wico Kades in Burghsluis en in Bruinisse kwamen onder water Nieuw geo-technisch ponton „Johan V" in gebruik gesteld in werkhaven bij Schelphoek A.R.-partijraad Cycloon eist honderden mensenlevens Geen kabinet Partij van de Arbeid-C.D.A.-D'66 V GELD NODIG Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Noodweer trok over Schouwen-Duiveland Drijvend laboratorium ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 november 1977 134ste jaargang Nr. 22201 waarin opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) 'administratie en bezorging 1110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Zitting kantongerecht te Zierikzee Als eerste sprak de heer A. Ny- dam, lid van het bestuur en voor zitter van de kommissie van gede legeerden van Dosbouw. In zyn toe spraak haalde hij aan dat dit schip de eerste is in een serie van bijzon dere schepen die speciaal voor de Oosterscheldewerken worden ge bouwd. Op 23 mei van dit jaar werd op dracht tot de bouw ervan gegeven en in augustus was de kiellegging reeds een feit. Vrijdagmiddag was hij bedrijfsvaardig, dank zij de goede samenwerking van specialisten. Vervolgens nam ir. W. Bokhoven, direkteur L.G.M., het woord. Deze wenste allereerst Dosbouw, de Delta dienst en de firma Vriens geluk met deze aanwinst. De ponton is in staat grondonderzoek te verrichten onder alle weersomstandigheden, dank zij de bijzondere afmetingen die het schip heeft. Door de zeer grote inzet van de heer Vermeiden is deze pon ton naar hem genoemd. Spreker zei nog dat het zeldzaam is dat een schip naar een persoon wordt vernoemd Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld f Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Fiiiiincicringskantoor M. Ceense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 ln Bruinisse werd maar één auto-, mobilist door het hoge water op de kade verrast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) die midden in zijn aktive carrière zit. Hierna kwam ir. F. Spaargaren, hoofd afdeling Watei'bouwkundige werken west. Rijkswaterstaat Delta dienst, aan het woord. Deze zei dat het materiaal ontworpen moet wor den naar de stormvloedkeringswer- ken in de Oosterschelde, daar geen van de bestaande schepen aan de ge stelde eisen voldoet. Na 1985 zal dit schip zeker zijn funktie in het buitenland kunnen vervullen. Door de unieke water bouwkundige werken alhier neemt de kennis toe om materiaal te kun nen ontwerpen en te gebruiken. Vcrdoi- vermeldde hij dat de heer A. Sandberg, hool'd technische dienst van Dosbouw, met een groepje men sen, dit schip in zo'n korte tijd heeft weten te bouwen. Waaschuwiiigen Het personeel van de buitendijkse bedrijven in Bruinisse is vele uren in touw geweest om maatregelen te treffen waardoor het water buiten de gebouwen bleef. Omdat ze tijdig werden gewaarschuwd bleef de schade beperkt. Ook de eigenaars en schippers van de sportvissersvaar tuigen hebben voorzorgsmaatregen troffen door hun klanten te waar schuwen, de auto's niet op de kade te parkeren, maar op hoger gelegen terreinen. Slechts "n automobilist werd verrast omdat hij zijn auto op de kade parkeerde. Zijn voei'tuig kwam tot de bodem in het water te staan. Vele uren zijn burgemeester en wethouders, gemeentepersoneel en sluispersoneel in de weer geweest om iedereen tijdig te waarschuwen om daarmee de schade zoveel mogelijk te beperken. Opstuwing De extreem hoge waterstanden in Bruinisse zijn alleen de laaste paar jaar bekend. Voordien kwam dat bijna nooit voor, alleen tijdens de fe- bruariramp van 1953. Inwoners van Bruinisse, die dagelijks met het wa ter te maken hebben, zijn vair me ning, dat hel wcrkeiland, dat werd gemaakt voor de bouw van de Phi- lipsdam, een opstuwing van het wa ter veroorzaakt. Die opstuwing heeft een ongunstige invloed op de hoge waterstand van Bruinisse. Zoals bekend heeft het bureau Dijkversterkingen Oosterschelde een planbestek klaar liggen voor de dijkverhoging in Bruinisse. Metershoge golven De toestand was in Burghsluis al evenmin verontrustend, maar trok wol veel nieuwsgierigen naar de dij ken on hef strand. Zondagmiddag was het strand van Westerschouwen een prooi van de ziedende golven en hier en daar werden de duinen zo ondermijnd, d;it er flinke stukken afbrokkelden. Veel belangstelling trok de dijk van de Punt tot aan dc Damaanzet waar men een prachtig gezicht had op de metershoge golven met de enorme schuimkoppen. (Vervolg pag. 3) UTRECHT. 12-11. Dc partijraad van de ARP heeft aangetoond dat de Antirevolutionairen niet bepaald staan te trappelen om een coalitiere gering van CDA en VVD binnen te halen. Weliswaar stemde de partij raad, zaterdag in Utrecht, in met de afkeurende woorden die partijvoor zitter De Boer en waarnemend CDA- fraktievoorzitter Aantjcs tot dc Par ty van de Arbeid richtten, maar een resolutie van de jongerenorganisatie Arjos om openingen te maken ten einde alsnog een kabinet PvdA, CDA en D'66 tot stand tc brengen werd met ruime meerderheid aangenomen. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.il Nieuwerkerk "Iel. 01114-1373 MADRAS, 14-11. Een cycloon heeft zaterdag in de Indiase staat Tamil Nadoe vcrmoedelyk ongeveer 350 mensenlevens geëist. Dc cycloon trof met name de ha venstad Nagapattlnam aan de Golf van Bengalen waar duizenden dak loos werden. SEROOSKERKE, 11-11. Vrijdagmiddag 11 november jl., te 15.00 uur, had in de werkhaven de Sclielphoek de ingebruikneming ep „doping" plaats van de geo- technisclie ponton „Johan V". Deze plechtigheid werd verricht door de heer J. Vermeiden, hoofd buiten dienst L.G.M. (Laboratorium Grondmechanica te Delft). De heer Vermeiden hoopte dat de naar hem vernoemde ponton de „Jo han V" aan het doel waarvoor hij gebouwd is, mag beantwoorden. Alvorens het zover was, sprak eerst een aantal prominenten, die in nauwe relatie hebben gestaan om tot de realisering van deze ponton te komen. Veel duikwerk Hierna nam de heer W. Vriens, di rekteur van het duikersbedrijf Vriens B.V. te Bergen op Zoom het woord. Hij lichtte het vele duikerswerk dat in verband met de Oosterscheldewer- ken moet geschieden, toe. Voor het nemen van grondmonsters is een om- rijke duikinstallatie van 70 ton ont wikkeld. Op de ponton zijn in het dek twee gaten gekreëerd. Door één van deze twee zakt de duikersklok, bevestigd met kogelscharnieren, zo dat een zuiverere vertikale stelling mogelijk is. Door het andere gat wor den via een toren grondboringen ver richt. o Tussendoor kwam de heer P. Lub- kink met een karnavaleske speech in verband met de elfde van de elfde. Tot slot nam de heer J. Vermei den zelf het woord. Hij deelde mede dat hy zich bij de oprichting van het L.G.M. op het draagvermogen van pontons had toegelegd. Door deze ontwikkeling werd het mogelyk kon- strukties geheel of gedeeltelyk in het water te onderzoeken. De Noordoost polder was destijds het eerste pro- jekt. Na de watersnood in 1953 na men de onderzoekingen een vaart door de ontworpen Deltawerken. (Vervolg pag. 3) DEN HAAG, 12-11. Het is niet mo gelyk een kabinet te vormen met PvdA, CDA en D'66. Tot deze conclu sie is informateur Van der Grinten vrijdagavond tegen negen uur geko men, nadat hy gedurende anderhalf uur had gesproken met de fraktie- BRUINISSE/WESTERSCHOUWEN, 14-11. Zowel in Bruinisse als in Burghsluis hebben in het afgelopen weekeinde de kaden onder water gestaan door het stormachtige weer. Te Bruinisse hadden de buiten dijkse bedrijven daarvan veel overlast. Noodweer op zee en het springtij (vrijdag was het nieuwe maan), zorgden ervoor dat het water hoog werd opgestuwd. Zaterdagmiddag was de eerste hoogwaterstand om half vijf en de kade in Bruinisse stond toen royaal onder water, bij een stand van 3.20 meter boven N.A.P. Zondagmorgen tussen vier en vyf uur stond op de beide plateaus van de haven in Burghsluis een halve meter water en in Bruinisse stond het toen al weer vyftien centimeter hoger dan by het vorig ty. Zondagmiddag bereikte het water in Bruinisse een stand die gelyk was aan zaterdagmiddag. In Burghsluis was de waterstand, omdat dc wind wat was gaan minderen, al iets lager. voorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). De indruk bestaat thans in Den Haag dat de informateur zich gaat bezighouden met de vorming v»-n een. kabinet met CDA en VVD. Van Thijn heeft de informateur laten weten dat een kabinet van PvdA en VVD wat hem betreft niet tot de mogelijkhe den behoort. Terlouw heeft meegedeeld dat zijn fraktie niet meewerkt aan een kabi net CDA-VVD. Onthulling van de naam van het nieuwe geo-technisehe' ponton de „Johan V". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Storm Wisselend bewolkt met buien; harde tot stormachtige wind en aan de kust storm uit zuidwest tot west; maxi mumtemperaturen ongeveer 9 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon 1 tot 4. Min.-temperatuur omstreeks 4 gr. Max.-temperaluur omstreeks 8 gr. Kans op e en droge periode van 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.49 Maan op 11.59, onder 21.16 Eerste kwartier: 17 nov. (22.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 nov. 5.47 18.09 11.25 23.43 Doodtij: 20 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede; Het weer in onze omgeving wordt ook dinsdag nog bepaald door een diepe stormdepressie, die maan dagmorgen boven het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen aankwam. Deze depressie koerst het komend etmaal in de richting van zuid-Noor- wegen. Achter hef bijbehorende kou front, dat maandagmorgen ons land passeerde, stroomt geleidelijk koude en onstabiele poollucht over ons land uil. Hierin kunnen zich regen, en hagelbuien ontwikkelen, die van flinke windstoten vergezeld kunnen gaan. Op de Atlantische Oceaan heeft zich een zwaar en omvangrijk stormveld ontwikkeld, dat eveneens in de richting van west-Europa trekt. Het weerschip, dat ruim 800 kilome ter uit de Schotse kust op de oceaan ligt, meldde maandagmorgen een ge middelde windsnelheid rond 120 ki lometer per uur. Het komende et maal moeten we dan ook rekening houden met storm uit west tot noordwest, die aan de kust tijdelijk tot zeer zwaar kan toenemen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1