Intocht Sint Nicolaas en Piet te Bruinisse werd vrolijk feest Aangeschoten jonge zeehond dreef naar Schelphoek B. en w. Middenschouwen komen met prioriteitenschema In toekomst wordt het uitwijken naar een nieuwe baan STREEKNIEIWS Vragen van Statenleden aan Gedeputeerde Staten over onderzoek oesterbroedwinning BONDSSPAARBANK NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Opvang in Dolfirodam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 28 november 1977 i^Nr. 22209 3 BRUINISSE. 26-11. Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten maakten za terdag: jl. hun opwachting: in Brui nisse. Dit hoge bezoek werd omlijst met een vrolijk feestprogramma. Aan boorcl van een vaartuig van de Rijkspolitie te water „R.P. 5" voer zaterdagmiddag even over twee uur Sinterklaas met zijn Pie ten de haven van Bruinisse in. Op de kade werd hij opgewacht door honderden kinderen en vele oude ren. Nadat de Goedheiligman voet aan vaste wal had gezet, werd hij welkom geheten door burgemeester T. C. Hekman en door enkele afge vaardigden van de Bruse midden standsvereniging. „Het is meestal de gewoonte dat u een pakket wen sen wordt voorgelegd, maar u komt tenslotte voor de kinderen en wij zullen onze eigen boontjes wel dop pen. In Bru lossen we onze proble men zelf op", aldus burgemeester Hekman. Sinterklaas dankte, mede namens zijn vier jolige Pieten, voor dit har telijke welkom. Hij zei het bijzon der fijn te vinden dat Bruinisse een nieuwe school krijgt. Vervolgens maakte Sint Nicolaas, gezeten op zijn schimmel, een rondrit door het dorp vooropgegaan door de mu ziekvereniging „Nu met Hope' met drumband en majorette peleton. De Pieten maakten zich tijdens deze tocht verdienstelijk met het strooien van pepernoten. Zang en film Hierna begaf de Sint zich naar het „Durps'Uus" waar zich inmid dels een zaal vol kinderen en ou ders verzameld had. Sinterklaas maakte een praatje met enkele kin deren, die het afgelopen jaar iets bijzonders gepresteerd hebben. Verder werden een aantal St. Nico- laasliedjes gezongen, die muzikaal werden begeleid door de heer M. Bruines op het elektronisch orgel, geheel vrijblijvend door hem ver zorgd. Na het vertrek van Sint en dc Pieten werd een tekenfilm van The Flinstones vertoond. Voor de jeugd boven acht jaar was. er een programma in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw Hier werd vol op genoten van de lachfilm „De babysittei-s van de Mai'ine". De jaarlijkse Sinterklaastrakta- lie namens dc Bruse middenstand Burgemeester T. C. Hekman heette Sint-Nikolaas en zijn Zwarte Pieten hartelijk welkom in Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) wérd vrijdagmiddag op alle scho len uitgedeeld. SCHARENDIJKE, 25-11. Ook dit jaar weer heeft het kollege van b. en w. van Middenschouwen bij de begroting voor 1978 een prioriteiten schema voor uit te voeren kapitaals- werken ingediend. Op deze lijst zijn de objekten onderverdeeld in wer ken zonder rijkssubsidie en werken waarvoor rijkssubsidie is of wordt aangevraagd. De lijst ziet er als volgt uit: Ob jekten zonder rijkssubsidie: herstel verbetering Dorpshuis te Ellemeet, 1' 30.000; verbetering brandweerga rage te Kerkwerve f 40.000; club huis kleedruimte sportveldencom plex Kerkwerve, geen raming; re- contsruktie Julianasti aat te Scha- rendijke f 40.000; herstel van de vol gende wegen: Ringdijk, geen raming, Klcosterweg, geen raming. Heuvels- weg. geen raming; aanleg sportvel dencomplex te Scharendijke, geen raming: aanleg tennisvelden te Kerkwerve-Scharendij'ke. geen ra ming. Objekten waarvoor rijkssubsidie is wordt aangevraagd: aanleg riole ring Elkerzee-Scharendijke f 400.000 herstel'rekonstruktie van de Kuijer- damseweg f 