Druk in de Westhoek, rustig op de wegen Zierikzeese Joke Noest maakt een nieuwe bundel Bejaarden Sirjansland vierden het kerstfeest Kerstviering openbare basisschool Sirjansland Sociale dienst BELANGENVERENIGING BRU OOST KOOS EEN DEFINITIEF BESTUUR Kerstdagen 1977: STREEKNIEUWS „Gebitje wil me bijten" GEMAKKELIJK SPAREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 27 llecnnlH-ï 1977 Nr. 22227 3 SCHOUWEN-DUIVELAND - „Rustiger dan normaal", was de konklusie van de rijkspolitie te Zierikzee over de beide kerstdagen. Zowel in de stad als op «1e grote verkeerswegen was niet te merken dat het Kerstmis was. In de Westhoek van Schouwcu-Dui- veland was het anders, zelden was de temperatuur niet de Kerstdagen zo mild. Zondag schoot' het kwik tot boven de 10 graden, wat ongekend is en ver boven de normale aarde. Het gevolg voor de Westhoek was, dat een fikse wandeling er dik in zat. En daar de Westhoek, wat vreem delingen betreft, flink bezet was, kreeg men de vreemde gewaarwor ding dat veel mensen het strand op zochten om zonder jas wat te gaan kuieren. Veel ruimte was er niet, want de storm van zaterdaghad nog steeds zijn invloed op het zeewater dat vrij hoog op het strand uitliep. En na tuurlijk trokken de wandelpaden in de boswachterij veel bezoekers, want een dergelijke mogelijkheid om aan het einde van het jaar heerlijk tus- ZIERIKZEE Verlichting kerstboom Grevelingenstraat vernield Voor de kerstdagen in de nacht van donderdag op vrijdag, hebben onbekenden de kostbare verlichting van de kerstboom die door de Plant soenendienst met zeer veel zorg was opgesteld aan de Grevelingenstraat, geheel vernield. De bedrading en restanten van de vernielde lampjes werden in stukken getrokken terug gevonden in het water van de vaart langs de straat. Voor de mensen van de dienst was het een hele teleur stelling de eerst zo fraaie boom vrij dagmorgen geheel onttakelt aan te treffen. Overigens lukte het weer de aangerichte schade provisorisch te herstellen, zodat in Poortambacht de lichtjes van de gemeentelijke kerst boom tijdens de kerstdagen toch nog hebben gebrand. sen de dennebomen te wandelen, komt zelden voor. Volle parken Tweede Kerstdag was wat minder mooi, omdat een druilerige regen het buiten vertoeven niet aantrekkelijk maakte. Tegen de avond vertrokken al veel mensen naar de Randstad richting. Vernielingen In een tuin van een pand aan de Wielingenstraat werd de bol van een buitenlantaarn gevonden. Deze be hoorde toe aan de familie v. d. W. Aan de auto van A. in de Wielingen straat waren de kentekenplaten om gebogen en de benzinedop ont vreemd. Verder werd in de Kreeft straat een zekeringskast van de PZEM vernield. Deze werd proviso risch hersteld. ZIERIKZEE/DUIVELAND De storm De storm, die zaterdagmorgen vroeg over Schouwen-Duiveland raasde, veroorzaakte her en der lich te schade. Aan de Zwanenburgseweg te Nieuwerkerk werd een boom uit de grond gerukt. Te Zierikzee moes ten vele dakpannen het ontgelden. Vooral het gebouw van het Zieken fonds aan het Havenpark liep schade aan het dak op, terwijl op de Zee- landbrug vele autoruiten werden vernield. HAAMSTEDE Schrijfavond Op maandag 16 januari organi seert de Amnesty International Werkgroep Westerschouwen opnieuw een schrijfavond in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk. ZIERIKZEE. Er heeft opnieuw een boek het licht gezien van de Zierik zeese kunstenares Joke Noest. Vorig jaar deed ze al van zich spreken met een kinderprentenboek dat door het Zeeuws Kunstenaarscentrum werd uitgegeven. Deze keer is het iets voor grote mensen: „Gebitje wil me bijten", een bescheiden bundeltje gedichten en pentekeningen, dat ze samen met de lerares Nederlands Lies Peiger en een kollega beeldend kunstenares Inge van der Kooij in boekvorm heeft gegoten. Er zijn slechts 300 exemplaren van opgelegd die voor namelijk op tentoonstellingen en in galerieën te koop