wico Brouwershaven, Midden- en Westerschouwen namen afscheid van l.o. inspekteur Officiële overdracht Grote Kerk aan Stichting Oude Zeeuwse Kerken PAAUWE B.V. Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen GELD NODIG Bijeenkomst in „De Putmeet" Verplichting tot algehele restauratie STAAT DER NEDERLANDEN 8%%LEIMING 1977 PER 1979/1993 \(>k^k Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg.Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel, 01114-1373 Grootste meubelcentrum van de eilanden REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22.50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T.W in dit nummer: Vogeltentoonstelling Ons Genoegen ZIERIKZEESCH E Maandag 19 december 1977 134ste jaargang Nr. 22221 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Uit handen van president-kerkvoogd de heer J. M. Padmos ontving mr. J. van Aartsen een fraaie prent van de oude gothische baseliek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie bedrag open bedrag koers de koers wordt na de Inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) inschrijving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zelfs als de vogel loopt, voelt men dat hij vleugels heejt. Lemierrc Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Droog weer met wolkenvelden, ook enkele opklaringen en in de noorde lijke provincies kans op mist; weinig wind; minimumtemperaturen van 6 graden in het noorden tot om het vriespunt in het zuiden en oosten van het land; maxima omstreeks 6 graden. Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 4 Min.-temperaturen: omstreek 6 gr Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N. B. Voor dc temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op 13.49 onder 3.20 Volle maan: 25 dec. (13.49). HOOG- EN LAAGWATER 20 dcc. 11.14 4.53 17.27 Doodtij: 19 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-12. Het K.N.M.I. deelt mee: Voor dinsdag wordt droog weer met wolkenvelden verwacht, maar er zullen ook opklaringen voorko men. In dc nacht van maandag op dinsdag kan de temperatuur sterk dalen waarbij het plaatselijk tot lichte vorst kan komen. Een /.wakke storing in de bovenlucht, die zon dagavond en nacht ons land passeer de bracht in het zuidwesten en mid den van het land twee tot drie mi- limeter regen. Boven zuidoost Euro pa handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden, dat een uit loper heeft via Noord-Frankrijk naar dc Britse eilanden. Geleidelijk stroomt iels koudere lucht vanuit Frankrijk naar onze omgeving waar door de kans op lichte vorst in 'de nacht en ochtend groot is. Door de aanwezigheid van liet hogcdrukgc- bied. kunnen oceaan storingen voor lopig niet tot West-Europa doordrin gen. ZIERIKZEE, 16-12. Onder aanwezigheid van een groot aantal genodigden vond vrijdagmiddag in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis de officiële Grote Kerk te Zierikzee is een be drag van ongeveer drie miljoen gul den nodig. Door het ministerie van c.r.m. zal 50 procent gesubsidieerd worden, 30 procent komt uit de gemeentepot, 10 procent wordt door de provincie ver strekt, zodat nog 10 procent voor re kening van de stichting komt. Konsoliderén (inspecteur) in de 19e eeuw. Namens het onderwijzend personeel in de drie gemeenten werd door de heer S- J. Karstens, hoofd van de bijzondere school te Burgh-Haamstede aan de heer Gelijns een schilderij van de heer Breetveld uit Zierikzee over handigd. De heer C. A. van Oord bracht de dank van de besturen van de bijzon dere scholen te Burgh-Haamstede, Scharendijke, Brouwershaven en Zonnemaire over. Hij moest toege ven, dat het persoonlijk contact tus sen de schoolbesturen en de inspek teur niet frequent geweest was. maar dat lag volgens hem misschien aan de schoolbesturen. Hij overhandigde de heer Gelijns een boekenbon. Dc heer Gelijns zei in zijn dank woord, dat hij altjjd mei plezier in Schouwen had gewerkt. Hy meende zijn plicht gedaan te hebben. Als rijksinspekteur was dit ook zijn taak Hij hoopte, dal de samenwerking met zjjn opvolger de heer Komijn even eens goed zal zijn. Advertentie overdracht plaats van de Grote Kerk aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Tijdens een diskussievergadering op 19 september jl., besloot de Her vormde Gemeente Zierikzee de kerk Advertentie voor het symbolische bedrag van één gulden over te doen aan deze stich ting. Met deze overname verplicht de stichting, die