NIEUW TORENTJE VOOR KERK VAN SIRJANSLAND Bezoek van Sinterklaas aan kleuterschool en peuterspeelzaal Kerkwerve Sinterklaasfeest op „'t Staepel'oF Sint Nicolaas bezocht de scholen in Bruinisse Openbare verkoop Liberiaanse gastanker in Middelburg Verhoging van de minimum (jeugd)-lonen Oude boeken gooi je niet zomaar weg. 4 STREEKNIEUWS SIRJANSLAND, 7-12. Dc Hervormde kerk van Sirjansland heeft sinds dinsdag een nieuwe toren. D,c oude toren verkeerde in een zodanige staat dat deze aan vernieuwing toe was. Onder slechte weersomstandigheden trof aannemingsbedrijf gebr. Radewalt uit Nieuwerkerk de vooi zorgsmaalregelen voor dc plaatsing van de nieuwe toren. Een s])eciaa1 daarvoor uit does overgekomen kradn plaatste de toren op het kerkdak. Dc huidige kerk van Sirjansland is vrij nieuw. Het kerkje werd in 1959 gebouwd ter vervanging van de oude kerk, waarvan het bouwjaar nief meer precies is vast te stellen. In 1910 heeft de rroeg<.ie kerk ten gevolge van zware storm nogal wat schade opgelopen. Waarschijnlijk werd in dat jaar het torentje geheel ver nieuwd. De godsdienstoefeningen zijn toen, gedurende het herstel, zes weken in de Meekrap-stoof gehouden. Ten. tijde van de walersr.ondrami), 'in 1953, verkeerde de kerk in een tamelijk slechte slaat. Met name door de hoogste waterstand van ruim een meter in de kerk, werd die ilunhc er niet heter op. Mol gelden uit liPt Tfinipcn/onds kon de kerk in lu.i'.l worden gesloopt en vervangen door de huidige kerk. Foto links: Keu beeld van de toren in 1910. De man met de hoge hoed, links op het dak, is de toenmalige burgemeester J. C. van der llave. De man naast hem de dorpssmid, de heer A. Ilanse. Foto rechts: liet verwijderen van het torentje van de kerk van nu. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE, 7-12. Maandag werd op de kleuterschool „Piggel- mee" het Sinterklaasfeest gevierd. Ook de ouders van de kinderen wa ren hiervoor uitgenodigd. Eerst wer den wat sinterklaasliedjes gezongen. Daarna was het wachten op de Sint die de kleuters, zoals ieder jaar, weer zou verrassen. Omstreeks kwart voor twee was het zover. De Sint arriveerde met zijn knecht Piet tot gi'oot plezier van de kinderen. Zwarte Piet verwekte grote hilariteit door zijn grapjes. Zo ging hij liggen slapen op de bank en at de snoepjes van Sint Nicolaas op. Ook maakte Zwarte Piet een tekening van Sint die hij mooier vond dan al de prach tige tekeningen die de kleuters voor de Goedheiligman hadden gemaakt. Alle kinderen moesten op hun beurt l)ij de Sint komen. Na de pauze waarin een beker chocomel en een speculaasje werden genuttigd kre gen alle „Piggelmeetjes" een kadootje van Sinterklaas. Ook de leidsters, de werkster eh de taxibestuurders wer den niet vergeten. Onder gezang ver trok de Sint. Ook bij de peuters werd de ver jaardag van Sinterklaas piet verge ten. Dinsdag werd dit feest gevierd voor de peuters die op de wachtlijst staan en vorige week vrijdag voor de andere peuters. Hun schoentje wat ze enkele dagen ervoor mee moesten brengen zagen ze nu gevuld. Om de beurt werden de kinderen Sint of Piet door een verkleedpartij wat ze geweldig vonden. Het waren fijne momenten voor de kleinsten van Kerkwerve. RENESSE, 7-12. Maandagmiddag werd op de openbare basisschool ,,'t Staepel'óf" te Renesse het sinter klaasfeest gevierd. Van zelfsprekend vereerde Sint Nieolaas ook deze school met een bezoek. Omstreeks half twee arriveerde hij met zijn zwarte