Grens verblijfsrekreatie Schouwen-Duiveland bereikt Storm en water Geo-technisch ponton Archeologische monumenten in Middenschouwen beschermd Don Quishocking FOTOKLUB „DELTADIENST" VIERDE JUBILEUM MET TENTOONSTELLING Sportduiker aan de gevolgen van caissonziekte overleden Geslaagde welfareverkoping te Zonnemaire Inspraakgroep landelijke gebieden z.v.u. Volop aktief STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 november 1977 Nr. 22201 3 ZIERIKZEE. 14-11. De inspraakgroep Schouweii-Dui- veland over de nota landelijke gebieden, vindt dal de grens is bereikt van de kwantiteit van de verblijfsre kreatie op Schouw en-Duivelaiul. De groep is het eens met de in de nota voorgestelde ,.bul'fer"-rekrealiege- biedeu om de randsteden. Het belang van (le leefbaarheid van de dorpskern moet daarbij boven bel partikuUcrc belang gaan, zo vindt d< groep. Ouderavond L.T.S. Woensdag 16 november a.s. wordt in de kantine van de L.T.S. door de Oudercommissie Technische School een" ouderavond gehouden,, waarin onder andere een bestuursverkiezing aan de orde komt. Aftredend en her kiesbaar zijn mevrouw K. Praet en mevr. T. M. Koste,nse. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer J. C. A. Koster, als kandidaat bestuurslid wordt door de ouderkommissie ge steld die heer J. L. Schuit/.. Aanrijding Zondagavond omstreeks 18.10 uur ontstond een aanrijding op de Lan ge Blok weg. Een personenauto be stuurd door I. V. te Zierikzee gaf richting aan om rechts een inrit in te rijden. De wagen werd van ach teren aangereden door een personen auto. bestuurd door J. L. uit Brou wershaven. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Kontaktavond U.V.V. De U.V.V. afdeling Zierikzee houdt op dinsdagavond 15 november weel een kontaktbijeenkomst in het R.K. Centrum aan de Mosselstraat. Auto in sloot Donderdagmiddag omstreeks 15.15 uuf raakte een personenauto, be stuurd door .J. v. d. S. uit Dreischor. in een boch.t in een slip en kwam vervolgens in de inloot terecht. De auto werd geheel vernield. De be stuurder en een inzittende raakten licht gewond. Alcohol-kontrole Eij een alkohol-kontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag wor den veertig voertuigen aangehouden. Er werden zeven blaasproeven en twee bloedproeven genomen. Een maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens een andere overtreding. De kontrole werd uitgevoerd door de Rijkspolitie te Zierikzee en Wester- schouwen en door de Verkeersgroep. Geen voorrang Zaterdagmiddag omstreeks 14.20 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op do kruising Weststraat Laan van Si. Hilairc. Een auto bestuurd door M. v. S. uil Zie rikzee verleende geen voorrang aan oen auto bestuurd door W. M. G. uit Rotterdam. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Aanhangwagentjc gestolen In de nacht van vrijdag op zater dag werd een twee-wielig aanhang- wagentje van v. d. W. in de Sleiltjcs- slraat gestolen. Inmiddels heeft v. cl W. het wagentje zelf teruggevonden in de Plalleweg. Vernielingen Zaterdagnacht gedroeg oen aantal jeugdige lieden zich nogal baldadig bij het verlaten van het café Old- Dutch. Bij een aantal auto's, die in de omgeving geparkeerd stonden, werden vernielingen aangericht. (Vervolg van pag. 1) Doordat er grote sluitgaten in de Oosterschelde zijn. is hel noodzake lijk om met groot materieel te wer ken. Vervolgens bood de spreker ka pitein L. C. Lievense een vergroting aan van een uit 1937 stammende foto van een ponton en ook .een fraaie koperen scheepsklok aan. De heer Nijdam bóod de heer Vermeiden hierna een aktetas en een vulpen aan. Sonderen De werkzaamheden die de ..Johan V" op de Oosterschelde zal gaan ver richten zijn het sonderen, het bepa len van het draagvermogen van de grond, het nemen van grondmon sters. met meten van de dichtheid van de grond, meting van hot po- riengefialtc. Alle w e r k z a a m herd eh kunnen zowel vanaf het wateropper vlak als vanuit do duikcrsklok ge schieden. De ponton heeft de afmetingen 50 bij 20 meter en is 19 meter hoog. ter wijl de waterverplaatsïng 700 ton groot is. De vaste bemanning telt twaalf koppen en /.al dienst gaan doen in twee ploegendiensten, twaalf uur op en twaalf uur af. Aan boord zijn een douche en toilet aange