m mnmm Toeristisch bezoek Zierikzee schept problemen voor verkeer Bouwplaats van pijlers in Oosterscheldedam op korte afstand van de sluitgaten I PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Loopstraten" hebben goed gefunktioneerd Schietpartij in bar Hulpbrug van Westenschouwen naar werkeiland /Heeft U nog een\ goed BANKSTEL moor... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii jen bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 november 1977 134ste jaargang: Nr. 22210 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per Jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Ver gade ring VVV Renesse Vooruit ZIERIKZEE, 29-11. In de aanbiedingsiiota van de be groting 1978 voor de gemeente Zierikzee, wordt in een afzonderlijk hoofdstuk ruime aandacht besteed aan de verkeerssituatie in en rond de stad. Hoewel het enorme toeristische be zoek aan Zierikzee - volgens het kol lege - is toe te juichen, schept het voor de plaatselijke verkeerssituatie een scala problemen. Van de zijde van het waterschap Schouwen-Duiveland en óók van de zijde van de gemeente, is er bij het kollege van g.s. op aangedrongen er de rijksoverheid nadrukkelijk op te wijzen dat de verkeerssituatie op Rijksweg 18 onhoudbaar dreigt te worden. Er zijn dit jaar verschil lende ongelukken met dodelijke af loop te betreuren geweest. Ook bij de behandeling van het landelijk struktuurschema Verkeer en Vervoer is er vanuit de gemeenteraad ge wezen op de gevaarlijke situatie op bovengenoemde rijksweg. Als gevolg van het toenemende za ken- en rekreatieverkeer op de Mid den-Zeelandroute is het kollege van mening dat aan een rijbaanverdub beling (vierstrooksweg) van de weg Hellegatsplein-Zierikzee niet te ont komen zal zijn, terwijl men voor de weg Zierikzee-Goes het predikaat „autoweg" noodzakelijk acht, waar door aan deze weg voorzieningen voor het langzaam verkeer zullen moeten worden getroffen. De betref fende wegverbeteringen c.a. komen respektievelijk voor rekening van het Rijk en de provincie. Verder acht het kollege het nood zakelijk dat t.b.v. de provinciale weg Zierikzee-Serooskerke, gelet op de verkeersfrekwentie in vooral het hoogseizoen, maatregelen worden ge troffen. Het vrijmaken van langzaam ver keer en de aanleg daarvoor van pa rallelwegen, kan voor deze (toekom stige rijks)weg wellicht uitkomst bie den. Ook deze voorzieningen komen niet voor rekening van de gemeente Zierikzee, doch acht het kollege voor de verkeersstromen van, naar en langs Zierikzee en voor de verkeers veiligheid van groot belang. Voor de vanuit deze regio op de randstad Holland gerichte verkeers stroom wijzen b. en w. op de opstop pingen die zich tijdens de spitsuren dagelijks voordoen op de rijksweg bij Mijnsherenland en Zuid-Beijerland ten zuiden van de Heinenoordtunpel. MIDDENSCHOUWEN. Maandagmid dag reed J. A. L. uit Nieuwerkerk met zijn auto over de Florisweg. Toen L. de Heuvelsweg wilde over steken, werd hij geschept door een auto, bestuurd door C. V. uit Brou wershaven. V. raakte licht gewond en moest voor een kleine behande ling worden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis. De beide auto's werden zwaar beschadigd. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) De kapaciteit van deze weg is nu reeds onvoldoende. Loopstraten In de aanbiedingsnota wijst het kol lege er verder op dat de „loopstra ten" dit jaar goed gefunktioneerd hebben. Men is van mening dat het voetgangersgebied vooral in de zo mermaanden niet meer is weg te denken. Door het nog steeds toene mende bezoek aan Zierikzee achten b. en w. zelfs de vraag gewettigd of niet moet worden gedacht aan de in stelling van een meer permanent voetgangersgebied en/of winkelpro menade. De verkeerskommissie en ook de ondernemerscentrale kunnen hierover nader advies uitbrengen. Men is van mening dat afsluiting van