Uniek boek voor nieuwe Amro spaarders. amro bank Aanbieding begroting 1978 Brouwershaven Hoe krijgt u dit Logboek Natuur? STREEKNIEUWS Jaarvergadering NCVB Bruinisse Ouderavond van kleuterschool „Het Kleuterbosje" Haamstede Slechte opkomst bevolkingsonderzoek 12 Verkenningen van Nederlandse natuurgebieden. (fj BONDSSPAARBANK SNUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIERIKZF.ESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 22 november 1977 Nr. 22206 3 BROUWERSHAVEN, 21-11. In cle maandagavond ge houden vergadering van de gemeenteraad Brouwers haven, werd de gemeentebegroting voor liet jaar 1978 aangeboden niet aan inkomsten en uitgaven een be drag van f 3.918.693,63 en een post onvoorzien van f 413.239,03. Advertentie Het boek Logboek Natuur is een initiatief van de Amro Bank. Het gidst u door 12 grandioze, puur Nederlandse natuurgebieden. Door bijvoorbeeld de Wadden en de Peel, door de Noordhollandse duinen en het Kampereiland. Een schitterende uitgave van 120 pagina's met o.a. spectaculaire luchtfoto's en levensechte tekeningen van flora en fauna. Nieuwe spaarders die in de actieperiode (1/11- 6/12) een spaar rekening openen (minimale inleg f 15,-), kunnen dit natuurboek kopen voor slechts f 12,50. Bovendien ontvangen zij f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Deze actie loopt tot Sint-Nicolaas. Maar wees er snel bij, want voor 't boek geldt: zolang de voorraad strekt. De burgemeester, de heer C. Slab- bekoorn, deelde de raadsleden mede dat de bijbehorende aanbiedings brief er helaas nog niet by is. daar deze nog in voorbereiding is; de nota is gestagneerd door ziekte van de ge- ineentesekretaris. Bij de behandeling van de ingeko men stukken zei mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter namens de PvdA-fraktie, het diep te betreuren dat de opkomst bij het bevolkings onderzoek baarmoederhalskanker be droevend te noemen is. Van de 144 opgeroepenen hebben er slechts 87 aan het onderzoek deelgenomen. Zij sprak de hoop uit dat er bij de tweede oproep beter gevolg aan zal worden gegeven. De raadsvoorzitter tekende er nog bij aan dat het in de bedoeling ligt om de mensen meer zekerheid te ge ven. Het blijft echter een onderzoek op vrijwillige basis en bij velen is er angst en hanteert men het „wat niet weet, wat niet deert". De heer C. J. de Munnik infor meerde naar de oorzaak van het te laat indienen van de begroting door het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. De voorzitter deelde mede dat de de finitieve begroting niet eerder kon afkomen omdat hieraan nog diverse besprekingen vast zaten. Het blijft een ingewikkelde procedure, aldus de voorzitter, om een dergelijk fi nancieel stuk vroegtijdig te kunnen opstellen. Vastgesteld werd de eerste wijzi ging gemeenschappelijke regeling voor de kommissie als bedoeld in de Wet op de bejaardenoorden. Tarieven jachthaven De tweede wijziging Tarievenbe- schikking liggelden jachthaven te Speel- en werkplan HAAMSTEDE, 19-11. In een der lokalen van de kleuterschool „Het Kleuterbosje" hebben vrijdagavond een groot aantal ouders kunnen zien en boren, wat de kleintjes allemaal moeten leren en verwerken voordat ze hun entree kunnen doen in de eer ste klassen der lagere scholen. De hoofdleidster, mevr. Fait-van Royen bijgestaan door de leidsters mevr. de Hartog en mej. Oreel bracht dit alles ln woorden en dia's uitgaande van een speel- en werkplan. Alles wat dit plan omvat is in ver gelijking met de vroegere „bewaar scholen" niet gering. Het kan verge leken worden met een leerplan op de lagere scholen, doch daar heeft men een eindoel; hier slechts een leer doel. Voor de leidsters vraagt deze opdracht zeer veel werk; regelmatig bijscholen hoort er bij. Een dergelijk speel- ep werkplan is onderverdeeld "in lichamelijke oefening, taalontwik keling, muzikale ontwikkeling, ex- presie-middelen, sociale vorming, zintuigelijke- en verstandelijke vor ming. Een hele mondvol, doch het wordt allemaal op zeer begrijpelijke wijze voor de kleuters gebracht. Kontakten Zeer belangrijk zijn de