Voortdurende zorg over toenemende verkeersonveilig heid in Westenschouwen de Stad Parijs Prijzen trekking geslaagd slot grote winkelaktie Oosterland STREEKNIEUWS Spoedvergadering van Sportraad te Zierikzee Popgroep „Syncope" in Bruinisse Aanbiedingsbrief gemeentebegroting Dat is merkwaardig: sinds u een Brixon kostuum beert gaat u weer vaker een avondje uit In stijl. Komfortabel. Engezellig. Altijd 't beste BUITENLANDS GELD NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Wensen en meningen ZIERÏKZF.ESCHE NIEUWSBODE Vrijdag f) december 1977 Nr. 22216 WESTERSCHOUWEN, 8-12. Het kollege van burge meester en wethouders van de gemeente Wcsterschou- wen wijst in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe groting 1978 op de steeds voortdurende zorg teil aanzien van de verkeersonveiligheid. Hoewel de gemeentelijke bestuursorganen, voorzover zij daarmee worden gekonfronteerd. bedacht moeten blijven op het treffen van de nodige voor zieningen welke de verkeersveiligheid kunnen bevorderen, wordt daardoor aan het onverantwoordelijk weggebruik geen halt toegeroepen. Advertentie 1 midden in de postslraat - zierikzee Het euvel van onverantwoordelijk weggebruik is naar de mening van het kollege een mentaliteitsver schijnsel welk - hoe laakbaar ook - schijnbaar niet door het treffen van verkeersvoorzieningen kan worden tegengegaan. De werkzaamheden aan de pijlerdam in de Oosterschelde zullen extra verkeersdrukte leggen op de verbinding Burghsluis-Helle- gatsplein. Het wordt wenselijk geacht dat de hogere overheden tijdig maatregelen zullen treffen als onverhoopt deze drukte tot vele en langdurige op stoppingen aanleiding zou geven. Gekonstateerd wordt dat opnieuw het politie-apparaat onderbezet is. een euvel waarop reeds herhaalde malen door de burgemeester als hoofd van de politie bij de autori teiten op heeft gewezen. Naar het zich laat aanzien zal binnenkort een situatie ontstaan dat de groep Wes tenschouwen en de groep Zierikzee tot een groep zullen worden samen gevoegd. Naar de mening van b. en w. zal het hierdoor gemakkelijker worden meer personeel in te zetten in het drukste gebied: De Westhoek. Waardering wordt uitgesproken voor de wijze waarop met een tekort aan mensen de politiedienst wordt uitge oefend. Streekarchivariaat Hpewel de deelname voor Wester- sohouwen niet urgent is, is men in principe bereid te praten over het deelnemen aan een streekarchiva riaat in de vorm van een gemeen schappelijke regeling. Een definitief standpunt zal worden ingenomen als konkreet de kosten voor de gemeente bekend zijn. Zodra mogelijk zal een visie worden gegeven ten aanzien van de voorstellen uit de raad om te komen tot uitbreiding van de monu mentenlijst. De wens wordt uitge sproken dat de pogingen van de Stichting Moermond' om het slot met bijbehorende gronden te verhuren voor een ook door het gemeentebe stuur aanvaardbaar doel in 1978 zal worden bereikt. Het kollege kan evenals .voorgaan de jaren veel waardering en tevre denheid tonen over de inzet en kwa liteit van de vrijwillige brandweer in de gemeente gedurende het jaar 1977. Zoals reeds in de begrotings- brief van 1976 is gesteld zijn er in de loop van 1977 weer een aantal aanschaffingen ten behoeve van de reddingsbrigade gedaan. De heer K. Schot, schipper van de reddingsboot te Burghsluis is bereid gevonden op ongeregelde tijden de vaste posten e.d, van de brigade te kontroleren. Het ligt in het voornemen de wer king en de uitrusting van een strandreddingsbrigade in een andere gemeente te gaan bezien teneinde beter dan thans te kunnen beoorde len of op dezelfde wijze als nu moet worden doorgegaan dan wel of er verandering in de opzet moet wor den overgegaan. Een plan voor de tweede fase tot uibreiding en verbe tering van de straatverlichting hoopt men nog voor 1978 aan de kommissie openbare werken voor te leggen. Op de haven van Burghsluis is in voor bereiding een nieuw onderkomen voor de havenmeester eventueel ge- kombineerd met een openbare toilet groep. Een dergelijke toiletgroep is thans realiseerbaar door de aanwe zigheid van de riolering waarop de kantoren van Rijkswaterstaat en Dosbouw