Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Meer suiker bracht minder op VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD RESERVE-BEZORGER 4 Suiker Unie in 1976-1977: Politieagent geen jager op misdaad W.M.Z. neemt maatregelen tegen wanbetalers Vergadering hoofdbestuur Z.L.M. Waarschuwing voor inferieure dieselolie Vereniging voor Parkinson- patiënten W.M.Z. VERWACHT BINNENKORT HONDERDVIJFTIGDUIZEND ABONNEES De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. BREDA, 12-12. In het verslagjaar 1976-1977 van Suiker Unie heeft suiker minder opgebracht dan in 1975-1976, ondanks een van 508.000 ton naar 526.000 ton toegenomen produktie. Do uit/aai van bieten in 1976 om vatte in Nederland 199.001 ha, een record. Gr roeive r!oo| Volgens het jaarverslag is de oor zaak van deze lagere opbrcngstwaar- de gelegen in het feit. dat de produk tie van campagne 1975 in haar geheel minimaal de door Brussel gegaran deerde prys opbraeht, terwijl dit voor suiker van campagne 1976 slechts voor 82"/o 't geval was. Op de halfvette suiker rustte een produktic- heffing van f 25,5 miljoen. Een hoe veelheid van 19.000 ton suiker moest tegen lage wereldmarktprijzen wor den uitgevoerd. Vinger afgesneden uit liefdesverdriet KIEL, 13-12. Een 20-jarige jonge man uit Kiel heeft zich, waarschijn lijk uit liefdesverdriet, een vinger afgesneden en deze bij het meisje van zijn dromen in de brievenbus gestopt. De moeder van het acht tienjarige meisje vond het lichaams deel samen met twee liefdesbrieven. Nadat het meisje haar moeder had vertéld dat een van haar vrienden met verwondingen aan zijn hand in het ziekenhuis lag, leverde de vrouw de vinger bij de politie in, die hem in allerijl naar het ziekenhuis bracht. Om de vinger nog aan te kunnen naaien was het toen echter al te laat. Na behandeling kreeg dc jongen zijn vinger mee naar huis. DEN HAAG, 13-12. Het beeld dat de surveiUerendc politieman bezig is misdaden op te sporen en misda digers in de kraag te grijpen is een mythe. Dat constateert het ministerie van justitie uit een. onderzoek naar het werk van de surveillance-diensten in een grote, een middelgrote en een aantal kleinere gemeenten. Maar 5.5 procent van alle voorvallen die zich tijdens de 91 gevolgde dag-, avond en nachtdiensten voordeden, had betrekking op criminaliteit. Het onderzoek is verricht door het wetenschappelijk onderzoek en do cumentatiecentrum. van justitie in samenwerking met binnenlandse za ken. De surveillanten doen eenderde van hun dienst achter het bureau, de helft van de voorvallen waarmee ze tijdens him werkelijke surveil lance te maken krijgen, zijn ver keersovertredingen en ongevallen. De 24 observatoren constateerden tijdens het onderzoek dat langftarx- gen, kleurlingen en opvallend slor dige personen onverschilliger en vij andiger tegen de politie waren. Maar de politie gedroeg zich op haar beurt tegenover deze groepen vaker kleinerend en autoritair. De onder zoekers concludeerden hieruit een sterke wisselwerking tussen het ge drag van burgers en politie. Voor 40 jaar OOSTERLAND. In de godsdienst oefening van jl. Zondag werd in de Ned. Herv. kerk alhier een heel oude Statenbijbel in gebruik genomen dateerende uit het jaar 168G. ADVERTENTIE. Wederom prima Ossenvleesch, lappen 35, stukjes 40, biefstuk 50 cent per ons. ELLEMÉET. Een goede aanleg, om corpulént te worden moet hel varken van den landbouwer J. K. gehad hebben, dat in 13 maanden het respectabele gewicht verkreeg van 300 kg. De kuip was na de slacht goed vol. SIRJ ANSLAND. De. meisjesver- eeniging ontving voor haar werk een )>ak kleeren van een onbekende mil de gever of geefster, waarvoor z>i zeer erkentelijk zijn. KERKWERVE. Zondagochtend