Zeeland's monumentenbus officieel in gebruik gesteld Algemene vergadering van Cebeeo-Zuidwest Werkgroep Israël-Egypte Vele getroffenen bij overstromingen Zeventien doden bij ongeluk met helikopter PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto Louis Goedfaloed /Heeft U nogeen goed BANKSTEL bentUertoch een beetje op uitgekeken... RUIL het don IN bii llMen bepaal meteen uw nieuwe keus. Als u toch onder dons gaat, neem dan meteen het allerbeste Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Belangrijke bijdrage in „nazorg" „Toekomst niet zonder zórgen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 december 1977 134ste jaargang- Nr. 22216 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakfeur M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Begrotingsbrie f Westerschouivn Haal de nieuwe kleürenfolder- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zoekt u een gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor u! Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000,— en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen worden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wel 100% op arbeidsloon en onderdelen. De mens is zoveel waard als hij zich waard acht. Rabelais Advertentie U bent van harte welkom. NIEUWER KERK, RUKSWEG 26. TEL. OW4-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 GRONINGEN. De 64-jarige- R. Spreen aan de Cortinghlaan in Gro ningen is in zijn woning neergesla gen en beroofd van een geldbedrag van f 4000. NEW YORK, 9-12. De hoofdredac teur van het Egyptische dagblad Al Akhbar, Moussa Sabri, heeft don derdag in New York verklaard dat Egypte en IsraèT na afloop van de komende conferentie in Cairo een werkgroep zullen vormen die min stens een maandlang zal overleggen Het onderwerp van deze besprekin gen wilde hij niet noemen. MOGADISCIO. 8-12. Tegen de 40.000 mensen zijn in Zuid-Somalië getroffen door overstromingen na het wassen van de rivier de Juba. zo is in de hoofdstad Mogadiscio uit welingelichte bron vernomen. Een gebied van 240.000 ha staat onder water, tal van dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten, wegver bindingen zijn verbroken en de oog sten hebben aanzienlijke schade ge leden. Tienduizend mensen moesten worden geëvacueerd. Het is niet be kend of er doden zijn te betreuren. NEW ORLEANS, 9-12. Een heli kopter die arbeiders naar een boor eiland bracht voor de kust van Loui siana, is donderdag in zee gestort. Van de 19 inzittenden kwamen er 17 om het leven. De overige twee lie pen lichte verwondingen op. Grootste meubelcentrum van de eilanden RENESSE, 9-12. Donderdagmiddag werd in de „Ark" te Renesse de algemene vergadering gehouden van Ce- beco-Zuidwest, coöperatieve vereniging verenigde land- en tuinbouwcoöperaties g.a. SEROOSKERKE. Hele verunderin- gen zijn er gaande bij de kruising Provinciale weg naar Renesse bij Serooskerke. Zo worden de rijwiel paden verlegd en is het bekende benzinestation - tijdelijk - verdwe nen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De voorzitter de heer J. van Iwaar- den sprak in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot o.m. de leden van de distriktbesturen, raad van toezicht, jongerenraden, Cebeco-Handelsraad, procuratiehou ders, direktie en oud-voorzitters. In zijn openingsrede stelde de voorzitter dat op deze vergadering het eerste boekjaar Cebeeo-Zuidwest „nieuwe stijl' wordt afgesloten. Ge constateerd mag worden dat de le den van de coöperaties in hel werk gebied het niet bij woorden hebben Advertentie Oosierland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Rover. Inbouwstation Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. MIDDELBURG, 7-12. Zeelaiul's commissaris dr. C. Boertien verrichtte woensdag op het Abdijplein in Middelburg de offieiële ingebruikstelling van de Mo- nunientenbus. Voorzitter van de afdeling Zeeland van de Stichting Monumentenwacht Nederland, de heer Th. H. de Meester hield naar aanleiding van deze ge beurtenis een korte inleiding. De voorzitter wees erop dat ge bouwen, die kort geleden nog geres taureerd zijn, geregeld moeten wor den onderzocht teneinde te voorko men dat zij opnieuw in verval zullen raken. De Monumentenwacht wil een bij drage leveren in deze „nazorg" door regelmatig te inspekteren en kleine reparaties te verrichten. Daken, go ten, afvoerpijpen, al die plaatsen die men van de grond af moeilijk kan kontroleren zullen daarbij de bijzon dere aandacht krijgen van de mo- n urnen ten wachters. Vakmensen zul len met een speciaal daartoe inge richte service-wagen voorzien van materialen en gereedschappen twee maal per jaar, dan wel driemaal per twee jaar de externe kant van de ge bouwen nagaan en ook zelf kleine, doch noodzakelijke eerste reparaties direkt uitvoeren. De gekonstateerde gebreken wor den doorgegeven aan de eigenaar of beheerder van het gebouw, die dan zelf verdere maatregelen kan treffen. De inspektie blijft de hoofdzaak van de monumentenbus, maar uit economische overwegingen zullen kleine mankementen door de monu mentenwacht worden uitgevoerd. Van elke inspektie wordt een rapport gemaakt, één