„Afgelopen 1977 was slecht jaar voor de boeren Waardeloos bord' kapitaal waard Stankgolf treft Drechtsteden Meer leegloop in Rotterdamse haven Egypte reageert terughoudend op de voorstellen van Begin Vliegtuig in zee gestort bij Madeira Brand maakt Turken dakloos 2 Voorzitter landbouwvereniging „C. et C." Drie doden bij, autobotsing Vijftienduizend kippen verbrand Voor zeventig duizend gulden aan antiek gestolen AGENDA WESTERSCHOUWEN, 17-12. Terugziend op hel ach- ter ons liggende jaar, ktintieu wij vaststellen dat liet een sleelit hoeren jaar is geweest, niet weliswaar goede prodnkten die, mede door het gunstige weer in de af gelopen zomer in de rest van west-Europa, echter een zeer lage prijs gaven te zien. Voorzitter W. de Vrieze: „goede pro- dukten, slechte prijzen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit zei de voorzitter van de land- bouwvereniging „Concordia et Con fidentie", dhr. W. J. de Vrieze, in de in het afgelopen weekendgehouden leden vergadering in hotel-restau rant „Zeelust" te Westenschouwén. De heer De Vrieze liet in z(jn ope ningswoord het afgelopen landbouw jaar nog eens in korte trekken de revue passeren. De winter verliep zacht en vochtig waardoor maar laat met de voor jaarswerkzaamheden - kon worden gestart. De maand maart bleef nat en regenachtig en het weekend van de le april bracht nog 21 mm regen zonder dat er nog gezaaid was. Met Pasen trad een periode aan met goed weer waarin alle voorjaarswerk zaamheden vlot konden worden af gewerkt. Er was hierna een vlotte opkomst van de gewassen, de maan den mei, juni en juli verliepen nor maal. maar augustus was veel.te nat en gaf bij de graanoogst veel ellende zoals dropgkosten en schot in de tar we en gerst. Méde door de nattig heid begon de graanoogst, waarvan de opbrengst goed was, ook later dan normaal en was de gehele au gustus maand hiermee.gemoeid. In tussen waren de aardappelprijzen, van de te velde staande enorme oogst, aan het zakken. Velen lieten de aardappels extra lang groen, wat bij de latere oogst geen moeilijkhe den gaf. September en oktober brachten opvallend mooi weer. Lage prijzen De grote aardappeloogst kon goed verlopen maar gaf extreem lage prij zen te zien. Voor velen waren er dan ook ne gatieve uitkomsten, te meer daar de onkosten blijven stygen en dit laat ste geldt natuurlijk aan het gehele groene front, met uitzondering dit jaar dan voor de veehouderij. Hierop aansluitend moet wel worden ver meld dat de fruitteelt een zeer gun stig jaar achter de rug heeft. Zeldzaam nat was de maand no vember met een neerslag van rond de 180 mm in de regio welke zelfs water overlast te zien gaf. In dit ver band wees de heer De Vrieze erop dat men zich gelukkig kan prijzen in een goed verkaveld en ontwaterend gebied te wonen. Bietencampagne Inmiddels zijn in een lange bieten Bloeiend leven onder ijskap WASHINGTON. 17-12. Een televi siecamera die door een gat in het ijs van de Ross-ijskap in het Zuidpool gebied 400 meter diep is neergelaten heeft laten 'zien dat het in de „ver loren zee" daaronder wemelt van het levenzo is meegedeeld. De beelden lieten ook zien dat de nog eens 200 meter dieper gelegen zeebodem onder de grote ijslaag be dekt is met kleine, hoekige steentjes waarover een dunne laag sediment ligt. Tweemaal is een vis langs de ca mera gezwommen nadat die voor de eerste keer in het koude, duistere water was neergelaten. Andere te kenen. zoals sporen en graafplekken, wijzen op „een rijke gemeenschap van bodemorganismen", aldus dr. Duwayne Anderson, hoofdgeleerde voor de poolpogramma's van de Na tional Science Foundation, die het onderzoek van Antarctica leidt. Dr. John Clough, de wetenschap pelijk directeur ter plaatse, heeft hem. de vondsten meegedeeld. Clough zegt dat de wateren onder de Ross- ijskap minstens 120.000 jaren bedekt zijn geweest. Vermoed werd dat het daaronder compleet dood zou zijn, omdat er geen zonlicht komt en de voedselbronnen zo ver weg zijn. campagne de laatste bieten aan boord gegaan. Hopelijk blijft de af voer via Brouwershaven bestaan. Andere systemen zullen