Winkelweekaktie Renesse van start met geslaagd bezoek Sint Nicolaas Mej. M. C. Flikweert neemt afscheid van „De Zuidhoek" ,Dc Vereeniging' Ijsbaan Dreisehor al onder walcr STREEKNIEUWS Praatje over euthanasie voor herv. vrouwenvereniging Bruinisse 4 Achttien jaar werkleidster Twee zusjes zingen op 't podium van het dorpshuis vol overgave een liedje voor Sint Nicolaas. RENESSE, 21-11. Zaterdag werd de door de midden- standsvereiiiging Renesse georganiseerde winbelweek- aktie geopend met een bezoek van Sint Nicolaas. Na een rondrit door het dorp werd de Sint, die vergezeld werd door drie van zijn knechts, in het Dorpshuis ont vangen. 's Middags om twee uur vertrok het fanfarekorps „Luctor et Emer- go", gevolgd door een groot aantal kinderen met hun ouders, vanaf het Dorpshuis van Renesse, om de Sint ter hoogte van camping „Bonafide" op te halen. De kleintjes keken vol verwach ting vooruit of ze de Sint al zagen, en ja hoor: in een open wagen ge zeten kwam de goed heiligman aan gereden. De stoet maakte rechts om- keerd en met de Sint in hun mid den zette iedereen koers naar de dorpskern. De drie Pieten, die naast de wagen liepen voorzagen onder weg do enthousiaste jeugd van pe pernoten. Na een rondgang door het dox-p stopte de stoet voor het dorps- huis, waar alle belangstellenden zich haastten een plaatsje te zoeken. Na dat iedereen een plaatsje gevonden had en de muzikanten van „Luctor et Emex-go" zich op het podium had den geïnstalleerd betrad Sint met zijn Pieten de zaal. Niet altijd braaf Hij werd verwelkomd door de voorzitter van de middenstandsver eniging de heer M. J. Krijnse Locker. Vervolgens sprak de Sint een woord van dank tot de middenstandsver eniging, „Luctor et Emergo" en de politie. Daarna wendde hij zich tot de kinderen. Hij beloofde hen de ko mende weken eens goed in zijn boek te kijken of ze braaf waren geweest. Hij zei hen dat hij best begreep dat ze niet alleen maar altijd braaf kun nen zijn. maar dat ze wel goed hun best moeten doen om lief te zijn. De Sint toonde zich dankbaar dat hij gebruik kon maken van d< nieuwe geluidsinstallatie van het dorpshuis. Nadat een lied was gezongen riep hij twee knderen bij zich die hem tijdens zijn rondrit een mooie teke ning hadden overhandigd. Zij zon gen een liédje voor hem en wei de.» door de Pieten met een handvol pe pernoten beloond. IJspret kan beginnen... De Sint legde de kleintjes uit dat het met al die c.v.'s van tegenwoor dig moeilijk is de schoentjes bij de schoorsteen te zetten, maar dat nie mand ongerust hoeft te zijn, omdat de Pieten altijd een oplossing weten te vinden. Burgemeester H. P. Everwijn kwam ook een kijkje nemen en ver welkomde de Sint namens de ge meente. Hij verklaarde blij te- zijn dat de nieuwe geluidsinstallatie bij deze gelegenhèid in gebruik kon 'worden genoinen. Hij legde uil dal men deze installatie voornamelijk heeft aangeschaft omdat Renesse in „Op Drift" zon goede toneelvereni ging heeft. Het kwam echter wel voor dat het spel achter in de zaal niet goed was te verstaan. Er wordt nog geprobeerd wat aan de toneel- verlichting te doen. Pepernoten Terwijl de Pieten in de zaal peper noten ronddeelden werd er wat ge zongen. Verder sprak Sint nog enke le woorden. En toen was het tijd van vertrek reeds weer aangebroken. Sint dankte iedereen voor de harte lijke ontvangst cn verliet, terwijl hij pnderweg de kleintjes de hand drukte, de zaal. Bij het naar huis gaan kregen alle kinderen van de Pieten nog een zakje lekkers. (Vervolg van pag. 1) Veel juristen en voorgangen.-., leven.