DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING NIEUW LID VAN V.N.-FAMILIE BESTRIJDT NOOD DER ARMSTEN Cellen in cultuur vertonen een skelet VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Salarissen gemeentepersoneel gaan omhoog Kaarsenverkoop niet gestegen ZIERIKZEESCHE .NIEUWSBODE Dins,lag 27 december 1977 Nr. 22225 i De VN'familie is een organisatie rijker geworden: het internationale fonds voor landbouwontwikkeling IFAD. Het opmerkelijke hierbij is dat het gaat om een initiatief van de olieproducerende landen. Die hebben voor de stichting van deze organisa tie geijverd als een eerste aanzet om tot vernieuwing van de economische wereldorde te komen. Hoewel ieder een het wel eens was over de zinnig heid van de plannen, ontstond er niet snel veel waardering voor de IFAD- idee. On der meer is lange tijd ge bekvecht over de financiën, waarvan de westerse industrielanden vonden dat de olielanden zeker de helft moesten bijdragen. Nu zijn de olie landen wel rijk geworden de laatste jaren maar het is zeker nog niet 20 dat alle rijkdom hier is verzameld. En al wordt vaak de opvatting geuit dat de olielanden niet veel van hun weelde delen met de ontwikkelings landen die geen olie hebben, toch is vergeleken in percentages de ont wikkelingshulp die uit de kassen van bijvoorbeeld de Arabische olielanden komt bepaald niet schriel. Dat ge beurt echter wel grotendeels in rechtstreekse onderhandelingen met de begunstigden. In de internationale samenwerking op dit gebied zijn de olielanden tamelijk terughoudend geweest. Behalve dan in deze nieu we IFAD - uiteindelijk is dit wel een reden geweest voor de industrielan den om wel mee te doen, ook al beta len ze uiteindelijk wel meer dan de helft van het miljard dollar waarmee het fonds begint. Dat is geen gering bedrag, maar wel een druppel op een gloeiende plaat. Daarom is zeker vooral op aandrang van de industrielanden de structuur van IFAD zo geworden dat he teen beetje lijkt op de wereld bank: degenen die het geld leveren beslissen over de besteding volgens de statuten van de organisatie. In dit opzicht is er dus zéker geen sprake van de nieuwe economische wereld orde ivaarover in de VN zoveel wordt gesproken. Maar de ervaring tot dusver is wel geweest dat zo - zonder veel inspraak van de ontwik kelingslanden - wel effectiever wordt gewerkt. En dat is voorlopig wellicht belangrijker. Want het gaat hier in derdaad om een speciale doelstelling: juist de allerarmste landen helpen hun landbouw zo te ontwikkelen dat althans de honger buiten de deur blijft. Voor de keuze Het zijn die landen waar van het weinige dat verdiend wordt steeds meer opgaat aan de import van voedsel dat eventueel ook op eigen bodem verbouwd zou kunnen wor den. Dat zou ook moeten, want juist deze alleramsten zijn het meest ge dupeerd door de stijging niet alleen van de olieprijzen maar ook van al lerhande industrieprodukten. Daar moet dus een keus gemaakt worden tussen aankoop van noodzakelijk voedsel en even noodzakelijke ande re dingen. Vaak bekoopt men de aanschaf van noodzakelijke machi nes en olie inderdaad met de honger. Ook de landen die niet tot de aller armste gerekend worden - de grens lijn ligt bij een inkomen van 500 dol lar per hoofd va nde bevolking per jaar - kunnen geld lenen van dit fonds. Maar dan op voorwaarde dat het gebruikt wordt voor dergelijke projecten dat dé armsten van de be volking ervan profiteren en niet zo zeer de economische structuur van het land als geheel bekeken. De nieuwe VN-dochter moet nog