De sportvissers moeten meer betalen dan mosselvaart Gesprekken en muziek uit Zierikzee in uitzending van Vara's Stoomradio' Moeilijkheden gezinszorg GEMEENTE ZIERIKZEE WACHT OP TEKENINGEN VOOR BOERDERIJ Diskussie in raad Zierikzee STREEKNIEUWS BONDSSPAARBANK Misverstand bij Brogumbestuur NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Advertentie Alle zaken voor alle mensen ZIERIKZEE, 14-11. De eigenaren van sportvissers- boten in lie haven van Zierikzee zullen niet hetzelfde tarief gaan betalen als de beroepsvissers. l)e raad van Zierikzee verwierp maandagavond het van l'.v.d.A.- zijde ingediende voorstel daartoe niet acht stemmen tegen en vier stemmen voor. I)at betekent dat de tarieven voor de sportvissers altijd nog drie keer zo hoog zijn dan die van de mossel vissers. Een van de redenen van het gemeentebestuur daarvoor is, dat op die manier een enorme toeloop van ruimteverslindende sport vissersboten kan worden tegengegaan. De diskussie kwam op gang naar aanleiding van een brief, die een van de belanghebbenden aan de raadsle den had geschreven. PvdA-fraktie- voorzitter J. Groen was er niet ge lukkig mee, dat de mosselvissers, die toch ook al een verhoging te wach ten staat, per jaar f 648,gaan be talen en een sportvisser daarentegen f 4000,Wanneer zo'n boot een plaatsje op droogvallende grond kiest wordt de prijs gehalveerd. Be zoekende sportvissers komen op weer het dubbele van het tarief. De heer Groen wilde de sportvissers ge lijkschakelen met de beroepsvissers. „Daar voorkom je problemen mee, zonder dat je de indruk wekt, dat je ze uit de haven wilt wei-ken", vond hij. Ook het tarief voor sleepboten vond hij niet helemaal korrekt. Overvallen In eerste instantie kreeg hij steun van de VVD-er L. Becu, die ook vond dat bekeken moet worden of er geen andere regeling te vintien is, zeker nu de haven De Val nog geen oplossing biedt. Burgemeester Th. H. de Meester wees erop, dat de mosselvissers al tijd goedkoop gelegen hebben, omdat dat een bedrijf is dat in de gemeente thuis hoort. In het verleden hebben de tarieven voor sportvissers altijd duidelijk hoger gelegen. De voorzitter was er helemaal niet gelukkig mee, dat de brief van de betrokken sportvisser pas 24 uur voor de raadsvergadering binnen kwam, niet ook aan het kollege was gestuurd en er dus geen mogelijk heid voor beraad is geweest of een gesprek. „Dat is een methode die vaak gehanteerd wordt", aldus de voorzitter, „zo worden de raadsleden overvallen." Begrip Hij was het er niet mee eens, dat betrokkene praatte over een tarief van f 4000,Wanneer hij nu op het droogvallend gedeelte ligt, wordt er met medewerking van de haven meester altijd voor gezorgd, dat hij toch voor het in- en uitladen van passagiers op een andere plaats te recht kan. Ook in de toekomst, zo dacht hij, kan dat met begrip van de haven meester geregeld worden en betrok kene betaalt dan met f 1900,per jaar. „Wanneer we het tarief zo laag maken als voor de beroepsvissers, krijgen we hier een toeloop en daar is onze haven niet geschikt voor". Hij wees er bovendien op, dat dit problemen met zich meebrengt dooi de dan vele geparkeerde auto's, „Deze maatregel is niet bedoeld om dit of een ander schip uit do ha ven weg te krijgen, maar wel om de toeloop niet te bevorderen", aldus de voorzitter. Positief Een limiet stellen kan ook niet, zo bleek uit het antwoord op een vraag van de heer B. Leijdekker (KVP). De heer A. Deurloo (PCF) konkludecrde dat deze maatregel voor betrokkene juist positief is, omdat hij geen kon- kurrentie krijgt en bovendien de- kosten af kan trekken van de belas gen. De heer W. F. Sprengelmeijer (PCF) herinnerde aan de onplezieri ge ervaringen in het verleden met sportvissersboten. Elders zijn lelijke