„Beter Wonen" beducht v voor dreigend tekort woningen in Zierikzee Kroniek van het Land van de Zeemeermin ÖHSIMiiEï „Ernstige" spionagezaak in Bonn PAAUWE B.V. Van Agt ontvangt Albeda Hoessein niet naar Cairo DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onderhoudstoestand 1945-1955-woningen zorgelijk Als u toch onder dons gaat. neem dan meteen het allerbeste Boeiend jaarboek Stad en Lande SP® Heeft UnogeenN goed BANKSTEL bent Uer toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN MMen bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ifóqltf X^_£EEL Dinsdag 13 december 1977 134ste jaargang Nr. 22218 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per Jaar 86.Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W IN DIT NUMMER: Hoofdbestuur Z.L.M. vergaderde ZIERIKZEE, 13-12. Het totaal aantal leden van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" bedraagt mo menteel 2489, waarvan 104 leden geen huis van deze woningbouwvereniging bewonen. Bovenstaande staat vermeld in het jaarverslag over 1976 van „Beter Wo nen". Toename van het aantal leden komt in hoofdzaak voort uit de groei van het woningbezit. Door de afname van de nieuwbouw zal, naar ver wachting, het aantal leden minder groeien dan in de afgelopen jaren. „Béter Wonen" van de gemeenten overgenomen woningbezit. De sub sidieregeling voor renovatie van na oorlogse woningwetwoningen acht het Bestuur onvoldoende, een opvat ting die door veel zustercorporaties en de Nationale Woningraad wordt gedeeld. De snelle ontwikkeling van nieuwe inzichten en grote stroom nieuwe ministeriële richtlijnen en beschikkingen hebben het dynami sche karakter van de volkshuisves ting zodanig versterkt, dat „Beter Wonen" professionalisering noodza kelijk achtte. Als hoogtepunt van het verslag jaar wordt aangemerkt de afgifte van de ministeriële goedkeuring voor de bouw van 19 woningwetwoningen op krotplekken te Zierikzee. Het aantal te bouwen woningen in 1977 in Zierikzee was door „Beter Wonen" op grond van de cijfers over leeg stand en geregistreerde woningzoe kenden hoger gesteld dan het ge meentebestuur meende te moeten bouwen. Voor nieuwbouw werden slechts 12 woningwetwoningen te Zierikzee geprogrammeerd. Het be stuur had 46 woningen voorgesteld met de bovengenoemde cijfers als uitgangspunt. Hierdoor zal, naar de mening van „Beter Wonen", reeds eind dit jaar en in 1978 een ernstig tekort aan wo ningen in de gemeente Zierikzee ont staan, terwyl dit tekort gelet op de beperkt toegestane groei in andere kernen niet volledig elders zal kun nen worden opgevangen. Een voortdurende bron van zorg vormde verder de onderhoudstoe stand van de woningen gebouwd in de periode 1945-1955, vooral het door Advertentie Puntenstelsel Uitbreiding van het personeel was verder noodzakelijk doordat de ver werking van aanvragen voor indivi duele huursubsidie van eigen huur ders per 1 juli 1976'van de gemeen ten als aktiviteit werd overgenomen. Konform de ministeriële richtlijnen werden de hui*en per 1 april 1976 aangepast. Hiertoe werd het woning bestand via het puntenstelsel ge waardeerd. In overleg met de Vrou wenadviescommissie werd het onder deel „liggingsfaktoren" van het waarderingssysteem uitgewerkt. Van de in aanmerking komende wonin gen werd de huur van 1155 woningen met het wettelijk percentage van 8rt/o verhoogd. De verwerking van bezwaar schriften en behandeling door de huuradvieskommssie vergde veel tijd en inzet, zowel voor de huuradmini stratie als voor de technische dienst. Aan het eind van het verslagjaar waren nog nagenoeg geen ministe riële beslissingen op de 271 ingedien de bezwaarschriften ontvangen. Het extra werk voortkomend uit het nieuwe huuraanpassingsstelsel moest worden verricht zonder extra uitke ring door het Rijk. Met betrekking tot de verkoop van woningwetwoningen werd besloten dat verkoop van huurwoningen niet raadzaam is. Uitsluitend indien geen risiko's of meerdere exploitatiekosten ontstaan, en aan de door de Rijksoverheid vastgestelde voorwaarden-wordt vol daan, kan een uitzondering worden gemaakt. „Beschulte sfeer" Kort na bekendmaking van de cir culaire inzake de bouw van eigen woningen in de „beschutte sfeer" be sloot „Beter Wonen" tot de omzet ting naar de „beschutte sfeer" van 44 woningwetwoningen in aanbouw te Ziex-ikzee. Alle 44 woningen werden aan regionaal gebonden aanvragers toegewezen, waardoor een doorstro ming uit goedkope huurwoningen kan woi-den tegemoet gezien. Een verzoek tot medewerking bij toekom stige