Opnieuw een kink in de kabel in kabinetsformatie Betoog Van der Grinten rammelt aan alle kanten Opening A.S.D. In 1980 P.T.T.-praktijkproei met informatie-overdracht E.Ë.G.- visserijraad zet klok stil Israël maant Syrië Proces Folkerts Zeven leden C.D.A. maken voorbehoud Wapens van stropers Elf mille buit bij overval AGENDA DEIN HAAG, R-12. Terwijl in liet gebouw van de Eer ste Kamer al een zaal in gereedheid werd gebi'aelit voor de kennismaking met de nieuwe minister-presi dent an Agt en de ambtenaren op de departementen de overdracht van de portefeuilles al aan het regelen waren, is in de kabinetsformatie opnieuw een kink in de kabel gekomen. Koningin Juliana bleek woensdag nadere adviezen nodig te hebben over de vraag of een kabinet van CDA en VVD ook een parlementair meerderheidskabinet zal zyn. Zeven leden van de CDA-fraktie hebben namelyk voorbehoud gemaakt ten aanzien van een dergelijk kabinet. Een aantal staatsrechtgeleerden houdt het er op dat daarmee geen sprake meer kan zijn van een parle mentaire meerderheid. Dit ondanks de verklaringen van CDA-fraktie voorzitter Van Agt en VVD-fraktie voorzitter Wiegel dat hun frakties hebben ingestemd met de couclusie dat het tussen beide partijen getrof fen programmatische regeerakkoord een voldoende basis biedt voor de vorming van een op de Tweede-Ka mer frakties van CDA en VVD steu nend kabinet. Ondanks ook de ^er- klaring van ex-informateur Van dei- Grinten dat CDA cn VVD samen wel degelijk een parlementair meerder heidskabinet kunnen vermen. Van Agt pleegde woensdagmiddag overleg met twee van de zeven dwarsliggende CDA'ers: Aantjes en Schclten, twee Anti-Revoiutionairen van wie bekend is dat zij de voorkeur geven aan een kabinet met de Partij van de Arbeid. Na afloop van dit gesprek zond de CDA-fraktie voorzitter een brief aan het staatshoofd waarin hij nog eens exact het standpunt van de zeven „loyalisten" uiteen zette. „Een aan tal leden van mijn fraktie .hebben als hun oordeel kenbaar gemaakt dat dit akkoord - mede gezien de zeer ge ringe meerderheid, de verkiezings uitslag en de actuele problemen waarvoor het kabinet zich gesteld ziet - niet voldoende basis biedt om de totstandkoming van zulk een ka binet voor hun parlementair-politie ke verantwoordelijkheid te nemen. Zij hebben tevens verklaard een eventueel op basis van het genoemde akkoord te vormen kabinet het op treden niet te zullen beletten on hol te voeren beleid constructief te zul len beoordelen, zulks mede in het licht van de loyaliteit binnen de fraktie in het verband waarvan de op de CDA-lijst gekozenen hun par lementaire funktie uitoefenen", al dus de brief van Van Agt. Kort nadat de koningin kennis had genomen van dit schrijven nodigde zij haar adviseurs en de fractie voorzitters van de vier grotere poli tieke partijen uit om haar heden don derdag van advies te dienen. Als eer ste zal PvdA-fraktievoorzitter Van Thijn op het paleis Lange Voorhout in Den Haag verschijnen. Vervolgens zijn de fraktie voorzitters van CDA, VVD cn D"66 ontboden. De vice-voorzitter van de raad van state, dr. Ruppert en de voorzitters van de beide kamers der staten ge neraal, Thurlings (Eerste Kamer) en Vondeling (Tweede Kamer) wordcii na de fraktievoorzitters ontvangen. Aantjes DEN HAAG, 8-12. Vice-voorzitter van de CDA-fraktie Wim Aantjes vindt het advies dat ex-informateur Van der Grinten de koningin heeft gegeven over een kabinet CDA-VVD nogal te kort schieten. Dat verwon dert de heer Aantjes ook niet, zei hij donderdagochtend (heden) in de ac tualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV: „want als ik