wico Zoute Pinda's Raadsleden Westerschouwen tegen voorstel voor manege De gezinszorg komt in grote moeilijkheden Aantal wachtenden veerponten Wester schelde steeds groter Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Eerst overeenkomst over overlast zak 400 gram nu hartstikke goedkoop^ Inkrimping ten koste van hulp Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W IN DIT NUMMER: VARA'S Stoomradiouil Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 november 1977 134ste jaargang Nr. 22203 Meer behoefte Tot 1976 bestond er een sterke groei in de gezinsverzorging. Het budget nam in de jaren 1973 tot 1976 twee en een half maal in de kosten toe. Dat kwam onder meer door de stijgende behoefte aan hulp. Hel be jaardenbeleid is veranderd. Er wordt naar gestreefd de oudere mensen zo lang mogelijk - eventueel mét hulp - zelfstandig te laten wonen. De lig- duur in de ziekenhuizen wordt ver kort. Vaak kan een patiënt eerder naar huis wanneer hij of zij gezins hulp heeft. En verder neemt de vraag naar hulp in de gezinnen toe, omdat de huisvrouw ten gevolge van fysieke en psychische problemen het huishouden niet meer aankan. ZIERIKZEE. Deze week ging weer de jaarlijkse verkoopaktie van start van kinderzegels en wenskaarten. De bekende stand in het postkantoor wordt de komende weken het mid delpunt van een grote belangstelling, althans dat is uiteraard de wens van de Zierikzee UW-dames die zich weer met de verkoop belasten. De eerste zegels werden dindag jl. ge kocht door burgemeester Th. H. de Meester. UW-presidente mevrouw Van der Lely herinnerde er aan dat dit jaar de vijf-en-twintigste maal is dat UW dit werk doet. Begonnen werd met een tafeltje en een stoel, maar nu prijkt in de hal van het postkantoor een mooie stand. Dat is mede te danken aan inzet van het comité en de medewerksters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Al wat wettig is, is nog niet behoorlijk. Spreekwoord STUTTGART. Klaus Croissant, de linkse strafpleiter die woensdagavond door Frankrijk werd uitgeleverd, is door de Westduitse justitie waar schijnlijk opgesloten in de Stamm- heim-gevangenis bjj Stuttgart. Een omwonende heeft in de nacht van woensdag op donderdag gezien dat er op het terrein bij de gevangenis een helikopter landde. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) 169 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor vrijdag wordt vrij koud weer met plaatselijk buien verwacht. Boven de Noordzee en ons land handhaaft zich ccn noordwestelijke luchtstroming, die koude en onsta biele lucht blijft aanvoeren. In de bovenste luchtlagen is het nog wat kouder geworden en door hot relatief warme water van de Noordzee, zul len vooral in de kustprovincies flinke buien voorkomen. Plaatselijk kunnen deze vergezeld gaan van hagel of onweer. De koude lucht is inmiddels tot ver in zuideuropa doorgedrongen. In het noorden van Italië kwam het plaat selijk tot lichte vorst. In ons land werden in de nacht van woensdag op donderdag de laagste temperaturen gemeten in het midden en oosten, waar hel kwik tot 1 graad boven nul daalde.. Verwachting tot vrijdagavond: Koud Voornamelijk in de kustprovincies enkele buien; koude nacht met mi nimumtemperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland, maxima morgen om streeks 6 graden; overwegend ma tige noordwestelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-lemperatuur: omstreeks 1 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.45 Maan op 13.40, onder Eerste kwartier: 17 nov. (22.