zijn. In Rotterdam zorgt Polak van Gennep voor de verspreiding en in Zierikzee verleent boekhandel Ochtman er zijn mede werking aan. Sukses Met de gedichten oogstte Joke al eerder sukses op de poëzievoor- drachtsavonden van het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg. De tekeningen zijn. ijle en onwerke lijke fantasieën die betrekking heb ben op de meest elementaire levens- funkties. Haar voorliefde voor het aburde is terug te vinden in de ver zen. Een strakke vorm valt er ook al niet te ontdekken in de bundel. Suikercyclus Alleen de „suikerkcyclus" van acht gedichten, galgehumor over het wel en wee van de suikerpatiënt, is een samenhangend fragment. Verder hou den de verzen en tekeningen geen verband met elkaar. „Wat het geheel tot eenheid maakt is het levensgevoel waaruit ze voortspruiten", zegt Joke er zelf van. Verder wil ze er maar niet te veel over kwijt. Gedichten vindt ze al een veel te opgeblazen woord voor de maffe teksten die ze presenteert. „En kunstenaars die over hun eigen werk praten moet je maar gauw een grote pot moterd on der hun neus houden", zegt ze. In haar bundel weet ze te melden: „Hoera, een wonder geschiedt de avond valt en ik niet". De diverse winkelzaken hadden het zaterdag bijzonder druk om ie dereen aan het nodige voor de Kerst te helpen. De bungalowparken waren praktisch allemaal vol, zodat de mid denstand terug mag zien op een goe de kerstperiode. RENESSE Eenzijdig ongeval In de nacht van maandag 26 op dinsdag 27 december ontstond een eenzijdig ongeval op de Hogezoom. Bestuurder A. J. v. d. S. uit Seroos- kerke wilde in zijn auto een casset tebandje verwisselen. Dit was ver moedelijk de oorzaak dat de wagen in botsing kwam met een aantal bo men en tenslotte tegen een betonnen paal tot stilstand kwam. V. d. S. moest met verwondingen naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd worden. De auto werd zwaar beschadigd. KERKWERVE Jeugdleden W.I.K. naar mini-voetbal De junioren van de s.v. W.I.K. te Kerkwerve brengen op donderdag 5 januari een bezoek aan de Ahoy-hal in Rotterdam om daar een show te bekijken van het mini-voetbal. Ver wacht wordt dat er zo'n veertig jon gens meegaan. OUWERKERK Auto in sloot Op Eerste Kerstdag omstreeks 9.30 uur werd een Citroën-personenauto gesignaleerd in de sloot langs de pa rallelweg van Rijksweg 18 bij de af slag van Ouwerkerk. Via .kenteken bewijs deel III kwam de politie er achter dat de auto eigendóm is van J. K. te Zierikzee. K. verkeerde in de mening dat zijn auto nog gepar keerd stond in de Schel des traat. De wagen moet vanuit de Scheldestraa't zijn ontvreemd. OOSTERLAND Kerstviering bejaardensoos De bejaardensoosbezoekers en -be zoeksters hdblben op sublieme wijze hitn kerstfeest gevierd in de ver sierde zaal van het dorpshuis „Oos terhof". De 'leiding was in handen van de presidente mevr. E. J. Poel man-van Leeuwen, die de vele aan wezigen bejaarden een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid mevr. de Kam, de echtgenote van Duive- land's burgemeester, en Ds. van der Meer. Gezongen werd hierop Gez. 1; 1.4 en 9. Hierna ging ds. van dei- Meer voor in gebed, en na lezing van het aloude Kerstevangelie waarover hij een meditatie hield hief men Gez. 18 1 en 4 aan. Vervolgens las mevr. Boogert-wan den Berg een Kerstver haal voor en mevr. Kloote-van 't Hoff een Kerstgedicht. Toen kwam BURGH-HAAMSTEDE, 24-12. Don derdagmiddag werd door de leerlin gen van de openbare basisschool „De Kirréweie" te Burgh-Haamstede het kerstfeest gevierd. In de gemeeh- schapszaal van de combischool werd door een aantal leerlingen van de zesde klas een kerstspel opgevoerd, gezamelijk gezongen en een kerst verhaal verteld. Eerst werd dit gedaan voor de leerlingen van de eerste t/m de derde klas en daarna voor de leerlingen van de vierde t/m de zesde klas. In de door de leden van de ouder kommissie sfeervol versierde voor