250.000; aanleg voetpad over dijkkruin tussen haven Kloos ternol en De Koepel f 50.000; aanleg voetpad langs dijkvoet aan hét Ba ken f 13.000; aanleg sportvelden- kompjlex te Scharendijke, geen ra ming. IJsvereniging „Zierikzee" ZIERIKZEE, 25-U. In het Huis van Nassau tc Zierikzee werd de algemene ledenvergadering gehouden van de Zierikzeesche IJsvereniging onder voor zitterschap van dc heer J. Pompcr. Na het welkomswoord van de voorzitter werden dc notulen van de vorige vergadering door de secretaris voorgelezen cn door dc vergadering goedgekeurd alsmede het jaarverslag over het afge lopen seizoen. Daar cr ook in het vorig seizoen geen ijs was konden er geen wed strijden plaatsvinden. Door bemid deling van de heer Dijkstra mocht de vereniging een gift van een plaatselijke instantie in ontvangst nemen. Dc voorzitter dankte de heer G J. Dijkstra voor zijn be moeienis cn de gever voor de spon tane gift. Bij monde van de heet Dijkstra bracht de kascommissie verslag uit over het financieel be heer en stelde de vergadering voor dc penningmecsteressc, mevrouw Root-Gorter, voor hel gevoerde be heer te dechargeren. De voorzitter dankte namens dc vergadering mevr. Root-Gorter voor het vele werk dat zij ook dit jaar weer in het belang van dc vereniging neefl ver richt. Het is altijd een heel karwei om vun y.o'n kleine 600 leden de kaarten uit te schrijven en do bedragen te innen. Tot nieuwe leden van de kaskommissic werden benoemd dc heren Dijkstra en -Joh. v. d. Velde. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren De Jager en Go- leijnse herkozen. Financieel verslag Uit. het financieel verslag bleek dat dat het afgelopen seizoen een klein batig saldo te zien gaf en uit de begroting voor het komend sei zoen is eveneens een klein batig sal do te vervvachitcri. De kontribulies werden voor het komend seizoen niet verhoogd en blijven dus op res pectievelijk f 5,- voor het eerste lid, f 3.- voor het tweede lid en f 2.- voor de volgende leden uit één ge zin. Bij aanmelding na 1 december worden zoals gebruikelijk dc kon- Iributics verdubbeld. Indien er de ze winter jjs komt, zo deelde de voorzitter mede, zal er nog op de beslaande ijsbaan geschaatst kun nen worden. Daar dc ijsbaan in een bestem mingsplan voor nieuwe woningen is opgenomen, zal dc ijsbaan te zijner tijd naar een andere plaats in de gemeente moeten worden overgc- eht. Hierover heeft het oèstuur al eens vergaderd met hel kollege van burgemeester en wethouders en zijn er al suggesties gedaan en schetsen naar voren gebracht. Na der beraad met genoemd kollege zal weer plaatsvinden zodat wan neer de bestaande ijsbaan zou moe ten verdwijnen, de nieuwe baan reeds een feit zal zijn. Zodra de kommissie die deze zaken regelt meer konkrele gegevens heeft, zul len dc overige bestuursleden hier over geïnformeerd worden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze korte maar leven dige vergadering met. eon woord van. dank tot de aanwezigen. Agrarische (Jongeren) Kommissie De Regionale Agrariscïhe (Jonger- ren) Kommisie op Schouwen-Duive- land, heeft - na een periode van minder opvallende aktiviteiten - thans weer een win terprogramma voorbereid. Een eerste bijeenkomst is uitgeschreven tegen donderdag 1 de cember in het Huis van Nassau. De heer J. Bergijk zal bij dia's (of film) spreken over het onderwerp: „(Over) - mechanisatie". Nadien zal er worden gediskussieerd. In hel verder kader van het win- terprogramma is voorzien in een kursus elektriciteit, enkele gespreks- avonden over grondpolitiek en een gespreksavond over het thema mi nimum inkomen in de landbouw. Het seizoen zal worden afgesloten met een exkursié. Voor tijd: zie agenda. Honderdduizendste kleingebruiker