DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Duistere gebeurtenissen hollen Portugese democratie uit Storm over Griekenland Belg aan sigaar Landbouwschap teleurgesteld 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Flitsen" ZIERIKZEESCIÏE NIEUWSBODE Dlnsilug li decembf r 1M77 Nr. Zaterdag 17 december, 19.05 uur, Nederland I: Bij ons in... Asten. Met o.a. het optreden van Pussycat met de leadzangeres Tonny Willé hier in axtie. Een demonstratie van tienduizen den - die ijverig de fascistengroet brachten - en een bomaanslag geven nog niet eens de hele verziekte sfeer aan die in de jonge demokratie Por tugal heerst. Premier Soares gaat met het parlement vechten via een motie van wantrouwen die hij eist en er is een ondoorzichtige politieke toestand ontstaan, waaruit ook de Portugezen zelf amper meer wijs worden. En dat is waarschijnlijk het ernstigste e//ekt van de chaos: de Portugezen beginnen danig genoeg te krijgen van wat de politici allemaal doen. Het enige wat ze daarvan maar al te goed begrijpen is dat ze met hun geld hoe langer hoe minder kun nen doen. Duurte en inflatieen werkloosheid hebben de levensstan daard in een paar jaar vrijheid stuk ken omlaag gebracht. De geestdrift voor een gouden toekomst die men verwachtte na het verjagen van de diktator is vervlogen. Een opiniepei ling stelde vast dat als er nieuwe verkiezingen gehouden zouden wor den op dit ogenblik, zeker veertig procent van de Portugese stemge rechtigden protesterend thuis zou blijven. In Soares' socialistische partij be seft men maar al te goed dat het le vensgevaarlijk wordt als de mensen inderdaad op hun vinger kunnen uit rekenen dat ze er slechter aan toe zijn dan ooit onder Salazar. Eén ef- fekt van de geestelijke omwenteling die hierdoor kan ontstaan is al merk baar. Een tijd lang was het doodeen voudig geen stijl om nog rechtse ideeën erop na te houden. Maar nu weer dapper de rechterhand geheven in de fascistengroet. En de rechtse partijen voelen zich hoe langer hoe minder gehouden althans een beetje progressief te zijn in hun uitingen. Feit is dat de interne politieke schermutselingen ook de regeer kracht hebben aangetast. Iedereen weet dat onder de huidige omstan digheden in de wereldekonomie een pittig beleid eerste vereiste is om het beetje welvaart dat er is overeind te houden. Zo slecht als het Portugal nu gaat had het niet beslist hoeven gaan. Voor een goed deel kan pre mier Soares de schuld hiervoor ge rust op zich nemen omdat hij door dreef geen coalitie met anderen te vormen. De anderen mag men laken omdat ze hem onvoldoende steun hebben gegeven. De zeer strenge maatregelen die Soares nu in petto heeft komen dan ook niet voort uit het gezamenlijk inzicht van de par lementariërs dat ze nodig zijn, maar uit de eisen die een reeks geldgevers stelt, zoals het Internationaal Mone tair Fonds vooral. Daarmee is Soares gedwongen de Portugezen het een en ander op te leggen waarvóór ze hem niet dankbaar kunnen zijn. Eigenlijk zou ook slechts een regering die steun heeft in brede lagen van de bevolking tot zoiets over moeten gaan, maar daarop is geen kijk. Militaire steun De logische partijen voor een ver bond met de socialisten zijn de chris- tendemokraten van de C.D.S. en de sociaal-demokraten van de P.S.D. Maar die twee schijnen het zo te willen spelen dat Soares of zijn nek breekt, of dit alleen met steun van de kommunisten voorkomt. Dat zou dan president Eanes ertoe bewegen zelf in te grijpen en een regering te benoemen van uitsluitend deskundi gen zonder partijbinding - een za kenkabinet dat de zure tijd mag re geren waarna de partijen het weer over kunnen nemen. Soares zelf maakt de indruk met president Eanes overeengekomen te zijn dat hij hoe dan ook aan de macht blijft en via Eanes zou hij dan kunnen rekenen op de steun van het RIJSWIJK. Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap) hebben af scheid genomen van het schouw burgpubliek, na een loopbaan van veertig jaar als revueartiesten. Nog éénmaal poseerde het duo met Renee Sleeswijk in de bloemen leger, nog altijd een zeer belangrijke faktor in het politieke leven. Als concessie voor die steun zou hij dan wel een pa ar onafhankelijken in een herzien kabinet op moeten nemen. Maar voorlopig is alleen zeker dal er een motie van vertrouwen wordt gevraagd, die Soares aangenomen wenst te zien, anders zal hij „de an dere partijen voor hun verantwoor delijkheden op laten draaien". Alle maal duistere zaken, want ook met deze dreigende taal weet niemand hoe Soares dit denkt te kunnen doen. En de Portugezen zelf snappen er zo langzamerhand niets meer van - te meer omdat heel veel besluiten lij ken te vallen na gesprekken van be langhebbende in plaats van na open bare diskussies in het parlement. De eerder weggejaagde generaal De Spinola, ooit verdacht van poging tot een rechtse coup, schijnt weer terug te keren. Met name laat dit de vraag opkomen hoe lang Soares nog echt kan rekenen op steun van de gewa pende macht waarin de naam van de vroegere generaal echt nog wat be tekent. En dus nog maar eens een staatsgreep? Dat zal dan bepaald niet weer een onbloedige zijn, want intussen zijn vrij wat wapens in het land opgepot, o.m. door de kommu- nistische groeperingen die lange tijd met de strijdkrachten een soort kom- pagnonschap waren aangegaan. Maar hoe duister het allemaal ook is, ze kerheid heeft men wel dat de demo kratie niet alles is vöor Portugal en Portugal zeker niet meer zo fel voor de demokratie. ATHENE, 12-12. Als gevolg van een storm die sinds zaterdagavond woedt over Griekenland, hebben zich in het gebied ten noorden en oosten van de hoofdstad Athene overstro mingen voorgedaan, die tot dusver aan vijf mensen het leven hebben ge kost. Er zijn vier gewonden. Het scheepvaartverkeer is tot stil stand gekomen, terwijl het luchtver keer met ernstige vertragingen kampt. BRUSSEL, 12-12. Leon Mets, 66, uit Temse bij Antwerpen heeft zondag ochtend voor een wereldrecord si- gaarroken gezord, door tegelijkertijd zes „rokertjes" van elk tien centime ter lang en met een gezamenlijke dikte van 17,2 centimeter op te roken uit het buitenland MOSKOU. De Russischeautoritei- ten hebben ongeveer 20 ijveraars voor de rechten van de mens onder huisarrest geplaatst, zo heeft de No belprijswinnaar voor de vrede An drei Sacharow meegedeeld. Volgens hem was de maatregel genomen om een voorgenomen demonstratie ter gelegenheid van de internationale dag voor de mensenrechten op zater dag te voorkomen. ISTANBUL. In de Turkse stad Is tanbul zijn negen mannen, die be kend staan als linkse aktivisten, uit de gevangenis ontsnapt. Volgens de politie was de ontsnapping kenne lijk goed voorbereid. MOSKOU. Op het Poesjkinplein in Moskou is een korte demonstratie gehouden ter gelegenheid van de in ternationale dag voor de mensen rechten. BRUSSEL. In do haven van Ant werpen zijn voor Noord-Ierland be stemde wapens gevonden, die ver stopt wuien ui elektrische generato ren. Dit heeft de Belgische politie za terdag bekend gemaakt. BAY C1RY. Bij een lelie brand in een hotel te Bay City, een stad in de Amerikaanse staat Michigan, zijn zeker 10 mensen om het leven geko men. Negenentwintig worden nog vermist en zestig liepen verwondin gen