Uitreiking getuigschriften en een geslaagde muziekavond afsluiting koordirektiekursus Vergadering Waterschap Begroting van Waterschap Schouwen-Duiveland Showavond Renesse groot succes „Lesavond" in de Lutherse Kerk SALARIS REKENING NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS ZIElïIKZEESClIE NIEUWSBODE Donderdag 15 december 1977 Nr. 22219 ZIERIKZEE, 14-12. Met een geslaagde en erg druk be zochte muziekavond in de Lutherse kerk, vond dinsdag de officiële afsluiting plaats van de kursus koordirek- tie en koorseholing, die de afgelopen twee jaar te Zie- rikzee gehouden werd op initiatief van de Werkgroep Koorzang Scliouwen-Duiveland. De kursus was opgenomen in het programma van de Zeeuwse Muziekschool. De getuigschriften werden uitgereikt door de algemeen direkteur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer G. Bergman, na afloop van een gevarieerd programma van koorzang en orgelspel dat werd uitgevoerd met medewer king van de geslaagde kursisten. l\v uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur. gas. licht, abonnementen. Natuurlijk automatisch! En elke maand een vast bedrag naar uw spaarrekening. )rdr op geldzaken: Salaris en pensioen via de Medewerking aan deze sfeervolle muziekavond werd verleend door de docenten van de gehouden kursus, Riet van Dungen en Mar van der Veer, en door het koor van de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Riet van den Dungen sprak een welkomstwoord en begroette de vele aanwezigen, met name de voorzitter van de Werkgroep Koorzang, de heer Bentschap Knook, de heer G. Berg man, de direktrice van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziek school Ellengard Jense, docent/orga- nist Mar van der Veer, besturen en dirigenten van koren op Schouwen - Duiveland en het koor van de Plat telandsvrouwen. Zij herinnerde aan een uitspraak in een kultureel verslag, namelijk dat zingen wel de meest beoefende maar ook de minst onderrichte vorm van amateurkunst is. Dat is vooral een gevolg van het grote tekort aan dirigenten. Op Schouwen-Duiveland kan dit tekort nu voor een flink deel tot het verleden worden gerekend. „Lesavond" Het hierna uitgevoerde program ma had veel weg van een „lesavond" want alle kursisten toonden achter eenvolgens hun bekwaamheid als di rigent in een programma dat op aan trekkelijke wijze was afgestemd op het naderend Kerstefest. De dirigen ten traden een voor een aan, om het uit de overige kursisten gevormde koor en soms ook de gezamenlijke zang te leiden. Ónder leiding van de heer L. M. van Dijke werd begonnen met Komt nu met zang, uit Valerius' Gedenck- clanck. De dirigeerstok werd hierna overgenomen door de heer J. P. ZIERIKZEE, 14-12. In de dinsdag middag in de Landskamcr gehouden vergadering van hel Waterschap Schouwen-Duiveland werd de be groting 1978 aangenomen, voor de gewone dienst sluitend op een totaal bedrag van f 9.243.723,09 met een post van f 269.962,15 voor onvoor zien. Uit deze post zullen de in 1978 verwachte salaris uitgaven moeten worden gedekt. Het dijkgeschot kan worden ge handhaafd op f 108,per ha. ook het geschot van het gebouwd. (36" van de belastbare opbrengstj blijft gehandhaafd. De opheffing van de calamiteuzc polders Burgh en Westland en Brui- nisse. zal voor het waterschap wei nig of geen financiële consequenties mee brengen, deze worden door het Rijk gecompenseerd door een hogere bijdrage (f 150.000.in de uitkering voor het onderhoud van hoofdwater keringen. Een hoofdstuk opart, moor in de Begroting verwerkt /onder fi nanciële consequenties voor de ei genlijke begroting, is de bestrijding oppervlakte water, een