boten vaak een ontsiering van de ha ven. Hoewel hij van de huidige sportvissers geen moeilijkheden had gekonstatcerd, was hij toch bang dat zij de zondagsrust niet voldoende respekteren. Verder was hij niet zo onder de indruk van dc brief van be trokkene. Oneigenlijk gebruik De heer A. Verschelling» (PvdA) brak ook nog een lans voor gelijk schakeling van dc tarieven. Hij vond het een oneigenlijk gebruik van de belastingtabel, wanneer die wordt gebruikt om andere sportvissers le weren. Het meest sprekende vond hij het argument van een volle haven. Het is beroepsvaart, konkludeerde hij en daar moet je het onder rang schikken. Burgemeester De Meester gaf toe dat het woord „weren" in de toelich ting beter niet gebruikt had kunnen worden, maar hield toch vast aan zijn standpunt. Ook de waterspor ters met boten langer dan veertien meter worden extra zwaar belast, omdat zij zoveel ruimte innemen. (Vervolg van pag. 1) De staatssekretaris koos voor het laatste. Met de Alpha-hulpen was toen enkele jaren geëxperimenteerd. Het systeem wilde dat, wanneer een uur gezinshulp werd ingeleverd er twee uur Alpha-hulp voor in de plaats mocht komen. Maar de vakor ganisaties waren daar nogal tegen. Zij vonden dat over de ruggen van een zwakke groep (de part-time wer kende vrouwen) bezuinigingen wer den doorgevoerd. Besloten werd toen de Alpha-hul pen toch in het voorzieningenpakket op te nemen. Dat kwam toen toch iets voordeliger uit, maar werd in principe door de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging afgewezen. Minder uren Daarom zal er nu op de uren hulp, bezuinigd^ moeten worden. In 1976 mocht de'Federatie voor Maatschap pelijke Dienstverlening Noord-Zee land nog 312.500 uren gezinshulp per jaar verstrekken; in 1979 zal dat nog maar 240.000 uur mogen zijn. In 1976 konden nog achthonderd kliënteri per week geholpen worden; dat aan tal mag in 1979 niet hoger komen dan 622. Minder medewerkers Het aantal medewerkers zal min der moeten worden. Het enige posi tieve puntje aan de hele kwestie is Dc heer Groen wees op het belang van de sociale rekreatie op de sport vissersboten en raakte met de voor zitter in koni'likt over de vraag oi watersport onder dezelfde noemer valt. Dc voorzitter vond dal de hoer Groen eerst eens moest onderzoeken wie de eigenaren van dc plezierjach ten zijn, voor hij konkludeert dat de sportvissers een andere plaats inne men in de kategorie sociale rekrea tie. De diskussie mondde uit in een PvdA-voorstel, dat echter werd ver worpen. dat er daarvoor niemand ontslagen zal worden, maar dat dit via een na tuurlijk verloop zo moet groeien, De Federatie heeft op het ogenblik 465 uitvoerende krachten in dienst waar van zestig full-timers. De overige werken part-time, In 1977 mogen cr dat nog maar 455 zijn en in 1979 nog maar 357. „Het is een onwaarschijnlijke zaak voor ons", zegt direkteur Stoutjesdijk De fulltimers krijgen nog steeds hun opleiding op school, die scholen draaien nog door en straks zitten we met een groot aantal gediplomeerden dat niet aan dc slag kan komen. Voor de part-time werkende vrouwen moeten arbeidsplaatsen komen, maar voor zeventig duizend onder hen gaat dc deur nu finaal dicht". Een andere konsekwentie van de maatregel is ook, dat de druk op an dere voorzieningen toe zal gaan ne men. Huisartsen, maatschappelijk werkers en wijkverplegenden bij voorbeeld zitten nu ook voor het blok. Een huisarts kan zijn patiënt niet die voorzieningen bieden, die hij of zij nodig heeft. Verder zullen de bejaardenhuizen, waarvan het öewo- neraantal toch ook moet krimpen van tien procent naar zeven procent van de bevolking, eerder oudere mensen óp moeten nemen, die an ders geholpen zouden kunnen wor den door een gezinsverzorgster. Pa