DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING VERKOUDHEID IS NOG GEEN GRIEP Vrije-sektorbouw in Zeeland loopt uit de hand /IFRIK7.FFSCHF NIFUWSRODF: Vryilau 11 november 1077 Nr. 22200 DE DOKTER ZEGT Lang niet iedere verkoudheid is onmiddeiyk een griep. Te vaak plak ken we het etiket „de griep" op een gewone volksziekte als verkoudheid. Griep of influenza komt lang niet zo vaak voor als men wel zou denken en gelukkig maar, daar de griep van wegen de mogelijk optredende com plicaties als long-, middeuoor- en hersenontsteking een vrjj ernstige ziekte kan zijn, vooral voor mensen met een toch al slechte gezondheid. By griep voelt de patiënt zich be hoorlijk ziek en zijn de voornaamste klachten hoofdpijn, misselijkheid en braken, spierpyn en koorts (39-40 graden). Tegenwoordig kan men zich tegen griep laten inenten. Na vaksinatie is de kans op griep aanmerkelijk min der maar nog niet geheel uitgeslo ten. Men kan zich het beste laten in enten in de tweede helft van novem ber. De inenting is vooral aan te ra den voor bedlegerige bejaarden, zwangere vrouiven of lijders aan een ernstige longaandoening. Besmettelijk Verkoudheid is in ons klimaat als de waarschijnlijk meest voorkomen de, ziekte te beschouwen. Zo'n ge middeld twee keer per jaar is men - de één wat vaker dan de ander - verkouden en dan vooral in de maanden met de R in hun naam. Men neemt aan dat het verkouden zijn" door bepaalde virussen wordt veroorzaakt maar helemaal zeker is dit allerminst. De veronderstelde vi russen worden echter pas effektief wanneer het weerstandvermogen is verminderd, byuoorbeeld door kou vatten bij sterke temperatuurwisse lingen of door oververmoeidheid. Bij verkoudheid worden met name de slijmvliezen van de bovenste luchtwegen, neus en keelaangetast. Het slijmvlies van de neus en de keel zwelt op, wordt rood en dik en scheidt slijm af, waardoor de neus verstopt raakt om vervolgens over te gaan in de zogenaamde lopende neus. Ook gaat dit vaak gepaard met een pijnlijk droge keel, hoesten en een geringe temperatuursverhoging. Men voelt zich zich moe en sloom. Verkoudheid is evenals andere in- fektieziekten besmettelijk, maar dit in tegenstelling tot de meeste andere besmettelijke ziekten laat ze slechts weinig immuniteit na. De ene ver koudheid kan dus snel op de andere volgen. Neusverkoudheid Bij neusverkoudheid gaat de neus dicht zitten doordat de gelirriteerde neusslijmvliezen dikker worden. Ook de buisjes naar de voorhoofdsholten en middenoorholten kunnen verstopt rttken waardoor een drukkend ge voel op je hoofd kan ontstaan. Neus druppels zo-uden enige verlichting kunnen geben. Bekende merken neusdruppels zijn: Otrivin, Nasivin en Previne, men mag deze middelen echter belist niet langer dan een dag of 10 gebruiken daar er beschadiging van het neusslijmvlies kan optreden. Vooral bij hele kleine kinderen kan men beter met een zoutoplossing druppelen. De oplossing kan men gemakkelijk zelf maken door een theelepeltje zout in een kopje warm water op te lossen. Hoesten Hoesten treedt op wanneer de slijmvliezen van de ademhalingswe gen geïrriteerd zijn, bijvoorbeeld omdat ze vol zitten met overtollig slijm. Onze natuurlijke reaktie hier op is, dat we het slijm proberen op te hoesten. Hoesten heeft dus een duidelijke funktie, die we niet direkt ongedaan moeten maken met een anti-hoestmiddel als Phenergan Ex pectorant, Codeïne of Melrosum. Beter is het dit soort middelen slechts te gebruiken in situaties dat de hoestprikkel nog aanwezig is, zonder dat er evenwel veel slijm op gehoest wordt. Daarnaast bestaan er ook middeltjes die er voor zorgen, dat taai slijm in de luchtwegen weer vloeibaar wordt zoals Bisolvon of de viess makende Kalium jodidedrank. Voor het verzachten van de hoest bestaan er verder enkele