DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING OMMEKEER ZONDER GEVOLGEN Senegal doet opnieuw een beroep op Nederland N.V.V.-voorzitter Kok in aanval tegen kabinet C.D.A.-V.V.D. 7 Auto Louis Goedbloed „Ruilverkaveling neemt geen werk weg" Politieman schiet zich dood bij schoonmaken van pistool Automobilist rüdt in op fietsers: drie jongens gedood ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DuiiUerdae 1 december 1977 Nr. 32211 BLIK DOOR HET WERELD Premier Ian Smith stelt nu zelf een gelijk stemrecht voor blanke en zurarte Rhodesiërs voor - iets waar van hij kort geleden nog zei dat het In geen duizend jaar zou gebeuren. Het is minder een verrassende om mekeer dan een poging om tenmin ste enige zeggensschap te houden hoe en wanneer het onvermijdelijk zich zal afspelen. In de twaalf jaar dat hij de afvallige Britse kolonie leidt heeft Smith wel eerder zijn werke lijkheidszin laten winnen van de mooie spreuken waarmee hij zijn aanhang bij elkaar hield. Tot dusver overigens zonder dat er veel veran derde en zo lijkt het ook nu weer. Smith richt zich met zijn aanbod tot Muzorewa en dominee Sithole, zwarte leiders van wie hij meent dat ze S5 procent der zwarte Rhodesiërs achter zich hebben. Dat laat dan niet veel over voor de twee militante lei ders, Nkomo en MugabeMaar de gelegenheden dat de zwarte Rhode siërs zich zonder veel risiko voor die twee konden uitspreken zijn nogal schaars geweest zodat men Smiths percentage niet al te serieus kan ne men. Daar komt dan bij dat de Afri kaanse landen, in het bijzonder de „frontlijnstaten" die aan Rhodesië grenzen, pal achter Nkomo en Mu gabe staan. Dit geeft hun zonder meer een belang waar Smith niet zonder meer aan voorbij kan gaan. Maar hij moet hen wel passeren: Nkomo en Mugabe geloven niet meer in praten met Smith maar alleen nog in strijd tot de onafhankelijkheid er is. Dat dominee Sithole en bisschop Muzorewa nog wel tot gesprek be reid zijn achten zij weinig minder dan verraad door marionetten van Smith". Nu, marionetten zijn de twee geestelijken niet en in wezen willen ze niets minder dan de guer rillaleiders. Alleen zien ze weinig heil in bloedvergieten en wachten daarom liever een jaartje langer als het dan zonder strijd kan gaan. Wat niet lei! zeggen dat ze daarom alles maar aksepteren: ze zouden het ook niet meer kunnen zonder hun zwarte te genstanders als het ware het bewijs in handen te spelen dat ze toch ma rionetten zijn. Het enige wat Smith sukses zou kunnen bezorgen is dus een aanbod te doen dat zonder voor behoud akseptabel is voor alle zwar te leiders - een kans die zeer gering is want daarmee zou hij zijn eigen blanken gegarandeerd tegen zich in het harnas jagen. Overgangstijd Voor de dominee en de bisschop is de situatie overigens moeilijk. Zoals het nu gaat onder de zwarte Rhode siërs zit het er in dat op.een gegeven moment strijd ontbrandt tussen de aanhang van Muzorewa en Sithole enerzijds en die van Nkomo en Mu gabe anderzijds. Een soort Angolese toestand dus en zo'n burgeroorlog is al evenmin een aantrekkelijk voor uitzicht. Het beste zou zijn als deze splijting gerepareerd werd, iets waarmee een B-rits-Amerikaans ini tiatief zich wel heeft beziggehouden. Zonder veel steun van Smith en zon der veel steun van de Afrikaanse staten overigens. Om het daarom al mislukt te verklaren zoals Smith doe, is echter nog wat prematuur. Het kardinale punt, ook in het aanbod aan Sithole en Muzorewa, blijven de strijdkrachten. Het is voor geen der zwarte partijen aksep tabel dat de troepen van Smith be last worden met de orde-liandhaving in overgangstijd. Nkomo en Mugabe zullen daarvoor zeker hun guerrilla- DAKAR, 30-11. Senegal beeft op nieuw om meer Nederlandse hulp gevraagd bij de ontwikkeling van het land. Koningin Juliana heeft echter dinsdag in de Senegalese hoofdstad Dakar niet meer kunnen toezeggen dan hulp aan de door droogte getrof fen gebieden van Senegal die vallen in het Sahelgcbied. Dit bleek uit de toespraken, die zijn gehouden tijdens bet enige of ficiële eten, dit keer een lunch op de tweede dag van het vierdaagse