beginnen te werken en hoe ze dit zal doen bepaalt of de wereld er echt bly mee kan zijn. Maar verheugend is voorlopig wel dat voor het eerst de door de olie rijk geworden ont wikkelingslanden plus de industrie landen iets samen doen voor de arm ste naties van de wereld. Het is een pendant van de vele diskussies op UNCTAD, de Noordzuiddialoog, waar alsmaar deze groepen niets tot stand brengen - ditmaal lukte het wel. En curieus hierbij is dat de Oosteurope- se landen, met uitzondering van Roe menië. deze nieuwe ont wikkeling om de ellende in de wereld te bestrijden, volkomen negeren. Waarschijnlijk op grond van de overweging dat het ka pitalisme de misère heeft veroor zaakt en dus ook maar moet oprui men. Een spreuk die in ieder geval het voordeel heeft dat ze niets kost. DEN HAAG, 23-12. De salarissen van het gemeentepersoneel in Ne derland gaan per 1 januari met pet omhoog. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken burgemees ter en wethouders van alle Neder landse gemeenten per brief laten we ten. De verhoging is een. gevolg van de verwerking van de nacalculatie van de trend 1977. De optrekking van de Ionen 'heeft een minimum van f 23,47 per maand. De salarissen die boven de maximumscihaal van het bezoldigingsbesluit liggen zulIerT in verhouding worden gematigd, aldus de minister. Advertentie STERK EN DEGELIJK WJÖ. DAM 9 LfNGKÈEK LEOERWAREN ZIERIKZEE TILBURG. 23-12. De kaarsenver koop in ons land is dit jaar niet ge stegen, maar gelijk gebleven aan die van 1976. Volgens de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten in de kaarsenindustrie te Tilburg (waarbij 22 fabrikanten zijn aangesloten) heeft de consument dit jaar voor on geveer 55 miljoen gulden besteed voor de aanschaf van kaarsen. Per Nederlands gezin zullen gemiddeld 38 kaarsen worden opgebrand en dat is evenveel als vorig jaar. In 1975 bedroeg het verbruik nog 36 kaarsen per gezin. De Vereniging van Kaarsenfabri kanten is nogal bezorgd over de we derom toegenomen import van kaar sen. In 1975 was dat 41 procent, vo rig jaar 38 procent, maar voor 1977 is de schatting 40 procent. AMSTERDAM. De akteur Manfred de Graaf is in het huwelijk getreden met Catherine Meylen. Manfred de Graaf speelt momenteel de hoofdrol in het toneelstuk „Boeing Boeing", naast Rijk de Gooyer. Links op de foto: een van de gasten: Ton van Duinhoven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 38-jarige R. de J. uit Utrecht, die wordt verdacht van de moord op de 18-jarige Am sterdamse prostituee Ingrid Deen heeft zijn eerder bij de hoofdstede lijke recherche afgelegde bekentenis ingetrokken. EINDHOVEN. Sinds 10 december zijn in Zuid-oost Brabant gewapen de roofovervallen gepleegd. De buit bedraagt alles bij elkaar f 80 tot f 90.000. De politie houdt er rekening mee dat de overvallen steeds worden uitgevoerd door een en dezelfde ben de. ZUTPHEN. De 23-jarige, uit Rot terdam afkomstige chauffeur P. L. R. heeft vrijdagmorgen voor de Zut- phense rechtbank wegens diefstal een gevangenisstraf tegen zich horen eisen van vier maanden onvoor waardelijk. Hij stond terecht wegens het wegnemen eind augustus van dertigduizend gulden van een mede gevangene. ROTTERDAM. Velé duizenden mensen zijn vrijdagochtend te laat op hun werk in Rotterdam gekomen, doordat de Metro een aantal uren de Maa9 niet kon kruisen. De oor zaak was een elektriciteitsstoring in het centrum. