„Desnoods alleen naar Genève" Moskou en de mensenrechten Antwerpen beschermt zich tegen Schelde KADO-IDEE TIMMP De toestand in India BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE Volledige overeenstemming over wijziging regeerakkoord van C.D.A. en V.V.D. Rampengiro- rekening 777 voor India Koningin en prins vertrokken naar Senegal Stijging Europese landbouwprijzen met 4,2 procent President Sadat: GOUD ZILVER BRILLANT a Autozwendel in Zeeland Werkloosheid iets gedaald Eerstvolgende huurverhoging op 1 juli 1978 Forse stijging premie partikuliere verzekering Koningin en prins naar Senegal Dode door kantelende tractor Aftakeling van het landschap Dertig miljoen gulden voor ,Geef om de natuur' Voorzichtig met klappertjes Nederlands Grote Speelfilm Advertentie Huis van Nassau, 20.00 uur, afd, ABVA. CAIRO NEW YORK, 27-11. Presi dent Anwar Sadat heeft zondag, in twee afzonderlijke vraaggesprekken met de Amerikaanse tv, gezegd dat Egypte „desnoods" alleen naar Ge nève gaat om met Israël te onder handelen over een alomvattende vredesregeling in het Midden-Oos ten". ROME, 26-11. In een uit Moskou gesmokkelde boodschap zegt de Rus sische dissidente natuurkundige Andrej Sacharov dat de onderdruk king in de Sovjet-Unie en Oost- Europa de mentaliteit van het volk heeft gewijzigd. ,.De schendingen van de principiële vrijheden en mensen rechten in de Sovjet-Unie en ande re Oostbloklanden zijn krachtig en aanhoudend en hebben een defini tieve verandering teweeggebracht in de psychologische gesteldheid van de bevolking", aldus Sacharov. BRUSSEL, 26-11. Het Nederlandse bedrijf Nederhorst in Gouda, dat een tijdelijke vereniging heeft aangegaan met het Belgische bedrijf De Cock uit Willebroek, heeft waarschijnlijk een miljoenenorder in België in de wacht gesleept. De kombinatie Nederhorst-De Cock is namelijk de laagste inschrij ver bij de openbare aanbesteding die de Antwerpse dienst der zeeschelde gehouden heeft voor het bouwen van een zeven kilometer lange muur langs de Schelde in Antwerpen. De inschrijving van het Nederlands- Belgisch duo beliep iets meer dan, 9 miljoen gulden. De hoogste inschrij ver was het Duitse bedrijf Heitkamp met ruim 14 miljoen gulden. In to taal waren er achttien gegadigden voor het karwei. De zeven kilometer lange muur langs de Schelde moet Antwerpen bech'ermen tegen hoge waterstanden,. Vorige week nog liepen bij hoog wa ter, als gevolg van een dagenlange storm, bepaalde delen van Antwer pen ..ontleg r. t en Grootse sortering in armbanden ringen hangers ook de moderne brillant shorties zegelringen naamplaat armbanden manchetknopen Ook in andere kado's zoals o.a. kandelaars sigarettendozen aanstekers cassettes Grootse sortering en diverse prijzen eió Havenplein 1 naast 's-Gravensteen Zierikzee Tel. (01110) 2443 Deelnemer St. Nikolaasaktie AMSTELVEEN. De luchthavenbc- lasting zal door de Ncd. tourope rators verwerkt worden in de rcis- sftm voor een vliegvakantie. Hol .sy steem van do waardcc.oupons (om aan dc voorgeschreven minimum- prjjs voor vliegreizen te komen) zal niet meer in dc reisgidsen voor zo mer 1978 voorkomen. Daarna, zei Sadat, „zul ik de even tueel bereikte resultaten lei beoor deling voorleggen aan een door mij bijeen te roepen Arabische topcon ferentie". Met deze uitspraak plaatste Sadat een nieuwe „tempozet" in zijn op vrede gerichte partij snelschaak die begon met zijn bezoek aan Jeruza lem, precies een week geleden. De Egptische president heeft alle bij het conflict betrokken partijen uitgenodigd om het komende week einde naar Cairo te komen voor be sprekingen Ier voorbereiding van „Geneve". Israël heeft de uitnodi ging aanvaard, tot dusver als enige. Sadat is bereid in Cairo met de Is raëli's te overleggen, ook wanneer verder iedereen verstek laat gaan. KAPELLE, 26-11. De 41-jarige J. K. uit Kapelle (Z.) die de Rijkspoli tie in Zeeland op heterdaad betrap te bij het vervalsen van chassisnum mers van gestolen Mercedes perso nenauto's in een schuur in Kapelle is vrijdag gehoord