Meerderheid der C.D.A.-fraktie in zaak vervalste Mertdcssen achter het regeer-ontwerp Arrestaties in Zeeland C.N.V. positief over herzien regeerakkoord jKoningin Juliana in Senegal KADO-IDEE TROMP Dodental van stormramp in India Twee Chili-akties: adoptie gezinnen en gaarkeukens Consumentenbond tegen rijexamenmonopolie C.B.R. Sigaretten-industrie vreest blijvende schade prijsverhoging 2 De kabinetsformatie GOUD ZILVER BRILLANT Geldschieters doen geheimzinnig over rente Nieuw rijtijden besluit voor wegvervoer Oliehandelaren benadeelden fiscus Bejaarde man lag vier weken dood in zijn woning AGENDA DEN HAAG, 29-11. Na urenlang vergaderen heeft ook de CDA-fraktie in de Tweede Kamer dinsdagmorgen ingestemd met het outwerp-regeerprogamma, zoals dit door informateur Van der Grinten en de fraklie- voorzitters Van Agt (CDA) en Wiegel (VVD) was op gesteld. Eerder vannacht ging de VVD-fraktie akkoord met het ontwerp. De aanvaarding betekent dat beide fracties nu „het groene licht" gege ven hebben aan de formatie van een CDA-VVD-kabinet. Het overleg in de CDA-fractië duurde van 21.00 uur maandagavond tot ongeveer 5.00 uur in de nacht van maandag op dinsdag, fractievoorzit ter Van Agt sprak over een „zeer langdurig, niet gemakkelijk" over leg, waaraan door 43 leden van de CDA-fraktie werd deelgenomen. Zes leden van deze fractie konden zich niet verenigen met de nu uitge zette koers in deze formatie-periode. Het KVP-kamerlid Dijkman en de AR-leden Aantjes (eerste vice- voorzitter van de CDA-fractie), De Boer (AR-partijvoorzitter), Beumer. Scholten en Van Houwelingen gaven| in het overleg desgevraagd te ken nen dat zij geen parlementaire bin-( ding zouden kunnen aangaan met' een mogelijk tot stand te brengen CDA-VVD-kabinet. Deze zes CDA-fractieleden zullen een dergelijk kabinet „in loyaliteit" bejegenen en vanuit deze loyaliteit een CDA-VVD-kabinet op zgn da den beoordelen, zo is meegedeeld. gens hem „vrij groot" naar zijn me ning is dit „het enige kabinet dat nu op redelijke voorwaarden te vormen valt". Na afloop van het fractiebe- raad zei de CDA-fractieleider dat de opstelling van de zes „loyalisten" positiever is dan enkel het „gedogen" van het nieuwe kabinet. Volgens hem houdt hun opstelling zeker niet in, dat zij een eventuele motie van wantrouwen tegen het nieuwe kabi net zouden steunen. Of het nieuwe kabinet van CDA en VVD (met 77 zetels in de Tweede Kamer) voldoet aan de vraag, of „in voldoende mate" gerekend kan wor den op de steun in de volksvertegen woordiging is een zaak ter beoorde ling van de informateur, zo meent de heer Van Agt. Naar zijn mening zou informateur Van der Grinten tot de conclusie kunnen komen dal een kabinet, voortkomend op basis van het nieu we regeerakkoord, op voldoende steun kan rekenen in de Tweede Ka mer. „De informateur moet nu zelf beoordelen welke ruimte zijn op dracht hem geeft", aldus de heer Van Agt. Naar het oordeel van de heer Van Agt is de basis van het nieuw te vormen kabinet stevig genoeg om zelf daarin als minister zitting te ne men. In zijn toelichting op het frac- tiebesluit zei de CDA-fractievoorzit- ter het niet uitgesloten te achten, dat hij zelf als formateur zal optreden van het nieuw te vormen CDA-VVD- kabinel. KAPELLE, 28-11. De politie van Den Haag heelt op verzoek van de rijkspolitic in Zeeland de 32-jarige II. T. J. M. uit Nicuwdorp aange houden. M. wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de om bouw van de merecdesscn die voor zien waren van valse chassisnum mers. De rijkspolitie in Zeeland wist vo rige week, tijdens een inval in een grote schuur in Kapelle de hand te leggen op een aantal gestolen Merce- dessen, die juist van valse chassis nummers werden voorzien. De man die daarmee bezig was, J. K. (41) uit Kapelle, kon worden aangehouden. Vrij groot' 9? CD A-fractievoorzitter Van Agt liet zich hoopvol uit over de tot standkoming van een CDA-VVD-ka binet. De kans dat een dergelijk nieuw kabinet tot stand komt is vol- UTRECHT, 29-11. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakver bond vindt, dat 't herziene regeerak koord van de fractieleiders van Agt en Wiegel een aantal belangrijke verbeteringen bevat, vooral omdat het op tal van punten concreter is uitgewerkt dan het oorspronkelijke stuk. Hierdoor zijn aanvankelijke bezwaren van de CNV-verbondsraad vcor een belangrijk deel weggeno men, aldus de reactie, die het CNV- bestuur maandagavond gaf op de tweede versie van een CDA-VVD- regeerakkoord. DAKAR, 29-11. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn maandagmid dag om half vijf begonnen aan een vierdaags staatsbezoek aan de West- afrikaanse republiek Senegal. Een enthousiaste menigte die langs vele delen van de vijftien kilomter lange route van het vliegveld naar de hoofdstad Dakar stond opgesteld juichte de koningin, de prins en gast heer president Leopold Scdar Sen- ghor toe. Uren voor dc aankomst waren zij al per bussen daarheen gebracht zwaaiend, zingend, dansend op het ritme van trommen verwelkomden zij de koningin op een wijze, die vol gens waarnemers nog overweldigen der was dan tijdens het staatsbezoek aan Indonesië. Dakar, dat op het westelijk puntje van Afrika ligt, heeft op het ogenblik een gematigd warme temperatuur: 25 graden. Vlak na aankomst heeft dc konin gin een krans gelegd bij het monu ment voor de doden op het grote on afhankelijkheidsplein in Dakar. Na een besloten diner met president Senghor zal zy met prins Bernhard de gast zijn op een receptie. en Grootse sortering in armbanden ringen hangers ook de moderne brillant shorties zegelringen naamplaat armbanden manchetknopen Ook in andere kado's zoals o.a. kandelaars sigarettendozen aanstekers cassettes Grootse sortering en diverse prijzen c <7 /u>u* Havenplein 1 naast 's-Gravensteen Zierikzee Tel. (01110) 2443 Deelnemer St. NikolaasaMie Dinsdagmorgen werden de diplo maten in Dakar aan haar voorge steld en bracht zij een bezoek aan het Infanmuseum waar een grote kolleklie Westafrikaanse kunst is tentoongesteld. Na een officiële lunch brengt de koningin een bezoek aan een volks woningencomplex in de hoofdstad. Voor dinsdagavond staat een voor stelling in het Nationale Theater op het programma. Eitje bakken PARIJS, 27-11. De Franse politie heeft zondag een jon gedame gearresteerd die een eitje aan het bakken was bo ven de eeuwige vlam die in Parijs brandt bij het graf van de onbekende soldaat. De juffrouw zei dat het een wed denschap betrof. Niettemin moest zij mee naar het bureau. VIJAYAWADA, 28-11. Het doden tal van de stormramp van 19 novem ber in de Indiase staat Andhra Pra- desj wordt nu geschat op 20.000, zo meldt het Indiase persbureau Sa- matsjar maandag. Militairen zijn maandag begonnen met het ruimen van stoffelijke over schotten van mensen en karkassen van dieren. Ook wordt door hen het water gedesinfecteerd en helpen zij artsen met inenten van de bevolking tegen cholera. De storm heeft zeker twee miljoen mensen dakloos gemaakt en de scha de aan verwoeste huizen wordt op 750 miljoen gulden geraamd. Flitsen uit het buitenland MADRID. De Spaanse R.K. kerk, die sinds de dood van dictator Fran co officiëel het stilzwijgen heeft be waard, is zich weer openlijk met de politiek gaan bemoeien. De Spaanse bisschoppenconfex-entie kantte zich, zij het met een kleine meerderheid, tegen het ontwex'p voor een nieuwe gi'ondwet voor spanje, dat de voiige week is uilgèlekt. KOEWEIT-BAHREIN. Dc Iraanse premier, Jamshid Amouzegar, heeft, gezegd dat de olieprijzen in de toe komst zullen stijgen in overeen stemming met de kosten van de pro- duktie van andere energiedragers, „maar voor 1978 en het daaropvol gende jaar zijn er problemen die een verhoging van dc olieprijzen uitslui ten". COLOMBO. De