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft als staatshoofd van Nederland een exemplaar ontvangen van de vredesboodschap, die Paus Paulus- op 20 december heeft geplubliceerd. In deze boodschap deed de paus een beroep op alle mensen om zich ge zamenlijk in te zetten tegen oorlog, terreur en geweld. DORDRECHT. De 42-jarige me vrouw M. B. uit Hardinxveld-Gies- sendam blijkt op 28 november door haar echtgenoot, de 42-jarige tech nisch manager W. J. O. in het water van de Oude Zeedijk in Meerkerk te zijn gegooid in een poging haar te vermoorden. De man kreeg echter spijt en hielp zijn vrouw weer oo het droge. ROTTERDAM. Drie bevoorra dingsschepen van Smit-Loyd, onder deel van het Rotterdamse sleep- en bergingsbedrijf Smit Internationale, zijn reeds enige maanden op „(jsber- genpatrouille" bij Groenland. De schepen hebben als taak ijsbergen en kleinere stukken drijvend ijs op vei lige afstand van de ter plaatse aan wezige booreilanden te houden. Zon der de hulp van de Smit-schepen zouden de eilanden de kans lopen door de ijsmassa's te worden ver pletterd. Groene lijn gedijt DEN HAAG. De „groene lijn" ge dijt, want sinds de opening in febru ari van dit jaar is er al meer dan zestigduizend keer gebruik van ge maakt. Langs die lijn vertelt de Stichting Public Relations van Land en Tuinbouw twee minuten lang aan belangstellende opbellers wal er in de agrarische wereld pas is gebeurd of weldra gaat gebeuren. Hoe hei met produkten en prijzen staat, hoe ze zelf over sommige dingen denkt. Omdat de nieuwsgierigheid naar de groene berichten bij zo veel men sen tegelijk opkwam dal het plaat selijke Haagse telefoonverkeer er door werd gestoord, heeft de P.T.T. de stichting dringend verzocht er een ander telefoonnummer voor te aan vaarden. Dat gaat nu per 2 januari gebéuren: 070-837700. Op dat num mer kunnen vier lijnen worden aan gesloten, zodat er meer mensen te gelijk van nieuws voorzien kunnen worden. Uit steekproeven, vertelt de stich ting, is gebleken dat de „Groene lijn" gebeld wordt door mensen uit alle delen van het land en uit allerlei be roepsgroepen. AMSTERDAM. De P.T.T. heeft op het dixtriktspostkantoor aan de Oos- terdokkade in Amsterdam - het grootste kantoor in Nederland - dit seizoen 550 extra hulpkrachten in geschakeld om hel hoofd te kunnen bieden aan de enorme hoeveelheden kerstpost. Foto: parttimers bezig met het sorteren in. vakken in de grote hal van het distriktspostkantoor. door HENK VAN HEESWIJK Ze heeft de vrouw van haar cliënt tweemaal aangeschreven, de keer per aangetekend schrijven on toen hierop ook niets werd vernomen, is men met de justitie in Den Haag gaan puzzelen of en welke mogelijk heden er zijn om beslag te laten leg gen op geld en verdere bezittingen van mevrouw B. Oosteling-van t Hoogen, wonende op Mallorca. Een probleem, waar men op het ministe rie niet zo gauw uit komt. Waar schijnlijk is het niet op te lossen. Van de Spaanse autorieiten heb je in zul ke gevallen in de regel weinig me dewerking. Zes weken vóór Gijs er zijn straf op zal hebben zitten, wordt hij uit zijn cel gehaald. En naar de officier gebracht. Daar hoort hij feiten, die hem doen schrikken. De officier zegt, dat hij in overleg met de president van de rechtbank en advokaat Van Zellecom besloten heeft de rest van de straf op te schorten. „De kwestie is, meneer Oosteling, dat we u naar Mallorca willen laten gaan. Er is daar wdt gebeurd, dat u waarschijn lijk niet prettig in de oren zal klin ken; uw vrouw blijkt al drie weken in een inrichting op dat eiland te zitten. Ze schijnt helemaal van de kaart te zijn. Wc hebben hier over bericht gekregen van de kollega van uw advokaat, waarover meneer