huis-tuin- en-keuken-middeltjes als dropdrank Nottermanen Thijmsiroop, die prima geschikt zijn voor kinderen en zwangere vrouiven daar ze onscha delijk zyn. Keelpijn Keelpijn ontstaat meestal doordat we ons zelf blootstellen aan een plotselinge temperatuurswisseling zonder dat we ons daar op kleden. Door de snelle overgang van een warme naar koude omgeving raakt het keelslijmvlies geïrriteerd. Het resultaat is een pijnlijke, rauwe keel, waarbij slikken moeilijk gaat. Enige verlichting van de pijn valt te verwachten van gorgelen. Het in de keel vastgezette slijm wordt hierbij opgelost Waardoor er minder geslikt hoeft te worden. Veel mensen maken by keelpijn gebruik van zogenaamde zuigtablet- ten als Hibitane en Strepsils. Men hoopt dat deze middelen voor ont smetting van de keel zorgen, of dit ook inderdaad het geval is, blijft twijfelachtig. Wel zorgen de zuigta- bletten voor het vochtig houden van de keelslijmvliezen, waardoor de pijn minder wordt en de genezing wellicht bevordert. Dit effekt valt ook te bereiken met een simpel pe permuntje of zuurtje. Dr. F. M. VAN MAURITS Flitsen uit het buitenland SIGMARINGEN. De Westduitse strijdkrachten zijn een disciplinaire aktie begonnen tegen vijf soldaten, die bij een drinkgelag in. een kantine het embleem van de Rote Armee Fraktion op een stuk linnen hadden geschilderd en de in de gevangenis van Stammheim overleden RAF- leiders Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan-Carl Raspe „zwij nen" hadden genoemd. LONDEN. De Britse regering heeft een dringend beroep op de 33.000 brandweerlieden gedaan de staking die zij maandag willen beginnen, af te gelasten, maar hun leider zei geen uitweg in de impasse bij het loon- conflict te zien. ROME. Italie's 952 senatoren en afgevaardigden hebben zichzelf na maanden wikken en wegen temidden van dè nationale economische en fi nanciële crisis, een loonsverhoging van ruim 450 gulden per maand ge geven. CAIRO. De Egyptische president Anwar Sadat heeft in een toespraak tot het parlement verklaard dat hij bereid is tot het einde van de we reld, en zelfs naar 't Israëlische par lement (Knesseth) te gaan om een vredesregeling voor het Midden- Oosten te bewerkstelligen. PARIJS. De Parijse politie houdt een extra oogje in het zeil in onder grondse parkeergarages, om een nieuw toeslaan te voorkomen van een man die in de afgelopen week een jonge vrouw heeft verkracht en gewurgd en twee anderen heeft ver wond. SUGAR HILL, New Hampshire. William C. Sullivan, gepensioneerd adjunct-directeur van de FBI, is in de buurt van zijn woning tijdens de jacht doodgeschoten. MIDDELBURG, 10-11. De vrjje- sectorbouw in Zeeland dreigt uit de hand te lopen. Dit zei de hoofdinge- nleur-direkteur voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland drs. J. Jansen tij dens de maandelijkse persconferentie in Middelburg. De afgelopen twee jaar zijn er in Zeeland 1.050 mensen méér in de woningbouw gaan werken. Het grootste deel kwam terecht in de vrije-sectorbouw. In dit afgelopen jaar hebben er daarentegen 400 men sen minder in de premiewoningwet- woningensector werk gevonden dan voorheen. In de renovatie en ver bouw vonden 300 mensen meer werk en in de winkel- en garagesector nog eens honderd mensen. Daar staat dan weer een verlies vari 150 arbeidsplaatsen in de over- heidsbouw en 150 in de nijverheids- en industriebouw tegenover. Die 1.050 meer arbeidsplaatsen hebben het werkloosheidscijfer in de bouw toch maar met 70 laten afnemen. Slecht voor ontwikkeling Volgens de hoofdingenieur-direk- teur in Middelburg blijkt hieruit dat het grootste deel van deze bouwvak kers van buiten de provincie en zelfs uit het buitenland afkomstig zijn. Deze explosieve ontwikkeling in de vrije sektorbouw is slechts voor een harmonische ontwikkeling van de