bouw in de „beschutte sfeer" wex'd gericht aan alle gemeentebe sturen op Schouwen-Duiveland. Me dewerking wex'd toegezegd door Brouwershaven, Westerschouwen en Zierikzee. Overleg over rehabilitatie vond plaats met de gemeenten Brou wershaven en Ziex-ikzee. In Bx-ou- wershaven heeft „Beter Wonen" zit ting in de Commissie stads- en dorpsvernieuwing. Overlegover de verdeling tussen de gemeenten van het aan de regio toegewezen bouw volume vond plaats in de Progx-am- meringscommissie voor de woning bouw, waarin „Beter Wonen" verte genwoordigd is. In het verslagjaar vond een be spreking plaats met alle direkteuren gemeentewerken en de Vrouwenad viescommissie over nieuwbouw in aan de kernen aangepaste schaal. Met de VAC wei'd overlegd over nieuwe woningontwerpen en over de subjectieve waardex-ingsaspekten be horende tot het puntenstelsel van de jaarlijkse huurverhoging. Op het gebied van de ruimtelijke ordening werd deelgenomen aan de hoorzitting over het ontwerp be stemmingsplan Dreischor-Kom. BROUWERSHAVEN, 12-12. De mei bloem ruim twee meter hoge Dracaena- plant van mevrouw W. J. Obbink-Bulsink in de Meekrapstraat te Brouwers haven is te koop. Ondanks dat het haar spijt wil ze de sinds een week b'toèiende en naar hom» y geurende plant toch kwijt. „Hij wordt te groot' voor de huiskamer en zou misschien beter tot zijn recht komen in de hal van een of ander groot gebovw", aldus mevrouw Obbink. Het is heel uniek dat de Dracaena in bloei staat. Zoiets zou maar eens in de twintig jaar voorkomen. Een andere bijzonderheid is de stamloosheid van de plant. Hij is in vroeger jaren nooit gekapt en heeft daarom geen zijtakken. Afgelopen weekend was de bloem op z'n mooist en helemaal wit. Mevrouw Obbink heeft de Dracaena, die s avonds open gaat en dan op z'n sterkst ruikt, pas vijf jaar. In die vijf jaar heeft ze de Dracaena geen speciale ver zorging gegeven. Elke dag een beetje water, weinig sproeien en af en toe kunstmest. „Wel stof ik regelmatig de bladeren met een sopje van melk en lauw water af", aldus mevrouw Obbink. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BONN, 12-12. Het Westduitsc mi nisterie van defensie heeft maan dagochtend de ontdekking van een Haaide meüwe Kleu.renfolder Grootste meubelcentrum van de eilanden Mevrouw A. de Waay-Blom, Drei- schor, met haakmuts en krullen, bloedkoralen met gouden slot; lange muts met „boompje", tule en strook kloskant. (foto-illustratie uit de Stad-en-Lan- de-kroniek) ZIERIKZEE, 12-12. Het nieuwe jaarboek van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, de (tweede) Kroniek van het Land van de Zeemeermin, biedt een interessante en een gevarieerde inhoud. De auteurs kozen weer hun onder werpen uit de regionale en plaatse lijke geschiedenis van de verschillen de historische tijdperken, de folklore en de familiegeschiedenis. In de nieu we kroniek wordt in de eerste plaats aandacht geschonken aan de dichter Jacob Cats, die 400 jaar geleden te Brouwershaven geboren werd. Het herdenkingsartikel over deze beken de zeventiende eeuwse Zeeuw is van de hand van dr. P. J. Mcertens, die Cats belicht als volksdichter, als di dacticus en moralist, als emblemata dichter en als Zeeuws. De sekretaris van Stad en Lande, de heer H. Uil, beschrijft op boeien de wijze de geschiedenis van „Het legaat van de Zierikzeese koekbak ker en kruidenier Jacobus Dekker", een Zierikzeese weldoener, die in 1827 zijn gronden in Zierikzee en Kerkwerve legateerde aan de Her vormde gemeente te Zierikzee. Een legaat dat op heden nog steeds be staat. In het artikel wordt nader in gegaan op de persoon van Jacobus Dekker, zijn testament en het be heer van zijn legaat. Overeenkomstig de bepalingen van hef testament be heert een kommissie nog steeds de door Jacobus Dekker gelegateerde gronden en wordt door de opbreng sten het werk van de kerkvoogdij en de diakonie van de Hervormde ge meente Zierikzee, ondanks de ster ke inflatie, volgens de wens van do legataris, gesteund. Volksverhalen Met een verhandeling over „Volks verhalen op Schouwen-Duiveland" levert vex-der dr. Tj. W. R. de Haan een interessante bijdrage aan de door drukkerij Lakenman en Ochtman keurig verzorgde nieuwe Stad en Lande-ki'oniek. Museumconsex-vator en archivaris de heer W. H. Keikes te Zierikzee verzorgde een publikatie over een op een terrine (1787) geschildex-d schip uit Zierikzee. Deze terrine bevindt zich in de stedelijke museumköllek- tie van Vlissingen. De opgravingen bij Brabers - Haamstede - in de jaren 1956-1957 worden