op. BANGKOK. Bij een botsing tussen twee autobussen ,op de weg tussen Bangkok en de noordelijke stad Chiang Mai in Thailand zijn 28 men sen om het leven gekomen. Twee passagiers werden ernstig gewond. CAIRO/LONDEN. David Holden, de eerste buitenlandse correspondent van de Sunday Times in Londen, is in de woestijn bij het vliegveld van Cairo doodgeschoten, klaarblijkelijk door rovers, zo heeft de krant be kendgemaakt. NEW YORK. De populariteit van president Carter, sinds de maand maart constant afnemend, is verder afgenomen, blijkt uit een opiniepei ling van Gallup waarvan het resul taat stond in de New York Times. HARBIN, noordoost China. In het noordelijkste provincie van de Chi nese volksrepubliek leven nog tussen de honderd en tweehonderd Mants- joerijse tijgers in het wild, volgens, een professor van het instituut voor bosbouw in Harbin. JERUZALEM/CAIRO. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance krijgt deze week in Syrië te horen dat dit land onder geen beding van plan is zijn oppositie tegen de Egyptische vredesweg - die via Cairo naar Genève moet leiden - te staken. NAIROBI. Kenia heeft besloten de handel in huiden en goed verkochte onderdelen, zoals ivoor, te verbie den om niet iets te behouden van de laatste grote kudden wild van de we reld, die in dat land huizen. De han delaars hebben drie maanden de tijd gekregen om zich van hun voorraden te ontdoen. BEIROET. In christelijk Oost-Bei- roet zijn scholen en winkels gesloten na een aantal bomexplosies, die ver band schenen te houden met een sta king uit protest tegen een verschij ningsverbod van drie dagen wegens overtreding van de censuurbepalin- gen voor de pers voor het rechts ge oriënteerde Franstalige dagblad „Le Reveil". CANBERRA. Het Australische kie zersvolk heeft de conservatieve pre mier Malcolm Fraser en diens coali tiegenoten van de Plattelandspartij het afgelopen weekeinde in een voor de naoorlogsejaren unieke machtspo sitie gebracht. Terwijl de definitieve uitslag nog werd afgewacht, stond al vast dat Frasers regering in het nieuwe Lagerhuis (127 zetels) een. meerderheid van minimaal 42 zetels zal hebben. MOSKOU. De opperste Sowj'et komt woensdag a.s. in gewone zit ting te Moskou bijeen voor behande ling van de begroting voor 1978 en het economisch plan. In oktober hield het Sowjet-parlement een bui tengewone zitting. Toen werd bij handopsteken met algemene stem men de nieuwe grondwet aanvaard. DAMASCUS. De Syrische leiders willen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, niet ontvangen als hy een boodschap van Israël voor Syrië bij zich heeft. Dit heeft het officiële Syrische pers bureau ana maandagochtend bekend gemaakt. Kamelenivoede HAMBURG, 10-12. Een automo bilist in Hamburg moet even ge dacht hebben teveel gedronken te hebben, toen hij in een buitenwijk een kameel aanreed. Het woedend geworden dier be gon de motorkap van de kleine wa gen met zijn voorpoten te bewerken en trapte het glas van de voorruit in. De bestuurder verloor de macht over het stuur en botste tegen een gepar keerde auto. De kameel bleek te zijn ontsnapt uit een circus. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG l-l DECEMBER NED. l: Het middagprogramma is voor jong en oud want het eerste programma onderdeel is Wat heel oud?, waarin de sportbeoefeningsmo- gelijkheden voor oudere mensen be keken worden. Daarna weer voor de jongere kijkers. De avonturen van Peppi en Kokki die een jacht opha len en babysitten. In de vijfde afle vering van Maja, de bij, waarin Maja met Puck de huisvlieg een kijkje bij de grote mensen gaat nemen. Na af loop van dat avontuur volgt een voorstelling van circus Orfei in KRO's Wereldcircus, waarin paarden olifanten- en tijger dressuur, spring- akrobatiek en trapezen, te bewon deren vallen, 's Avonds het televisie spel Kunt u een geheim bewaren. De weduwe Janet die zojuist haar man heeft begraven, heeft een oogje op vrijgezel Jeremy. Gaarna zou ze een verhouding met deze man be ginnen, maar ze wonen in een dorp en er zou slechts schande van ge sproken worden. Ze arrangeren en kele stiekeme afspraakjes die allen in het water vallen. Dan besluiten ze de knoop door te hakken. In het programma met de M.A.P. Maat schappelijke Aktiviteiten Program ma) wordt het focus gericht op het probleem van de schoolverlaters, die geen hogere beroepsopleiding vol gen. Voorts nog Den Haag Vandaag, Panoramiek en Studio Sport. NED. II: Na de serie Iemand zoals hij, komt het IKON met een nieuwe serie, te weten Kon hesi baka kom gauw erug, naar het gelijknamige boek dat met de Gouden Griffel is bekroond. Het is het verhaal van twee Surinaamse kinderen, Georgian en Herwin voor de onafhankelijk heid van Suriname. Hun moeder is in Nederland om geld voor de over tocht te verdienen. Ze logeren op het platteland bij oom Albert. Na Kenmerk en Stichting Socutera, waarin een filmpje over de ontwik kelingsstrategie van Tanzania te zien valt, volgt de natuurdokumen- taire Wat een natuur, waarin de ma kers van dit programma dicht bij huis, in Limburg, een wonderschone natuur ontdekken. Daarna Alias Smith and Jones die weer lelijk in de penary zitten. Het tweetal wordt gearresteerd door een spekulant en DEN HAAG, 12-12. Het Land bouwschap is teleurgesteld over het voorstel der Europese Commissie de EG-landbouwpryzen voor het ko mende jaar met gemiddeld nauwe lijks twee procent te verhogen. Het vindt dat het voorstel ver achter blyft bij wat de georganiseerde landbouw noodzakelijk acht. De boérenorganisaties in de EG, aldus, een mededeling van het Land bouwschap, hebben via hun overkoe pelend orgaan Copa een prijsverho ging van gemiddeld 4,5 a 5 procent gevraagd. Voor de Nederlandse land en tuinbouw vindt het schap dit nog aan de lage kant. Het schap vindt ook dat de Euro pese Commissie de instrumenten waarmee de richtprijzen voor de boer gehaald moeten worden verzwakt. De commissie wil namelijk alleen de richtprijzen met gemiddeld twee pro cent laten stijgen, maar de interven tieprijzen met gemiddeld twee pro cent laten stijgen, maar de interven tieprijzen met een nog lager percen tage. door HENK VAN HEESWIJK Er gaat een week voorbij. Bea is de nachtelijke escapade met het blauwe licht en cirkels op de muur en deur al vergeten, als ze midden in de nacht wakker wordt van scho ten, keiharde knallen. Half slaperig komt ze overeind en luistert. Ja, ze heeft het toch goed gehoord, want opnieuw hoort ze een knal. Onmid dellijk daarna gevolgd door een ijse- lijk gegil, dat haar door merg en been gaat. Sekondenlang. Als van iemand in doodsnood. Met een ruk komt ze helemaal overeind, ogen wijd opengesperd en luistert. Nog één keer hoort ze dit gegil en nu siddert ze van angst. Ze heeft niet de moed naar buiten te kijken, maar zit te trillen van de ze nuwen. Er is iets verschrikkelijks gebeurd, dat is zeker. Van Spanjaar den kun je van alles verwachten, want die zijn vreselijk gauw driftig. Waarbij nog komt, dat een vrouw in hun ogen een tweederangs schepsel is. Wie weet wat er voorviel in het dorp. Ze geeft duidelijk gehoord, dat er enkele malen is geschoten. Opeens is er een vaag wit schijn sel, dat zich aftekent op het plafond. Ze kijkt er naar. Autolampen? Nee, dat kan niet, want aan de achter kant van 't