NOVEMBER v „Stad on Lande" kondigde de uitga ve aan van haar tweede jaar .Kro niek". In een landbouwschuur aan de Hogeweg te Scharendijke ontstond een felle brand. In de gemeente raadsvergadering van Westerschou- wen kwam een schrijven van g.s. ten aanzien van de bebouwing rond de Torenhoeve te Haamstede aan de orde. In de gemeenteraad van Zie- rikzee haalde het Initiatiefvoorstel van de P.v.d.A. betreffende grond- verkoop-transakties de streep niet. Brand te Zonnemaire Een felle uitslaande brand te Zon nemaire verwoeste de oude bewaar school aan de Ring. De raad van Brouwershaven besloot over te gaan tot het stichten van een scholen- komplex gelegen aan het Kerkplein, Korenmarkt en Sehuitkade. „Sterna", het blad van de Vogel en Natuurwacht, vestigde er de aan dacht op dat het snelverkeer op Schouwen-Duiveland vele slachtof fers onder de vogels eist. Dc gemeen te Wester schouwen besloot een se- lektiever grondverkoop-beleid te gaan voeren. De voorgaande barre ntaand au gustus, met massale regenval had het ergste doen vrezen voor de graan oogst, maar door de plotselinge weersverbetering kon iedere boer deze oogst nog tot een goed einde brengen. Overal in de regio werden bijeen komsten gehouden om voorlichting te geven over de kursus „Meer be wegen voor ouderen". Belangrijk ge sprekspunt op de bijeenkomst van de Belangengemeenschap Westenschou- wen was de rekonstruktie Kraaijen- steinweg tot de Rotonde. De Zierik zeese jeugdsoos „Brogum" vierde het eerste bestaanslustrum met een ge zellige receptie en een plezierige sportdag. De Belangenvereniging „Bru-Oost" sprak over de renova tie van oude woningen. De kleding- beurs in „Poortambacht" werd een enorm sukses. Het hoe en wat rond het nieuwe soosgebouw voor „Bro gum" leverde een felle diskussie op in de Zierikzeese gemeenteraadsver gadering. Te Noordgouwe besloot men het weer te gaan proberen met een eigen toneelvereniging. Nieuwe Keek De Hervormde Gemeente Zierik- zee besloot de Grote of Nieuwe Kerk over te dragen aan de Stichting „Ou de Zeeuwse Kerken" voor het sym bolische bedrag van één gulden. In de vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad kwam wederom het punt van gemeentelijke op-klassifi- katie aan de orde. Een probleem, dat door de weigerachtige houding van g.s. nog niet tot een oplossing is ge komen. De bewoners van het ge zinsvervangend tehuis „Schouwen- oord" waren te gast in het C.J.V.- kamp te Renesse. De leerlingen van de kleuterschool „De Maltarakkers" maakten een vrolijk tripje naar het fruitbedrijf van de fa. Van der Vel de aan de Oudeweg. De leden van de watersportvereniging „Bru" organi seerden de „Bru-Rally". In de lan delijke serie fotoboekjes „In oude ansichten" verscheen een fraai werkje over het dorp Sirjansland. In de gemeenteraad van Midden- schouwen kwam een geldlening van drie miljoen gulden voor de jachtha ven te Scharendijke aan de orde. De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland besloot tot de bouw van een loods van f 100.000,De leer lingen van Mavo-4 en Havo-4 had den een werk - resp. ontmoetings- week in het C.J.V.-kamp te Renesse. Een Frans gezelschap, op studie reis door Nederland, bracht een be zoek aan Bruinisse om zich te oriën teren over de ontwikkelingen die Bruinisse doormaakt als visserij- en rekreatie-gemeente. Op de plaats van de vroegere gras drogerij aan de Oudeweg verrees het fraaie automobielbedrijf „De No- belpoort B.V.". Als voorproefje op de zwemvierdaagse in het zwembad ZIERIKZEE. Tijdens de maand ok tober stond de Corneliastichting in het middelpunt van de belangstel ling, in verband met de viering van het 100-jarig bestaan. „Dolfijn" werd een demonstratie met modelvliegtuigen gegeven. Op initia tief van de Hervormd-Gereformeer- de werkgroep voor de vrede te Haamstede werd een informatie avond gehouden over het werk van Amnesty International. Het zag er naar uit dat de oester- broedval in de Grevelingen belang rijk minder spektukulair zou zijn dan vorig jaar. Tijdens een vergadering van de V.V.V. Evenementenkommissie be sloot men een Braderie in 1978 af hankelijk te stellen van de uitslag van een te houden ondernemersen quête. Op de tweede inspraakavond be treffende de Nota Landelijke Gebie den kwam het probleem van de kleine kernen uitgebreid aan de or de. De 'heer J. Deist, direkteur van de R.T.M. onthulde op 'het R.T.M.