ble ken. in verschillende weiden, onder deze gemeente een elftal schapen te zijn vermoord. Ifet is der gemeente politie in samenwerking met de rijkpolitie gelukt twee loslopende honden op te sporen die zich kenne lijk aan dit misdrijf hebben schuldig gemaakt. ELLEMEET. Dezer dag kwamen door de Arbeidsbemiddeling uitge zonden landarbeiders uit Duitschland terug. Hun verzorging en de ver diensten zijn van dien aard geweest, dat ze bij voorkomende gelegenheid weer voor uitzending in aanmerking wensen te komen. NOORDWELLE. De opbrengst van dc lijst voor het Kerstfeest bedraagt 58,De dames verrichtten hier voor weer een nuttige Arbeid. Nako mende giften worden nog gaarne door een der kerkeruadsleden in ont vangst genomen. ADVERTENTIE. Kousen prima n:ol, met mat zijde ren echt. voornamd kous 117 cent: Dameskousen van ge heel wol in de kleuren grijs en bruin iO cent. De binnenlandse afzet bleef 15.000 ton achter bij voorgaand jaar. De verminderde afzet weerspiegelt zich in de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die een da ling van het suikerverbruik tonen van 0.4 kg per hoofd van de bevol king. De belangrijkste oorzaak van deze daling ligt in de hoge koffieprijs die tot een lager koffie- en suiker- verbruik leidde. Een deel van de te ruggang in de suikerafzèt kan als lij delijk worden beschouwd. Dat de totale opbrengst waarde van produkten (f 697 miljoen) toch nog f 7 miljoen hoger was in 1975/1976 is een gevolg van hogere inkomsten uit de neveiïprodukten (pulp, melasse en schuimaarde) en van de revenuen uit de naar België verkochte bieten. De voordelen uit deelnemingen be liepen pier saldo f 8,8 miljoen tegen f 5,3 miljoen in het voorgaande jaar. Het eigen vermogen steeg met f 39,9 miljoen tot f 35S.6" miljoen. Na een voorziening voor vennootschapsbe lasting van f 16,2 miljoen droeg het exploitatiesaldo een bedrag van f 12,0 miljoen (vorig jaar f 12^4 miljoen) bij aan deze toename. Het groeiverloop van de bieten werd in clut jaar in uitzonderlijke mate beïnvloed door een lange perio de van droogte. De herfstregens leid den evenwel tot èen late doch sterke groei van dc bieten Van 83.648 ha wérden vóór Suiker Unie ruim 4,1 miljoen ton bieten geoogst, dat is 49,3 ton per ha (in 1975; 44.9 ton). Het gemiddelde suikergehalte be droeg 15,17 procent én bleef daarbij voor het vierde achtereenvolgende jaar onder de 16 procent. Onder het voorbehoud dat vorst in de laatste weken van campagne 1977 uitblijft, zal dc oogst 1977 een hogere suikerproduktic opleveren dan aan vankelijk werd verwacht, aldus het verslag. Hoewel hel Suiker Unie-areaal zes procent geringer was dan in het ver slagjaar, zal de suikerproduktic slechts twee a drie procent lager zijn dan in 1976/1977. Gelet op de kosten stijgingen in allerhande sektoren en de duidelijk mindere opbrengst bij de afzet van pulp, zal het streven nam een nagenoeg gelijkblijvende leden prijs (bij 16 procent gehalte)'gepaard gaan met een druk op de resultaten van het boekjaar 1977/1978. „Flitseiv"1 uit het buitenland WENEN" Gemaskerde mannen heb ben maandagavond in de Oostenrijk se hoofdstad Wenen de vrouw van een rijke zakenman ontvoerd. Vol gens de politie is het Lcpold Biihm, wier eelitgenoot eigenaar is van 30 kledingszaken. De vrouw werd door twee mannen in legerjaeks in een witte auto geduwd. ROME. Bij rellen in de Italiaanse hoofdstad Rome zijn maandagavond zeker zés mensen gewond geraakt. 