door de rèchter- kommissaris in Middelburg. Dc man zal in voorlopige fiechtenis blijven. Volgens rechercheur Eckhart van het Zeeuwse Rijkspolitie recherche team gaat het om een grote zwen- delaffaire. Het rechercheteam dat zich met de zaak bezighoudt is uit gebreid tot achttien man. Daarnaast strekt het onderzoek zich uit tot ver buiten de provincie Zeeland. De Rijkspolitie krijgt hierbij veel me dewerking van andere politiekorp sen in ons land. DEN HAAG, 26-11. De voorlopige voor seizoen gekorrigeerde werk loosheidscijfers over november geven opnieuw een lichte daling te zien. Premier Den Uyl heeft dit vrijdag meegedeeld op zijn perskonferentie na afloop van de ministerraad. De premier kon nog geen exact cijfer noemen, maar hij sprak van een teruggang van „hooguit enkele duizenden". DEN HAAG, 26-11. De minister raad heeft besloten de jaarlijkse huurverhoging niet op 1 april, maar op 1 juli te laten ingaan, dit is na afloop van het kabinetsberaad mee gedeeld. Het uitstel van drie maanden be tekent dat als het wettelijk percen tage van zeven wordt gehandhaafd, dit voor 1978 neerkomt op een huurstijging met 5,6 procent. In de toelichting op het wetsvoorstel dat de huurverhoging regelt wordt ge zegd dat het nominaal beschikbaar inkomen van de modale werknemer van 1977 op 1978 slechts met 5,3 procent zal toenemen. DEN HAAG, 26-11. Na overleg met de landelijke organisaties van ziektekostenverzekeraars zijn de mi nister van ekonomische zaken en de staatssecretarissen van financiën en van volksgezondheid en milieuhy giëne, akkoord gegaan met een ver hoging van de premies voor parti kuliere ziektekostenverzekeringen met 9,5 procent. Deze premie-aan passing mag voor lopende kontrak ten worden doorgevoerd per eerst- komende premievervaldag na 31 de cember 1977 en voor nieuwe kon trakten per 1 januari 1978. DEN HAAG, 26-11. Koningin Ju liana en prins Bern hard zullen van heden (maandag) 28 november tol donderdag 1 december een staatsbe zoek aan de Westafrikaanse repu bliek Senegal brengen. Het is een antwoord op het bezoek dat de Se negalese president Leopold Seder Senghor (71) in oktober 1974 aan Nederland brachl. Dc koningin cn dc pl'ins, die ver gezeld worden door minister mr. Max van der Stoel van buitenlandse zaken, zullen in Senegal in het pre sidentiele paleis verblijven. Op liet programma staan naast de officiële ontvangsten bezoeken aan onder meer huizenbouwprojekten en een tuinbouwbedrijf. TERWOLDE. 25-11, In het Gel derse Terwolde is vrijdagmiddag de 76-jarige landbouwer D. W. Zwerus uil Vaa en om hel leven gekomen. De man kv am onder zijn IraJUoi terecht die door nog onbekende oor zaak van dé weg raakte en een sloot inkanlelde. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO zal het overleg boycotten. Ook Syrjë zaj dat hoogs t wa a r sell ij n - lijk doen. DEN HAAG, 26-11. De aftakeling van het landschap gaat dooi-. In dc nota landelijke gebieden wordt nauwelijks iets gedaan aan de veilig heidstelling van kuituur-landschap - pen, zoals eerder was beloofd in de oriënteringsnota en de relatienota. Dit zegt de Stichting "Natuur en Milieu in een kommentaar op de nota landelijke gebieden, die gerui me tijd geleden is verschenen. Even als de andere twee, slaat déze' nota op de ruimtelijke ordening van groen Nederland. DEN HAAG, 26-11. De nationale aktfe „Geef om de natuur" van hel Wereld Natuur Fonds,'afdeling Ne- dei-land, heeft he.t beoogde bedrag van 50 miljoen gulden niet gehaald. Vrijdagavond laat was de eindstand in het telcenti'um in de AMRÖ- bank aan de Haagse Kneuterdijk ruim 20 miljoen',1 waarvan in Neder land in ieder geval tien nétuurpro- jekten kunnen worden volgestort. Andere Nederlandse pr'ojekten plus 15 tot 18 in het buitenland kunnen met he.t binnengekomen bedrag be hoorlijk op weg worden geholpen, zo werd op de perskonferentie na afloop van de aktie, door het W.N.F.