- station te Zierikzee het nieuwe vig net dat de streekvervoersbedrijven in Zeeland na de fusie zullen gaan voeren. De Raibo-bank „Oost-Duiveland" kon terugzien op een gunstig jaar 1976. In de gemeenteraadsvergade ring van Bruinisse kwam aan de or de dat nog een aantal woningen aan gesloten moest worden op het riole- ringsnet. De Bruse Zeskampploeg behaalde in België de vijfde klasse mentsplaats. Smit en Bolnes De vakbonden in Zeeland onder handelden opnieuw over het sociaal plan zoals dat anderhalf jaar gele den voor de sluiting van de machi nefabriek Smit en Bolnes werd overeengekomen. Met 9-2 stemmen besloot de gemeenteraad van Dui- veland een perceel tuingrond aan het Schildersslop te verkopen voor de bouw van een aantal garages. In het kader van de schoolprojek- ten brachten de kinderen van de kleuterschool „De Bruse Rakkers" een bezoek aan een supermarkt en een kinderboerderij. In de gemeenteraad van Duiveland kwam aan de orde dat voor het be heer van het dorpshuis Oosterland een stichtingsvorm nodig was. tggOCTOBER fes Met het luiden van een fraaie ko peren soheepsbel opende burge meester Th. H. de Meester de geheel gerenoveerde zaak van de firma Wil brink in de Korte Sint Janstraat. De raad van Bruinisse was het niet eens met het kollegevoorstel voor het be stemmingsplan „Bedrijfsterrein". Vier raadsleden zorgden met hun tegenstem ervoor dal Bruinisse voor lopig niet de beschikking gaat krij gen over nog meer ruimte voor in dustrievestiging. De dameskapsalon „Wout Lokker Coiffures" te Noordwelle onderging een ingrijpende verbouwing. In Wes- terschouwen werd een werkgroep voor Amnesty International opge richt. Tijdens een inspraakavond in het Zierikzeese stadhuis betreffende het. Groenvolumeplan Poortambacht VI kwamen heel wat wensen en klach ten van de belanghebbende bevol king aan de orde. Een. honderdtal Bruinissenaren voelde niets voor huizenbouw in het plan „Riekusweel". Ter behoud van hun volkstuintjes zette deze groep een handtekeningenaktie op touw. Dijkverhoging Met de dijkverhoging te Burgh- sluis1 werden flinke vorderingen ge maakt en de aanblik ter plekke ver anderde drastisch. In Galerie „No bel" te Zierikzee werden spinlessen gegeven. Onder het aansprekende motto „Help ze omhoog" werd op geheel Schouwen-Duiveland uitvoe ring gegeven aan de nationale kol- lekte voor geestelijk gehandikapten. De Zeeuwse Statemfraktie P.v.d.A. liet ziöh informeren over de Oos- terscheldevverken tijdens een bij eenkomst in Burghsluis. Prof. dr. W. H. Vel erna sprak voor het Ghr. Ger. Centraal Verband over zaken van „leven en dood". De raad van Zie rikzee ging akkoord met een flinke verhoging van de hondenbelasting per 1 januari 1978.' In de jachthaven Aqua delta te Bruinisse bestond gi'O- te belangstelling voor een fraaie botenshow. In de Acacialaan te Bruinisse vonden nachtelijke inslui pingen plaats. Eeuw Corneliastichting Op grootse wijze werd het 100- jarig bestaan van de Corneliastich ting te Zierikzee herdacht. Tijdens een overdrukke feestreceptie in de Ccncertzaal-foyer werden drie hoge onderscheidingen uitgereikt aan een drietal prominenten van en rond „de Cornelia". De jeugd'kommissie van de sport vereniging Renesse organiseerde een geslaagde fiets-puzelrit voor de jeugd. De jaarvergadering van Sportvereniging Ouwerkerk kreeg een positieve impuls door de instel ling van een jeugdbestuur. Voor het eerst sinds lange tijd weiden in de ze regio weer examens voor bijen houders gehouden. Een aantal uitlatingen van de Be langengroep Westenschouwen viel slecht in dc gemeenteraad. De raad van Brouwershaven be sloot de „Haringvlietbruggelden" te gaan besteden aan de bouw van een van het Leger des Heils te Zierik zee. De kleuterschool te Dreischor werd te slecht om te gebruiken, derhalve werden voorzieningen ge troffen in het 'komplex Mr. Mogge- straat 5. De Zierikzeese gemeente raad besloot tot een verhoging van de onroerend goedbelasting met vijf procent. Op de administratieve af wikkeling na werd het Statenkring- verband Sahouwen-Duiveland van het C.D.A., een feit. Tijdens deze bij eenkomst te Zierikzee sprak gede puteerde A. L. van Geesbergen over landelijke en provinciale problemen. De PCF-fraktie