- trouwe leden van de Vereeniging. itrokken en sinds di«- tiid veran derde langzaam maar zeker het kli maat Tegenwoordig is de. sociëteit uit- DREISCHOK, 17-11. Dreisehor kan schaatsen, als het zover is. Het be stuur Van de IJsvereniging heeft er in samenwerking met de brandweer voor gezorgd, dat de ijsbaan al weer onder water staat. Het is nu al een vaststaand feit, dat de belangstellign van de 300 leden voor de jjspret gro ter zal zijn dan voor de ledenverga dering afgelopen week. In het Dorpshuis was duur name lijk alleen hn beMuur aanwezig. zo- dal van hel huishoudelijk reglement moest worden afgeweken om de af tredende bestuursleden J. J. v. d. Linden (voorzitter) en I). A van Dongen bij acclamatie tc herkic/.on. Mocht he' deze winter niel gaan vliezen, dan worden de mogelijkhe den onderzocht om een kunstijsbaan te bezoeken. Wanneer dat tenminste financieel haalbaar is. Het aanpassen van de verlichting van dc Dreischorse ijsbaan is nog even opgeschort wegens de voorge nomen vernaderingen op het betref fende sportveld. Onder andere zijn er plannen voor ren nieuw kleedlo kaal. Op deze feestelijke dag werd te vens een envelop-wedstrijd georga niseerd. Bij de deelnemende winke liers mocht iedere klant bij beste ding van ten minste f 2,50 een en velop trekken. Kwam het nummer in de envelop overeen met een num mer van de in de winkel opgestelde prijzen dan behoorde men tot de ge lukkige prijswinnaars en men mocht de betreffende prijs mee naar huis neinen. Nu de winkehveekaktie van start is, krijgt men bij de boodschappen weer gratis winkelweekbonnen, die kans geven op fraaie prijzen en op toegangsbewijzen voor de grote slot- avond in „De Ark". sluitend een gezelligheidsvereniging. De leden hebben de mogelijkheid iedere donderdagavond van vijf tot zeven uur* bijeen te komen Het stre ven is erop gericht goede sociale kon takten te leggen met min of meer ge lijkgezinden. Het is interessant personen uit de diverse beroepen te ontmoeten en kennis te maken met eventuele moei lijkheden van hun professie. Dit maakt het gezichtspunt duidelijk bre der. Dit is vooral een intex-essant as- pekt voor pcrsonexi die iets 'jonger zijn en nog aan het begin van hun carrière staan. Om lid te kunnen worden van de sociëteit moet men nog altijd geïntroduceerd worden; daarna wordt men aan een ballo- tage-komiriissie voorgedragen. Socië teit De Vereeniging is nog steeds niet geëmancipeerd, maar dat geldt niet voor de, feestavonden, op koningin nedagen en de bridgeavonden. Hel onderkomen De Vereeniging heeft sedert de op richting in divei'se panden een on tkomen gehad. In het reglement uit 1802 staat onder artikel 4 vei'meld: „De sociëteit zal gehouden worden ten Huyze van den Castelein F. Smith op desselvs bovenkamer". Dit pand was gevestigd in de Poststraat. Zo als uit het reglement van 1901 blijkt, werden de bijeenkomsten gehouden in het beneden-voor-lokaal van het van de vennootschap „De Eendi'acht" gehuurde gebouw, gesitueerd in de Wandeling. Vóór de ooi-log werden de bijeenkomsten in het restaurant gedeelte van „Mondragon" gehouden. Nadat de Duitsers het gebouw tij dens de ooi-log volkomen uitgewoond hadden, waren de kosten voor her stel (bijna een ton) voor 60 a 70 le den niet op te. brengen. Het restau rant werd in 1956 verkocht aan de N.V. De Concertzaal, met de voor waarde er aan verbonden dat de wekelijkse bijeenkomsten toch in het restaurant zouden mogen worden ge houden. In die tjjd werden, na afloop van evenementen die in de Concertzaal plaatsvonden, de artiesten als gasten verwelkomd. Het gastenboek bevat dan ook een keur van bekende na men, zoals bijvoorbeeld Wim Sonne- veld, Casper Höweler en Godfried Bomans. In 1967 werd een andere lokaliteit gevonden: het vroegere huis van de heer Gelderman, het tegenwoordige hotelgedeelte