wico Junioren jaarfeest van C.J.V. Zierikzee werd groot succes Geslaagde en goed bezochte Zeeuwse dialectendag PAAUWE B.V. \Uc\2li DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen GELD NODIG Programma in het teken van de zeevaart Regio-dialectenboekje in voorbereiding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2B november 1977 134ste jaargang Nr. 22209 WAARIN OPGENOMEN (1797 ->1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave. B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: V ra gen statenleden over Grevelingen Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financicringskautoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Grootste meubelcentrum van de eilanden BRUINISSE. Na aankomst in de ha ven maakte Sint-Nikolaas, hoog ge zeten op zijn fiere schimmeleen rondrit door het dorp. Vier jolige Zwarte Pieten hegeleidden hem op deze tocht en strooiden rijkelijk met pepernoten. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GRONINGEN. „Het begrip over scholing in deze maatschappq is een vloek. Het bedrijfsleven dat vindt rlat de jongeren te yeel dingen le ren, die zij voor hun vak niet nodig hebben, getuigt van een zeer kort zichtige benadering van het onder wijsprobleem." Dat zei wethouder van onderwijs in Groningen. Jacq. Wallage, tijdens de opening van de informatiebeurs school en beroep. werd het feestprogramma voortge zet met de „Hawaii-dans Na-A-Li- I". Erg aardig om te zien maar het was wel opmerkelijk dat de Hawaii- meisjes spijkerbroeken in plaats van Hawaii-rokjes droegen. De vissers, die vervolgens op het toneel verschenen kregen de ver rassing van hun leven toen zij plot seling een aantal lieftallige zee meerminnen aan de haak sloegen. Vader Neptunus kwam echter met zijn drietand boven water en vroeg waar dat heen moest met zijn doch ters. De vissers mochten hun meer minnen een avondje mee uit nemen al zij die „landrotten in de zaal" ook iest uit de zee aanboden. Dat deden ze: Voor alle aanwezigen was er een slaatje met mosselen. Blijspel Leuke afsluiter van het feestpro gramma was hierna het blijspel in één bedrijf „Een rustig pension". Het spel werd puntgaaf op de plan ken gezet. Alle spelers waren vol komen rolvast, zodat geen enkele ha pering ontstond. Het publiek amu seerde zich uitstekend bij de ver wikkelingen in het pensionnetje, dat toch niet zo rustig bleek te zijn. De heer B. D. Schot, die deze avond werd aangeduid als „hoofd van de rederij", sprak alle artiesten toe toen het einde van de reis na derde. Hij bedankte allen voor hun medewerking. Na samenzang, op het orgel bege leid door de jeugdige Betty Dool, zat Öit junioren jaarfeest er weer op. Men kan terugzien op een zeer ge slaagde zeereis. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ik weet niet of het kan; maar wel dat het zo is. Molière Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht lichte tot matige vorst Droog weer met vooral aanvankelijk opklarnigen, maar later ook wolken velden, 'vooral in het noorden van het land; meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen; minimumtempe raturen van nul graden vlak aan zee tot omstreéks min 6 graden elders; maxima morgen iets boven nul. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor wensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 nov. Zon op 8.23, onder 16.34 Maan op 19.57, onder 10.50 Laatste kwartier: 3 dec. (22.16) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 nov. 5.12 17.25 10.57 23.07 Springtij: 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-11. Het KNMI deelt mede: Voor dinsdag mogen we droog weer verwachten met in de nacht lichte tot matige vorst. Dit winterse weertype wordt veroor zaakt door een gebied met hoge ba rometerstanden boven de Britse eilanden, dat een uitloper krijgt naar onze omgeving. Op de noord flank van dit hogedrukgebied trek ken oceaanstoringen via IJsland naar Skandinavië. Wolkenvelden van een dergelijke storing bereikten maandagmorgen Zuid-Zweden en Denemarken, Met zwakke tot mati ge winden uit het noordoosten trekt deze bewolking in de richting van ons lnad, maar er wordt geen neer slag verwacht. In het Alpengebied heeft het de afgelopen dagen op veel plaatsen langdurig gesneeuwd. Dit werd veroorzaakt door het opstijgen van enigszins onstabiele lucht tegen de noordelijke hellingen van het Al penmassief. Advertentie een korte uiteenzetting van het doel en de aktiviteiten van het C.J.V. en wees ex-op dat het Evangelie bij dit alles een centrale plaats inneemt. De heer Van der Schelde vermeldde dat het C.J.V.-kamp te Renesse zijn diensten dit jaar weer duidelijk had bewezen en van april tot september bijna 6.800 overnachtingen kon no teren. Verder is men van plan bin nenkort een eigen C.J.V.-informatie- boekje uit te geven, waarin allerlei gegevens over het jongerenwerk worden vei-meld. Amusement voor „passagiers" Na deze opening door de kapitein was het de beurt aan de „artiesten" aan boord van het C.J.V.-schip. Zij wisten de passagiers op uitstekende wijze te amuseren. Begonnen werd met de muzikale meditatie „Het zin gende Woord". Hierna presenteer den de meisjes in de leef tij dsgroep van 10-11 jaar zich met een fraai lintenspel in de scheepskleuren rood, wit, blauw, oranje. Het klopte alle maal perfekt, hetgeen heel wat voorbereiding moet hebben gevergd. Veel sukses oogstte de groep „Elas tiek" met hun optreden „Dance little lady dance". Extra kompliment verdiende Ada de Oude die in dit nummer een fraai staaltje play-back te zien gaf. He programma zat vol variatie en het volgende onderdeel was dan ook een quiz voor de passagiers. Op het toneel werd een tiental beroepen uit gebeeld, het publiek had de opdracht deze beroepen te raden. Winnaar van deze quiz werd Es ther van Mourik, die een heerlijke slagroomtaart in ontvangst mocht nemen. Swingende uitsmijter voor dc pauze werd hel nummer „Rock around the clock" door de meisjes- groep van 13-15 jaar. Voor een ge zellige onderbreking van het wach ten op nieuwe artiesten kon men lootjes kopen voor het winnen van fraaie prijzen. Nadat hel anker weer was gelicht opgenomen of verbeterd, er is nog veel meer dat -men vergeten heeft, dat de aandacht ontsnapt is en alzo onverbeterd is gebleven". Het inleidend woord op het Zeeuws woordenboek is echter geheel anders van toon. De heer De Bruin citeerde in dit verband: „Hoewel niet het werk van geleerden, komt deze uit gave rechtstreeks uit „vakkringen" van kennei-s en liefhebbers van de plaatselijke taal voort. Moge ze ener zijds ingang vinden bij hen die de vergelijkende studie der Germaanse dialecten beoefenen, anderzijds ge noegen verschaffen aan allen, Zeeu wen en niet-Zeeuwen, aan wie taal en gebruiken van deze streken lief zijn". Andere punten van de doelstelling van 1930 zqn onverlet gebleven: de bestudering van de Zeeuwse dialec ten en het bevorderen van uitgaven betrekking hebbend op of geschreven in de Zeeuwse dialecten. De heer De Bruin besloot zijn in leidend woord met een uitspraak van Quignard: „De taal zegt van het kind dat zwijgt, dat hij zijn tong heeft in geslikt". Regio-boekjes De seki-etaresse, mevrouw E. J. van den Broecke-De man, bracht hierna versla.g uit van de wei*kzaamheden van de Zeeuwse vereniging voor dia lectonderzoek. Zij riep de meer dan honderd deelnemers aan deze dag op haar te helpen met het doorgeven van uitdrukking en woorden „uit het veld", om het omvangrijke werk ter voorbereidivan enige Zeeuwse re*~ gio-boekjes over de verschillende dialecten tot een succes te maken. Het werk voor het eerste boekje: West Zeeuws-Vlaanderen, is al in een vergevorderd stadium van voor bereiding. (Vervolg pag. 4) De C.J.V.