VENSTER leger niet ontwapenen. Maar ook de aanhang van Sithole en Muzorewa slikt dit niet, al was het maar om de wreedheden tegen zwarte Rhodesiërs wuarop de troepen van Smith wor den aangezien, die hun daden als werk van guerrillastrijders geka- moufleerd zouden hebben. En een neutrale strijdmacht om de orde te handhaven terwijl zowel blanke als zwarte schutters ook in het land zijn, waar haalt men die vandaan? De Britten, wier kolonie Rhodesië officieel toch nog altijd is, zijn wel bereid een hoge kommissaris te le veren maar ze trappen niet van on geduld om soldaten te sturen. Advertentie Zoekt u een gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor u! Vanaf heden verkoopt in Zlerikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000,- en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen worden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wei 100% op arbeidsloon en onderdelen. WAOENINGEN, 30-11. ..Dat ruil verkaveling mede oorzaak zouden zij vi van de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in onze land bouw, zoals de stichting natuur en milieu stelt, is niet juist. Integendeel, voor het behoud van arbeidsplaatsen op legere tering n zyn goede wèrk- omstandigheden, dat wil zeggen een goede inrichting van grond en ge bouwen, zeer belangrijk". De directeur van de cultuurtech nische dienst, ir. J. M. Koopman, zei dit dinsdag in Wageningen, tijdens de afscheidsbijeenkomst van de met pensioen gaande directeur van het instituut voor kuituurtechniek en waterhuishouding, dr. ir. C. van den Berg. staatsbezoek aan de Wcstafrikaanse republiek Senegal. De 71-jarige president L. Lepold Sedar Senghor zei in zijn toespraak dat Nederland één van de weinige landen ter wereld is, die al jaren lang meer dan écn procent van het bruto nationale inkomen uitgeeft aan ontwikkelingshulp. Necdrland is voor Senegal de zesde handelspart ner, maar waarom, zo vroeg de Se negalese president zich af, investeert Nederland niet zoveel in Senegal als landen met een even hoog levenspeil zoals België en Zwitserland? „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Sowjet-Uiüc heeft de Verenigde Staten meege deeld dat zij niet zal deelnemen aan de conferentie over het Middcn-Oos- ten in Cairo. Dit is van gezaghebben de zijde in Washington vernomen. ROME. Carlo Casalengno, plaats vervangend hoofdredacteur van het Italiaanse dagblad „La Stampa", is bezweken aan de verwondingen die hem veertien dagen geleden werden toegebracht door terroristen van de „Rode Brigades". NEW YORK. Premier Eric Gairy van Grenada heeft aan de algemene vergadering van de Verenigde Na ties gevraagd een V.N.-bureau op te richten voor de besturing van het verschijnsel van de onbekende vlie gende voorwerpen. NORTHBROOK. Illinois. De jon ge Amerikanen worden in sexuele en politieke zaken conservatiever, zo blijkt uit een opiniepeiling waarvan het resultaat is gepubliceerd in Northbrok in Illinois. BELFAST. Een groep van drie man, onder wie de Nederlandse ju rist Douwe Korff, is in opdracht van Amnesty International, de internatio nale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de we reld aantrekt, begonnen met het on derzoek naar de beschuldigingen die aan het adres van de Britse politie geuit in verband met hun optreden tegen gevangenen in Noord-Ierland. De politie is herhaaldelijk wreed en onmenselijk optreden verweten. MADRID. De Spaanse regering heeft scherpe maatregelen afgekon digd die het nationale (legale en ille gale) wapenbezit moeten intomen. In het kader van die maatregelen, mede genomen ter bestrijding van de politieke en „gewone" misdadigheid, wordt het aantal wapenvergunnin gen per 1 januari 1978 drastisch ver minderd - van de ruim 70.000 ver gunningen blijven er slechts 5200 over. KOEWEIT. De Indonesische mi nister van oliezaken, Mohammed Saldi, is met zijn Koeweitse collega Abdel-Muttaleb al-Kazimi overeen gekomen dat een verhoging met acht procent van de olieprijzen in 1978 noodzakelijk is. KOEWEIT. De Egyptische oud minister van buitenlandse zaken Is mail Fachmi heeft gezegd dat presi dent Sadats bezoek .aan Jeruzalem niet zal leiden tot vrede. Hij waar schuwde dat een regeling van het conflict die niet voor alle partij eb aanvaardbaar is, explosief zou kun nen zijn. ROME. Een 18.