de vérhalen van de heer Van der Grinten hoor op persconferenties en radio dan ram melt dat betoog van alle kanten. (Vervolg van pag. 1) Hij stipte verder even. de moei lijkheden aan, die soms voor het verkeer'ontstonden bij de werkplaats van A.S.D. in de Hoge Molenstraat. Moeilijkheden, die thans tot het ver leden gaan behoren. De werkplaats is aangekocht door de gemeente Zie rikzee en op deze plek zullen be jaardenhuizen verrijzen. Als herin nering aan deze voor het bedrijf ge denkwaardige dag bood de burge meester een fraaie oude prent van Zierikzee aan. Geschenken Hierna was het de beurt aan de huidige direkteur, de heer N. W. de Jonge, tv/ee kado's aan te bieden. Voor de kommissaris was er een in gelijste kaart van Schouwen-Duive- land. Aan de gemeente Zierikzee bood het aannemingsbedrijf een „extra verlichting voor het verkeer" aan in de vorm van twee antieke lantaarns. De heer Be Jonge wees erop dat men deze nieuwe vestiging met het oog op een betere bedrijfsvoering verantwoord achtte, ondanks de huidige economische neergang. De direkteur noemde de vooruit zichten voor de aannemerij niet be paald rooskleurig. Zo voorziet de 'oouwprognose voor de jaren 1977- 1982 een groei van slechts 1 procent. Aanvankelijk was het werk van A.S.D. voor plm. 75 0 o gericht, op wegenbouw en werk voor de ge meente. De toekomstverwachtingen zijn dat de wegenbouw met ca. 45 en het gemeentewerk met ca. 4 zal afnemen. Bovendien heeft de overheid de rem gezet op subsidies voor aanvullende werkgelegenheids- pro jekten in vebrand met de Ooster- scheldewerken. „Voor traditionele bedrijven in enze sektor betekent dit alles een halvering van de werkgele genheid", aldus de heer De Jonge. A.S.D. blijkt de bui vroegtijdig te hebben zien hangen en reeds in 1967 begon men met kleinere projektonc- wikkeling, hetgeen een behoorlijke aanpassing vereiste. De heer De Jon ge besloot zijn toespraak met een woord van dank tot aller^, die aan de realisering van het nieuwe be drijfspand hebben meegewerkt. De heer J. A. Schiettekatte, voor zitter van de personeelskontaktkom- missie („foetus van een onderne mingsraad)" wa9 spreekbuis van het 75 mensen tellende personeel. De overhandiging van een kado stelde hij in 'het vooruitzicht, maar wilde hier liever mee wachten tot zater dag aanstaande als het voltallig personeel aanwezig zal zijn voor de viering van deze nieuwe vestiging. Tct slot was het de beurt aan de heer K. T. de Jonge jr., die zijn ge lukwensen aanbood namens de aandeelhouders. Na alle officiële woorden was het tyd gewerden voor een rondgang door het bedrijf, waarvan de aanwe zigen, onder het genot van een drankje en een hapje, enthousiast gebruik maakten. ZIERIKZEE. Een 5.000 kg wegende landschap werd door een takel om hoog gehesen toen kommissaris dr. C. Boertien hiervoor het startsein had gegeven. Dit betekende de offi ciële opening vati. het' nieuwe be drijfspand van Aannemingsbedrijf Schouw en-Duiv eland b.v. op het in dustrieterrein. Zie ook elders in dit (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De manier waarop deze man met het Nederlandse staatsrecht heeft omgesprongendaarvan moet ik zeggen dat er maar één periode in de Nederlandse formatiegeschiedenis is waar dit me aan herinnert en dat is de wijze waarop de heer Burger met gevestigde begrippen omsprong. Daar moet' de heer Vati der Grinten niét voor onder. Het geeft .mij aan leiding te veronderstellen dót .hij geen werk heeft afgeleverd zoals je dat aan het staatshoofd behoort af te leveren". Wim Aantjes zegt dat Van der Grinten „een parlementair meerder- heidskabinet heeft