Van Zellecom het wel eens gehad zal heb ben, namelijk meneer Loss. De advo kaat in Paima de Mallorca, die ook aan bet werk is geweest voor uw be langen. Wat er precies aan de hand is met uw vrouw, kunnen we niet nagaan, tenminste niet dadelijk. Maar meneer Loss adviseert ons u naar Mallorca te laten gaan, uiter aard met de nodige dokumenten on identiteitsbewijzen, zodat, bewezen kan worden, dat u haar wettige, nog in leven zijnde echtgenoot bent. De procedure op het gemeentehuis van Holendrecht om u weer op papier le vend te maken is in tussen in orde gemaakt. Ik heb vanmorgen al op dracht gegeven zo snel mogelijk voor u een paspoort te laten maken". De man lacht even. „We hebben van de nood een deugd gemaakt en drie foto's uit het atelier laten komen, waar u na uw arrestatie bent gefoto grafeerd en men uw vingerafdrukken heeft genomen. De nummers op de foto's zullen natuurlijk geretou cheerd worden. Van de staat krijgt u een vliegtuigticket voor heen- en terugreis alsmede wat geld, zódat u zich daar de eerste dagen kunt be helpen. Straks komt hier de cura- trice van het faillissement me offi ciële papieren in het Spaans. Dit al les zal het misschien mogelijk ma ken, dat u het geld, dat uw vrouw indertijd meegenomen heeft naar Mallorca, terug kunt vorderen. Ten slotte bent u haar man." De volgende dag zit Gijsbert Oos teling in het vliegtuig, dat binnen ongeveer twee uur naar Mallorca brengt. Hij heeft een koffer met wat kleding en toiletartikelen bij zich. En is ondanks het feit, dat hij voor waardelijk in vrijheid is gesteld, somber gestemd. Omdat Bea in een inrichting zit. Wat is er gebeurd, waardoor zij zo van de kaart is ge raakt? Dat moet toch een oorzaak hebben. Maar hij heeft er geen idee van hoe en waar Bea al die maanden heeft geleefd en wat er in al die tijd is voorgevallen. Het is heet als het vliegtuig het door do zon geblakerde vliegveld van Mallorca heeft bereikt. Er staat een grote staan-autobus bij de vliegtuig trap klaar om do passagiers naar het stationsgebouw te brengen. De pas- senkonrolo is vrij scherp, maar als hij eindelijk door de laatste deur is gegaan, staat daar een meneer in zomerpak, die hem knikkend tege moet ti-eedt: „Meneer Oosteling?" „Die ben ik, ja." „Mijn naam is Loss, Jacob Loss. Ja, ik spreek Nederlands, al woon ik al heel wat jaren in Spanje. Ik her kende u meteen van de foto, die men mij heeft gezonden. Hoe maakt u het?" Ze lopen samen verder naar de auto, die een eindje van het gebouw verwijderd op een parkeerterrein staat. Gijs antwoordt: „De omstan digheden in aanmerking nemende, redelijk. Hoe is het met mijn vrouw? Waar is ze eigenlijk?" De man beduidt zijn gast in te stappen en gaat dan zelf achter het stuur ziten, waarna de wagen lang zaam wegrijdt, in de richting van de stad. Naar woorden zoekend, ant woordt de advokaat: „Op Mallorca zijn maar een paar inrichtingen voor gevallen als deze. Wat akkommödatie betreft zullen zij waarschijnlijk niet kunnen tippen aan wat wij in dit op zicht in Nederland gewend zijn. Gis teren heb ik nog gebeld: uw vrouw is afwezig en bazelt van alles door een in een mengelmoes van Spaans en Nederlands." „Is het mogelijk, dat ik haar kan zien en spreken?" De man achter het stuur haalt de schouders op. „Ik kan het niet zeg gen. Daarover moet de dokter be slissen. We zullen er vanmiddag heenrijden, want het is een heel eind buiten Palma, een dikke zeventig kilometer. Een heel rustige omgeving overigens, vrijwel geïsoleerd van de bewoonde wereld en de grote wegen, zodat alle