Natuurgebied Het Zeepe wordt eigendom van de W.M.Z. Buik-vrachtwagen kantelde op Delingsdijk Uitslagen winkelweekattrakties Renesse Groetaktie Amnesty International Zierikzee krijgl jongerenklub voor liefhebbers dans en muziek Aankoop van Landgoed Slot Haamstede b.v. STREEKNIEUWS Gevaarte ging glijden op gladde weg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 december 197T Nr. 22215 3 GOES, 8-12. Het rijke natuurgebied liet Zeepe zal in een afzonderlijke vennootschap worden ondergebracht waarvan de aandelen worden overgedragen aan de Wa ter Maatschappij Zuidwest-Nederland. De W.M.Z. wordt dus eigenaar van het Zecpc-gebied. De grond wordt van de B.V. Landgoed Slot Haam stede gekocht tegen een prüs per aandeel die overeenkomt met een prjjs van f 1,40 per ms. De aankoop wordt nodig geacht ter bescherming van het waterwingebied. De algemene vergadering van aan deelhouders in Goes, ging woensdag middag akkoord met de overname van het gebied van B.V. Landgoed Slot Haamstede. Reeds eerder, nl. in de aandeel houdersvergadering van 15 december 1975, was deze zaak aan de orde ge weest met het oog op de bescher ming van de zgn. vliegveldbronnen en de aanleg van de leiding voor aanvoer van Haringvlietwater. Het terrein is 70 ha groot. In 1975 werd in principe al tot aankoop besloten. Van de zijde van de eigenaresse van de Zeepe-duinen, de B.V. Land goed Slot Haamstede, was toen ech ter m.b.t. de verkoop van dit ter rein een ontbindende voorwaarde gesteld: de inspektie der belastingen moest bereid zijn goed te vinden dat de bij verkoop optredende boekwinst onbelast zou mogen worden gereser veerd. Zo niet, dan ging de verkoop niet door. De inspektie der belastin gen was echter niet bereid de winst onbelast te laten. Het grote belang dat de W.M.Z. bij de inbreng van deze gronden in de N.V. heeft, vooral door realisering van het infiltratieprojekt, heeft er toe geleid dat naar andere wegen ge zocht werd om de gronden toch in bezit te krijgen. De B.V. Landgoed Slot Haamstede bleef tot overdracht bereid, maar hield tevens vast aan de onbelaste reservering van de bij verkoop optredende boekwinst. Aan de vergadering werd voorge steld, onder intrekking van het be sluit van 15 december 1975: goedkeu ring te verlenen tot aankoop c.q. ver werving in erfpacht van gronden in de Westhoek van Schouwen-Duive- land, behorende tot de beschermings zones als bedoeld in de Provinciale verordening waterwinplaatsen Zee land, dan wel: het deelnemen in c.q. overnemen van rechtspersonen, die gronden in de Westhoek van Schou- wen-Duiveland, behox*ende tot be schermingszones als bedoeld in de Provinciale verordening bescher ming waterwinplaatsen Zeeland in eigendom hebben, een en ander te gen door de raad van kommissaris- sen vast te stellen prijs en voorwaar den en onder verplichting van iedere transaktie mededelingen te doen in de eerstvolgende vei-gadering van aandeelhouders. Naar aanleiding van (lit voorstel was aan de gemeenten-aandeelhou ders van de W.M.Z. een schrijven ge zonden door de Stichting Zeeuws Co- ordinatie-orgaan voor Natuur- en Landschaps- en Milieubescherming, waarin gewezen werd op de waarde van het Zeepe als natuurgebied. In het Zeepe - aldus dit schrijven - is een veranderde grondwaterstand ontstaan door de onttrekking van water uit de naastliggende gebieden. Dit en de i-eeds aanwezige natuur wetenschappelijke waarde van het gebied, maken een aangepast beheer noodzakelijk, waarvoor binnen het apparaat van de W.M.Z. niet de ge wenste kennis aanwezig is. Voorgesteld werd daarom door het Coördinatie-orgaan