tiënten zullen langer in een zieken huis moeten blijven omdat er thuis geen hulp voor hen is. Verwijten De Federatie verwijt CRM daarom dat er geen samenhangend beleid wordt gevoerd. Hoe moet het met de verlaging van de opnames voor be jaardentehuizen en met de verkor ting van de ziekenhuisopnameduur? „We hebben de affiches in de wachtkamers van de huisartsen van onze dienst al weggehaald. Daar staat op dat iedereen recht heeft op hulp. Zes, zeven jaar hebben we ge werkt om de mensen over de drem pel te krijgen; nu moeten we ze weer terugduwen", zegt de heer Stoutjes dijk. „En dat terwijl de wachtlijsten steeds groter worden". Bezwaren „Daar komt dan ook nog het ver lies aan arbeidsplaatsen bij en ten slotte", zo vult de heer Van der Veer aan, zullen juist de kwetsbare groe pen het eerst getroffen worden. Dat zijn de bejaarden, de chronisch zie ken en gehandikapten', de weduw- naren met jonge kinderen en de ge zinnen waarin de moeder uitgescha keld is. Alle instellingen op het ge bied van gezinszorg hebben daarom bezwaren gemaakt. Er komen ook aktiegroepen, die vragen om meer in plaats van om minder gezinsverzorg sters". De heer' Stoutjesdijk: ..Wij zouden al blij zijn met hulp op het zelfde niveau". De heer Van dei- Veer: „We kunnen best een klein stapje terug, maar deze bezuiniging is zo groot, dat het niet meer op le vangen is". Pech Wat gaat er nu allemaal gebeuren? De heer Stoutjesdijk: „We gaan pro- ZIERIKZEE, 14-11. Bij hel bestuur van ile jeugdsoos „Brogum" blijkl misverstand te heslaan over de uit spraak van het gemeentebestuur, dat de boerderij ..om niet" aan de soos zal worden overgedragen. Dit hoeft niet in te houden dat de kosten van de verbouwing dan helemaal voor rekening van de soos zullen komen. Dal bleek maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering uit het antwoord van wethouder \V. den Boer op een vraag van dc heer .1. Groen, frakticvoorzitter van dc PvdA. Wethouder Den Boer deelde mee dat nog geen woord is gevallen over het wel of niet meedoen van dc gemeente. Hij heeft het Brogumbestuur mee gedeeld, dal ook de bestemming op deze boerderij veranderd zal gaan worden en dat verder gewacht wordt op de tekeningen voor de verbou wing. Dan zal overlegd kunnen wor den over de voorwaarden cn dc fi nanciering. „Wc stollen ons echt niet op het standpunt: Nu inoetcn zc maar zien hoe de wethouder. het rooien", aldus School De heer Groen wilde verder weten hoe het zit met dc school die de Ver eniging voor Christelijk Schoolon derwijs in Poortambacht wil bou wen in 1978. Hij vroeg zich af of het aantal leerlingen daar voldoende voor is. Wethouder Den Boer deelde mee, dat wanneer de cijfers inge diend zijn en zc blijken te kloppen, inderdaad een voorstel voor dc bouv van een school in dc raad zal komen. Kleedruimte Sportpark Bannink heeft zijn lichtmasten en krijgt binnenkort de kleedruimte. Dal deelde de wel hou der mee aan de heer .F de Rijke (PCF). De raad besloot verder maan dagavond om een vordering van f 20.000 o)) de failliet gegane firma Haukes en Zonen af te schrijven, om een aanvraag van de Nut.skleulcr- school voor ontwikkelingsmateriaal tc honoreren, om de voorlopige uit gaven voor openbaar kleuteronder wijs cn lager onderwijs voor 1976 vast te stellen en om in le stemmen met dc nieuwe verordenihg bcgraaf- rechten. Ook was de raad het over wegend eens met de nieuwe veror dening scheepvaartrechten. een machtiging voor kasgcldlcningcn lol een bedrag van vier miljoen cn een krediet voor een tijdelijke arbeids kracht voor de dienst gemeentewer ken. Tenslotte stemde dc raad toe dat een krediet voor leer en hulp middelen aan dc Theo Thijssen- school beschikbaar zal worden ge steld en dat een aantal begrotings wijzigingen