EIGEN KLUBGEBOUW VAN SPORTVERENIGING RENESSE KWAM VELE AKTIVITEITEN TEN GOEDE Geslaagde eerste uitvoering in Oosterlands nieuwe dorpshuis Zware sneeuwval in noord-Italië STREEKNIEUWS Dialectendag eiken bankstellen voor 1995- deurloo Sigarettenrook heeft zeshonderd schadelijke stoffen Najaarsvergadering van de watersportvereniging „Brouwershaven' VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD RESERVE-BEZORGER Toenemend aantal leden Menselijk skelet op strand bij Westkapelle Inkrimping van personeel Rabobanken 4 REISESSE, 26-11. Met het realiseren van een eigen klubgebouw, wat nu één jaar in gebruik is, is een be langrijke bijdrage geleverd aan een verhoging van de verenigingsaktiviteiten, een toenemend ledenbestand en het verbeteren van de sfeer in de vereniging. Dit zei de voorzitter de heer A. F. v.d. Roest van de sportvereniging Renesse in z\jn openingswoord tot de in de kantine op het sportpark gehouden ledenvergadering. In het afgelopen jaar werden \al- rijke aktiviteiten in de kantine ge organiseerd zoals jeugdkontaktmid- dagen, klaverjas- en bingoavonden en een mosselavond. Duidelijk stel de de voorzitter, dat men in de toe komst af moet van de strafzaken. In het seizoen 1976-1977 werden vijf spelers door de strafcommissie van de afdeling bestraft, wat eigenlijk vijf strafzaken te veel was, zei de voorzitter. Binnen de lijnen staat niet alleen goed gedrag tegenover de spelers in het eigen team, maar ook tegenover de tegenstander. Met elkaar moet men op plezierige wijze sport be drijven, en daar moet iedere voet baller begrip voor opbrengen. Onder leiding van de heer J. v. d. Hoek werd het oude kleedlokaal weer keurig in orde gebracht waar door het naast opberg-ruimte tevens dienst kan doen als kleedgelegen heid bij toernooien. Het camping- toernooi was weer uitstekend ge slaagd, evenals het door de jeugd- kommissie georganiseerde toernooi voor B-junioren. Dank bracht de voorzitter aan de klubblad mede werkers, de jeugd kommissie, de ell- talkommissie, de campingvoetbal- kommissie, de lotto en medewerkers de kantinemedewerkers(sters) en de heer K. Janse die er steeds weer zorg voor draagt dat het speelveld er keurig bij ligt. Voor wat de toe komst van de vereniging betreft wil men tot een uitbreiding van het ka der komen. Jeugd leidersku rsiis Binnenkort zal in de kantine van Renesse door de afdeling Zeeland een jeugdleiders kursus worden ge houden waarvoor zich uit de eigen vereniging negen leden hebben aan gemeld, wat een verheugend aantal mag worden genoemd. Daarnaast wordt door het bestuur gedacht aan uitbreiding Van de vereniging met een 'aantal andere takken van sport voor de mensen met een anderè be langstelling dan voor voetbal. De grote handicap hierbij is dat men te Renesse niet de beschikking heeft over een behoorlijke sportzaal waar binnensporten kunnen worden be oefend. De aandacht is hierbij gevestigd op de vragenlijst van de afdeling Westerschouwen van het CDA, ter wijl de verlangens verder kenbaar zijn gemaakt aan het gemeentebe stuur en de andere frakties in de raad. Het bestuurslid de heer K. van Burg bracht hierna verslag uit over het in de afgelopen zomer ge organiseerde campingvoetbal toer nooi, dat in alle opzichten voortref felijk geslaagd mag worden ge noemd Een goede verbetering was de door de gemeente rond het sport complex aangebrachte afrastering waardoor de kontrole aanzienlijk werd verlicht. De sokretaris-penningmeester de heer N. J. Schults noemde in het jaarverslag van de vereniging het in gebruik nemen van de nieuwe sportakkomodatie op het sportpark het hoogtepunt uit het verenigings jaar. In het begin, van de maand fe bruari 1977 is men overgegaan tot het formeren van een jeugd kommis sie, een stap welke in deze nog maar korte tijd vruchten heeft afgewor pen. Onlangs onderging deze kom missie weer een belangrijke uitbrei ding met een aantal aktieve senior spelers waardoor men momenteel de beschikking heeft over een goede begeleiding van de junior- cn pupil len elftallen. Door de voorzitter van de jeugd- kommissie