huis is enkel de spoor baan en daarnaast een smal paadje, waarop je hoogstens kunt lopen of fietsen. Pas bij het perronnetje is een weg, waar een heel enkele maal een auto passagiers voor de trein brengt of haalt. Het schijnsel beweegt en wordt zwakker. Heel voorzichtig laat ze zich uit bed glijden en loopt dan naar het raam, kijkt om een hoekje naar buiten en ziet dan het licht. Het is alsof hel over de grond kruipt met vreemde bewegingen. Het is tame lijk helder weer, al is de maan war- schijnlijk al onder, maar ze kan niets zien, wat duitd op de aanwezigheid zijn gezin, maar stellen zich zo sym pathiek op, dat ze weer worden vrij gelaten. Tenslotte Ontmoetingen met Ernesto Cardenal de Zuidamerikaan- se priesterdichter, revolutionair. WOENSDAG 14 DECEMBER NED. I: 11.00 Schooltelevisie; 15.30 Wat heet oud; 16.05 De avonturen van Peppi en Kokki; 16.30 Maja, de bij; 16.55 Wereldcircus; 18.25 Sesam straat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west to gewest; 19.45 Toeristische tips; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Kunt u een geheim bewaren; 20.55 M.A.P.; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Staats loterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Kon hesi baka; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Wat een natuur; 21.20 Alias Smith Jones; 22.10 Ontmoeting met Ernesto Cardenal; 22.45 Journaal. DONDERDAG 15 DECEMBER NED. I: Eveline Velsen begint de Uitzending met haar programma AVRO's 3 x 20. Het eerste gedeelte van het drieluik behandelt de kwa liteit van Oostèuropese auto's in het tweede deel komt er sprake het om bouwen van een zolder tot ontspan ningsruimte- en het derde deel schenkt aandacht aan sauna en sola rium, mibrüiken en medicijnen, de relatie televisiekijken en gezondheid. Anita. Kerr zingt vervolgens enige nummers van haar nieuwe elpee The sound of warm. In Mash zorgt Hot- lips weer voor de nodige stennis. Ze ziet zelfs kans een zuster een uit brander te geven als ze in de bran dende hitte staan te opereren. Als een soldaat zijn echtgenote, een ver pleegster kom opzoeken en met haai de nacht doorbrengt in de tent van Hotlips, is het hek van de dam. Dan van een levend wezen. Ze ziet enkel dat witte licht, dat zich verwijdert, slingerend en af en toe iets omhoog komend. Om tenslotte in het niets te verdwijnen. Ze heeft wel eens gehoord van vuurvliegjes en ook zelf een paar keer het lichten van de zee gezien. Verder een paar keer noorderlicht. Maar dit kan ze niet verklaren; het is een vreemde, griezelige gewaar wording. Weer in bed gaat ze liggen en denkt na. Er is geschoten en ze heeft iemand horen gillen en kermen. Het leek van een vrouw. Maar ik heb 't hart niet, dat ik buiten ga kijken in de nacht. Van slapen komt niet veel meer. Telkens zakt ze weg cn sluimert in, maar wordt dan weer met een schok wakker. Hoorde ze opnieuw wat, of droomde ze? Is er wel echt geschoten vannacht? Méar ze heeft het toch duidelijk gehoord? Ze is cr immers wakker van gewwden? En daarna toch dat ijselijke gegil, dat niet om aan te horen was. Pas in de morgen, als ze vroeg is opgetaan, omdat ze door alle alter natie niet kan slapen, kleedt ze zich aan en zet thee. Drinkt een kop en gaat dan naar buiten. En uit meteen een gil, die ze in de kiem weet te smoren. Het is half zeven en behoor lijk licht; de zon komt al over de einder omhoog. Maar dit alles ziel ze niet; het enige, wat haar heeft doen schrikken is de grote plas bloed, die er voor haar slaapkamerraam op de aardcngrond ligt. En de spatten op de muur en zelfs op de ruit. Ze kijkt er met afgrijzen naar. Zie je nu wel, dat