V e toekomst van de rechtshulp Mens is zes miljoen dollar waard De hyenahond VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! uit te sterven ERIC DE NOORMAN bezorger te ELLEMEET INGEZONDEN STUKKEN Zes specialisten op verschillende juridische terreinen hebben hun medewerking verleend a an de b(j gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Nederlandse Orde van Advocaten verschenen bundel onder de titel „De toekomst van de rechts hulp". De samenstélers hopen met deze uitgave een positieve bijdrage te le veren aan de oplossing' van een aan tal problemen, rond de sterk toene mende behoefte aan rechtshulp, de veranderingen in het huidige en toe komstige beleid en de diskussie rond de voorbereiding van de nieuwe Wet op de Rechtshulp. Op alle gebieden van ons maat schappelijk bestel komt de stijging van de behoefte aan rechtshup tot uitdrukking. Niet alleen stelt dc ju ridische begeleiding van het be drijfsleven meer en andere eisen dan voorheen, wellicht belangrijker is de mate waarin de behoefte aan meer sociaal gerichte rechtshulp voor ad- vokaten en deurwaarders .,pro deo" wordt verleend aan on- en minver mogenden. Toeloop De enorme toeloop naar webwin kels, bureaus voor rechtshulp, advo- katenkollektieven e.d. heeft de be hoefte aan sociale rechtshulp, juist in het adviserende en voorlichtende vlak overduidelijk aangetoond, en men kan gerost spreken van een wa re „rechtshulp-explosie''. De be hoefte aan rechtshulp in alle vormen stijgt. In de traditionele rechtshulpverle- nirrg heeft de advc-katuur altijd een bepaalde gevallen zelfs een monopo- centrale plaats ingenomen, en in Liepcsitie. Mr. J. J. van Wessem, voormalig Deken van de Ned. Orde van Advocaten, pleit in de bundel vcor uitbreiding van deze monopo liepositie tot ale rechtsprekende colleges en ook mr. W. Haak, raads heer aan het Hof te Amsterdam, veert in zijn hoofdstuk over de toe komst van de rechtshulp en de (on afhankelijke) rechter aan, dat de huidige verplichte procesvertegen woordiging tenminste gehandhaafd dient te blijven en hij kan zich zijn taak in de proces gang zonder een deskundig raadsman nauwelijks voorstellen. Prof. mr. C. J. van Ze ben, hoogle raar burgerlijk recht te Utrecht, geeft in de bundel een uitvoerige uiteenzetting over de opleiding tot advokaat en de mogelijkheden tot Voor 50 jaar ADVERTENTIE. Zeldzaam koop je: prachtig zwaar massief eiken hout salon ameublement, 2 club fauteuils en 4 stoelen met fraai ge bloemde moquette fonkelnieuw door vervoer iets beschadigd, doch niet te zien prijs f 165,nu f 115, NIEUWERKERK. Na de lange winteravonden zijn aangebroken, kan het zijn nut hebben erop te wij zen, dat ook in deze gemeente gele genheid bestaat, de avonden te kor ten, door gebruik te maken van de reizende bibliotheek van den Protes tantenbond. Z1ER1KZEE. De Concertzaal-bio scoop geeft deze week De tante van Charlie, een overbekende klucht met Syd Chaplin, Charlie's broer in de hoofdrol, dan is het één der grootste lachsuccessen van het witte doek. ADVERTENTIE Een nieuw rijwiel nu thans f 48,Binnen- en buiten banden f 1,10, f 1,75; Carbidlamp f 2,95. NOORDWELLE. In de goed gevul de zaal van mej. v. d. M. werd on langs door een gezelschap Beiersche muzikanten een uitvoering gegeven. Dat de zeer mooie muziek en zang nummers in den smaak vielen, be wees hel na elk nummer gegeven applaus. BRUINISSE. Niettegenstaande de zware mist van Zaterdag het scheep vaartverkeer zoo goed als stil gelegd had, heeft de tramboot de reis naar Numansdorp en terug met een mini mum vertraging tweemaal volbracht, hetgeen een bijzondere prestatie ge noemd mag worden. ELKERZEE. Men wil zich ook in onze gemeente toeleggen op de teelt van druiven en fijne groenten. Voor den heer J. S. zal er te Scharendijke een broeikas gebouvjd worden. AVERTENTIE. Invitatie-bal American Bandzaterdag 26 no vember 8 uur in „Juliana" met me dewerking van „Die Baxerschev Welttourist". studio en toelating tot de baie in de toekomst. Mr. J. H. Beekhuis, voorz. van het Gen. van Bedrijfsjuristen, gaat uitvoerig in op de vraag óf, en zo ja, hoe juristen in dienstbetrek king eventuele tegenstrijdige belan gen kunnen behartigen. De kritiek Mr. G. J. Wiada, oud-pres. Hoge Raad, houdt zich in de inleiding van het boek bezig met de kritiek op de advocatuur, cfie de stijgende behoef te aan rechtshulp en de gevarieerde vormen waarin deze zich openbaar de, niet adequaat zou hebben opge vangen. Met dc vragen rond deze problematiek houdt zich in de nieu we bundel bezig mr. F. H. van dei- Burg, in een hoofdstuk „Rechtshulp als maatschappelijk en politiek pro bleem". Hij stelt o.a. dat ook waar rechtshulp van een advocaat niet door de wet is voorgeschreven, de verkrijging van deskundige rechts hulp voor iedereen mogelijk dient te zijn. In het boek uit mr. J. J. van Wes sem zijn bewondering voor de wets- winkefliers, medewerkers aan advo- catenkollektieven en andere redhts- helpers, die zich de laatste jaren voor verbetering van de rechtshulp voor de zwakkeren in de samenle ving hebben ingezet. „De toekomst van de rechtshulp" wordt uitgegeven door W. E. Tjeenk Wilink b.v. en is in de boekhandel verkrijgbaar. Haas bijt jager AMIENS, 26-11. In Harton- ville bij Amiens in het noor den van Frankrijk heeft een haas een jager gebeten. De hoefsmid van het dorp, Maurice Cauet, had het dier Zondag aangeschoten met zijn eerste schot, maar gemist met het tweede. De gewonde haas draaide zich halverwege om en kwam op de jager af. Cauet wierp zich op de grond om het dier te pakken, maar werd krachtig in een duim gebeten. De haas eindigt toch als ha- zepeper, maar de snoodaard heeft zich onder- doktersbe handeling moeten stellen. Bo vendien is bij zijn duik naar de haas, zijn geweer bescha digd. TEI AVIV. Israel heeft vrtfdag- olie aangeboord aan de kust van de Golf van Suez in bezet Egyptisch gebied van de Sinai, zo heeft de Is raëlische minister van energie, Yit zhak Modai, vrydag meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssekretaris Hen driks (volksgezondheid) voelt niets voor de suggestie, de pijnstillers uit het ziekenfondspakket te lichten. De Nederlandse Christelijke Drogisten- bond had hier gevraagd, zulks ter besparing van de kosten van de ge zondheidszorg. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de 17-jarige bijrijder A. C. S. uit de Maasstad aangehouden. De jongeman heeft bekend de afge lopen vier maanden een groot aan tal vrouwen in de wijk Pendrecht te hebben aangerand. De vrouwen wa ren tussen de 19 en 54 jaar oud. HILVERSUM. Staatssekretaris J. P. M. Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne is benoemd tol voorzitter van de Katholieke Radio Omroep als opvolger van de heer Th. J. Loerakker. De benoeming werd vrijdagmiddag een feit in de be stuursvergadering van de K.R.O., nadat men kennis had genomen van een unaniem advies van de onderne mingsraad van deze omroep. AMSTERDAM. Het hoofdbestuur van de Vereniging voor openbpar onderwijs heeft met „verbazing en verontrusting" vastgesteld dat in het ontworp-regeerukkoord van C.D.A. cn V.V.D. nog slechts ge sproken wordt over experimenten ten aanzien van de integratie van kleuteronderwijs en gewoon lager onderwijs. T erracota-beeld van Minerva gevonden ROME, 26-11. Italiaanse oudheid kundigen hebben met de vondst van een levensgroot Terracota-beéld van Minerva, de godin van de wijs heid, een van de belangrijkste ont dekkingen van de laatste jaren ge daan. De godin werd vorige week, samen met de stukken van 50 andere beel den, uit een grol op 30 km ten zuiden van Rome gehaald. Het gebied staat bekend als de heilige stad Lavinium. Op enkele honderden meters afstand ligt wat het graf wordt genoemd van Aeneas, dc mythologische Trojaanse held die