Afscheid van wachtmeesters der eerste klasse A. van Elsacker en A. M. Klaasse Voorlichtingsavond basisscholen te Bruinisse SUKSESVOLLE UITVOERING SVOWK IN OUWERKERK De man van Marian STREEK NIEUWS NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Bijeenkomst in „Tonnenmagazijn" Brouwershaven ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE 21 november 1977 Nr. 22205 3 BROUWERSHAVEN, 19-11. Vrijdagmiddag namen in de gemeenschapsruimte ,,Het Tonnenmagazijn" te Brouwershaven de beide wachtmeesters le klasse, bo- horende tot de groep Westerschouwenpost Brouwers haven, A. van Elsacker en A. M. Klaasse, met het herei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van het korps rijkspolitie. Een groot aantal mensen uit de politiewereld en een aantal burgerlijke autoriteiten gaven daarbij van hun belangstelling blyk. Nadat de kommandant van de groep Westerschouwen, adjudant J. Stroo, tot de aanwezigen een woord van welkom had gericht, werd als eerste het woord gevoerd door luitenant J. W. Eckhart namens het distrikt Middelburg. houden. Zowel de familie Van Els acker als de familie Klaasse wenste hij een een goede tijd en een goede gezondheid toe. Voor hij zich tot de scheidende wachtmeesters richtte, wees hij op het uitzonderlijke feit dat de post Brouwershaven in één jaar tijd de drie bij de post behorende politie mensen met pensioen ziet gaan. Wachtmeester le klasse A. van Els acker trad op 4 januari 1937 in mili taire dienst, waarna hij in 1940 toe trad tot het korps van de marechaus see met als standplaats Kruiningen. Na de oorlog ging hij over naar het korps van de rijkspolitie met als standplaatsen Ellewoutsdijk, Driewe gen, Tholen, Renesse en Brouwers haven. Luitenant Eckhardt prees de politieman Van Elsacker, die op alle gebied aktief werkzaam was, om zijn volledige inzet die hij steeds heeft getoond, waarbij hij ook wel eens in gevaarlijke situaties terecht kwam. Zo wees hij op een voorval in 1972, toen hij door een loslopende stier op de hoorns werd genomen en in het kroos van een sloot terecht kwam. Wachtmeester A. M. Klaasse kwam in 1945 te Noordgouwe als hulpma rechaussee, waarna hij na één jaar tot het korps van de rijkspolitie toe trad, met als standplaats Tholen. De luitenant wees op de persoonlijke vi sie die Klaasse op verschillende za ken had, waarbij hij een voorbeeld heeft gegeven dat ook andere politie mensen zou moeten aanspreken. Hij wees verder op de grote inzet in de loop der jaren aan de dag gelegd, waarbij hij zijn glimlach heeft be- Voor 45 jaar ADVERTENTIE. Bols jonge jene ver het fijnste merk. Eiken dag een glaasje per liter kruik 4,10. ZIERIKZEE. Naar ons hedenmor gen werd medegedeeld komt Sint Nicolaas dit jaar per idiegviachine en niet per Prov. boot. De Sint gaat wel met de tijd mee. KERKWERVE. Onnadenkendheid of iets anders? Op een der avonden van den vorige week, was op den weg Zierikzee naar hier een afge broken telefoonpaal dioars over de weg gelegd. Gelukkig werd het door een fietser opgemerkt, waardoor on gelukken werden voorkomen. ZIERIKZEE. Door het Nieuw Zierikzeesch Diletanten Tooneel" is een stuk in studie genomen hetwelk wel uit het kader valt' der tot nu toe gegeven stukken. Ditmaal hebben de repetities een aanvang genomen vay hél cleteclive-spel „In Uniform". BURGH. In verband met een op te maken begrootingsberekening voor eventuele verbreeding en wijziging van den verkeersweg Burgh-W. Schouwen die indertijd op de pro vinciale wegenplan werd gebracht, is rn^n thans' bezig de noodige op metingen te doen. ZIERIKZEE. Nn.ar men ons mede deelt komt Sint Nicolaas evenals in voorgaande jaren