2.0(10 linkse jongeren trokken dooi de stad en staken auto's in brand en brachten vernielingen aan in kan toren en café s. MONTREAL. Acht mensen hebben in het weekeinde de dood gevonden toen een particulier tweemolorig straaltoestel tijdens een hevige sneeuwbui in Labrador verongelukte. BELGRADO. De Verenigde Staten hebben maandag in Belgrado de Sovjet-Unie scherp aangevallen we gens het oppakken van aktivistcn voor de mensenrechten, pe Russi sche delegatieleider reageerde woe dend en zei (jat Amerika „niet het morele recht heeft andere landen dc les te jezen over de mensenrech ten". SANTA CRUZ. Op een van de Ca- narische Eilanden. Tenerife, is maandag een 22-jarige' student tij dens een demonstratie doodgescho ten dcor de politie. Een andere de monstrant wérd zwaar gewond. De ernstige ongeregeldheden deden zich voor in de stad Laguna bij Santa Cruz. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als aan het de heer Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. GOES, 12-12. Dc N.y. Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (WMZ) gaat voor die afnemers, die bij herhaling het verschuldigde wa terheld niet binnen de daarvoor ge stelde termijn betalen, een versnel de incassoregcling invoeren. De L.E.I.-prognose GOES, 12-12. Op 9 december, LEI-prognose GOES, 12-12. Op voorafgaande aan dc algemene ver gadering, is het hoofdbestuur van de ZLM in een besloten vergadering b(jeen geweest. Enkele punten die aan de orde kwamen waren: De aanwijzing van „de Zak van Zuid-Beveland" als „C" gebied in het kader van de voorrangsinventa risatie nota landelijke gebieden. Het hoofdbestuur meende dat dit een on juiste zaak is. „De Zak is naar in richting en beheer een duidelijk ,.B" gebied. LEUSDEN, 13-12. De importeurs vari personenauto's waarschuwen automobilisten tegen 'het tanken van wat zij- noemen inferieure dieselolie, die aanleiding kan geven tot moei lijkheden met de brandstof pomp. Deze dieselolie is afkomstig van par tijen ontkleurde huisbrandolie, die sinds 'kort op de Nederlandse markt wordt verkocht. Volgens de importeurs stelt de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst een onderzoek jn naar wat hun zeggen een zwendelaffaire is. De automobilsten wordt aangeraden voorzichtig te zijn bij de keuze van pompstation, opdat schade kan wor den voorkomen. AMSTERDAM. 13-12. Zaterdag is tc Bunnik officieel opgericht de Pakinson Patiënten Vereniging. De ze beoogt de zorg voor en de belan genbehartiging van lijders aan de ziekte van Parkinson. Tijdens dc voorbereiding van de oprichting had den zich al 140 leden aangemeld. Voorzitter is ir. C. Schamhart te Bilt'hoven, secretaresse mevrouw M. Rijksen-Smilde te Bunnik. I-prognose Naar aanleiding van de onlangs gepubliceerde L.E.I.-prognose ovèr de te verwachten inkomenssituatie in dc land- en tuinbouw sprak het hoofdbestuur zijn grote bezorgdheid uit. Deze negatieve cijfers tonen op nieuw duidelijk aan hoe zwak onze basis' is. Daar komt bij dat er in Brussel duidelijk een consumenten beleid gevoerd wordt. Er zullen op zowel sociaal- als fiscaal gebied forse lastenverlichtende maatrege len genomen moeten worden om de land- en tuinbouw gezond te maken. Hét hoofdbestuur besloot maatre gelen te gaan bepleiten die het op brengend vermogen van de grond sterk kunnen verbeteren; bemesting met stalmest, gfoenbemesting en grendontsmettingt Wat! de stalmest betreft is vooral het vervoer naar de Zeeuwse a'kkerbcuwbedrijven een probleem vanwege de afstand. De vervoerskosten '-zijn daardoor 'erg hoog. Wat betreft het door de ZLM ge kozen suikersysteem - kontrakten- stelsel indien er op het' mengprijs- systeem gekort wordt - zal de akker- bouiwkommissie nog enkele afron dende berekeningen op papier zet ten. Deze zullen voor de volgende H.B.