„Mijn baas was meer een vriend voor me" J. van Aken veertig jaar chauffeur: STREEKNIEUWS Broguni vierde druk bezocht kerstfeest SALARIS REKENING NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Kerstconcert ZTIZRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donüirdas 29 drcembcr 1977 Nr. 22220 3 ZIERIKZEE, 29-12. Hel touringcarbeilrijf Van Oeve- ren uit Zierikzee, dat dit jaar haar gouden jubilieum vierde, heeft op 1 januari weer een jubilaris in haar midden. Op de eerste dag van 1978 zal het veertig jaar geleden zijn dat voorman-chauffeur Johan van Aken en welke Sehouwen-Duivelander heeft hij hem wel eens niet in de bus gezeten bij het touringcarbedrijf van de heer C. H. van Oeveren in dienst trad. Toch begon hjj zijn loopbaan niet direkt bij baas Van Oeveren.„Een baas is h\j eigenlijk nooit geweest, wij waren vrienden", aldus de heer Van Aken. Van de schoolbanken - er moest in de krisis van de dertiger- jaren thuis brood op de plank ko men - ging hij als leerling-elektri cien en hulp in de garage in dienst bU de i'a. Romeijn Van de Zande, gevestigd aan de Driekoningenlaan, waar nu het garagebedrijf Van der Wekken is. Naast zijn werkzaamheden als elektricien, kreeg hij in de garage de gelegenheid zich vertrouwd te maken met de technische geheimen van het automechanisme. Johan bleek een vlotte en leergierige leerling te zijn die zich min of meer spelenderwijs ook de stuurkunst spoedig meester wist te maken. Zonder veel pro blemen kwam hij in het bezit van hel toen ook al benodigde rijbewijs. Een maal in het bezit van het rijbewijs werd ter aanvulling op het wat schrale loon een ritje voor de een of ander gedaan, wat tevens een bijdra ge leverde in meer rijroutine. Voor zijn werkgever ging hij ook al spoe dig op pad met mensen om hen te onderrichten in de geheimen van de rijkunst. Hij maakte toen heel wat leuke dingen mee. Vast werk: een weelde Vijf jaar hield Johan het bij zijn eerste werkgever vol, vijf jaar bleef ook zijn aanvangsalaris ongewijzigd. Reden om maar eens naar wat an ders uit te gaan zien. Wij spreken nu over het jaar 1936, toen door de pro vincie een drastische verbetering van het wegvak Zierikzee-Schouwse Westhoek ter hand was genomen. Het vervoerbedrijf v. d. Wekken uit Zie rikzee had het vervoer van de hier voor benodigde stenen aangenomen en kon nog wel een chauffeur ge bruiken. Met de zware vrachtwagens deed hij de nodige routine op, die .hem later als buschauffeur nog uit stekend van pas zou komen. Met ingang van II januari 1938 vroeg de heer C. H. van Oeveren een chauffeur voorzijn autobusbedrijf en Van Aken, die al verschillende ritjes voor hem in de weekends had gemaakt, zag er wel brood in en was er als de kippen bij om zich als kan didaat chauffeur aan te melden. Ons land ging in die tijd nog altijd ge bukt onder een zware krisis en een baan bij Van Oeveren betekende toen de voor velen ongekende weel de van vast werk. Maar iedere baan heeft wel zijn schaduwzijde en dat geldt zeker ook voor een autobus- vervoersbedrijf, waar zeven dagen in de week werk aan de winkel is. Naast de lijndiensten die moesten worden verzorgd, waren er de reisjes met gezelschappen en de sportteams in de weekends. Van Aken heeft ech ter tot op de dag van vandaag nooit spijt van gehad dat hij in 1938 .deze stap zette. Veel veranderd In de loop van de afgelopen 40 jaar heeft hij vele duizenden mensen ver voerd, hetzij naar hun plaats van be stemming of met een gezelschaps reisje en mocht het misschien wei eens ontbroken hebben aan de goe de stemming op een busreisje dan is de man achter het stuur daar zeker niet de oorzaak van geweest. Een oude prent: de nog jonge J. van Aken voor een zéér oude bus. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In de loop van deze 40 jaar is er wel het een en ander veranderd. De wegen zijn aanzienlijk verbeterd, waardoor het mogelijk is geworden op een dagreis heel wat meer kilo meters af te leggen dan vroeger. Betekende vroeger dat een uit stapje naar Valkenburg twee dagen vergde, nu wordt een dergelijke reis zonder problemen in één dag afge werkt. De levensgevaarlijke toeren die op het veer tussen Zijpe en An na jacobapolder moesten worden ge maakt met over de reling hangende bussen behoren definitief tot het verleden, evenals het gebonden zijn aan de tijd om de kans te lopen de laatste boot te missen. Oorlog Het materiaal waarmee moet worden omgegaan heeft eveneens een stormachtige ontwikkeling meege maakt. In 1938 telde de autobuson derneming drie bussen, de Pelikaan, de Trakvogel en de Willy's' waarvan de grootste voorzien was van 24 zit plaatsen, een aantal dat nu meer dan verdubbeld is, terwijl de bussen daarnaast nog aanzienlijk zijn gemo derniseerd. De oorlog was beslist niet de pret tigste periode en verschillende ma len raakte hij ongewild in een aantal benarde situaties. Veel opwekkends weet Van Aken er dan ook niet over te vertellen, al waren er natuurlijk ook wel situaties waarom later, toen alles gelukkig achter de rug was, kon worden gelachen. Zegetochten Eind 1944 werd Van Aken nog door de bezetters afgevoerd naar Duitsland waar hij terecht kwam op de renbaan te Hamburg, met nog een groot aantal mannen uit onze regio beneden de 40 jaar. Na de bevrijding maakte hij met het vervoer van de, uit Duitsland terug gekeerde, man nen ware zegetochten mee. Was de bus vol, dan klommen zij op de mo torkap en werd zo de reis naar de dorpen gemaakt. Even dreigde er na de oorlog met de werkgelegenheid een spaak in het wiel te komen toen de koncessie op de lijndiensten was af gelopen. Vanuit de Zierikzeese scho len werden er zelfs akties onderno men voor het behoud van de bussen, die uiteindelijk sukses opleverden. Na de ramp hebben de reizen met de touringcars een grote vlucht ge nomen en onderging het wagenpark een belangrijke uitbreiding. Van Aken is zelf nooit weg ge weest van reizen die een week of nog langer duren. Toch heeft hij eenmaal met een Amerikaans sympbonieor- kest vier weken Europa doorkruist. Naast chauffeur was hij toen ook nog toneelknecht. Vaste chauffeur Het liefst gaat Johan op stap met de bejaardenreisjes en de schoolkin deren, waaraan hij nog altijd veel plezier beleeft. Gedurende 25 jaar is hij nu al de vaste chauffeur naar Zie- rikzees jumelage stad St. Hilaire. Ook als de Ierse kinderen op Schou- wen-Duiveland te gast zijn is Johan gedurende hun verblijf hier hun vaste chauffeur. Vaste chauffeur is hij ook bij de uitwedstrijden van de voetbalvereniging Zierikzee, de ver eniging waarvan hij in zijn jonge tijd aktief als speler lid was. In de wintermaanden gaat Johan nu al wat gas terug nemen. Hij kom dan niet meer zoveel op de weg en beperkt zijn werkzaamheden tot het onder houd en reparatie van de autobussen in de garage. De heer J. van Aken, bekend op heel Schouwen-Duiveland en daar buiten, viert binnenkort zijn veertigjarig ju bileum bij de firma Van Oeveren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op 7 januari zal de heer Van Aken door het touringcarbedryf C. H. van Oeveren, in het restaurant „De Poor ter" te Zierikzee (14.30-16.30 uur) een receptie worden aangeboden, waar bij het beslist niet aan belangstelling zal ontbreken. SEROOSKERKE Inbraken Gedurende de kerstdagen zijn in de werkhaven van de Rijkswater staat De Schelphoek te Serooskerke op een drietal boten inbraken ge pleegd en vernielingen aangericht. Op de „Delta eigenaar de heer H. Versteeg uit Numansdorp, werd voor de tweede maal in drie weken de mobilofoon ontvreemd. Van de „Rekere", eigendom van de heer J. van Dijk uit Rotterdam werd eveneens de geluidsapparatuur (mobilofoon) ontvreemd en ook van de „Hillechien", eigendom Rijkswa terstaat. Door de Rijkspolitie te water wordt, naar de diefstallen een onderzoek in gesteld. SCHARENDIJKE Oud-papier-aktie sv ZSC eind januari Zaterdag a.s. slaat de sv ZSC een keertje over met het ophalen van oud papier; er komen dan dus geen op halers langs de deur. De vereniging hoopt dat het publiek het oud papier wil opsparen tot eind januari; dan wordt opnieuw begonnen met opha len, het niepwe jaar in. Kerstfeest Zondagsschool De Zondagsschool vierde zaterdag 24 december kerstfeest in de Her vormde kerk. Veel ouders en andere belangstellenden genoten van zang, een gespeeld kerstevangelie en war me chocolademelk. Alle kinderen mochten een boek in ontvangst ne men. Kerstvieringen Zaterdagavond 24 december vond in de Hervormde kerk een gezamen lijke 'kerstnachtdienst plaats, geleid door ds. Koppe. Zondagmorgen 25 december vond in de Hervormde kerk een gezamenlijke kerstdienst plaats, geleid door ds. Delhaas. ZONNEM AIRE Zondagsschool Zondagavond werd in de Neder lands Hervormde Kerk het kerst feest gevierd door de zondagsschool kinderen. De bijeenkomst werd ge opend door ds. J. Seleman. De leid sters hadden de liturgie samenge steld waarin samenzang, zang van de kinderen, fluitspel onder leiding van mevrouw Fonteine en gedicht jes elkaar afwisselden. Mevrouw Van Leeuwen vertelde het kerst evangelie en mevrouw Fonteine het vrije verhaal. Het orgel werd be speeld door mevrouw Van 't Veer. Ds. Seleman besloot deze dienst met dankgebed. Acht kinderen namen afscheid van de zondagsschool en kregen een jeugdbijbel. Het zijn: Jolanda Brou wer, Marian Fonteine, Monique Janssen, Judith v. d. Lee, Hannie van Nieuwenhuyze, Tonnie van Sas, Addy Stoel en An ja de Vlieger. Meisjesklub Het kerstfeest van de meisjesklub onder leiding van mevrouw Van Leeuwen werd op woensdag 21 de cember gevierd. Rondom de kerst boom werd een afwisselend pro gramma afgewerkt met fluitspel, zang, verhaal en gedichtjes. Me vrouw Van Leeuwen las het kerst evangelie. Een week eerder hadden de meisjes vijftig kerstkaarten ge maakt, en naar de bejaardenhuizen „Borrendamme", „Irene" en „Ons Huis" verzonden. Dat dit op prijs werd gesteld bleek uit de reakties die werden ontvangen. NIEUWERKERK Bejaardensoos In een sfeervol met kaarsen ver sierde zaal vierden de bejaarden van de sociëteit in Nieuwerkerk het kerst feest. De middag werd geopend door mevrouw De Kam, die allen welkom heette, in het bijzonder ds. en me vrouw Kolkert en burgemeester De Kam, die later op de middag aanwe zig was. Daarna werd gezongen: „Hoe zal ik U ontvangen" en vervolgens werd een kerstliturgie door enkele dames voorgelezen. Na de thee zong een bejaardenkoortje onder muzikale leiding van mevrouw Van Mourik verschillende liederen, waarna door vijf dames ^an de Plattelandsvrou wen Duiveland een Kerstspel werd opgevoerd. Nadat er verschillende kerstliederen werden gezongen en de heer Van Dijke enkele gedichten had gedeklameerd werd op koffie en ge bak