Algemene beschouwingen in de gemeenteraad Middenschouwen WATERSCHAP NAM AFSCHEID VAN HOOFDINGELANDEN EN GEZWORENE dc Stad Parijs 4 Landelijk karakter behouden STAAT DER NEDERLANDEN TUINMAN STREEKNIEUWS feestelijk. Het feest kan beginnen. Altijd 't beste SCHARENDIJKE, IS-12. In (leze week onder voor zitterschap van burgemeester E. Baorends gehouden vergadering van de gemeenteraad van Middenschou wen maakte de heer L. C. Hart als eerste raadslid ge bruik van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1978. H(j bracht dank aan de medewer kers ter secretarie voor het gereed maken van de begroting. Dit vormt ieder jaar een groot stuk werk. Ge let op de financiële situatie van de begroting pleitte de heer Hart er voor de belastingen in de toekomst niet al te drastisch meer te verho gen. Gelet op hetgeen in de gemeente tot stand is en wordt gebracht, zul len de grote werken een keer moe ten ophouden. In verband met toege nomen 'bebouwing en verdere plan nen hiertoe kan in de toekomst wor den gerekend op een toename van de opbrengst van de onroerend goed- lastingen. Hij drong aan op een voorzichtig beleid bij de uitgifte van bouwgron den, daar anders moeilijkheden ont staan vcor de eigen bevolking. Wat betreft de brandweer vestig de spreker er de aandacht op, dat enkele jaren geleden de raad zich had uitgesproken voor handhaving van twee korpsen. In verband met de grootte van het grondgebied en de inschakeling bij eventuele rampen bestrijding zijn volgens spreker twee Advertentie Bij aankoop van: 1 wollen deken 1 Kussen grails *- 1 donzen dekbed mei hoes grails één hoes Woonsfeerbedden 1 persoons 25.- korting 2 persoons 35.- korting INTERIEURVERZORGING korpsen gewenst, zij het misschien onder één commandant. Terugscha keling tot één korps en aansluiting bij een regionale brandweer zou geen kostenbesparing betekenen. Inha kend op 'een pasage in de aanbie dingsbrief zei de heer Hart, dat door het korps Kerkwerve niet om een hogedrukblusvoertuig was gevraagd maar om een trekker-manschappen- wagen. Het Rode Kruis Ziekenhuis neemt vcor de regio een onmisbare plaats in. De Technische Dienst heeft een behoorlijke bezetting. Toch wordt weinig gedaan aan samenwerking met de bevolking en belangengroe pen. Bij het maken van nieuwe plannen zou meer overleg me( bevol king wenselijk zijn. Landelijk karakter behouden Met genoegen, was kennis geno men, dat aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg is opgenomen in het Provinciale Fietspadenplan. Gehoopt wordt °P spoedige uitvoe ring. De heer Hart vond het jammer, dat het plan vcor aanleg van riole ring langs Baken, en Elkerzeeseweg nog steeds niet gereed is. Rioolaan- leg voor de zomer 1978 zal daardoor wel niet mogelijk:'zijn. Het is verheugend, dat de uitke ringen wegens sociale zorg niet dras tisch zijn toegenomen. Hij hoopte dat de Intergemeentelijke Sociale Dienst goed zal-wérken en dat deze dienst zal openstaan voor de inwo ners. Wat betreft de reki*eatie hoopte de heer Hart dat imet het realiseren van het rékreatieplan ..De Bout" en de aanleg van de jachthaven te Scha rendijke tot een afronding van de rekreatieve uitleg gekomen zal zijn. Verdere uitbreiding zou niet stroken met het verlangen van de inwoners. Op het prioriteitenschema van de gemeente zou het mortuarium te Kerkwerve weer kunnen worden ge plaatst. De heer W. C. van den Bosse con stateerde, dat de uitvoering van ver schillende werken veel inzet vraagt van bestuurders en medewerkers. Hij hoopte, dat ook na aanleg van de jachthaven het dorp Scharendijke zijn rust en landelijk karakter zal behouden. Gevraagd word of de communica tieapparatuur, die de gemeente hoel'l ook voldoende is bij rampenbestrij ding. De mogelijkheid van een cala miteit langs de Oosterschelde blijft aanwezig daar het nog jaren zal du ren vcor veiligheid bereikt zal zijn. Hij had gaarne gezien, dat een fiets pad langs de Heuvelsweg zou wor den doorgetrokken langs Ringdijk, Kapellevveg en Kloostcrweg ter be reiking van grotere veiligheid voor de schooljeugd. De heer Van den Bossc verklaarde afwijzend te staan tegenover de aanleg van sportvelden doordat de ze tengevolge van wijziging