DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING Arabieren blazen stoom af tot genoegen van zowel Egypte als Israël Egypte sluit culturele centra Sowjet-Unie Speelautomaten in Zweden verboden Nederland moet Laos aan voedsel helpen CNV-voorzitter Lanser treedt af 7 BLIK DOOR HET WERELD Opnieuw een legerorder voor Daf Trucks Auto Louis Goedbloed Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 december 1977 Mr. 22215 De anti-SadatkoJiferentie van Tri poli heeft geen indrukwekkende re sultaten opgeleverd. In dit opzicht krijgt de Egyptische president dus eigenlijk een vrijbrief om verder te gaan met het wegbreken van de ver starring waarin alle kwesties van het Nabije Oosten waren geraakt. Want het mag dan een mooi plaatje opleveren dat de Palestijnse voor mannen Habash en Arafat zich ver zoenen ten overstaan van de Libi sche president Kadhaffimaar veel betekenen doet het niet. Helaas leidt de voornaamste van de Palestijnse groeperingen die onverzoenlijk op het standpunt staan dat alles hele maal teruggedraaid moet worden tot voor de stichting van de staat Is raël. Een onmogelijke zaak zeker na dat Egypte door het bezoek van Sa- dat in feite een volkomen erkenning van de Joodse staat demonstreerde. En de Palestijnen mogen dan wel ge lijk hebben - en alom krijgen - dat hun problemen bij geen oplossing vergeten kunnen worden, evenzeer is zowel oorlog tegen als vrede met Israël onmogelijk zonder Egypte. Het akkoord van vier landen plus de P.L.O. is ook al armoedig zowel naar omvang als door de vaagheid van het af gesprokene. En het teke- nendst was nog dat de felste delega tie in Tripoli, die van Irak, kwaad voortijdig vertrok - het had vooral door Syrisch toedoen geen voet aan de grond gekregen. Degenen in Egypte die vaststelden dat president Sadat geen tweedracht gezaaid heeft in de Arabische wereld maar op zijn hoogst die tweedracht heeft toegestaan zich weer eens te openbaren, vinden hun stelling be vestigd door deze zielige vertoning. Die overigens heel goed was omdat er enorm veel stoom afgeblazen kon worden waarna men mag aannemen dat in kalmere stemming de werke lijkheid onder ogen wordt gezien. Die werkelijkheid houdt in dat Syrië, dat wel uitkeek het helemaal tot een breuk met Egypte te laten komen, weer verzoend wordt met Sadat en de Saoedi's die ongetwijfeld achter hem staan. Koning Hoessein van Jordanië schijnt zich met de bemid deling te belasten, waarbij de a la Kissinger rondreizende Amerikaanse minister Vance licht een handje kan helpen. En dan zijn de drie landen waarmee Israël territoriale geschil len heeft en ooit gevochten heeft wel weêr op 'één lijn en dat zal on getwijfeld Sadats lijn zijn: hij heeft van zichzelf het sterkste leger ach- er zich en via Saoedië ook de geld buidels. Rechtstreeks overleg Daarmee is natuurlijk niet alles geregeld. Maar dan zijn wel de om standigheden geschapen voor het Tenbate van UNICEF, het kinder fonds van de Verenigde Naties, is een fraai porseleinen wandbord op de Nederlandse markt gebracht. Het bord is de eerste uitgave in een reeks van 6 of misschien zelfs 12. De serie heeft als titel meegekregen „Kinde ren van de wereld". Het laatste wandbord in deze serie zal vóór 1982 worden uitgebracht. De verkoopprijs is f 37,50 per stuk, waarvan f 7,50 ten goede zal komen aan UN1CEF- Nederland. Het bord is vervaardigd door de bekende porselein fabrikant Heinrich en is verkrijgbaar in urij- wel alle porselein- en kristalzaken. Voor de uitvoering heeft men geko zen voor pasteltinten, waarvan geel en oranje de hoofdkleuren