getrakteerd. Tenslotte zong het bejaardenkoortje nog enkele liederen en verzorgde mevrouw Kolkert nog een muzikaal gedeelte. De middag werd besloten met een glas warme wijn en een gezamenlijke broodmaal tijd, waarna de heer v. d. Have na mens de bejaarden, voor de gezellige middag bedankte. Mevrouw De Kam dankte in haar slotwoord allen voor de medewerking en wenste allen prettige feestdagen. Met het zingen van „Ere zij God" werd deze middag besloten. Kerstfeest Traditiegetrouw werd tweede kerstdag in de Nederlands Hervorm de Kerk het kerstfeest gevierd van de zondagsschool te Nieuwerkerk. Het kerkgebouw was geheel gevuld, ook met veel ouders en belangstel lenden. Een grote versierde kerst boom met. brandende kaarsenzorgde mede voor de echte kerstsfeer. Na dat de kinderen kerstliederen had den gezongen, opende ds. Kolkert de bijeenkomst met gebed. Mevrouw Marja Jansen-de Valk vertelde de kerkstgeschiedenis. Daarop volgde een pauze met traktatie. Nadat weer enkele kerstliederen waren gezongen volgde het. vrije verhaal door me vrouw KI. Goudszwaard-Wandel, hoofdleidster over „Heksie Bezem steel". Gespannen en vaak uitbundig, werd dit prachtige verhaal aange hoord. Tenslotte sprak dominee Kol kert een dank woord, in het bijzon der tot de tien kinderen, die om hun leeftijd, de zondagsschool gaan ver laten. Zij kregen allen een liedboek voor de kerken mee. Bij het verlaten van dit blijde Kerstfees kregen allen een zak met inhoud en een prachtig boek mee naar huis. Kerstfeest Chr. school In het gebouw van dc Geref. kerk Ie Nieuwerkerk, werd onder grote belangstelling het kerstfeest met de kinderen van de Christelijke school. In aanwezigheid van vele ouders en belangstellenden werd begonnen met samenzang van psalm 98 1, 2. Ver volgens werd het kerstevangelie ge lezen door de voorzitter van dc ou derkommissie de heer J. J. Folmer. Na de samenzang die hierop volgde vertelde de heer J. van Sluis de Kerstgeschiedenis. Na samenzang en declamatie, was er na de pauze koor zang onder leiding van de heer Zwart. Daarna kreeg „Juf" van de laagste klas het. woord met een vrije vertelling. Gespannen luisterden groot, en klein, naar dit zo ontroeren de verhaal. Na koorzang, sprak het hoofd der school de heer G. R. J. van Heukclon tenslotte het dankwoord uit on dankte alle aanwezigen voor ZIERIKZEE. 27-12. Jongerencen trum Brogum heelt een zeer goed ge slaagd Kerkstweekeinde beleefd. Op tweede kerstdag werd Janet Doele- man uit Nieuwerkerk hel 339-sIe lid. Nog nooit is er zo vroeg in het sei zoen een dergelijk aantal bereikt. Dit bevestigt dat Brogum de grootste jeugdsoos in Zeeland is, wat niet in de laatste plaats aan de inzet van de leden te danken is. Druk Evenals op de disco-avonden van vrijdag en zaterdag was de soos ook op Eerste Kerstdag druk bezocht. Op die dag bracht de Kerstman de leden kado's en voerde de toneelvereniging „Es iest kous bousen" een komisch stuk op. Een hoogtepunt van het weekeinde vormde het optreden van de „Endatleme"-band op de Tweede kerstdag. Deze band speelde gezellige opgewekte en goede muziek in de stijl van Rag-time, Hokum, caljum- en zedeco-muziek. Verscheidene nummers, uitgevoerd met, viool, mandoline, saxophoon en gitaren leidden tot een groot enthousiasme onder het publiek. Als reaktie daarop gaf de band een geweldige toegift. Met1 dit weekeinde is wel bewezen dat Brogum in een dringende behoef te voor de jeugd voorziet. het slagen van dit feest. Leerlingen, leerkrachten, ouderkommissie en an deren kunnen terugzien op een goe de kerstviering. Bij het