aardgas Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes, zal op donderdag 1 decem ber, tijdens een feestelijke bijeen komst in „De Korenbeurs" te Goes, dc honderdduizendste kleingebruiker van aardgas in Zeeland bekend ma ken. Dc honderdduizendste is een in woner van Breda, die z:ch metter woon te Goes gaat vestigen. Cebeco-Handelsraad Op donderdag 15 december wordt in de RAI te Amsterdam, de alge mene vergadering gehouden van de Cebeco-Handelsraad. Spreker is dr. C. H. .1. van Beu kering. voorzitter van het HooL'dpro- duktschap voor Akkerbouwproduk- ten, over het onderwerp: „De Ne derlandse veredelingslandbouw nu en in de toekomst. Na de middag pauze wordt een nieuwe film ver toond over graslandgebruik en ruw- voederwinning: „Eigen voer - goud voor de boer". De film is gemaakt in opdracht van de Cebeco-Handels raad. ZIERIKZEE Schaap doodgebeten Zaterdag jl. werd een schaap van De V te Zierikzee dood gebeten door een hond. De V. schoot op de hond. waarna het dier wegrende. De eige naar van de hond is onbekend. V.V.V. houdt dih-avond De heer W. C'. de Vos /.al op heden- maandagavond 28 november, in het Hervormd Verenigingsgebouw in het Vrije te Zierikzee, voor de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden een diaserie vertonen over de Veluwe. Ieder is welkom om deze avond bij te wonen. Sinterklaasfeest in Brogum De weer opnieuw gevormde to neelgroep van Brogum „Es iest kous housen" zal op zondagmiddag 4 de cember voor het eerst optreden. Een weer in eigen stijl geschreven stuk in Sinlerklaassfeer zal dan ten to nele worden gevoerd. Dit zeer populaire Sinterklaas feest in Brogum zal nu ook weer de volledige aandacht krijgen onder de leden. „Es iest kous bousen", die ook dit keer weer dit programma voor haai1 rekening heel't genomen zal voor een zeer humoristisch spel zorgen. De akteurs leven zich uit in de dromen van een Sinterklaas cn zijn Pieten. Ook heeft „Es iest kous bousen" weer gedacht aan de hardwerkende leden, het bestuur en aan de mensen die proberen altijd roet in het eten te gooien, maar daar zullen de vele Pieten wel een roe voor steken. Al met al zullen de akteur van „Es iest kous bousen" voor een geweldig to neelstuk zorgen. WESTENSCIIOUWEN Granaat gevonden Op het strand te Westenschouwen werd opnieuw een granaat gevon den. De E.O.D. zal zich over het tuig ontfermen. HAAMSTEDE Uitbreiding Supermarkt Boot Zelfbediening in de Noord straat heetf een uitbreiding onder gaan in de vorm van een zeer aan trekkelijke kaashop, die de toepasse lijke naam „In den bekroonden kaas bol" kreeg. Verder een in het riet ge stoken wijnafdeling en een dito ver koopruimte voor zoutjes enz. Aan de achterzijde is een drie me ter diepe ruimte er bij getrokken en hierin staat een enorm assortiment binnen-, en buitenlandse kazen uit gestald, met tevens de geruikèlijke soorten vleeswaren. Het werk is op keurige wijze uit gevoerd door Bouwbedrijf Gilijamse te Haamstede, de firma Kempkes te Tilburg en de firma Saman te Haam stede. Vrijdagavond was er open huis en velen maakten hiervan gebruik. Te midden van geschonken bloemstuk ken mocht de familie Boot de feli citaties in ontvangst nemen. Ad rei tent ie SYSTEEM SPAREN Alle zaken voor alle mensen Vandaag denken aan morgen. Recht op het doel af: trouwen, bouwen, studeren, reizen.'n Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag - maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank Het Grevelingenmeer Donateursavond Big S Vrijdag 2 december houdt de stich ting jeugdsociëteit „Big S" een dona teursavond in de zaal van camping „Duinrand". Na de opening staat een diaserie op het programma, gevolgd door een kopje koffie. Hoofdmoot vormt het optreden yan de