Gekaapt Maleisisch vliegtuig in moeras gestort Zeeland op Belgische watersporttentoonstelling Dolle politi doodt tieman zwarte Rhodesiërs Leefsituatie oudere bevolking Kritiek van het C.N.V. op nota landelijke gebieden OVEREENSTEMMING OVER VERDELING VAN MINISTERSPOSTEN Honderd-en-zeven doden Twee broers door vergiftiging omgekomen Kraker treft overleden man aan Jongetje overleden na inname van drankje Van Agt minister-president AGENDA Man overleeft val van tien meter Mannen bewusteloos na gebruik van nep-cocaïne 2 KAMPUNG LADANG, 5-12. B(j het ongeluk met de gekaapte Malei sische Boeing 737 die zondag neer stortte in een moeras by Kampung Ladang, in Maleisië, zyn 107 mensen omgekomen, onder wie de minister van landbouw van Maleisië, Dato Sri Ali Haji Ahman. BULAWAYO. 4-12. Een zwarte Rhodesische politieman heeft zon dagavond in Bulawayo 14 mensen, onder wie vijf kinderen, gedood cn 10 verwond. De amokmakende sergeant van po litie was een huis binnengegaan in de wijk Mzilikali waar hij tweeman nen en twee vrouwen doodschoot. Later maakte hij elders in de stad zijn andere slachtoffers, veiligheids troepen die toevallig in de buurt wa ren, wisten de man te doden. Vol gens de politie heeft de gebeurtenis niets te maken van de activiteiten van Rhodesische guerrilleros. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ENSCHEDE. Directeur Ferry Fransen van Arke-reizen uit En schede meent, dat de gezamenlijke reiswereld zich sterk moet maken om minister Kemenade van onder wijs van gedachten te doen verande ren ten aanzien van wintervakantie voor kinderen buiten de officieel vastgesteld schoolvakanties, HILVERSUM. De VARA heeft de bond tegen het vloeken excuses aan geboden voor het uitzenden van het liedje „vloeken" in de „Sonja goed nieuws show" van vrijdag 25 novem ber. AMSTERDAM. Zelfbestuur van de werknemers, vermaatschappelijking van de produktie en een eerlijker verdeling van de welvaart. Op die grondgedachten over een nieuwe] maatschappij is de resolutie geba seerd" waarmee de verbondsvergade-| ring van het NVV eenstemmig ak-| koord ging. Gevreesd wordt dat ook de Cu baanse ambassadeur naar Japan en Maleisië, Mario Garcia Inchaustegui, in het vliegtuig zat. Dit maakte een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij MAS maandag bekend. Op 20 mensen na hadden alle in zittenden de Maleisische of Singapo rese nationaliteit. Dc gezagvoerder van de Boeing meldde enige tyd voor het neerstor ten dat het vliegtuig was gekaapt. In eerste instantie werd gezegd dat liet Japanse Rode Leger voor de actie verantwoordelijk was, maar volgens een officiële woordvoerder had dc gezagvoerder verklaard niet te weten wie de kapers waren. Wel zei hij dat zij gewapend wa ren met ondermeer handgrnaten. In Tokio zei de politie niet te geloven dat de kapers leden vanhet Rode Leger waren. Die zouden nooit een toestel hebben gekaapt met een be perkte vliegafstand als die van de Boeing, zo werd gezegd. DEN HAAG. Volgens de eerste, voorlopige tellingen van hét mini sterie van sociale zaken over de si tuatie op de arbeidsmarkt is de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid in november ten op zichte van de voorgaande maand ge daald met 4.200 tot een nieuw niveau van 204.300 personen. Het verschil ontstond door een daling van 3.200 mannen en 1.000 vrouwen. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen zullen bij de rollend materieel fabriek Talbot in Keulen nog eens 36 tweede klas-rij tuigen herstellen, ter vervanging van het huidige materieel voor de Intercity- treinen, die worden getrokken door locomotieven. Enkele maanden ge leden werd al een bestelling van 150 getrokken rijtuigen bij Talbot ge plaatst. De nieuwe rijtuigen zullen vijftig zitplaatsen tweed klas krij gen, een ruimte voor invalidewagens en een kleine bagage-ruimte. ROTTERDAM. Een jongeman van 20 a 25 jaar oud is zondagmiddag dood aangetroffen in een „Indische" snackbar aan de Hugo Molenaar straat in Rotterdam-West. Hoogst waarschijnlijk is er sprake van een misdrijf, aangezien het slachtoffer [een steekwond vertoonde. Het lijk erd' gevonden in een ruimte achter le snackbar. Nadere bijzonderheden Ikon of wilde de politie nog niet ge ven. [üSt] jfew; «m. flee flwi |kc DEN HAAG, 3-12. Verveling komt weinig voor onder de oudere bevol king van ons land. Vrouwen worden wel ouder dan mannen, maar hebben meer klachten over hun lichamelijke validiteit en zyn wellicht ook min der gezond. Een aanzienlijk deel van de man lijke bevolking stopt vóór het 65ste jaar met het verrichten van betaald werk. TV kijken is de voornaamste bezigheid van de ouderen. Dit zijn enige uitkomsten van een onderzoek, dat het CBS in samenwerking met het Nederlands instituut voor maat schappelijk werk onderzoek op ver zoek van vier ministeries (CRM, volkshuisvesting, volksgezondheid en sociale zaken) heeft gehouden. Doel was meer te weten te komen over de leefsituatie van de 2,7 mil joen-Nederlanders die 55 jaar of ou der zijn. De enquête werd gehouden onder ongeveer 6.000 55-plussers. Volgens prof. dr. W. Begeer, di recteur-generaal van de statistiek, onderstrepen de uitkomsten van het onderzoek, dat de oudere Nederland se bevolking geen homogene groep vormt, waar men het etiket „bejaar den" op kan plakken. Men kan bij voorbeeld binnen de bevolking van 55 jaar en ouder ook van generatie- verschillen spreken. Bergingsploegen zijn op de moei lijk bereikbare plek des onheils aan hel werk om te proberen zoveel mo gelijk overblijfselen bijeen te bren gen die nader licht op de zaak zou den kunnen werpen. VLISSINGEN. Het aluminiumcon- cern Pechiney Nederland NV in Vlissingen-oost moet een afkoopsom van vier miljoen gulden betalen aan het havenschap Vlissingen. Dit om dat het bedrijf een honderd hectare groot terrein, waarop zij al vanaf 1969 optie had, toch niet wil aanko pen. UTRECHT. In Utrecht is in de nacht van zondag op maandag de voormalige pastorie van de Monica- kerk in Utrecht door brand verwoest. De kerk zelf is enkele weken geleden al afgebrand en in de pastorie woon den sindsdien krakers, aldus de brandweer. DEN BOSCH. In de Industriehaven in Den Bosch is zaterdagmiddag de 6-jarige Jeroen Klinge verdronken. Het kind is op een onverklaarbare wijze met zijn fietsje 'tussen "de wal en het schip van zijn ouders terecht gekomen. SCHIPHOL. De KLM heeft van de Israëlische autoriteiten toestemming gekregen vijf in plaats van vier vluchten per week op Tel Aviv uit te voeren, zo heeft een woordvoer der van de maatschappij donderdag avond meegedeeld. Deze toèstem- ming is het resultaat van landurige besprekingen tussen de Nederlandse Rijksluchtvaax-tdiensten Israëlische luchtvaart-vertegenwoordigers. AMSTERDAM. Ruim