zichzclfdek- kendo fwsl. die echter Ie zijner lijd Knop, onder zijn leiding voerde het dirigentenkoor uit De Naam des He ren nadert reeds van verre. Cor Land - man en Ch. Dalebout bezetten hier na de dirigentenplaats, en onder hun leiding werd respektievelijk ten ge hore gebracht Zingt, zingt een nieuw gezang den Here en Dansen wil mijn hart en springen. De docenten Riet van den Dungen sopraan, en Mar v. d. Veer, orgel voerden hierna uit Na- tus est Jesus, kerstconcert uit 1651 van Böddecker Onder leiding van Mientje Bliek en van de heer A. van Hese zong het koor van de Plattelandsvrouwen vervolgens Nog is de staldeur open van Kaspersma, en A boy was born on Christmas morn' (Greenleeves). De dirigeerstok werd verder gehan teerd over het kursistenkoor door de dames B. v. d. Linde-Florusse, H. Pannekoek-v. d. Weele, Jannie Lem- som, Ineke Wandel en Joke Boer. Het zangprogramma werd afgewis seld met een orgelwerk van Marius Monnikendam, uitgevoerd door Mar van der Veer, waarna door de heer Bergman de getuigschriften werden uitgereikt aan de geslaagde kursis ten: de dames J. de Jonge-Ringel- berg (alleen koorscholing), B. v. d. Linde-Florusse, H. M. Pannekoek- v. d. Weele, W. A. Delhaas-Huijser, J. Lemsom-Daane, J. Bliek, J. Bliek, J. T. den Boer-Dalebout, en de heren: A. van Hese, P. Schults (alleen koor scholing) M. van Alphen, M. Dale bout, L. M. van Dijke, J. P. Knop, en C- W. Landman. Kennis uitdragen In een kort begeleidend woord zei de heer Bergman de prestaties van de nieuwe dirigenten met groot ge noegen gehoord en gezien te hebben. Hij hoopte dat de geslaagden de wel subsidie van het Rijk nodig heeft, de voorzitter attendeerde hier op reeds in zijn openingsrede. De foretaire heffing van 3 Vz i.e. is verlaagd tot 3.1 per i.e. per woning, alleenwonenden gaan k.i.e., betalen Het aantal i.e.'s dat het Waterschap mag heffen daalde van 61.000 naar 54.000. De heer Snepvangers gaat f 100,meer aan recht betalen, om dat hij zijn bedrijf De Heerenkeet te Flauwers vergrote, (heffing van f 200.naar f 300,—), op tien perce len /.al een bedrag van f 15.825,aan rechten worden gelegd ten behoeve van de afvalwaterleidingen Ouwer- kerk-Oostcrland en Sirjansland- Bruinisse. Het vaststellen van de heffingseen heid van f 43,— per i.e. (vervuilings- eenheid, eiste een apart besluit, evenals de kasgeld opname maxi mum f 7 miljoen en de rekening cou rantstand max. debet f 2 miljoen. De financiële commissie, do hoer Vos. Gast. Terwogt en Deïst, werd herbenoemd en het presentiegeld werd verhoogd tot f 110. - per dag plus f 15, reis en verblijfkosten voor loden van slcmbuio's. De geslaagden van de kursus koor- direktie en koorscholing bijeen voor het front van een tot de laatste plaats bezette Lutherse kerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) muzikale kennis verder zullen uit dragen in de koren in de regio en be dankte Riet v. d. Dungen en Mar v. d. Veer voor de wijze waarop zij „de fundamenten" bij de kursisten heb ben gelegd. De heer Bentschap Knook bedank te hierna eveneens de twee docenten en gaf een toelichting op de snelle wijze waarop de kursus twee jaar geleden van start kon gaan. Namens de Werkgroep mochten de docenten een bloemenhulde in ontvangst ne men, die verder ook namens de kur sisten werden bedankt door me vrouw B. v. d. Linde. De geslaagde avond werd afgeslo ten met afwisselende zang door het koor en alle aanwezigen van O Heer mijn God ook deze Nacht (Tallis), onder leiding van Willeke Dclhaas. (Vervolg van pag. 1) bezwaren betreffen de loslopende henden of - soms - de afwezigheid van drinkwater. Aan dit laatste kan iets wor den gedaan, op