knechts, eerst be zocht hij de kinderen van de klassen 4, 5 en 6, die in de gemeenschaps ruimte waren verzameld. Hij ver bleef hier slechts kort omdat het grootste deel van zijn bezoek bij de lagere klassen werd doorgebracht. Vooral in de eerste klas verbleef hij geruime tijd. De hogere klassen vermaakten zich intussen in de gemeenschaps ruimte met de voordracht van eigen gemaakte gedichtjes. Er werd ook een door de leerlingen zelf geschre ven toneelstuk van een half uur op gevoerd. Daarna vertoonde het hoold der school dia's van vroegere school- evenementèn en een film over de Autralische fauna. Omdat de Sint in de lagere klassen over meer tijd beschikte kon hij zich ook tot de kinderen persoonlijk wen den. Verschillende kinderen moch ten bij hem komen. Toen de Sint vertrokken was mochten de kadootjes worden uitge pakt. Bij het naar huis gaan ontvin gen de kinderen nog een bon voor een zak frites. Het was erg leuk dat ook dit jaar weer verschillende ver snaperingen door een aantal midden standers gratis ter beschikking was gesteld. BRUINISSE. 7-13. Het St. Nico- laasfeest is ook dit jaar weer niet onopgemerkt aan de schoolkinderen voorbij gegaan. Op de meeste scho len werd dit feest vrijdag al gevierd, alleen de leerlingen van de openbare school vierden maandag 5 december de verjaardag van de goed heilig- man. In de peuterspeelzaal werd St. Ni colaas gevierd aan de hand van een poppenkastspel dat betrekking had op de verjaardag van Sinterklaas. De peuters hadden allemaal een pie- tenmufs op en kregen chocolade melk en pepernoten. Ze hadden alle maal hun schoentje in de hal mogen zetten, waar zij later een pakje in vonden. Op de kleuterschool was Sint en Piet in levende lijve die daar met de 'kleuters, die een lunchpak- ketje hadden meegebracht daar bleef eten. De kleuters kregen allemaal een pakje waarin een spaarvarken zat waarop de naam van de kleuter school en van de kleuter stond. Deze pakjes waren allemaal de avond te voren ingepakt door de ouders die daarvoor naar de school waren ge komen, en hadden er surprice van gemaakt. Basisscholen Op de christelijke basisschool was het grote feest ook vrijdag. Sint en Piet waren in de klassen 1, 2 en 3 en daar werden op de gebruikelijke wij ze kinderen beloond en bestraft door Sint. De drie andere klassen hadden lootjes getrokken, en hadden de leerlingen voor elkaar leuke pakjes gemaakt met leuke gedichten. De zieke kinderen werden dcor Sint en Piet thuis bezocht en kregen daar hun verrassingen. De leerlingen van de openbare school vierden het Sinterklaasfeest maandag in. het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw. Dit werd in twee groepen gedaan, de kleintjes het eerste ged.eeLte, en. de hogere klassen daarna. De kinderen had den zelf voor de zaalversieringen ge zorgd, en brachten leuke toneel stukjes naar voren en liedjes. De groep oudère leerlingen speelden sinterklaasliedjes cp de blokfluit. Ook hier werden de stoute kinde ren bestraft en de zoete beloond door Sint en Piet. Al met al is het Sinterklaasfeest weer op alle scholen en groot succes geweest, waaraan de leden van de oudercommissie zeker weer hun steentje aan hebben bijgedragen. KERKWERVE Postduivenshow Op vrijdag 16 en zaterdag 17 de cember a.s. wordt er te Kerkwerve MIDDELBURG, 7-12. Diverse bin nen- en buitenlandse kredHcuren hebben beslag laten leggen op de Liberiaanse gastanker Kenai Multina (23.339 brutoton) terwijl het schip op dé redé van