om de veiligstel ling van Het Zeepe over tc laten aan de Natuurbescherming. Door het gebied over te geven in handen van een natuurbeschermings organisatie - zo werd en passant op gemerkt - kan een forse investering van de W.M.Z. achterwege blijven. De heer Janse (Borssele) haakte hierop in en vond het wel interes sant dat door overheveling van het gebied naar de Natuurbescherming, hetzelfde zou worden bereikt, zon der dat het de W.M.Z. een ton ging kosten, maar voorzitter Kaland was er niet voor geporteei'd, voox*al niet nu ter plaatse de infiltratiewerk- zaamheden gaan beginnen. Daarnaast kan ook nog een interessante ruil- transaktie met Staatsbosbeheer plaats vinden, wanneer dat in de toekomst nodig is. Zonder veel tegenspel won de heer Kaland glansrijk het pleit. Ook de aandeelhouders hadden er wat voor over straks „baas in eigen huis" te zullen zijn. Het voorstel van het be stuur werd aangenomen. Lezingen over „Schepping oi evolutie" Dr. W. J. Ouweneel, bekend door zijn lezingen en publicaties over de vraag of wij ons bestaan te danken hebben aan schepping of aan evolu tie, houdt midden december een tweetal dia-lezingen in Middelburg. De lezingen zullen als thema hebben de vraag: „Wat weten we van het be gin"? De lezingen worden gehouden in de aula van de Chr. Klarenbeek L.T.S. aan de Gen. Eisenhowerlaan. De heer Ouweneel behandelt op vrijdag 16 december het onderwerp „Waren er dinosauriërs in de ark van Noach?" en op zaterdag 17 de cember wordt behandeld de vraag „Stamden Adam en Eva van de aap mensen af?". Een en ander wordt bezien in het licht van de Bijbel, en toegelicht met kleurendia's. Er is ruimschoots gele genheid tot het stellen van vragen. Een boekentafel is aanwezig met lectuur over de onderwerpen. Dr. Ouweneel was tot voor kort in dienst Grote showavond 14 december RENESSE, 8-12. Dinsdag vond in Het Wapen van Renesse de officiële trekking plaats van de winkelwcek- lotery van de winkelweekaktie van de Renessese middenstandsvereni ging. Tevens werden de prijswin naars van de verschillende winkel- wcekattractics bekend gemaakt. De prijzen kunnen worden afge haald bij de firma Hoogerhuis. De waarde van de mand bood schappen bedroeg f 113,21. De mand werd gewonnen door J. J. v. 't Veer, die met f 112,77 er het dichtste bij- was. De let terwedstrijd waarbij ge teld moest worden hoe vaak de letter S voorkwam in de winkelweekkrant werd gewonnen door J. v. Kooten- Verboom. Het juiste aantal was 762. Tweede werd René v d. Velde, 3de K. R. Janse, 4de C.. L. Stoel-Felius, 5de M. A. v. d. Velde, 6de Robert Kosten- se en 7de Addy v. d. Hoek allen uit Renesse. De 8ste prijs won Sanja Ge- leijnse uit Zierikzee en W. A. de Mey Bos uit Burgh won de negende prijs. De tiende prijs tenslotte werd ge wonnen door A. C. Houtman te Re nesse. De etalagewedstrijd werd ge wonnen door Saskia Wandel, Joop Wandel behaalde de tweede prijs en de derde tot en met vijfde prijs wa ren voor mevr. Kooman-van Beve- ren, T. Wandel-de Vos, en C. J. Kos- tense allen uit Renesse. Winnaar van de advertentielees- wedstrijd werd P. van de Hoek uit Renesse. Twee, drie en vier werden L. Hart-v. d. Slikke, J. de Feiter-de Boer, W. Krijger'uit Renesse. R. Zor- ge uit Serooskerke werd 5de en de zesde prijs won T. J. Wandel-de Vos uit Renesse. De zevende tot en met negende prijs werden gewonnen door C. Kooman-Post, J. de Feiter-Dorre- man en J. v. d. Slikke allen te Renes se. De tiende en laatste prijs ging naar J. den Boer uit Haamstede. Vrijdagavond 9 december kan men tegen inlevering van 100 winkel weekbonnen in het