- Nèderland bekend gemaakt. De or- ganisatoi-en verwachten echter dat de stand zal uitgi-oeien tot rond de 30 miljoen. UTRECHT, 26-11. De hoofdinspek- teur voor de volksgezondheid, die onder meer is belast met de keuring van wai-en, heeft een waarschuwing laten uitgaan tegen een bepaald soort klappertjes, waar recentelijk een aantal min of meer ernstige on gelukken zijn gebeui-d. De klapper tjes blijken onverwacht te ont branden, ohder andere wanneer ze in de broekzak worden, meegedragen. Onderzoek dooi- de keuringsdienst van wai-en heeft uitgewezen dat het gaat om klappertjes va*n het merk en type „Amorces Red Lantern nr. 0226", aldus-een mededeling van het ministerie van volksgezondheid en mileuhygiëne. pipsdagavond 29 november - aanvang 20.00 uur (allerlaatste voorstelling Met Rutger Hauer als Andrea Oomburg Susan Penhaligon René Kolldehoff Guest Star: 1 Toegang 16 jaar - Geen voorverkoop Alle plaatsen f 10,00 DEN HAAG, 26-11. De fraktie- voorzitters Van Agt (CDA) en Wiegel •nr(VVD) hebben zaterdagmiddag tij dens hun voortgezet overleg onder leiding van informateur Van der Grinten volledige overeenstemming bereikt over wijzigingen van het ontwerp-regeerakkoord van CDA en VVD. MACHILIPATNAM, 28-11. Arbei ders zijn begonnen met het verbran den van de lijken van duizenden slachtoffers van de wervelstorm, gevolgd door een vloedgolf, die het vorige weekeinde de zuidoostkust van India heeft getroffen. De autoriteiten van Andhi-a Pra- desj, de zwaarst getroffen staat, ver- klaarden dat het offciële dodencijfer tot 7.804 is geslegen .terwijl er nog 3.000 pei-sonen worden vermist. Ge vreesd wordt dat zij ook zijn omge komen. Bovendien is het lot onbe kend van circa 4000 seizoenai-beidei-s, die kort voordat de cycloon de kust trof, in 'het gebied wai-en aangeko men cm bij de oogst te helpen. In noodkampen zijn tienduizenden vluchtelingen ondergebracht. Het was de zwaarste wervelstorm in deze streek, sinds 1864 een vloedgolf aan 35.000 inwoners 'het leven 'kostte. DEN HAAG, 26-11. In overleg met dc Liga van de Rode Kruisvereni gingen te Genève hee,ft het Neder landse Rode Kruis vrijdagmiddag besloten een speciale geldinzame- lingsaktic te voeren voor hulpver lening aan de slachtoffers van de stormramp in zuidoost India. Daar voor is dc rampengirorekening 777 van het J?odé Kruis in Den Haag opengesteld. Hierdoor wil men het Indiase Rode Kruis in de gelegen heid te stellen op langere termün hulp te bieden aan de honderddui zenden daklozen in dé geteisterde vissersdorpen cn speciaal aan dc talloze wezen die hun ouders door dc ramp hebben verloren. In komend seizoen De Tweede-Kamerfrakties van CDA en VVD krijgen in de lcop van heden (maandag)middag de tekst van het gewijzigde akkoord voorgelegd. Een en ander hebben de fraktie- voorzitter Van Agt en Wiegel mee gedeeld aan wachtende journalisten nadat zij hun. overleg met de infor mateur in diens werkvertrek in het Eerste Kamer-gebouw te Den Haag hadden 'beëindigd. De beide frak- tievoorzitters zien het komend over leg met ihun frakties vol vertrou wen tegemoet. Van Agt zei nadruk kelijk er op te rekenen, dat de CDA- fraktie „ja" tegen het herziene ak koord za'l zeggen. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 28-11. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn heden (maandag)ochtend van dc vliegbasis Socsterberg naar de republiek Sene gal vertrokken. Koningin en prins brengen op uit nodiging van president, en mevrouw Senghor- een vier dagen durend staatsbezoek aan dit land. Donder dag 1 december zullen zij weer te rugkeren in Nederland, aldus een mededeling van de rijksvoorlich tingsdienst. BRUSSEL, 26-11. Dc Europese landbouwprijzen zullen het komende soi- £jj? zoen met minder dan gemiddeld 4,2 pet. mogen stijgen. Op dat uitgangspunt baseert de Europese landbouwkommissaris, de Deen Finn Olav Gundclach, momenteel zijn besprekingen in de Europese Commissie („dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap) over het „prijzenpakket" voor liet seizoen 1978-1979. Op 7 december hoopt de kommis sie haar definitieve prijsvoorstellen gereed te hebben. Een gemiddelde stijging met 4,2 procent