voorwaarden aanwezig zijn om tot rust en genezing te ko men." „Is u bekend, wat de eigenlijke aanleiding is geweest, waardoor mijn vrouw buiten zinnen geraakte?" (word! vervolgd) ZIERIKZEE. Mensen en dieren bezitten niet alleen een skelet maar ook gewone cellen. Dit is men on langs te weten gekomen. Mary Os- bom en Weber van het Max Plack Instituut te Göttingen hebben met hun nieuw ontworpen procédé cel len in cultuur zodanig weten te pre pareren dat het skelet duidelijk te voorschijn kwam. Nog nooit eerder heeft men gezien (wel vermoed) hoe de celkern met vele „draadjes op zijn plaats in de cel resp. in het celprotoplasma (de taai vloeibare inhoud) wordt gehou den. Gebleken is, dat de draadjes „gevlochten" zijn en uit achitne be staan (samentrekbaar eiwit mole cuul), zo een netwerk van micro- filamenten (micro vezeltjes) vor mend: het cel-skelet. Zonder dit skelet zou de kern en ook andere cel-orgaantjes van hun plaats raken en een interne chaos teweeg bren gen. Zo zien wij, dat wij weer een stuk dieper in de celstruktuur zijn doorgedrongen. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 28 DECEMBER NED. I: In de Berebios de volgende programma-onderdelen: De kleine beer Piggeldy en Frederick, Hippo en Niespaard, Charlie Chaplin, Kuif je en een extra lange aflevering van de Bereboot. 's Avonds, na Van ge west tot gewest en een uitzending van de C.P.N., volgt het Zweedse te levisiespel bekroond met de Prix Italia 1977: Het komt allemaal wel in orde. Een multinational besluit zijn filiaal elders te vestigen. De film toont nu hoe het de overbodig geworden arbeiders vergaat, die weliswaar een uitkering ontvangen, maar wier leven nooit meer als hel oude wordt. Vervolgens een editie van Panoramiek waarin vanavond aandacht wordt gesschonken aan Ve nezuela, een van de weinige Zuid- amerikaanse landen waar een geko zen president aan de macht is. De reportage behandelt de politieke te genstelling, het belang van de aan wezige olie en de Amerikaanse in vloeden. Als laatste programma on derdeel Studio S]X>rt. NED. II: De uitzending wordt be gonnen met de derde aflevering van de serie Kon hesi baka-kom gauw terug. Nadat de bittere casave is af gestorven wordt tante Lucy ziek. Iedereen is bezorgd maar Georgien weet wat er werkelijk aan de hand is. Volgens de waarzegster moet er in de buurt van de casavw iets roods gezocht worden voordat tante ge neest. Na de rubriek Kenmerk en de Stichting Socutera volgt de speel film van vanavond, te weten Ni co laas en Alexandra, een Amerikaanse produktie uit 1971. Deze film be- schrijft in eerste instantie het fami liedrama van de Romanovs. Daar naast natuurlijk ook de woelige ge beurtenissen rond de revolutie met de opstand van 1905 en de afschaf fing van de Doema's. Veel aandacht wordt natuurlijk ook besteed aan de geheimzinnige en boosaardige Ras- poetin die met zijn hypnotische ga ven op de tsaristische familie grote invloed uitoefende. De uitzending wordt besloten door een epiloog van dominee Harder, onder de titel Tot besluit. WOENSDAG 28 DECEMBER NED. I: 15.30 Berebios; 18.25 Se samstraat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Het komt allemaal wel in orde; 21.35 Journaal; 21.50 Pano ramiek; 22.20 Studio Sport; 22.45 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Toe ristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kom gauio terug; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jottrnaal; 20.25 Socutera; 20.30 Nicolaas en Aleksandra; 23.30 Tot besluit; 23.35 Journaal. DONDERDAG 29 DECEMBER