arbeidsmarkt, zegt Jansen. Als name lijk de gemeente de hun toegezegde hoeveelheden vrije-sectorwoningen in het huidige versnelde tempo laten afbouwen, dan zullen binnen niet al te lange tijd en met name in de vrij- esectorbouw weer heel veel mensen moeten afvloeien met alle gevolgen van dien. LONDEN. De 26-jarige Hoosen Haffejee, die op 3 augustus overleed in een gevangenis in het Zuidafri- kaanse Brighton Beach was „kort tevoren blootgesteld aan geweld". Dit heeft Amnesty International, een organisatie die zich inzet voor poli tieke gevangenen, in Londen be kendgemaakt. BRUSSEL. De familieleden van José-Francisro Amata-Flores die dood is aangetroffen in zijn cel in de gevangenis in de Belgische plaats Vorst, hebben een aanklacht inge diend omdat zij menen dat de dood van Amata-Flores door slagen is veroorzaakt. Zij eisen een nieuwe lijkschouwing. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft het Amerikaanse insti tuut voor kankeronderzoek gevraagd om na te gaan of heroine en mari huana het lijden van terminale kan kerpatiënten kan verlichten. Hei Witte Huis maakte dit bekend. JAKARTA. Op de Molukken heelt een geheimzinige ziekte met dodelijk verloop de afgelopen veertien dagen aan 26 mensen het leven gekost, zo meldde het Indonesische persbureau Antara. TEL AVIV. Het Israëlische kabi net heeft de plannen goedgekeurd voor een weg dwars door de bezette westelijke Jordaanoever die het dichtbevolkte vlakke kustland en de rivier de Jordaan met elkaar ver bindt, zo heeft de Israëlische radio- omroep bekendgemaakt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De meeste landen die de Europese Gemeenschap uranium leveren of kunnen leveren, beoorde len thans opnieuw de voorwaarden die van toepassing zijn op de urani- umexport. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, verklaard. AMSTERDAM. De 31-jarige Am sterdamse hoofdagent-rechercheur P. C. wordt binnenkort ontslagen, om dat hij zich op „onaanvaardbare wijze heeft bemoeid met een con flictsituatie in een café". Burgemees ter Polak meent dat handhaving van C. bij de Amsterdamse politie daar door onmogelijk is geword,en. NIJMEGEN. De Nijmeegse politie heeft een 48-jarige koppelbaas ge arresteerd omdat deze wordt ver dacht van zwendel in vakantiebon nen. Ook een 34-jarige Nijmegenaar en een 44-rjarige man uit Druten zijn gearresteerd, omdat ze bij de zaak betrokken zouden zijn. AMSTERDAM. Prins Claus zal maandag 23 januari 1978 in de RAI te Amsterdam de 10de internationale tentoonstelling voor land- en tuin- bouwmechanisatie „Landbouw RAI '78" officieel openen, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. AMSTERDAM. De raadsleden W. Polak en mevrouw A. Blokpoel-Mun-^-, nikendam (beiden P.v.cj.A.) willen de' Amsterdamse gemeenteraad voor stellen eet} plein te noemen naar de overleden zwarte Zuid-Afrikaanse studentenleider Steve Biko. HENGELO. De politie van Henge lo heeft de afgelopen weken 21 gas- revolvers weten te achterhalen die bij gebruik uit elkaar kunnen sprin gen. De revolvers zijn boven water gekomen tijdens een enkele weken durend politieonderzoek naar wa pens. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 12 NOVEMBER NED. I: De uitzending begint met een dokumentaire over het met uit sterven het symbool van de Verenig de Staten: De Amerikaanse adelaar. Hoe lagereschöol-kinderen denken over het thema Opreis is daarna te zien in Speelplaats gevolgd door de quiz voor deelnemers met goede kondities Ren je rot. Martin Brozius ontvangt in dit spelprogramma te vens gasten de groep Champagne. De middaguitzending eindigt met de eerste voorronde van de Tros penal ty Bokaal, In de vooravond staat opnieuw een roofvogel centraal, in het door Walt Disney gepresenteerde verhaal Varda de valk. Vervolgens twee afleveringen