de heer J. Bom werden een aantal aktiviteiten belicht wel ke sinds februari zijn ontplooid zo als o.m. een tweetal dia-avonden waarvoor de belangstelling groot was. Het financieel overzicht van het boekjaar 1976-1977 gaf, mede door de aanschaf van het inventaris van de kantine, een nadelig saldo te zien. Nadat door de penningmeester de heer N. J. Schults nog enige toe lichtingen waren gegeven en na men de financiële kommissie de heer F. de Vrieze had geadviseerd tot goedkeuring van de rekening over te gaan, werd aan de penning meester onder dankzegging voor 7.ijn voortreffelijk beheer decharge verleend. Begroting en bestuur De begroting voor het boekjaar 1977-1978, met een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 46.180.28 werd onveranderd vastgesteld. Tot leden van de financiële kommissie werden de heren H. Touw en R, Boerrna (reserve) benoemd. De pe riodiek altredende bestuursleden de heren J. Dalebout, P. Verweel en W. v. d. Waal werden herbenoemd. De heer J. Verboom stelde zich niet meer herkiesbaar waardoor volgens een besluit van het vorige jaar het bestuur werd terug gebracht op ze ven leden. Voorzitter v. d. Roest wees bij dit afscheid als bestuurslid op de aktieve staat van dienst van de heer Verboom gedurende de 15- jaar dat hij deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het aanbrangen van een nieuwe ver lichting voor het trainingsveld waarvoor een drietal bestuursvoor stellen waren. Besloten werd om over te gaan tot het plaatsen van viertal licht masten, elk voorzien met een lamp van 2000 watt en een totale licht sterkte van 50 lux. Het bestuur wei-d machtiging ver leend hiervoor een lening van f 20.000,- aan te gaan, de kosten die hiermee zijn gemoeid. Gewezen werd hierbij op de wel bijzondere slechte staat van het trainingsveld dat door de slechte drainage bij de minste regen in een modderpoel wordt herschapen. OOSTERLAND, 25-11. De muziek vereniging „Oosterlands Fanfare" heeft vrijdagavond voor het eerst in het nieuwe Dorpshuis aan de Sint Joostdijk de jaarlijkse uitvoering gegeven. Het nieuwe Dorpshuis was goed gevuld met belangsteUenden. De aanwezigen werden verwel komd door de voorzitter van de mu ziekvereniging de heer Abr. Meer man Pz. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom tot burge meester J. D. de Kam, de gemeente- sekretaris en wethouder Bakker. Drumband en fanfare hadden daar voor al een openingsmars laten ho ren. De heer Meerman zei verheugd te zijn dat er in Oosterland nu zo'n mooie gelegenheid -is gekomen voor uitvoeringen en dergelij-ke. De mu ziekvereniging zelf groeit nog steeds; op het ogenblik worden weer twaalf jongelui opgeleid. Hierdoor krijgt de vereniging wel epws financiële pro blemen omdat deze nieuwkomers ook weer instrumenten en unifor men no dig hebben. Tot nu toe is het echter altijd nog gelukt. Dank De voorzitter herinnerde eraan dat de vereniging altijd een beroep kan doen op de burgerij van Oos terland, die al menig keer heeft ge toond de muziek een goed hart toe te dragen. De voorzitter dankte ook de middenstand van Oosterland die vele gaven in natura schonk voor de verloting. De jeugdkapel speelde hierna on der leiding van kapelmeester J. Knuist de Marsparade nummer 2 en Bloeiende Lente. Nadat de drum band zich nog had laten horen on der leiding van de heer J. van Put ten, was het de beurt aan het fan- f irekorps onder leiding van direkteür Jac. Capelle. Geopend werd met de Löffel-polka van A. Borovioka, waarna de mars Our Director van Bigelon-Mol werd gespeeld en de bekende wals van F. van cben Bos sche getiteld; „Am Frühlingsmor- gen". Na de mars „Up in the Air" van A. Kappert volgde onder meer muziek uit Latijns-Amerika en als slotnummer de mars „Walk-Over" van Ton Kotter. Dat dit muzikale gedeelte zeer in de smaak viel, bewees wel het aan houdend applaus. Akkommodatie Na de pauze en de goed geslaagde verloting, volgde de opvoering van de komische thriller: „Gesprek met Londen" door de toneelvereniging „Op Drift" in Renesse. Zes dames en vier heren werkten