willen vornïëp". Dat „construeren" heeft Van-" dér Grinten volgens Aantjes eerst: gé-*- daan „door - toen er binnen de CDA- fraktie geen unanimiteit Was - bij de kleinere frakties wat meer steun te krijgen. Wat heel raar? is natuurlijk, want je kon nooit meer steun van hen verwachten dan je van de. loya listen (de zeven ARP-ers) in de CDA-fraktie kon krijgen. Daarna heeft hij ons via de heer Van Agt op nieuw een vra^g laten voorleggen dié de indruk wekt alsof hij ons iedere "i keer een stapje verder wilde trék ken". Forceren Volgens Aantjes forceert Van dei- Grinten een meerderheidskabinet door te zeggen dat de heren (dë ze ven ARP-ers) nog in de fraktie zit ten. „Eigenlijk zegt hij nou de heren moeten maar kiezen of delen. Ze móeten maar uit het CDA óf ze móe ten zich maar heerlcggeh by 't meer derheidsbesluit. Nou dat maken we nog wel eën keer zelf uit", aldus de vice-voorzittër. Over de mogelijkheid van een her nieuwde informatiepoging PvdA- CDA zegt Aantjes: „Zolang dë for matie nog niet definitief is afgelo pen is er natuurlijk nog geen moge lijkheid definitief afgesloten. Maar het lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk dat we nu weer zouden terugkeren naar een poging, om met de Partij van de Arbeid tot een kabinet te ko men, die fase is al zes maanden lang geprobeerd. Die fase is afgesloten, en de impasse waarin we nu geraakt zijn die is in elk geval naar mijn me ning - of ik dat nu fijn vind of niet - niet van dien aard dat je daarom nu weer in een totaal andere richting zou moeten gaan zoeken. Dat zou ik ook niet correct vinden", aldus Aan tjes. Koppeling telefoon en televisie-toestel DEN iIaao. 8-12. Binnenkort zal op grond .waarvan de PTT in 1980 een „professionele praktijkproef" kan nemen met informatie-over dracht, waarbij telefoon en televisie toestel gekoppeld kunnen worden. Informatie kan per telefoon worden opgevraagd en het antwoord daarop zal op het tv-scherm te lezen zijn. De PTT zal alleen de transportkant van tie zaak voor haar rekening ne men, de informatie moet door an dere instanties worden gegeven. De dirékteur-generaal van de PTT drs. Ph. Leenman, heeft dit in Den Haag meegedeeld op een bijeenkomst van het Nederlands Vervoersweten- schappelijk Instituut, waarbij hij sprak over de vraag in hoevere de toekomstige ontwikkelingen op het gebied van telecommunicatie van invloed zijn op 'het aantal fysieke verplaatsingen. Telefonisch vergaderen Hij heeft verder gesteld, dat een bewust nastreven van vervanging van persoonlijke verplaatsingen door telecommunicatieverkeer zich zal moeten richten cp het zakelijke per sonenverkeer. In het bijzonder moet hierbij worden gedacht aan verko pen en vergaderen. Als een verte genwoordiger op stap is, is slechts een gering gedeelte - 15 tot 20 pet. - van de daarvooi* benodigde tijd be schikbaar voor het werkelijkever kopen. Onderzoekingen hebben uit gewezen dat van zakelijke bijeen komsten, waarvoor gereist moei worden, ongeveer de helft in aan merking komt om per telefoon te worden gehouden. Telefonisch ver gaderen gééft per vergadering een besparing van vijfhonderd gulden. Dit kan met maximaal twintig personen geschieden, van wife er zifeü tWfee ih Het buitfenlahd kunnen be vinden. lil de toekomst zal met meer personen vergaderd kunnen worden, tvaarbij ook documented kunnen worden „overgelégd". fcRUSSELj 7-12. Dq EEG-raad van visserijministers, die sinds maandag in Brussel bijeen- - was, -heeft woens dag in de namiddag zijn besprekin gen besloten met het stilzetten van dë klok. Dat wil zeggen dat er nog geen concrete besluiten zijn genomen