Vlissingeh ten anker lag. De rederij van het schip, de Mupliimarc Shipping Company in Londen is failliet. De schuldeisers, waaronder een Franse bank die destijds de hypo theek verstrekte vcor do bouw van het schip hebben nu om openbare verkoop van hel schip gevraagd. Dit zal 18 januari op de rechtbank in Middelburg gebeuren. Het schip dat twee jaar geleden in Frankrijk ge bouwd werd heeft een geschatte waarde van 120 miljoen gulden. Er is een schuld van 83 miljoen. De agent van het schip, Muller Ship- brokers uit Temeuzen verwacht dat alle schuldeisers met de opbrengst deren vrij en werd er op de lagere school nog feest gevierd. Alle kinde ren hadden voor elkaar een pakje gemaakt, soms met leuke gedichten erbij. Nogmaals verscheen Sinter klaas ten tonele, nu met twee Zwarte Pieten. Dit trio vertoonde echter verdacht veel gelijkenis met Frank, Ard en Ad jan uit dé hoogste klas. Na een plezierige middag gingen de lagere schoolkinderen weer naar huis in de hoop, dat Sinterklaas ze ook het volgend jaar niet vergeten zal. OOSTERLAND Sint bezocht peuters nog voor verhuizing speelzaal Voor de laatste maal in het oude houten schooltje „Radda Barnen", waar de peuterspeelzaal „Het Kraai ennest" tijdens de verbouwing van het dorpshuis „Oosterhof" tijdelijk onderdak werd verleend, kwam Sin terklaas maandagmorgen op bezoek bij de peuters, die met. hun moeders de komst van Sint afwachtten. Toen Sint gearriveerd was waren enige kleintjes wel even bang voor al die ..vreemden", maar de uitreiking van de kadootjes maakte veel goed. Maandagmiddag j.l. zijn alle spul letjes van de speelzaal op een wagen van gemeentewerken geladen, en overgebracht naar de ruimte in het nieuwe dorpshuis, dat voor de peu ters bestemd is. Vanaf woensdag 7 order aan boord blijven. Hc-t schip Jigt, in afwachting van de openbare verkoop In de Vlissingse buitenha ven aan de ketting. schaleoos gesteld kunnen worden. De 25-koppige bemanning zal tot nader december a.s. zijn de peuters nu weer gehuisvest in hun nieuwe „speelzaal". Weer op dezelfde dagen en tijden, t.w.: Groep 1: maandag- en woens dagmorgen (9.00-11.15), onder leiding van mevrouw Nel van der Maas en mevrouw Jannie Goudzwaard. Groep II: op dinsdag- en donderdagmorgen (9.00-11.15) en deze onder leiding van mevrouw Rian Bal en mevrouw Lia de Jong. Ook in het bestuur van de peuterspeelzaal zijn enige mutaties voorgekomen, en de samenstelling is nu als volgt: voorzitter de heer P. Lapré; mevrouw B. Vermaas, secrè- taresse; penningmeesteresse me vrouw A. EJmendorp; leiding mé- vrouw L. de Jong; bestuurslid me vrouw T. Neele té Sirjansland. Nieuwe peuters kunnen worden opgegeven op bovenstaande adres sen, of bij de leidsters tijdens de speelzaaluren. Er bestaat momenteel wel een wachtlijst. Combine werd opgetakeld De combine van het loondorsbe- drijf fa. Gebr. Van der Maas Wz, die dinsdagmorgen ongeveer half tien in de Hofgracht aan de Nieuwstraat te recht kwam door de snel opkomende gladheid tengevolge van ijzel en re gen, is er enige uren later uitgehaald door een zware kraanwagen van de firma Van Mourik uit 's Heer Hen- drikskinderen, die via de firma W. Ista en Zoon was opgeroepen, om dat de kraanwagen van de fa. Ista voor deze zwax-e machine te Jicht was. Men had het gevaarte spoedig op de kant, zij het dat er enige trek kers aan te pas hebben moeten ko men om de kraan stevig te houden wegens de gladheid. De combine kan nog hei*sleld worden. Zangvereniging