daar aan mee Het is een tamelijk ingewikkeld stuk, waarin veel onderwereldiigu- ren voorkomen. Hoewel de rollen goed werden vertolkt, kon de in houd velen niet boeien. De deelne mers kregen echter een verdiend applaus en een bos bloemen. De to- neelakkommodatie is niet perfekt in deze nieuwe zaal. Het podium is te laag, zodat niet iedereen het gebode- ne kan volgen. Voorzitter Meerman besloot de uitvoering met dankwoorden en gaf het sein voor het bal na. Dialect (milieutaal) wordt mondeling doorgegeven; de spelling ligt niet vast. De totstandkoming van het Neder lands, de nationale eenheidstaal, kwam in de zestiende eeuw op gang; de komst van vele vluchtelingen uit het zuiden heeft hierbij een grote rol gespeeld. Een belangrijk feit was ook de statenvertaling van de bijbel. De nationale eenheidstaal werd gedra gen door een vrij kleine groep ont wikkelden. De oudere, geïsoleerd in dorpen levende generatie beheerst vaak onvoldoende het algemeen Ne derlands dat de kinderen op de scho len wordt geleerd, waardoor soms problemen ontstaan. Het instituut voor dialectologie ging van start in 1930 onder leiding van de Zeeuw dr. Meertens. Drs. Berns noemde het Zeeuws „een erg interessante groep dialecten". De geslaagde Zeeuwse dialectendag werd besloten met een gedachtenvvisseling over de voor dracht van drs. Berns en het werk van de Zeeuwse vereniging voor dia lectonderzoek. ROME, 27-11. Als gevolg van zwa re sneeuwval is het verkeer op ver scheidene wegen in noord-Italië ge stremd. In Bologne, waar 40 cm sneeuw viel, moest een deel van de stad het zonder elektriciteit stellen als gevolg van een breuk in de leiding. De auto weg naar het zuiden moest tussen Bologna en Florence worden geslo ten omdat de elektriciteitskabel hier op de weg was gevallen. WESTKAPELLE, 27-11. Wande laars hebben zaterdagmiddag op het Walcherse strand bij Westkapelle een menselijk skelet gevonden, dat door de golven was blootgespoeld. De rijkspolitie heeft de resten ver zameld en opgestuurd naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. De politie vermoedt dat het skelet afkomstig is van een Duitse soldaat uit de Tweede Wereldoorlog. Advertentie ZONNEMA1RE f Heropening café-cafetaria Na een grondige verbouwing en uitbreiding van de zaak zal het café- cafetaria „Bommenede" van Els en Kees van Doorn aan de Dijik van Bommenede te Zonnemaire op vrij dag 9 december aanstaande weer voor het publiek worden geopend. Bij gelegenheid van de heropening wordt 's avonds een receptie, ge volgd door een dansavond gegeven. BRUINISSE Opbrengst aktie „Geef om de natuur" De aktie „Geef om de natuur" heeft te Bruinisse f 2335,opgebracht. Voor deze aktie hebben 13 jeugdige kollektanten zich gemeld, in de leef tijd van 15 tot 20 jaar, die zeer spon taan en met veel plezier aan deze ak tie hebben meegewerkt. De maandagavond rondgebrachte enveloppen zijn vrijdagavond weer opgehaald en werden geteld bij de Rabobank, die hiervoor van half 9 tot half 10 geopend was. Omstreeks 10 uur was het eindresultaat in Brui nisse bekend. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam ging akkoord met de aan koop door de gemeente van theater Carre. Het theater wordt aangekocht van de E.M.S. voor een bedrag van 5,4 miljoen. Burgemeester Polak karakteri seerde de onderhandelingen als „pokerspel". (Vervolg van pag. 1) De voorzitter, de heer De Bruin, zei in dit verband nog dat de wijze waarop mevrouw Van den Broecke het werk aanpakt, indruk maakt en ongetwijfeld een belangrijk boek het resultaat zal zijn. Mevrouw Van den Broecke over haar werk: „Er zit volop muziek in". En een andere uitspraak van de se- kretaresse: „De poëtische subtiliteit van het dialect komt pas goed over als je zelf dat dialect kent". Het werkprogramma van de dia- lectendag werd onderbroken door ge slaagde voordrachten door de heer J. Kousemaker in Zuidbevelands dia lect en door mevrouw Schippers-Le- bleu in Zeeuwsvlaams dialect. „Praattaai" Drs. J. B. Berns, wetenschappelijk ambtenaar instituut voor dialectolo gie te Amsterdam sprak tijdens de