voor de boer weer kostenverhogend gaan wer ken. Met de suiker uilbetaling zal men wel weer in het mengprijsslel- sel terecht komen hoewel misschien voor deze regio hel kónlraktstelsel gunstiger zou zijn. De prijsvoorstel len van de Europese kommissie noemde de voorzitter „een lachertje". De genomen beslissingen komër er doodgewoon op neer dat de prijzen van de gegarandeerde produktcn niet zullen veranderen, alleen voor de boer zal door de „wel" stijgende kosten het rendement van zijn be drijf weer dalen. De konsument be paalt wat. de producent er voor zal betalen, aldus de heer De Vrieze. Volgens de voorzitter is er nu toch enige hoop dat het nieuwe kabinet de verdere afbraak van de partiku- liere bedrijven tot staan zal kunnen brengen, „laten wij er het beste van hopen", voegde hij hieraan toe. Im- mersvoor een land dat de hoogte lo nen van de wereld heeft is het voor de ondernemingen moeilijk met hel buitenland te kunnen konkurreren. Net als in Zweden zal onze valuta moeten devalueren en zal de massa in Nederland de boeren stand moe ten revaluderen waarbij men zich dan zal moeten realiseren dat de landbouw voor 25u/u van onze export zorgt, en dat door 6°/o van de be roepsbevolking. Over de Delta werken zei de heer De Vrieze dat het maar goed is dat niet in de kranten wordt gepubli ceerd hoeveel miljoen guldens er voor niets in werken zijn gestoken die nu weer moeten worden afge broken. Dit voor een andere bouw van de Oosterscheldedam waarvan nu nog steeds niemand weet hoe die precies zal worden gerealiseerd en of het eigenlijk wel technisch moge lijk is. Natuurmonument Als een donderslag bij heldere he mel is men gekonfrbnteerd met de mededeling dat door het ministerie, van C.R.M. de „Kop van Schouwen" aangegeven wordt als natuurmonu ment. Dit wil zeggen; een in over weging zijnde aanwijzing als be schermd natuurmonument zoals het wordt geformuleerd. De landbouw gronden vallen hier gelukkig buiten, behalve enkele percelen in de inla gen van Westenschouwen en Koude- kerke, maar het gaat wel gebeuren was de mening van de voorzitter. Twee bedrijven aan de Hogezoom te Haamstede zullen hiervan wel de dupe worden. Er mag niet mee worden gespolen en ook zal er op generlei wijze nog bemesting mogen plaats vinden. Uit eindelijk zal moeten worden afge wacht of gebieden die er nu aan grenzen op de duur ook niet gean nexeerd zullen worden. Voor de toe komst geldt dat men op alle punten waakzaam zal moeten zijn en blij ven. De heer De Vrieze besloot hier mee zijn openingswoord, waar hij een speciaal woord van welkom had gericht tot de kringvoorzitter de heer L. J. van Gastel, de heer Ton Prince van het vliegbedrijf Prince, do ere voorzitter de heer M. O. Hanse en het ore-lid de heer W. J. Steur. Uitvoerig werd, aan de hand van een door C.R.M. ter hand gestelde kaart, van gedachten gewisseld over het aanwijzen van de „Kop van Schouwen" als beschermd natuurmo nument. De algemene stemming was dat men zich, met uitzondering van een tweetal landbouwbedrijven (M. O. Hanse Az. en Th. Beyc) die hierin vallen men zich met de genomen stappen kon verenigen, waarby de opmerkcing werd gemaakt dat het eigenlek 15 jaar te laat is. Van 16- tot 20 januari 1978 zal weer rattenbestrijdingsaktie plaats vinden. Op woensdag 11 januari zal hiervoor in het Huis van Nassau een voorlichtingsavond worden gehou den. De voorzitter, die dit een goede zaak noemde, wekte de leden op hier hun medewerking aan te verlenen. DORDRECHT/BREDA, 19-12. De meldkamers van de Rijkspolitie in Dordrecht en Breda hebben maan dagmorgen handenvol werk gehad met een stankgolf. In Dordt stond de telefoon niet stil: tot zestig kilo meter in de omtrek kwamen tele foontjes van mensen die gewekt wa ren door een hardnekkige lucht van verbrande rubber. De meest ge hoorde symptomen waren benauwd heid en misselijkheid. De Rijkspolitie houdt het er voor lopig op dat de stankgolf afkomstig is van de chemische fabrieken van Basf in het Belgische Zandvliet, even over de Nederlandse grens. De rijkspolitie in Breda leidt dat af uit gegevens van de Antwerpse haven