Nieuwe koor Herv. Kerk Renesse officieel in gebruik W&(V< öBKm&ïïE Sowjet-kritiek op reis Carter Terroristen in Guatemala Ernstige beschuldiging aan adres Bompaketten van Britse ziekenhuizen EEN GROEP RIJKSPOLITIE SCHOUWEN-DUIVELAND in Athene Kaper gedood met eigen granaat DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verfraaiing dorpscentrum /Heeft U nog een\ goed BANKSTEL maar... bent U er toch eenbeetie op uitgekeken... RUIL het dan IN bii UMen bepaal meteen uw nieuwe keus. Vanaf 1 januari Nog niets bekend over vestiging bij Smit en Bolnes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1977 I34ste jaargang Nr. 22227 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- jvekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES' Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Feestvieringen in „Borrendamme?' RENESSE, 30-12. Zaterdag 14 januari zal een stuk geschiedenis in Renesse worden afgesloten. Een stuk geschiedenis van de Ned. Hervormde Kerk, de Jaco- buskerk en daarmee ook van Renesse zelf, omdat de kerk een centrumplaats in het dorp inneemt. Op genoemde datum zal het nieuw gebouwde koor plus aanbouw offi cieel in gebruik worden genomen en zal aan een scala van ver- en her bouwingen van dit uit 13/1400 stam mende kerkgebouw een eind zijn ge komen. U bent van harte welkom. NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL Om«-1268 OUODORP. MASSAMARKT. TEL 01078-1280 MOSKOU, 30-12. Het Sowjet-pers- bureau Tass heeft donderdag kritiek geoefend op de reis van president Carter van de Verenigde Staten, in het bijzonder met betrekking tot het Midden-Oosten. Volgens Tass wil Carter druk uit oefenen op de leiders van sommige Arabische landen „die de capitulatie- politiek van de Egyptische president veroordelen" om hen alsnog achter Sadat te krijgen of hen er op zijn minst toe te bewegen hun verzet te gen de afzonderlijke onderhandelin gen met Tel Aviv op te geven. GUATEMALASTAD, 30-12. De justitie in Guatemala heeft arresta tiebevelen uitgevaardigd tegen ne gentien Westduitse terroristen van de „Rote Armee Fraktion", die on langs als toeristen het land zouden zyn binnengekomen. Als zij gepakt worden zullen ze worden vervolgd wegens hét verval sen van officiële ducumenten, zo ver klaarde donderdag een politiewoord voerder in Guatamalastad. West- Duitsland heeft de autoriteiten in Guatamala foto's gestuurd van 48 leden van de R.A.F. Deze zijn inmid dels door het hele land verspreid. Renesse zal dan met trots kunnen wijzen op het dorpscentrum, dit in tegenstelling met enkele jaren gele den, toen de toenmalige aangebouw de drieklassige school smalend „de puist" werd genoemd. Een doorn in het oog van alle Renessenaren, maar ook van de vele toeristen die het vervallen gebouw een ongepast ver lengstuk van de toch zo fraaie Jaco- buskerk vonden. Natuurlijk speelde men destijds al met het idee van af braak en wederopbouw, maar zolang er geen nieuwe school was gebouwd en men niet zeker was van een be hoorlijke subsidie kon men hiervan alleen maar dromen. Toen feit was worden meteen afbraak van een komen. De heer en mevrouw Ista en hun medewerkers wensen u allen een gezellige oudejaarsavond en een voorspoedig 1978 echter de nieuwe school een en er een flinke subsidie kon verkregen werden dan ook stappen ondernomen om tot van de „puist" en opbouw geheel nieuw koorgedeelte te Natuurlijk waren er verschillende haken en ogen. Zo was er de 5°/o van de bouwkosten, die voor rekening van de Ned. Herv. gemeente van Re- nesse kwam. Die bouwkosten bedra gen zo rond de 7 ton en het is dan ook begrijpelijk dat men eerst wel tegen dat zelf op te brengen bedrag aan zat te kijken. Er werden echter akties op gezet zoals rommelmarkten, braderies e.a. Bovendien kreeg men verschillende giften en dit zorgde er voor dat men tot nog toe een bedrag van rond de f 49.000,heeft bijeen gebracht. Een meevaller was daarna het feit dat genoemde 5°/n ook bij de subsidie getrokken werd. Aan bijkomende kosten voor o.a. verwarming, ge luidsinstallatie en inrichting van het koor schat men nu echter op zo'n 60 a 70.000,gulden, zodat het door de akties verdiende geld hiervoor kan worden gebruikt. Harmonisch geheel Mede door de bemoeiing van Mo numentenzorg is een harmonisch ge heel ontstaan van koor en kerk. Het koor zelf ademt de sfeer van weleer uit, ook al'omdat dit gedeelte is op gebouwd met zgn. kloostermoppen, waarvan er een deel van de afbraak van het oude koor/school gedeelte zelf zijn. De twee gotische ramen aan de oostzijde heeft men overgenomen van een 18e eeuwse prent, terwijl de ven sters aan de noordzijde volkomen identiek zijn aan de vensters die hier in de vroegste periode van de kerk aanwezig waren. Behalve het oorspronkelijke koor is er aan de zuidzijde ook nog een zij stuk gebouwd. Hieraan is niets oor spronkelijks en dat moet gezien wor den als een „fantasieprodukt", voort gekomen uit de behoefte van effi ciëntie, maar toch ook zeer goed pas send in het geheel van kerk en koor. In dit gedeelte bevinden zich ook de ingang en ondermeer toiletten, en een keukentje. Consistorie In de koorruimte, die als consisto riekamer zal worden gebruikt valt meteen de zeer forse kroonluchter op. Deze weegt zo'n 100 kg is 2 m hoog en heeft een middellijn van iVz m. Verder zijn de muren voor een zeer groot gedeelte behangen ipet kleuri ge familiewapens die tot nu toe de zalen van „Slot Moermond" sierden. Dit slot zal na januari niet meer in gebruik zijn en daarom vond mede op verzoek van Monumentenzorg de (Vervolg pag. 3) Hoe zwart staan al de hoornen in de witheid onverwacht van 't overdadig sneeuwendat 't gedaan heeft, van den nacht! Ze staan daar, als gekoolzwart en met teekenen geprent, als zwarteen zware slaven op een eindloos pergament. Gczelle Dit nummer bestaat uit 32 pagina's LONDEN, 29-12. In de Britse zie kenhuizen laat men elk jaar onge veer vijfhonderd baby's die met een rugafwijking geboren worden, opzet telijk doodgaan, verklaarde donder dag de Britse vereniging voor de be scherming van het ongeboren leven. Volgens de vereniging krijgen de baby's met „Spina-Bifida" ((open rugje" een drugsbehandeling of worden onvoldoende gevoed, waar door de levenskansen worden wegge nomen. Een arts heeft terzake gezegd dat men aan deze baby's vier maal zo veel chloral toedient als men norma liter geeft aan kinderen van een jaar. Het effect is dat de baby door de drugs alle eetlust verliest en ter dood wordt veroordeeld. De methode zou in een vijftiental Britse zieken huizen worden toegepast. SCHOUWEN-DUIVELAND. Met ingang van 1 januari 1978 is bij de rijkspolitie op Schouwen-Duivcland een reorganisatie ingevoerd. De beide, op Schouwen-Duivcland aanwezige, groepen, de groep Zierik zee en de groep Westcrschouwcn - zullen dan zijn samengevoegd tot écn groep; de groep Schouwen-Duive- land. Van de nieuw gevormde groep komt het groepsbureau te Zierikzee, waar nu de groep Zierikzee is gehuis vest. Groepskommandant van de groep Schouwen-Duiveland wordt adjudant J. Stroo, momenteel groeps kommandant van de groep Wesler- schouwen. Plaatsvervangend kom- mandant wordt adjudant J. Hoek man, momenteel nog groepskomman dant van dé groep Zierikzee. Het groepsbureau le Haamstede wordt met ingang van 1 januari een post- burcau met als pnstkommandant op perwachtmeester H. J. Theunissen. Adjudant J. Stroo wordt vanaf 1 ja nuari groepskommandant van de nieuwe groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie. (Foto: Zierikzccsche Nieuwsbode) ATHENE. Een pakketbom gead resseerd aan een ambtenaar van de Bulgaarse ambassade in Athene is donderdag in handen van een post beambte die aan het sorteren was, ontploft. De man liep verwondingen aan een hand en een oog op. Pakketbommen werden toege stuurd aan de Amerikaanse ambas sade, de Israëlische kolonie en een Griekse journalist. Zoals in het verleden heeft de „Nationaal Socialistische Organisatie van Grieken" gezegd dat zij de af zender is. In de pakketbom voor attache Sergei Trohin van de Bul gaarse ambassade werd een brief van de organisatie gevonden. Er stond in dat deze tegen het communisme is en een beroep doet op de Bulgaren, te helpen bij het opruimen van de Griekse Communistische partij. SEOEL, Zuid-Korca, 30-12. Een Zuidkorcaansc scoldaat die vijf pas sagiers van een bus had gegijzeld, is gedood en de passagiers gewond, toen hy een granaat liet vallen en deze ontplofte. Dc niet nader beleende soldaat, die behalve granaten ook een auto matisch geweer bij zich had, was in dc zuidoostelijke havenstad Oclsan in de bus gestapt. Hij liet vijftien mensen op leeftijd en kinderen uit stappen, maar hield vijf passagiers vast. Onmetelijk is de snelheid van de tijd, dit blijkt vooral wan neer men terugziet. Seneca ZIERIKZEE, 30-12. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee kon vrijdagmorgen nog geen mededelin gen doen over de toekomst van de gebouwen van Smit en Bolnes. De gemeente is nog steeds in on derhandeling met enkele serieuze kandidaat-gegadigden. „Het zal wel in de loop van janu ari worden voor er iets bekend is", aldus de heer De Meester, die erop wijst dat de feestdagen wat vertra gingen veroorzaakt hebben. Zo zijn er nog verschillende problemen in de personeelssfeer, die moeten worden opgelost. „We zijn hoopvol gestemd", aldus de burgemeester van Zierikzee. „Pas op het moment dat het kon- trakt getekend is, is er echter iets definitiefs te zeggen". In dit nummer bijdragen van: M. J. Bij de Vaate, J. P. Jongschaap, J. dc Wit, A. M. L. Pankow-Edel, I. van Loon, G. W. Will cm se-ran Ganzen, W. P. de Vriecc, W. H. Koikes, S. van Zanten. Foto's: Joh. D. C. Berrevoets, J. dc Wit, ANP. Met dank aan alle technische medewerkers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1