Raad Bruinisse werkt zich vlot heen door volle agenda STREEKNIEUWS Veel zaken kwamen aan orde Te weinig mannelijke leden in Smalstads Gemengd Koor OUDEREN GENOTEN VAN TONEELMIDDAG in rondvraag gemeenteraad Bruinisse Financiële positie van Bruinisse is niet ongunstig SINT SCHENKT ROMEN AAN IRENE-SCHOOL Gunstige aanbesteding scholenkomplex ZIERIKZEFSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 december 1977 Nr. 22214 NIEUWERKERK BRUINISSE, 5-12. De gemeenteraad van Bruinisse werkte zieh vlot door de zestien punten tellende agen da heen, een agenda die zieh kenmerkte door een zeer groot aantal ingekomen stukken, die voor het meren deel voor kennisgeving werden aangenomen. Het raadslid Meeuwsen, had bij de overgelegde gemeenterekening 1975, graag inzage, van de post oninbare vorderingen. Deze zullen hem en de andere leden schriftelijk worden ver strekt. De 17e wijziging van de begi-oting 1977 was nodig, omdat zonder deze wijziging waarschijnlijk door Ged. Staten geen goedkeuring aan de be groting 1978 c.q. de rekening 1977 zou worden verleend. Wegens het uit blijven van D.A.C.W.-subsidie en de sanerings- en renovatieplannen van „Beter Wonen", wordt de post voor reconstructie van de brandpaden, die de gemeente ruim een ton zal gaan kosten (de subsidie niet mede gere kend) tijdelijk afgevoerd. Zonder subsidie is dit karwei niet uit te voe ren, zodat eerst zal worden afge wacht of die subsidie nog zal wor den verkregen. Subsidie Bij het punt van de aanvullende subsidie ad f 2381,26, om de Stichting Festiviteiten, die dit jaar voor het eerst de diverse attracties in het zo merseizoen verzorgde, (Visserijda- gen, Taptoe, Wielerronde, Lampion optocht en.) uit de financiële moei lijkheden te helpen, wenste de heer Van den Bos (SGP) aantekening dat de twee man tellende fraktie tegen was. De heer M- Meeuwsen wees op de inconsequente houding van de muziekvereniging „Nu met Hope" die als gesubsidieerde vereniging, niet meewerkte aan de muziek tij dens de visserijdagen, waardoor ex tra kosten moesten worden gemaakt, voor het aantrekken van een ander korps. Ook intern was daartegen in genoemde Stichting al bezwaar ge maakt, overigens zullen in het ver volg enkele verlies gevende posten als vuurwerk en uitvoering van een popgroep in 1978 van het programma worden afgevoerd, zodat men hoopt niet meer met verlies te werken in de toekomst. De voorzitter zal nog eens een ge sprek hebben met de heer H. P. Dolk, bewoner van de Dokter de Kock- straat, die al enige in deze straat zijn auto voor zijn woning blijft parke- De heer Dolk had een bezwaarschrift ingediend, over het feit dat hem was verzocht zijn auto op een in de buurt zijnde parkeerstrook te plaatsen, om dat anders de gemeente genoodzaakt zou zijn een park eerverbod in te stel len. Nogmaals zal worden gevraagd zoveel gemeenschapszin te tonen de auto te zetten waar hij hoort, name lijk op de parkeerstrook. Scholencomplex Als verheugende mededeling werd aan de ingekomen stukken toege voegd, de uitslag van de onderhand se aanbesteding van het scholencom plex, de begroting werd slechts plm X 7000,- overschreden, op een bedrag van ruim 2 miljoen. De voorzitter noemde dit een unicum, gezien de re sultaten van andere recente aanbe stedingen. Een krediet voor aanleg van een trottoir met brandpad in de Grevelingenstraat groot f 11.900,- (wegens gereedkomen van enkele huizen) werd con amore verleend, evenals het verlenen van parkeerfa- ciliteiten aan invaliden. De sugestie van de heer A. J. Bal (PvdA) om de f 3,- leges kosten voor rekening van de gemeente te nemen, kon wegens de wettelijke regeling hiervoor geen doorgang vinden. Goedgekeurd, (na enige diskussie) werd ook de