één of meer straten gedurende het gehele jaar welhaast onontkoombaar zal zijn. B. en w. wijzen erop dat de mid denstand, ondanks de aanvankelijk geuite bezwaren, anders over de „loopstraten" is gaan denken, gezien het feit dat men dit jaar voor het eerst een braderie heeft georgani seerd. Een volgend jaar zal moeten wor den bekeken of deze braderie in alle straten kan worden gehouden, omdat gebleken is dat niet elke straat zich hiervoor leent. Samenhangend met het verkeers arm maken van de binnenstad, is het goed bereikbaar maken van het hart van de stad voor de fiets-. Door het uitdijen van Zierikzee in westelijke richting, is de binnenstad op grotere afstand komen te liggen voor de be woners in Poortambacht. Een goede fietsroute wordt daarom door het kollege onmisbaar geacht. Met de stedebouwkundige is men in overleg getreden aangaande de planologische bestemming ten behoeve van de aan leg van een fietspad langs de Laan van St. Hilaire. ROTTERDAM, 29-11. De Rotter damse politie heeft maandagavond laar een 32-jarige Turk aangehou den, die een uur daarvoor in een bar in de Joseflaan een paar scho ten uit een pistool had gelost. De ko gels waren bedoeld voor zijn 34-ja- rige ex-vriendin, met wie hij ruzie had gekregen. De man begon eerst te smijten met flessen, glazen en as bakken en trok vervolgens het vuur wapen. Doordat de vrouw tijdig wegdook, bleef zij ongedeerd. De Turk kon worden gearresteerd in het Dijkzigtziekenhuis, waar hij zich liet behandelen wegens snij wonden aan een hand. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's KERKWERVE. De raad van Midden- schouwen besloot vorige week om de Nederlandse Hervormde-kerk in Kerkwerve aan te melden voor de Advertentie DEN IIAAG, 28-11. Rijkswaterstaat lieeft in overleg met cle aannemersconibinatie besloten de pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschelde te bouwen in één van de twee bestaande bonwdokken achter het vol tooide ilamvak in de Oosterscheldemondinjj;. Dat is dus op korte afstand van de stroomgeulcn, waarin zjj geplaatst moeten worden. De ringdijken voor deze bouwdokken zijn enkele jaren geleden al aangelegd. Men wilde daar de caissons bouwen, waarvan toen nog sprake was voor de afslui ting van de Oosterschelde. Het alternatief om de pijlers in de toekomstige bekkens van de schut sluizen in de Philipsdam te bouwen is nu vervallen, hoewel dit voordelen zou hebben voor de reisduur van het personeel van de aannemers. Maar als men voor deze plaats gekozen had zou het tijdstip van voltooiing van de werken (1985) in gevaar zijn gekomen. Bovendien zou het hef- schip steeds het lange traject naar de Oosterscheldemonding moeten af leggen en voor het transport van el ke pijler de Zeelandbrug moeten passeren met alle risico's van dien. Minister Westerterp heeft hierover overleg gepleegd met minister Boer- sma van Sociale Zaken. De bewinds lieden hebben afgesproken dat zij in overleg met de aannemerscombinatie en de vertegenwoordiging van de werknemers zullen nagaan hoe de gevolgen van dit besluit voor de ar beidsmarkt, zo goed mogelijk kun nen worden opgevangen. Het noordelijke bouwdok achter het damvak Geul in de Oosterschel demonding zal nu klaar worden ge maakt voor de bouw van de 83 pij- Iers die nodig zijn voor de doorlaat- openingen. Eerst zal men de ringdijk afmaken, daarna de ontgraving voltooien en het bouwdok droogpompen. Men krijgt dan een werkoppervlakte van w50 ha. op 16 meter onder de zeespie gel. Het bouwdok zelf zal door dij ken in vier compartimenten worden verdeeld. Dat is nodig om de bouw van de pijlers in fasen te kunnen uitvoeren. Als de pijlers in één com partiment klaar zijn, kan dit vak worden opengemaakt om de pijlers naar buiten te brengen, terwijl men in de andere droge compartimenten nog pijlers in aanbouw heeft. Grootste meubelcentrum van de eilanden