-jarige jongen is omgekomen bij een schermutseling tussen linkse en rechtse extremisten in het Zuiditaliaanse Bari. De jon gen was lid van een communistische jeugdorganisatie. Een 16-jarige ka meraad van de omgekomene raakte zwaargewond. MOSKOU. Sowjetgeleerden zijn bezig met de voorbereiding van de bouw van de grootste deeltjesver sneller ter wereld om de quark te vangen - hét deeltje dat misschien het kleinste is in de natuur. Zij me nen dat de mensheid er een energie bron mee kan krijgen die de huidige kernreactors stro vuurtjes zal doen lijken. Muntenvondst bevestigt legendes TEHERAN, 30-11. In China zijn de afgelopen tijd herhaaldelijk oude zilveren munten gevonden die af- komtig zijn uit Perzië. Volgens ge leerden bevestigen deze vondsten de welbekende legendes uit het Midden- Oosten over de handel via de zo genaamde zijde-routeen de daarbij behorende rovers en avon turiers. Volgens de Chinese geleerde Hsia Nai, die is verbonden aan het in stituut voor archeologie van de Pe- kingse Academie voor sociale weten schappen, wijzen de munten erop dat Perzië een groot aandeel heeft ge had in de geldverschaffing voor de handel tussen China en het Byzan tijnse keizerrijk (395-1453). ENSCHEDE. 30-11. De 49-jarige adjudant B. de Vries van de ge meentepolitie in Enschede heeft, zich per ongeluk door het hart geschoten toen hij bezig was zijn dienstpistool schoon te maken. Op het moment van het ongeluk was adjudant De Vries alleen in de kelder van het po liticbureau. Hij moot op slag dood zijn geweest, aldus dinsdag een woordvoerder van dc Enschedese po litie. DEN HAM (OV) 30-11. Woensdag morgen zijn drie jongens uit Daarle (gemeente Hellendoorn) bij een aan rijding om het leven gekomen. Zij waren op de fiets op weg naar de Mavo-school in Den Ham toen zij van achteren werden aangereden door de automobilist D.Z, uit Daarle. De slachtoffers, allen 12 jaar oud, zijn W. B. J. Immink, E. Kleinjan en A. M. Past ink. TEL AVIV. In Egypte gaan mo menteel alle deuren wijd open wan neer blijkt dat de aan- of opbellende journalist voor een Israëlische krant schrijft. In Cairo werken momenteel vier correspondenten voor de Israë lische avondbladen Ma'Ariv en Je- dihot Aharahot. Ze hebben niet de Israëlische nationaliteit, maar het is wel de.eerste keer dat ze openlijk en exklusief schrijven voor de Israëli sche pers. BRUSSEL. Een jonge Egyptische, mevrouw Raes Salem-Makkar, heeft in een Jumbojet van de Sabena, de Belgische nationale luchtvaartmaat schappij, het leven geschonken aan een zoon. De baby, ongeveer drie kg zwaar, werd geboren toen de Sabe na Jumbo, op weg van New York naar Brussel, zich op ongeveer 120 km ten zuiden van Dublin bevond. BONN. De defensiecommissie van het Westduitse parlement heeft een nieuw antisemitisch incident gesig naleerd waarbij officieren betrokken zijn. Enkele, weken geleden hebben officieren van de militaire académie in Hamburg gespeeld dat zij ss'ers waren die een collega, bijgenaamd „de Jood", zouden executeren. AMSTERDAM, 30-11. Dit kabinet Van Agt-YVicgel biedt de vakbewe ging geen enkel uitzicht op totstand koming van haar verlangens. Dc klok wordt teruggezet. Dit CDA- VVD kabinet biedt de vakbeweging nauwelijks kans zich redelijk op te stellen. Dit zei NVV (en FNVj-voorzitter Wim Kok woensdag op de verbonds vergadering van bet NVV in Amster dam waar het NVV de laatste hand legt aan het formuleren van één maatschappijvisie. Kok zei dal het regeerprogram van VVD en CDA de vakbeweging „vol strekt onvoldoende herkenningspun- door HENK VAN HEESWIJK Nog een geluk, dat hij niet in de tram stapte, zodat hij als een klit aan haar had kiinnen blijven han gen. Ze had zwaar geluk, dat ze zo snel uit Solier na aankomst van de tram kon verdwijnen naar Deya. Mallorca mag dan een heel stuk kleiner zijn dan Nederland, je kunt je hier toch ook wel verbergen als het moet. Na een paar weken weet ze, dat