verkoop van 945 m2 BROUWERSHAVEN, 5-12. Vorige week werd de jaarvergadering ge houden van Smalstads Gemengd Köot 'onder voorzitterschap van de heer C. van Sluis. In het openingswoord van de voor zitter klonk bezorgdheid over het kleine aantal mannelijke leden van het koor. Waarschijnlijk geïnspireerd door de Sint-Nicolaastijd werd het jaarverslag op rijm voorgelezen. Het financieel verslag kon met een ruim batig saldo worden afgesloten, zodat een kontributie-verhoging niet nodig bleek. Het kinderkoor „De Smalstadter- tjes" deel schriftelijk verslag van haar aktiviteiten. Er zijn thans 18 kinderen lid van hét koor. Wegens vertrek van de dirigent, de heer Veerman, zal een andere diri gent worden aangezocht. Het plan bestaat om het koor in het voorjaar voor het publiek te presenteren met een uitvoering. In het bestuur wprden drie nieuwe leden gekozen, hetgeen een drasti sche verschuiving teweeg bracht. Na het huishoudelijk gedeelte werd de avond met een gezellige suprise- bingo voortgezet. grond van het industrieterrein aan de heer J. van der Velden Bruinisse. De heer Van der Velden gaat daar een werkplaats voor het maken van precisiewerk (draaiwerk) oprichten annex een woonhuis dat met zijn voorzijde aan de Industrieweg komt. Langs de Dorpsweg blijft dan een perceel vrij, voor het bouwen van een woning voor een eventueel an dere gegadigde voor een bedrijf op het industrieterrein. Agendapunt 8, verkoop van een brandpad naast de woning van de heer A. J. Kortlever, Grevelingen straat 7, kon geen doorgang vinden omdat daartegen van omwonenden bezwaar was gemaakt. Voor b. en w. was dit aanleiding om het voorstel terug te nemen. De raad sprak zijn ongenoegen uit over de geringe prijs van de grond, die in het voorstel stond vermeld. Bij eventueel andere verkopen in de toekomst in dit deel van de gemeente, zal met de opmer kingen die gemaakt werden door b. en w. rekening worden gehouden. Geen bezwaar had de raad tegen een wijziging in de bezoldigingsverorde ning (agendapunt 9, evenmin als le gen het aan gaan van een (verplich te) geldlening van f 750.000,voor aanvullende financiering van de scholenbouw. Het aanvankelijke voornemen van b. en w. om plm. 300 m2 grond te verkopen achter de Gereformeerde kerk, aan de heer W. Goudzwaard werd gewijzigd. Met instemming van de heer Goudzwaard, zal de grond nu worden verkocht aan de firma Gebr. Kik, die daar een garage zul len bouwen voor hun bedrijfs- en personenauto's. Het terrein grenst aan de bedrijfsruimte van de Gebrs. Kik, zodat dit een goede oplossing is om de mosselauto's van de straat te houden. Ook hier maakt de heer Bal aanmerkingen over de grondprijs. Sloopwoningen Het voorstel aan de raad om in te stemmen met: a. de sloop van 10 wo ningen aan de Prinses Wilhelmina- laan; b. de bouw van 11 woningen op de vrijgekomen plaats; c. de aan koop en plaatsing aan de Deltastraat (rond de ijsbaan) van zes verplaats bare wooneenheden, om de bewoners uit de Wilhelminalaan tijdelijk een onderkomen te verschaffen, terwijl ook anderen later daar gebruik van zullen kunnen maken werd wel met algemene stemmen aangenomen, maar niet dan nadat alle leden hun kritiek hadden gespuid, op de Ver. Beter Wonen, die zijn woningbezit in Bruinisse laat verkrotten. Men had veel eerder moeten in grepen, dan was er sprake geweest van renovatie, nu wordt het amova- tie (sloping). De voorzitter wees op de slechte staat van de fundering. Aan slopen was toch niet te ontko men geweest. De huurovereenkomst van een ge deelte van het nieuwe gemeentehuis voor de huisvesting van de gekombi- neerde technische dienst Bruinisse- Middenschouwen, gaf geen aanlei- dingg tot opmerkingen, terwijl men eveneens akkoord ging