zijn. Ne derland is het tweede land waar met deze aktie wordt gestart. In Duits land werden reeds meer dan 60.000 van deze borden verkocht. Verwacht wordt, dat nog een groot aantal lan den zullen volgen. Oostenrijk en België doen dit reeds op korte ter mijn. rechtstreeks overleg dat Sadat heeft ingeluid. En de bal is dan terug op de Israëlische helft. Tot dusver is van die kant weinig aangeboden - het kon ook niet, want het zou er uit gezien hebben als een Israëlisch- Egyptisch onderonsje en dat is nu precies het enige wat Sadat zich niet kan permitteren. Maar nu moet er van Israëlische zijde wel iets komen, wil de beweging die Sadat gebracht heeft in de. hele affaire niet net zo dood lopen als alle voorgaande, minder geïspireerde pogingen. De grote zege van Sadat is dat Irak in Tripoli geen kans heeft gezien - en daarom kwaad wegliep - enige bijval te krijgen voor de idee alle V.N.-resoluties af te zweren waarin het bestaan van de staat Israël im pliciet was^erkend. Dat wil ook zeg gen dat de Palestijnse voorman Ha bash in de kou staat. Diens verzoe ning met Arafat van de P.L.O. is be grijpelijk want die beseft dat net zoals Sadat in zijn redes telkens de P.L.O. „vergat" te noemen, ook in devolgende onderhandelingen waar aan de belangrijke partijen Jordanië en Syrië wel mee moeten doen, wel Palestijnen een rol mogen spelen maar dat dit niet zijn mensen hoeven te zijn. Een beetje indirekt heeft Is raël dus zowel de eigen erkenning als het uitrangeren van de P.L.O. als twee voornaamste wensen ingewil ligd gekregen. Het zou dom zijn daarop schriel te reageren. CAIRO, 8-12 Egypte heeft woens dag bekendgemaakt dat het de cul turele centra en enkele consultaten van de Sowjet-Unie sluit en ver scheidene Oosteuropese landen sluit. Het uitte de beschuldiging dat deze werden gebruikt om op te wekken tot verzet tegen het vredesinitiatief van president Anwar Sadat. STOCKHOLM, 7-12. Vanaf 1 jan uari 1979 mogen de Zweden niet meer achter de speelautomaat. Het parlement besloot tot dit verbod, te gen de zin van de regering, met 231 tegen 59 stemmen nadat vooral veel ouderen tot de bedelstaf waren ver vallen. DEN HAAG, 7-12. Het ministerie van defensie heeft bij DAF Trucks in Eindhoven een aanvullende order geplaatst voor de levering van 2500 4-tons vrachtwagens voor de Ko ninklijke Landmacht. Met deze be stelling, die deel uitmaakt van de plannen tot geleidelijke vervanging van het verouderde voertuigenpark van de landmacht, is een bedrag gemoeid van 232 miljoen gulden. De voertuigen zullen tussen 1979 en 1982 worden afgeleverd. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Do sjah van Iran heeft ter gelegenheid van de jaardag van de verklaring van do mensenrechten van de Verenigde Naties op 10 de cember amnestie verleent aan 348 gevangenen. Van de vrij te laten ge vangenen zijn 162 door militaire rechtbanken veroordeeld. GAZA. Voor ihet eerst sinds 1967 hebben inwoners van Gaza dinsdag kunnen telefoneren met verwanten in Egypte. De Israëlische radio die dit meldt, zegt dat de vei-binding is gelegd via de Israëlische telefoon centrale. Tientallen inwoners van Gaza en omstreken hebben enkele minuten met hun verwanten in Egypte kunnen praten. MONTREAL. Oost-Canada en het zuiden van Ontario worden sinds maandag geteisterd door sneeuw stormen die tot dusver aan vier mensen het leven hebben gekost. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, heeft verklaard dat een regeling van het konflikt in het Midden-Oosten mogelijk is' zonder dat de vredesconferentie van Genève wordt hervat. LONDEN. Premier Menachem Be- gim van Israël is hersteld van de aanval van maagstoornis waardoor hij was getroffen. Op aandrang van zijn arts hield hij evenwel zijn ka mer tot woensdag, aldus een woord voerder van de Israëlische delega tie in Londen. HEIDELBERG. Een man en een vrouw die beiden gemaskerd waren, hebben in Dielsheim bij Wiesloch in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg een driejarig Ameri kaanse jongen uit de woning van zijn grootouders ontvoerd. De vader van het kind is een Amerikaanse militair die bij Stuttgart is gelegerd. MCMURDO. Amerikaanse geleer den zijn er na twee jaar in geslaagd een gat te 'boren in de 420 meter dik ke ijslaag op de Ross Zee, bij An tarctica. De bedoeling van het gat is het leven in het water eronder te bestuderen. SALZBUPRG. De Oostenrijkse po litie zoekt naar de man die ds bin nengedrongen in de woning van de Finse ereconsul in Salzburg, diens vrouw in de nek schoot en vluchtte met ongeveer vierduizend schilling. De 43-jarige «mevrouw Maria Cap- pelen werd niet ernstig gewond. BRUSSEL. Nederland zal in het komende jaar ongeveer 72,38 mil joen gulden meer op tafel moeten leggen voor de Europese begroting. In het jaar daarop zal het opnieuw minstens zo'n zelfde bedrag extra moeten betalen. Dat is een gevolg van het feit dat het Verenigde Ko ninkrijk weigerde te aanvaarden dat het, als gevolg van de reële waarde daling van het Britse pond, in de ko mende twee jaar aanzienlek meer zou moeten gaan bijdragen aan het Europese budget. UTRECHT, 7-12. Voorzitter Jap Lanser van het Christelijk Nationaal vakverbond heeft de CNV-verbonds raad meegedeeld dat hy omstreeks april van het volgend jaar zijn funk- tie wenst neer te leggen. Volgens een mededeling van het CNV heeft dit besluit niets te maken met het aanvaarden van een andere funktie. Lanser heeft zijn voornemen nu reeds bekend gemaakt om het CNV voldoende tijd te geven voor het zoeken van een opvolger en om zichzelf enige tijd te gunnen bij het vinden van een andere baan, aldus de mededeling. Het CNV wijst er op, dat Lanser acht jaar geleden bij het aanvaarden van het voorzitterschap al heeft la ten weten het voor zichzelf en de christelijke vakbeweging gewenst te vinden een veeleisende funkie als het voorzitterschap slechts een be perkt aantal jaren uit te oefenen. DEN HAAG, 7-12. De voedsel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties heeft een beroep op Nederland gedaan om voedselhulp ter beschikking te stellen van Laos. In dat land dreigt een hongersnood doordat 'het bewind de grens met Thailand heeft gesloten. De gebrui kelijke rijstinvoer over de Mekong is daardoor komen stil te liggen. Nederland is benaderd, omdat ons land zulke goede contacten met Vietnam heeft en aanzienlijke hoe veelheden voedsel aan dit land le vert. Gemeend wordt, dat het Ne derland mogelijk zal zijn via Viet nam ihulp te bieden aan de honge rende bevolking van Laos. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 9 DECEMBER NED. I: Drie grote namen openen de uitzending, David Niven Ava Gardner, en Charlton Hesten, Het trio is te zien in de filmkeus van de maand 55 dagen Peking. Deze film die veertig miljoen kostte en waar voor twaalfhonderd Chinese figuran ten werden gebruikt, toont de strijd van de religieus fanatieke Boxers die het niet begrepen hadden op de vreemdelingen in het China van 1900. De gevechtsverhouding was dertig tegen één: desalniettemin hielden de vreemdelingen de Boxers op een afstand, daar zij in de waan leefden dat er een geallieerd ver- sterkingsleger