bracht, een keuken en een dagver blijf. Deze geotechnische ponton is niet zelfvarend. maar zal door sleepboten oi) de plaats worden gebracht. In de bedïeningsruimte zijn panelen aan gebracht. waar de ankers op positie gehaald en gevierd kunnen worden. Kontrole op de lieren is hier vanuit tevens mogelijk. Een brdicningslcssonaiu voor de duikcrsklok is hier ook aangebracht. Deze apparatuur werkt geheel hy draulisch. In de stuurhut moet nog een monitor worden aangebracht, zo dat hof geheel in bcrld gebracht kan worden. ZIERIKZEE, 12-11. In de gemeente Middenschouwen zyn vijf terreinen op de ontwerplUst van beschermde archeologische monumenten ge plaatst De vier ervan, in El leer zee. Loo- pei-skapelle, Brijdorpc en Nieuwer- kerke. bevinden zich sporen vap be woning, begraving en kerkfundcrin- gen uit do middeleeuwen; op het vijfde terrein bevindt zich een luchtbel;",. De vluchtbergen dateren voor het merendeel uit dc dertiende eeuw en hebben als ..kastcelbcrg" een mili taire funktie gehad. „Van de tvvee- on-derlig vluchtbergen. die op het vind van de vorige eeuw op Schou wen-Duiveland bekend waren, zijn nog'slechts twee bewaard geble ven, te weten een bergje bij Zierik zee en do nu beschermde vluchtbcrg in Elkerzcc", aldus deelt de Rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek in Amersfoort mee. Dut is een van dc eindkottklusics van dc inspraakgroep. De bestaande beperkende bepalingen voor het kamperen btf de boer, vindt de groep reëel. Marginale bedrijven zouden hier eventueel meer toestemming voor krygen. onder voorwaarde, dat het landschap niet verder wordt aan getast. De groep staat verder zeer negatief tegenover de aanleg van nieuwe we gen. Belangrijkste argumenten daar voor zijn dc verspilling van land bouwgrond. de versnippering van kavels en de natuur en milieuaantas ting. Daarom ziet de groep liever verbreding van wegen of de aanleg van een parallelweg voor langzaam verkeer. De inspraakgroep is daarom ongerust over de bestaande plannen, waar wel nieuw aan te leggen wegen op aangegeven zijn. Jachthavens De inspraakgroep vindt verder dat Onder auspiciën van de Z.V.U. trad vrijdagavond j.l. de cabai-et- groep „Don Quishocking" in een ge heel volle Concertzaal op met het programma „Afscheidstournee I". De show bevatte zeer gevarieerde nummers, hetgeen de beoordeling van het totaalprogramma sterk be ïnvloedt. Don Quishocking bestaande uit Anke' Groot, George Groot, Fred Florusse, Jacques Klöters en Willem Valenkamp, wist in enkele nummers tot een hoog niveau te groeien, maar schoot in sompji,gs.acts duidelijk wat te kort. De opening kan hoopgevend ge noemd worden en week geheel af van de uitgesleten cliché-zinnen, die nog maar al te vaak gebruikt wor den. Onder het mom van een en quête over het gedrag van cabaret- publiek werd de doopceel gelicht van enkele aanwezigen. Een formule, die vrijwel altijd aanslaat bij het pu bliek, omdat het nou. eenmaal humo ristisch is één van je 'kennissen op de korrel genomen te zien. Politieke spot kwam even om de hoek kijken in „O. de tijden zijn zo slecht". Ongetwijfeld zou dit thema wat verder zijn uitgediept als de si tuatie in ons parlementaire wereldje wat stabieler was. Het moet onmoge lijk geacht worden op dit punt nog aktueel te blijven. Anke Groot zong het liedje ..Hob belpaard". waarvan de goede tekst het minder goedé stemgeluid van Anke Groot toch niet kon overtref fen. Beter kwam zij tot haar recht in de liedjes met het gehele ensemble. Overigens valt wel af te vragen of Anke haar stijl zelf heeft ontwikkeld of misschien het voorbeeld wil vol gen van Ina van Faassen aan wie ze af en toe heel sterk deed denken. Willem Valenkamp verving Pieter van Empelen en maakt nog niet zo lang deel uit van „Don Quishocking". Dat mag aJs exkuus gelden dat hij ook beslist nog niet hetzelfde niveau als de anderen heeft bereikt. Hij maakt zich als pianist zeer verdien stelijk, maar het solo-zingen zou hij beter nog even kunnen vergeten. Een liedje als „Alles naar de Ambon- straat" zou het als persiflage wel goed gedaan hebben, maar daarvoor bracht Willem het te serieus. Hoogtepunt van het programma zal voor velen de act „Kronen en bruggen" geweest zijn. Grote spil van de groep Fred Florusse zette op grootse wijze