-vergadering beschikbaar zijn. Het hoofdbestuur nam kennis van de resultaten van de inspraakproce dure Ncta Landelijke Gebieden zo als die tot stand kwamen in Noord- Brabant. Met name tegen de vele „C"-gebieden bestonden bij de in sprekers veel bezwaren. Het hoofdbestuur sprak zijn grote verontrusting uit over het voorne men van de regering om het beroep op de Kroon bij bestemmingsplan procedures af te schaffen. Ter gele gener tijd zal de ZLM daar bezwaar tegen aantekenen. Het hoofdbestuur deed een op roep aan de afdelingsbesturen om het ZLM-vraagpunt 1977-'78 over de eigen ZLM-organisatie zo breed mogelijk met de leden tc bespreken. Het hoofdbestuur handhaafde zijn bezwaren tegen het nieuwe pacht- normenbesluit voor wat betreft dc toeslag van 800 voor bijzondere teelten, de toeslag voor ruilverkave ling en de toeslag voor drainage. Het hoofdbestuur vond dan ook dat aan de grondkamers nu zoveel mo gelijk de gelegenheid moet worden gegeven het pachtnormenbesluit praktisch te interpreteren. LONDEN, 13-12. Een 20-jarige Amerikaan die wil trouwen met zijn 77-jarige grootmoeder heeft maan dag in de Britse hoofdstad Londen verklaard dat het huwelijk zal plaatsvinden in de Verenigde Staten, omdat het in Groot-Brittannië verbo den is dat iemand in het huwelijks bootje stapt met zijn grootmoeder. Mark Goodman, de gelukkige toe komstige bruidegom, heeft nog even met zijn vader uit Eepulveda bij Los Angeles gebeld. „Mijn ouders waren eerst er tegen, maar ik heb hen kun nen overhalen. Zij komen ook naar het feest, en reken maar dat het een reuze gezellige aangelegenheid gaat worden". Opmerkelijke genezing PEKING. 12-12. Dc 3d-jarige Chi nese Yang Kwang Ming, die in juni van dit jaar een derdegraadsver branding van 94 procent van haar huid opliep, is door chirurgen in een ziekenhuis tc Sjanghai gered van de bijna zekere dood en leert nu weer lopen. De chirurgen hebben een methode van huidtransplantatie toegepast die in China is uitgevonden. Daarvoor gebruikten zij kleine stukje nog ga ve huid van kruin en voetzolen, die niet aangetast waren. Deze stukjes werden gestopt in de gaatjes die gemaakt waren in stuk ken huid van donors. De eigen stuk jes groeiden aan en stootten gelei delijk de vreemdehuiddelen af. Er waren ongeveer twintig opera lies nodig om de vroiiw te redden. De eerste, op borst en buik, duurde negen uren. Hot besluit hiertoe is genomen in de december-vergadering van de raad van kommissarissen. De aange paste regeling zal ingaan op 1 janua ri 1978. Dil besluit zal via adverten ties worden bekend gemaakt. De slecht betalende watergebrui kers nemen bij WMZ nog steeds toe, ondanks de al jaren bestaande in cassoregeling voor deze gicep. Daar bij komt neg dat dikwijls dezelfde gebruikers telkens cpnieuw in ge breke blijven hun watergeld op tijd lc betalen. >Ie( het ook op laatstgenoemde kategorie, de „wanbetalers bij her haling", is besloten de incassoregc ling tc versnellen. Deze houdt in dal aan deze ge bruikers geen kwitantie meer wordt aangeboden doch onmiddellijk tot de fase van de aangetekende brief wordt overgegaan. Tegelijkertijd worden dan ook b. en w. ingelicht. Hierdcor wordt de na-incassorege- ling met zes weken bekort. In dezelfde vergadering van de raad van kommissarissen is besloten de administratie- en inningskosten, verbonden aan de incassoregeling met ca. 10 °/o te verhogen. Ook deze aangepaste vergoedingsregeling gaat in cp 1 januari 1978. Daarnaast zijn in de inerne richt lijnen voor het vragen van waar- zorgsommen in overleg met de raad van kommissarissen nader uitge werkt. (Van een medewerker) GOES, 12-12. De Watermaatschappij Zuid-West-Ne- rlerland verwacht binnenkort 150.000 abonnees te hebben en dat was voor de direkteur, de heer P. Stoter, aanleiding om een interessante causerie te houden over de ontwikkeling van de drinkwatervoorziening in Ne derland. Niets bijzonders