in de Zierikzeese gemeenteraad overwoog een voorstel tot bestemmingswijziging van het bestemmingsplan Buitengebied. Men nam dit voorstel in overweging om het de heer M. Kloet mogelijk te ma ken zijn autostalling aan het Eerste Weegje te laten uitbreiden. Na een zeer lange procedure be sloot de raad van Zierikzee tot ver koop van een perceel grond op het industrieterrein aan de heer C. A. Vogelaar voor de vestiging van een hand elsondern em i ng. Dc laatste plechtigheid die de fees tende 100-jarige Cornelia Stichting kreeg te verwerken was dc onthul ling van de marmeren steen, die de herinnering levend houdt aan de stichting van het huis in 1877. Zoals van ouds werden in de ge hele regio deze maand weer vele jaarlijkse ouderavonden belegd, tij dens welke specifieke problemen aan de orde kwamen. Dankrii het mooie najaarsweer kregen de West- hoekse kwekers eindch,k weer eens een goed jaar. Te Kerkwerve wer den de jaarlijkse ploegkampioen- schappcn voor Schouwen-Duiveland gehouden. Zondagsluiling Wiltna Projek tont wikkeling 13.V. te Weert, verloor in eerste instantie het proefproces over de openstelling van winkels op zondag in het re- kreatiepark Aquadelta. Dc openbare bibliotheek te Zierikzee besteedde De Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee gaf te kennen op tjjd in te willen spelen op de nieuwe wet op het basisonderwijs. De gemeenteraad van Midden- schouwen 'besloot f 671.622,be schikbaar te stellen voor de bouw van een gymzaal in Kerkwerve, de inrichting van die zaal en de aanleg van het terrein rond de nieuwe gymzaal. De kunstenaar Theo Voor zaat exposeerde in het „Plaatsen- huis' 'te Dreischor. Andere belang rijke gebeurtenis te Dreischor was de overdracht door het gemeentebe stuur van de fraai gerestaureerde Gemeenschapsruimte aan de Ring. Met het houden van een open huis toonden advokaat mr. G. Nijland en echtgenote het resultaat van de res tauratie en rehabilitatie van kantoor en woning aan het Havenplein 3. De gemeenteraad van Midden- schouwen besloot een krediet van f 78.240,beschikbaar te stellen voor de bouw van oen semi-perma- nentlokaal bij de Chr. Nat. School te Kerkwerve. De Chr. Nijverheids school je Bruinisse vierde liet twin tigjarig bestaan met eon zeer drukke reünie van oud-docenten en oud leerlingen. j. Dc winter begon zich duidelijk aan te kondigen. Een aantal Zierik zeese zaken speelde hierop in met een uitgebreide wintersportpresen tatie in de Concertzaal. De Zeeuwse Staten gaven te kenneh tegen een autosnelweg over de Schelde-pijler- dam te zijn. De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland kondigde aan zich deze winter speciaal te gaan richten op het. peuterspeelzaalwerk. De kastanjebomen aan de Noord WESTENSCHOUWEN. Tijdens de najaarsstormendie over Schouwen- Duiveland woedden, kwam het kol kende water tot aan de trap van Westenschouwen. Rector drs. P. Vis deelde mede dat de Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman" op het bouwplan voor 1978 prijkte. In de bovenzaal van de Ge reformeerde Kerk te Zierikzee werd gestart met een wekelijkse Vesperdienst door de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee. Tegen het plan van b. en w. van Wcsterschouwen het bestemmings plan Hogeweg opnieuw te gaan her zien, rezen veel bezwaren. Sjaak Hulskcr startte te Renesse met een snackbcdrijf. Een zestal fraaie kollages was het eindresultaat van een weekeinde, dat de hervormde en gereformeerde ka- techisatiegroep van Scharendijke en de Geref. Kerk van Brouwershaven cn Zonnemaire hielden in het konfe- rentieoord „De Koebel" te Burgh. De afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV hield te Zierikzee de eerste vergadering. Op 15 november werd gestart met de verkoop van Kinderpostzegels. In hel voormalige PZEM-kantoor aan het Havenplein te Zierikzee werd de kunstnijver- hcidszaak „Tam Tam" gevestigd. De Zierikzeese UVV-afdeling vierde het 25-jarig jubileum met een geweldig amusementsprogramma, dat werd verzoigd door de VARA-radio. Tij dens dc ZLM Iedenraadsvergadering werd gekonkludeerd dat de slechte ekoncmische sltuafte niet voorbij ging aan de land- en tuinbouw. CDA-verband Uitgaande van de A.R.