er in het dorp niet veel te koop is. Veel minder dan in dc dorpswinkeltjes van Alfabia. Enkel de belangrijkste voedingsmiddelen, maar voor heel wat andere noodzakelijke dingen moet ze naar een der steden in de omgeving: Son Lorenzo, dat ze nu een beetje kent en waar tenminste behoorlijke zaken zijn. Manacor, dat haar tegengevallen is en tenslotte in noordelijke richting Aria, het eind punt van de trein. Dat is zo'n acht tien kilometer van haar nieuwe woonplaats verwijderd, maar je kunt er met de trein komen en on geveer drie uur later weer terug naar huis. Jammer, dat er maar vier treinen per dag rijden; misschien is het zomers wat meer. Arta is een mooi stadje en er is tot haar verwondering en blijdschap een redelijk groot warenhuis. Alsmede een soort supermarkt. Verder leuke winkeltjes en zelfs een soort boetiek, maar als ze er een keer komt snuf felen, weet zo binnen twee minuten, dat de exploitanten: een jonge vrouw en man, Nederlanders zijn. Met de klanten spreken ze Spaans - beter dan ik, weet Boa - maar ent re nous valt er tussen het tweetal wel eens Nederlandse woorden. Ze gaat de winkel weer uit zonder wat te ko pen. Dus zelfs hier zitten Nederlan ders! Hoe bestaat hel! Het eerste, waar ze op lel is of ze ook auto's ziet met Nederlandse ken tekens. Of het schildje NL. Want Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 2 DECEMBER NED. I: Ruzies als kat en muis in de tekenfilm Tom en Jerry. Rustiger gaat het toe in het poirulah-weten- schappelijk programma Daar vraag je me wat. De veel omstreden pre sentator Willem Ruys presenteerd vervolgens de' naar hem genoemde show, mei behulp van het panel be staande uit Rita Corita, Alexander Pola, Bep Westenberg en de Gebroe ders Bever. De sociale en ethnische problemen stapelen zich op in San- ford en zoon. Fred ontdekt tot zijn schrik dat Lamont een afspraakje heeft gemaakt met de Portoricaanse Maria. Hij steekt er een stokje voor me hulp van Maria's moeder On der de zeer uitgebreide titel Juan Miguel Resell de Cardenas en Don Matiastwee boeren in Cajamarca, volgt een dokumentaire over leven in een dorp hoog in het Andesge- bergte, waar nog grote tegenstellin gen zijn tussen arm en rijk. Na de trekking van de Algemene Loterij Nederland verschijnt het tweededeel ten biedt". Hij noemde het kabinet „een levensgevaarlijk experiment. In de eerste plaats heeft het kabinet nauwelijks een politieke basis want al bij de geboorte kan het niet meer op een parlementaire meerderheid rekenen. Bovendien heeft dit kabi net geen maatschappelijk draagvlak omdat het totaal niet beantwoordt aan de verlangens van de vakbewe ging. Dit kabinet is gebouwd op drijf zand en dan kan je maar één kant op: namelijk de modder in en dat zou wel eens snel kunnen gebeuren", al dus Kok. hier rijden ook auto's met Spaans kenteken en als landenplaat. NL. Waarschijnlijk van mensen, die in diplomatieke dienst zijn, veronder stelt de vrouw. Tot haar opluchting heeft ze in geen van de drie stadjes, waar ze nu een paar malen was, Ne derlandse auto's zien rijden. Een ge luk, dat ze in haar nieuwe verblijf plaats niet aan een verkeersweg zit en bovendien in een uithoek van het eiland. In vergelijking met Alfabia en het twee kilometer verder liggen de Bunola, heerst, hier nog werke lijke armoede. De welvaart, die vrij wel overal op dit mooie eiland heerst, is" nog niet tot Son Barrio doorgedrongen. En ze heeft ook al begrepen, dat hier praktisch nooit toeristen komen, als ze tenminste niet verdwaald zijn. Ansichtkaarten bezit het dorpje niet. Het postkan toortje is in een oud. vervallen huis je. dat je nauwelijks nog zo kunt noemen. In Nederland zou je zoiets als schuur betitelen. Hier is het twee keer per dag een uur open en sloft er een oude man met een bril met halve glazen op zijn neus naar het loket. Ze is er een keer geweest om een postzegel om de corredor te machtigen alle handelingen, dc over dracht van haar huis betreffende, te verrichten. Omdat ze niet naar zijn kantoor meer durft te gaan, nog minder naar Alfabia. Al zal men haar daar niet meer zoeken, als ont dekt is, dat