van de Zondagswet niet op zondag gesloten kunnen worden gehouden. In verband met zijn godsdienstige instelling was hij daai-om ook tegen het verlenen van bepaalde subsidies. Hij hoopte daarom bij het doen van voorstellen aan de raad ook reke ning" zal worden gehouden met de levensopvatting van een minder heidsgroepering. Tot slot wenste hij het kollege van b. en w. Gods on misbare zegen toe voor hel komende jaar. Bestem mingspl 1111 Ellemeet-Zuid De heer C. J. van Burg kon zich verenigen met een jaarlijkse optrek king van de belastingen met de door het rijk toegestane verhoging. Met dit geld worden zeer nuttige zaken gerealiseerd. Spreker vond het zeer treurig, dat in hoogste ressort nog geen uit spraak is gedaan over het bestem mingsplan Ellemeet-Zuid. Hij voor zag, dat straks 3 planen tegelijk uit- uitvoering zullen komen en de ver schillende kernen elkaar op het ge bied van de woningbouw zullen be- konkurreren. De kern Ellemeet mag daarvan volgens spreker niet het dupe wor den. Hij verzocht ib. en w. na te gaan of de behandeling van het. beroep schrift tegen het plan Éllemeet- Zuid bespoedigd kan worden. Met betrekking tot de integratie van het kleuter- en lager onderwijs verwachtte de heer Van Burg een scepele opstelling van het kollege van b. en w. ten einde de school in Ellemeet le 'kunnen behouden. Ten aanzien van de wegenstruk- tuur voorzag spreker, dat het rekre- atieverkeer gebruik zou kunnen maken van de nieuw gelegde Bout laan ten zuiden van Scharendijke. De heer Van Burg pleitte voor het aandringen 'bij de provincie om bin nen een termijn van drie jaar deze Boutlaan aan te sluiten op Rijks weg 57. Over de hoogte van het huurbe drag voor kantoorruimte van de Technische Dienst in het gemeente huis te Bruinisse zou hij gaarne toe lichting willen ontvangen. ZIERIKZEE, 13-12. Omdat er een en ander veranderd is in de be- stuursstruktuur van de waterschap pen, moest tijdens de dinsdag ge houden vergadering van het water schap Schouwen -Duiveland afscheid gencmen worden van een aantal hoofdingelanden. Ook trad de heer C. D. Gast uit Ellemeet af als ge- zworne. De scheidende hoofdingelan den zijn mevrouw Keuning-Istha (die nu in Assen woon) en de heren C. Legemate, J. van der Stolpe, K. A. van Langeraad, H. J. van de Zandc en J. P. R. Berman. De heer Gast werd al in 1948 als hoofdingeland gekozen .en in 1959 werd hij gezworen. De heer C. Lege- mate werd in maart 1962 in het be stuur van het waterschap gekozen en de heer Jan van de Stolpe kwam in 1952 in het bestuur van de polder Vier Bannen van Duiveland. Zijn bestuurslidmaatschap werd geconti nueerd bij de eenwording van de polders. De heer J. P. R. Berman kwam in 1950 in het polderbestuur van Dreischor en de heer K. A. van Langeraad werd in 1959 hoofdinge land. De heer H. J. van de Zande kwam als jong bestuurslid op 22-ja- rige leeftijd in 1937 in het water schapsbestuur van de polder Ooster- land. Dijkgraaf A. M. Geluk dankte alle scheidende bestuursleden voor de manier waarop zij zich voor de be langen van het waterschap hebben ingezet. Namens de scheidende hoofdingelanden dankte de heer J. van der Stolpe voor deze woorden en voor de manier waarop zij onder leiding van dijkgraaf Geluk en zijn voorgangers hebben mogen werken. Ook gezworende de heer Gast sprak een dankwoord. Zijn afscheid zal nog in intieme kring worden herdacht. De heer W. de Vrieze sprak nog een persoonlijk woord over en tot de heer Gast, Alle scheidenden kregen hierna een gravure aangeboden: een land kaart van de provicie Zeeland in de dertiende eeuw. Dijkgraaf A. M. Geluk biedt de. scheidende hoofdingelanden van het waterschap een gravure aan als dank voor al het werk dal zij voor het waterschap hebben gedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jt MAINTUNOWAI bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 januari in 15 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1979 af vervroegde aflossing is vanat 15 januari 1988 mogelijk legen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen 19 januari 1978, onder bijbetaling van 4 dagen lopende rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs De lieer