van „Mondragon". Sociëteit De Vereeniging telt 65 le den, met inbegrip van tien buiten leden en de ereleden de heren G. van der Vliet -te Haamstede, C. van dei- Vliet te Zierikzec, dr. H. Ezendam te Rhenen en de heer D. C. A. Lugt te Vlissingen Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter C. G. Langelaar, direk teur van het Rode Kruis ziekenhuis; vice-voorzitter D. Karsten, notaris; sekretaris J. Beijer, inspekteur van Rijksbelastingen; penningmeester F. K. Vos, direkteur Nutsspaarbank en kommissaris van het materieel A. S. M. Braai, beeldend kunstenaar. MEUWERKERK Schoolkrant Er is weer een nieuw nummer uit van „De Molenwiek", dc schoolkrant van Do School met de Bijbel in Nieu- wërkerk. Een tweede klasser maakte ccn tekening van do molen voor op dc voorpagina. Op de. eerste pagina oen gedicht: „Het wachtwoord der Her vormers" cn verder kanttekenin gen over het onderwijs van hot hoofd van dc school de heer G. R. J. van Ilculckom. Hel nummer bevat ver der een vakantieroostcr en een over zicht -.'ar. dc nktics. die dc leerlingen in hel afgelopen jaar hebben ge voeld. Ook wordi melding gemaakt van dc vele praktische vernieuwin gen in dn school. Zo is onder meer ccn dokumcntütieeentrum in op bouw. Tn deze uitgave wordt veel over molens meegedeeld. Verder schreef één der leerkrachten over ..Integratie" en weid er een greep gedaan uit leuke en hooggewaardeer de stukjes van enkele leerlingen. Ook slaan er enkele raadsels en puzzels van meester Zwart en z'n leerlingen in en verder een praktisch verhaal over het wonderlijke leven van de bijen, door één van de leer lingen. Tenslotte wordt informatie gegeven over de ouderkommissie en is op dc laatste bladzijde een gebed afgedrukt. OOSTKRLAND Uitvoering Oostcrlands Fanfare Op vrijdagavond november geeft dë muziekvereniging „Ooster lands Fanfare" haar jaarlijkse uit voering onder leiding van de direk teur. de heer Jac. Capelle, in de gro te zaal van het nieuwe Dorpshuis .Oosterhof", aan de Sint Joostdijk. Medewerking verleent de jeugdkapel van de muziekvereniging, onder lei ding van kapelmeester J. Knuist en de drumband onder leiding van in- strukteur de heer J. van Putten. De opening wordt gespeeld door fanfa re en drumband met de „Over and Out-mars" van R. Beek. De jeugd kapel speelt vervolgens dc „Mars- parad e No. 2" van P. B. Bisselink en ..Bloeiende Lente" van A. Meijns Wzn. Hierna komt het fanfarekorps aan bod onder leiding van direkteur J. Capelle. met de „Lofl'el-Polkn" van A. Borovieka, en verder nog een negental andeie nummers. Daarop volgt een pauze, waarin de traditio nele verloting wordt gehouden. Na de pauze komt de toneelvereni ging „Op Drift" uit Renesse op de- planken met een komische triller getiteld: „Gesprek met Londen" Hieraan werken een zestal dames en vier héren mee. De regie berust bii de heer D. Dokman. Dit is voor de eerste maal dat er in het nieuwe dorpshuis een uitvoering gehouden wordt. Vorig jaar kon deze geen doorgang vinden wegéns hel ontbre ken van een goede zaal in het dorp. Voor de liefhebbers van een dansje wordt er na de uitvoering een bal gegeven. Bezoek van Sinterklaas Op zaterdag 19 november j.l.' bracht Sinterklaas een bezoek aan Oosterland, vergezeld van een twee tal Zwarte Pieten', dit. in het kader van dé winkèlweekaktie van dé mid denstand, van donderdag 17 novem ber lot en met maandag 5 december, waaraan alle winkeliers uit het dorp deelnemen. Was de weersgesteldheid in de morgenuren van dien aard dat men het hele programma in het wa ter zag vallen., na de middag klaarde het weer op en kon „Oosterlands Fanfare" vergezeld van de drum band. onder leiding van direkteur Capelle, het gezelschap