met het aan brengen van een gele streep geldend als 'parkeerverbod voor het pand Kerkstraat 12 (timmermanszaak). ZIERIKZEE, 5-12. In de Zierikzec- se Concertzaal werd - zoals gemeld - zaterdag een druk bezochte bejaar denmiddag gehouden. Vele leden van de afdelingen Bruinisse, Zierikzee, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Brou wershaven van de Alg. Bejaarden Bond, bezetten vrywel alle beschik bare plaatsen in de Concertzaal. Er werd volop genoten van het to neelspel „Tinus verkoos de vrijheid" dat in Zeeuws dialect op de planken werd gezet door de toneelgroep van de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" uit Den Haag. Deze prettige ontspan ningsmiddag werd namens het orga niserend comité geopend door de heer J. v. d. Berge, bestuurslid van de afdeling Zierikzee, die in 't bij zonder de Zeeuwse tonelisten uit Den Haag een welkom toeriep en verder enige bestuursleden van het rayon Zeeland van de Alg. Bejaarden Bond. De heer De Graaf, voorzitter van het rayon Zeeland, herinnerde in een korte toespraak aan de fusie per 1 januari aanstaande tussen de Alg. Bejaarden Bond en de Bond voor Staatspensioen. De twee bonden wor den samengevoegd tot één grote bond, met meer dan 200.000 leden. De naam van de nieuwe bond zal zijn: Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Met het oog op de komende kabi netswijziging meende de heer De Graaf dat waakzaamheid op het ter rein van de sociale politiek zeer ge boden zal zijn. Nadat met planobegeleiding van mevrouw De Regt-de Ryk gezongen was het Zeeuws Volkslied werd het toneel vrijgegeven voor de tonelisten die de bejaarden van Schouwen- Duiveland een leuke ontspannings middag bezorgden. Ouderen genoten volop van de to neelmiddag in de Concertzaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In memoiiam S. van Klinken Na een langdurige ziekte overleed op 68-jarige leeftijd, de heer Samuël van Klinken te Nieuwerkerk. De overledene nam op velerlei terrein een vooraanstaande plaats in. Alhoe wel in alle eenvoud, heeft de heer Van Klinken naast zijn gezin en be drijf veel gedaan op het principiële vlak in de samenleving. De overledene was vanaf 1946 tot enkele maanden geleden (toen hij wegens ziekte aftrad) bestuurslid van de vereniging „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk. Eerst als penning meester, later als voorzitter, heeft hij veel werk verricht voor het christe lijk onderwijs ter plaatse. Ook op kerkelijk gebied is de over ledene tientallen jaren werkzaam ge weest in de Gereformeerde Gemeen te. Na vele jaren diaken te zijn ge weest werd hij via de rampperiode van 1953 ouderling, welk ambt hij nog bekleedde. Intens vele malen heeft de overledene in de periode van langdurige vakatures in lees- diensten voorgegaan. Verder was de overledene ook op staatkundig terrein aktief. Direkt na de ramp van 1953 kwam hij in de raad der toenmalige gemeente Nieu werkerk - als opvolger van de heer Jac. Flikweert Pz., welke was omge komen. De heer Van Klinken had zitting voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Na de samenvoeging der gemeenten op Schouwen-Duive- land in 1961, kwam hij ook weer in de raad namens de S.G.P. in de nieu we gemeente Duiveland. Tot 1968 heeft de nu overledene zitting gehad in de gemeenteraad. De overledene zal donderdag 8 de cember op de algemene begraaf plaats ter aarde worden besteld, na een rouwdienst in de kerk der Geref. Gemeente, welke geleid zal worden door ds. Mouw uit Tholen, konsulent der gemeente. Met de heer Van Klin ken ging een man heen (na een ui terst werkzaam leven) van het zeer aktieve stempel. Sint bezocht peutercrèche en scholen Maandag was een drukke dag voor Sinterklaas en z'n knechts. Reeds in de voormiddag bezocht dit hoge ge zelschap de peutercrêche in „Ons Dorpshuis". Een geweldige belevenis voor de peuters. Maar buitengewoon leuk. Eerst wat aarzelend, later wat vlotter was het kontakt peuter-Sin terklaas en de Pieten. Daarna vertrok het gezelschap per auto om wat vlug daar te zijn, naar de openbare basisschool. Ook daar was het geweldig plezierig en leuk. 