malige huishoudschool „De Schutse werd na de opvoering van het kerst spel een kerstbroodmaaltijd genut tigd. Door de leden van de ouder kommissie werd soep met stokbrood, belegde broodjes en een mandarijn tje opgediend. Al met al werd de' kerstviering voor de leerlingen van „De Kirreweiebijzonder suksesvol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de pauze waarin thee met gebak werd geserveerd. Na de pauze kwamen nog bijdra gen van mevr. Nikerit-van der Ha ven, van de heer A. Spier, van mevr. M. Bults-van Almkerk, waarna ge zongen werd Gez. 28 1, 3 en 6. Ver der nog bijdragen van mevr. L. van 't Hofl'-van der Maas en de heer van Dijke uit Nieuwerkerk, en tot slot de heer Lukas Boogert Mz. Hier na werd getracteei-d op chocolade melk en gebak. De opensohaaLkollekte, die hierna gehouden werd tot bestrijding' van de onkosten, bracht op de som van f 141,-. Ds, van der Meer eindigde deze sfeervolle Kerstviering van de be- jaardensociëteit met dankgebed. Na afloop sprak mevr. Poelman woor den van dank aan de leden en ver dere medewerkenden en heette ook nog de inmiddels ter bijeenkomst ge komen burgemeester De Karri wel kom, en mevr. van der Meer-Ki'k. Tenslotte werd samen staande ge zongen de bekende Avondzang: „k'Wil U o God mijn dank betalen" de verzen 1 en 5. Het orgel werd tij dens de zang bespeeld door mevr. Capelle-de Ronde. Kerstfeest zondagsschool De hervormde zondagsschool „In Dienst der Kerk" vierde op de twee de kerstdag in het gebouw van de kerk haar kerstfeest onder leiding van de heer P. Beije. Het begon met orgelspel door Marco van 't Hoff, waarna de kinderen allemaal binnen kwamen met een kaarsje. Hierna weid' gezongen, en de heer Beije be groette de vele aanwezigen. Herman ten Klooster ging voor in gebed en het kerstevangelie werd gelezen door Wilma van den Bos. Hierna volgde een kindersamenspraak onder leiding van Jannie de Later. Een kerstlied van Luther, Lied 63 werd gezongen en in de nu volgende pauze werden kerstkransjes uitgedeeld. Een vrij verhaal weid' gebracht door Jannie de Later. Hierna werd afscheid ge nomen van dei-tien leerlingen van de zondagsschool door mevrouw Poel man-van Leeuwen en wel van: Erik Beije, Jaco Boogert, Annet Bolle, Leon Bolkenbaas, Janet Dalebout, Jan Dorst, Jannie van Dijke, Janita Hollander, Anton Ista, Albert ten Klooster, Jannie Kort, Elianne van Oeveren en Cor Stouten. De schei dende leerlingen kregen allen een kinderbijbel, en sommigen een lied boek uitgereikt. Na het zingen van Lied 50 „Dank op het kerstfeest" werd deze geslaagde feestviering met dankgebed door Hei-man ten Kloos ter besloten. Meegedeeld werd ten slotte nog, dat de zondagsschool weer begint op zondag 15 januari van het volgend jaar. Drukke kerstnachtdienst Het aloude kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente was op zater dagavond 24 december tjökvol bij de kerstnachtdienst, die gehouden werd met als voorganger ds. M. C. van der Meer en waarbij de Chr. Gemengde Zangvereniging: „Vooruit Zij Ons Streven" onder leiding van de direc teur, de heer J. Zuidgeest, haar me dewerking verleende. Als soliste trad op: mevrouw P. van Huizen en als organist de heer W. de Raack Na de koorzang volgt votum en groet dooi de predikant, die na samenzang voorging in gebed. De schriftleringen werden verricht door burgemeester van Duiveland, de heer J. D. de Kam. Verder volgden koorzang en het optreden van mevrouw van Hui zen. De meditatie op deze kerstwij- dingsdiensi, die gehouden werd door ds. van der Meer ging in hoofdzaak over de stille figuur van Maria, de moeder des Heeren, die al het ge sprokene van de herders over het geen van het Kindeke gezegd werd, bewaarde en dit overlegde in haar hart. Na de geloofsbelijdenis volgde nog koor- en samenzang, waarna dankgebed door de predikant. Deze sprak een dankwoord tot de zang vereniging, de soliste en tot allen die op enigerlei wijze