afhalen bij „Even Buiten" en kon een rondgang over hel dorp gemaakt worden. Sin terklaas zat op een wagen. Eén en ander bracht veel publiek op de been vooral de schooljeugd was in aktie. Bingo-avond brandweer In de grote zaal van caféiaria BRUINISSE, 21-11. De leden van dé Hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" waren weer bijeen in het Nederlands Hervormd Vcreni- ginksgeboijw. De presidente mevr. B. de Waal-Jumelet sprak een hartelijk welkomstwoord tot allp aanwezigen. Dc avond werd geopend met het zin gen van twee vprzen uit psalnt 139. waarna de presidente voorging i» gebed. Mevrouw P. Verspoor-Stoel hield vervolgens een inleiding naar aanlei ding van enkele verzen uit psalm 136 mot het thema „Hij weet er alles van. want we hebben een levende Hei land". Aansluitend hierop werd ge zang 149 gezongen. Na de pauze kwam ds. R. H. M. de Jonge nan het woord die deze avond te gast was bij de vrouwenvereni- Euthanasic Ds. De Jonge sprak over het onder werp euthanasie. Sinds de nazi's vele zogenaamde ..minderwaardige leden" der maatschappij de ..milde dood" li.eten sterven is dit een duidelijk be last begrip. Door de voortschrijding van de medische wetenschap, op zich een zegen, is de euthanasie opnieuw aktueel geworden. De levenskansen voor ernstig mismaakt geborenen zijn sterk vergroot. Verkeersslacht offers met onherstelbaar hersenletsel- kunnen door reanimatie van hart cn longfunktie nog in leven gehouden worden, zonder ooit weer tol be wustzijn te kunnen komen. Ook bij hoogbejaarden en chronisch zieken „Nefi'en d' Eule" werd een bijzonder druk bezochte bingo-avond van de brandweer .van Duiveland gehouden. In de hele zaal was geen plaats on bezet. Er werden acht ronden ge speeld en in totaal werden er vier en twintig mooie prijzen verloot waar onder frituurpannen, een sjoelbak en ook enkele boterletters. met een zeer-gereduceerd psychisch- biologisch leven kan door moderne technieken het stervensproces lang durig verlengd worden, wat het lij den voor hen en de omstanders on draaglijk kan maken. Gebonden aan hun ambtseed kon den nrtspn voorheen niet anders dpn alles doen om iemand in leven te houden. Maar is vanuit de mens ge zien „leven' nog een absoluut begrip? Passieve euthanasie door middel van slopzetting van de behandeling lijkt vaak onontkoombaar, wanneer is ko men vast te staan dat herstel of ver betering uitgesloten is. Pijnbestrij ding die niel meer gepaard hoeft te gaan met een vermindering van de bewustzijnsgraad mag niet opzette lijk als indirekte euthanasie gehan teerd worden. Aktlel' en passiel Akticve euthanasie, dus het ingrij pen om een patient, die uit zichzelf nog zou blijven leven, te doen ster ven. zelfs al zou deze de wens daar toe te kennen gegeven hebben, moet afgewezen worden. De grens tussen aktief en passief kan echter vloeiend zijn. Het is onbarmhartig om over wanhoopsdaden te oordelen. De vraag is: verlengen we het leven of sterven? We moeten het leven eer biedigen, maar ook niet onverzadig baar zijn. Het is ongeoorloofd, eigen machtig het leven te beëindigen, maar evenzeer om het eigenmachtig le willen rekken cn iemand over de grens van hét sterven heen te willen terughalen. De Bijbel leert ons het leven te zien als een gave van God. Het lijden hoort bij de gebrokenheid van een verzondigd bestaan. Christus leert, het niet uit de weg te gaan. hij ging ons voor, door lijden heen tot de heerlijkheid. Na deze boeiende lezing door ds. de Jonge, was er gelegenheid tc rea geren of eventueel vragen te stellen. De presidente dankte ds. de Jonge voor zijn bereidwilligheid deze avond voor de vrouwenvereniging te willen spreken. De bijeenkomst werd be ëindigd