naar Dirksland De plaatselijke Chr. Gemengde Zangvereniging „Vooruit 'Zij ons Streven" neemt op zaterdag 10 de cember a.s. deel aan het Kerstcon cert, dat gegeven wordt in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, op Goeree- Overflakkee onder leiding van de heer Zuidgeest. Het vertrek vanaf de sporthal zal plaats hebben zaterdag avond a.s. zeven uur. Het is ook aan niet-leden toegestaan het concert te bezoeken. DEN HAAG. 7-12 Het minimumloon voor werknemers van 23 jaar en ou der wordt per 1 januari 1978 verhoogd tct f 1673,10 per maand (was f 1591.20), f 386,10 per week (was f 367,20) en f 77,22 per dag (was f 73,44). Deze verhoging bedraagt 5,1 procent. Ze betreft de gebruikelijke, wettelijk vooi'geschreven, halfjaarlijkse aanpassing aan de ontwikkeling van de x-ege- lingslonën. aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken. De hiermee overeenkomende minimumjeugdlonen-bedragen zijn vanaf 1 januai-i 1978 als volgt: 22 jaar 1547,60 (was 1471,90) per maand. 357,10 (was f 339,70) per week 21 jaar 1422,10 (was 1352.50) per maand, 328,20 (was 312.10) per week 20 jaar f 1296.70 (was 1233.20) per maand, f 299,20 (was 284,60) per week 19 jaar 1171,20 (was f 1113,80) per maand, 270,30 (was 257,00) per week 18 jaar 1045,70 (was 994,50) per maand, f 241,30 (was 229,50) per week 17 jaar 920,20 (was 875.20) per maand, 212,40 (was f 202,00) per week 16 jaar 794.70 (was 755,80) per maand, 183,40 (was f 174,40) per week Voor een 16-jai-ige bedi-aagt het minimumjeugdloon bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 476,82 per maand (was 453,48) en 110.04 per week (was 104,64). Dit vloeit voort uit de algemene i-egel in de wet minimumloon en minimumvakantiebijslag, dat bij een arbeidsduur die korter is dan gebruikelijk, het minimum(jeugd)loon naar eveni'edigheid lager is, aldus sociale zaken. Advertentie U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oudé böekéit. Boekhandel J. de Slegte B.V., Coolsingel 83, Rotterdam. Tel: 010-13 83 05 eexi postduivenshow gehouden in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Een evenement wat zelden of nooit voor komt in deze gemeenschap. Natuur lijk is iedereen welkom op de show die wordt georganiseerd door de postduivenvereniging „Gevleugelde Vrienden" te Ziei-ikzee. Er zal o.m. een veiioting zijn en een rad van avontuur met als prijzen o.a. paling en taart'. Bejaardengymnastiek verzet Enkele weken geleden werd ge meld dat de bejaardengymnastiek weer was begonnen. Door de geringe belangstelling op de woensdagmid dag is het „gymuui'tje" nu verzet naar de maandagmiddag. De heer Ki-istalijn uit. Burgh begeleidt de be- jaax'den. Hopelijk komen nu meer ouderen opdagen. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over november 1977 Geboren: 1. Ingeborg Hermina Ge luk (te Goes), d. van Jan Marinus Geluk en Tove Hjelt. Gehuwd: 4. Nicolaas van Vulpen en Maria Smalheer; 18. Filippus Bak ker (Heei*hugowaard) en Marianne Anthonia den Boer (Heerhugowaard). Overleden: 8. Elias Pieter Vei'kerk (Gouda), 78 j.; 9. Janna Pieternella Wandel, 77 j.; 29. Chrisstoffel de Nooijer, 65 j. ZONNEMAIRE Uitvoering „Nut en Uitspanning" De harrnonievereniging „Nut en uitspanning" geeft op vrijdag 16 de cember in het dorpshuis aan de I. M. v. d. Bijlstraat een uitvoering. Het muzikale gedeelte van het program ma ziet er uit als volgt: Telstar, mars Jos Collijns; Lidama, sinfoniette, A. den Arend: Olympica, sinfonische