meewerkten om deze dienst zo goed te doen slagen. Kerstviering kleuterschool De openbare kleuterschool onder leiding van hoofd leidster mevrouw J. van Westen-van Dongen, vierde op prettige wijze kerstfeest in de klas selokalen van de school aan de Van den Abeelestraat. In beide lokaleij, ook in dat van de leidster, mej. C. van der Plasse, was een kerstboom aanwezig, die met versierselen voor de kerstsfeer zorgde. Verder was op iedere tafel een eigengemaakt kerst stukje gezet met een brandende kaars erin. Er werd een kerstverhaal verteld en de kleuters lieten vervol gens enkele kerstliederen horen, die ze van te voren geleerd hadden. Daarna kreeg ieder een bekertje cho colademelk en een mandarijntje. Doormiddel van een leuk spelletje moesten de kerstkransjes verdiend worden. Verder nog diverse spellet- SIRJANSLAND, 22-12. In de gezel lig versierde zaal van het vereni gingsgebouw te Sirjansland vierden vorige week de bejaarden het kerst feest. De leidster, mevrouw S. P. op 't llof heette iedereen, in het bijzonder ds. Van der Valk van harte welkom. Hierna werd de zelfgemaakte kerst liturgie doorgenomen, waarin medi tatie en deklamatie elkaar afwissel den. Tevens droeg mevrouw Mol- Hanse een toepasselijk kerstgedicht voor. Verder was er een door de da mes gevormd koortje onder leiding van mevrouw De Jong-Bolle, dat enkele kerstliedjes ten gehore bracht. Na de pauze werd door mevrouw De Ronde-Bolle een kerstverhaal voorgelezen. Na schooltijd arriveerde een groepje leerlingen van de zon dagsschool. dat onder andere in het Duits „Stille nacht, heilige nacht" zong. Het kerstfeest werd besloten met het dankgebed onder leiding van ds. Van der Valk. waarna mevrouw De Ronde-Hoogerhuis nog een dank woord tot de aanwezigen richtte. SIRJANSLAND, 23-12. In een feestelijk versierde klas van de school werd vrijdagmiddag het schooljaar 1977 beëindigd met het vieren van het kerstfeest. In aanwezigheid van handwerk- onderwijzeres mevrouw De Graaf- van Ast en ds. Van der Valk zongen de kinderen onder leiding van juf frouw Bruyning de bekende kerstlie deren. Hierna werd door ds. Van der Valk het kerstverhaal verteld, wat iedereen bijzonder boeide. Ook werd met blokfluitbegeleiding een Duits kerstliedje ten gehore gebracht. Na dat gezamenlijk chocolademelk ge dronken was en de traktaties genut tigd waren, sprak de heer Oele, hoofd der school een dankwoord tot alle aanwezigen, waarna de kinderen met hun op de handenarbeidles ver vaardigde kerststalletje aan de laat ste vakantie van dit jaar begonnen. jes door de kinderen gespeeld', waar na dit geslaagd kerstfeest werd be sloten. BRUINISSE Samenzang De kerstsamenzang bij de kerst boom op het Kerkplein bij de mu ziektent trok dit jaar ondanks het mooie weer minder belangstelling dan voorgaande jaren. De oorzaak hiervan vermoedt men, is dat er de ze avond meerdere festiviteiten wa ren rondom het kerstgebeuren. Aan deze kerstsamenzang werkte mee ds. R. H. M. de Jonge, een ko- perquintet onder leiding van de heer A. Radewalt en het orgel dat werd bespeeld door de heer L. v. d. Ouden. Vandalisme Het kantoor van de havenmeester op de vissershaven is in de nacht van zaterdag op zondag weer het doelwit geweest van vandalisme. Onbeken den hebben de ruiten en deur aan de havenzijde beklad met teer. Een uit gebreid onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijke dader(s). (Vervolg van pag. 1) Philipsland, Westerschouwen en Zie rikzee worden opgeheven. Aanvragen Dit betekent dat vanaf 1 januari 1978 alle aanvragen op grond van de algemene bijstandswet, de rijks groepsregelingen, de wet werkloos- heidsvorziening, de individuele huur subsidieregelingen en de kostwin ners- en inkomstenvergoedingen bij deze dienst moeten worden inge diend. Voor de inwoners uit de ge meenten Brouwershaven, Duive land, Middenschouwen, St. Philips land en Westerschouwen bestaat zo als gezegd de