logeren in het warenhuis Lange Nobelstrant te Zie rikzee. ADVERTENTIE. Gebroken borst plaat 30 cent per half pond. Marse pein fijne kwaliteit 40 cent per pond. Verandering Burgemeester L. Slabbekoorn van Brouwershaven stelde vast dat beide politiemensen hun dienst goed heb ben verricht, zoals hij van diverse mensen heeft vernomen. Aandacht schonk hij aan het feit een verande ring te hebben meegemaakt ten aan- z.ien van dè houding van het publiek tegenover de politie. In de loop der jaren is er wel het een en ander ge wijzigd. De tijd dat de politieman op een dorp „een halve dienstbode was van de burgemeester en nog een paar notabelen", is gelukkig voorbij, vond de burgemeester. De wijze waarop men de politie soms tegemoet treedt, vond hij niet altijd benijdenswaardig. Eén ding weet ik zeker: „de bin ding met de gemeenten is goed en vee! en veel beter dan vroeger", al dus de heer Slabbekoorn. Een winstpunt noemde de burge meester het ook dat, in tegenstelling met vroeger, men als politieman meer kan deelnemen aan de gemeen schap, waarmee men in het verleden eigenlijk niet veel binding hebben mocht. Beide families wenste hij nog vele goede jaren toe. Werk in <le Westhoek Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen bracht beide poli tiemensen dank voor hun inzet bij hun moeilijk werk in de Westhoek. Hij wenste hen toe dat zij nog lang in een goede gezondheid met hun fa milie van hun pensioen mogen ge nieten. De kommandant van de groep Wes terschouwen, adjudant Stroo, noemde beiden zeer gewaardeerde kollega's. Klaasse was één stuk betrouwbaar heid, wiens ja ja was en zijn nee nee. Zijn hulpvaardigheid, waarop men steeds kon rekenen, stond voor aan. Moed had hij om een zaak aan te pakken, waarbij hij steeds zichzelf bleef. Daarnaast was hij een infor matieve kracht, welke zeer waarde vol was, daar hij Schouwen op z'n duimpje kende. Zich tot Van Elsacker richtend, zei adjudant Stroo dat al deze dingen zeker niet in mindere mate voor hem golden. Altijd is er prettig samenge werkt en waren er eens problemen, dan werden deze op sportieve wijze opgelost. Mede namens de kollbga's bracht de adjudant de beide wacht meesters dank voor de prettige sa menwerking. De postkommandant van Brouwers haven, opperwachtmeester A. Bos, die maar kort met beiden had sa mengewerkt, sprak woorden van dank voor de goede samenwerking en de verkregen informatie. Adjudant A. Westdorp, groeps- kommandant te Kortgene, herinnerde nog eens aan de tijd dat ze met hun driecn te Tholen gestationeerd wa ren. Een roerige tijd, waarvan hij nog enige gebeurtenissen aanhaalde. Namens de Algemene Politie Bond werd het woord gevoerd door de wachtmeester le klasse van de rijks politie D. Mooy. In het bijzonder richtte hij zich hierbij tot het lid van Afscheid van de wachtmeesters eer ste klasse de heren A. van Elsacker (links) en geheel rechts A. M. Klaas se, met in het midden resp. de dames Van Elsacker en Klaasse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de bond dewachtmeester le klasse A. van Elsacker, die steeds een ak tief lid is geweest. Hij noemde hem „een honderd procent bondslid", waarop mén steeds kon rekenen. Adjudant H. G. Westhof, oud- gToepskommandant van de groep Westerschouwen en thans te Vlijmen wenste de scheidende politiemensen en hun familie het allerbeste toe. Onder grote bijval liet A. M. Klaasse hierna in dichtvorm zijn loopbaan bij de politie voor de aan wezigen nog eens de yevue passeren, waarbij de komische noot beslist niet ontbrak. Aan het slot spraken Klaasse en Van Elsacker woorden van dank tot de gemeente Brouwershaven voor de