-meisjesgroep van 10-11 jaar tijdens het grappige lintenspel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 25-11. Het junioren-jaarfeest van liet C.JV. „Samen Verder", vrijdagavond jl. in het Her vormd Verenigingsgebouw, werd een groot sukses en zal nog lang in de herinnering voortleven. De gehele avond stond in het teken van de scheepvaart. Dit thema liep als een rode draad door het pro gramma. Reeds by binnenkomst werd het publiek in de sfeer van het zeemansleven gebracht. Bij de entree lag een loopplank, terwijl matrozen het scheepsjour naal (px-ogramma-overzicht) uitreik ten. De zaal was versierd met vlag getjes, netten en andere scheeps-at- tributen. Met het luiden van de scheepsbel werd het „begin van de reis" aangekondigd. Een welkomstwoord tot de gasten aan boord werd gesproken door „kapitein" A. v. d. Schelde. Hij gaf MIDDELBURG, 26-11. In een van <Ie fraaie zalen van liet statige Abdijcomplex te Middelburg vond zaterdag een zeer goed bezochte Zeeuwse dialectendag plaats, georganiseerd door de Zeeuwse Vereniging voor Dia lectonderzoek. De voorzitter van de vereniging, de heer M, P. de Bruin, archivaris te Middelburg, herinnerde in zün openingswoord aan de grote kwali teiten van de vorige sekretaresse, dr. Rika Ghijsen. die in 1926, op verzoek van prof. Van Ginneken, een aan vang maakte met het schrijven van een deel Zeeland in de reeks „Neder landse dialecten in de loop der eeuwen". De opzet was eerst oude Zeeuwse teksten te verzamelen en van kom- mentaar te voorzien. Maar al spoe dig kwam dr. Ghijsen tot de konklu- sie „dat wanneer je niet doorkneed was in het tegenwoordige dialect, het in oudere teksten niet ontdekt kon worden". „En dat was het begin van het dia lectonderzoek in Zeeland", aldus de heer De Bruin. „Men kan zonder meer zeggen dat Rika Ghijsen de ziel was van de officieel op 13 api'il 1929 opgerichte Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek en van het begin af was zij sekretaresse". De vereniging stelt zich ten doel het bevorderen van de belangstelling in en de bestudering van de Zeeuwse dialecten. Volgens de statuten van Advertentie 1930 wordt dit doel nagestreefd door te trachten een verbinding tot stand te brengen tussen personen, belang stellend in het dialect en die daarom „hetzij metterdaad willen medewer ken tot het verzamelen van mate- riaal en het verstrekken van inlich tingen inzake dialectverschijnselen, hetzij de vereniging financieel wen sen te steunen". Woordenboek Van de doelstellingen werd onder meer gerealiseerd het woordenboek der Zeeuwse dialecten. Voor dit enorme werkstuk werd in 1929 be gonnen met het verzamelen van ge gevens. tot in de jaren vijftig. In 1959 verscheen de eerste aflevering. In 1954 werd aan dr. Ghijsen een spe ciale editie van het woordenboek der Zeeuwse dialecten aangeboden in de provinciale bibliotheek van Zeeland. De heer De Bruin deelde in dit ver band mee dat de vierde druk thans is uitverkocht. Hij wees op de spe ciale mentaliteit die vei*eist is voor het samenstellen van een woorden boek. „Alleen het korrigeren al vergt een inspanning om buiten zinnen te geraken". Een andere Zeeuw, J. H. van Dale, hoofdonderwijzer en ai'chivaris te Sluis, schreef in 1872 de eerste be werking van het nieuw woordenboek der Nederlandse taal. „Het schrijven van een woorden boek is een ondankbaar en verdrie tig werk. Is er veel dat men heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1