dienst die een onderzoek instelt. ROTTERDAM, 17-12. Dc bedrij vigheid in de meest arbeidsintensie ve sektoren van de Rotterdamse ha ven is minder geworden. Was liet leeglooppcrccntage in dc Stichting Samenwerkende Havenbedrijven in het hegin van het jaar nog rond de vijf procent, op het ogenblik is dit al boven de acht procent uitgekomen. Dit schrijft de Scheepvaart Vere niging Zuid in haar beleidsnota van 1978. Het bestuur van de vereniging meent dat dit percentage nog geen aanleiding vormt tot grote zorgen maar het duidt wel op oen afnemen de bedrijvigheid. De vereniging vindt de scherpe daling van de Ne derlandse export in de laatste maan den van dit jaar wel een verontrus- lend verschijnsel. „Do haven is nog steeds, <en redelijk gezonde bo- dryi ii:. ni;i;ir zaken als hoge loon kosten. harde valuta en gestegen overheidstarievem hebben dc Rot- teidamse haven in een scherpe con currentiepositie gebracht'', aldus het bestuui in een toelichting. De scheepvaart vereniging doet dan ook een berot p op de regering ervoor te rgen dat de haven zijn positie kan blijven behouden. De Rotterdamse haven is kwetsbaar geworden. LONDEN, 17-|2. Een Britse vrpuw die bij testamentaire beschik king van haar man een ivoren bord kreeg en het als „waardeloos" ergens in een la stopte, heeft dc op een veiling in Londen 255.000 pend sterling voor gekregen. De spm is volgqys het veilinghuis Sotheby een wereldrqccrdbe- drag voor een kunstwerk uit de Middeleeuwen. Een Londcnsc kunsthandelaar i£ eigenaar vap het Karolingische bprd gewpfden. Het bord sierde dP omslag vay een handgeschreven evangelie. „Zy erfde het bord en liet het dertig jaar lang in een lade liggen, omdat ze dacht dat het geen waarde had", zei de woordvoerder Vab Sotheby. De vorige prys die voor een middeleeuws kunstwerk bij dit vei linghuis werd betaald, was 40.000 pond sterling. Verkocht werd toen een Angelsaksische reliekkruis. Het Karolingische bord is waarschynlyk afkomstig uit het paleis van Karei de Grote in Aken of uit een van de kloosters onder zyn beschermheerschap. Duikschaap TOULON, 17-12. De Fransen heb ben met succes duikproeven geno men mei een schaap. In een caisson bij Toulon werd het dier blootgesteld aan een druk zoals die op 1.000 m onder water bestaat. Het schaap, dal Uraniëis gedoopt, kwam donder dag gezond en wel boven water, na een experiment van negen dagen. Twee dagen bracht het dier door on der de druk van 1.000 m diepte, waarna het in zeven dagen tijd ge leidelijk werd gewend aan de druk op het aardoppervlak. De proeven worden uitgevoerd door de „Groupe d'intervention sous la mer", die het komende jaar ivil experimenteren met dieren van meer dan 40 kilo. Dc Z.L.M. De heer L. J. van Gastel hield ver volgens een inleiding met als onder werp „Wat betekent de Z.L.M. als organisatie voor de leden". Inleider ging hiervoor terug tot de krisisjaren 1870-1890 toen men steeds meer tot het besef kwam dat men verenigd meer macht had, dan als individu. Goed beschouwd is de organisatie uit nood geboren. Toen in de jaren 1870- 1380 de meekrabteelt verdween kwam hiervoor in de plaats de sui kerbietenteelt. Door de aktiviteit van de leden werden proeven op het eigen bedrijf genomen welke later in de vereni ging ter diskusie werden gesteld. De ze verenigingen hadden ook een coöperatieve inslag daar gezamelijk werd overgegaan tot het inkopen (bij inschrijving) van kunstmest, krachtvoer en kolen, wat altijd voor deel met zich mee bracht. Een be langrijk aandeel heeft de standorga nisatie gehad in de opbouw na de oorlog en na de ramp van 1053. Met het herverkavelen hebben dc kopstukken een besluit genomen waar wy nu dankbaar voor kunnen zijn, aldus de heer Van Gastel. Ook op bestuurlijk gebied is er verkaveld, maar hiermee is maat schappelijke invloed afgenomen. De tijd dat een boer burgemeester werd behoort tot het verleden, terwijl ook wethouders en raadsleden welke uit de agrarische sektor komen steeds spaarzamer-worden. Wel staat de Z.L.M. vandaag de dag met een aan tal diensten om de belangen te be hartigen op de bres. Men heeft de