op komst was. Dit le ger kwam pas 55 dagen later. Willem Duys presenteert zijn show vol al of niet muzikale wederwaardigheden Voor de vuist weg, gevolgd door het derde deel van het drieluik over Ne- derland-Sri-Lanka-Tunesië, getiteld De prijs van de onafhankelijkheid. Het moeilijke punt in deze strijd is, dat de natie voor maar liefst vijftig procent afhankelijk is van de thee export, oftewel van de internationa le theemarkt. NED. II: In de science-fiction-se rie Vrouwenplaneet Medusa hebben Rubdi en Liz het weer heel moeilijk. Ze worden naar onderaardse gewel ven gezonden om oude dokumenten, ivaarop vreemde experimenten staan vermeld, op te poren. Liz raakt ge vangen in e'en ruimte vol enge ma chines en gedaantes. Ze leggen haar uit dat het nagemaakte mensen zijn. Liz moet hun haar liefde geven. In de natuur en de mens gingen Rodri guez naar de Middellandse Zeejcust ivaar ontelbare kleine dieren leben. Deze kleine dieren planten zich ra zend snel voort maar worden Ook weer razendsnel opgevreten. Na Sonja's goednieuws show, volgt de vierde aflevering van Momenten. Guus Hermes speelt hierin Carmig- gelt's kronkels. Daarna presenteren Wil Brugsma en Koos Postema het opinie-programma Vara-visie ge volgd door voor de derde maal in suksessie een aflevering van de Onedin-Line. Zwaar gehavend keert James Onedin terug uit Turkije. Thuis moeten een aantal zaken ver kocht worden, want de miljonair Macouly heeft de gehele familie onder druk gezet. James aksepteert een ge vaarlijke lading omdat hij toch geld moet verdienen. Zijn vróuw Letty neemt een andere baan en er is iemand die de Charlotte Rhodes wil laten zinken vocrr de verzekerings centen. Tenslotte tot grote verwar- IJSSELMEER. Woensdag begon de V.A.R.A. met de uitzending van een nieuwe serie van tien afleveringen van De Onedin Line. Op de foto captain Baines aan boord van de Charloile Rhodes, tijdens een tocht op het IJssel- meer. ring van Elizabeth naar Daniël Fo- garly terug. VRIJDAG 9 DECEMBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant: 18.55 Nieuws; 19.05 55 dagen in Peking; 21.35 Journaal; 21.50 Voor de vuist weg; 23.00 De prijs van de onafhan kelijkheid; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort18.55 Nieuws; 19.05 Vrouwenplaneet Me dusa; 19.30 De natuur en de mens; 20.00 Journaal; 20.25 Sonja's goed nieuws how; 21.25 Momenten; 21.30 Va ra-visie; 22.20 Onedin lijn; 23.10 Journaal. ZATERDAG 10 DECEMBER NED. I: De middaguitzending be gint met een nieuw avontuur van de bewoners van de bereboot gevolgd door het kleuterprogramma De holle bolle boom waarin Loes een planne tje bedenkt, Manus iets doms doet, Barend zich verslaapt en Viola daar door te laat xwor de voorstelling komt. Vervolgens Wat je zegt ben je zelf, met de rubriekjes Consumen tentest, de kindervoorstelling en de mop van de maand. Ria Breemer presenteert tenslotte uit de tent in Advertentie Zoekt u een gebruikte wagen? Dan fs hier belangrijk nieuws voor u! Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000,- en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Allo in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen worden door ons uitgevoerd, U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroieren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden Eurocasion-garantie en wel 100% op arbeidsloon en onderdelen Doetinchem Stuif-es-in. In de voor avond een aflevering van De man van zes miljoen, waarin Steve Aus tin stevig de pest in heeft als hij in zijn kerstvakantie moet werken. Hij verhaalt zijn slechte humeur