middagbijeenkomst over dialect en standaardtaal. Hij kwam tot de kon- klusie dat er in Nederland veel be langstelling bestaat voor dialect, zij het dat. die toenemende belangstel ling komt op een moment dat de dia lecten langzamerhand toch gaan ver dwijnen. Dialect is „praaltaal", „huis-tuin-en-keukentaal", toegepast binnen de eigen leefgemeenschappen. UTRECHT, 26-11. Volgens de dienstenbond Mercurius (FNV) wil de Rabo-bank via een rigoureuze automatisering tot 1985 ruim zes duizend arbeidsplaatsen uitsparen. Momenteel telt de Rabo-organisa- tie volgens de bond circa 23.000 werknemers. Bij een ongewijzigd beleid! zouden er per jaar rond dui zend nieuwe arbeidsplaatsen bijko men maar als de jongste automati seringsplannen doorgaan blijft er per saldo van de groei weinig over en tdlt de Rabo-bank begin 1985 geen 30.000 maar slechts circa 24.000 man* personeel. Volgens een mede deling van de direktie staat over deze maatregelen nog niets vast. Flitsen uit hel buitenland PARIJS. De Roemeense schrijver en mensenrechtenaktivist Paul Go- ma, met vrouw en kind en een toe ristenvisum van een jaar in Parijs, heeft verklaard dat Roemenië dis sidenten harder begint aan te pak ken. JERUZALEM. Volgens de Israë lische televisie begint binnenkort Egyptisch-Israclische contact, op het hoogst mogelijke vlak" in een niet nader genoemd neutraal land, ter voorbereiding van de ondertekening van een vredesverdrag in Geneve. 9 SYDNEY. Een plóeg onderzoekers van de universiteit van Sydney heeft uit Saoedi-Arabië een bedrag van bijna 14 miloen gulden gekre gen voor nader onderzoek naar toe passingen van zonne-energie. Dit is bekendgemaakt door het hoofd van de natuurkundefakulteit van de universiteit, Harry Messel. ROME. De Sowjet-Unie laat dit jaar meer Joden emigreren, maar het zal toch nog wel een eeuw duren voordat alle Joodse Russen hel land uit zijn, als het huidige tempo wordt gehandhaafd. Dit heeft een Ameri kaanse interreligieuze groep in Rome meegedeeld. BERLIJN. Zeker vjjf passagiers van een Ooslduitsc trein zijn zondag om het leven gekomen bij een brand die uitbrak nadat dc ketel van de stoomlocomotiel' door nog onbeken de oorzaak ontplofte. NEW DELHI. Dc Indiasp minister van landbouw, Bhanoe Pratap Singh, heeft in een toespraak tot het parle ment verklaard dat het hele land gemobiliseerd zal moeten worden om het hoofd te bieden aan de gevolgen van de cycloon, die het afgelopen wcek-einde het zuid-oosten van In dia trof, WASHINGTON. Vertegenwoordi gers van dc Verenigde Staten en Vietnam zullen van 7 tot 10 decem ber in Parijs bijeenkomen voor een derde gesproksronde over normalise ring van de betrekkingen tussen bei de landen. nieuw ontvangen zwaar massief met draion bekleding 100 puur eiken uit voorraad leverbaar bovendien met 5 jaar garantie alléén bij intermeubel Deelnemer St Nikolaasaktie meelstraat 31 zierikzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. De Voedingsbonden F.N.V. hebben meegedeeld, dat het personeel van de bezetté banketfa- briek Boom in Zwolle de direktiebe- voegdheden heeft overgenomen. DEN HAAG. Minister Westerterp (verkeer) heeft de Tweede Kamer toegezegd, dat het vraagstuk van de maximum-snelheden opnieuw in studie wordt genomen. DEN HAAG. Minister Van der Stoel heeft namens de Nederlandse regering zijn Indiase kollega van buitenlandse zaken telegrafisch zijn. diepe sympathie betuigd met de slachtoffers van de tropjsche cy cloon. De cycloon, die India het af gelopen weekend trof, heeft naar schatting aan 50.000 mensen het le-. ven gekost. SCHIPHOL. Het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest is van een suk- sesvolle tournee door de Verenigde Staten op Schiphol teruggekeerd. Moe maar tevreden over de behaal de suksessen, met name in New York en Washington, arriveerde het 130 man tellende gezelschap met een chartervlucht van Trans World Air lines op de luchthaven. DEN BOSCII. Er zijn in Noord- Brabant ongeveer vier inbrekersben den werkz.aam die in de afgelopen drie maanden voor ongeveer vier miljoen gulden aan buit hebben