beschikking over een sociaal-ekonomische voorlichtings dienst, onderlinge verzekeringsmaat schappij, boekhoudbureau, de dienst die o.m. taxaties uitvoerd en de on derwijsinstellingen met o.m. 8- huis houdscholen en de lagere land- en tuinbouwschool te Kapelle. De heer Van Gastel wees verder nog op de aktiviteiten welke door het hoofdbe stuur en een aantal advieskommissie ten behoeve van de leden wordt ver richt. Veel is reeds gedaan, maar nog steeds is er genoeg te doen zei de heer Van Gastel die zijn inleiding afsloot met de woorden „samenwer ken in vertrouwen en verder blij ven gaan". Door de heer Ton Prince van het vliegbedrijf Prince werd als afslui ting een 50-minuten durende kleu renfilm vertoond welke de leden een inzicht gaven over de mogeiykheden om het vliegtuig in te schakelen op het agrarisch bedryf. CAIRO, 19-12. Egypte wil nadere opheldering ever de vredesvoorstel len die de Israëlische premier Mena- chem Begin zondag bekendmaakte iy een Amerikaanse televisie-uitzending „Sommige onderdelen van Begins opmerkingen moeten verduidelijkt, of zelfs geamendeerd worden", zo verklaarde 'een Egyptische funktio- naris die nauw betrokken is bij het voorbereidend vredesoverleg in Cai- Hij herinnerde aan de rede van de Egyptische president Sadat tot het Israëlische parlement, waarin Sadat zei dat teruggave van bezet Arabisch gebied geen onderwerp van onder handeling kan zijn. „Egypte geeft voorrang aan de mi litaire ontruiming door Israël van de westelijke Jordaan-oever", zo te kent het semirofficiëlc dagblad Al Achram cp uit de mond van een hoge Egyptische funktionaris. Daar over wordt in Begins voorstellen niet gerept. Volgens Al Achram zal Sa dat de kwestie zeker ter sprake brengen in het komende gesprek mei premier Begin. Dat gesprek moet ook opheldering brengc-n ever de Israëlische voorstellen, aldus een regeringswoordvoerder in Cairo, die geen reaktie op de inhoud van Be gins televisie-optreden wilde geven. LISSABON, 18-2. Zondagavond is een Zwitsters chartervliegtuig vlak voor de landing op het vliegveld van Funchal op Madeira in zee gestort, zo hebben functionarissen van het vliegveld meegedeeld. Het ging om een Supercaravelle van dc Zwitserse chartermaatschap pij Sata, die met 52 passagiers en vijf bemanningsleden uit Genève kwam. De verkeerstoren van Funchal zou de piloot vlak voordat het toestel in zee stortte hebben gewaarschuwd dat hij te laag aanvloog. Volgens een bericht van de Por tugese'radio zou het toestel nog drij ven, op negen kilometer uit de kust. Vissersbootjes en andere vaartui gen hebben in de loop van de nacht DEN BRIEL, 18-12. De brandweer korpsen van Den Briel en Rozen burg zijn zondag tegen middernacht uitgerukt om een uitslaande brand te bestrijden in een voormalig kloos ter in het centrum van Den Briel. De Brand heeft 55 Turkse werknemers dakloos gemaakt. Zij waren - deels met hun gezinnen - in het oude klooster gehuisvest. De brand heeft één man het leven gekost. Eén man wordt nog vermist. STEEN WIJK, 18-12. Bij een fron tale autobotsing op Rijksweg 32 on der Steenwijk zijn zondagavond drie mensen uit die plaats om het leven gekomen. De slachtoffers, J. Dedden, J. Blum en A. Blum, zaten in een auto die volgens de politie in een regenbui vermoedelijk op de ver keerde weghelft terecht is gekomen. Een vierde inzittende en de inzitten den van de andere auto (een gezin van drie personen uit Wolvega) zijn zwaar gewond in een ziekenhuis in Meppol opgenomen. HARS, 19-12. Een brand in één van dc loodsen van een kippenfok- kery in Haps (N. Br.) heeft in dc nacht van zondag op maandag het leven gekost aan 15.000 kippen. Over de oorzaak van de brand tast dc po litie in het duister. Ook het schade bedrag is nog niet bekend. DEN HAAG. 18-12. Voor meer dan 70.000 gulden aan antiek is in de nacht van zaterdag op zondag gesto len uil een huis aan hot Karperdaal in Den Haag. Een deur aan de ach terzijde van dc woning was openge broken. Verdwenen zijn onder meer zilveren theepotten, een zilveren cassette, porcelein, aardewerk, pop pen en twee Friese staartklokken. van zondag op maandag 21 overle venden gered van de vliegramp. Ne gentien inzittenden zijn omgekomen. Het zoeken naar 17 vermiste passa giers wordt nog voortgezet. Een maand geleden verongelukte op Funchal, dat als één van de ge vaarlijkste vliegvelden in de wereld geldt, nog een Boeing 727 van de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Daarbij kwamen 129 mensen om het leven. Iedere donderdag, van 1 uur, carillonconcert. Maandag 19 december Hotel van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering tennisclub Zie- rikzee. Huis van Nassau, 20.00 uur, familie avond Philatelica. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, ZLM-diskussie- avond over grondpolitiek, 20.00 uur. 19.30 uur gemeentehuis, raadsverga dering. Geref. kerk. rekreatiezaal, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International, werkgroep Haamstede. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur. Kerst viering bejaardensoos. Stadhuis, 19.30 uur. vergadering ge meenteraad. Dinsdag 20 december Zierikzce Lutherse kerk, 19.30 uur, Kerstvie ring afdeling Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Kerstfeest, CPB, 19.45 uur. Hotel Van Oppen, Vrouwenkontakt. 20.00 uur. Geref. Verenigingsgebouw, Geref. Vrouwenver. „De lampen branden de". Serooskerkc Dorpshuis, vergadering Landbouw- vereniging „Ons Voordeel" Noord- wélïe. Scharcndykc De Putmeet, oprichtingsvergadering C.D.A., 20.00 uur. Kcrkwcrvc 14.30 uur: Kerstmiddag bejaarden. Brouwershaven Jcugdgebouw. 20.00 uur, Kerstvie ring Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Nleuwerkerk Dorpshuis. 19.30 uur Kerstviering Plattelandsvrouwen afdeling Diitvc- land. Goes Do Korenbeurs vergadering kring- rand Vleeskeuringsdienst 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering advies- kommissie zuivéringsboheer, 14.00 uur. Dinsdag 20 december lot en met vrijdag 23 december 1977 Gors Dr. A. F. Philipsstraat 9, Landbouw mechanlsntieshow, 14.00-22.00 uur. Woensdag 21 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Verenigingsgebouw. N-C.V.B.-Kerst- avond 20.00 uur. Haamstede 14.00 uur gemeentehuis, raadsverga dering. Slot Haamstede, 19.45 uur, Kerst avond NCVB/Geref. Vrouwenvereni ging. Zonncmairc Café Bommenede, kerstviering Plat telandsvrouwen afd. Noordgouwe e.o. 19.45 uur Kerstavond N.C.V.B., in Ver. gebouw. Nicuwerkerk 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Oosterland De Voorkerk, 19.30 uur, kerstviering Herv. Vrouwenvereniging. Donderdag 22 december Zicrikzee NieuweBogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur, Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Ned. Herv. Ver. gebouw Kerstviering Herv. Vrouwengroep „Wees een ze gen" 20.00 uur. Serooskcrke Dorpshuis, 14.00 uur, kerstviering be jaarden. Oosterland Dorpshuis, kerstviering bejaarden- sociëteit. Vrijdag 23 december Zierikzee Mosselstraat, 19.00 uur, vertrek Herders tocht. Nieuwerkerk Geref. Kerk Kerstfeest .School met de Bijbel 19.00 uur. Zaterdag 24 december Haamstede Soosgebouw Big S, 10.00 uur, Kin derkerstfeest met film. Zondag 25 december Zierikzee Brogum Kerstfeest. 16.00 uur. Haamstede Soosgebouw Big S, 19.30 uur gezel ligheidsavond. Maandag 26 december Brogum Optreden Endatteme Band 15.30-20.30 uur. Soosgebouw Big S, 16.00 uur, Ko mische film Soosgebouw Big S, Kerstetentje voor leden, 19.00 uur Donderdag 29 december Jeugdsociëteit Big S geopend van 19.00 tot 23.00 uur. Zondag 1 januari 1978 Haamstede Soosgebouw Big S, nieuwjaar wen sen, 00,00 uur. Camping Duinrand, 20.00 uur Nieuw jaarsbal met danswedstrijden. Vrijdag t januari Zierikzee Klubgebouw „De Lelie", 19.30 uur, „The Musical Inn" repetitie Intro avond. Huis van Nassau, 20.00 uur, feest avond Vogelvereniging „Zang en Kleur". Maandag 9 januari Zierikzee Zeeuwse Herbcrghe, 14.30-16.30 uur, nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Vrijdag 13 januari Middelburg Provinciehuis, vergadering Kommis sie voor Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting, Rekreatie en Natuurbe scherming. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2