Wapen van Zee land gratis toegangsbewijzen afha len voor de grote showavond in de Ark op 14 december. Op deze woens dagavond zullen bekende sterren op treden als Henk van Montfoort, Ria Valk, Astrid Nijgh en de bandparo- disfc Rini van der Lee. IIAAMSTEOp, 7-12. Zoals elk jaar wordt ook nu weer een groetaktic georganiseerd door Amnesty Inter national. Tot vorig jaar heette dit Kerstkaartenaktie. Om verschillende redenen wil men echter af van de koppeling aan het Kestfcest en wil Amnesty tot een andere opzet van de aktic komen. Daarom heet de aktic dit jaar Groctaktie. Het is de bedoeling dat een groot aantal kaarten als groet naar gevan gen gestuurd worden. Het bureau van Amnesty International zoekt hiervoor de adressen uit. In legen- stelling tot vorige jaren, toen het al leen om individuele gevangenen ging, zijn er nu ook adressen van groepjes gevangenen of een hele gevangenis. Fraaie kaarten Voor deze aktie worden verschil lende kaarten uitgegeven, die bij het sekretariaat in Amsterdam besteld kunnen worden. De werkgroep Wcsterschouwcn vond het leuker om zelfgemaakte kaarten tc gebruiken. Hiervoor is de medewerking van verschillende la- gorr scholen gevraagd en gekregen. van de Kon. Ned. Academie van We tenschappen en verrichte in Utrecht zui ver-wetenschappel ij k onderzoek in de ontwikkelingsgenetica. Zijn werkzaamheden als hoofddocent van de Evangelische Hogeschool en het eindredakteurschap van het blad „Bijbel en wetenschap", gecombi neerd met vele lezingen in binnen- en buitenland noopten hem deze be trekking op te geven. Inmiddels heeft hij een 20-tal publikaties op het ge bied van de ontwikkelingsgenetica op zijn naam staan, doch ook ver scheidene Bijbelcommentaren en boeken over de in zijn lezingen ie behandelen problematiek, In Zeeland heeft hij nog niet eerder dia-lezingen gehouden. Monumentenbus Woensdag werd op het Abdyplein te Middelburg de Monumentenbus officieel in gebruik gesteld, door kommissaris dr. C. Boertien. De openingshandeling bestond', uit het verwijderen van de bedekking van het Prins Bernhardfonds-embleem en het openen van de deuren. De afdeling Zeeland van de Stichting Monument en wacht Nederland uil met deze speciaal ingerichte service- wagen een bijdrage' leveren aan de „nazorg" aan monumentenpanden. Voorafgaande aan de officiële inge bruikstelling van de monumenten- bus hield burgemeester Th. H. de Meester, voorzitter van de Monu- mentenwacht Zeeland, een korte in leiding, waarop wij nog nader terug komen. ZIERIKZEE verzorgd door mevrouw Plauting- Krul. De nieuwjaarsreceptie wordt maandagmiddag 9 januari gehouden in de bovenzaal van de Zeeuwse Her- berghe. De eerstvolgende bijeen komst in het nieuwe jaar zal zijn op maandag 6 februari. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland De algemene ledenvergadering van de Ver. voor Bed rij fs voor! ich ting Schouwen-Duiveland wordt gehou den op dinsdag 13 december a.s. in het Huis van Nassau. Het onderwerp „de voeding van melk- en vleesvee" zal besproken worden door de heel ing, J. J. Zonderland. De heer M. A. de Hond zal spreken over „zijn er nog mogelijkheden voor de melkvee houderij" BURG1I Uitvoering „Witte van Haemstede" De Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" geeft op vrijdag 16' december in de grote zaal van cam ping „Duinrand" te Haamstede de jaarlijkse uitvoering. (Zie ook agen da.) Het programma vermeldt een op treden van de drumband en van de fanfare, terwijl ook gezamenlijk ge musiceerd wordt. Na de verloting in de pauze verzorgt het toneelgezel schap „Esso Spots" uit