kontakten van de school met de ouders, de an dere kleuterscholen, de lagere scho len, de begeleidingsdiensten, de schoolarts, de logopaediste en het gemeentebestuur. De oudercommissie vormt een niet weg te cijferen scha kel. Een wisselwerking van materia len met de le klasse der lagere school is zeer belangrijk. De leid sters hebben te zorgen voor een ont spannen sfeertje, waarin de concen tratie van het kind het gemakkelijkst is. Tot slot zijn er nog diverse be- Brouwershaven, ondervond bij de raad geen bezwaar. Ter dekking van de lasten en voor het instandhouden van het onder- houdsfonds van de haven, werd be sloten de vierkante meterprijs van f 24,op f 25,te brengen. Besloten werd om de boxruimten in de jachthaven met een opper vlakte van 12.512.79 m2, aan de Wa tersportvereniging Brouwershaven te verhuren voor een bedi'ag van f 312.819,75. De heer De Munnik kon zich met deze verhoging akkoord verklaren, maar vroeg zich af waarom het kol lege niet de moeite neemt om derge lijke zaken in de rekreatiekommissie te bespreken, omer in te kunnen meepraten. „Wat is de oorzaak of is het niet belangrijk genoeg", wilde de heer De Munnik weten. De raads voorzitter kon niet anders doen dan de belofte geven dat in het vervolg dergelijke zaken in de bedoelde kom missie zullen worden besproken. De heer A. C. Dalebout (P.C.G.) kon zich ook met de 5 procent verhoging verenigingen, maar 5 procent verho ging is niet 1: 1,maar f 1,20 per m2. Uitgerekend betekent dit een schade post van plm. f 2.500,De raad be sloot echter om het op één gulden te houden. De heer J. K. Goemans (V.V.D.) sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van de watersportvereni ging voor de goede belangenbehar tiging en de prettige samenwerking met het gemeentebestuur. Hij hoopte dat dit bij de realisering van de jachthaven Den Osse bestendigd zal blijven. Havenreglenicnl Het havenreglement werd gewijzigd in dier voege dat het verboden is schermende taken zoals een verzor gende, een opvoedende en een onder wijzende taak. Deze uiteenzetting vormde wel de hoofdmoot van deze avond. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer K. Delfsma die een welkomst woord richtte tot wethouder M. J. Steur, de heer J. Hendrikse als voor zitter schoolraad en het personeel van de beide basisscholen. Van de heer G. B. Heusink was een dank schrijven ontvangen voor de van de kleuterschool ontvangen bloemen hulde. Notulen, samengesteld door mevr. v. d. Linde-v. Hoeve en het finan cieel verslag van de heer R. v. d. Pol werden goedgekeurd. Het beleid van de heer v. d. Pol werd voor 100 °/o ondersteund door de kascom- missie bij monde van de heer C. Bi- lius. In het bestuur werd herkozen mevr. Noordhoek-de Both, terwijl in de plaats van de niet herkiesbare mevr. Evertse-Fisher, de heer M. Pieterman werd benoemd. Mevr. Evertse kreeg als dank een aanden ken. Een vrolijk onderdeel van de agen da vormde een door de heer J. Rem mers vervaardigde en geprojekteer- de film over kleuterschool-festivitei ten van de laatste jaren, waaronder Sinterklaas, Kerstfeest en Koningin nedag. De heer Remmers ontving een waardebon. Wethouder Steur sprak namens de gemeente een dankwoord. Ook hy had het schoolwerk in woord en beeld nog nooit zo gezien. Het speet hem dat het voor mevr. Fait de laat ste ouderavond is, omdat ze er mee stopt. Ie heer Delfsma sloot deze avond. vanaf de wal ol' een schip in de ha ven te vissen. Ook is het verboden met een zeiljacht, welke voorzien is van een motor, in de haven te zeilen of al zeilende de haven in- en uit te varen. Ook mag de surfsport niet be oefend worden in do haven. Wel mag er gevist worden in de buitenhaven tot de Loswal. Geen bezwaar ondervond het ver lenen van een machtiging aan het kollege van b. en w. voor afgifte van invalidenparkeerkaarten. Per 1 januari 1978 zal de Verorde ning hondenbelasting worden gewij zigd. Dc belasting zal worden ver hoogd van f 25,tot f 30,per jaar en voor de tweede of elke volgende hond f 45,per jaar. De heer Goemans drong er bij het kollege op aan dat er goede kontrole