maar dat gemeenschappelijke rege lingen óp visserijgebied, die tot 31 december van kracht zijh, wordfeh Verlengd tot 2l januari. Dat geldt on dermeer Vóór hét haringVangStver- bod in de Noordzee (in Nederland in deze tijd niet van zoveel belang, omdat ortze vissers pas in mei óf juni op haring uitgaan). TEL AVIV, 7-12. Israël heeft woensdag van Syrië de directe terug trekking geëist van zware artillerie op de Golan-hoogten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Tel Aviv bekendgemaakt. Israël heeft bij de Verenigde Naties melding gemaakt, van twee bataljons Syrische artillerie. De V.N.-veilig- heidstroepen, die op de Golan-hoog- tën patrouilleren, hebben de Syrische manoeuvre gesignaleerd, „maar niet in die mate waarvan Israël melding maakt". UTRECHT, 7-12; Wy eisen Van de Nfedferlandsc rcgeriitg dat tvy mogen vertrekken naaf* cfert lönd van ólize eigen keus. Wij zuilen over impe rialisme, fascisme cn zionisme ze gevieren. Wij zullen de vrijheid be vechten met gewapende anti-impe rialistische stryd". Dat waren woensdag de slotwoor den waarmee Knut Volkerts een be trog van twintig minuten afsloot veor do rechtbank in Utrecht, waar hij dinsdag een cis van twintig jaar tegen zich hoorde wegens moord en poging tot mcord rp twee Utrechtse politiemannen. ARNHEM, 8-12. Ruim 40 man per soneel vah de Rijkspolitie, de P.T.T.- opsporihgsdienfet en het Jachtdeta- chemenl hebben bij negen boerderij en, in de Achterhoek huiszoekingen verricht cn gezocht naar vuurwa pens. Gevonden en in beslag geno men werden vier Flobert-geweren, een pistool, een karabijn cn onge veer duizend stuks munitie. De wa pens werden volgens de politie voor namelijk ih dc stroperij gebruikt. Het bezit van het wapentuig had greh kritnitielé achtergrond In 1977 is in ons land drieduizend maal telefonisch vergaderd, oen groei van 35 tot 40 pet. in vergelij king met 1976. In de jaren tachtig zal deze manier van vergaderden duidelijk in de belangstelling komen te staan, meende drs. Leenman. URMOND, 7-12. Een naar schat ting 20- tot 23-jarige man heeft woensdagmiddag bij een overval op het hulppostkantoor in het Ziiidlim- burgse Urmond ruim 11.000 gulden buitgemaakt. Hij bedreigde met een voorwerp dat op een pistool leek de kantoor houder, die al het aanwezige geld in een plastic zak moest doen. Daarna maakte de man zich uit de voeten. Verwachting- tot vrijdagavond: Plaatselijk een bui Plaatselijk een bui, maar ook enkele opklaringen; in de nacht en ochtend hier en daar mist en minima van ongeveer 4 graden; overwegend ma tige zuidelijke wind; maxima circa 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon:'l tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON. EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 8.36, onder 16.29 Maan op 6.29, onder 15.47 Nieuwe maan: 10 dec. (18.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 dec. 1.31 13.54 7.19 19.33 Springtij: 13 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-12. Het KNMI deelt mede: Een depressie boven de Britse eilanden zal vrijdag het weer bij ons bepalen. Frontale regenzones beho rende bij de depressie trokken don derdagmorgen in noordoostelijke richting over ons land. Achter deze regenzones werd vrij warme en zachte lucht aangevoerd, waarin de temperaturen opliepen tot 10 graden. In deze lucht komt veel bewolking voor en door de aanvoer van koude re lucht in de hogere luchtlagen zal er buien aktiviteit ontstaan. De de pressie verandert maar weinig van plaats en door luchtdrukstijgingen in het centrum ervan zullen de over wegend zuidelijke wind in het alge meen niet sterk zijn. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. T/m 17 december Geersdyk ,,'t Oude winkeltje", kijk- en ver kooptentoonstelling op woensdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur. Donderdag 8 december Zierikzee Huishoudschool, woningadvies. Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur, Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Huis van Nassau, 19.30 uur, fraktie- vergadering PvdA over gemeentebe groting. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. pak jesavond. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Renessc „Dc Ark", 14.00 uur, algemene ver gadering Cebeco-Zuidwest Niouwerkerk Hotel „De Meebaal": Trekking prij zen winkelweek, 20 00 uur. Kerkgebouw Geref. Gom. 19.30uur, lijdredo door ds. A. Hoogerland te Krnbbcndijke. Vrijdag 9 december Nieuwer kerk Kerk Geref. Gem.: Stantk. Geref. Studievereniging Schouwen - Duive- land. Zaterdag 10 december Zierikzee Rnvenzrinl „Huis van Nassau", 15.00 uur-22.000 uur, duivenlentoonslel- ling „Zieriek". „De Lichtboei": Koffiebar Youth for Christ, 19.30 uur. It en esse Dorpshuis, najaarsuitvoering „Op Drift". Prins van Oranje. 10.30 uur, kring vergadering Rode Kruis. Dinsdag 13 december Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene ledenvergadering waterschap Sthou- wen-Duiveland. Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Lutherse Kerk afsluiting kursus koordirektie 20.00 uur. Foyer Mondragon, 20.00 uur, leden vergadering Beter Wonen. Scharendijke Gemeenthuis, 19.30 uur, raadsverga dering Middenschouwen. „De Drie Schapen": „Nut cn Genoe gen", 20.00 uur. Bruinisse Kerk Geref. Gem., 19.30 uur, tijd- rede voor de SGP door de heer K. v. d. Plas, Hardinxveld-Giessendam. Woensdag 14 december Renesse De Ark, grote showavond Midden standsvereniging, 20.00 uur, zaal open 19.15 uur. Donderdag 15 december Haamstede Restaurant Zeelust Westerschouwen, 18.15 uur vergadering landbouwver- eniging C. et C. Zonnemaire Ver. gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, uitvoering voor de bejaarden, har monie Nut en Uitspanning, 19.30 uur. Vrijdag 16 december Haamstede Camping Duinrand, uitvoering „Wit te van Haemstede", 19.30 uur. Kerkwerve Schoolgebouw. 20.00 uur, Ouder avond O.B.S. „Prinses Irene". Postduivenshow Vrienden". P.V. „Gevleugelde Ver.-gebouw, postduivenshow Zonnemaire Ver. gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, uitvoering harmonie Nut en Uitspan ning, 19.30 uur. Middelburg Statenzaal vergadering provinciale staten 10.00 uur. Zaterdag 17 december Kerkwerve Postduivenshow P.V. „Gevleugelde Vrienden". Vèri-gebouw, postduivenshow Ouwerkerk Camping ,.'t Sluitgat": Inschrijving puzzelrit P.J.Z., 19.15 uur. Maandag 19 december Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering tennisclub Zie rikzee. Haamstede Geref. kerk, rekreatiezaal, 20.00 uur, schrijfavond Amnesty International, werkgroep Haamstede. Dinsdag 20 december Zierikzee Lutherse kerk. 19.30 uur. Kerstvie ring afdeling Schouwen. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 21 december Zierikzee Huis van Nassau, vogelruil en ver koopbeurs, 13.00 tot 17.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering advies kommissie zuiveringsbeheer, 14.00 uur. Donderdag 22 december Zierikzee NieuweBogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur. Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Maandag 9 januari Zierikzee Zeeuwse Herberghe, 14.30-16.30 uur. nieuwjaarsreceptie afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119] 660 i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2