Van Burg was blij mét ombuiging van het beleid ten aanzien van de rekreatie, zodat tot een af ronding kan worden gekomen. Aan de westzijde van Scharendijke dient geen verdere uitbreiding van de rekreatie te komen. Wel kunnen daar nieuwe sport velden worden aangelegd. Spreker' drong aan op tijdige inschakeling van de raad bij nieuwe plannen en niet- te wachten tot deze plannen hun eindstadium hebben, bereikt. Hij pleitte voor instelling van een Sport raad u in de gemeente verschillende verschillende sportakkomodaties zijn gereed gekomen of nog gereed zul len komen. Hij zegde toe een dis- kussiestuik voor instelling van een sportraad te produceren. Ten aanzien van het prioriteiten schema had spreker bemerkt dat hierop niet voorkomen het aanschaf fen van een blusvoertuig voor Kerk werve en een parkeerruimte bij het Dorpshuis te Ellemeet. Hij zou gaar ne kennis willen nemen van de mo tivering. Herstel en uitbreiding van het Dorpshuis te Ellemeet moet vol gens spreker grondig gebeuren. Hij betwijfelde of het als indikatie aan gegeven bedrag voldoende zal zijn. Aanleg van het voetpad langs het Baken moet zo spoedig mogelijk ge schieden, daar het misschien lang kan duren eer hiervoor rijkssubsidie gegeven wordt. Antwoord 1). en w. De voorzitter verklaarde, dat het hem genoegen deed, dat de raad zo grondig kennis genomen had van de begroting. Aan het adres van de heer L. C. Hart antwoordde de voorzitter, dat de onroercnd-goedbelastingcn een redelijke inkomstenbron zijn. De belasting inkomsten in verband met de rekreatie geven de gemeente fi nanciële mogelijkheden, die er an ders niet zouden zijn. Hij vond het weinig zinvol thans te discussiëren hoe met de belastin gen zal moeten worden gehandeld. Het programma van eisen zal voor de belastingen bepalend zijn. Wan neer de voorzieningen tol een eind zullen zijn gekomen, zal er minder reden zijn de belastingen aan te pas sen. Voor de uitgifte van bouwgron den zal de gemeente inderdaad een selektief beleid moeten gaan voe ren. De druk van uit het Europoort- gebied is ontstellend groot. Voor een nieuw uitgift.cbelcid zal een voorstel aan de raad werden gedaan. Ton aanzien van het brandweerwezen werdt. uitgegaan van de noodzaak van twee korpsen. B. cn w. nndden in hun aanbiedingsbrief de aandacht op de kosten van de brandweer ge vestigd. Deze pasage is wat onge lukkig in de pers overgekomen. Niettemin is het verstandig dat de gemeente openstaat voor de gi dach- te van regionalisatie van do brand weer. Het is bekend, dat het kerp- Kerwerve een nieuwe trekker-ma n- sohappenwagen wenst. B. en w. zien aanschaffing vcor 1978 niet zitten. Abusievelijk is deze investering he lemaal van het prioriteitenschema geraakt. B. en w. onderschrijven, dat het Rode Kruis Ziekenhuis tc Zierikzee onmisbaar is voor de regio. Het pleidooi van de heer Hall voor een nauwer ïcontakt tuscn de Technische Dienst en de bevolking leek hem niet geheel juist, daar de dienst geen beleidsorgaan B. cn w. hadden eveneens gaarne verdere doortrekking van de fiets paden gezien. Het bestek voor aanleg van eer» riolering langs liet Baken en de El kerzeeseweg tc Scharendijke zal nog deze maand gereed konien, zodat cle riolering nog voor dp zomer 1978 ge legd kan zijn. Voor de rekreatieve ontwikkeling wensen b. en w. inder daad le komen tot een afronding. Wat een mortuarium te Kerkwer ve betreft, lijkt de prioriteit minder hoog dan eerder was vermoed, golet op 'het gebruik van het mortuarium te Scharendijke. Aan de heer Van den Bosse ant woordde de voorzitter dat de uitvoe- ing van verschillende grote werken w.o. de jachthaven inderdaad veel vergt van de medewerkers van de gemeente. Daarom is dank aan het adres van deze medewerkers cp zijn plaats. B. en w. zijn bijzonder blij, dat de Boutlaan ten zuiden van Scharendij ke eerder dan de jachthaven kon worden aangelegd, zodat het verkeer naar de haven niet door het dorp hoeft. De Elkerzeeseweg ondervindt vooral tijdens de zomermaanden een zware druk van het rekreatiever- keer, zodat gestudeerd zal moeten worden op een goede aansluiting van de Boutlaan op Rijksweg 57. De communicatieapparatuur van de gemeente werkt bijzonder