wordt toegepast op het hondenbezit, waarvan er nu in de gemeente 352 zijn geregistreerd. Verbouwing Daar mevrouw C. Lips-Enneking te Breda een bouwplan had ingediend voor het verbouwen van het dijkhuis Rietdijk 5 te Zonnemaire, hetwelk in strijd is met het bestemmingsplan, omdat het een bestemming heeft van „tuin", moest de raad een voorbe- reidingsbesluit nemen, opdat deze verbouw kon worden gerealiseerd. Mevrouw Loschacoff-De Kanter had nogal kritiek op de handelwijze van b. en w., daar dit punt 's maan dagsavonds tot middernacht is be handeld en akkoord bevonden in de kommissie R.O. Groot was haar ver bazing toen de andere middag het uitgebreide prae-advies al in de bus lag. „Dit ging me echt toch wel een beetje te ver, daar ik het idee kreeg dat dit stuk al lang klaar lag. Ik voel met als kommissielid R.O. wel voor schut gezet", aldus spreekster. De raadsvoorzitter kon haar gerust stellen met de mededeling dat dit advies inderdaad, zoals te doen ge bruikelijk, al klaar lag voor verzen ding naar de raadsleden. We heb ben dinsdagmorgen de uitslag afge wacht van R.O. en toen die positief was zijn de stukken verzonden. Als het niet wordt goedgekeurd, dan houden we het advies vast en gaat het de deur niet uit. De heer De Munnik: „U stelt in het advies dat de woning permanent bewoond moet worden. Ik hoop dat u daar gelijk in krijgt", waarop de voorzitter attendeerde dat dan maat regelen genomen zullen worden. Aankoop grond Tenslotte ging de raad akkoord met de aankoop van een perceel grond met opstal, aan het Kerkpad te Brou wershaven, Na een tweede taxatie bleek de heer J. H. J. Zingstra te Garderen bereid het geheel te willen verkopen aan de gemeente voor de prijs van f 80.000,onder voor waarde dat het nog in gebruik mag blijven tot half het jaar 1978. De schuur is gunstig gelegen in het Beschermd stadsgezicht van Brou wershaven. Plannen wat er mee gaat gebeuren staat nog niet vast; of ge schikt maken voor welke toekom stige bestemming dan ook of slopen van het bestaande bouwvolume, wat - naar verwachting - bij Monumen tenzorg alleen zal worden toegestaan wanneer een vervangend bouwvolu me wordt gerealiseerd. Door middel van sanering zou dan ook een stukje stadsvernieuwing kunnen worden verwezenlijkt. Een gedeelte van het perceel is be nodigd voor het scholenkomplex én voor een speelterrein en groenvoor ziening. De heer C. J. de Munnik stelde dat de raad 'nu maar moeilijk terug kan. Wat maakt het ook nog uit op de drie miljoen. De grondprijs komt z.i. op f 90,per m2, wat aan de hoge kant ligt. Hiertegenover stelde de raadsvoorzitter dat wanneer er een beter bedrijf op zou staan dat zou moeten verdwijnen, dan wellicht op een prijs zou komen van f 120, per m2. Niettemin een dure zaak, vond de heer De Munnik. Wethouder Van Ast lichtte ten slotte nog toe dat het in principe om een strookje grond ging, maar dat verkoper alleen bereid was om het perceel met opstal in zijn totaliteit aan de gemeente te verkopen. ZIERIKZEE PvdA ledenvergadering De PvdA afdeling Zierikzee houdt weer een ledenvergadering op don derdag 24 november in het „Huis van Nassau". Op de agenda staat, onder meer de voordracht voor de provin ciale statenverkiezingen, het kiezen van afgevaardigden naar de gewes telijk vergadering en het ontwerp verkiezingsprogramma. Bij de be stuursverkiezing zijn twee vakatu- res te vervullen, waarvoor vier men sen zich kandidaat gesteld hebben. BURGII/HAAMSTEDE Prijsultrijfcing „De Schouwse Zanger" Vrijdagavond vond in hotel „Haamstede" te Haamstede de prijsuitreiking plaats van de vorige week door de vogelvereniging „De Schouwse Zanger" georganiseerde vogeltentoonstelling. Naast do reeds vorige week genoemde personen en bedrijven welke een beker beschik baar stelden kunnen ook nog worden genoemd de drankhandel Olrce en Vlinkervleugel te Zierikzee en het cafétaria Orizand te Renesse. HAAMSTEDE Auto geslipt en in de sloot Maandagmorgen omstreeks elf uur geraakte de automobilist J. v. d. W. uit Haamstede, als gevolg van de gladheid van de weg, in een slip op de Serooskerkseweg, tussen