Spijkenisse een opvoei-ing van een kluchtig blij spel, „De computerbi'uid" getiteld. Na afloop bal met het „Antoro Trio". HAAMSTEDE Sinterklaasmiddag bejaardensoos Hoewel Sinterklaas zelfs reeds op de terug weg is naar Spanje, weg uit het gure Holland, werd tydens de bijeenkomst van de bejaardensoos Haamstede zijn verjaardag nog opge wekt gevierd. Het begon al tijdens het theedrin ken. „Wie zoet is krijgt lekkers" kwam tot uitdrukking omdat er voor deze keer door de dames bestuursle den flink wat gebakken was. Het bleek ook dat de zak van Sinterklaas nog niet leeg was na al de dure da gen. Mevrouw Evei*wijn-v. d. Bout die deze middag mede aanwezig was kon namens de plaatselijke Middenstand ver. f 250,overhandigen ter ver steviging van de kas. De „Sint" wist blijkbaar dat de kas nodig verstevi ging moest hebben, want deze mid dag kon ook nog van een gever die onbekend wenste te blijven f 200, in ontvangst genomen worden. Het bestuur kan nu weer geruime tijd voort met haar werk. Nadat met belangstelling geluis terd was naar een leuk Sinterklaas verhaal, kwamen de soosleden in ak tie bij verschillende gezelschapsspe len. Voor hen die het hoogste aantal punten behaalden bij het sjoelen, het kaarten of het dominospel wa ren leuke prijsjes beschikbaar. De mannen konden tussendoor genieten van een fijne sigaar terwijl de dames hun „lijn" even vergaten bij het snoepen van de kersenbonbons. De gebruikelijke koffie tot slot van de middag werd dit keer vervangen door een glas wijn. Het was mevr. Kik-Verton die deze middag de lei- „The Musical Inn" Scholieren tekenen en kleuren Door de kinderen, meestal uit de hoogste klassen, is ijverig getekend en gekleurd jfodat een groot aantal fraaie kaarten beschikbaar is om als groet verstuurd te worden. Om het de mensen gemakkelijk te maken aan deze aktie mee te doen worden de kaarten door de werkgroep geadres seerd en gefrankeerd. Door voor een gulden een kaart te kopen en de naam er op te schrijven doet men mee, en kan een gevangene worden gegroet. Via o.a. de Ver. van Huisvrouwen, de Kerken en de jeugdsoos Big S wil men dc kaarten gaan verkopen. Een gedeelte van dc gulden komt nog ten goede aan het werk van Amnesty In ternational. Er is inmiddels door dc werkgroep con rekening geopend bij dc Algeme ne Bank Nederland in Haamstede onder nr. 51.06.46.646 t.n.v. Werk groep Weslerschouwen van Amnesty International p/a Bernhardstr. 20. Haamstede, waarop giften graag ont vangen worden. Men kon zich ook als donateur van de werkgroep op geven bij dc heer J. v. Putten, tel. 0115-1505. ZIERIKZEE. 8-12. Begin volgend jaar zal gestart worden met ccn nieuwe jongeren/jeugdclub voor al len, die van dans en muziek houden. Deze club zal dc naam „The Musical Inn" dragen. Het is de bedoeling een neutrale jeugdgroep te vormen, niet gebonden aan 'kerk of politieke richting. Als klubgebouw zal voorlopig het ge bouw van dc padvinderij „De Lelie" fungeren. Personen vanaf vijftien jaar kunnen lid worden van „The Musical Inn". De vrijdagavond is gekozen als repetitieavond. Dit in verband met buiten Schouwen-Duiveland wer kende of studerende jongeren. Het programma zal bestaan uil muziek en zang voor zangkoor en combo of uitgebreid combo met mu ziek in hedendaagse stijl van o.a. Neil Diamond, Donovan, Paul Anka The Beatles, The Electric Light Or chestra en verder songs uit musicals, folksongs, countx*y en blues. Het (loei van dit alles is door het samenstellen van een aantal num mers een kompleet showprogramma tc maken, waarmee men - niet kom- mercieel - kan optreden. In de uitgebreide