Verkoopaktic in Bruinisse gaat derde week in STREEKNIEUWS deurioo Oosterschelde-afsluiting en de Bruinisser bedrijven VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET „Aardappel kan het opnemen tegen rijst" Verhoging premies partikuliere ziektekostenverzekering 4 BRUINISSE. 29-11. De tweede at- traktie, die werd georganiseerd in het kader vail de verkoopaktic is ook weer voorbij. Het uit 28 regels be staande gedicht waarvan bfj iedere deelnemende winkelier een regel in de etalage lag. werd door geen van de een en zeventig precies in de goe de volgorde opgelost. Uit de meest goede oplossingen werden de volgende prijswinnaars getrokken: 1. Arjanne Kok, 2. A. Schenk, 3. Anja de Ruiter, 4. L. de Graaft', 5. Josette de Ruiter, 6. Hen- nie de Koning, 7. L. M. Elenbaas, 8. Trudie Beve. De juiste opstelling van het ge dicht was als volgt: Zo'n 28 Bruse middenstandei's, die wilden ook wel eens wat anders, want elk jaar dat Sintenfeest, 't Was nou al jaren zo geweest, de mannen van het slagers- gilde, die riepen dat ze ook wel eens wat anders wilden, zo'n aktie vol met snoep, zo werd gezegd, daar zijn wij tegen, dat is slecht, en eensklaps werden anderen wakker, zoals de melkboer en de bakker, ze zeiden: „Snoep is ook zo duur", nee, dit jaar wordt het puur natuur, we gaan de mensen erop wijzen, dat zij kopen goede spijzen, de voorzitter, die bes te man. die dacht „O, daar komt ru zie van", de kapper, speelman, dro gist, die pikken dat niet, heel beslist, iedereen, de kruidenier en ook de man van de benzine, ze willen alle maal wel wat verdienen, hij riep: zo hard dat ieder 't horen kon, wees nou eens stil en doe niet zo dom, gun nou toch iedereen zijn deel, en hou eens op met 't gekrakeel, 't lijkt hier warempel wel Den Haag, en willen jullie dat nou echt zo graag? We doen 't gewoon als die andere jaren, ze moeten maar gewoon weer zegels sparen. De derde en laatste attraktie is een fotowedstrijd, waarvan de inzen- dinstermijn zaterdagavond 3 decem ber sluit. In verband met de ver koopaktic zyn de winkels vanaf vandaag (dinsdag) tot en met zater dag 's avonds tot uegen uur geopend. BROUWERSHAVEN Duivententoonstelling In de grote zaal van Ons Dorps huis werd zaterdag een zeor geslaag de en druk bezochte postduiven- show gehouden. Een groot aantal duiven werd aangevoerd en voor de liefhebbers was er heel wat te zien. Ook de verloting, ten bate van de kas, is een groot sukses geworden. De postduivenvereniging kan op een geslaagde akliviteit terug zien. OOSTERLAND Bouw bungalow De eerste bungalow, die in de Leu venstraat wordt gebouwd door het aannemersbedrijf Capelle-Stouten alhier, in samenwerking met tim merbedrijf L. M. Meerman, is zover gevorderd dat men bezig is de kap erop te plaatsen. Ook het nieuwe gedeelte dat gebouwd wordt aan de ds. JP. Bogermanschool. de Chr. school voor Rel', onderwijs aan de Weelstraat, is onderdak gekomen. Verder begint er ook al tekening te komen in de bouw van de bungalow voor de heer Bal, eveneens aan de Leuvenstraat. voordeelprijzen bij intermeubef stoof, massief eiken 24.75 buro's in 3 kleuren 98.00 voetenbankjes 49.75 ladenkastjes, zwaar eiken 149.75 eiken fauteuils 298.00 plantentafel, massief eiken 49.75 mimiset, 3 delig, massief eiken 179.00 voéfenschommels 59.75 hobbylamp 17.50 lekluurtafel, massief eiken 136.50 alléén bij intermeubel en natuurlijk ook met sint nikolaaszegels meelst/aat 3I zierikzee Voor 30 jaar ELLEMEETAlhier werd op een bruiloft f 55,25 van de bruiloftsgas ten bijeengebracht door het NIWIN. Een bewijs van medeleven met onze jongens in Indi'é dat navolging ver dient. DUIVEN DUKE. Alhier is opge richt een plaatselijk comité Nationa le oorlogsmonumenten. ADVERTENTIE. K.V. Die Gouwe Noordgouwe, Dreischor zal Dins dagavond a.s. een jubileum uitvoe ring in café Slager houden. Aanvang 7.30 uur. Entrée f 1plaatsbespre king 10 cent. Opvoering van „De maandagochtend ziekte". Na afloop bal. MORIAANSHOOFD. Hel bestuur der Chr. Nat. School alhier hoopt deze winter enige winterlezingen te organiseren. Het ligt in de bedoeling predikanten daartoe uit te nodigen. RENESSE. Ook hier is een com missie gevormd, tot bevrijding van ratten die in een der eerste weken van Januari plaats zal vinden. De Commissie zal hieromtrent de orga nisatie ter