debodem hebben gestaan, maar later zijn verwijderd toen voor een door laatbare dam werd gekozen. De brug komt dertien meter boven de zeespiegel te liggen. Zowel op Schou wen als op het damvak moeten op ritten voor deze brug worden aan gelegd; op het damvak zal die oprit over de dam van de buitenhaven ko men te lopen. Al deze werken moe ten eind volgend jaar klaar zijn, zo dat men begin 1979 met de bouw van de pijlers in het bouwdok kan begin nen. De totale kosten voor het af maken van het bouwdok, de bema ling en inrichting en voor de brug met opritten is begroot op ongeveer f 150 miljoen. Hulpbrug Piekjaren Hel bouwdok wordt met de wal verbonden door oen ongeveer drie kilometer lange en zeven meter bre de stalen hulpbrug, die vanaf Wes tenschouwen naar het werkeiland Neeltje Jans komt le lopen aan de noordelijke punt van het damvak. Vandaar kan trien verder naar de bouwput rijden. Deze stalen hulpbrug wordt ruim een kilometer ten westen van de as van de toekomstige Oosterschelde dam in zee gebouwd. Zij krjjgt over spanningen van 145 meter en komt te rusten op stalen buisvormige pij lers. Men zal hiervoor onder andere de pylonen van de kabelbaan gebrui ken die al eerder in de Oosterschel- monumenienlijst. De restauratie van deze kerk baart de gemeente nogal wat zorgen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vanaf 1979 zal de bedrijvigheid ge staag toenemen waarna in de piek jaren van het werk aan dc pijlers, 1980, 1981. on 1982, er ruim duizend man Iegelijk werk hieraan zullen hebben. Ze kunnen dus over land en dc hulpbrug naar het werk worden gebracht. Bijzonder aandacht zal worden besteed aan de arbeidsvoor ziening. Gestreefd wordt naar het aantrekken van personeel uit gebie den met een grote arbeidsreserve. Men wil geen spanningen op de Zeeuwse arbeidsmarkt teweegbren gen. Ilct tewerkstellen van zoveel men sen btf dit omvangrijke werk zal ge regeld worden in overleg tussen so ciale zaken, rijkswaterstaat en de aannemers. De goede zaak wint op den t duur altijd. W47 pt BILT Verwachting tot woensdagavond; 's Nachts minder koud Overwegend droog met vrij veel be wolking en hier en daar mist; zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen; minimumtemperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland; maxima van 3 in Limburg tot 7 graden aan de kust. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0-4. Min.-temperauur: omstreeks 1 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B, Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33 Maan op 20.57, onder 11.24 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.32 Maan op 22.00, onder 11.55 Laatste kwartier: 3 dec. (22.16) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 nov. 5.42 17.58 11.33 23.42 1 dec. 6.10 18.32 12.09 Doodtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In het rustige weer van de af gelopen dagen komt woensdag nog weinig verandering. Een hogedruk- gebied in de omgeving van Ierland neemt iets in betekenis af, maar ver andert weinig van plaats. Wel krijgt het een uitloper in noordelijke rich ting. Oeeaanfronten, die over de Noordzee naar onze omgeving door dringen, hebben daarbij veel van hun aktiviteit verloren. Ze veroorzaken in onze omgeving wolkenvelden, maar neerslag van betekenis wordt hieruit niet verwacht. De aangevoerde lucht is geleidelijk vochtiger geworden, zodat er zich tij dens opklaringen in de nacht en och tend hier en daar mist kan vormen. Het zal in het algemeen minder koud worden, dan de afgelopen twee nach ten. Maandagavond konden de tem peraturen in Brabant bij heldere he mel en weinig wind plaatselijk nog tot min zes graden dalen. U bent van harte welkom. NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. m. Otm- v OUDDORJ» MASSAMARKT. TEE 01B7R- m4-1266 1-1260

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1