veertig nieu we kleine bedx'ijven, werkgemeen- schappen en coöperaties zijn op zatex'dag 10 en zondag 11 december in het Amstex'damse Centrum De kosmos vei-tegenwooi-digd op de eer ste Nedex-landse beux's voor mens- en milieuvriendelijk orxdex'nemen. Deze beurs is de eerste aktiviteit van de nieuwe stichting Mens- en Milieu vriendelijk ondei-nemen (MEMO) in Boxtel. DEN HAAG. Minister Lubbers (economische zaken) moet een px'ijs- beschikking afkondigen om de snackbai-houdei-s te dwingen hun patatprijs te verlagen. Dit schrijft Konsumenten Kontakt in een brief aan de bewindsman. Terwijl de aax'd- appelprijzen tot eönt minimum zijn gedaald, is een zakje frites in een half jaar tijd sléchts tvïee^cent goed koper geworden. UTRECHT. Bij de helft van alle bedx'ijven in de grond-, watex'- en wegenbouwsector zijn de ox'dex*porte- feuilles slecht tot zeer slecht gevuld. Deze sector hoopt, dat het tijdstip, waax-op de toegezegde ovexTxeidssteun zal afkomen, voor een aantal ondei-- nemingen te laat zal vallen. DEN HAAG. De 52-jax'ige zanger R. S. Toelax-an (in Suriname gebo ren) is in een ziekenhuis ovex-leden aan de steekwonden die een onbe kende man hem enkele urén daax'- voor in de woning aan de Haagse Failldntlaan had toegebracht. DOETINCHEM, 3-12. De 20-jarige Wim en de 11-jarige Gexrit Nijen- huijs uit Doetinchem zijn vx'ijdag- morgen dood in de ouderlijke woning aangetroffen. De 43-jarige moeder van de jongens is met ex-nstige vex-- giftigingsvex'schijnselen in een zie kenhuis opgenomen, tex'wijl nog meer leden uit dit gezin met minder ern stige verschijnselen in het ziekenhuis liggen. Het zijn de 37-jarige vader en twee zusjes van 18 en 17 jaax\ De doodsoorzaak van de vergifti ging is volgens de politie vermoede lijk koolmonoxyde, afkomstig van een naar moet wox-den aangenomen defecte cv-installatie. Voedselvex-gif- tiging wordt echter ook niet uitgeslo ten. MlDDELBUlfG. 2-12. liet bureau voorlichting van tje provincie Zee land heeft een stand ingericht op dc watersportentoonstclling „Yaugh- ting" 1977 in het nieuwe expositie- complex „Eurocenter" in Aartse]aar, ongeveer tien kilometer ten zuiden van Antwerpen. Daarmee is de provincie ingegaan op de suggestie, die haar bereikte via het consulaat-generaal in Antwer pen. De expositie wordt zaterdag- moi-gen 3 decmeber officieel ge opend en zal duren tot en met 11 de cember. De Zeeuwse stand draagt een alge meen voorlichtend karakter. Te zien zijn kleuren- en zwart-witfoto's als mede dia's van enkele Zeeuwse ge meenten, de Wésterschelde, het Veersche meer, Zeeuwsch-Vlaande- ren enz. Ook txangt er een aantal kaarten en een maquette, waarop belangrijke Zeeuwse zaken in beeld zijn gebracht, zoals de Deltawerken, de inx-ichting van hel Grevelingcn- meer e.d. Het bureau voorlichting van de provincie grijpt deze gele genheid ook aan om op grote schaal de folder „veilig varen in £eeland" onder de bezoekei-s te verspreiden. UTRECHT, 2-12. Hel CNV be treurt het dat minister Gruytcrs (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) in zijn nota landelijke ge bieden aan de positie van de agra rische werknemers totaal geen aan dacht besteedt. DORDRECHT, 2-1. De 31-jarige Dox-dtenaar H. P. W. die don- dex*dag in zijn woonplaats een naar hij dacht onbewoond pand aan de Gravenstraat wilde kx*aken en zich er toegang