hand nemen. ADVERTENTIE. Maak uw kind gelukkig met een slee; 0,33 met leu ning f 12, OUWERKERK. Er is een begin gemaakt met het plaatsen van het grote pijporgel in de noodkerk. De windaand rij ving zal geschieden door middel van een motor. BRUINISSE. Hel moederschip „Tanga" en de daarbij behorende flottieltjes mijnvegers die bijna 2 weken in onze wateren de illusie van een vlootrevue opriepen, zijn vertrokken naar het Duitse Wadden eiland Borkum. ADVERTENTIE. Zoete Spaanse ujijn 5,75 Café Restaurant Schud- debeurs. MORIAANSHOOFD. Naar we ver nemen zal de zangvereniging „Looft den Heer" alhier op Vrijdag 10 De cember a.s. in de Ncd. Herv. kerk te Kerkwerve een uitvoering houden voor donateurs en belangstellenden. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen afdeling Brouwershaven hield vorige week een bijeenkomst, tijdens welke mevrouw Geelhoed een interessante inleiding hield over schapenwol. Mevrouw Geelhoed vertelde dat de schapenwol na de oorlog sterk is te ruggedrongen door vele andere ve zels zoals katoen, nylon, acryl enz. Tegenwoordig is het spinnen echter weer helemaal in en het is niet moei lijk aan schapenvachten te komen. De allerbeste vacht moet vanaf de huid 6 cm lang zijn, ze wordt vuil gesponnen. Na het spinnen wordt de wol op strengen gekluwd en pas daarna geweekt en ontvet. Na het ontvetten wordt de wol nogmaals ge wassen met ruim lauw water, een .hand zout en groene zeep. Dit kar wei geeft nogal wat stof en is voor astma-patiënten en voor ieder, die voor stof allergisch is, belist af te raden. Van het vet van de huid wordt zeep (lanoline) gemaakt een gezichtscrème. Na de pauze gaf mevrouw Geelhoed een duidelijke uitleg over het spin- nenwiel. Het bedienen van het trap- pendaal gaat het beste op blote voe ten. De spinster moet ongeveer 25 cm van het wiel af gaan zitten en geleidelijk de ongewassen vacht uit elkaar trekken. Tijdens deze avond werd een groot aantal gebreide ar tikelen tentoongesteld. Na afloop sprak de presidente een hartelijke dankwoord tot mevrouw Geelhoed voor haar boeiende inleiding. Verloting Welfare De prijswinnaars van de verloting die de Welfare afdeling Brouwers haven heeft gehouden zijn bekend. Op 25 november werden de prijzen getrokken. De eerste prijs gaat naar de heer K. Mandemaker in Zonne- maire, de tweede naar A. v. d. Vreug de-Smits, Dreischor, de derde naar mevrouw Roggeband, Dreischor en de vierde naar de heer Groeneveld, Dreischor. NIEUWERKERK Bezoek van Sinterklaas Sinterklaas zal met zjjn knechten op zaerdagmiddag 3 december een bezoek brengen aan Nieuwerkerk. Hjj werd daarvoor uigenodigd door de als steeds aktieve Verenigings raad. Om kwart over één 's middags zal de Sint worden opgehaald aan de rand van het dorp waarna hij een rondrit maakt vooraf gegaan door de muziekvereniging. Daarna zal de Sint worden begroet door de burgemeester van Duiveland de heer J. D. de Kam in „Ons Dorps huis" aan de Poststraat. Daar zal hierna een kindervoorstelling wor den gegeven, verzorgd door de leer lingen van de zesde klas van de bei de basisscholen van Nieuwerkerk. Alle kinderen tot twaalf jaar zijn daarvoor uitgenodigd. Hierna wordt voor de oudere jeugd, vanaf tien jaar, de film „De Piraat van de Ko ning" gedraaid. Ook in de avonduren wordt deze avontuurlijke film nog eens gedraaid in Ons Dorpshuis. Dan zal de toegangsprijs een gulden vijf tig bedragen. BRUINISSE Botsing Op de kruising Weststraat/Noord straat kwamen een personenauto en een autobus van firma Van Oeveren uit Zierikzee met elkaar in botsing, waarbij beide voertuigen flink be schadigd werden. Dit ongeluk ge beurde doordat de heer H. O. rijdend met zijn personenauto in de West straat richting Noordstraat geen voorrang verleende aan de van rechts in de Noordstraat rijdende autobus, bestuurad door de heer-M. v. d. V. Beide bestuurders komen uit Brui nisse. Geen der inzittenden liep per soonlijk letsel op. Beide voertuigen konden op eigen kracht de reis voort zetten. f Wacht u voor de mens SALZGITTER, West-Duits- land. De honden in een buiten- a wijk van Salzgitter lopen met A een boog heen om de man, die een hunner heeft gebeten. f De hoofdpersoon in deze 4 zaak der omgekeerde rollen is a een Italiaanse gastarbeider. In i cle loop van een verhit gesprek a met zijn vriendin, pakte de 1 man haar hond en beet de Basset twee keer in oor en f neus. A De vriendin heeft een klacht a wegens dierenmishandeling in- i gediend. 