uit de Japanse avonturenserie Li n Chung. Yung Chih wordt door kommandant Kao Chiu verbannen om in een uithoek van het land, de vrijbuiter Li n Chung gevangen te nemen. Daarna weer een nieuw programma getiteld Gast-vrij, waarin presentator Ro bert Paul aan een van zijn gasten extra veel aandacht zal besteden. In deze eerste aflevering draait het voornamelijk om lm ca Marina, maar ook om the Guys and Dolls, Trio Thessaloniki, het salon orkest Pluch en Stephan Sulke zijn te gast. Dan twee delen Tros sport en tussentijds een aflevering van Wordt u al geholpen? waarin de jonge Mr. Grace het leuk zou vinden als zijn personeel ook eens iets anders zou verkopen, speelgoed bijvoorbeeld. NED. II: Na de Bereboot volgt weer het wekelijkse magazine voor het hitgevoelige muziekpubliek want u Avro's Toppop presenteert de Na tionale Hitparade. Voor Alex Haley komt het einde van de slavernij van zijn familieleden eindelijk in zicht in de laatste aflevering van Roots- wij zwarten. Harvey's eigendommen zijn overgegaan naar de tweede se nator Justin. Deze Justin laat Tom mishandelen omdat hij opnieuw rui ters wilde identificeren. De ellende lijkt onbegrenst totdat Chicken George terugkeert en met zijn fami lieleden ontsnapt. Jos Brink presen teert vervolgens de tweedelige quiz AVRO's Puzzeluur bestaande uit Micro-Macro en Telecross. Tot be sluit de feiten en kommentaren in Avro's Sportpanorama. ZATERDAG 12 NOVEMBER NED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De Amerikaanse adelaar; 15.55 Speelplaats; 16.25 Ren je rot; 17.00 Penalty bokala; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Walt Disney presenteert; 19.55 Lin Chung; 21.35 Journaal; 21.50 Gast-vrij; 22.40 TROS-sport; 23.00 Wordt u al geholpen23.30 TROS- sport; 23.50 Journaal. NED. II: 18.40 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Bereboot; 19.10 Top pop; 20.00 Journaal; 20.25 Roots-wij zwarten; 21.15 Puzzeluur; 22.15 Te- levizier; 23.00 Sportpanorama; 23.25 Journaal. ZONDAG .13 NOVEMBER NEDI: 's Middags 't Is maar een vraag, de vijfde aflevering van het programma die te maken heeft met de konfrontatie kinderbijbel, 's Avonds weer een aflevering van de serie over de geschiedenis van de hedendaagse muziek AU you need Onder de titel Rozengeur en mane schijn wordt aandacht besteed aan de Country en Western. De theorie wordt in praktijk gebracht door o.a. Doug Kershaw, Jimmy Driftwood, Aunt Ollie Gilbert en Doug Green. Onder de vertaalde titel Het land waar de koning een kind is, zendt de KRO opnieuw een stuk drama uit, gespeeld door het Zuidelijk Toneel Globe. Het spet is gesitueerd in een Katholieke Jongenskostschool aan het begin van deze eeuw. Het stuk een tragedieeigenlijk, begint als pater de Pradts zijn hoofd verliest omdat zijn lievelingsleerling Sou- plier een verhouding aangaat met Sevrais, een ouderejaars. De pater betrapt ze op heterdaad en wil Se vrais wegsturen. Dat gebeurt ook, maar de rektor zendt tevens de fa voriete Souplier van school. In Heel de mens praat Han Peekei met een weduwnaar die gelijk vader van vier kinderen is. Tenslotte zingen Joost Nuissel, Jenny Arean en Paul Mar- selje liedjes over de oorlog in Zin gender wijs. NED. II: Geboorte van Europa is de titel van de derde editie van Bamber Gascoigne's serie De Chris tenen. In deze aflevering overvallen Gothen en Vikingen de christelijke heiligdommen totdat Karei de Grote en de monniken ze weer beschermen. Na Sprekershoek het eerste deel van Studio Sport en Van gewest tot gewest, volgt weer een aflevering van Kijken naar kinderen, waarin de tweejarige Liesbeth, die in de zogeheten koppigheids fase verkeert centraal taat. Dan voor de kinderen Sesamstraat en voor de medicijnen konsument het programma Artsenij waarin onder meer gepraat wordt over stotteren en