mars, Giovanni Onsomando; Elvira, ouverture, J. Werkman; Scenes fi-om the Country Side, selektie, Jack Her- vey The Baetles in Concert, selektie, Lennon McCartney; Arnhem, mars A. E. Kelly Na de pauze volgt opvoex*ing van het toneelstuk „Papa strijkt de vlag", een klucht in twee b'edi-ijven. Na af loop woi-dt een groot bal gegeven on der leiding van The Tx'avellers uit Breda, De bejaarden van Brouwers haven en Kerkwerve worden voor deze uitvoering verwacht op donder dag 15 december in het gebouw aan de I. M. v. d. Bijlsti-aat. x Sinterklaasfeest openbare basisschool Maandag werd op de o.b.s. het Sin terklaasfeest gevierd. Dit jaar werd het in één der lokalen gedaan, 's Morgens werden alle kinderen ver rast met een leuke film die het leven op een internaat liet zien. Om kwart over één arriveerde dan de Sint met één van zijn Pietermannen. Tijdens het welkomstgèzang strooide Zwarte Piet snoepgoed in 't rond. Na het welkomstwoord door de heer Mande maker, het hoofd der school, liet de Sint klas voor klas bij zich komen. Voor ieder had hij een kwinkslag en een vermanend woord uit het grote boek. Het fïuitklasje van mevrouw Van Oeveren-de Wit, de onderwijze- res, verraste de Sint met een leuke potpourri vgn St. Nikolaasiiedjes. Sint vertrok na het' onderwijzend pei*soneel en de aanwezige ouder commissie te hebben bedankt voor de fijne ontvangst. Het ondei-wijzend personeel kreeg uit zijn handnog een leuke surpi'ise. Na zijn vertrek verzorgde de O.C. het uitdelen der cadeautjes waarbij de kinderen ook nog geti*akteerd werden op chocomel en speculaas. Al met al was het een leuke middag met een zwierige Sin terklaas. DUIVELAND Burgerlijke stand ever november 1977 Geboren: 2. Simone, d. v. Theunis Dokter eri van ïanke Zwart; 14. Ma ria Elizabeth', d. v. Peter Adriaan Wijnen en van Pieternella Gerritjen Aanstoot (geboren te Zierikzee); 18. Pieter Mafnius, z. v. Jakob Cornells Kik en van Cornelia Mol; 24. Janna Fransina, d. v. Pieter Marinus Dooge en van Helena Adriana Koster; 28. Marthine Jacóbijri, d. v. Marinus Henry Kegel en van Gertrudis Maria van der Ham (geboren te Zierikzee). Gehuwd: 4; Dignus Mathijs Goud zwaard, oud 25 j. en Willemina Klara de Bruine, oud 23 j„ beiden wonende te Oosterland; 11. Johannes Martinus Tierie, oud 24 j. en Neeltje Christi ana Adriana ter R'iet, 21 j, beiden wonende te Nieuwerkerk. Overleden: 12. Maria Johanna van Dijk, oud 56 j.; 19. Johanna Cornelia Nikerk, 84 j„ weduwe van Leendert Pieter van der Weijde (overleden te Zierikzee). OUWERKERK Bezoek Sinterklaas Maandag bezocht St. Nikolaas de school van Ouwerkerk. De goedhei ligman, die in gezelschap was van één van zijn zwarte knechten, maak te rond half 11 zijn opwachting inde kleuterschool, waar de kinderen hem zingend verwelkomden. Behalve het zingen van de bekende Sinterklaas liedjes werden ér door de kinderen ook enkele spelletjes gespeeld, waar bij zij zich verkleedden en zelfge maakte maskei's opzetten. Sinter klaas had met elke kleuter een per soonlijk gesprekje en aan het eind van dit gezellig uurtje haalde Piet uit de door de kinderen gemaakte stoomboot een aantal fijne kadootjes te voorschijn. Ook was er voor elk kind een traktatie in de vorm van een spekulaaspop. Daarna vertoefden Sint en Piet nog even in de lagei'e school, want ook de oudere kinde ren zaten vol spanning op hen te wachten, 's Middags hadden ae kin- t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4