aangeboden receptie, de tot hen ge richte woorden en voor de cadeaus en bloemen welke zij hierbij in Ont vangst mochten nemen. Christelijke scholen gaan eeuwfeest vieren Een jaar lang gaat het chrjstelijk onderwijs in het land de trom roeren. Want de Unie „School en evangelie", waarin de scholen verenigd zijn, be staat honderd jaar. Vanaf januari 1978 tot januari 1979 zullen er vele festiviteiten zijn, te beginnen met een grote jubileum-bijeenkomst in het Jaarbeurs-Congrescentrum te Utrecht (op 28 januari), en af te slui ten met een herdenkingsdienst in de Domkerk te Utrecht. In het najaar van 1978 wordt een grote natjonale aktie gehouden onder het motto „Kom op!" Men wil een groot bedrag bijeenbrengen voor vele onderwijsprojekten in de gehele we reld, maar vooral in de ontwikke lingslanden. Verder zullen er toernees gehou den worden langs de scholen in het hele land, met muzikale program ma's en met spéciale films. De N.C.R.V.-televisie zal een serie dokumentaires uitzenden over het christelijk onderwijs in binnen- en buitenland, en ook de radjo zal er veel aandacht aan besteden. Maar het meest verwacht men van de duizenden plaatselijke besturen en scholen, die elk op hun eigen ma nier de zaak van het christelijk on derwijs in de aandacht zullen bren gen en aktie zullen voeren. Installatie Stuurgroep Oosterschelde De minister van verkeer en wa terstaat, drs. Th. E. Westerterp, zal op woensdag 23 november a.s. de stuurgroep Oosterschelde installeren. Dat zal gebeuren in het Statenzaal- komplex te Mlddelbm-g. ZIERIKZEE Lezing over Jacob Cats voor leden „Stad en Lande" De heer drs. D. ten Berge te Doe- tinchem, leraar Nederlands aan een pedagogische akademie, die een speciaalstudie heeft verricht over Ja cob Cats en een biografie over de grote dichter vrijwel heeft voltoojd, sprak in de vrijdagavond gehouden ledenvergadering van Stad en Lande - zie ook elders in dit nummer - over de emblemata van Cats. In het bij zonder bepaalde drs. Ten Berge zich tot de werken Proteus/Sinne- en Minnebeelden, 51 prenten met drie voudige verklaring in acht alexan drijnen (tijd van schrijven 1615-1618), en de minne-lyriekbundel Maechden- plicht, dialoog met vierenveertig prenten, (1617-1618). In Maechden- plicht is vooral erotische drift het gesprekso nd er werp De heer Ten Berge was van me ning dat de pastorale gedichten van Cats uitsteken boven die van zijn tijdgenoten. Het merkwaardige van de bundel Maechdenplicht is de toe gepaste antedatering, dit wijst op een verguizing door de djehter van zijn eigen jeugd. Drs. Ten Berge: „Cats waarschuwt de maagd voor sexuele gevar-en, maar heeft het er wel graag over." Trachtend een totaalbeeld van Ja cob Cats te schetsen zei de inleider Rl IITFNLANDS GELD In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New Vork overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is rTfogelijk. Haal uw reis- en euro- cheques, uw reisverzekering en al uw q vreemde valuta bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank BRUINISSE, 19-11. Ondanks het barre sléchte weer was er van de zy- de van de ouders van leerlingen uit klas zes van de beide basisscholen een goede belangstelling voor de voorlichtingsavond die vorige week werd gegeven in het „Durps'uus". Voorzitter van deze bijeenkomst was de drrekteur van de Christelijke Nijverheidsschool te Bruinisse, de heer C. Hendrikse, die allen hartelijk welkom heette. Verder was aanwezig de heer Scherjon, direkteur techni sche school, de rektor van de scho- Cats te zien als een man die zijn hele leven niet van zichzelf is kunnen los komen. De dichter heeft altijd ge worsteld