TEGENSLAG Smith onder voorwaarden bereid tot algemeen kiesrecht rgi LIJ unieke leershow 179 leren bankstellen en fauteuils intermeubel deurloo VOOR ONDERDRUKTEN LATIJNS-AMERIKA keukencentrum ss^sstieleman bv Meisje dat vriendje doodstak veroordeeld Boek over het KNIL js het nieuwe telefoonnummer van onze vestiging in melissant Staatssecretaris mengt zich in overleg met ziekenfondsen en huisartsen AGENDA „Officieel Den Haag" heeft - men zie een publikatie van donderdag j.l. - openlyk toegegeven, dat het de akkerbouwers, met name in het zuidwestelijk kleigebied, behoorlijk tegen zit. Zij worden gekonfronteerd met een ongekend laag peil van bedryfsuit- komsten. Als dit geschiedt aan het „groene hout" van de geperfektio- neerde landbouw, wat zal aan het „dorre hout" geschieden, d.w.z. in streken en onder omstandigheden, waarin nog veel aan de georgani seerde landbouw mankeert, zowel in binnen als buitenland. Het is ook ten onzent het oude liedje. De bedrijfskosten stijgen (12 a 15 procen), maar de inkomsten da^ len. omdat de prijzen in de EEG hard en hard tegen vallen. Het jaar 1976 was geen uitgesproken slecht landbouwjaar, maar in vergelijking met thans moet het wel als paradij selijk worden aangemerkt. Laten we ons aan de minima houden. Dertig procent lagere prijzen by een kos tenstijging van 12 procent; met deze cijfers zit men met een ongunstigèe spiraalbeweging, die naar dé vijftig procent tendeert. Soms wordt die zelfs overschreden. Die intervallen zijn veel te groot om van een gezonde bedryfsexploi- tatie te kunnen spreken. Belangrijk punt in het geheel is, dat de z.g.n. vrije prijzen - d.w.z. prijzen voor produkten, die buiten de EEG- marktordening vallen - ook niet gunstig zijn. Derhalve staat het er inet de pryskompenserende faktoren dit jaar voor de boer slecht voor. Dat is triest voor de individuele on dernemer, maar ook voor de ge meenschap, die op Schouwen-Duive- land nog altijd in belangrijke mate agrarisch gestempeld is. Een jaar zijn negatieve bedrijfsop brengsten misschien nog overkomén- ljjk, maar deze trend mag en kan natuurlijk niet doorzetten, want dan vallen er klappen. In tegenstelling tot de akkerbouw, gaat het de vee boeren wat beter, maar ook in deze sektor hebben in de loop der jaren zoveel onzekerheden gespeeld, dat op zijn te doen. Het blijft een harde zaak. De oogsten zijn goed, maar de producenten zitten niet weinig ont hand. Een weinig opbeurende situa tie! DEN HAAG, 24-11. De rechtbank in Den Haag heeft donderdagmiddag het meisje José (14) uit Katwijk we gens doodslag veroordeeld tot plaat sing in een inrichting voor bijzondere behandeling. In principe kan dit du ren tot 21 jaar, maar om de twee jaar beziet de rechter die het vonnis heeft uitgesproken of de behande ling moet worden beëindigd. Het meisje had in augustus in Kat wijk het negenjarige Turkse jongetje Ali Isik met een -broodmes van het leven beroofd. Bij de politie had zij verklaard te hebben gehandeld uit emotionele opwelling na een stoei en vrijpartij. Het vonnis was gelijk aan de eis van de officier van justitie. BROUWERSHAVEN. De heer P. Th. de Veth verscheen donderdag voor het eerst, met een S.R.V.-wagen op straat. Deze „rijdende zuivelservice" is nieuw voor de Smalstad. De foto toont het „multi-funktionele" ver voermiddel in optima forma (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie BULAWAYO. 24-11. Premier lan Smith van hel blanke minderheids- bewind in Rhodesië heeft donderdag verklaard, dat hy onder bepaalde voorwaarden bereid is, in te stem men met algemeen kiesrecht voor de 6,5 miljoen zwarten en 268.000 blan ken ten einde te komen tot succes volle onderhandelingen met de in het land wonende nationalistische leiders over de toekomst van Rhode- sië. In een verklaring die hij op een persconferentie te Bulawayo voorlas, deelde de premier mee dat hij, na wat hij de mislukking van het jong ste Brits-Amerikaanse vredesinitia tief noemde, de leiders van de zwar te politieke partijen in Rhodesië had uitgenodigd voor besprekingen. Zon