toe vex-schafte vond tot zijn schx-ik in de woonkamer een ovex-leden man. Het was de 83-jari- ge bewoner van de woning, H. Leu- ver, die vox'ige week voor liet laatst in leven was gezien. De man bleek een natuux-lijke dood gestorven te zijn. GRONINGEN, 4-12. De bijna drie- jai'ige Max'cel Beuntjer uit Delfzijl is zondag in het academisch ziekenhuis in Gx'oningen ovex-leden nadat hij in huis een drankje had gedronken. Dat was op 1 december gebeux-d het jon getje was daax-na in coma gei-aakt exi in allerijl xiaar het Delfzicht-zie- kenhuis in Delfzijl overgebx-acht. Zijn toestand werd zo ex-nstig dat hij kox-t daarna naar het academisch ziekenhuis werd vex-voerd. Maar ook daar kon men zijn leven niet x-edden. Een even groot gemis vindt het CNV het dat evenmin wox'dt inge gaan op de ontwikkeling van de werkgelegenheid zijn van grote be tekenis voor de feitelijke ruimtelijke ontwikkeling in de landelijke gebie den. Ook is de nota vaag over de prak tische uitwerking en daax-door ver- kex-en de bewoners van de beti-okken gebieden in gx-ote onzekerheid. Ze weten niet waar ze aan toe zijn. Als gevolg van de verwachte ver stedelijking, de toeneming van de openluchtrecreatie en de beoogde natuur- en landschapsbouw zal de voor land- en tuinbouw beschikbare gx-ond de komende 10 tot 15 jaar met ongeveer 20 procent verminderen. Daardoor wox-den niet alleen boeren en tuinders in hun bestaan bedreigd maar zullen ook de agrarische werk- nemei-s het veld moeten ruimen. Ook voor die wex-knemex-s zal daarom een sociale regeling moeten worden ge troffen. Ze zullen recht op schade vergoeding moeten krijgen, aldus het CNV. Tussen 1975 en 1980 zullen al met al 2000 werknemex-s in de land en tuinbouw hun baan kwijtraken. Flitsen uit het buitenland HET WEEROVERZICHT MOSKOU. De Russische dissident Alexander Podx'abinek, 24 jaar en ambulancechauffeur van beroep, moet kiezen tussen emigx-atie naar Isx-aël of vervolging wegens anti- russische agitatie en propaganda. Hij heeft dat aan westelijke vex-slagge- vex-s meegedeeld. LONDEN. De Israëlische premier Menachem Begin heeft zondag in Londen getracht Britse steun te ver- krygen voor zijn vredespogingen in het Midden-Oosten. Volgens diplo matieke kringen in de Britse hoofd stad heeft premier James Callaghan by Begin aangedrongen op een dui- delyk Israëlisch gebaar als antwoord op het recente bezoek aan Jeruzalem van de Egyptische president Sadat. DAR ES SALAAM. Bij de aanval van Rhodesische troepen op een na tionalistisch kamp in Mozambique, vorige week, zijn 140 mensen gedood, zo heeft Eddison Zuogbo, woordvoer- der van Zanu (Afx-ikaanse Nationale Unie van Zimbabwe, één van de partnex-s in het, patx-iottische fx-ont), vx-ijdag gezegd in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam. Volgens Salisbury zijn bij die aktie meer dan 1.200 guerillastx-ijders gedood. DEN HAAG. Het I'.t .D.