beschouwd werd als de in- direkte stichter van Rome. „De beelden zijn van een uitzon derlijk goede kwaliteit en ongewoon verfijnd in de artistieke details",'hl- dus archeologen van het Romeinse instituut voor oude topografie. ZIERIKZEE. Wat is een mens waard? Als men alleen maar afgaat op zijn inhoud aan mineralen fosfor, kalk enz.) dan is een mens een paar luttele guldens waard. Maar, als men, zo zegt de Amerikaanse bio chemicus Morowitz, (aangehaald uit een artikel vanProf. Zwilling van de Heidclbergse universiteit) nagaat wat zyn organisme kan fabriceren aan hormonen, eiwitten, kernzuren etc. dan komen wij tot heel andere cijfers. »>- Volgehs, de Amerikaanse katalo- gus, zou hef door de mens gefabri ceerd haemoglobine (rode bloed- kleurstof) S 2,95 per gram kosten, trypsine, een belangrijk eiwitontle- den ferment uit de alvleesklier 36 per gram, kristallijn insuline (hor moon ter beheersing van het bloed suikergehalte) S 4.750 per gram. Ver der vinden wij dat de prijs van al- calische fosfatase (eveneens een fer ment of enzym) gesteld mag worden op S 225 per gram en van menselijk DNA (het erfelijkheidsmateriaal) op 8 768 per gram. Een zware schock trof Morrowitz toen hij er achter kwam hoeveel de prijs per gram van het follikelstimulerend hormoon (om de eitjes in de eiblaasjes rijp te ma ken) wel kon zijn. Hij kwam op een prijs van niet minder dan 8 4.800.000! Verder rekenend kwam hij tenslotte tot de bijkans ongeloofwaardige prijs van zes miljoen dollar van do mens! Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het j kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer Jj| J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, B J na kantoortijd (01119) 660. ZIEUIKZEE. Weer staal een dier soort op de nominatie uit te sterven: de hyacnahond, Lycaon pictus. Dtt mooie dier is een hondachtig roof dier (geen hyaena!), gekenmerkt o.a. door het bezit van vier tenen aan elke poot. Reich, ecu dierkundige van de universiteit „van Yale, heeft onlangs gemeld, dat' nog 260 hyaenahonden in het 182.000 km- grote Krüger Park (Zuid-Afrika) te vinden zijn en in het Kalahari-Gemsbok Park met een oppervlakte van 9.000 km- nog slechts een roedel, oorspronkelijk betaande uit extra exemplaren. Blijkbaar ligt dit aantal beneden de limiet om te overleven. Verder heeft Reich in het zuidelijke deel van het Krüger Park de resten gevonden van tenminste drie hyaenahonden als slachtoffer van de leeuw. Dit is volgens hem het eerste beschreven geval van hyaenahonden die door leeuwen zijn gedood. Waarom de hyaenahonden zo in aantal achteruit zijn gegaan kan behalve de aanwe zigheid van te weinig wild ook te wijten zijn aan de konkurrentie der crocuta's, een vrij grote soort hyae na. Het oorspronkelijk verbreidings gebied van dc hyaenahond is het ge bied ten zuiden van dc Sahara, waar voor hen destijds volop voedsel was. Nu is het anders geworden, niet al leen wat het voedsel betreft maar ook wat de hond zelf betreft. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 29 NOVEMBER NED. De E.O. begint haar uit zending Kmet het jongerenprogramma Windkracht 16 met het thema: Houd je van jezelf. Vervolgens dc zesde aflevering uit de serie De Bijbel open. In deze aflevering is te zien wat de Italiaanse professor Mat thias in het laboratorimu heeft be reikt met de door hem opgegraven kleitabletten. Daarna een Japanse natuurfilm onder de titel Een korte maar mooie zomer. Dc Japanners gingen .naar Alaska om aldaar de maand juni te beleven. Verder wordt aandacht beteed aan de kunst matige hitte van de oliepijpleidingen. Een temperatuurverhoging die des astreus is voor het milieu. Enkele geelelijke liederen worden daarna gezongen vanuit de Oude Kerk te Zwijndrecht in het programma Van U wil ik zingen. Na de aktualiteit en- rubriek. Nader bekeken zet de NOS de uitzending voort. Allereerst wat achtergrondinformatie