de schadelijkheid van frituurvet. Hel tweede deel van Studio Sport besluit de NOS-uitzen- ding, waarna de VPRO met 13 no vember 1977 het programma voort zet. In All in the family bouwt Edith nog wat aan haar emancipatie wan neer ze tegen Archie's wil een eten tje aanvaardt. Vervolgens de veer tiendaagse rubriek ro-nd de binnen landse politiek, getiteld Hollands Spoor of Contact met de ruggegraat van het vaderland de residentie. The collection is de titel van een Engels tv spel met onder meer sir Laurence Olivier in de hoofdrollen. Het tragikomische verhaal gaat over vier mensen die hun gerieflijke levenswandel zien verstoord door een mysterieuze figuur die tussen die vier mensen vele vragen en veel jaloezie wet op te wekken. ZONDAG 13 NOVEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.15 Teleac; 17.00 't Is maar een vraag; 18.15 Teleac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 All you need; 19.55 Het land waar de koning een kind is; 21.40 Heel de mens; 22.05 Zingender wijs; 22.20 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 De Christenen; 16.55 Sprekershoek; 17.10 Studio Sport; 17.55 Van gewest tot gewest; 18.10 Kijken naar kinderen; 18.25 Sesamstraat; 18.50 Artsenij; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 13 november 1977; 20.40 All in the family; 21.10 Hollands spoor; 21.40 The collection; 22.45 Journaal. MAANDAG 14 NOVEMBER NED. I: Bruno Vailatie maakte een vijfdelige onderwaterserie, getiteld Ontdekkingsreizen onder water. Bruno brengt in de eerste aflevering een bezoek aan de Azoren, een ge bied in de Atlantische Oceaan dat vaak het weer bij ons beïnvloedt. Daarna een speelfilm met Anthony Quinn en James Coburn in de Vrijdag 18 november, 22.15 uur, Ne derland II: Wan pipel. De twee hoofdrolspelers uit deze Nederlandse film: Borger Breeveld en Willeke van Ammelrooy. hoofdrollen. Storm over Jamaica. De tragische film gaat over zes kinde ren die van Jamaica naar hun kost school in Engeland op weg zijn. On derweg wordt hun schip door pira ten geplunderd, want er is veel goud aan boord. De bijgelovige beman ningsleden denken dat de kinderen boze voortekenen zijn en willen ze ombrengen. Kapitein Chavez be schermt hen. Voorts Van beroep: operazanger(es) waarin we vele ant woorden gegeven worden die op vragen die omtrent dit vreemde vak rijzen. Sonja Poot en Hubert Waber zingen een gedeelte uit Mozarts Die Entführing aus dem Serail. NED. II: In Wickie de Viking heeft vader Halvar een voor hem gevaar lijke ziekte, de bof. Daarna de Kris Pusaka, waarin Ben van Rooyen bij professor Smit is beland om een en ander over de kris te weten te ko men. Ben krijgt weer een visioen en de geheimzinnige jongen komt de kris stelen. Drie op zich bepaald on samenhangende faktoren spelen een belangrijke rol in De terugkeer van de wrekers, een Russische soldaat roeit een Leger des Heilskorps uit, jaren later krijgen drie Franse hip pies een verdacht ongeluk en de dood van Napoleon Lena Home vervolgens is de belangrijkste gast in de Muppetshow, waarin Jack Parnell het vreemde spel van men selijke poppen begeleidt. In Sanford en zoon komen er enkele sociale problemen aan de orde. De Ameri kaanse stiefbeen en zoon krijgen na- melijk buren, die bovendien hetzelf de beroep gaan uitoefenen. Daar komt nog bij dat ze Porte Ricanen zijn en dat Lamont vriendschap met ze krijgt. Tot besluit van de uitzen ding de aktualiteitenrubriek Brand punt. MAANDAG 14 NOVEMBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Ontdekkingsreizen on der water; 19.57 Storm over Jamai ca; 21.35 Journaal21.50 Van beroep: operazahger(es); 22.40 Symbiose; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie, de viking; 19.25 De kris Pusaka; 20.00 Jour naal; 20.25 De terugkeer van de wrekers; 21.15 The Muppet