exemplaar wordt aan de eigenaar toegezonden. Deze kan dan zelf bepalen wat gedaan moet worden in overleg met een architekt of aannemer. Een abonnement op de Monumentenwacht kost f 75,per jaar en geeft recht op inspektie van een monumentenpand. Afhankelijk van de onderhouds kosten en de aanwezige mogelijkhe den wordt gestreefd naar twee in- spekties per jaar waarbij tdch als minimum drie inspekties per twee jaar in acht genomen zal worden. te vinden dat ook in Zeeland de be langstelling voor de Monumenten wacht snel is gegroeid. Na de officiële installatie in au gustus 1976 werd aangevangen met de inspekties voor die abonnees, die zich toen reeds hadden aangemeld. „Dit werd ons mogelijk gemaakt dooi de terbeschikkingstelling van een in- spektiebus door de provincie Utrecht" aldus de heer De Meester. In 1976 hadden zich 48 abonnees aangemeld, waarvan het merendeel ook in dat jaar is geinspekteerd. In het eerste halfjaar van 1977 meldden zich na een gerichte acquisitie 115 abonnees aan voor 1977 en 9 voor een abonnement met ingang van 1978. Vanaf juli kwamen er nog 18 abon nees bij, zodat het totale aantal thans 190 bedraagt. Ook in 1977 werden vanaf maart tot en met juni de in spekties uitgevoerd door de monu mentenwachters uit Utrecht. Dezen kwamen in september terug naar Zeeland om de door de Monumenten wacht Zeeland nieuw aangestelde Monumentenwachters gedurende een periode van vier weken in te werken. Het Zeeuwse team heeft inmiddels 70 inspekties verricht. Subsidies De voorzitter vestigde er de aan dacht op dat dit werk zeker niet zou kunnen worden uitgevoerd zonder aanzienlijke subsidies. De provincie Zeeland stelde mankracht beschik baar, ambtenaren van de Provinciale Griffie verrichtten het sekretariaat en penningmeesterswerk, terwijl in 1977 een provinciale subsidie werd ontvangen van f 32.607,en voor 1978 verwacht de Monumentenwacht een subsidie van f 47.275, In principe subsidieert de provin cie 50% van de personeelskosten, ter wijl het Ministerie van CRM 40% in de personeelskosten subsidieert. De overige kosten worden bestreken door de bydrage uit abonnements kosten. Dankzij een subsidie van het Prins Bernhardfonds ten bedrage van f 25.000,kon de Monumentenbus worden aangeschaft. De heer De Meester sprak een woord van grote erkentelijkheid tot de Utrechtse Mo numentenwachters de heren P. den Haan en G. Verwoerd, die de Monu mentenwacht Zeeland zo voortreffe lijk hebben bijgestaan. In de begin periode zullen ook inspecties in een gedeelte van Noord-Brabant worden verricht. Een inspektieploeg kan per jaar 220 a 250 inspekties verrichten, een aantal dat in Zeeland nog niet geheel gehaald kan worden. Na deze inleiding door de heer De Meester, verwijderde kommissa- ris Boertien het embleem van het Prins Bernhardfonds en opende de deuren, waarmee de Monumentenbus officieel in gebruik was gesteld. gelaten. In de achter liggende periode van opbouw hebben zij niet, slechts gezegd dat zij begrip hadden voor de nieuwe stijl, maar zij hebben hun woorden ook gestand gedaan met de daad van een persoonlijke handteke ning. De leden hebben dit gedaan na bewust en rijp beraad, daar de tijd om er over na te denken ruimschoots is geweest. Zoals de voorzitter per soonlijk had kunnen konstateren zijn de distriktsvergaderingen goed be zocht geweest en heeft men hierop een positieve instelling jegens Ce beeo-Zuidwest kunnen ervaren. Kennis heeft men ook kunnen ne men van kritische vragen en opmer kingen, waartoe Cebeeo-Zuidwest zelf uitnodigt. Dat kan, daar men niets heeft te verbergen, de coöperatie is en zal blijven een open, doorzichtige be langengemeenschap. Het is een open onderneming die in alle distrikten rekenschap en verantwoording af legt, kritiek niet schuwt, fouten er kent, maar ook duidelijk de koers vervolgt die is uitgezet. De heer Van Iwaarden bracht ieder dank die een bijdrage heeft geleverd om de nieuwe stijl gestalte te geven. Dank zij een goed gerichte wervingscam pagne, dankzij de inzet van de me dewerkers in de distrikten, heeft de intekening voor het rechtstreekse lidmaatschap de gestelde verwach tingen overtroffen. Men beschikt nu over een Icdenre- gister dat geheel bijgewerkt is en dat meer dan 1500 leden telt die een bedryf uitoefenen en hun voorkeur voor de aan- en verkoopcoöperatie op duidelijke wijze opnieuw hebben uitgesproken. Omzet Deze leden behaalden in het jaar verslag gezamenlijk een omzet van meer dan 70 miljoen gulden. Zij na men gezamenlijk vrijwillig een om zet plicht op zich van 60" o, dat wil zeggen van meer dan 40 miljoen gulden. Dit is in de aan- en ver koopcoöperatie een uniek feit. Op basis van vrijwilligheid ontstond er een „gebonden omzet" waarin de kern van de aan- cn verkoopaktivi- (Vervolg pag. 4) Advertentie Extra inspektie In speciale omstandigheden kan verzocht wprden om een extra in spektie. Eventueel extra werk dat in bijzondere gevallen zou moeten wor den verricht, wordt berekend tegen een uitzonderlijk laag uurtarief. Voor de kleine reparaties zijn alleen de materiaalkosten verschuldigd. De heer De Meester zei het verheugend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1