met het zingen van vers 1 en 6 van gezang 177. waarna ds. de Jon ge sloot met dankgebed. ZIERIKZEE, 22-11. „Het is licht te proberen", daelit mejuffrouw M. C. Flikweert achttien jaar geleden, toen ze solliciteerde als werkleidster hij de Centrale Werkplaats. Dat het is gelukt, heeft tie tijd bewezen. Donderdagmiddag om half drie zal zc afscheid nemen van De Zuidhoek, het centraal werkvoorzieningsschap, zoals het nu heet. Na achttien jaar met plezier te hebben gewerkt. Je zou haar de vijfenzestig jaren niet geven. Zc ziet eruit of ze bars tens vol energie het zo weef zal gaan presteren om aan de wieg te gaan staan van de damesafdeling van dc centrale werkplaats. In februari 1960 werd daar de cer- ste aanzet voor gegeven. In de Man huisstraat. Mej. Flikweert kreeg de leiding, en toen bleek dat ze daar heel geschikt voor was, ook al had zc voor die tijd alleen ervaringen op kantoor en in de winkel opgedaan. „Ik heb er nooit tegenop gezien", zegt ze nu, ,ik was gewend om altijd met mensen om te gaan. En dan, 't is overal wel eens wat, maar ik heb t hier reuze naar m'n zin gehad." Nooit teveel Zc denkt even na en hoewel de woorden haar gemakkelijk ontvallen zegt z.e toch wat peinzend: „Het is me nooit teveel geweest hier. Ik heb er echt ook m'n gezelligheid aan ge had. Ja natuurlijk, ik moet m'n da gen anders in gaan delen. Wal ik al lemaal zal gaan doen? Ik heb geen flauw idee. Misschien alles eens wat rustiger aan." En dan: „Ik zie ze nog konten. M'n eei'ste vijf meisjes in de Manhuis- straat. Daarna kwamen er weer twee bij en wat later nog eens twee. Het ging niet zo vlug in het begin en daarom hadden we toen ook nog hulp van mannen voor het werk Toen er steeds meer dames kwamen moesten de mannen weg. Daar heb ik wel eens spijt van gehad, want dat was toch ook altijd een gezellig klub- je. Ja. ik zal 't missen, maar ja ik ben 2 november 65 geworden en dan ben je uitgewerkt." Engelengeduld „We zijn indertijd begonnen met bandjpS in scheerapparaten. later z.ijn we in de luierbi'oekjes gerold en draadbonten voor t.v. Ja, we hadden allerlei werk. Of dat goed ging?. Hel lijkt misschien niet zo maar ik heb een engelengeduld wanneer de meis jes het niet kunnen Sontmigeh zijn bang voor nieuw werk. maar altijd hetzelfde doen is niet leuk. Gelukkig hebben wc hier afwisselend werk. Ja en dan is het aftasten. Dan moet ik kiezen tussen degenen die. zeggen: „moet ik hét doen?" en degenen die vragen: „mag ik het doen?" De meis jes zijn allemaal verschillende types. Ja, dan is er wel eens wat natuurlijk. Maar zet maar eeits achttien vrou wen bij elkaar! Hoewel bij de man nen is het ook wel eens wat." Presteren „Ja, ik heb altijd goed met m'n kollega's op kunnen schieten. Ik kan alleen slecht hebben als een ander wat van m'n meisjes zegt. Ze zijn eerlijk, ze beduvelen me niet. En dat is veel waard. Ik heb ook gezien hier dat de meisjes vooruit gaan. Het is het hal ve werk wanneer ze het hier naar hun zin hebben, maar het is toch ook mooi als z.e iets kunnen presteren. Je kunt ze veel leren. In het begin was het wel eens zwaar, maar nu kom je in" een gespreid bed. bij wijze van spieken. We hebben ge lukkig altijd werk. Ook veel inpuk- werk van Jamin. En dan bekfjk je. wie waar ge schikt voor is. Het is erg leuk. wan neer dan blijkt dat een meisje iet* wel kan, waarvan zc dacht het niet tc kunnen". Zc vertelt het allemaal met veel plezier. En ze zal dan ook zeker graag terug denken aan haar werk voor dc Zuidhoek. Op 30 november neemt mej. Flik weert afscheid ran ,.Dè Zuidhoek". Hier een plaatje tijdens haar werk. dat ze altijd met reel plezier heeft gedaan. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4