vertrek kreeg iedere leerling een presentje aange boden. Interkerkelijke kerstnachtdienst Aan de vooravond van Kerstmis werd te Nieuwerkerk in de Geref. kerk een kerstnachtdienst gehouden Tijdens deze dienst werd medewer king verleend door een koper kwin tet van „Oefening en Uitspanning", door Ineke Wandel die het orgel be speelde; voorganger deze avond was ds. P. J. Moet te Bruinisse. Tijdens deze nachtdienst was er veel samen zang. De schriftlezingen werden door jongeren verzorgd. Ook was er solo zang van Marjan Bondeling en Ans van Dijke. De medidatie was naar aanleiding van Jesaja 8 en Lucas 1, door ds. Moet. Als afsluiting van de ze dienst werd gezamenlijk het al oude „Ere zij God" gezongen en ge speeld. Het was een stijlvolle dienst, de opkomst had echter groter kunnen zijn. Oud papier Zaterdagochtend 31 december wordt er weer oud papier opgehaald in Nieuwerkerk. De opbrengst is be stemd voor het werk van de zending der Gereformeerde Gemeente. Ver zocht wordt het papier gebundeld klaar te zetten. OOSTERLAND Schoolkrant De Schoolkrant, het kontaktorgaan van de openbare kleuter- en basis school in Oosterland verscheen voor de kerstvakantie in een nieuw jasje in kerstsfeer. De krant heeft weer heel wat ruimte besteed aan het ge ven van belangrijke mededelingen voor de ouders en voor en over de kinderen. Verder hebben de kinderen zelf meegewerkt aan deze krant. Voorts verslagen over wat er is ge beurd aan aktiviteiten op de school en wat er nog staat te gebeuren. Zo zullen er open lessen komen. De kin deren werden uitgenodigd om mee te doen aan de opstellenwedstrijd, waar voor boekenbonnen als prijs beschik baar zijn gesteld door boekhandel De Feiter in Nieuwerkerk. Die werden gewonnen door onder meer Evert Boogert, Wim Dorst en Mariette Bol kenbaas uit Oostei-land. Ook nu weer kunnen de kinderen in de school- ki-ant allerlei opgaven vinden om zich in de vakantie te amuseren. Afscheid predikant Ds. M. C. van der Meer, Ned. Herv. pi-edikant alhier, die onlangs een be roep aannam naar de Ned. Heiw. Gemeente te Sassenheim, hoopt op zondagmiddag 15 januari afscheid te nemen van zijn gemeente, die hij als opvolger van ds. H. Ommering, sinds 11 november 1977 heeft gediend. Twee weken latei', n.l. op zondag 29 januari, hoopt hij zijn intrede te doen te Sassenheim, na bevestigd te zijn door ds. M. H. Boogerd, herv. predikant te Leiden. Ds. Van der Meei', die op 11 juni 1948 te 's Gra- venzande geboren we I'd, studeerde theologie aan de Rijles Universiteit te Leiden. Zijn eei'ste standplaats was Oosterland. Advertentie Kerstverrassing Evenals andere jaren bezorgden de leden van de thans ontbonden Ned. Herv. Vrouwenvei'eniging „Martha" ook dit Kerstfeest weer, een verras sing bij bejaarden en alleenstaanden uit de Ned. Hei'v. kerk. Het bestond dit jaar uit een ruiker, waai'van er 65 door de dames-wei'den rondge bracht. Een geste, die evenals ieder jaai-, zeer op prijs gesteld wordt dooi de betrokkenen. BRUINISSE Kerstviering van de Herv. Vrouwenvereniging Dc Hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" kwam deze week bijeen in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw voor dc kerstvie ring. Dc presidente mevr. B. dc YVaal- Jumclet sprak in haar openings woord een hartelijk welkom tot de gasten en dc leden en wenste allen een gezegende avond. De bijeenkomst werd geopend mei het zingen van twee verzen van ge zang 1, waarna de pi-esidente voor ging in gebed. Vervolgens hield mevr. Oüens-Boer een schriftlezing uil Je saja 8 en 9, waar aansluitend gezang 8 gezongen werd. Mevr. Dc Jonge- Schoonderwoerd las het kerstgebeu ren uit het Lucas evangelie. Een koortje bestaande uit enkele leden van de vereniging zongen en kele liederen. Na de pauze hield, mevr. Dc Koning-Jumelet een inlei ding naar aanleiding vqn Matthcus 2 „De wijze uit het Oosten", waarop l'w uitgaven zwart op wit. Dp vlotste manier van modern betalen. Hum: gas, licht, abonnementen. Natuurlijk automatisch! En elke maand een vast bedrag naar uw spaarrekening.Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de aansluitend gezongen werd. Mevr. Kik-Boudeling las een gedicht voor van Nel Benschop getiteld „Kerst feest", waarna het kooi'tje nog enke le liederen zong. Er werd nogmaals gepauzeerd en tevens werd er gekollekteerd, de op- bi'engst van f 250,bestemd werd voor de slachtoffers van de ramp in India. Mevr. van Oeveren'-Zondervan las een kerstverhaal voor en er wei'- den nog enkele liedex-en gezongen. Een dei-de pauze moest worden inge last daar een onbekende geefster de vereniging een glas wijn met een stukje kaas aanbood. Mevr. De Waal las nog een oudejaars gedicht, waar na mevr. Kik-Boudeling deze bijeen komst eindigde met dankgebed. Zo wei'd deze sfeei-volle avond besloten met het zingen van „Ere zij God". Geslaagd Aan de kappers akademie te Rot- tei'dam slaagde onze dorpsgenote Ina de Waal voor het diploma da meskapster en kosmetology-a. De mezzo-sopraan Rita Dams heeft dinsdagavond tijdens het kerstcon cert, dat traditiegetrouw in de Trouwzaal van het Stadhuis in Zie rikzee wei'd gehouden, wel de mees te indi-uk gemaakt. De ZVU had de ze keer gezoi-gd voor een ensemble, dat behalve uit de nog jonge zange res, bestond uit de fluitist Dick Boon, de cellist Marinus Hillebi'and en de clavecinist Leen de Broekert. De trouwzaal bleek een prima om geving voor de sfeer waarin het en semble de aanwezigen wist te bren gen. De voornamelijk zeventiende en achttiende eeuwse muziek paste uit stekend bij het flakkei-ende kaai-s- licht en de stijlvolle entourages. Het is jammer, dat niet meer publiek dit gebeuren meemaakte. Het program ma werd geopend met de Sonate in G dur opus 1 nr. 5 van Geoi'ge Frie- drich Handel. Dit werk voor traver so en continuo kwam er, volgens mij, niet helemaal uit. Het kan aan de akoestiek van de zaal hebben gele gen, want later op de avond bleken zowel Marinus Hillebi'and als Leen de Broekert uitstekende continuo- spelers. Nu overspeelde de begelei ding Dick Boon een beetje en dat was erg jammer. Rita Dams liet hierna meteen al vermoeden waartoe ze in staat is in de vier liederen voor mezzo-sopraan, blokfluit en cello van Ivo de Vento, die leefde rond 1572. Muziek, waar we met onze hedendaagse oren, toch altijd even aan moeten wennen. De sonate voor cello en clavecimbel in Bes gi-oot van Antonfo Vivaldi kwam er hierna soms wat moeizaam uit. Leen dc Broekert zou later nog eens bewijzen, dat hij zijn clavecimbel met verve weet te bespelen in Nocl num mer 2 voor clavecimbel van Louis Claude d'Aquin. In de „Deutsche Arie" van Handel rondde Rita Dams met de rest van het ensemble het programma voor de pauze indrukwekkend af. Na dc pauze bleek het gezelschap goed op elkaar ingespeeld mei de so nate voor altblokfluit en continuo van Anne Danican Philidor. Met de Kantate „Ihr Völker hört" van Georg Philipp Telemann voor mezzo-so praan, traverso en bassocontinuo werd dit kerstconcert besloten op een manier die terecht eon enthousiast applaus kreeg van het dankbare pu blick. I. v. L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3