zou, aldus deskundigen in Brussel, voor de boeren in de drie Beneluxlanden niet veel meer opleveren dan 2,8 i» 3 pro cent. De prijzen zouden met 4,2 procent omhoog moeten gaan als rekening gehouden wordt met dc kostenstij ging in de landbouw en met rle loon kostenstijging in andere bedrijfstak ken M.i.ii. omdaï di- Europese land bouw nog steeds grote overschotten oplevert inocl er een voorzichtig prijsbeleid gevoerd worden, zo meent Gundclach. Strukluurbclcid De landbouwkommissaris vindt dat de boeren toch al het, nergens anders gekende, privilege bezitten van een gegarandeerd afzet- en prijsbeleid. Bovendien, zo redeneert hij, vloeit er ook al op andere wijze geld naar de landbouw, b.v. via het strukluurbcleid. Gundclach is ver der van mening dat ook rekening go- houden moet worden met de belan gen van de konsumenlcn. Dc kommissie werkt ook aan voorstellen om het strukluurbcleid in tic landbouw te stroomlijnen. Een Europese richtlijn inzake modernise ring van boerenbedrijven verplicht boeren die willen moderniseren en die daarvoor subsidie willen ontvan gen. om een vijfjarig ontwikkelings plan te maken. kijk- en ver- op woensdag, van 11.00 tot Zierikzee Iedere donderdag, van uur, carillonconcert. T/m 17 december Gecrsdijk ,.'t Oude winkeltje", kooptent oonstelling vrijdag en zaterdag 19.00 uur. Maandag 28 november TTerv. verenigingsgebouw: Dia-avond Ver. van Vrij. Hervormden, 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. 16.30 uur, vergadering kommissie voor financiën. Dinsdag 29 november Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, Soldaat van Oranje. Hotel Bom: Vergadering „Pomona 19.30 uur. Nieuwcrkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Duiveland. JJruinis.se Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, pakjesavond vrouwenver eniging „Jielpt Elkander". Woensdag 30 november Zierikzee Gercf. kerk, bovenzaal, 19.00-19.30 uur, Vesperdienst. Noord welle Trefpunt. Zendingavond. 19.30 uur. Kerkwcrvc Ver.-gebouw, 15.00 uur, bejaarden- gymnastiek. Donderdag 1 december Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, Ont spanningsavond (alle) bejaarden. ,,'t Durps'uus", 20.00-23.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". Vrijdag 2 december Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, toneelgroep Theater met De Spaanse Brabander. Haamstede Camping „Duinrand": Donateurs- avond Jeugdsoos Big S. Ver.-gebouw, 19.30 uur, St. Nico- laasfeest O.B.S. „Prinses Irene". Bruinisse ,,'t Durps'uus", 10.00-22.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". VerenigingsgebouwPostdui venten toonstelling P.V. „Bruse Trekker", 19.00 uur. Middelburg Provinciehuis, 14.30 uur, vergade ring kommissie advies en bijstand voor de streekplannen. Zaterdag 3 december Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, Zeeuwse mid dag voor de bejaarden. Bruinisse ,,'t Durps'uus", 10.00-22.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". VerenigingsgebouwPostduiventen- toonstelling P.V. „Bruse Trekker", 14.00 uur. Dinsdag 6 december Kerkwerve Ver.gebouw, 14.30 uur Bcjaardensoos Bruinisse Ned. Hervormd Ver.gebouw. verga- dering-ruilavond „Philatelica". 19.00- 20.00 uur junioren, 20.00 uur senio ren. Donderdag 8 december Zierikzee Huishoudschool, woningadvies. Huis van Nassau. 19.30 uur, fraktie- vergadering PvdA over gemeentebe groting. Zaterdag 10 december Zierikzee Bovenzaal „Huis van Nassau", 15.00 uur-22.000 uur, duivententoonstel- ling „Zieriek". Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Rode Kruis. Dinsdag 13 december Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene ledenvergadering waterschap Schou- wen-Duiveland. Vrijdag 16 december Schoolgebouw, 20.00 uur, Ouder avond O.B.S. „Prinses Irene". Maandag 19 december Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering tennisclub Zie rikzee. Woensdag 21 december Middelburg Provinciehuis, vergadering advies- kommissie zuiveringsbeheer, 14.00 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2