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 nov. 8.15 21.00 1.56 14.23 Doodtij: 20 nov. Tekorten In april 1976 kondigde staatssecre taris W. Meijer echter bezuinigings maatregelen aan. Er was een tekort van derfig miljoen gulden en dat zou moeten worden opgeheven door de mensen naar draagkracht te laten bijdragen aan de hulp. De staatsse- krelaris had echter oen rekenfout gemaakt. Dit systeem bleek eind van het jaar een tekort van honderd mil joen gulden op te leveren en wan neer de situatie zo zou blijven, bete kende dat een tekort van vijfhon derd miljoen guldoh in 1980. ZIERIKZEE. 17-11. Er zijn ook op timistische berichten van de kant van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord Zeeland. De federatie kampt al lange tijd met ruimtegebrek in het kantoor aan de Nieuwe BoogertLtraat 56. De plan nen voor nieuwbouw in Poortam bacht konden niet verwezenlijkt wor den, omdat CRM daar geen toestem ming voor gaf. Nu is de oplossing gevonden in het kantoor van notaris Van Eek. Nota ris Van Eek gaat verhuizen van Ha venplein 24 naar het voormalige kan toor van de Amro-bank. Op 1 decem ber is de Fnderalie de nieuwe eige naar van Havenplein 24 en verwacht wordt, dat na inferne verbouwing, in februari verhuisd kan gaan worden. Dit pand biedt ruimte genoeg voor de dienst en heeft bovendien het voor Dit. is het nieuwe „home" van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening Noord Zeeland. De verhuizing wordt rond 1 februari verwacht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) deel dat de „huiselijke" sfeer be waard kan blijven. Daarom inkrimping Daarom zocht do staatssecretaris naar andere oplossingen. Hij kon kiezen uit: verhoging van het budget van de gezinsverzorging, laag betaal de onverzekerde vrijwilligers, (do zo genaamde Alpha-hulpcn) en inkrim ping van de gezinszorg. (Vervolg pag. 4) HAAMSTEDE, 16-11. De gemeenteraadsleden van Westerschouwen veegden woensdagavond zonder meer een deel van liel kollegevoorstel, lol vaststelling van de tweede herziening van het bestemmingsplan Iloge- weg, van de tafel. Struikelblok was het gedeelte, waarin de bestemming van de manege „Li- siduna" wordt gelegaliseerd. De raadsleden wilden dat er eerst goede afspra ken worden gemaakt over de verbouwing van de manege en het voorkomen van overlast. Ook omwonenden hadden bezwaren tegen de overlast ingediend Nadat de diskussie heftig was opgelaaid kwam het kollege met een voorstel om dit deel uit het plan te lichten. Wel was de raad het eens met de andere wijzigingen. Dat betekent, dat aan de VVestenschouwenseweg een deel van de horeca- en woonbe stemming wordt veranderd om de bouw van twaalf appartementen mo gelijk te maken. Alleen de PvdA- l'raktie was daar tegen. De heer C. J. Hendrikse zei bang te zijn, dat hierdoor weer een niet passende „versteningssituatie" wordt Advertentie gecreëerd. De frakties hadden geen moeite met de bebouwing aan weerszijden van de Adriaan van der Weijdeweg. Daar zullen nu honderd zomerwoningen mogen worden ge bouwd. De groenstrook erom heen zal van vijf naar tien meter worden uitgebreid en de zomerhuisjes mo gen in plaats van honderd vierkante meter nu nog maar zestig vierkante meter groot zijn. Niet gelukkig De raadsleden waren helemaal niet gelukkig met de gegroeide situa tie rond manege Lisiduna. „Een ver velende gang van zaken", vond me vrouw A. G. J. Hogenboom-Lande- gent (VVD), die echter Lisiduna op zichzelf niet zo gek gesitueerd vindt De K.v.K. vindt het onlaanvaard- baar dat bij een groot vervoersaan bod de reservepont „Juliana" niet direct wordt ingezet. De woordvoerder van de Provin ciale Stoombootdiensten zegt echter, dat de reservepont zo vaak als mo gelijk wordt ingezet. Met name bij vooruit bekende aanvoerspieken. Het is echter niet mogelijk om een veer boot binnen het uur vaarklaar