4 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de Amsterdam se Weteringschans is de politie slaags geraakt met enkele honderden jonge lui die geprobeerd hadden het recre atiecentrum Paradiso te bestormen. Zij waren gekomen om het optreden van een Britse punk-groep bij te wonen. Voor het concert waren 1200 kaartjes verkocht. Maar de brand weer had te elfder ure beslist dat slechts 800 mensen mochten worden binnengelaten. ROTTERDAM. De 29-jarige moe der van vijf kinderen Antje Hart- man-Brobbel uit Vlaardingen is maandag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij kwam op haar fiets op de Ketelweg in haar woonplaats onder een bestelauto. Met ernstig hersenletsel werd het slachtoffer in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Later op de dag overleed de vrouw. MAARSSEN. De Maarssense fami lie Van Norden die maandagochtend vroeg een als gemeentelijke opslag ruimte ingerichte boerenwoning in Tienhoven (gem. Maarssen) kraakte is er acht uur later op verzoek van de gemeente „met zachte drang" uit verwijderd door acht rijkspolitie mensen. Drie leden van de familie en zeven medestanders werden meege nomen naar het politiebureau wegens lokaalvredebreuk. (van een medewerker) BRUINISSE, 28-11. B(j de installa tie van de stuurgroep Oosterschelde vorige week werd (nadat minister Westerterp was vertrokken) door en kele sprekers de aandacht gevestigd op de gevolgen van het niet afsluiten van de Oosterschelde (problemen voor Coljjnsplaat, Zierikzee enz. Brugemeestcr T. C. Hekman van Bruinisse heeft toen de gelegenheid aangegrepen, om in het bijzijn van diverse hoofdambtenaren van de ministeries van C.R.M., Rijkswater staat, Landbouw en Visserij, Provin ciale Waterstaat en anderen nog eens te wijzen, op de problematiek waarmee Bruinisse nu al enkele ja ren worstelt; de schade die do ma chinefabrieken en scheepswerven telkens lopen als de waterstand meer dan 3 meter boven N.A.P. komt. Dat gebeurde in november 1974, in 1.975 en in de januaridagen van 1976. En clat gebeurde ook vorige week bij de jongste november stormen. Buitendijkse bedrijven De buitendijkse gevestigde bedrij ven krijgen dan water op de werk vloer, dat als het wat hoger komt ook de motorkasten van electromo- toren van de draaibanken bereikt. Deze bedrijven hebben in elk der ge noemde jaren vele duizenden schade opgelopen, als gevolg van niet ge werkte uren, of uren die moesten worden betaald als bij wassend vloed, veel inveiligheid moest wor den gebracht, annex de schade aan dc machines. Vooral de eerste klap in 1974 loen men nog niet op de hoge waterstan den was voorbereid, kwam zeer hard aan, want de waterstanden zijn, het gevolg van de afsluiting van het Volkerak. Het water dat nu door de Volkerakdam wordt tegengehouden vond bij vroegere hoge waterstanden een uitweg naar de Biesbosch. De beide machinefabrieken kun nen, als dat noodzakelijk wordt, uit wijken naar Stellendam, waar zij al een vestiging hebben. En die nood zaak wordt iedere keer dringender als iedere hoge vlood weer duizen den guldens schade voor die bedrij ven mee brengt. Dat betekent voor Bruinisse annex de regio Schouwen- Duiveland zeker een verlies van 100 arbeidsplaatsen direct cn nog tien tallen indirect, aldus de heer Hek man. HILVERSUM. Het Uithoornse be drijf Cindu loost op grote schaal kankerverwekkende stoffen. Dat is de uitslag van een onderzoek van het Toxilogisch Laboratorium van de Amsterdamse Universiteit. De resul taten werden wereldkundig gemaakt door Vara-visie. UTRECHT. Knut Folkerts, het Duitse HAF-lid die volgende week dinsdag en waarschijnlijk ook woensdag voor de rechtbank in het Utrechtse paleis van justitie terecht staat wegens het doodschieten van een agent van politie en het zvvaar- verwonden van een andere agent, is primair moord en poging tot moord ten laste gelegd. Ontmenselijking bedreigt onderwijs Auvetientie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of J| H zeventien, in bezit van fiets o( bromfiets, als Sollicitaties; schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het J kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer 2 