met zijn vroeg ontwaakte zinnelijkheid; hij was ook een man die leefde in angst voor zijn goddelij ke rechters. De dichter heeft altijd de behoefte gehad om zichzelf te analyseren; als oud man kon hij moejlijk tot rust komen; de juichto nen van Cats slaan dikwijls om in een vorm van ootmoedige zelfbe schouwing. Jacob Cats heeft het altijd moei lijk gehad met de calvinistische zelf tucht; zijn vrees voor de toekomst verlamde zijn natuurlijke gevoelens. Van zijn vrouw kreeg hij een stren ge opvoeding in calvinistische geest. Hij was een man die zich bewust bleef van „de kloof tussen de renais- santistjsche droom en het Zeeuwse meisje"; de godsdienstige teugel bracht hem in conflict met zijn aard se verlangens. Later vlucht de dich- ter in „een rollenspel van herders en bedreigde maagden", aldus drs. Ten Berge, die zijn inleiding besloot met een beschouwing over de rol van Ja cob Cats als „dichterlijke voorlich ter". OUWERKERK, 18-11. De jaarlijk se uitvoering van SVOWK, vrijdag avond j.l. in het Dorpshuis te Ou- werkerk stond grotendeels in het te ken van musical en toneel. De voor zitter van de sportvereniging, de heer A. dé Jonge kon in zijn wel komstwoord een overvolle zaal be groeten. De heer De Jonge gaf een over zicht van de diverse sportaktiviteiten in het afgelopen jaar en noemde |n dit verband ook de inspanning van enkele enthousiaste leden om te ko men tot de oprichting van een jeugd- bestuur. Vervolgens was het de beurt aan de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de basisschool met de opvoering van de jeugdmusical „Het koffertje van meneer Van Dalen", van Hans Peters jr. Musical Onder leiding van mejuffrouw G. de Rijke en de heren R. de Rijke en P. Vreeke werd deze musical inge studeerd. Het geheel werd een vro lijke mengeling van liedjes en jeug dig akteertalent. Het verhaal speelde zjch af in het land „Spraysilië", dat werd geregeerd door Koning Frede- rik en Koningin Mina. Het land was rijk geworden door de spuitbus-indu- vStrie, hetgeen echter ten koste ging van het milieu. De aktiegroep o.I.v. kroonprins Rudolph komt hier te genop en gaat nogal te" keer tegen die „maffe vogels" van de spuitbus industrie. Een zekere heer Van Dalen met een geheimzinnig koffertje speelt een belangrijke rol bij de ver zoening van deze twee groeperingen. Dat betekende eind goed, ai goed en een langdurig applaus van het pu bliek voor deze jeugdige tonelisten. Dank In snel tempo werd hierna het de- kor veranderd voor het toneelstuk „De man van Marian" van M. van Spaandonck, onder regie van M. P. Pankow. Voor wat betreft de inhoud en de opvoering van dit toneelstuk verwijzen wij naar de recensie in dit nummer. Na deze opvoering ontvingen de toneelspeelsters en -spelers ujt han den van de voorzitter een boeket bloemen en een fles wijn. Namens de spelers sprak Jan Koppert een dank woordje tot het echtpaar J. Bakker, de beheerders van het Dorpshuis, voor de goede verzorging tijdens de repetitie-avonden. Hij onderstreepte zijn woorden met de aanbieding van een fles geestrijk vocht. Deze feestavond werd besloten met een gezellig bal na, dat tot in de klei ne uurtjes voortduurde. Scène uit het toneelspel „De man van Marian (Foto: Zierikzeese Nieuwsbode) lengemeenschap de heer drs. P. Vis, de heer van Splunder van de Chris telijke mavo, mevrouw v. d. Stadt, adjunkt direktrice Christelijke nij verheidsschool „Juliana" en een af gevaardigde van het arbeidsbureau, allen uit Zierikzee. Verder was er een afgevaardigde van de Stichting voor school en be roepskeus in Zeeland uit Middelburg en personeel van de beide basisscho len. Na een korte inleiding