cffek- tief. Spreker hoopte dat de beveili ging langs de Oosterschelde spoedig tot stand zal komen. Verdere door trekking van het fietspad langs de Heuvelsweg tot aan Scharendijke zal wel niet spoedig uitvoerbaar zijn. De voorzitter deelde aan de heer C. J. van Burg mede, dat b. en w. niet de bedoeling hebben de woonfo- rensenbelasting op korte termijn te verhogen. Gelijktijdige uitvoering van 3 be stemmingsplannen kan zich inder daad voordoen. Aangezien er een ander gx*onduit- gifte zal plaats vinden, nl. aan eco nomisch en sociaal gebondenen, naast de eigen inwoners, zal er vanzelf een verdeling plaats vinden over de drie kernen in de gemeente. B. en w. hopen inderdaad, dat de openbare lagere school voor Ellemeet behouden zal kunnen worden. Wan neer deze hoop niet aanwezig was, zou geen voorstel gedaan zjjn voor uitbreiding van het schoolgebouw Een aansluiting van de Boutlaan op Rijksweg 57 kan volgens b. en w. niet gemist worden. Het huurbedrag voor de kantoor ruimte van de Technische Dienst is een vorige raadsvergadering aan de orde geweest. Mogelijk was de heer Van Burg toen niet aanwezig. Het plan voor een nieuw sportvel- denkomplex te Scharendijke zal in een vroeg stadium aan dc raad wor den overgelegd. Wat betreft dc instelling van een sportraad zal het diskussiestuk van de heer Van Burg worden afgewacht Het maken van een parkeerruimte bij het Dorpshuis te Ellemeet is dui delijk achteruit gesehoven. Het voetpad langs het Baken te Scharendijke wordt thans als E-ob- jekl met rijkssubsidie uitgevoerd. Wethouder J. Boot verklaarde dankbaar le zijn, dat meerdere raadsleden de verschillende werken zo goed de revue hebben laten pas seren. De heer L. C. Hart gaf een korrek- tie op zijn gemaakte opmerking m.b.t. de Technische Dienst. Bedoeld is niet dat d>' Technische Dienst zelf gaat onderhandde.-) met bt volkingsgroo- pen maar dat bij hel maken van plannen door de gemeente de bevol king zoveel mogelijk wordt ingescha keld. Vaststelling begroting Geen der raadsleden had hierna meer behoefte aan artikels- of hoofd- stuksgewijze behandeling van de ge meentebegroting. Namens de kom missie belast met het onderzoek van de begroting had de heer C. J. van Burg schriftelijk gerapporteerd de begroting volgens ontwerp vast te stellen. De voorzitter bracht dank aan de kommissie voor het verrichte onder zoek en hoopte op een vruchtbare samenwerking bij de uitvoering. De gemeentebegroting voor 1978 werd hierna vastgesteld als volgt: in komsten en uitgaven gewone dienst f 8.058.706,69; inkomsten kap.dienst f 11.366.927,26, uitgaven f 13.060.904.88 nad. slot f 1.693.977,62. Eveneens werden vastgesteld de 21e wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977 en de le wijziging van de begroting 1978. Tijdens de rondvraag vestigde de heer L C. Hart er de aandacht op, dat de verlichting bij het verenigingsge bouw te Kerkwerve 's avonds niet brandt. De voorzitter antwoordde, dat de klok van de verlichting niet goed funktioneerd. Binnenkort zal ter plaatse een lichtmast worden ge plaatst. OOSTERLAND Kerstviering Herv. Vrouwenver. en bejaardensoeiëteit De hervormde vrouwenvereniging ..Martha", presidente mevrouw J. Stoutjesdijk-Borst, hoopt op woens dagavond 21 december a.s. haar jaarlijks kerstfeest te vieren in het kerkelijk centrum „De Voorkcrk". Terwijl de volgende dag op donder dag 22 december a.s. de bejaarden sociëteit dit feest viert in de zaal van het nieuwe dorpshuis. Dientengevol ge kan dan op die datum in deze zaal de bejaardengymnastiek, onder lei ding van mevrouw Bolle-Panne- mans, geen doorgang vinden. Hervormde Gemeente Ned. Herv. Gemeente. In de a.s. predikantsvakature door het vertrok van ds. M. C. van der Meer naar de Hen. Gemeente van Sassenheim, besloot de kerkernad een toezegging van beroep uit te brongen op kandi daat Molenaar uit Scheveningen. Deze heeft zich pas op 15 december beroepbaar gesteld. Verder nog de mededeling dat de morgendienst op zondag 17 december a.s.. waarin voorgaat de pastor loci: ds. M. C, van der Meer en aanvangt om tien uur. een jeugddienst is. iTiiddenin deposlslraal zierta

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4