he afvalwater lozen. Advertentie In Romeen Parijs, maar ook in Tokio en Now lork overal kunt u terecht met uw reiseliW|ues.Besehikt u liever over kontant buitenlands geld? )ok dat is mogelijk. Haal uwreischoquesen eurochequrs. uw reisverzekering en al uw vreemde valuta liij de Begraafplaats Een voorbereiding plan voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats aansluitend aan de bestaande te Haamstede is door Ingenieursbureau Oranjewoud geproduceerd. Verwacht mag worden dat in het. voorjaar 1978 het grondwerk kan worden aanbe steed. Verbeteringen van de sport- akkomodaties zijn in studie c.q. in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Sociale fliensl Als gevolg van het aangaan van de gemeenschappelijke regeling in zake de totstandkoming van een in tergemeentelijke sociale dienst op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land met de gemeenten Brouwersha ven, Duiveland, Middensehouwen, Zierikzee en St. Philipsland zullen de werkzaamheden verbonden aan de taken op het gebied van de uit voering van de Algemene Bijstands wet en de Wet Werkloosheidsvoor ziening e.d. met ingang van 1 jan uari 1978 worden gecentraliseerd. Het kontakt met de jeugdwerkadvi seur van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland verloopt prettig. Verheugd is het kollege over de de finitieve erkenning van deze Stich ting door C.R.M. De kommissie voor samenlevings opbouw op Schouwen-Duiveland heeft van het ministerie van c.r.m., na inzending van een rapport met aanvullende gegevens over de maat schappelijke situatie op Schouwen- Duiveland, een toezegging voor sub sidie gekregen. Dit bekent dat inmiddels de Stich ting Samenlevingsopbouw Schou wen-Duiveland kan worden opge richt. Woonwagenkamp Het ziet er niet naar uit dat in het komende begrotingsjaar wijziging in de bestaande situatie van het woon wagenkamp te Renesse zal komen. B. en w. stellen dat het kamp in Re- nesse voorlopig in stand zal moeten worden gehouden. Enige noodvoor zieningen aan het kamp zullen on vermijdelijk zijn. Met voldoening De voorzitter de heer W. den Boer, melde in zijn openingswoord o.m. dat in het afgelopen jaar de ver lichting op het sportpark vernieuwd is, en dat nu eindelijk ook een aan nemer begonnen is aan de zo nood zakelijke verbetering van de kleed- akkomodatie. Tevens lichtte de voorzitter de gang van zaken toe rondom de kom- pletering van de sintelbaan, die niet zoals in eerste instantie werd ge dacht f 175.000 moet gaan kosten, maar volgens b. en w. minstens het dubbele bedrag. De heer L. v. d. Ouden (MEVO) sprak daarna namens alle vereni gingen die gebruik van het sportpark maken zijn onvrede uit over het feit dat de voor de sport geplande be dragen in de ontwerp begroting '78 zonder meer waren vervangen voor zaken als verlichting binnenstad en Malta I en voorbereidingskrediet voor wijkakkomodatie Poortambacht Hij sprak de hoop uit dat bij de a.s. begrotingsbehandeling op 21 decem- het snortnark Bannink gevoteerd zal worden; het geheel of een gedeelte daarvan zou dan kunnen worden ge reserveerd voor voltooiing van de sintelbaan. Offerte De woordvoerder van de atletiek vereniging Delta Sport de heer H. Mouthaan bracht als zijn mening naar voren, dat niet zoals in b. en w. werd gedacht de sintelbaan (al sinds 1966 een slepende zaak) ten minste f 350.000,moest gaan kos ten, maar dal men met f 175.000, een aardig eind in de goede richting zat, gezien een serieuze offerte die Delta Sport op aanvraag van een be kende maatschappij had toegestuurd gekregen. De heer H. Asma gaf de wordt gekonstateerd dat er geduren de de laatste jaren een kwalieits ver betering van de toeristische akkomo- daties valt waar te nemen. Opge merkt wordt da men hoopt dat in het komende jaar een goede toilet voorziening op het strand met steun van C.R.M. zal kunnen worden ge realiseerd. Gymzaal Renesse Het gewijzigde plan voor de bouw van een gymnastieklokaal te Renes se is in augustus 1977 aan de inspek- teur van het lager onderwijs ter be oordeling gezonden. Nu verwacht mag worden dat dit objekt niet spoedig voor subsidie in aanmerking zal komen wordt eigen uitvoering