ge stolen. Volgens de Rijkspolitie heb ben deze benden een onderkomen op de verschillende woonwagencen tra. DEN HAAG. Een delegatie van het ministerie van verkeer en wa terstaat gaat van 29 november tot 1 december in Karl Marxstadt met Oostduitse autoriteiten onderhande len over het jaarlijkse aantal weg- vervoersvergunningen, aldus heeft het ministerie meegedeeld. DEN HAAG. De procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. W. A. Baron van der Feltz, gaat „vanuit zijn verantwoor delijkheid" persoonlijk onderzoeken of binnen het Rotterdamse politie korps een zodanige situatie is ont staan dat vervanging van hoofdin- spekteur Kalma toch nodig is. Volgens het Westduitse ministerie vna gezondheid eist het tabakgenot in West-Duitsland een tol op van 140.000 sterfgevallen per jaar. Wat de levensverwachting betreft kan wor den gezegd dat een sigaret de le vensduur van de roker met een kwartier vermindert. Verdere in teressante getallen geeft Trendelen burg van de universiteit van Hom- burg.Meer dan 600 schadelijke stof fen zijn tot dusverre in sigaretten rook aangetoond. Deze rook bevat voorts 200-500 miljoen vaste deeltjes per milliliter. Bij inhalatie vare da gelijks 20 sigaretten gedurende twintig jaren wordt ongeveer 6 kg stof in de diepere delen van de luchtwegen gedeponeerd. Genoemd aantal van 140.000 sterfgevallen door het roken van sigaretten staat gelijk aan dat veroorzaakt door kwaadaar dige gezwellen. Het klinkt daarom heel wonderlijk in de oren te ver nemen hoeveel tijd, moeite en geld gespendeerd worden om aan de ene kant 140.000 kankergevallen zonder sukses te bestrijden en te behande len, terwijl aan de andere kant 140.000 sterfgevallen door het roken door geëigende profylaxe voorko men kunnen worden. Klubhuis in nieuwe gemeenschapshuis? 95 BROUWERSHAVEN, 26-11. Za terdagavond hield de Watersport vereniging „Brouwershaven" een korte najaarsvergadering in het Tonnenmagazjjn. De voorzitter, de heer W. H. Kesteloo verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de wethouders P. de Moor en Ph. J. van Ast. Burgemeester Slabbekoorn had bericht van verhindering gezonden. Het verheugde de heer Kesteloo dat zoveel leden met hun dames aanwe zig waren op deze vergadering. Na de goedkeuring der notulen deelde de voorzitter enige punten mede t.w. dat er een redelijke kans bestaat, dat het nieuwe clubhuis dei- vereniging gepland kan worden op de grote zolderruimte van het nieu we gemeenschapshuis. De beheers commissie gemeenschapshuizen zal op 1 december vergaderen, waarna er wellicht een gunstige uitslag ontvangen zal worden m.b.t. de on kosten enz. Verder werd meege deeld dat a.s. jaar de evenementen en de wedstrijden vermeld zullen worden in het clubblad De Reede. De algemene vergadering zal wor den gehouden op 18 maart a.s. Voor de grote boten van 12 meter of lan ger zijn cv geen ligplaatsen be schikbaar. Bij het zuidelijk toiletgebouw zal, op verzoek een aftakpunt worden aangebracht voor stroom. Een gere de kans is aanwezig dat in het da mestoilet een wasbak wordt aan gebracht. Na deze trits van mede delingen ging de vergadering ak koord met het bestuursvoorstel om het inschrijfgeld te verhogen tot f 200,-. Een ander bestuursvoorstel, n.I. een post van f 15.000,- te voteren voor de wedstrijdcommissie voor de aanschaf van een boeien- reddings boot, communicatieapparatuur, peil kompassen en een stopwatch onder vond ook geen bezwaar bij de aan wezigen. Gezellig slot Met de gebruikelijke rondvraag en een algemeen dankwoord door de voorzitter, die allen een goed sei zoen en behouden vaart toewenste en de zaal een „borreltje" aanbood omdat hij deze dag 22 jaar in de huwelijksboot zat werd deze korte vergadering besloten. Hierna volg de een gezellige mosselmaaltijd, waarna een gezellig bal deze avond besloot, die in eerste instantie was georganiseerd om de contacten tus sen de leden te stimuleren, wat nu gerealiseerd kan worden door het gebruik van het modern ingerichte gemeenschapshuis. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4