toneel-, groep „Op Drift" uit Renesse met de komische thriller „Gesprek met Lon den". Aan het slot is er bal na. Vergadering Pomona In hotel Bom vergadert de Vereni ging van oud-leerlingen „Pomona" dinsdagavond a.s. Op de agenda staat de bespreking van een drie- of vier daagse reis in juni 1978 naar West- DuiIsland. Na de pauze houdt de oud- direkteur van dc R.T.M., dr. H. J. van Zuylen, ëen lezing, met daarbij behorende dia's, over het onderwerp „Plytteland en toerisme in het bui tenland". Op deze vergadering zijn ook de dames hartelijk welkom. RENESSE „Geef om de natuur" De aktie „Geef dm na natuur" heeft te Renesse opgebracht f 2.555,26. Botsing A. C. v. O. uil Renesse verleende, rijdende over de Emmaweg. geen voorrang aan een over de Stoofweg rijdende auto. bestuurd door T. II. uit Renesse. Er ontstond een bot sing waardoor beide auto's zwaar werden beschadigd en door takclbe- drijf De Jonge uit Zierikzee moesten worden weggesleept. Beide bestuur ders kwamen met de schrik er van af. ZIERIKZEE. 26-11. De Zeeuwse statenleden II. Schot, C. Balkenende cn J. H. Roose zeggen in een schrij ven aan gedeputeerde staten „met enige verwondering" kennis te heb ben genomen van het antwoord van het college op een vraag naar aanlei ding van het vooronderzoek naar de begroting 1Ó78, waarin wordt-geci teerd uit een verslag van het R.I.- V.O. aan de direktie van de visse rij in verband met het onderzoek naar oesterbroedwinning in het Gre velingenmeer. Dit antwoord heeft de drie staten leden aanleiding gegeven tot nadere vragen, die luiden als volgt: Kunnen ged. staten het met ons eens zijn, dat het sedert mei 1971 af gesloten Grevelingenmeer niet te vex-gelijken is met getij degebied van de Waddenzee? Is het juist dat een vergelijking met het IJsselmeer (met een goede natuurlijke intrek van giasaal en een volkomen eigen popu latie van zoetwatervis) niet relevant is bij een ontwikkeling van het stagnate zoute bekken van het Gre velingenmeer, waarin geheel andere vissoorten voorkomen? Is het kolle ge op de hoogte van het feit dat bij een oesterbroedwinning op praktijk schaal gedacht wordt aan een be hoefte van 500 miljoen stuks per jaar'waardoor wellicht alle poten tiële visgrond met de hoogste omito- logische waarde nodig zal zijn? Is het uw college bekend dat de kamer voor de binnenvisserij bij de vereis te goedkeuring aan de voorgestelde huurovereenkomst tussen de dienst der domeinen en de vereniging van oesterexporteurs heeft onthouden, omdat zij deze overeenkomsten in strijd acht met een doelmatige be vissing? Is hel ged. staten bekend dat de theoretische becijfering van de proéven die in het seizoen 1976- 1977 werden gedaan in geen enkele verhouding staan tot de praktische waarneming? Kommissie „Oesterprojekt" In hoever acht het collége het ge wenst een uitbreiding van de proef tot pratijkschaal te bevorderen, nu de definitieve beslissing over het al dan niet zout blijven van gehele of gedeeltelijke Grevelingenmeer in 1985 zal worden genomen? Acht het college het niet gewenst er op aan te dringen, dal allereerst de braak liggende oesterpercelen in de Oo-s- terschelde voor de herstructurering van het oestérbedrijf in huur wor den uitgegeven, waardoor ook ver dere verzanding wordt voorkomen, en een gerichte en verantwoorde nieuwe opzet van het oesterbedrijf tot stand kan worden gebracht, wel ke past bij de totale inrichting van het Oosterscheidegebied? Is het college bereid te bevorde ren dat in de opbouwfase van twee tot drie jaar er een begeleidings commissie „oesterprojekt" wordt in gesteld, waarbij ook gedacht kan worden aan de gunstige resultaten die op het binnenkort te sluiten proefstation 't Horntje te Texel zijn behaald met de