's Middags om kwart voor twee be gon in de Algemene kleuterschool het Sint Nikolaasfeest. Direkt na aankomst zongen de kleuters een welkomstlied, gevolgd door een woord van welkom door de voorzit ster der ouderkommissie, mevrouw Koolmees. Rijkelijk werd door de Pieten allerlei lekkers gestrooid. Sin terklaas riep vervolgens verschillen de kleuters bij zich. Spelletjes wer den gedaan en er werd. veel gezon gen. Mevrouw Koolmees sprak ten- slotten woorden van dank aan de goede Sint. Sinterklaas heeft vlak voor zijn vertrek van de school aan alle kinderen een kado uitgedeeld. Blij en dankbaar zongen de kin deren dan ook het lied' van afscheid tot Sint en de Pieten, die weer ver trokken. 't Was voor peuters, kleuters en schoolkinderen een Sinterklaasfeest geworden, om niet spoedig te verge ten. OOSTERLAND Sinterklaasfeest openbare school De leerlingen van de openbare ba sisschool alhier, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, hebben dit jaar weer op sublieme wijze Sinterklaas gevierd. De goede Sint arriveerde met twee zwarte Pieten per auto aan de school en eerst werd een bezoek afgelegd aan de eerste klas van mevrouw Van Damme. Toen klas twee van de heer Keijzer, en daarna de derde klas van mevrouw Slieker, die meester Schrij ver verving die ziek was. In die eer ste drie klassen werd een program ma gevolgd met zang, declamatie en het optreden van de Sint met de Pie len. Verder sketches, trompetspel door leerlingen van de muziekvere niging „Oosterlands Fanfare", blok fluiten, etc. Sinterklaas wist alles van de leerlingen af. De drie hoogste klassen hielden op hun eigen wijze Sinterklaasfeest. Deze kreeg een lo vend of een vermanend woord te ho ren van Sinterklaas. Tenslotte kre- BRUINISSE, 5-12. By de rond vraag in de vergadering van de ge meenteraad van de gemeente Brui nisse, attendeerde de heer G. Houte kamer op het plaatsen van borden, op het havenplateau, waarmee par keerders op dat plateau opmerkzaam worden gemaakt op een mogelükheid van hoog water en de daaruit moge lijke schade voor het geparkeerde voertuig, waarvoor de gemeente niet aansprakelijk kan worden gesteld. Ook wil de heer Houtekamer bor den aan de Dorpsweg en de Dr. de gen alle leerlingen een kadootje. Op vallend welbespraakt was Sint dit maal en de Zwarte Pieten waren bij zonder lenig. Al met al een prettig Sinterklaasfestijn op de basisschool. Lam pionoptocht en bazar afsluiting van winkelweek Op de laatste dag van de winkel- aktie alhier, die door de Midden standsvereniging „Oosterland" werd georganiseerd, nl. op woensdag 7 de cember, zal er een lampionoptocht plaatsvinden vanaf het dorpshuis, voorafgegaan door de muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" en de drumband, onder leiding van de di- rekteur, de heer Jac. Capelle. Ver trek van het dorpshuis om zeven uur in de avond. Om acht uur daarna be gint dan de bazar in hetzelfde ge bouw, die het sluitstuk vormt van deze winkelaktie. Begonnen wordt met een trekking en bekendmaking van de honderd prijzen van de aktie. Verder zijn er ook nog mooie prijzen te winnen met het rad van avontuur, schiettent, en nog meer attrakties. Mocht de weersgesteldheid minder gunstig zijn en kan de rondgang over het dorp niet plaats hebben, dan zal de muziekvereniging enige stukken in de zaal