eigenlijk, want 7 van de 12 streekbedrijven in Nederland passeerden dit aantal al eerder, Noord-Holland heeft al meer dan 300.000 aansluitingen. In 1899 waren nog maar enkele streken in het bezit van een drinkwatervoorziening. Vijftig jaar geleden was er ook op Goerec-Ovcrflak- kee, Schouwcn-Duiveland, Noord-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen ook nog niets. Op Walcheren hadden toen alleen Middelburg en Vlissingcn waterlei ding. Van 1950 tot heden verliep het aantal aansluitingen voor het me rendeel woonhuizen, praktisch gelijk matig. Alleen als Middelburg nog eens zou toetreden zou men in 1990 tot 200.000 aansluitingen kunnen ko men. Aangesloten zijn nu 134.833 ge wone verbruikers, 3148 zomerwonin gen, 2183 weiland aansluitingen en 826 grootverbruikers (grootvei'br. meer dan 1000 m:l). Dc mctcropnc- ming gebeurt gezamenlijk met de PZEM, een keer per jaar (behalve in Flakkee en Brabant). Eind 1974 werd in Nederland in 77van de woningen het water per m'1 afgerekend; 6daarvan echter niet individueel (b.v. flats met een centrale watermeter). 730 o van de onbemeterde wonin gen staan in Amsterdam. Rotterdam en Groningen, zowel stad als provin- cie en verder 9 in de voor 100% onbemeterde steden, Almelo. Dor drecht. Kampen. IJsselstein, Zwolle en Zwijndrecht. Het gemiddelde kleinverbruik bedraagt de laatste ja ren 107 m3 per jaar. Regionaal gezien liggen Tholen en Halsteren hier aan merkelijk boven maar Goeree-Over- flakkec ligt daar beneden. In Over ijssel ligt het gemiddelde kleinver bruik op 170 nv'. De WMZ, heeft een kwart van de abonnees die minder dan 50 m:1 gebruiken, maar daarnaast zijn ook (klein) verbruikers met 300 Groot gebruik De WMZ ligt aan de top wat het grootgebruik betreft: met 27000 m;t per grootabonnee, overigens een vertekend beeld, want alleen DOW Chemical neemt 0.25 van de hoeveel heid wal aan dc grootgebruikers wordt geleverd af. Bij een gebruik van 108 nv'betaall een gewone door snee gebruiker f 100 per jaar voor zijn leidingwater, in de goedkoopste streek van Nederland, in het duurste rayon is dat 175. bij dc WMZ is dat f 160. Het verbruik wordt berekent op 105 liter per persoon per etmaal. 40 n daarvan gaat weg aan toilet- spoeling. Een gezin wordt berekend op 2.8 personen. Men probeert het verbruik via toiletspoeling terug tc schroeven, naast de 12-15 liter per spoeling voor de toiletten met spoel- knop staan de speciaal op bezuini ging gemaakte pot van Sphinx met 2 liter, normaal is plm. 8 liter. Ander water, van mindere kwali teit is wel eens overwogen, het zou een enorme bezuiniging betekenen, maar hot vergf wel dc aanleg van een nieuw net en zou een voortdu rende zorg voor de volksgezondheid betekenen. Er is dan water in huis dat schadelijk kan zijn voor dc volks gezondheid, terwijl de aanleg van een nieuw net wellicht f 1,50 per strekkende meier -/nu kosten. Overi gens wordt in de toekomst nog een stijgend gebruik verwacht, gerekend wordt op 166 liter per persoon of 150 m1 per gem. aansluiting- Lekverlies Een interessante post is ook liet lekverlies, bij WMZ. gemiddeld 8°/o per dag met nogal uiteenlopende ver schillen per regio. Onder lekverlies valt ook het doorspoelen van dc lei dingen. brandbluswater enz. Loden leidingen verdwijnen waar dat mogelijk is. om tc worden ver vangen door leidingen van meer mo dern materiaal. Het is dienstig de lei ding 's morgens eerst even door te laten spoelen wanneer nog lood voor de leiding is verwerkt. Over de laatste 10 jaar is liet aan tal abonnees' toegenomen van plm. Tl0.000 tot 150.000. liel waterverbruik is verdubbeld, bel personeel liep te rug van 100 tot 310 personeelsleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4