belicht door ir. J. A. Trimpc Burger. In het met vele foto's en tekenin gen geïllustreerde jaarboek verder een studie van ds. M. G. Westerhof over de grafzerken uit do zestiende en zeventiende eeuw in dc Neder landse Hervormde kerk lo Nieuwer- korlc. Klederdracht Een gedetailleerde beschrijving van de vrouwen(kleder)dracht van Schouwen-Duiveland geeft mevrouw M. E, Jansen-Glas, die achtereen- volgcns bespreekt dc ondermuts, de haakmuls. de lange muts, de rouw- muts. de kloskantstrook, oude muts- vormen, sieraden, rouwsieroden, verdere kleding en modeveranderin gen in de streekdracht. De boeiende zccmansloopbaan van een Zierikzeese jongen is een bijdra ge van I. van Bel. Dr. mr. II. P. Schaap verzorgde dc slotpublikalic in dit voortreffelijke jaarboek, namelijk met een verhandeling getiteld „Ztc- riks-ce cn het ontstaan van het burg- graafschap Zeeland In de middel eeuwen". „buitengemeen ernstige" spionage zaak voor de communisten bevestigd zonder evenwel precies te zeggen waar het om ging. „Een spionagezaak van de eerste oi-de", waarbij vergeleken het wex*k van de Oostduitse spion Günter Guillaume, die geheime inlichtingen dooi'gaf door boodschappen bestemd voor bondskanselier Willy Brandt te onderscheppen, irx het niet zinkt, al dus de „Frankfux-ter AMgemeine Zeitung" in een commentaar op de voox-pagina verwijzend naar een onthullend bericht, dat gebaseerd zou zijn op een tussentijds vex-slag over de zaak van het Westduitse openbaar ministerie. Volgens het blad werden vorig jaar drie van spionage voor Oost- Duitsland verdachte agenten gear resteerd, die uiterst geheime docu menten zouden hebben gestolen over de plannen voor de toekomstige ontwikkeling van de Bundeswehr, een "analyse van de uiterst gëheim gehouden „Wintex" manoeuvre van de Navo in 1975, plannen voor ver vanging van de Westduitse Leopard- tank door een nieuwe gevechts tank in de jaren na 1980 en aktie- plannen voor de Bundeswehr in ge val van militaire crises. De 'belangrijkste rol werd volgens de Frankfurter gespeeld door frau Renatc Lutzc, een seci-etai-esse op het ministerie die sleutels had van de kluis in het bureau van haar baas, het 'hoofd van de afdeling so ciale zaken van het ministerie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's i i t Overtollig is slechts hij, die f zich daarvoor houdt. 4 Hemoldi WAT mr Pt bilt Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog weer met plaat selijk mist; zwakke tot matige wes telijke wind; temperaturen tussen 5 en 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperatuur: omstreeks 4 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 8.41, onder 16.28 Maan op 11.13, onder 21.26 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28 Maan op 11.44, onder 22.42 Eerste kwartier: 17 dec. (11.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 dec. 5.32 18.04 11.20 23.35 15 dec. 6.17 18.49 12.11 Springtij: 13 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In een westelijke luchtstro ming wordt woensdag zacht en voch tige lucht van de oceaan naar ons land gevoerd. In deze zachte lucht zullen de maximumtemperaturen waarden kunnen bereiken welke en kele graden boven de normale waarde van vijf graden liggen. Door het grote vochtgehalte van de lucht zal er - evenals dinsdag het geval was - plaatselijk mist ontstaan. Op som mige plaatsen kan de mist vrij hard nekkig zijn. In het algemeen komt er veel bewolking voor in de aan gevoerde lucht, maar het blijft over wegend droog. De westelijke luchtstx-oming is een gevolg van de aanwezigheid van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum woensdag boven Frankrijk zal zijn gelegen. DEN HAAG, 13-12. Kabinetsfor mateur Van Agt heeft heden-dins dagochtend het Ecrste-Kamerlid Al beda gepolst voor een ministerspost in het te vormen kabinet. Over het verdere programma van de formateur waren rond bet mid daguur geen bijzonderheden bekend. AMMAN, 13-12. Koning Hoessein heeft maandagavond na zijn bespre kingen mei dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, verklaard dat Jordanië niet zal deelnemen aan het voorbereidend vredesoverleg over het Midden-Oos ten in Cairo. Do koning zei op oen persconferen tie dat Jordanië mogelijk aan oen grotere conferentie, misschien in Ge neve. zou deelnemen. „Ik geloof niet dat do Geneefsc conferentie moet worden opgeheven". U bent van harte welkom. NIEUWERKERK, RIJKSWEG 2®. TEL. 0tft4-1J6# OOODOnP. MASSAMARKT. TEL 01878-1200

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1