ten gehore brengen. Het belooft een mooie en gezellige avond te worden. Combine in de gracht Heden (dinsdagsmorgen raakte door de gladheid een combine van de gebroeders v. d. M. in de brede watergang van de Hoofdgracht aan de Nieuwstraat. De machine kwam ondersteboven in het water terecht. De bestuurder van de combine C. v. d. M. wist zich te redden. Tijdlede Op donderdagavond 8 december wordt voor de Geref. Gemeente in de kerk aan dé Sint Joostdijk een tijd- rede, uitgesproken door ds. A. Hoo- gerland te Krabbendijke. Kockstraat, om de veel te hard rij dende automobilisten opmerkzaam te maken op de daar voorkomende scholen. Bij aanplant van groenvoor ziening of bomen in het West plant soen, moet de plantsoendienst wel rekening houden met de wettelijke voorschriften, hoever men mag plan- .ten langs bestaande woningen. Hij noemde een voorbeeld waar dit niet zou zijn gebeurd. De heer Bal (PvdA) sprak zijn misnoegen uit over het nog niet klaar zijn van het Postkantoor. Ge deeltelijk het gevolg van leveringen, waarop de aannemer geen greep heeft, aldus de voorzitter, maar de heer Bal vroeg zich af, of de niet door de aannemer zelf gemaakte za ken, dan wel vroeg genoeg besteld zijn. De heer A. J. Bal vroeg verder aan b. en w. weer eens aandacht te besteden aan een parkeerterrein voor grote vrachtwagens, nu het ha venplateau verschillende malen on der water kwam, is de uitweg die men meende gevonden te hebben, ze ker onvoldoende. Het terrein dat de firma Maaskant aan de Dorpsweg heeft noemde de heer Bal een grote rommel; ook de voorzitter was van mening dat de toestand daar zeker niet meewerkt aan de verfraaiing van de Dorpsweg, nu de aanblik daar door het bouwen van enkele nieuwe woningen veel verbeterd is. Maas kant heeft al enkele malen verbete ring toegezegd. Verlichting De heer L. van den Bos (SGP) vroeg aandacht voor de verlichting van de Cornelis Hageweg buiten de dorpskom, vanaf het viaduct tot de Groene weg. Veel kinderen gaan s'avonds zwemmen of paard rijden en het is daar knap donker. Het verlichtingsplan is op papier al bin nen was het antwoord De heer Verspoor (VVD) vroeg op nieuw aandacht voor verbreding van de Oudestraat, c.q. het aanleggen van parkeerstroken, nu daar aan weerszijden van de straat auto's ge parkeerd worden. Hij pleitte voor betere doelpalen op het speelveldje aan de Delta straat en had tot zijn piisnoegen ge zien, dat nog niets gedaan was aan de bpomwortel, die het wegdek van het Stenen Pad kapot maken. De heer M. Meeuwsen (CDA) vroeg aan dacht voor de parkeermoeilijkheden in de Burgmeester Hagelaan, die te smal is om te parkeren en wilde we ten of er al een bestemming is voor het afgegraven terrein in de Stoof- pplder- De, hqer_ A- .d.- Hal vroeg in t^èede iristaiitie naar dé4 overeen komst in wording, tussen de ijsclub en Wilma BV. D,e overeepHpjnst is van. de grond, zo'meende cie'voorzit ter te weten, zodat als er ijs komt de ijsclub over een goede baan zal kun nen beschikken. BRUINISSE, 6-12. In de aanbie- dingsnota bü de begroting voor 1978 van de gemeente Bruinisse wordt medegedeeld dat de raming van het saldo onvoorzien f 175.620,30 be draagt. Het kollege wijst er in de nota op dat de financiële positie, waarin de gemeente verkeert, niet ongustig te noemen is. De ruimte in de begrotin gen over de afgelopen jaren is even wel grotendeels opgesoupeerd. Dit laat zich verklaren door het feit dat de investeringen in één jaar tijds zijn gestegen van 10 tot 15 miljoen gul den (o.a. scholenkomplex en gemeen tehuis). Daarenboven zijn de uitga ven van de gewone dienst in 1978, mede ten gevolge van genoemde in vesteringen, gestegen met afgerond 1 Vz miljoen. B. en w. wijzen erop dat in de