en bemand te hebben. Bovendien is er bij reparatie van één van de ponten dikwijls niet eens een reservepont aanwezig. de Zeeuwse Provinciale Stoomboot- Uit het vervoersoverzicht blijkt dat in de eerste negen maanden van dit jaar 6.719.122 passagiers de Wester- schelde zijn overgezet. Dat waren er 218.503 meer dan in de overeenkom stige periode vorig jaar. Ook werden er meer auto's vervoerd, namelijk 2.151.401; dat zijn er 82.271 meer dan in de eerste negen maanden vorig jaar. Verder blijkt uit het overzicht dat het aantal auto's dat op de veer- plaatsen moet achterblijven, steeds wórdt. Alleen bij Perkpolder was er een afname te zien van het aantal wachtende auto's. Advertentie in de buurt van een bos met ruiter paden. Ze wilde echter wel aan de al verleende horecavergunning beper kende bepalingen verbinden. Het felst in de aanval ging de heer Hen drikse namens de PvdA. Hij vond, dat het terrein gewoon een agrari sche bestemming moet houden, om dat er in de gemeente andere en be tere plaatsen voor een dergelijke - nevenfunkties omvattende - manege te vinden zijn. Hij herinnerde eraan dat in het verleden de PvdA al heeft gewaarschuwd voor de ontwikkeling bij deze manege oftewel „stoeterij- handelsstal - ruiterkamp - pension". Ondanks nadrukkelijke waarschu wingen heeft het kollege van b. en w. daar toen al totaal verkeerd ge handeld", vond hij. De toestemming voor verbouwingen en tenslotte de horecavergunning zorgden ervoor, dat zijn fraktie een groot stuk ver trouwen in het kollegebeleid op het gebied van de ruimtelijke ordening zag afgebrokkeld. „Vriendjespolitiek'" „Dit ruikt naar onze mening naar vriendjespolitiek in sterke mate", vond hij dan ook. Later zou voorzit ter H. P. Everwijn over deze opmer king vallen. De heer Hendrikse was echter niet geneigd hem terug te ne men. De heer L. Tieleman (PCF) zag geen grond om de bezwaren tegen Lisiduna ongegrond te verklaren. (Vervolg op pag. 5) MIDDELBURG, 17-11. De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft bij gedeputeerde staten van Zeeland in een brief geprotes teerd tegen de lange wachttijden bij de veerpont Vlissingen-Breskens. DEN HAAG. Parttime onderwij zers en kleuterleidsters krijgen in beginsel dezelfde rechtspositie als hun collega's met een volledige weektaak. Mi nister van onderwijs, Van Kemenade en de centrales van onderwijzend personeel hebben hier over woensdag overeenstemming be reikt. ZIERIKZEE, 17-11. Het ziet er somber uit voor tie gezinsverzorging. „Het wordt frustrerend werken", zoals dhr. J. v. d. Veer, hoofd van de afdeling gezins verzorging van de Federatie Maatschappelijke Dienst verlening Noord-Zeeland het uitdrukt. De behoefte aan gezinszorg neemt nog steeds toe, maar aan die behoefte kan steeds minder tegemoet gekomen worden, omdat er hard moet worden bezuinigd. Overal in het land zitten daarom de instanties, die deze hulp verlenen met de handen in het haar. En zo ook de heer J. H. Stoutjesdïjk, direkteur van de Federatie en de heer v. d. Veer. Dit jaar nog konden er bij voorbeeld 777 kliënten per week ge holpen worden; volgend jaar mogen er dat nog maar 660 zijn. En dat gaat dan ten koste van die mensen, die hulp het hardste nodig hebben. De federatie, waarin de gezinszorg op Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Phiiipsland is ondergebracht, vindt het daarom tijd worden om aan de bel te trekken. Volgende week zal er veel aandacht worden besteed aan de maatschappelijke dienstverlening. Zo zal de dinsdag de dag van de gezinsverzorging zijn en bij die gelegenheid wordt verwacht dat ook landelijk dit onderwerp in de belangstelling staat. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1