worden doorgevoerd. Aan het einde van de raadsverga dering kregen de leden dc begroting voor 1978 van de gemeentelijke Volkskrcdietbank en «Ie gemeentebe groting voor 1978 aangeboden. YVESTENSt'IIOUYVEN Aanbieding begroting 1978 Op di- woensdagavond gehouden raadsvergadering van Westerschou- wen werd de gemeentebegroting 1978 aangeboden. De gewone dienst geeft een batig saldo van 1' 298885,24 te zien. Burgemeester Everwijn merkte hierbij op dat bij de dienst nog geen investeringen van het meerjarenplan in op zijn genomen. Een beslissing over de ter hand tc nemen werken in het komende jaar zal genomen wor den op de begrotingsvergaderingen welke gehouden zullen worden op 19 december (19.30 uur) en 21 december (14.00 uur) a.s. BUKGU Dingy aangespoeld Dc dienstdoende licht wachter op dc vuurtoren te Haamstede ontdekte woensdagmiddag in het Krabbegal een drijvend voorwerp, dat later een dingy (opblaasbare rubberboot) bleek tc zijn. Na alarm te hebben geslagen werd de dingy, die inmiddels bij de Punt was aangekomen door een vlet van Rijkswaterstaat op sleeptouw genomen cn bij het steiger van Dam- aanzet tegen dc dijk gezet. Door het personeel van Rijkswaterstaat, bij gestaan door de Rijkspolitie kon de boot. die wel dreef, doch waarvan de bovenbouw vernield was op hel dro ge gebracht worden. Gemeentewei'- SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur, gas. licht, abonnementen. Natuurlijk auto matisch! Elke maand een vast bedrag naar een spaarrekening met hogere rente. Salaris en pensioen via de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank ken laadde hel zware apparaat, waar zeker 5 a 6 personen in kunnen, op 'een vrachtauto en vervoerde het naar de terreinen van gemeentewer ken. De boot was leeg. Naast de gebruiksaanwijzing in twee talen (Duits en Engels) stond aan de zijkant nog het woord. Auer- richter in grote letters. Omtrent de afkomst tast men nog in hel duister. beren via het georganiseerd overleg iets te doen en verder verwachten we, dat ook derden zich cr wel mee zullen gaan bemoeien. Huisartsen bijvoorbeeld en de 6-j kommissies die de plaatsing in de bejaardenhui zen regelen. Ik verwacht in 1978 de- grootste moeilijkheden. „Daar komt nog bij: Hoe verkoop je het aan de ménsen", vult de heer v. d. Veer aan. „Ik denk dat wc ook pech hebben door de lange kabinetsformatie", peinst dc direkteur van de Federatie. „Onder normale omstandigheden maak ik me sterk, dat er niets aan gebeurd zou zijn. Toen staatssekreta ris Meijer kamerlid werd, was hij niet langer aanspreekbaar en minis ter Van Doorn neemt nu een afwach tende houding aan". Brandje op woonwagenkamp Woensdagmiddag omstreeks 12 uur werd de brandweer gewaarschuwd voor brand in een caravan op hel woonwagenkamp. Aldaar aangeko men bleek de brand niet veel voor te stellen. Een van hel kamp vertrek kende zigeunerfamilie verbrandde dar een als opslagplaats gebruikte oude caravan. De brandweer, die door de politie was gewaarschuwd, doofde het vuur, mede omdat de kans op overslaan op een andere ca ravan niet ondenkbeeldig was. De politie stelde op het kamp naar een en ander een onderzoek in. NOORDWELLE Avondgebed met Taizé-groep Zondagmiddag om vijf uur wordt in dé winterkerk van Noordwelle een avondgebed gehouden. De voorberei ding van deze ongeveer een half uur durende bijeenkomst wordt gedaan door c-en Taizé-groep uit Den Iiaag. die in Noordwelle een week-end doorbrengt. Het franse plaatsje Tai- zé is al jarenlang een internationaal centrum voor godsdienstige beleving in een kloosterachtige gemeenschap. De Taizé-groep verdiept zich in de bedoeling en werkwijze van deze protestantse orde. Het avondgebed is een openbare bijeenkomst, waarbij iedereen welkom is. Voor geïnteres seerden