der uitzondering hadden deze leiders laten weten, dat de enige manier om het voorgenomen overleg met succes op gang te brengen, was dat de rege ring zich zou vastleggen op het be ginsel van een meerderheidsbewind op basis van stemrecht voor volwas senen. De nationalisten warén er mee akkoord gegaan, dat de regering zal pogen het vertrouwen van de blanke Rhodesiërs op andere wijze'te behou- bij intermeubel in Ede van hoogwaardige kwaliteit allen getest door t.n.o. bij elk model is een testrapport toegang gratis de leershow is tot en met vrijdag 30 december a.s. inlichtingen; meelstraat 31, zierikzee den dan door het beperkte kiesrecht waaraan zij tot dusver vasthield. „Met het oog op Uezc toezegging is de regering bcréitl onderhandelin gen te beginnen op basis van de af spraak dat, als in dit opzicht aan haar verlangen wordt voldaan, zy het beginsel van een meerderheids- bewind, gebaseerd op het kiesrecht voor volwassenen, zal aanvaarden'', aldus Smith- Groenvoer drogen doorzpn NEURENBER.G, 24-li: ln hel Beierse Roeckèrsbühl wordt op het moment gewerkt aan de afbouw van een installatie die groenvoer droogt met behulp van zonnewarmte. De nieuwe installatie wordt toegevoegd aan een bestaand droogkomplex. Wanneer het geheel voltooid is zullen 40 rijen zonnekollekloren met een gezamenlijk oppervlak van 1.500 vierkante meter de voor het dro gingsproces benodigde warme lucht gaan leveren. Op het moment moet hiervoor jaarlijks 900.000 liter stook olie in rook opgaan. De zonnewarmte zal overigens niet gebruikt worden om het groen voer volledig te drogen. Gemikt wordt op het verdampen van' 17 pro cent van de vochtigheid van het groenvoer. Jaarlijks kan daarmee 20 procent worden bespaard op hel olieverbruik of wél 180.000 liter. DEN HAAG, 24-11. „In particulie re verzamelingen bevinden zich unieke foto's over het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger. Wie nog van die foto's heeft, wil die contact opne men met de sectie krijgsgeschiedenis, Van der Burchlaan 31 in Den Haag. Dan kunnen wij een tWeedè fotoboek over het K.N.I.L. maken". Dit zei ko lonel B. D. C. A. Heshusius van de sectie krijgsgeschiedenis van de Ko ninklijke Landmacht bij de presen tatie van het boek „Het Koninklijk Nederlands Indisch Leger 1830-1950" donderdagmiddag in de staatsdruk kerij in Den Haag. Samen met ma joor H. L. Zwitzer heeft hij het foto boek samengesteld en geschreven. Flitsen uit het buitenland BUENOS AIRES. Het bestuur van de door een aardbeving getroffen Argentijnse provincie San Juan heeft donderdag bekendgemaakt, dat een etmaal na de beving de lijken zijn geborgen van tachtig a honderd mensen. WASHINGTON. De „Washington Star" meldt dat er bij de recente in vallen van Cambodjaanse troepen in Vietnam zeker 2.000 Vietnamezen om het leven zijn gekomen. Tiende aktie Solidaridad: UTRECHT, 25-11. Dit jaar wordt de tiende aktie Solidaridad gehou den. Deze interkerkelijke aktivitcit, die vorig jaar f 2,5 miljoen opbracht voor 130 projekten in Zuid-Amerika, is nu gewyd aan de onderdrukten in dat gebied. Onder het motto „die lijden om gerechtitgheid", wil Solidaridad be zorgdheid uitdrukken over de hui- dilge situatie in latijns-Amerika. „De meeste landen daar worden gere geerd door zich christen noemende diktators, die een aanzienlijk aantal rechtsverkrachtingen op hun naam hebben", zo zei donderdag in Utrecht kampagneleider Paul van der Harst. Achter de aktie staan de R.K. Kerk, de Sektie Internationale Hulpverle ning van de Nederlands Hervormde Kerk en dc bij de Stichting Oecume nische Hulp aangesloten kerken. Het streefbedrag van de aktie is drie miljoen gulden. De aktie duurt de hele maand december. In de ker ken zal tussen 14 en 25 december gckollekteerd worden, maar meer dan de helft van de opbrengst is ge woonlijk afkomstig uit partikulicrc giften, aldus Van der Harst. Hoofdkantoor: Melissant. Binnenweg f<?