tandarts, of zoals hij hem zelf noemde „mondenlul" Tom stra op de planken. Hoewel na de pauze werd gestart met het heerlijke nostalgische liedje „Zomers van de jaren 60", werden de volgende nummers gelardeerd met veel meer spot, en bitterheid. Een cabaretprogramma brengen zonder iemand te kwetsen is ondenk baar en mensen, die aan overgevoe ligheid lijden, kunnen een dergelijke voorstelling beter mijden. Toch zou een zekere grens wel gehandteerd mogen worden. Als cr met slordig heid enkele malen gesproken wordt over oorlogs- en watersnoodslacht- offers, mogen daar toch wel vraagte kens bij geplaatst worden. In een samenvloeiing van een aan tal acts en liedjes werd wat te lang doorgeborduurd op de Tweede We reldoorlog. Temeer daar hierna George Groot „Welke Oorlog" op dc planken zette. Een diepgravende tekst, die tienmaal beter tot zijn recht was gekomen als het thema van tevoren al niet zo was uitgehold. Een liedje dat aansloeg was „Hele vieze dingen". Voor een opsomming viezigheid, waar het publiek dan wel om gniffelt, is echter niet veel klcin- kunsl-schollng nodig. Waardige uit smijter werd „Dankzij het cabaret", waarna Don Quishocking van een gul publiek een vrij langdurig ap plaus in ontvangst inochl nemen. A.P. ZIEIl|KZEE. 13-J1. Dc 46-jarige sportduikcr J. H. Grunewald uit Zwijndrecht is zondagavond in het Wilhelminazickcnhuis in Amsterdam overleden aan dc gevolgen van dc caissonziekte. De duiker was zondag onder lei ding van zijn clubtrainer van dc on derwatersportvereniging Dordrecht aan het duiken in de Grevelingen. Door onbekende oorzaak is hij te snel van grote diepte naar de opper vlakte gekomen en liep de door dui kers zo gevreesde caissonziekte op. waarbij zich luchtbellen vormen in de bloedbaan. Tevergeefs Een snelle rit naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee bleek tever geefs omdat daar geen decompressie- tunk aanwezig was. Daarna is de duiker wiens toestand inmiddels kri tiek was geworden, in een helicopter uit Den Helder naar het Amsterdam se ziekenhuis vervoerd. Hier is hij vijf uur nadat hij boven water was gekomen opgenomen- Plaatsing in een decompressietank heeft echter niet mogen baten. ZIERIKZEE. 11-11. De fotoklub „Deltadienst" is na vijf jaar nog steeds volop aktief. Dat werd vorige week bewezen met een expositie van alle bekroonde foto's uit die vijf jaar en van de ingezonden foto's over hel onderwerp Reklamc. Die foto's hingen allemaal in de re_ kreatiezaal van het Deltadienstge bouw in Zierikzee. waar vrijdag avond de leden van de fotoklub bij elkaar waren. Eerste prijswinnaar van dit jaar. de heer Gilbert Recti was er ook, evenals sekretaris Jan Slager en voorzitter J. J. Hoogstrate. die de tweede en derde prijs voor hun in zendingen kregen. Onderwerpen Er hingen prachtige foto's van veel uiteenlopende onderwerpen, als wa ter. kinderen, fietsen, de stad, de boerderij, vakantie en vreugde, die in het afgelopen jaar liet onderwerp van een wedstrijd waren geweest. Dc fotoklub organiseert nogal eens wedstrijden omdat juist door de kompetitiesfeer hel fotograferen op een beter peil gebracht kan worden. Verder probeert de klub dc vak kennis van de leden te verhogen door het gezamenlijk lezen van vakbladen, gesprekken met gerenommeerde fo tografen en geprekken onder elkaar. Zoals vaker, werd ook clit jaar de jury gevormd door de heren Ko de Vos en Ko Berrevoets. beiden des kundigen op dit gebied. Ju het kantoor ran de Deltadienst hingen vrijdag de foto's die in dc vijf jaar, dal de fotoklub van deze dienst beslaat, in de prijzen zijn ge vallen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) enige uitbreiding van het aantal jachthavens of de aanleg van betere akkomodatie van bestaande jachtha vens wel. mag plaats hebben. Er wa ren echter twijfels over de opvatting dat bij aan te leggen jachthavens ook komplexen zomerwoningen noodza kelijk zijn omdat het projekt anders niet rendabel is. Deze plannen vindt de groep ontoelaatbaar omdat het aantal verblijfsrekreatieve plaatsen al een maximum heeft bereikt en de aanpassing van deze komplexen met toegangswegen en parkeerter rein te nadelig is. Kleine kernen De groep vindt het verder nodig dat alle kleine kernen oen mogelijk heid houden tot aansluiting op het openbaar