nodig. De norm vergoeding voor gymnastieklokalen is voor 1978 ge steld op f 88.070,bij een vloerop pervlakte van boven de 180 m'2 waaraan dit lokaal voldoet. Als plaats voor het nieuwe gym nastieklokaal wordt gedacht aan een perceel gemeentegrond aansluitend aan het z.g.n. parkeerterrein v. d. Slikke. Wanneer het bestemmings plan procedure vlot verloopt zal in 1978 nog met de bouw een aanvang kunnen worden gemaakt. In tegenstelling tot wat in de aan biedingsbrief bij de begroting 1977 werd voorzien viel het kontigent woningwet- en premiewoningen voor 1977 niet tegen: 16 woningwetwonin gen (inkluus 8 die in 1976 niet waren gebruikt) en 16 premiewoningen. Ómdat van dit kontigent op I sep tember 1977 nog n'iets was verbruikt is bij de eilandelijke hervedeling het kontigent voor woningwetwoningen teruggebracht tot 12 en dat voor pre miewoningen tot' het werkelijk be nodigde aantal voor eigen inwoners. Ook dit jaar konden te Renesse weer geen woningwet woningen worden gebouwd. Het voornemen om te Re nesse 8 woningwetwoningen te bou wen moest worden losgelaten omdat de grond niet tijdig bouwrijp zou zijn. Het aantal te bouwen woning wetwoningen te Serooskerke kon hierdoor van 4 op 8 worden ge bracht. Naast de voor 1977 geplande wo- ningwetbouw - die, naar het zich laat aanzien, pas in 1978 tot realisa tie zal komen - luidt de planning 6 bejaardenwoningen te Renesse voor 1978: 12 eensgezinswoningen en (plan Stoofweg) en 9 bejaardenwo ningen te Haamstede (omgeving Sluispad). Verwacht wordt dat beide bouw plaatsen begin 1978 bouwrijp zullen zijn. Deze en verdere planning van de woningbouw zal eerst duidelijker worden na het onderhoud dat het kollege binnenkort zal hebben met de Advieskommissie verdeling Rij'kssteun woningbouw. Voor het kollege staat he duidelijk vast dat de G.S.-nota bewoningspatroon voor de gemeente niet aanvaardbaar is. sportverenigingen de suggestie hun zaak te bepleiten bij alle frakties in de Zierikzeese raad, zodat deze goed geinformeerd aan het werk kunnen tijdens de begrotingsbehandelingen. Nadat nog enkele zaken als hoge zaalhuur (alle tarieven worden in het komende jaar met de inflatie korrektic van 5 verhoogd), school- sportdagen, jeugd- en evenementen subsidies e.d. waren doorgesproken sloot voorzitter W. den Boer de ver gadering, na de belofte dat de mo gelijkheid van frequenter bijeenko men van de veldsportvercnigingen bekeken zou worden. ZIERIKZEE Officiële overname Grote Kerk door Stichting Oude Zeeuwse Kerken In een op vrijdagmiddag 16 decem ber in het stadhuis te Zierikzee te houden bijeenkomst zal de Zlcrlk- zeese Grote Kerk officieel worden overgenomen door de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. In deze bijeen komst zal verder de installatie plaatsvinden van de plaatselijke kommissie en introduktie van de eerste ringband en publikatie van de Stichting. De historie van de kerk zal worden belicht door prof dr. C. A, van Su'lgehem, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. OOSTERLAND, 8-12. De slotfase van de grote winkelaktie, die te Oos terland georganiseerd werd door de Middenstandsvereniging „Ooster land" en waaraan 21 winkeliers deel namen is een succes geworden. Het was een bazar, die woensdagavond gehouden werd in het dorpshuis „De Oosterhof", en die buitengewoon druk bezocht was. Er was een rad van avontuur, een schiettent en een spykcrblok aanwezig, waaraan tal van bezoekers hun geluk beproefden. Deze avond werd ingeluid met een muzikale wandeling door „Ooster- lands Fanfare", en de drumband door het dorp. Nadat de fanfare nog enige nummers in de zaal had ge blazen opende de voorzitter van de Middenstandsvereniging, de heer J. P. Boogert, de bazar met een wel komstwoord. Hij dankte de muziek vereniging voor de bereidwilligheid deze avond met vrolijke tonen te wil len openen. Hierna werd begonnen met de trekking van de honderd be schikbaar gestelde prijzen, die plaats vond door notaris Karsten uit Zie rikzee. De hoofdprijs, een reis voor twee personen naar Londen, bleek voor de fam. De Ronde te zijn uit de Van den Abeelestraat. Ze kunnen hier ook waardebonnen voor verkrij gen van f 750. De