is er na afloop gelegenheid nader op het werk van „de broeders van Taizé" in te gaan. SCHARENDIJKE Aanrijding Woensdagmorgen reed eep vracht auto. bestuurd door M. A. M. uil Cadzand over de Dammenweg rich ting Ouddorp. Hij werd gevolgd door een personenauto van F. A. S. uil Bilthoven. De vrachtauto miste de afslag Brouwershaven en reed ach teruil terug, waarbij hij in de flank door de personenauto werd aangere den .Beide voertuigen liepen schade op. ZIERIKZEE, 16-11. Het rechtstreekse radioprogram ma „Stoomradio" van de VARA. dat woensdagmiddag werd uitgezonden op de zender Hilversum II, kwam vanuit hotel-restaurant „Van Oppen" le Zierikzee. „Stoomradio" is een twee-en-een-haif uur durend programma met muziek en gesprekken. Dc onderdelen, die op band waren opgenomen werden vanuit de radio-wagen voor hotel Van Oppen de lucht ingestuurd, terwijl de diverse gesprekken, in een zeer ontspannen sfeer, vanuit de gelagkamer werden uitgezonden. Hel programma werd gepresen teerd door Betty van der Laan en Joop Groesz. De eindredaktie was in handen van Marijke Schmidt en Wil lem Beusekom en de mannen achter de knoppen waren Jan Burgemeester en Cor Korevaar. Als intro op „Stoomradio" sprak gemeentearchivaris de heer W. H. Keikes enkele woorden over Zierik zee als monumenten- en toeristen stad, gevolgd door de openingstune. Zeeuwse zaken Speciale gast in het programma was mr. J. van Aarlsen, ex-kommis- saris van de koningin in Zeeland, ex- minister van volkshuisvesting en van verkeer en waterstaat. Deze uit gebreide politieke loopbaan bood stof genoeg voor een interessant gesprek. Echte Zeeuwse items hierin waren de ontwikkeling na de opening van de Grevclingcndam cn Zcclandbrug en de hiermee samenhangende groei van industrialisatie (Sloegebied) en rekreatie. „Stoomradio" is niet al le veel ge bonden aan vaste normen en van daar dat het mogelijk was dit ge sprekje met Zeeland's vroegere kom- missaris wat te laten uitlopen. Als dank voor zijn medewerking ontving mr. Van Aartsen van de VARA het „Haneboek" en het „Veluwe-boek". Ouder worden Na de operette-rubriek van Joop Groesz hield Betty van der Laan een praatje met de heer J. H. Stoutjes dijk. direkteur Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland. Dil in het kader van de rubriek „Ouder worden en bejaardenzorg", die in el ke „Stoomradio" op een andere ma nier wordt belicht. De heer Stoutjes dijk besteedde aandacht aan het as- pekt van de bejaardenhulp. Hierna plaatste Lo van der Werf zich achter de mikrofoon voor de aankondiging en presentatie van oude schoolliedjes door het zangkoor „De Merels" en de combo van Piet Sonneveld. Een aan tal vrolijke schoolliedjes en St. Nico- laaswijsjes werden via de radiowa gen in de ether gebracht. Oostersclielde Vervolgens een gesprek over de aktualiteit van de dag en dat was ditmaal - hoe kan het anders - de storm van de afgelopen dagen en de afsluiting van de Oosterschelde. Ge sproken hierover werd met drie mensen uil .Zierikzee. die dne gene ralies vertegenwoordigen, t.w. de heer G. H. Breetveld, de heer J. Groen en de heer H. Koopman. Hierna was het de beurt aan enige musici uit Zierikzee. die hun muzi kale kwaliteiten lieten horen in een suite van Marin. Hel kwartel be stond uit: Ellengard .Tense (clavecim- bel). Heieen Jonker (altblokfluit). Tonny Faatz (alt blokfluit) en Jolan- da Dekkers (viola da gamba). Tot slot werd in de rubriek „Mijl palen" aandacht besteed aan Multa- luli, die in „Indic" cn het „thuisland" zeer enthousiast over Zierikzee schreef. Een vakgroepje' musici - leerlingen van een conservatorium - speelde onder leiding van Ellengard Jcnse aan het clavccimbél „life" in Va ra's Stoomradio. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4