vervoer. Verder zal zoveel mogelijk de ambachtelijke bij het dorpsbeeld passende werkgelegen heid moeten worden gestimuleerd en zal de subsidie voor renovatie van bestaande huizen moeten worden be nut. Ook zullen de lege plekken in dc bebouwde kommen van de kleine kernen moeten worden opgevuld met aangepaste nieuwbouw. Verder vindt de groep, dat be staande voorzieningen zoals scholen, kerken, winkels en akkomodatie voor sociale kontakten zoveel mogelijk moeten blijven gehandhaafd. Wat de tweede woningen betreft, vindt de groep het nodig, dat een wa terdichte verordening wordt gehan teerd om uitbreiding van het tweede woningbezit tegen te gaan. (Vervolg van pag. 1) Veel schade is er in de Westhoek niet aangericht. Een paar bopen werden ontworteld onder andere in de omgeving van de Adriaan v. d. Weijdeweg. In de werkhaven De Schelhoek dreigde een grote kraan, ter waarde van anderhalf miljoen gulden, in dc haven te verdwijnen. Maar nadat de rijkspolitie met hulp van anderen, wat auto's van werp hengelaars verwijderd had, kon het gevaarte op de wal gehouden wor den. Alle diensten die met eventuele calamiteiten- te maken konden krij gen waren op alles voorbereid zpals het Waterschap Schouwcn-Duive- land, de B.B., beide groepen der rijkspolitie en de mannen die voor de dijkbewaking zorgden. Zondag avond was het ergste achter de rug en ging de wind liggen. De keersluis te Zierikzee was van af vrijdagnacht tot heden (maandag)- morgen met personeel bemand. Het waterpeil kwam niet boven 2,85 nu In de nacht van zaterdag op zondag werd uitgebreide dijkbewaking in gesteld. Zaterdagavond werd mel ding gemaakt van een omgewaaide schutting van dc gemeente in dc Mo lenstraat. In dc Bcddcweeg kreeg dc storm vat op de bouwmcterialcn bij het in aanbouw zijnde kantoor van de telefoondienst. Te Sirjansland waaide een boom om in de Zandweg. ZONNEMAIRE» 12-11. Dik tevre den waren de dames L. J. van Schel ven-Wisse en J. 3VÏ. Buis-Beijens over de verkoop van Welfare-artikelen ten bate van het Rode Kruis, zater dag in het Groene Kruisgebouiv te Zonnemaire. Deze artikelen waren vervaardigd door bejaarden en zieken uit de ge hele gemeente Brouwershaven. Uit de opbrengst van ongeveer 350 gul den blijkt, dat er een flinke bres in de voorraad was geslagen. Er bleef echter genoeg over voor de derde verkoopdag: op zaterdag 19tnovem ber in het Groene Kruisgebouw te Noordgouwe. Om wat voorbeelden te noemen: tassen, poppewiegjes, kus sens, kleedjes, sokken en truien. Ook in Noordgouwe zullen de lijden van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur worden aangehouden. Er zullen dan eveneens loten worden verkocht, waarop een zelfgemaakte sprei kan worden gewonnen. Eerder was men reeds in het Plaatsenhuis te Dreischor. Deze ver koop bracht ongeveer f 250 op. Alcoholcontrole in Zeeland De Rijkspolitie in Zeeland heeftin dc nacht van vrijdag op zaterdag een alkoholkontrole gehouden bij gelegenheid van de „Elfde van- de elfde": de verkiezing van prins Car naval. Het resultaat ervan viel vol gens een woordvoerder mee: Van de 293 gekontroleerde weggebruikers ki'egen er vier een proces verbaal wegens rijden onder invloed. Acht mensen kregen een. rijverbod. ZIERIKZEE Lezing Vogelwacht Dc Natuur en Vogelwacht „Schou wen-Duiveland" heeft vrijdagavond in „De Poorter" in Zierikzee kennis kunnen maken met de flora van Goe- ree. Over dat onderwerp hield de heer J. Heijboer uit Middelharnis een lezing met prachtige kleurendia's. Hij werd verwelkomd door voorzit ter F. Jansen, die verder aandacht vroeg voor de aktie „Gééf om de na tuur". Het positieve van deze aktie vond hij, dat mensen worden geakti- veerd om zich met de natuur bezig te houden. Voor de leden van de Natuur en "Vogelwacht zo deelde hij verder mee, zijn bouwpakketten van nest kastjes -voor een erg lage prijs be schikbaar. De heer Heijboer liet hier na 'een groot aantal wilde planten zien. Daaronder waren ook verschil lende tamelijk zeldzame exemplaren. N.C.V.B. jubileert De N.C.V.B.-afdeling Zierikzee viert het dertigjarig jubileum woens dagavond in het Hervormd Vereni gingsgebouw, met de musical „Ditjes en Datjes", van de N.C.V.B.-afdeling Vlissingen. (Voor tijd: zie agenda).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3