de hondenbezitters deed de heer Geluk een beroep nauwlettend ervoor te zorgen dat de schapen niet worden verontrust. Zuidhoek en Gouweveer De november stormen hebben be wezen dat zo snel mogelijk door moet worden gegaan met de verbe tering van de nog resterende dijk vakken, met name van de Zuidhoek en het Gouweveer. Behalve met storm was er ook veel neerslag. In totaal registreerde Zierikzee in' de maand november 181.7 mm neerslag met op in de drie etmalen van 20-22 november een totaal van 64.4 mm. In Duiveland. Dreischor en in het middengebied bleef men de situatie meester, maar in Schouwen ontstond gedurende enkele dagen waterover last, vooral in het onderbemalingsge- bied van de Prunje. De regenval in november toonde weer eens duidelijk aan van welk groot belang een goed onderhouden slotenstelsel is. Gelukkig draaiden de gemalen zonder enige hapering, al moesten de gemalen aan de Zuidkant van hel waterschap wel tegen hoge buiten- waterstanden in malen, waardoor de rentabiliteit daalt. Bij een buitenwaterstand van 3 m -f N.A.P. bij storm cn een binnenwa terstand bij het gemaal Prommel- sluis van 2.50 m - N.A.P. is het ver schil 5,50 m in opvierhoogte. De verkiezingen Behalve storm en regen moest in de novcmbermaand ook nog de eer ste verkiezing voor 2 hoofdingelan den voor de waterkwaliteit in dis tri kt II verwerkt worden. Dit eiste veel voor bereidend werk. Ieder moest bij deze verkiezingen, omdat het de eerste keer was. ervaring op doen. Hel opkomstpercentage xvordt mogelijk in de toekomst groter, met vertrouwen ziet het Waterschap de volgende verkiezingen tegemoet. In deze vergadering vond de aan bieding plaats van de begroting voor 1978. De dijkgraaf wees in dit ver band op de hoge losten per vervui lingseenheid voor het hoofdstuk van de waterkwaliteit. Het voorstel voor 1978 luidt nu: een heffing van f 43, per i.e., wat eigenlijk, omdat onder meer plm. 8,uit vroegere reser ves is aangewend, f 51,— zou moe ten zijn. Binnen enkele jaren komt dit op f 60,a f 70,per .i.e. wat betekent dat per woning per jaar de heffing rond 1' 200,komt te liggen, mede omdat het R(jk thans eist dat de in stallatie te Westerschouwen volledig biologisch zuiverend wordt gemaakt. Tegen deze voorwaarde, die het Rjjk stelt in zijn lozingsvergunning is het Waterschap bij de Kroon in beroep gegaan. Wanneer het Water schap in het ongelijk wordt gesteld en er komt geen rijkssubsidie, dan zal de op te leggen financiële last voor de bewoners ver uitgaan boven wat redelijk en billijk wordt geacht, aldus de heer Geluk. De dijkgraaf wees er op dat een onhoudbare toe stand dreigt te ontstaan. „Wij hebben de provinciale- en rijksoverheid reeds hierop gewezen, wjj zullen dit herhalen". Knal alléén op oudejaarsavond De verkoop van vuurwerk voor Oudejaarsavond is hier en daar al weer begonnen. En daarmee het ge knal. Voor een groot aantal mensen «is dat erg hinderlijk. Voor vele huisdieren is het een kwelling. De Nederlandse Stichting Geluid hinder 'begint dezer dagen dan ook een speciale aktie gericht op het voorkomen van dit voortijdig vuur- werklawaai. Die aktie maakt deel uit van de landelijke geluidhinder - campagne „Laten we zacht zijn voor elkaar". Alle gemeenten in Nederland ont vangen het verzoek om, via gemeen tehuizen en politiebureaus, raamaf- fiohes te verstrekken. Op die manier kunnen mensen, die geknal op Oude jaarsavond zélf best kunnen waarde ren, maar die zich ergeren aan we kenlang luidruchtige voorpret, daar van hl ijk geven. En een beroep doen op de goedwillendheid van buren en straatgenoten. Deze lokale aktiviteiten worden door de Nederlandse Stichting Ge