Haam stede en Serooskerke. De auto kwam in de sloot terecht en werd ernstig beschadigd; de automobilist kwam met de schrik vrij. De wagen uit de sloot gehaald door de takelwagen van De Jong uit Zierikzee. KERKWERVE Vergadering NCVB De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve vergaderde woensdag 16 november jl. in het verenigingsgebouw o.l.v. de presidente, mevrouw M. Boot- Brand. Mevrouw A. Krist alijn-Hagesteijn verzorgde de meditatie n.a.v. 2 Co- rinthiërs 6 vers 2 getiteld: „Gisteren en morgen". Hierna werd gezongen gezang 222 1, 2. Hierna heette de presidente allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw M. E. Jan- sen-Glas uit Brouwershaven. Me vrouw Jansen vertoonde na een kor- DREISCHOR, 22-11. In Dreischor vierden vorige week vrijdag de heer en mevrouw Lindhoui-Vanc hun zestig jarig huwelijksfeest. De heer L. Lindhout, die in Zonnemaire werd geboren is 84 jaar evenals zijn vrouw, mevrouw M. J. Lindhout- Vane, die van Dreischor afkomstig is. Ze zijn allebei nog gord gezond. liet echtpaar heeft niet. altijd in Dreischor gewoond. De heer Lind- houi werkte als landbouwersknecht ook in de Hoekse Waard (15 jaar). BRUINISSE, 21-11. De Nederland se Christen Vrouwenbond afdeling Bruinisse hield de jaarvergadering in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw. Deze avond die een feestelijk tintje had, werd geheel verzorgd voor en door eigen leden. te inleiding, dia's over de Zeeuwse klederdrachten en zomaar een stukje Zeeland, met prachtige plekjes uit de natuur. Na deze boeiende diaserie zongen de dames nog gezang 282 vers 1 en 2 waarna mevrouw Kris- talijn voorging in dankgebed. OUWERKERK Verkoping Welfare-artikelen In het dorpshuis te Ouwerkerk zal op a.s. zaterdag 26 dezer de afd. Dui- veland van het Nederlandse Rode Kruis een verkoping van Welfare goederen houden. Er zullen leuke Sint Nicolaasgeschenken te koop zijn en mooie handwerken en vele verde re attrakties. De uitslag van de ver kochte loten wordt na afloop bekend gemaakt. Toen we pas getrouwd waren woon. den we een half jaar in Scharcndijkc waar m'n man in dienst was", vertelt mevrouw Lindhout. Verder hebben we nog een jaar in Zonnemaire ge woond, maar het langste toch in Dreischor". Het jubilerende echtpaar kreeg drie zoons, die allemaal getrouwd zijn en voor elf kleinkinderen zorg den. Intussen zijn er ook al weer twaalf achterkleinkinderen. De hele familie u-as er vrijdag Na het zingen van Psalm 36 vers 3 sprak de presidente, mevrouw v. d. Spek-de Waal een hartelijk wel komstwoord tot alle aanwezigen. Vervolgens ging ze voor in gebed, waarna een broodmaaltijd werd ge houden. Ter afwisseling'genoten de dames van zang, deklamatie en spel. Aan het eind van de maaltijd las de presidente het bijbelgedeelte Psalm 36 vers 6 tot 11 betreffende „Gods goedertierenheid", waarna zij aan sluitend de maaltijd afsloot met dankgebed. Vervolgens werden de jaarverslagen voorgelezen door se- kretaresse en penningmeesteresse, waarna er nog een gezellig samen zijn was met een kopje koffie. De dames die hun medewerking aan de ze avond hadden verleend werden door de presidente hartelijk dank gezegd onder aanbieding van een kleine attentie. Mevrouw De Groot-Fluyt bedank te op haar beurt de presidente voor het vele werk dat ze ook dit jaar weer voor de afdeling heeft gedaan en overhandigde haar daarbij een boekt bloemen. Tot slot werd nog gezongen geazng 280 vers 1: ,,'k Wil U o God mijn dank betalen". „Het'was een gezellig feest", vindt mevrouw Lindhout en dat was ook dc mening van burgemeester C. Slabbckoorn, die bet echtpaar na mens het gemeentebestuur ging feli citeren, samen met mevrouw Slabbc koorn. Tussen alle bloemen en ge lukwensen u-as ook een bloemetje van dc gemeente en een gelukstele gram van dc koningin en dc commis saris van de koningin in Zeeland. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Advertentie Alle zaken voor alle mensen VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga vooreen goed advies naar de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3