in april van dit jaar werd opgericht, zich tot een algehele in- en uitwendige restauratie en tot het herstel van de oorspronkelijke funktic van de Grote Kerk. Na een openingswoord door burge meester Th. H. de Meester, was het vrijdagmiddag de beurt aan de voor zitter van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken, mr. J. van Aartsen, voor malig kommissaris van de koningin in Zeeland. De heer Van Aartsen wees erop dat het doel van de stich ting hoofdzakelijk is het wekken en bevorderen van belangstelling voor monumentale gebouwen, deze te be waren,. te restaureren en er een pas send gebruik voor te vinden. De stichting heeft nogal wat zus terverenigingen - o.a. in Groningen en Friesland - die dankbaar gébruik gemaakt hebben van subsidieregelin gen en gelden uit DACW-verband. Voor dc gehele restauratie van dc met zo'n grote uitdrukkingskracht neergezet", aldus de heer Van Swig- chom. Hoewel de kerk primair een mo nument voor het kerkgenootschap moet blijven, pleitte de spreker voor een breder gebruik - overeenkom stig de situatie in de Middeleeuwen - ook voor kulturele doeleinden. Een opmerking waarbij de voor zitter van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken zich volledig kon aanslui ten. (Vervolg pag. 3) Ringband De Stichting Oude Zeeuwse Kerken wil van tijd tot tijd met een publi- katiè komen. Een eerste bewijs hier van was de ringband, die vrijdag middag werd aangeboden aan bur gemeester De Meester en aan de pre sident-kerkvoogd de heer J. M. Pad mos. Passend bij de sfeer in de Vier schaar hield prof. dr. C. A. van Swig- chem, hoogleraar aan de Vrije Urti- versiteit te Amsterdam, een kort be toog over de historie van dc Grote Kerk. Spreker herinnerde aan de nacht van 6 op 7 oktober 1832, toen de fraaie gothische basiliek geheel door brand werd verwoest. In die tijd ver keerde men in een soort vacuüm wat de bouwkunst betreft. Een Brabant se architekt ontwierp een plan om het gebouw als een soort koepelkerk te herbouwen. In 1847 maakte de stadsarchivaris van Middelburg in de haast een ontwerp, dat leidde tot de huidige Gfote Kerk. „Nergens werd 'in het midden der negentiende eeuw een dergelijk robuust kerkgebouw 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Burgemeester Baerends (r.) spreekt- de scheidende l.o.-inspekeur toe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) t SCHARENDIJKE, 17-12. De kolleges van b. en w, van de gemeenten Brouwershaven, Middenscliouweii en Westerschouwen, het onderwijzend personeel van de openbare en bijzondere lagere scholen uit de drie ge meenten en de besturen van de bijzondere scholen," na men vrijdagmiddag in „De Putmeet" te Scharendijke afscheid van de inspekteur van hel lager onderwijs, (c heer J. Gelijns. Burgemeester E. Baerends van Middenschouwcn had dc „leiding" van deze bijeenkomst en vulde op vaak humoristische wijze de pauzes tussen de verschillende sprekers op. Burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven bracht dank aan mevr. Gelijns voor de ontvangst van de vele telefonische mededelingen wanneer haar man op toernee was. Hij overhandigde mevr. Gelijns na mens de besturen van de drie ge meenten een smaakvolle bloemen- attentie. Vervolgens was het woord aan burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. Hij bracht namens de besturen van genoemde drie ge meenten de heer Gelijns dank voor de prettige samenwerking. Hij prees de heer Gelijns in het bijzonder voor zijn inzet voor het behoud van de kleine scholen. Rijmpjes De heer A. Damman, hoofd van de openbare lager school te Burgh- Haamstede bracht namens het on derwijzend personeel van de open bare en bijzondere scholen de heer Gelijns dank voor de prettige om gang. Hij wekte de lachlust op met enkele rijmpjes ter gelegenheid van het bezoek van de schoolopziener De heer Van Aartsen wees erop dat, alvorens met de werkelijke restau ratie kan worden begonnen, konsoli- rende maatregelen noodzakelijk zijn om een verder verval van het reeds in deplorabele toestand verkerende kerkgebouw tegen te gaan. Deze eer ste werkzaamheden zullen reeds een bedrag van f 200.000,vergen. Hoewel wat betreft de schoonheid van het gebouw de meningen nogal verdeeld zijn, was de heer Van Aart sen van mening dat het een uniek voorbeeld voor negentiende eeuwse bouwkunst is en dat het beeldbe palend voor Zierikzee genoemd mag worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1