ze het goed gehoord heeft? Dat het helemaal geen droom was? Er is dus werkelijk geschoten, wellicht in de nabijheid van haar huisje. Ie mand is dus mogelijk dichtbij neer geschoten. En heeft hier voor het een dokumentaire van Hans Koekoek over Het kind en de echtscheiding. Na afloop van dit programma wordt het op Hilversum 2 voorgezet. De NOS heeft dan nog twee program ma's in petto: Den Haag Vandaag en Herman Wigbold's Formule 3 plus. NED. II: Paddington is al helemaal in Oudejaarsavondstemming en bakt oliebollen als hij alleen thuis is. Ze springen letterlijk de pan uit. In Mi- kula, de kleine kapitein is Mikula er met zijn vriendjes in geslaagd het schip met de vluchtelingen naar een onbezet eiland te brengen. Echt blij is hij niet, want zijn opa heeft hij moeten achterlaten. Na Dik Voorme kaar Show volgt de Mini-voetbal show waarin België tegen Rotterdam Ahoy aantreedt. De daarop volgende aflevering van de Familie Bellamy bewijst weer dat het ook niet alles is om aristocraat te zijn. Richard huurt een jónge typiste om de memoires van zijn grootvader uit te typen. Als Richard en zijn vrouw uit logeren gaan, zoekt James toenadering tot de jonge typiste. Samen willen ze lun chen in de dineersalon. Hudson wei gert op te dienen en vraagt zijn ont slag aan. Na de aktualiteitenrubriek Hier en nu praat dominee Schaaf in Standpunt óver anders is links. DONDERDAG 15 DECEMBER NED. I: 11.00 en 14.00 Schooltele visie; 18.30 Teleac: 18.45 De fabel tjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 AV RO's 3 x 20; 20.05 Anita Kerr; 20.15 M.A.S.H.20.40 Kind in de echtschei ding; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Formule 3 plus; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort: 18.55 Nieuws; 19.05 Paddington; 19.15 Mi kula, de kleine kapitein19.35 De Dik Voormekaarshow; 20.00 Journaal; 20.25 De minivoetbalshow; 21.30 De familie Bellamy; 22.20 Hier en nu; 23.00 Standpunt; 23.10 Journaal. 53 raam liggen gillen. De bloedplas, die inmiddels opgedroogd is, liegt er niet om. Een minuut staat ze zo te kijken, als het ware verstijfd. Ze denkt: hiervoor moet ik toch de politie waarschuwen. Wie weet, kan het wel een vrouw uit het dorp zijn, die men vannacht hier heeft neergeschoten. Dood of zwaar gewond. Als ze nog terugdenkt aan dat ijselijke gejam mer, dat ze hoorde na het laatste schot, rilt ze van afgrijzen. Maar als ze die veldwachter hier waarschuwt, heb je alle kans. dat de andere politie komt. En mensen van de krant. Dat geeft publiciteit en dat moet ze helemaal niet hebben. Stel je voor, dat het in de Spaanse kran ten komt met haar foto erbij en Ne derlanders, die haar kennen, zien en leven het! Nee, dat risiko kan ze niet lopen Ineens is ze aktie, gaat naar bin nen en maakt weer heet water klaar met wat zeep er in. Dan pakt ze een borstel en buiten gaat ze verwoed aan 't boenen. Vooral op de muur, want de bloedsporen zijn al opge droogd. Op het glas van het raam moet ze ze er zelf afkrabben. Dan haalt ze een spa cn spil de grond, waarop de bloedplas ligt om, zodat het allemaal met zand vermengd er onder gaat. Ze kijkt er na een mi nuut of vijf met voldoening naar en trapl alles ten overvloede goed plat. Dan kijkt ze rond en ziet verderop, in de richting van de spoorbaan ook bloedsporen. Gehaast schept ze alles weg, veegt met haar voet er door, zodat cr niets te zien is. want elk ogenblik kan de vroege goederen trein langs komen en die rijdt hier altijd langzaam. Een enkele keer, als ze toevallig buiten is zo vroeg in de ochtend groet de machinist haar en zij hem. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7