met enige bionische goocheltoeren op de niet zo eerlijke ruimtevaartexpert Horton Budge. Daarna weer een dubbele aflevering van de Japanse avonturenserie Lin Chung. De door de dood van zijn vrouw aangeslagen Lin Chung sluit zich aan bij de uit- getotenen, de Liang Shan Po. De boosaardige Kao Chiu doet een greep naar de macht. Waar ben ik? is de titel van een tekenfilmpje over een man die door de klap v>an een steel pannetje zijn geheugen heeft verlo ren. Het geheugen speelt tevens een rol in wordt u al geholpen? want ter ere van de jonge meneer Grace's tachtigste verjaardag, worden enke le glansrijke herinneringen uit zijn loopbaan opgehaald. Robert Paul presenteert vervolgens Gast-vrij waarin de in Spanje woonachtige pianiste Pia Beek het middelpunt van de belangstelling vormt. Zijn andere gasten zijn, Dave, The Mil lers en John Woodhouse. Tros Sport besluit de uitzending. NED. II: Ook op Nederland 2 be gint de uitzending met een aflevering van de Bereboot. De laatste stijgers en dalers in de kommirciële popmu ziekwereld wordexi gepresenteerd door Avro's Toppop, gevolgd door de vierde aflevering van de dramatise ring van Jan de Hartog's boek Hol land's glorie. Kwel en zoon smeden plannen voor een fusie met van'Mus- ter, Bevers en Verwoert beklagen zich om uitzuigpraktijken van Kwel en stuurman Wandelaar laat zich bijna strikken door een mooi meisje in Rio. Ondertussen verwacht Nellie Wandelaar een kind. Jos Brink pre senteert vervolgens het tweedelige -quizprogramma Avro'spuzzeluur, met de onderdelen Micro-Macro en Telecross. De aktualiteitenTubriek Televiziermagazine en Avro's sport- panorama zijn de laatste programma onderdelen van deze avond. ZATERDAG 10 DECEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Bereboot; 15.45 De holle bolle boom; 16.10 Wat je zegt ben je zelf 16.30 Stuif es in; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 19.55 Lin Chung; 21.20 Waar ben ik?; 21.35 Journaal; 21.50 Wordt u al gehol pen?; 22.20 Gast-vrij; 23.30 TROS- Sport; 23.55 Journaal. NED. II: 18.40 Paspoort18.55 Nieuws; 19.05 Bereboot; 19.10 Top pop; 20.00 Journaal; 20.25 Hollands glorie; 21.20 Puzzeluur; 22.20 Televi- zier; 23.05 Sport-panorama; 23.30 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Ze heeft er geen behoefte aan, ze verwacht het evenmin. Des te meer verwonderd is ze, als de mank lo pende man blijkbaar bij haar moet zijn. De vrouw is uiterst op haar hoede, als ze de deur half opent. De man knikt haar vriendelijk toe en zegt een familielid te zijn van de vorige be woners. Fijn voor de man, maar dat interesseert haar niet. De man kijkt links en rechts en vervolgt dan op gedempte toon: „Ze hebben u met de verkoop van dit huis in de boot ge nomen; daarom kom ik u waarschu wen." Al schrikt ze even, ze is nog altijd niet van plan en bereid de man bin nen te laten, maar maakt een bewe ging mei haar vrije hand. „Ga maar naar achteren", zegt ze; „daar is een bank." Ze sluit voor alle zekerheid haar geld en waardepapieren zorgvuldig weg in een kast. Pas dan gaat ze via de achterdeur naar buiten, sluit die ook af en gaat tegenover de man staan. „En waarvoor moet u mij zo nodig waarschuwen?" De man spreekt zuiver Spaans, dus zal het wel een Mallorcaan zijn. Maar zijn gezicht komt haar bekend voor, al kan ze er niet op komen in welk verband ze hem eerder heeft gezien. Hij zegt: „U bent bang voor me, he? Zou ik ook zijn als alleen staande vrouw." Hij haalt zijn iden titeitskaart, die elke Spanjaard, man of vrouw, bij zich moet hebben: een soort persoonsbewijs dal getoond