J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, 2 na kantoortijd (01119) 660. UTRECHT, 2i)-U. Er komen veel invloeden van buiten op het onder wijs af: Deskundigen, moderne ont wikkelingen, nieuwe inzichten, voorschriften, regelingen en afspra ken. De schoolleiders moeten er min of meer op afstemmen, rekening meehpuden. Het onderwijs, de man en de} vrouw voor de klas en de schoolleiding, worden bedreigd door de ontmenselijking. Dit heeft heden (dinsdag) C. van der Kamp, voorzitter van de Vereni ging van direkties bij het beroeps onderwijs (V.D.B.) gezegd op de wintervergadering van de organisa tie in Utrecht. Hij meende dat vele nuttige zaken als vertechnisering, rationalisatie, specialisatie en statis tiek boze machthebbers kunnen wor den. Tot de knelpunten in de relatie onderwijs-schoolleiding rekende hij ook de vele leerlingen die opgroeien met goedkope materiële doelmatig heidsnormen. Goedbedoelde wetten, voorschriften en circulaires geven het onderwijs voorts onv>oldoende speelruimte om levend, funktioneel te zijn. Bevoegdheid en bekivaam- heid dekken elkaar niet steeds. Dr. Van Beukering-: BIDDINGSIIUIZEN, 28-11. De aard appel kan bijdragen aan de voedsel voorziening in landen met te weinig voedsel of te eenzijdige voeding en doet dat ook al metterdaad. Zulke DEN HAAG. Amnesty Internatio nal heeft de namen gepubliceerd van 92 artsen en verplegend personeel, die in 25 landen om politieke redenen gevangen zitten. Velen zitten al lange tijd zonder proces vast, en een aantal is gemarteld. gebieden, in tropen en sub-tropen, zijn in aanleg geschikt voor de aard appelteelt, zelfs als men die geschikt heid vergelijkt met die voor de ver bouw van rijst of mais. Aldus dr. C. H. J. van Beukering, voorzitter van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten en het daaronder ressorterende pro- duktschap voor aardappelen, tijdens een bijeenkomst in De Flevohof. De in die tropische en sub-tropi sche gebieden verbouwde aardappe len, erkende dr. Van Beukering, zijn wel betrekkelijk duur, zelfs nu. Me de dank zij het werk van Nederland se kwekers en pootgoedexporteurs, de hectare-opbrengsten tussen 1962 en 1973 met 30 procent zijn gestegen. Verdere activiteiten van de Neder landse pootaardappelsector kunnen meehelpen aan verdere produktie- vergroting. Daarbij is overdracht no dig van kennis, vooral op het gebied van aardappelteelt en -bewaring. Dr. Van Beukering vond het voor de hand liggen dat zoals nu ook al ge schiedt, aardappelprojecten in de be doelde gebieden gefinancierd worden door de-minister van ontwikkelings samenwerking. DEN HAAG, 28-11. Na overleg met de landelijke organisaties van ziek tekostenverzekeraars zijn de minis ter van economische zaken en de staatssecretarissen van financiën en van volksgezondheid en milieuhy giëne akkoord gegaan met een ver hoging van de premies voor particu liere ziektekostenverzekeringen met 9,5 procent. Dit heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld. Deze premieaanpassing mag voor lopende contracten worden doorge voerd per eerstkomende premiever valdag na 31 december 1977 en voor nieuwe contracten per 1 januari 1978. De toestemming tot deze premie verhoging is verleend met het oog op de in 1978 te verwachten kosten ontwikkeling. Voorts is in aanmer king genomen dat de premieverho ging die in 1977 is toegestaan niet toereikend is gebleken om de kosten stijgingen in dat jaar op te vangen. Bovendien wordt verwacht dat ook het komende jaar meer gebruik zal worden gemaakt van de medische voorzieningen. Tevens zijn in aan merking genomen de kostenstijgin gen die een gevolg zijn van de uit breiding van het verstrekkingenpak ket met tandheelkundige hulp voor kinderen van 0-9 jaaï1. SCHAREND1JKE. Maandagmorgen werd vanaf de parkeerplaats bij Dol- firodam het zaterdag bij Kerkwer ve gevonden gewoonde zeehondje in een helikopter gezet voor transport naar hel zeehondenopvangcentrum in het Groningse Pieterburen. Het vermoedelijk uit de wateren bij Engeland afkomstige zeehondje is inmiddels goed in Pieterburen aan gekomen. Het gewonde dier werd naar Groningen gevlogen door de uit Zierikzee afkomstige kapitein K. Dogger, gezagvoerder v>an een lucht machthelikopter. (Zie foto's.) (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4