-kamerlid mevrouw Smit-Kroes heeft minister VJest.erte.rf) fev'ruayd de schaats plank alsnog te verbieden. Volgens mevrouw Kroes kan deze schaafsplank wet uitsluit,-,ui nis kinderspeelgoed worden ychrnik.l, omdat ook, ouderen ervan gebruik, maken. Ooi; meent zij dat de minister „te lichtvaardig till aan hel. gevaar van een sterk toegenomen ge bruik van de-ze planken die voetgangers en overig verkeer kunnen hinderen. DEN HAAG, 3-12. In liet overleg lussen informateur Van der Grinten en de fraklicvoorzitters van CDA cn VVD is overeenstemming bereikt over de verdeling van dc ministers posten. Het C.D.A. levert de minister van algemene zaken tevens minister-pre sident en verder de ministers van justitie, financiën, defensie, volks huisvesting en ruimtelijke ordening, landbouw cn visserij, sociale" zaken, cultuur, recreatie cn maatschappelijk werk. ontwikkelingssamenwerking cn wetenschapsbeleid. De V.V.D. krijgt binnenlandse zaken levens vice-minister-president, buitenland se zaken, onderwijs en wetenschap pen, verkeer en waterstaat, economi sche zaken, volksgezondheid en mi lieu hygiëne. Omtrent de toewijzing van het ka binet voor Nederlands-Antilliaanse zaken zal nog overleg plaatsvinden mei de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen. Dc fraktievoorzitters zullen dit ak koord toelichten in hun frukties op heden maandag 5 december cn hier omtrent verslag uitbrengen aan de informateur. Deze zal dc overige fraktics mededeling doen van dit communique cn van het herzien re geerakkoord. Hij zal de voorzittei's van deze frakties in de gelegenheid stellen hem vandaag de opstelling van hun frakties tegenover een kabi net C.D.A.-V.V.D. op grondslag van het regeerakkoord kenbaar te maken. Verder is vernomen dat de heer Van Agt minister-president wordt en (jat de heer Wiegel de portefeuille van binnenlandse zaken zal gaan be heren. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.4. uur, carillonconcert. T/m 17 december GcersUyk ,,'t Oude winkeltje", kijk- en ver kooptentoonstelling op woensdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 19-00 uur. Dinsdag 6 december Zierikzee „Huis van Nassau": Ver. van oud leerlingen, 20.00 uur. Burgh Hotel-café-xest. ,,'t Grote Zwijn": jaarvergadering ijsver. Burgh-Haam- stede, 20.00 uur. Kerkwcrve Ver.gebouw, 14.30 uur Bejaardensoos Bruinisse Ned. Hervormd Vei-.gebouw, verga- dering-ruilavond „Philatelica", 19.00- 20.00 uur junioren, 20.00 uur senio ren. Donderdag 8 december Zierikzee Huishoudschool, woningadvies. Huis van Nassau, 19.30 uur, fx'aktie- vergadering PvdA over gemeentebe groting. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. pak jesavond. Herv. Vrouwengx-oep „Wees een Zegen". „De Ark", 14.00 uur. algemene ver- gadei-ing Cebeco-Zuidwest Nieuwerkerk Hotel „De Meebaal": Trekking prij- zen winkelweek, 20.00 uur. JOHANNESBURG. Zuid-Afrika zou „misdadig dom" zijn als het zich niet voorbereidt op een eventuele buitenlandse aanval, zo heeft px*e- mier John Vorster van Zuid-Afi'ika gezegd in een ï-adio- en televisiex-ede over de grote vex'kiezingsoverwin- ning van zijn Nasionale Paxiij. „Geen man heeft meer gedaan om de vrede na te streven dan ik de afgelopen elf jaar (sinds zijn anxbtsaanvaai'ding) heb gedaan", aldusVorster. •TRIPOLI. Palestijnse en Iraakse afgevaai'digden hebben gepleit voor een volledige diplomatieke en eco nomische boycot vaxi Egypte. Zij de den dit op de eex-ste officiële zitting van een Arabische conferentie van tegenstandei's van het bezoek van president Sadat aan Israël. DE BILT. 