van politieke ontwikkelingen in Den HaagVan daag. "Daarna Oten hoe zit hel nou mei Sien waarin drie onderwer pen: de nieuwe antidiskriminatie- wetgeving, interview met Alice Schwarzer en vrouwenbesnijdenis. De vrouw speelt tevens een hoofdrol in de ielevisiekomedie Het marsepei nen varken waarin een oude vrouw aan de rechter opbiecht hoezeer de diefstal van een marsepeinen var kentje haar leven heeft beïnvloed. NED. IJ: Een van de vele met uit sterving bedreigde diersoorten is de schildpad. In de dokumentaire Alles over schildpadden wordt aandacht besteed aan de bewoners van Kosy Bai die alles doen om deze diersoort in stand te houden. Vervolgens een muzikaal programma rond de pojm- larie George Baker Selection. Dc Selection zingt de suksesvolste num mers van de afgelopen tien jaar. Marja, Una Paloma Blanco, Morning Sky en enkele andere liederen. Daarna het blijpel „Hou jij nou van mij of ik van jou" gespeeld door het akteursechtpaar Luc Lutz en Simone Rooskcns. Het is het verhaal van een slechte detectiveschrijver, die onverwacht sukses krijgt cn daar door zich ten onrechte een hele Piet begint te voelen. Na een flinke ruzie komt hij weer tot. zijn positieven. Tenslotte dc aktualiteitenrubrick Aktua TV. DINSDAG 29 NOVEMBER NED. I: 11.30 en 14.00 Schooltele visie: 18.15 Tcleac: 18.45 Dc fabel tjeskrant; 18.55 Nieuws: 10,05 Wind kracht 16; 19.30 Dc Bijbel open: 20.00 Een korte, maar mooie zomer: 20.25 Vkin U wil ik zingen; 21.00 Na der bekeken; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Ol en hoe :>t hel nou mei Sien?; 22.45 Hel marsepeinen varken; 23.15 Journaal. NED. II: 1S.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 10.05 Alles over schildpad- Hel land der witte mannen W Woensdag 7 december 1977 hoopt onze geliefde tante M. J. DE BRUIJNE t 80 jaar te worden. y Gelegenheid haar te feliciteren op zaterdag 3 de cember a.s. om 8 uur in restaurant „Rietnissc". Oude Mooi weg 11 te Renesse. Neven en nichten Renesse, Luieweg 2. A Heden overleed mijn geliefde vader JOHANNES KRIJGER in de ouderdom van 82 jaar NELLA KRIJGER Middelburg, 25 november 1977 Oude Vlissingseweg 103-105 De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 29 no vember a.s., te 14.00 uur, op de begraafplaats te Brou wershaven. Heden overleed onze nijef JOHANNES' KRIJGER in de ouderom van 82 jaar Familie J. d. VELDE Brouwershaven. 25 november 1977 Poortdijkstraat 25 Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde broer, zwager en oom MARINUS DAVID FRANKE op de leeftijd van 58 jaar Noordgouwe: C. J. TIMMERMAN-FRANKE J. TIMMERMAN J. G. TIMMERMAN Middelburg: J. VALENTIJN-TIMMERMAN C. VALENTIJN KARIN, CLAUDIA Noordgouwe, 25 november 1977 Donkereweg 30 Correspondentie-adres J. Timmerman, Pauwstraat 7, Noordgouwe De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 29 no vember a.s., om 14.00 uur, te Noordgouwe, voorafgegaan door een rouwdienst in het Hervormd Verenigingsge bouw. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onze geachte werknemer, de heer oud 58 jaar M. D. FRANKE Bestuur en directie van het Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek Zierikzee, 25 november 1977 Uit ons midden is weggenomen onze medewerker M. D. FRANKE op de leeftijd van 58 jaar Zijn heengaan heeft ons diep getroffen. De personeelsvereniging van het Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek Zierikzee, 25 november 1977 21 Zo hard zc kunnen lopen ze op de be schermende bosrand toe en even later duiken zc hijgend tussen de struiken. „Ziezo", grijnst Svcin. nadat ze een beetje op adem zijn ge komen. ..dat hebben we er netjes afgebracht, Noorman, door je machtige toverkunst zo gezegd' „Liggen!" snauwt Erie eensklaps en op het zelfde ogenblik horen ze een licht gekraak van takken in de nabijheid. Er blijken mensen in hun richting te naderen. Zich zo Klein mo gelijk makend, kruipen de Noren haast ge luidloos in het struikgewas weg. Met bezorgd heid vraagt Erie zich af of zo gezien zijn en of het misschien de vijanden van do kleine mannen zijn die daar naderen. den; 19.30 George Baker Selection; 20.00 Journaal; 20.25 Hou jij nou van mij of ik van jou?; 22.15 Aktua TV; 23.05 Journaal. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Herveld en Slijk- Ewijk: J. Overduin, Rilland-Bath. Aangenomen naar Oudkcrk en Roodkerk (part-lime toez.): H. Poel stra-Gunster, Wapservcen. Gereformeerde Kerken Beroepen Ie Dordrecht (part-time): E- Diemer Gzn.. kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Na- gelc-Tollebeck: drs. H. A. Marsman, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; tc Wolvcga: J. G. .1. van Echten, Bunschoten-Spaken burg. Bcroepbaarstelling: Door dc klas- sis Zwolle is preparatoirgeëxami- ncerd cn beroepbaar gesteld: drs. H. A. Marsman, Tarwchof 21, Nagcle. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Aangenomen naar Hengelo (O.): W. H. Louwcrse. kand.. Apeldoorn. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Damwoude: A. Bij kerk, Anltcn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen Ie Kalamazoo (V.S.): J. van Haaren. Amersfoort; te Katwijk: J. Mijnders, Ridderkerk. Bedankt voor Randburg (Zuid- Afrika): J. W. Verweij, H. I. Am bacht. Ncd Hcrv. Kerk - Ooslcrland OOSTERLAND - Tijdens de op donderdagavond gehouden gemeen- tcavond in dc „Voorkerk" van d<T Ned. Herv. Gemeente, werden onder meer kerkcraadsverkiezingcn gehou den. In de vakature van ouderling- kerkvoogd Kinassen werd gekozen dc heer P. Bal M.A.z. In de vakature ouderling-kerkvoogd Matth. SI een- poorto: de heer J. J. van dor Maas. Voor de vakalure diaken Brekel- mans: dc heer J. M. don Haan; in de vakature ouderling Daleboul werd gekozen do heer TI. van der Werf. en voor dc vakature ouderling Ouwëns: dc heer A. L. Tsia. Natuur- en dierenbescherming Wij leven in een tijd waarin men gelukkig steeds meer aandacht gaat besteden aan milieuverontreini ging, natuurbescherming en derge lijke zaken. Als liefhebber probeer ik ook al twintig jaar praktische dierenbecherming tc bedrijven. U weet wel hoe moclijk het vaak is voor dierentehuizen (vooral voor zwerfdieren). Daarom is het nodig dat dit beschermende werk wordt voortgezet; waar moeten deze dieren anders blijven? Ook de overheid kon zich het lol van de zwerfdieren wat meer aan trekken door oen fatsoenlijk dieren tehuis te bouwen voor Schouwcn- Duivcland cn wat meer subsidies aan dierenbeschermingsorganisaties te geven. Misschien dat Sint Nicolaas iets aan de dierenscherming doet voor Schouwcn-Duiveland. Van dc ge meente Zierikzee gaven ze ook een bedrag van tien gulden. Licht mee genomen: volgens mij zijn de ge meenten aansprakelijk voor dc zwerfdieren. Dicrenbeschermingsor- ganisaties zijn liefdadigheidsinstel lingen. Zij moeten hun werk uitvoe ren van giften van de mensen. Daar om is daadwerkelijk dit werk ook zo belangrijk. Wat leeft cn groeit vraagt onderhoud al is het nog zo hoog be jaard. Daarom doen wij met vrij moedigheid een dringend beroep op allen ons te helpen in ons moeilijk en prachtig werk voor hel weerloze dier. Evenals een kind vraagt een dier om liefde en begrip. Laten wij dc natuur niet vernietigen door rc- kreatic en jachthavens. Laat onze kinderen later ook van de natuur en de dieren genieten. Heeft u ook eer bied voor al hetgeen wat leeft, groeit on bloeit. Wordl u ook lid van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren? Eendracht maakt macht. Voorzitster mevrouw Nieuwenhui- zc. Serooskerke. Telefoon (01117) 483 van de werkgroep van Schou wcn-Duiveland van dc Nederlandse Vereniging tol Bescherming van Die ren afdeling Noord- cn Midden- Zeeland. Hulp inspektcur li. J. Doncmau. Vnrrcmarkl 4. Zierikzee. Tel. (01110) 3433.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 6