regering van Sri Lanka heeft alle politieke belogingen in het land verboden. De reden is, dat zij de slaat veel geld kosten en veel schade aan eigendommen ver oorzaken, zo heeft een woordvoer- der van het ministerie van defensie maandag bekendgemaakt. Van diverse van deze auto's is in middels vastgesteld waar en wanneer ze zijn ontvreemd. De slagletters en de slagcijfers die vermoedelijk bij de vervalsing werden gebruikt, zijn in een door de politie niet nader ge noemde plaats in Zuid-Holland in beslag genomen. Het aantal Mercedessen met ver valste chassisnummers die in het hele land in beslag genomen worden neemt nog steeds toe. De hoofdver dachte K. is door de rechter-commis- saris in Middelburg in bewaring ge steld. M. zal woensdag voor de of ficier van justitie in lyiiddelburg worden geleid. DEN IIAAG, 29-11. De Consumen tenbond heeft zich uitgesproken te gen dc monopoliepositie, die het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) heeft bij het afnemen van dc rijexamens. Die monopoliepositie bestaat hier in, dat uitsluitend en alleen de exa minator van het CBR bepaalt of ie mand in aanmei-king komt voor een rijbewijs. Het CBR probeert na tuurlijk de beoordeling zo objectief mogelijk temaken, maar, aldus de Consumentenbond, iedei-een kent wel de verhalen, dat de ene exami nator heel wat schappelijker is dan de andei'e. Met de meeste rijschool houders is de Consumentenbond van ooi-deel, dat de opzet van het rijexa men moet worden veranderd. Het oordeel van één man mag niet lan ger bepalend zijn voor de uitslag, dat gebéurt bij andere examens ook niet. Een oplossing die de bond aan beveelt is de beoordeling mede over te laten aan de rij-instructeur, die beter in staat is dan de examinator om de rij vaa ledigheid van de kandi daat te beoordelen, omdat hij de kandidaat gedurende de hele" oplei ding heeft meegemaakt. De examinator van het CBR moet nu zijn oordeel vellen op grond van minder dan drie kwartier rijden, een momentopname, die ook nog ver tekend kan zijn door de examenze nuwen van de kandidaat. Samen met dc Stichting Salvador Allendc voert het NIVON twee Chi li-akties en wel dc adoptie van Chi leense gezinnen en gaarkeukens in Chili. Op deze manier geeft hel NIVON uitdrukking aan haar solidariteit met het onderdinktc Chileense volk en haar bezorgdheid over de situatie in Chili. De akties zullen gestimu leerd en gekoördineerd worden dooi de gewestelijke en federatieve be sturen, samen met het landelijke NIVON-apparaat. Giften kunnen worden gestort op gironummer 37873 ten name van NIVON-algc- meen onder vermelding „gaarkeu kens". Een gezin in Chili kan met f 150,- per maand rond komen. Het NIVON wil gezinnen van politieke gevangenen werklozen en slachtof fers van de junta adopteren. Het be drag voor een gezin wordt recht streeks op naam naar Chili overge maakt. NIVON is dc afkorting van het Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvricndcnwcrk. Het is een vrijwilligersorganisatie vcor vormings- en ontwikkelings werk niet 37.000 leden, verspreid over 110 plaatselijke afdelingen. DEN HAAG. 29-11. Een verhoging van de sigarcttcnprijzcn met vijftig eent per pakje zal blijvende schade veroorzaken in de tabaksindustrie. Dat schrijft de Stichting Sigaret tenindustrie aan de Tweede Kamer die dingdag een webontwerp behan dolt over verhoging van ünuelbela:-- ting en accijns op sigaretten Volgens de stichting heeft de vori ge prijsverhoging met een kwartje hel binnenlands verbruik doen dalen met zes procent en de verkoop heeft zich nooit hersteld. Die heeft zich gestabiliseerd op een niveau dat twee procent ligt onder het peil van '74 en '75. Iv n nieuw prijsverhoging /.al blij vendc schade toebrengen aan <le werkgelegenheid, aldus de stichting in een brief aan de Tweede Kamer De Consumentenbond zou verder graag zien, dat theorie en praktijk van