tweede prijs, een rijwiel, was voor de heer C. Stouten Jaz. Zeedijk. De derde, een grill-bak- Familie-avond Philatelica De inmiddels traditie geworden fa milie-avond van Pihilatelica zal ge houden worden op maandag 19 de cember in 'het Huis van Nassau, bo venzaal. Op het programma voor deze avond staat o.a. een causerie te houden dcor de heer Chr. Bouter te Amersfoort, oud gezagvoerder van de KLM; verder gezelschapsspel en 'bingo. De eerstvolgende bijeen komst in het volgende jaar zal zijn op 16 januari. Afsluiting kursus koordirektie Op dinsdagavond 13 december zal in de Lutherse kerk de officiële af sluiting plaatsvinden van de kursus koordirektie en koorscholing. Op initiatief van de werkgroep Koor zang Schouwen-Duiveland werd twee jaar geleden met deze kursus gestart, met de bedoeling het tekort aan dirigenten op te heffen. De kur sus werd opgenomen in het program ma van de Zeeuwse Muziekschool en het resultaat is dat er van de vijftien „leerlingen" al vele leiding aan een koor in de regio geven. Na de uitrei king van de getuigschriften door de direkteur van de Zeeuwse Muziek school, de heer Bergman, zal onder leiding van de dirigenten kursisten een klein muzikaal programma wor den aangeboden. BROUWERSHAVEN Uitbreiding telefooncentrale Op heden 9 december werd de ca- peciteit van de telefooncentrale Brouwershaven uitgebreid met 200 nummers. PTT is hierdoor in de ge legenheid te voldoen aan de verzoe ken van adspirant-abonnees. Zo spoedig mogelijk zullen de thans wachtende aanvragers worden ge holpen aan een telefoonaansluiting. NIEUWERKERK Begrafenis S. van Klinken Donderdagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de oven, ging naar J. van Dijke, Kerk straat. De vierde, een cassette-recor der kreeg de heer M. Olree uit de Lange Dreef. De vijfde, een tiener bureau, was voor de heer C. Verhoek aan de Lage Maireweg. De zesde, een relax-stoel won Anja Dorst Pd uit de Burgem. van der Havestraat. De ze vende, een auto-radio, kreeg Ina de Bruine Jd., Lage Maireweg. De acht ste, een parkietkooi, was voor de heer Liza Stouten, aan de Lage Mai reweg, de negende, een grote speel- goedbeer, kreeg de familie L. de Jonge-Thijsse uit de Burgem. van der Havestraat, en de tiende prijs, een levensmiddelenpakket, won mevr. Muijen, Lange Achterweg. Kleine prijzen Vervolgens waren er nog 90 klei nere prijzen, in totaal honderd, die „gevist" werden uit een grote doos die ongeveer 13 a 14.000 loten bevat te. Het was de hele avond bijzonder druk vooral met de verschillende at- trakties. Na afloop van de zeer ge slaagde afsluiting van de winkelaktie dankte de voorzitter van de Midden standsvereniging, de heer Boogert, het publiek voor de belangstelling en medewerking tijdens deze aktie. Ook de muziekvereniging dankte hij zeer hartelijk voor de herhaaldelijke mu zikale medewerking tijdens de win kelaktie 1977. maandag overleden Samuël van Klinken. Vooraf werd een rouw dienst gehouden in de kerk der Ge reformeerde Gemeente, de kerk welke de overledene 23 jaar in het ambt heeft gediend, eerst als diaken, later als ouderling. De rouwdienst werd geleid door ds. G. Mouw uit Tholen. Bij de aan vang werd gezongen Psalm 119:83: „Wat vreêheeft elk, die Uwe wet bemint." In de prediking bepaalde de predikant zich bij Psalm 116 6. Aan het slot van deze volle dienst werd gezamenlijk gezongen Psalm 116:4: „d'Eenvoudigen wil God steeds gadeslaan". Ouderling P. de Jonge sprak na mens de kerkeraad woorden van na gedachtenis aan de overledene en betoonde^ medeleven met de achter- blij vendeh. Daarna begaf zich een grote stoet uit de kerk naar de begraafplaats. Naar schatting waren er ongeveer 300 mensen op de begraafplaats ge tuige van de ter aarde bestelling. Ds. G. Mouw voerde ook hier nogmaals het woord en riep allen op om aan deze roepstem gehoor te geven. Dat zijn sterven voor ons winst mocht zijn. Namens de familie Van Klinken dankte de oudste zoon, de heer L. D. BRUINISSE, 9-12. Zaterdag 10 de cember geeft de bekende popformatie „Syncope" een concert in het „Durps'Uus aan de Grevelingen- straat. „Syncope" omschrijft zichzelf als een „fragmentarische rockforma tie" en