ze er niet meer woonI. Voor het overige komt ze nauwe lijks in het dorp of ze moet persé iets nodig hebben. Haar inkopen doel ze eens in do week in Arta. waar ze a raison van veertig peseta's met dc trein* heen en weer kan komen. Bij een van die gelegenheden heeft ze een fiets gekocht. Hel vervoer mol de trein kost een fraktic. Terug in haar huisje bekijkt ze met welgeval len het glanzende vehikel en besluit INDIA. Vluchtelingen uil het door zware wervelstormen getroffen ge bied aan de zuld-ooslkust van India trekken langzaam met hun schaarse gespaarde bezittingen naar een op- vangcentrum. Het aantal daklozen loopt in de vele tienduizenden. van De prijs van de arbeid, op het scherm. Dit is een filmisch drieluik over de relatie Nederland-Tunesië- Sri Lanka. NED. II: In Vrouwenplaneet Me dusa loopt het aardse avontuur van Adam en Shem ten einde. Nog altijd worden ze achtervolgd en in hun vlucht belanden ze in een flatge bouw. In De natuur en de mens, toont Rodriques beelden van De bos- piraat ofwel de havik. In het amuse mentsprogramma Sonja's goed nieuws show, bekijkt de zwartgelok- te presentatrice in hoeverre nieuws positief opgevat kan en moet wor den. Na een korte dramatisering van een van Carmiggelt's Kronkels, on der de titel Momenten en na het opi nieprogramma Vara-visie, volgt ten slotte nog een speelfilm: De horloge maker van Saint Paul, naar het boek van Georges Simenon. De film ver telt van een horlogemaker die te ho ren krijgt dat zijn zoon een moord heeft begaan. Hij is diep geschokt. Als zijn zoon gearresteerd is. zoekt hij hem op en probeert moeizaam tot de onbegrijpelijke ziel van zijn kind door te dringen. VRIJDAG 2 DECEMBER NED. I: 11.30 Schooltelevisie18.15 Teleac18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom en Jerry19.15 Daar vraag je me wat; 19.55 De Wil lem Ruis show; 21.35 Journaal; 21.50 Sanford en zoon; 22.15 Twee Loeren in Cajamarca: 22.55 Algemene Lote rij Nederland; 23.00 Prijs van de ar beid; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Vrouwenplaneet19.30 De natuur en de mens; 20.00 Jour naal; 20.25 Sonja's goed nieuws show; 21.25 Momenten; 21.30 Vara- visie; 22.20 De horlogeinaker van Saint-Paul; 00.00 Journaal. 46 meteen een proefritje te maken. Het is alweer zonnig en tamelijk warm al wijst de kalender eind februari. Dus gaat ze na het eten met haar vervoermiddel naar buiten en rijdt dwars door het dorp in de richting van de zee. Opnieuw weer stom ver baasd nagestaard door de dorpelin gen. want een fiets schijnt in Son Carrio een onbekende weelde te zijn. Het is maai* zeven kilometer naai de Cala Morlanda; een gehuchtje mei misschien een vijftiental huizen en een restaurantje. Strand is er nau welijks; wat stenen, grote keien en wier. Ondanks kan ze hier zwem men. Er is een soort muilezelpad ge durende een paar kilometer langs de zeelijn en er is een bossagc. Volgen de keer badpak meenemen. Al mag ze eerst thuis wel eens passen of ze het nog aan kan. Sinds ze op Mallor ca zit is ze nog maar één keer wezen zwemmen, maar dat is maanden ge leden. In dc loop van dc middag is ze weer thuis. Wat moe door de onge wone inspanning, want hoe lang is het geleden, dat ze voor het laatst op dc fiets heeft gezeten? Er is geen schuur of iets dergelijks bij haar woning. Wel is er een soort keet. maar die is afggeschermd van haar terrein, behoorde kennelijk vroeger bij het huis, maar is nu in gebruik bij de spoorwegen. Een enkele keer ziet ze de mensen aan het werk bij de spoorlijn en weet z.c nu, dat de keet gebruikt wordt als opslagplaats voor gereedschappen en materialen. Ze zei de fiets dus achter in huis. Even later heeft ze thee, geniet er van en zit uit te rusten in een ge makkelijke stoel bij het smalle raam, dat uitziet op dc spoorlijn cn 't pcr- ronnetje. waar de treinen even stop pen. (wordt vervolgd) SEN EG AtKoningin Juliana rn prins Prrnhard hrrngen rrv virrdna gs staatsbezoek aan de estafrikaanse rej/ubllelc Senegal. Foto. president Senghor (r.) begroet km >ugin Juliana. „Gebouwd op drijfzand"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7