<. ïeL Öi8'7-2555* Showrooms; Melissant. Binnenweg 7a ie' 0187Mb55' Brielle. Voorstraat 94 te- 01886-521 - .r. 1 k i J - 1 AMSTELVEEN, 24-11. Staatssecre taris Hendriks (volksgezondheid) wil dat over overeenkomsten die de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen heeft gesloten met de Lan- delijke Huisartsenvereniging en de Landelyke Specialisten Vereniging eerst op zyn departement overleg wordt gepleegd voordat ze worden behandeld in de commissie overeen komsten van de Ziekenfondsraad die ze moet goedkeuren. Hij meent namelijk, dat het bij de overeenkomsten niet om trendmatige m^ar om structurele tariefaanpassin gen gaat en hijwil eerst bekijken of die aanvaardbaar zijn in het kader van het kostenbeleid en het prijs-: en inkomensbeleid. Op de vergadering ven de zieken fondsraad in Amstelveen is donder dagmiddag. van verschillende kanten kritiek gëüit op de inmenging van de staatssecretaris in de gebruikelijke procedures. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 26 en zondag 27 november Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geef-, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag en zondag spreek uur,- uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur, en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Brucl, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar vöor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tót maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is èr bij de dienstdoen de arts spreêkuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinissc tel. (01J13) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamslede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel.' (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-l2.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14141. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. T/m 17 december Gccrsdyk ,,'t Oude winkeltje", kijk- en ver kooptentoonstelling op woensdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur. Vrijdag 25 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, jaar feest C.J.V. Samen Verder. Huis van Nassau, 20.00 uur, Kring vergadering C.B.T.B; Bowlingcentrum, 19.30 uur, bowling- avond CPJ Schouwen-Duiveland. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, uitvoering Oos- terlands Fanfare,' 19.15 uur. Bruinissc „Durps'Uus", 20.00 uur, filmavond „De Pul". Zaterdag 26 november Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, Soldaat van Oranje. Westenschouwen Hoofdingang Domeinen, 14.00-16.00 uur, Mosselloop Deltasport. Ellemeet „Durps'uus": Jeugdsociëteit „Tracé" met rock-punkgroep „Melody"; 20.00 uur. Bingo-avond voor de jeugd, aan vang 19.30 uur. Vcr.-gcbouw. 19.30 uur, St. Nico- laasfeest O.B.S. „Prinses Irene". Bruinissc „'t Durps'uus", 10.00-22.00 uur. Vo gelvereniging „De Nachtegaal". Middelburg Provinciehuis, 14.30 uur, vergade ring kommissie advies en bijstand voor de streekplannen. Zaterdag 3 december Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, Zeeuwse mid dag voor do bejaarden. „'I Durps'uus"; 10.00-22.00 uur, Vo gelvereniging „IV Nachtegaal", Dinsdag 6 december Kcrkwerve Vcr.gebouw, 14.30 uur Bcjaardensoos Donderdag 8 december Zierikzee Huishoudschool, woningadvies. Huis van Nassau, 19.30 uur, fraktie- vergadering fvdA over gemeentebe groting. Zaterdag 10 december Zierikzee Bovenzaal „Huis van Nassau", 15.00 uur-22.000 uur, duivententoonstel- ling „Zierick". Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Rode Kruis. Dinsdag 13 december Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene ledenvergadering waterschap Schou wen-Duiveland. Vrijdag 16 december Kerkwerve Schoolgebouw, 20.00 uur, Ouder avond' O.B.S. „Prinses Irene". Maandag 19 december Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering tennisclub Zie rikzee. Woensdag 21 december Middelburg Provinciehuis, vergadering advies kommissie zuiveringsbeheer. 14.00 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Excursie Plattelandsvrouwen Noord- gouwe e.o. naar Den Haag, 8.00-17.00 uur. Dorpshuis 14.00rl6.00 uur, verkoping Welfare-artikelen. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, v§naf 14.00 uur, postdyivenshow. Oude Tonge Nederlands Hervormde Kerk, 20.00 uur, fluit- en orgelconcert; kerk open 19.30 uur. Zondag 27 november Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal20.00 uur, Soldaat van Oranje. Maandag 28 november Middelburg Provinciehuis, 16.30 uur, vergadering kommissie voor financiën. Dinsdag 29 november Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, Soldaat van Oranje. Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. ABVA. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Duiveland. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, pakjesavond vrouwenver eniging „Helpt Elkander". Woensdag 30 november Zierikzee Geref. kerk, bovenzaal, 19.00-19.30 uur, Vespérdienst. Kerkwerve Ver.-gcbouw, 15.00 uur, bejaarden- gymnastiek. Donderdag 1 december Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, Ont spanningsavond (alle) bejaarden. Bruinissc Ned. Hervormd Ver.gebouw, verga- dering-ruilavond „Philatelica", 19.00- 20.00 uur junioren, 20.00 uur senio ren. ,,'t Durps'uus", 20.00-23.00 uur, Vo gelvereniging „De Nachtegaal". Vrijdag 2 december Zierikzee Concertzaal, 2Ö.0U uur. toneelgroep Theater met Dc Spaanse Brabander. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 2938, (01110) 2416, (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 TUIN Het was en is dollen met het weer en toen het op zijn ergst was met de hagel en zo, was ik in Arlis te Amsterdam. Men behoeft daar geen konklusies aan te verbinden, maar het was nu eenmaal zo. Een tochtje naar de dierentuin associeert men met fraai en zacht zomerweer, met fris ontloken groen, met in de zon badende dieren en met water, dat hier en daar van boven naar be neden murmelt. Zo is dat wel, maar nu was het heel anders. Nu was er een kameel, (geen dromedaris) die voor het eerst of bij vernieuwng met het fenomeen hagel werd gekonfronteerd. De ruimte tussen de twee bulten was weldra geheel gevuld met ijzige kor rels en daar de dromedaris ook nog een fikse sliert hooi in de bek had bleek er - ondanks het weer - heel wal te lachen. Er was echter ook een teleurstelling. Een haan - een gewone huis-tuin en keukenhaan - werd driftig ge animeerd door het honds slechte weer en. ging een andere vogel ach terna. In die „andere vogel" steekt de teleurstelling, ivant - die vraag achtervolgt me - welke vogel was hel? Enfin, de haan ging geweldig iekeer, maar moest dc vogel loslaten toen al te veel hagelstenen omlaag begonnen te kletteren en zijn kam in gevaar kwam. Uiterst interessant was het gedrag van de pinguïns. Een super-pinguin stond het hele gebeuren rustig te bekijken, iets achterover geleund, de buik licht vooruit en maar kijken naar het ivoedend natuurgeiveld. „Ken ik nog van vroeger" moet het beest hebben gedacht. Enkele uren nadien stond de pinguin nog altijd precies eender op zijn observatiepost en dat was dan dat. Met de wolven zat het helemaal fout. Het leek alsof zc op dc Russi sche steppen een argeloze reiziger achterna zatenIn feite zaten ze el kaar achterna. Dc hagel maakte dc beesten wild; zc gromden en knauw den en beten: plukken wolvenhaar vlogen door dc lucht. Drie geweldig uit dc kluiten ge wassen uilen zaten cv en verder op, heel wijsfferig dc meteorologische ontwikkelingen gade te slaan. Zo viel er nog heel wat te genieten in die tuin en nog meer te verbazen, want heus vrienden als hef heel slecht iveer is, moet men vooral naai de dierentuin gaan. Wie ijskamelen. vcchlvossen en kemphanen toch te mats vindt, kan terecht in het :ec-nquarium. Dat heeft in dc hoofdstad internationale allure. Daar zwemmen - uiteraard ongefileerd - dc grootste kabcljau- tvcn van dc hele u-creld. Dat is maar één van dc duizenden Pissen. Gek, zo'ti kabeljauw die recht op je komt afzwemmen in het glazen bassin, is nel een soort duikboot. Vissen zijn misschien lief, maar ze komen bars over. Zc hebben gczichtlijnen van cru misantroop en lalcn nu eenmaal hel bekje open. Dat oogt zo apart SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2