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven midden-Scandinavië, dat het afgelo pen weekend het weer in onze om geving bepaalde neemt geleidelijk in ki-acht af. Oceaandepressies dringen langzaam naar het oosten op en fi'onten ervan brachten vandaag ï-eeds veel bewolking en plaatselijk ï-egen in west-Fi-ankrijk en Engeland. Van belang voor het weer bij ons is een uitdiepende depx-essie voor de westkust van Poi'tugal. Op de nadering van deze depressie daalde de luchtdi'uk flink in Portu gal en Spanje, maar het ziet er naar uit. dat dit laag later, naar het nooi-- den zal afbuigen en dinsdagmiddag in de omgeving van Iei'land zal aan komen. Het bijbehoi'ende fx-ontensy- steem zal later bij ons meer bewol king gaan brengen, maar het blijft óp de meeste plaatsen di'oog. De ko mende nacht zal het weer licht kun nen vi-iezen en dinsdagniiddag zullen de temperatux-en weer tot enkele gx'aden boven het vriespunt zijn op gelopen. DEN HAAG, 4-12. Dc 21-jarige Hagenaar S. H. heeft in de nacht van vrijdag op zatex'dag een val van tien meter ovei'leefd. Hij is met een bekkenfractuur in een Haags zieken huis opgenomen. Volgens de politie was hij dc sleu tel van zijn woning aan dc Nieuwe Parklaan vei'geten en besloot toen via de i'cgcnpijp naar boven tc klim men. Op tien meter hoogte begaf de pijp het. cn stortte dc man in de tuin. Hij wist naar de buren ie kruipen, die ervoor hebben gezoi'gd dat hij in ccn ziekenhuis belandde. AMSTERDAM. 4-12. De Amster damse rcchex'cbe heeft dit weekeinde dc 25-jarige xnonteur R. S. uit dc hoofdstad vexixoox-d, omdat hij zatex*- dagmorgen op de Zeedijk in Amster dam nep-cocaïne had verkocht aan tien jongemannen. Drie van hen la gen zondagavond als gevolg van het gebruik van deze nep-cocaïne nog bewusteloos in ziekenhuizen, twee in Amsterdam en één in Amersfoort Alle tien gebruikers vertoonden ern stige LSD-vcrschijnsclen, aldus dc Amsterdamse politie. Vrijdag 9 december Nieuwerkerk Kerk Geref. Gem.: Staatk. Gex'ef. Studievex-eniging Schouwen - Duive- land. Zaterdag 10 december Zierikzee Bovenzaal „Huis van Nassau", 15.00 uur-22.000 uur, duivententoonstel- ling „Ziex'ick". „De Lichtboei": Koffiebar Youth for Christ, 19.30 uux'. Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring- vergadex-ing Rode Kx-uis. Dinsdag 13 december Zierikzee 's Landskamex-, 14.00 uur, algemene ledenvergadering waterschap Sehou- wen-Duiveland. Lutherse Kei'kafsluiting kui'sus kooi'direktie 20.00 uur. Scharendyke Gemeenthuis, 19.30 uur. raadsverga- dex-ing Middenschouwen. Dreischor „De Dx-ie Schapen ..Nut en Genoe gen", 20.00 uur. Vrijdag 16 december Kerkwerve Schoolgebouw. 20.00 uur. Ouder avond O.B.S. „Prinses Irene". Postduivenshow P.V. „Gevleugelde Vrienden". Middelburg Statenzaal vex-gadering provinciale staten 10.00 uur. Zaterdag 17 december Kerkwerve Postduivenshow P.V. „Gevleugelde Vrienden". Ouwerkerk Camping ,,'l Sluitgat": Inschrijving puzzeh'it P.J.Z., 19.15 uur. Maandag 19 december Zierikzee Hotel van Oppen. 20.00 uur, algeme ne ledenvex-gadering tennisclub Zie rikzee. Woensdag 21 december Middelburg Provinciehuis, vergadering advies kommissie zuiveringsbeheer, 14.00 uux*. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excux'sie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938. (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 RIO DE JANEIRO. Het Brazili aanse „Eskader des doods", een clan destiene organisatie, heeft dit jaar al meer dan 130 mensen gedood in Rio de Janeiro cn omgeving. Dil meldde de Braziliaanse pérs maandag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2