moet worden aan de politie als die dat vraagt, te voorschijn en over handigt die met een korte buiging aan de vrouw. „Kun u lezen, wie ik ben. U hebt natuurlijk al gezien, dat ik invalide ben. Hoe dat komt, doet cr niet toe. Ik zal u vertellen, waar om do spoorwegmaatschappij dit huis zo graag kwijt wilden. En u het goedkoop hebt kunnen krijgen." De vrouw bekijkt het dokument en ziet, dat de man in Palma woont. Als hij niet na afgifte van de kaart ver huisd is, want in die dingen zijn de Spanjaarden erg slordig. Intussen luistert ze naar zijn betoog. En zo erg goedkoop heeft ze dit niet bepaald gekregen: zeshonderdduizend pese ta's, dat is altijd nog een kleine kwart ton Nederlands geld. Goed, je koopt er in Nederland misschien op dit ogenblik nauwelijks een behoor lijke schuur voor, maar hier zijn we niet in Nederland. Ze geeft geen kommentaar en als de man, terwijl hij zijn kaart in de zak steekt, ook blijft zwijgen, verbreekt Bea dan de stilte door op te merken: „U zou me wat vertellen, niet waar? De Ferro- carilles wilden dus volgens u dit huis zo graag kwijt." De man knikt. „Ja." Hij kijkt nog eens omzichtig links en rechts, buigt zich dan naar de vrouw, die op een paar meter afstand, nog altijd op haar hoede, de man op de bank aan kijkt. En voegt er dan aan toe: „Het spookt hier." Ze had heel wat verwacht: ratten of muizen of niet waterdicht of wat dan ook, maar dit Ze begint te lachen en tenslotte schatert ze het uit. „En om me dat te vertellen bent u helemaal uit Palma met de trein hierheen gekomen? Wel, wel, wat een onbaatzichtighcid! Kost het soms nog wat, die waarschuwing van u?" De man reageert helemaal niet op het lachen van do vrouw, maar als ze wat gekalmeerd is, zegl hij: „U gelooft me niet, he? Moet eens in het dorp vragen, waf cr mot de vori ge bewoner gebeurd is." „Gepensioneerd door de spoorweg maatschappij en ergens anders heen gegaan. Omdat de Ferracarilles moe ten bezuinigen, is het hier een stop plaats geworden zonder personeel en 50 kon een partikulier het huis kopen. Die partikulier ben ik, dus „Zijn vrouw is enige jaren geleden overreden door een trein," vervolgt de man, en wijst in de ï-ichting van de gereedschapskeet, die op een paar meters afstand van het doodlopende zijspoor, vlak bij de los- en laad plaats staat. „En weet u, wat er eni ge tijd geleden met de man is ge beurd?" „Overreden door de trein," ant woordt de vrouw op nuchtei-e toon. „O, hebt u het ook gehoord?" De man kijkt haar verrast aan. „U zegt het me toch? Nou, en? Denkt u, dat ik ook zo gek zal zijn me door de trein te laten overrij den?" „Doet u niet uit uzelf, maar wel als het spook het u beveelt. Dan kunt u er niets meer aan doen, dat u de baan op loopt als de trein na dert. U woont hier al een poosje, nietwaar? Hebt u zich wel eens af gevraagd, waarom de trein altijd fluit, als hij hier in aantocht is?" Bea haalt haar schouders op. „Na tuurlijk voor die onbewaakte over weg," zegt ze. De man schudt 't hoofd. „Onzin. Hier is nauwelijks verkeer en flui ten voor onbewaakte overwegen? Dan zou de machinist dagwerk heb ben, want om de honderd meter is hier een onbewaakte ovei*weg. Nee, dat doet hij, omdat hier al vaker mensen doodgereden zijn. Allemaal hebben ze hier gewoond. Nooit lang: hoogstens enkele maanden een jaar, en dan was het zover. Zonder dat iemand er wat aan kon doen, stapten ze 's morgens vroeg uit bed en liepen de spoorbaan op. En wer den prompt doodgereden. Daarom geeft 'ik u een goede raad: ga weg hier vandaan!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7