elkaar worden losgekoppeld: eerst slagen voor theorie, dan pas beginnen met de praktische oplei ding. LONDEN. De nieuwe baby van de hertog en hertogin van Glouchester heeft de namen Davina Elizabeth Alice Benedikte gekregen, zo is van uit Kensington Palace in Londen meegedeeld. BANGKOK. Maandag maakte het Thaise blad „Bangkok World" mel ding van berichten volgens welke se dert vorige week woensdag in Laos duizend dorpelingen van de Meo- stam zijn gedood of gewond door bombardementen van de Pathct Lao. METZ. Lotharingen. Onder het vorwendsel dat zij een pex'ceel van een heksenvloek wilde bevx'ijden, heeft een „waarzegster" in Metz een huis van onder tot boven leeggehaald onder de goedkeurende blik van 'de bewoonster. PEDRINATE, Zwitserland. De Ita liaanse douane-beambte vond dat de boezem van de Italiaanse dame die om doorgang verzocht, iets te weel derig leek om echt te kunnen zijn. Hij had goed gezien: de -dame ver voerde in haar „beha juwelen ter waarde van 100 miljoen lire. VERENIGDE NATIES. Syrië is maandag akkoord gegaan met de verlenging voor zes maanden van het mandaat van de VN-vredesmacht op de Golan-hoogten, zo is uit welin gelichte kringen bij de Verenigde Naties vernomen. Het huidige man daat loopt aanstaande woensdag af. BRUSSEL. - Europese vissers ver liezen heel wat van hun vangsten omdat vrijwel alle landen (overigens ook de EG-Ianden) hun visserijzones hebben uitgebreid tot 200 mijl. Voor al de 200-mijlszones rond IJsland en voor de kust van Noorwegen komen de Europese vissers op verminderde vangsten te staan. JERUZALEM. Twintig hooglera ren van dc universiteit van Jerusa lem hebben maandag een beroep op alle intellectuelen en politici ter we reld gedaan om de kandidatuur van president Anwar Sadat van Egypte en premier Mcnachcm Begin van Is raël voor dc Nobelprijs voor dc vre de van 1978 te steunen. DEN HAAG, 28-11. Geldschieters en bemiddelaars noemen meestal een veel lager rentepercentage dan wat de mensen, die een lening aangaan in werkelijkheid moeten betalen. Dit is de Consumentenbond bij een steek proef onder 24 geldschieters en be middelaars in en om Den Haag ge bleken. Dc bond had de geldschieters of hun bemiddelaars gevraagd hoe veel rente moest worden betaald over een krediet van drieduizend gulden voor do aanschaf van een au to, terug te betalen in 30 of 36 maan delijkse termijnen. Zelfs de gemeen telijke kredietbank van Den Haag schilderde do rentelast veel te roos kleurig af. Zij noemde een renteper centage van 8,5 procent, terwijl in werkelijkheid 14 procent moest wor den betaald. Op 1 januai-i 1978 zal een nieuw Rijtijdenbesluit in werking treden. Het Rijtijdenbesluit 1971, dat al jaren aan veel kritiek onderhevig is, zal per- 1 januari 1978 door een nieuw besluit worden vervangen. Het kern punt bij het zoeken naar een nieu we regeling was, dat deze flexibeler zou moeten zijn ten behoeve van de bedrijfsvoering, in kombinatie met sociaal gunstiger diensttijden voor het rijdend personeel. Ondernemers kunnen informeren naar dit nieuwe rijtijdenbesluit bij de Algemene verladers- en eigen vervoerdersorganisatie, Roosevelt- plantsoen 3-4. Den Haag. Het besluit is ook te vinden in het Staatsblad nr. 547 van 21 september 1977. DEN HAAG, 29-11. De afdeling douane-i-echerche van de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst en de rivierpolitie van Rotterdam zijn knoeierijen van oliehandelai-en op het spoor gekomen, waardoor ver moedelijk voor vele miljoenen gul dens aan accijns op minerale olie is ontdoken. De opsporingen hebben ex- toe geleid, dat de douanerecherche in samenwerking met de Rottex-- damse rivierpolitie en plaatselijke gemeentepolitie een inval hebben ge daan in de kantoren van drie olie- handelax-en, te weten in Amstelveen, in Haarlem en in Amsterdam. Ook is een inval gedaan in een administra- tiekantoor in Zaanstad. MIDDELBURG, 28-11. Dc Middel burgse politie heeft maandag in een renovatiewoning in dc Middelburgse binnenstad het lichaam van een 76- jarigc man aangetroffen, die al vier weken dood in zjjn badcel lag. De man, J. Huijg, die pas in juni zijn nieuwe woning had betx-okken wenste geen contact met zijn buurt genoten. Een aanbod van een panne tje soep of wat eten werd altijd afge slagen". De man was wel eens vaker enkele weken van huis. Toch heb ben de buren de politie gewaar schuwd omdat ze vonden dat de heer Huijg wel wat erg lang wegbleef. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. T/m 17 december Gccrsdjjk „'t Oude winkeltje", kijk- en ver kooptentoonstelling op woensdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur. Dinsdag 29 november Zierikzee Bioscoop „Dc Concertzaal", 20.00 uur, Soldaat van Oranje. Huis van Nassau, 20.00 uur, aid. ABVA. Noordwellc Trefpunt. Zendingavond. 19.30 uur. Kcrkwervc Ver.-gebouw, 15.00 uur, bejaaiden- gymnastiek. De Voorkerk, 18.00 uur. Herv. Vrou wenver. „Martha". Donderdag 1 december Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, Ont spanningsavond (alle) bejaai-jden. Huis van Nassau. 20.00 uur. Regio nale Agrarische Kommissie. Oosterland Cafetaria Neffen d'Eule, 17.00 uur, Sinterklaasfeest be j a a rdensoos Bruinissc ,,'t Durps'uus", 20.00-23.00 uur, Vo gel vereniging „De Nachtegaal". Vrijdag 2 december Zierikzee Chr. Geref. Kerk. voorlichtings- avond over Zuid-Afrika. 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, toneelgroep Theater met De Spaanse Brabander. Bx-ogum, 20.00 uur, filmavond. Haamstede Camping „Duini-and": Donateurs- avond Jeugdsoos Big S. Ver.-gebouw, 19.30 uur, St. Nico- laasfeest O.B.S. „Prinses Ix-ene". Bruinisse ,,'t Durps'uus", 10.00-22.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". VerenigingsgebouwPostduiventen- toonstelling P.V. „Bruse Trekker", 19.00 uur. Gemeentehuis i*aadsvergadex-ing 20.00 uur Middelburg Provinciehuis, 14.30 uur, vergade ring koxnmissie advies en bijstand voor de streekplannen. Zaterdag 3 december Zierikzee Concertzaal, 14.00 uui-, Zeeuwse mid dag voor de bejaarden. Bruinisse ,,'t Dux-ps'uus", 10.00-22.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". VerenigingsgebouwPostduiventen- toonstelling P.V. „Bruse Tx-ekker", 14.00 uur. Zondag 4 december Zierikzee Jeugdsoos Brogxim, 15.30 uur, toneel „Sintei-klaas en zijn Pieten". Dinsdag 6 december Kerkwerve Vex-.gebouw, 14.30 uur Bejaardensoos Bruinissc Ned. Hervormd Ver.gebouw, verga- dex-ing-ruilavond „Philatelica", 19.00- 20.00 uur juniox-en, 20.00 uur senio ren. Donderdag 8 december Zierikzee Huishoudschool, woningadvies. Huis van Nassau. 19.30 uur, fraktie- vergadering PvdA over gemeentebe groting. Zaterdag 10 december Bovenzaal „Huis van Nassau", 15.00 uur-22.000 uur, duivententoonstel- ling „Zierick". Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Rode Kruis. Dinsdag 13 december Zierikzee 's Landskanier, 14.00 uur, algemene ledenvergadering waterschap Sthou- wen-Duiveland. Vrijdag 16 december Kerkwerve Schoolgebouw, 20.00 uur. Ouder avond O.B.S. „Prinses Irene". Maandag 19 december Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering tennisclub Zie rikzee. Woensdag 21 december Middelburg Provinciehuis, vergadering advies kommissie zuivex-ingsbeheer. 14.00 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. tiaar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Hotel Bom: Vergadering „Pomona", 19.30 uur. Nieuwcrkcrk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Duivel and. Bruinissc Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, pakjesavond vrouwenver eniging „Helpt Elkander". Woensdag 30 november Zierikzee Gerei', kerk, bovenzaal, 19.00-19.30 uur, Vesperdienst. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bozorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2