-kiesvere niging en de CHU-kiesvereniging werd te Nieuwer kerk een vergade ring gehouden met als doel te ko men tot, het oprichten van een ge meentelijk CDA-verband. Eén der hoogtepunten in deze maand was de ruime aandacht aan do Kinderboe kenweek met een optreden van bet kindertheater „Deurtje open, deur tje dicht" en met een lezing van de schrijfster Miep Dic-kman. De on- derwatersportvereniging „Scaldis" organiseerde een kennismakings avond in sporthal „Onderdak". In enkele vrijwel leegstaande pakhuizen aan de Engelse Kade te Zierikzee ontstond een felle uit slaande brand, die echter zeer snel werd bestreden. Aan het strand lussen Renesse en De Verklikker werd een zwart-hals- zwaan gevonden. Tijdens een in spraakavond te Zierikzee betreffen de de Nota Landelijke Gebieden kwamen het probleem van de twee de woningen en bescherming van de natuur aan de orde. In de herfstva kantie weid door de Deurloo-zaken te Zierikzee een fantastische Kin- derweek met vele attrakties geor ganiseerd. Een helikopter van het Marine Vliegkamp de Kooi bij Den Helder maakte aan de buitenzijde van de Brouwersdam een geslaagde noodlanding. Na een auto-diefstal te Haamstede ontstond een wi'lde poli- tie-achtervolging. Het duurde dan ook niet lang of een nieuwe wagen werd veranderd in een wrak. V.V.V. Zierikzee Het V.V.V.-kantoor te Zierikzee maakte de cijfers van het afgelopen seizoen op en moest konstateren dat de Nederlandse belangstelling sterk aan het dalen was. Na een periode van drie-en-veertig jaar stopte het echtpaar Murk met zijn kunsthan del aan het Havenplein te Zierik zee. In het Hervormd Verenigingsge bouw werd een speciale Hobby- kontaktavond voor1 zelfbouwers ge organiseerd. Enkele Oosterlandse bedrijven bleken belangstelling te hebben voor grond in het bestem mingsplan Industrieterrein Ooster land. Een staaltje ouderparticipatie was de fraaie opknapbeurt, die de oudere gaven aan kleuterschool ,.Re- hoboth" te Zierikzee. straat te Haamstede werden gered door een ingrijpende behandeling dooi- „booinohirurgen". Met een ovei-wcldigende meerder heid kozen de leden van de Anli- Revolutionaire Kiesvereniging in Zierikzee voor het CDA-verband in dc gemeenteraad. De bloedplasma- avond van de afdeling Westhoek van het Rode Kruis leverde 187 fles sen bloed op. De Camping Sirjansland werd ei gendom van een koöperatieve vere niging. Tegen betaling van f 10.000 kan men op deze camping een altijd durende standplaats verkrijgen. De firma Lievcnse uit Nieuwerkerk heropende het filiaal aan de Noord- dijkstraaf te Brouwershaven. Ondanks de onbevredigende ex port naar Frankrijk wist de mosse- larij haar produkt behoorlijk af te zetten. Een 'bijzondere plechtigheid voor Oosterland was de opening van een eigen Dorpshuis door de heer A. J. Kalland, voorzitter van het regio naal coördinatie-kollege voor open bare werken in Zeeland. Ook voor Brouwershaven ging een lang ge koesterde wens in vervulling. Het voormalige tonnenmagazijn, gelegen tussen de oude en nieuwe jachthaven werd officieel in gebruik genomen als gemeenschapsruimte. Te Zierikzee werd een doorlich tingsprogramma in het kader van een longonderzoek afgewerkt. De be langstelling voor het concert van het d'Artagnan Collectief in de Hervorm de Kerk te Noordgouwe was bedroe vend. Machinefabriek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse ontving op dracht tot het leveren van een twee tal kotters bestemd voor de mossel visserij, elk ter waarde van ongeveer een miljoen gulden. Sint Nicolaas-akties Op bijna alle plaatsen in de regio werd gestart met een St. Nicolaas- aktie, waarvan de organisatie in handen was van de middenstand vereniging. Het bestuur van de jeugdsoos Brogum zei het er niet mee eens te zijn dat de „Brogum"- boerderij in de huidige staat aan de soos beschikbaar zou worden gesteld. klub- en kleedgebouw op het sport terrein te Dreischor. De gemeenten in de regio bleken een centraal dierenasiel te Zierik zee niet meer nodig te vinden. Het Rode Kruis afdeling Westhoek be reidde de patiënten van de „J. Hen ri Dunant" te Zierikzee een onver getelijke ontvangst. Leger des Heils Het tweede jubileum deze maand van een idiële" instelling was de viering van' het 45-jarig bestaan ZIERIKZEE. Presentatie van het nieuwe vignet, die de Streekver voersbedrijven in Zeeland na de fu sie voeren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 21