combo is nog plaats voor blazers (trompet, trom bone, saxen, fluit) en percussionis ten. Het dansen zal gericht zijn op het aanleren van beweging, gebaren en danspassen (geen dansschool), waarvoor een deskundige zal wor den aangetrokken. Vrije expressie In de muziekbeoefening is plaats voor vrije expressie, d.w.z. dat ieder die een instrument bespeelt kan meespelen in het kollektief. dat op een bepaald thema speelt. Op vrijdag 9 december aanstaande is er een try-out voor insirumenta- Listen in de combo. Een en ander wordt georganiseerd in samenwer king met de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland. Het kontaktadres voor „The Mu sical Inn" is A. van Hese, West straat 5, Zierikzee, tel. 01110-2022. ding had, die lot slot een hartelijk dankwoord i*ichtte /tot allen die had den mee gewerkt aan het slagen van deze middag. Sint bezocht kleuterschool „De Duinkonijntjes" Maandagmiddag bracht Sint Nico- laas met zijn Pieten een bezoek aan de kleutex-school „De Duinkonijntjes" te Renesse. De Sint arriveerde lopend bij de school waar hij met een wel komstliedje door de kleuters werd ontvangen. In groepjes mochten de kleintjes bij Sint Nicolaas komen, die voor elk kind een persoonlijk woordje had. Daarna werden door de kinderen liedjes gedramatiseerd. Nadat tijdens de pauze de kinderen waren getrak- teei'd wei*d het programma voortge zet met spelletjes. Daarna wex*d er gesti*ooid en hoog te punt van de feestelijke middag was het uitreiken van de kadootjes. Ieder kind mocht zijn pakje uit han den van de Sint zelf ontvangen, wat natuurlijk een hele gebeurtenis was voor de kleintjes. Bij het naar huis gaan mochten de kleutei*s allemaal een surprise mee naar huis nemen in de vox*m van een bananenboot met Zwai*te Piet en een zeil erop, en een bon voor een zak frites. Uitvoering „Op Drift" Zaterdag 10 december om acht uur geeft de Renesser toneelvereniging Op Drift in het dorpshuis van Re nesse haar najaarsuitvoering. Op het progx-amma staat een komische thril ler in vier bedrijven van W. Bisschot, genaamd Gespi*ek met Londen. Twee argeloze dametjes, ongetrouwd, hel pen hun kostganger, op 't oog een keux-ige heer, bij het schrijven van een misdaadverhaal. De dames leven zich dermate in dat ze zich echt op het pad der misdaad begeven en ver schillende dingen stelen. Als dan nog blijkt dat de x*espectabele heer niet zo netjes is als hij lijkt en dat hij vroeger een bank heeft beroofd, dan zijn alle ingrediënten aanwezig voor de nodige spanning en hilai'iteit. Het stuk werd reeds drie maal met succes voor het voetlicht gebx*acht. Het wordt gespeeld door de dames R. v. d. Roest-Zwarter, A. Verseput- Sitters, J. de Vries, M. Neijeboer en J. Krijnse Locker-Krijger en de he ren C. v. d. Boogert, J. W. de Keizer, E. Jonker, G. v. Splunter. De x*egie is in handen van de heer D. Dokman en de grime wordt verzorgd door de heer J. Schults. Mevrouw M. Dale- bout-v. d. Sloot neemt het souffleren voor haar rekening. De avond zal als gebruikelijk wor- den besloten met een gezellig bal. De muziek zal verzorgd worden door „After Eight" uit Koudekex*ke. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 13 december verga dert de gemeenteraad van Midden- schouwen in het gemeentehuis te Scharendijke. Op de agenda staat o.m. een voorstel van b. en w. be zwaar te maken tegen het ontwerp- hex*ziening Streekplan Schouwen- Duiveland. Aan de orde komen ver der voorstellen tot het toekennen van diverse subsidies en tot voorlopige vaststelling van de gemeentebegro ting 1978. Sint Nicolaas bezocht Maftarakkertjes Sint Nicolaas bracht een bezoek aan de vol spanning wachtende kleu- tei*s van de Malta rakkex*s-kleuter- school. De goede Sint werd een opge wekt welkom toegezongen en nadat de hoge gast met zijn Piet hadden plaatsgenomen kwam een grote doos op wieltjes de zaal binnengei*eden. Het wekte gi*ote verbazing toen de grote doos ging bewegen en er in plaats van de vei*wachte geschenken een tweede Piet kwam uitgekropen. De leidster bood Sint Nicolaas een door de kleuters gemaakt geschenk aan, en daarna kwamen alle Malta- rakkertjes één voor één naar voren om uit handen van de Sint een ka- dootje te ontvangen. Toen de af- scheidszang nog in volle gang was verscheen al weer het witte paard zodat eigenlijk weer al te snel af scheid moest worden genomen. Uitreiking C-diploma's in zwembad „Onderdak" Sinds hel. in gebruik nemen van het zwembad Onderdak zijn er ruim 4.000 zwemdiploma's behaald. Voor het grootste gedeelte zijn dit de be kende zwemdiploma's A. en B. Sinds ruim een jaar is het echter ook mo gelijk in Onderdak examen te doen voor diploma C (het zogenaamde eerste zwcmvaardigheidsdiploma). Van laatstgenoemde diploma's zijn er echter nog niet veel uitgei'eilct. Dinsdagavond j.l, was er echter een groepje van dertien jongens en meis jes die aan het examen ter vex*krij- ging van het diploma C deelnam. Van deze dertien zijn er cif geslaagd, tc weten: Renske Bergsma, Daniël Boogaart, Margo Boot, Jesca Doeswijk, Robert Hans van Donk, Jan Edgar Dijkstra, Agnes Gelder, Martha de Oude, Mark Vcrmeulo, Erik Jan Vos en Jonnie Wcsterbeke. De examen-commissie bestond uit mevrouw W. den Engelsman-Plaisier en de heer W. ten Haaf, terwijl de Kon. Nederlandse Zwembond verte genwoordigd werd door mevrouw N. Verhey. Kerstviering aid. Schouwen Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen Dc Kerstviering van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal plaatsvinden op dinsdag 20 december in dc Lutherse kerk. Aan deze avond wordt medewerking verleend door liet koor. een voordrnchl zal worden MIDDENSCHOUWEN, 6-12. Dins dagmiddag is een zware buik vrachtauto van Kuypers Transport bedrijf uit Ittcvoort op dc Delings dijk gekanteld. De chauffeur van de wagen, A. S. uit St. Michelsgastel, reed over de Heuvelsweg richting Ellemeet en raakte bij de opx*it naar de Delings dijk in moeilijkheden. De bestuurder kon doox* de gladheid van de weg de met 30 ton biggenvoer geladen buik wagen voor de bocht niet in de juiste snelheid krijgen, waardoor de wagen over de Delingsdijk schoof. S. gooide zijn sluur naar x*echts, daar anders de kans bestond ïrecht- door in de sloot terecht te komen, waarbij de cabine door het gewicht van 30 ton verpletterd had kunnen worden. Door deze manoeuvre kan telde de vrachtwagenkombinalie en bleef op de dijkzijde liggen. Dc chauffeur kwam met dc schrik vry, maar zyn inzittend dochtertje van acht jaar moest met lichte ver wondingen naar dokter L. A. M. Brucl vervoerd worden voor ccn be handeling. Twee grote kraanwagens van de firma Zandee te Goes hebben de licht beschadigde vrachtwagen weer in het juiste spoor gezet. De Rijkspolitie moest het verkeer gedurende enkele uren over één wegzijde leiden. Verdere ernstige ongelukken heb ben zich door de gladheid in deze re gio niet voorgedaan. Dc Rykspolitie te Zierikzee zegt er verheugd over Ie zijn dat het verkeer de snelheid heeft aangepast aan dc barre omstandighe den van dc wegen. De gekantelde bulk^vrachtauto. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ■3/*.«- Süi S»- „-'tw t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3