door de heer Hendrikse, werden de bekende vra gen gesteld zoals wat de doorstro mingsmogelijkheden zijn bij A.V.O. en wat bij het beroepsonderwijs de mogelijkheden daarna zijn. De ou ders hadden reeds thuis een folder gekregen waarin uitvoerig vele in lichtingen stonden. Het was een zeer interessante bijeenkomst, waarmee het betrokken schoolpersoneel erg blij was. Voorheen gaf het hoofd der school jn samenwerking met de heer Hendrikse enige voorlichting over de mogelijkheden die het voortgezet onderwijs biedt, maar deze avond ge beurde dat op veel uitgebreidere wij ze. Over het resultaat waren alle me dewerkers erg tevreden. Wanneer een sportvereniging, be halve sportieve aktiviteiten ook nog andere dingen doet, dan bewijst dat alleen maar dat zo'n vereniging leeft. Zeker wanneer daar dan zo veel belangstelling voor is als tijdens de feestavond .van s.v.OWK in Ouwerkerk vrijdag. Een avond met liefst twee komplete voorstellingen: een kindermusical van de junioren en een toneelspel in drie bedrijven van de volwassenen. Amateurtoneel heeft zijn eigen charme en dat bleek vrijdagavond. Voor een publiek, dat verwend is dooi- televisie en schouwburgoptre den, is het toch de moeite waard om eens te bekijken wat amateurs er van terecht brengen. En dan blijkt er zowel verborgen talent als veel enthousiasme te bestaan. De opvoering van „De man van Marian" van M. van Spaandock bleek vooral van dat laatste veel te hebben. Het is geen kleinigheid om een bijna twee uur durend verhaal in te studeren en geloofwaardig op de planken te brengen; de eerste lof mag dan ook worden toegezwaaid aan regisseur Rinus Pankow, die er heel wat vrije tijd in moet hebben gestoken. Maar ook de technische verzorging van het geheel bewees goed doordachte nauwgezette aan pak. Van de spelers was beslist Ati Pankow, als Marian het geloofwaar digst, maar ook de toneelspeler Pam pa, gespeeld door Jan Koppert liet verrassende dingen zien. Het verhaal was niet eenvoudig neer te zetten. Marian, de vrouw van Jan Verheul, krijgt de kans om een karrière als toneelspeelster op te bouwen. Haai man, een „burgermannetje", steunt haar daarin maar ervaart toch pijn lijk dat akteurs en aktrices in een andere wereld leven. Het happy-end komt, wanneer blijkt dat Jan (goed gespeeld door Eugène Totté) furrore weet te maken als toneel schrijver. Andere spelers zijn de moeder (Anneke Lucas) en de zus ter van Jan (Cora Renters). Cora Renters speelde haar rol fris en overtuigend. Anneke Lucas zag er wat jong uit voor haar moederrol, maar wist toch het zorgzame en be grijpende vart dit karakter uit te la ten komen. De andere spelers waren de kol lega's van Marian en haar baas de schouwburgdirekteur Nico Jongsma (Jo Hage). Zware rollen, want waar het al moeilijk is goed te akteren is het doen leven van een akteur of aktrice daar het dubbele van. Het lukte de ouder wordende aktrice Fie (Dien Hillebrand) dan ook niet he lemaal om talent te bewijzen en Jo Hage al evenmin, maar beiden slaagden er toch in om hel verhaal op een goede manier te ondersteu nen. Het zou ook niet eerlijk zijn om deze prestatie in gedachten te ver gelijken met wat beroepsmensen er van gemaakt zouden hebben, al kom je wel in de verleiding. Het is nu eenmaal zo, dat bij amateurtoneel vaak de dramatische momenten op de lachspieren werken. Dai gebeurde dan ook wel eens vrijdagavond. Maar dat kun je noch spelers, noch pu bliek kwalijk nemen. Hei applaus was iit ieder geval spontaan en warm en dat was ook zeker ver- diepd. Op dit soort uitvoeringen moet je zuinig zijn. I. v. L. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3