toe komst een selektief investeringsbe leid zal moeten worden gevoerd, vooral ook omdat geen (absolute) ze kerheid bestaat over het feit dat de leegkomende gebouwen ook daad werkelijk tegen de getaxeerde be dragen zullen kunnen worden afge stoten. (Het huidige gemeentehuis en de twee vrijkomende lagere scholen). De verwachte staging van de op brengst van de onroerendgoedbeïas- ting i.vjn. het gereedkomen van nieuwbouw, met name in het Wilma- gebied, heeft in hoofdzaak bijgedra gen aan het verkrijgen van het ge raamde batige saldo. Dit bedrag 175.620,30) zal groten deels nodig zijn voor het dekken van de lasten welke voortvloeien uit nieuwe kapitaalswerken, zoals die zijn aangegeven op het meerjaren plan. Loopstratenplan Bovenaan de lijst van kapitaals- werken prijkt het loopstratenplan Korte Ring, rekonstruktie Kerkstraat en vestiging van de bibliotheek in de voormalige kleuterschool aan de Dreef, evenals een parkeerplan rond deze biblitheek. Verder komt op het meerjarenplan voor de renovatie van de oudheidskamer, bouw van het Beursje aan de haven, rekonstruktie havens en dorpskom, aanleg tweede tennisbaan, verkeersrotonde Hage- weg-Groeneweg en rekonstruktie Molenweg Noord. Verder wordt in de nota gemeld dat de verwachte overschrijving van de 3000-inwo- nersgrens geen invloed zal hebben op de omvang van de gemeenteraad tij dens de eerst volgende zittings periode. Daarvoor zou dit getal reeds op 1 januari 1978 bereikt moeten zqn. De raad blyft de eerstvolgende vier ja ren zeven" leden tellen. Eerst daarna zal de raad uitgroeien tot elf leden. KERKWERVE, 2-12. De openbare lagere „Prinses Ircne"-sehooI le Kerkwerve vierde hel Sinterklaas feest op grootse wijze. Vrijdagavond gebeurde dat in het Verenigingsgebouw, waar alle leer lingen zich voor de pauze op het to neel van hun artistieke zijde lieten zien. Daarna verscheen de Sint, met Piot en kado's en ten slotte was or ccn verloting, die door de hoeveelheid aan (geschonken) prijzen ook nogal wat tijd in beslag nam. Zodoende liep het al togen het middernachte lijk uur eer hef feest was afgelopen. Voor de eerste maal kreeg dit Heel meester H. Schipper (of eigenlijk de school) een kado van Sinterklaas. De goodheilgman deed dat uit naam van tuinder Rentenier, die zes bomen schonk voor de tuin van het school gebouw in het kader van de aktie „Geef om de natuur". „Dat komt goed uit", zei de hoor Schipper, „want de gemeente heeft juist bo men in do Vlocdstraat omgezaagd". De kinderen van de eerste drie klas sen werden apart bij Sinterklaas ge roepen en alle leerlingen kregen een geschenkje uitgereikt. Programma Maar oer hot zover was, was er al een heel programma afgewerkt. Dat gebeurde voor een uitgebreid publiek uiteraard de ouders van do leerlin gen, maar ook andere belangstellen den uit het dorp, onder wie oud-leer lingen en vriendjes. Er werd een in ternationaal programma voorgescho teld door persiflages op bekende „top-tien-groepen", zoals Abba, Bac carat en van eigen bodem Long Tall Ernie and the Shakers. De muzikale leerlingen toonden hun kunnen op blokfluit en akkordeon, do toneelspe lers en -speelsters speelden met verve hun (soms zelfgeschreven) stukjes. Bij het spelletje „Wie van de drie" moest de echte Johana Krompoot van WJK worden geraden! De klein sten waren hartveroverend met hun gedichtjes, of in hun uitbeeldingen van oude kinderliedjes, alles omlijst mei leuke decorstukjes. Het was te merken, dat er vele en serieuze repe tities aan vooraf waren gegaan. Be wondering daarom voor de meesters Schipper en Geschierc, die zich met de leiding daarover hadden belast. Ook mevr. Van Lnngeraad verzette veel werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3