luidhinder ondersteund met adver tenties in dagbladen en tijdschriften grote affiches en een filmpje in een aantal 'bioscopen. Orgelbespeling Dirk Jansz. Zwart in Ooltgensplaat De bekende organist Dirk Janz. Zwart, de oudste van de vier ge broeders Zwart en zoon van wijlen de heer Jan Zwart zal op dinsdag avond 20 december (8.00 uur) in de Hervormde kerk te Ooltgensplaat een orgelbespeling verzorgen op het enkele jaren geleden in deze kerk in gebruik genomen nieuwe Leeflang- Keijzer-orgel. Op dit uit 23 stemmen bestaande instrument met hoofdwerk, rugwerk en pedaal zal de heer Zwart in twee gedeelten de bekende Suite Kerst feest I en II van wijlen zijn vader Jan Zwart ten gehore brengen. Deze avond is georganiseerd door de plaatselijke Chr. Gem. Zangver eniging en het Kinderkoor „Jubilate" en de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Stellendam, met medewerking van enkele solisten, o.a. mevrouw P. van Huizen-van Dam. Het geheel staat onderleiding van dirigent, de heer C. C. v. d. Heuvel. ZIERIKZEE Filmvoorstelling bioscoop In de bioscoop „De Concertzaal" draait zaterdag 17 en zondag 18 de cember de film Madame Claude. De film handelt over de wereld van Ma dame Claude en „haar jonge meisjes'' Zij heeft deze meisjes speciaal opge leid voor het bedienen van mannen in hoge kringen van alle landen. Madame Claude en haar meisjes kennen veel geheimen. Alles gaat goed, totdal één van de meisjes een verhouding aanknoopt met een pers fotograaf,David. Hij gebruikt zijn verhouding om te ontdekken welke ontmoetingen de meisjes hebben. Hij maakt foto's van de klanten van Madame Claude, waarmee hij chan tage probeert te plegen. ZIERIKZZE/H AAMSTEDE Herderstocht Op vrijdagavond 23 december aan staande wordt weer de jaarlijkse herderstocht georganiseerd. Per bus vertrekt men vanuit Zierikzee naai de Westhoek. Op hel slrand wordt een kampvuur gehouden, waarbij passende liederen gezongen zullen worden. Ook zal de snert dit jaar niet ontbreken. Tot slot wordt de mis gehouden onder leiding van de heer J. Aarts. De tocht wordt voor bereid en begeleid door volwassenen Iedereen, die zin heeft deze tochl mee te maken, 'kan zich opgeven bij de Corneliastiöhting. Voor tijd zie agenda. HAAMSTEDE Kerstavond N.C.V.B. De Kerstavond van de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. wordt in samenwerking met de Gereformeer de Vrouwenvereniging gehouden op woensdag 21 december a.s. in hel Slot Haamslede. RENESSE Koliekte zondagsschool De tweejaarlijkse Uollekte ten ba te van de kerstviering van do zon dagsschool Mirjam te Rcnesse had ren opbrengst van f 2165,50. MIDDENSCIIOUWEN Burgerlijke stand over oktober en november Geboren 9 okt. Duinc, Adriaan, z.v. D. J. Duine en C. J. J. Neiisse (Elle- meet); 2U okt. Berrevoets, Lcenderl Johannes, z.v. H. Berrevoets en J. C. Geluk (Scharendijke); 30 okt. Koo- man, Leendert Cornel is, z.v. C. Koo- man en T. L. Sluik (Kerkwerve). Gehuwd 15 nov. der Weduwen, Marinus Jo- hannis, 38 jr.) en Bos, Georgine Ma ria Francisca, 27 jr., beiden wonende te Middenschouwen. Overleden 15 nov. Geleijnse, Adriaan, 71 jr. (Scharendijke); 15 nov. Scheick, Jo hannes, 83 jr. (Ellemeet); 23 nov. Straaijer, Levina Pieternella (wv. Kloet), 78 jr. (Scharendijke); 24 nov. van Oe veren, Cornelis, 39 jr., (Wes terschouwen). SCHARENDIJKE Afscheid inspekteur l.o. De gemeenten Middenschouwen, Brouwershaven en Westerschouwen zullen morgen vrijdag 16 december afscheid nemen van de heer J- Ge- lijns, inspekteur van het lager on derwijs. In de gemeenschapsruimte De Putmeet wordt hem een af scheidsreceptie aangeboden. De heer Gclynse neemt afscheid, omdat door de gewijzigde indeling de ge noemde gemeenten vanaf 1 januari 1978 niet meer tot de inspektie Mid delburg behoren. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Woensdag 21 december a.s. hoopt de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve voor de laatste keer in 1977 bij elkaar te komen in het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Deze avond zal in het teken staan van Kerst en wordt verzorgd door de leden. Het bestuur hoopt dat veel leden naar deze bijeenkomst zullen komen om zodoende met velen het Kerstfeest te kunnen vieren. (Voor aanvang zie agenda.) Show in verenigingsgebouw Op vrijdag 16 en zaterdag 17 de cember a.s. houdt de P.V. „Gevleu gelde Vrienden" uit Zierikzee haar jaarlijkse postduivenshow, ditmaal in het gemeentelijk verenigingsge bouw te Kerkwerve. Er zijn onge veer 200 postduiven te bezichtigen op deze dagen. Op deze show staat ook een stand ingericht van de fir ma Cor Hart te Kerkwerve. Deze zal de nieuwste modellen fietsen en bromfietsen tonen. Verder kan men een kansje wagen bij het Rad van Avontuur waarbij prijzen als paling en taart te verdienen zijn. Ook zul len de prijzen van de verloting wor den bekent gemaakt. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit en de organisa toren roepen dan ook toe: „Komt dat zien". RENESSE, 14-12. Woensdagavond hield do mlddenstandsvercniglng van Rcnesse als afsluiting van de door haar georganiseerde winkel week een grote showavond in „De Ark" te Rcnesse die onder leiding stond van IIcnk van Montfoort cn zijn band. Hij ontving op de/.e avond voor de pnu/e onder meer de bekende /.ange BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Evenals de gemeenten Zierikzee en Westerschouwen houdt ook de ge meente Brouwershaven op maandag 19 december a.s. 's avonds in het stadhuis een openbare raadsvergade ring. De agenda vermeldt: vaststelling krediet in rekening-courant voor 1978; ontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland; benoeming be heerster in tijd. dienst voor de ge meenschapsruimten te Zonnemaire en Dreischor; wijziging verordening gemeenschapsruimte Brouwex-sha- ven; ingebruikgeving gemeentelijk eigendommen aan plaatselijke ver enigingen; vaststelling 15e wijziging van de gemeentebegroting 1977; vaststelling van de begx-oting van de gemeente en van het woningbedx-ijf voor het dienstjaar 1978; vaststelling bedrag per leerling als bedoeld in artikel 55 bis der L.O. wet 1920 voor het jaar 1978; vaststelling le en 2e wijziging der begroting 1978. BRUINISSE Scholen „uitgezet" Voor niet dix-ekt betrokkenen is het nu ook te zien, dat de scholen bouw te Bruinisse gaat beginnen. Op het texTein tussen dr. de Kock- straat en Nieuwstraat enerzijds, een Chr. Kleutei-school en een openbare en een chx-istelijke basisschool. De aannemer heeft, wat men noemt de scholen thans „uitgezet". Het is de bedoeling dat volgend jaar (1978) met het begin van het nieuwe schooljaar, de scholen in gebruik kunnen worden genomen. rossen Ast rid Nijgh cn Ria Valk, ter wijl na do pauze enkele wat minder bekende artiesten voor het voetlicht traden. Voor aanvang van de show- had de voorzitter van de midden- si an dsverenigirfg, de heer M. J. Krijnse-Locker met een inleidend praatje de avond geopend. De avond die overigens wal minder publiek trok dan vorig jaar, had toch nog tussen de 900 en 1000 bezoekers. Het optreden run Iiin Valk was het hoogtepunt van deze avond. Door de vreemde ti/pctjcs, die kreëerde cn de wijze waarop zij zich over het toneel bewoog, had zij hel pubkek al snel voor zich gcironnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3