mogelijkheid om aan vragen op grond van de boven staande regelingen in te dienen op de daarvoor in het onderstaande spreekuurrooster vastgestelde zit tingsuren. Deze zittingen worden ge houden in de gemeentehuizen van de DEN HAAG. De stormachtige wind heeft zaterdagmorgen hier en daar wat auto's met caravans erach ter van de weg geblazen. De rijkspo litie telde op de toeritten van de Lekbrug in de Rijksweg Utrecht- Den Bosch zeker vijf van de weg ge waaide vakantiekombinaties. Ook op de Rijksweg Haarlem-Amstelveen maakte de wind dergelijke slachtof fers. betreffende gemeenten. De inwoners van Zierikzee kunnen eventuele aanvragen ten kantore van de dienst indienen. Indien men door omstan digheden niet in staat is persoonlijk naar de zittingen of de dienst te ko men kan men schriftelijk of telefo nisch een afspraak maken voor een bezoek aan huis. De dienst is telefo nisch bereikbaar onder de nummers 01110-4654/4655/4656. Het postadres luidt Intergemeentelijke sociale dienst Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, Postbus 126, Zierikzee. Spreekuurrooster Brouwershaven, iedere maandag en woensdagmorgen van 8.30 tot 10.00 uur; Duiveland, iedere maan dag en woensdagmorgen van 10.30 tot 12.00 uur; Middenschouwen, ie dere dinsdag en donderdagmorgeh van 10.30 tot 12.00 uur; Westerschou wen, iedere dinsdag en donderdag morgen van 8.30 tot 10.00 uur; St. Philipsland, iedere dinsdag en don derdagmorgen van 9.00 tot 10.30 uur; Zierikzee, dagelijks van 9.00 tot 11.00 uur De genenen dit thans een sociale uitkering genieten zullen vanaf 1 januari 1978 hun uitkering van de nieuwe dienst ontvangen. De uitke ringsgerechtigden uit de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Midden schouwen, St. Philipsland en Wes terschouwen dienen op de eerste zitting van iedere week hun werk- briefjes in te leveren in het ge meentehuis van hun woongemeente, terwijl de uitkeringsgerechtigden uit Zierikzee op de eerste dag van de week hun werkbriefjes op de dienst moeten inleveren. \bndaag denken aan morgen. Hecht op het dool af: studcrcn.tniuwcn.houwcn,reizen... 'n Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag-maakt umsen snel bereikbaar Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen hij de BRUINISSE - Tijdens een ledenvergadering van de „Belangenvereniging Bru-Oost" werd door de leden de wijziging van de statuten aangenomen. De punten van wijziging, die voor de leden het zwaarst lileken te we gen waren: het stemmen bij vol macht, het lidmaatschap en wat daar onder verstaan wordt. Het stemmen bij volmacht wilde men maar liever helemaal afgeschaft zien, maar enkele aanwezige leden merkten op, dat de bejaarde leden hierdoor tekort gedaan werden. Be sloten werd stemmen bij volmacht mogelijk te maken voor lede» boven de 65 jaar en slechts één volmacht per lid. Volmacht Verder zal volgens de wijziging van de statuten onder het lidmaat schap het hele gezin verstaan wor den, waarvan, dus alle leden hot recht hebben een vergadering bij te wonen. Wanneer het echter op stom men aankomt kan per gezin één stem worden uitgebracht door oen meerderjarig lid van het gezin. Vervolgens werd het definiticv bestuur gekozen dat als vnlgl word samengesteld: voorzitter de heer J. de Koning, secretaris J. v. d. Have. penningmeester de heer C. Bal, en bestuursleden mevr. I. Willemse- Zorgc en do heer I. Schults. De heren J. van Egmond en D. van Duivendijk, leden van het voorlopi ge bestuur, stelden zich niet moer herkiesbaar. De initiatiefnemer en oprichter van do vereniging de heer G. v. d. Wocle feliciteerde het bestuur met de benoeming en zei blij te zijn. dat ondanks dc moeilijkheden die er binncn do vereniging geweest, zijn. hot voortbestaan van de vereniging nu toch gewaarborgd is. Voor deze vergadering bestond oen goede be langstelling van de zijde van dc le den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3