kunstmatige winning van oesterbroed? Tenslotte vragen de drie statenle den Of het college bereid is te bevor deren dat de belangen van de be roepsvissers op aal en die op van de sportvissers verenigd in de Deltafe deratie als huurders van het vis recht in het gehele Grevelingenmeer zullen blijven gewaarborgd. Inbraak Uit de supermarkt Verseput te Re nesse werd zaterdagavond, na hel in slaan van een ruit. een viertal krat ten pils gestolen. NOORDYVELLE Bejaardensoos De bejaardensociëteit komt niet - zoals gebruikelijk bijeen op dinsdag (29 november) - maar wordt op woensdag 30 november een bezoek aan Burgh gebracht. Zehdingsavond Ds. J. Eikelboom te Haamstede, zal over de zending sproken op woensdag 30 november a.s. tijdens een te houden bijeenkomst in hol „Trefpunt". Gesproken wordt bij dia's over Afrika. SEROOSKERKÈ Verkoop woonhuis Vrijdag word door notaris D. van Eek te Zierikzee, ten verzoeke van dc gemeente Westerschouwen. in het Dorpshuis te Serooskerke, pu bliek verkocht het woonhuis en ver dere opstallen aan de Smilsweg te Noordwelle. Koper werd de heer D. Tangeman te Haamtede voor de prijs van f 63.000, SCHARENDIJKE Coat gestolen Van de kapstok in de gang van cafetaria Flohil te Scharendijke werd een suède autocoal, eigendom van de eigenaar, meegenomen. Mogelijk is dit al gebeurd in de week van i4 tot 19 november. BROU WERSHAVEN Botsing Op de Havenweg le Brouwersha ven reed de bromfieter J. S. uit Brouwershaven. Bij het uitwijken voor een auto. bestuurd door G. T. uit Leiden raakte hij in een slip cn reed legen de auto op. Beide voer tuigen liepen schade op. BRUINISSE Ruilavond „Philatelica" In tegenstelling tot hetgeen eerder werd vermeld wordt de vergadering ruilavond van de postzegelvereniging „Philatelica" gehouden op dinsdag avond 6 december, in het Ned. Her vormd verenigingsgebouw aan dc Deestraat. (Voor tijd zie agenda). „Geef om dc natuui" Dc aktic „Geef om de natuur" heeft in Zierikzee ruim f 12.000,opge bracht. Dit komt neer op gemiddeld f 1,35 per inwoner. Dc totale opbrengst voor Schou- wcn-Duiveland bedroeg f 38,546,60. Opmerkelijke uitschieter vormde de gemeente Westerschouwen met een bedrag van f 13.308.85, hetgeen een gemiddelde gift van f 2,.95 per inwoner betekent. Bouwkeet omgewaaid Vrijdagmorgen omstreeks 10.15 uur werd o)> de Zeelandbrug een bou\V- keet op een aanhangwagen Vervoerd. Door dc stormachtige wind waaide de bovenbouw van deze koel van het onderstel of cn kwam gedeeltelijk in de Ooslerscheldé tercht. Van de brug werden een leuning cn zeven spijlen beschadigd. De t raktor. die de aanhangwagen trok, werd bestuurd door J. A. T M. to St.. Annalnnd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHARENDIJKE, 26-11. Eeïi jonge zeehond van zo'n 70 cm lengte, zorgde di! weekend voor dc nodige kon- sternatie. De heer J. C. Snepvangers vond het diert je zaterdagavond tegen de glooiing van de dijk hij het magazijn van Flaaitwers. Het heest je bleek hagelsehol- wotiden te hohheti. Met vereende krachten werd liet op de wal getild, waarna de heer Snepvangers het in zijp auto mee naar huis - Dc Hcerenkccl - nam. De burgemeester van Midden schouwen. dc heer E. Roerends, or ganiseerde hierna de opvang in Dol firodam, waar het diertje om op le knappen een spuit penicilline kreeg van dierenarts S. Bergsma. Maandagmorgen is het beestje per luchtmaohthelekoptcr - die kon landen op de parkeerplaats ran Dol firodam - naar hel opvangcentrum voor zeehonden in hei Groningse Piclerburcn gebracht. Volgens een woordvoerder van Dolfirodam is dc konditic Tan het zeehondje vrij redelijk. „Wjj hebben de indruk dat hjj er bovenop komt" aldus dc heer Do Groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3