NED. I: Aangezien het kerstva kantie is ook vandaag nog een mid dag uitzending en u>el een van hoog gehalte, liet is namelijk de speelfilm die waarschijnlijk Iedere volwassene al wel eens gezien heeft. A night in Casablanca, uit 1904 met de Marx Brothers Croucho, Harpo en Chico in de hoofdrollen. Het kleurrijke trio, dat hel moet hebben van knap uitge sponnen misverstanden, heeft dit keer de leiding van een berucht hotel op zich genomen. Daarna een toneel stuk speciaal gescheven voor kinde ren door Kees van Kooien en Wim de Bie. Het stuk is geschreven met be hulp van gedeeltes uit de poppen- filmserie Rubovia en is getiteld De nieuwe koning. In De man van zes miljoen, ontmoet Steve Austin zijn oude vriend Bigfoot een gigantisch mensaapgedrocht. De antropologe Hope Langston is erin geslaagd het wezen te fotograferen en wil het nu vangen, want ze ruikt geld. Steve maakt zijn fabrikagekosten van zes miljoen waar, door dit plan le ver ijdelen. In Simonskoop vervolgens besteedt Simon van Collem aandacht aan de nieuwe Amerikaanse science fiction film Star Wars. Hij toont en kele fragmenten en praat met hoofd rolspelers Carrie Fischer en Mark Hamill. Daarna O, moeder uxit is het heet, waarin de soldaten met de dag meer last krijgen van het geschreeuw van hun sergeant. Dankzij hun geza menlijke inspanningen wordt Beau mont naar de Milva overgeplaatst. Pierre Kartner, die met de smurfen en zijn vader Abraham outfit grote /commerciële suksessen boekt, laat vanavond iets over zijn partikuliere leven los in Henk van der Meyden's TV Privé Onder de cynische titel 1977 geen kommentaar komt de NOS daarna met een programma over de gebeurtenissen van het afge lopen jaar, waarin tevens de uit komst van de enquête wordt be kendgemaakt waarbij de volgende twee vragen werden gesteld: welke man of vrouw maakte op u de mees te indruk? en Welk nieuwsfeit maakte op u de meeste indruk. NED. 11: Paddington, probeert het voor de verandering eens bij een kapper. Hij oefent met de tondeuze op een bezemsteel en neemt dan een man onder handen. In Mukula, de kleine kapitein, heeft de boot averij opgelopen. Ze stranden en vinden een gewonde Duitse oldaat, die ze te gen Mikula's grootvader willen uit wisselen. Na de Dik Voormekaar Show, volgt een Israëlische televisie spel, getiteld Stella. Stella loopt rond met weemoedige herinneringen aan iemand die ze liefhad en zangles gaf. Later komt ze opnieuw iemand tegen die ze zangles geeft en van wie ze gaat houden. Na een optreden van de Chinese variété-groep Tientsin, nemen we weer een kijkje bij de Fa milie Bellamy waarin James met Butler Hudson uit logeren gaat bij de Newbury's, mensen van hoge adel. James wordt aldaar verliefd op een oude vriendin, terwijl Hudson, dankzij zijn verantwoordelijk optre den van de markiezin Newbury het aanbod krijgt haar bediende te wór den. Hudson is hier zeer verheugd over. Tenslotte nog de programma's Hier en Nu en Standpunt. DONDERDAG 29 DECEMBER NED. I: 14.00 A night in Casablan ca; 15.20 De nieuwe koning; 18.15 Biologie18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miloen; 19.50 Simonskoop; 20.10 O moeder wat is het heet; 20.40 TV- privé; 21.35 Journaal; 21.50 Geen kommentaar; 23.20 Journaal NED. II: Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Paddington; 19.10 Mikula, de kleine kapitein; 19.35 De Dik Voor- mekaarshow; 20.00 Journaal; 20.25 Stella; 21.15 Tientsin; 21.30 De fami lie Bellamy22.20 Hier en Nu; 23.00 Standpunt; 23.10 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7