speelt uilsluitend eigen kom posities. Deze groep bestaan al vanaf 1974 en vanaf die tijd werd de groep al bestempeld als de groep van de toe komst. Door bezettingswisseling en problemen met hun toenmalige ma nager kwam het er allemaal niet van, ondanks het schitterende premiere concert in de Twentse schouwburg en tal van lovende recensies. Sinds begin van dit jaar werd de groep uitgebreid met de ex-zanger van de van Klinken voor alle belangstelling en medeleven ondervonden. Naar verluidt waren voor de. be grafenis afgevaardigden gekomen uit de klassis,, verder uit de klassis Tho len, uit de zuster gemeenten. Het voltallige schoolbestuur, alsmede het onderwijzend personeel van de School met de Bijbel. Verder was aanwezig het oud-hoofd der school do heer N. Slingerland uit Goes. Ver der was ook burgemeester J. D. de Kam van Duiveland bij de ter aar de bestelling aanwezig namens het gemeentebestuur. Een gewillige dienstknecht ging van ons heen. Vergadering Verenigingsraad Op dinsdagavond 13 december zal er in „Ons Dorpshuis" een vergade ring worden gehouden van de Ver enigingsraad te Nieuwerkerk. Gelijk bekend is door deze raad onlangs een enquête gehouden, betreffende de al of niet wenselijk geachte op te rich ten klub en/of speelmiddagen voor de jeugd. Ook zal besproken worden of er behoefte bestaat aan meer ver gaderruimte enz. Het bestuur verwacht goede op komst, gezien de aktuele te bespre ken punten. Toren wordt verlicht De trots van Nieuwei-kerk, de her bouwde zeskantige toren, is vanaf heden ook 's avonds goed te zien; de kolossale steenmassa taat van onder tot boven in schijnwerperlich. Het is met de verlichting wat later gewor den dan de bedoeling was, maar nu is het dan ook in orde. OOSTERLAND Aanrijding Donderdagavond omstreeks 23.15 uur reed P. D. v. d. H. uit Ooster land met zijn auto achteruit de Korte Ooststraat in. Eij deze ma noeuvre reed hij achteruit tegen de onverlicht staande auto van J. M. B. op. Er ontstond lichte materiële schade. Voor 25 jaar.... RENESSE. De restauratie van de toren, der Ned. Herv. kerk vordert goed. Het geraamte van de toren spits is reeds geplaatst. De opnieuw vergulde weerhaan volgt weldra. OUWERKERK. De sportvereniging OWK gaf in café Vijverberg haar jaarlijkse uitvoering, die suksesvol is verlopen. Na de gymnastische stan den volgden een klucht en een boer tig spel. BRUINISSE. Het rammelen van de emmers, het ratelen en gieren van kettingen en staaldraden, zijn even- zovele tekenen dat de baggermolen om de Vluchthaven te Zijpe weer op diepte te brengen is gearriveerd. RENESSE. Het leggen van funde ringen onder een weg, die binnen het raam van het uitbreidingsplan, zal voeren van de Provinciale weg naar de Luieweg, is aanbesteed. DREISCHOR. Een groep van on geveer 80 landbouwers en vlassers uit deze gemeente heeft een bezoek gebracht aan de vlasfabriek te Din- teloord en de vlasfabriek te Steen bergen. ZIERIKZEE. Naar ons wordt me degedeeld, zal de plaatselijke afde ling van de UW op de markt van a.s. Donderdag een stand oprichten, voor -de verkoop van Kerst- en Nieuw jaarskinderbrief kaart en. Blaise, Arend Spaans, die tevens so praansax en dwarsfluit speelt. Daar naast ging multi-instrumentalist An dre Spoler de bas hanteren. De muziek van „Syncope" werd door deze wisseling minder symho- nisch en is het best te omschrijven qua stijl: van symhonische nummers met hardrock- invloeden tot jazz- rock met veel ritmische elementen. „Syncope" beschikt over een instal latie van bijna een ton en daarnaast over een eigen lichtinstallatie die el ke vergelijking met topgroepen kan door staan. Het voorprogramma van „Syncope" wordt verzorgd door de Enschedese troubadour Hans Boom, die zichzelf ook akoestische gitaar en mondharmonika begeleidt. Zijn re pertoire varieert van blues tot folk. ZIERIKZEE, 9-12. Deze week kwam de Zierikzeesc Sportraad in een spoed zitting bijeen, dit naar aanleiding van een verzoek van de sportvereniging MEVO en de andere sportpark-gebruikers, die graag hun wensen en menin gen ten aanzien van de begroting '78 naar voren wilden brengen. (i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3