show; 21.45 Sanford en zoon; 22.10 Brand punt; 22.50 't Zand 33; 23.15 Nieuws. Advertentie tamboer Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis door HENK VAN HEESWIJK Tijdens dit diner noemt hij zich Jaime di Lloseto zegt van beroep koopman te zijn en in de stad te wo nen. Hij hoort dadelijk aan haar ak sent, dat ze geen Spaanse is. Trou wens, ze ziet er helemaal niet naar uit; ze is hoogblond. Zelf heeft hij zich voorgesteld, maar, de vrouw heeft niet haar naam genoemd. Heel voorzichtig probeert hij haar uit te horen, maar dat lukt niet; de vrouw is kennelijk goed op haar hoede. Als het middernachtelijk uur heeft ge slagen, vindt de vrouw het welletjes. De man biedt aan haar in zijn eigen wagen naar huis te rijden, maar ze maakt er zich van af door te bewe ren, dat hij teveel gedronken heeft en het daarom gevaarlijk is achter heti stuur te gaan zitten. Ze prefe reert een taxi en laat die voor haar aanrukken. Hij kust haar hoffelijk de hand ten afscheid en hoort nog, dat de vrouw als bestemming aan geeft „Portals Nous". Dat is een dorpje op een kilometer of twaalf afstand van Pnlma, in min of meer zuidelijke richting. Hij heeft zijn eigen auto bij de hand en als de taxi vertrokken is, start hij cn gaat er achteraan. Wat hij al verwachtte, gebeurt: na enkelfe straten doorge reden te zijn in de aangegeven rich ting, verandert de taxi ineens van koers en gaat oostelijk. Om na eni ge minuten de grote weg te nemen richting Soller. Stol jc voor, dat zo daar helemaal heen moet of nog vor der. Dan wordt hot een lange rit cn het zal de vraag zijn of hij dan ben zine genoeg in de tank heeft. Stom, hij had hem in de vooravond vol moeten laten gooienhelemaal niet aan gedacht. Nu, laten we er het beste van hopen. De rit duurt evenwel maar een kleine lwinlig minuten. En stopt do taxi in een klein dorp: Alfabia. Ja cob Loss dooft onmiddellijk de lam pen van zijn auto cn stapt uit. Ziet, dal de vrouw de chauffeur betaalt en doorloopt. Terwijl de taxi weg rijdt, volgt hij de vrouw, heel voor zichtig. En ziet haar na enkele mi nuten lopen via een poortje in een N muur verdwijnen. Hij neemt in het donker zo goed en zo kwaad als 't kan de omgeving op, zodat hij het terug zal kunnen vinden. Natuurlijk kan hij zijn tot nog toe geboekte resultaten doorgeven aan kollega Van Zellecom in Nederland, maar al staat het wel zo goed als vast, dat senora Mariner dezelfde is als mevrouw Oosteling, alias me vrouw Van 't Hoogen, hij wil eerst meer zekerheid. Enkele dagen latei- is hij opnieuw in Alfabia, loopt er rond, maar kan niet meer vinden, waarde betrokken vrouw via een poortje verdween. Daarom polst hij daar de enige vertegenwoordiger van de Guardia civil; een man die dicht aan zijn pensioen toe is en één is met de bevolking van dit aan de voet van een berg gelegen dorpje. Het kost hem ook ditmaal geld. Hij legi timeert zich als abogado en zegt graag inlichtingen te willen inwin nen over een ingezetene. De man kijkt bedenkelijk en antwoordt, dat het niet tot zijn taak behoort te pra ten over de mensen van „zijn" dorp. Waarom gaat u niet naar cl Alcalde? In de Officina d'Estado? Het is do gebruikelijke omweg, die in dergelijke gesprokken ge maakt wordt, want de politieman heeft, waarschijnlijk onmiddellijk door, dat er wat extra's te verdienen is; het salaris van een politieman is 1cgcnwooi*dig ook niet om tè gillen, dus De advokaat zegt, dat het gaat om een vreemdelinge, een waarschijnlijk alleenwonende dame aan hot eind van het dorpje: seno ra Mariner. Goyijk laat Jacob een •biljet van honderd peseta's in de ge rimpelde hand van de man glijden. Zijn gezicht verheldert. Ja, hij kent de senora, al mag hij eigenlijk geen inlichtingen geven, he? Jacob Loss stelt voor een glaasje te di'inken en daar is vanzelf geen bezwaar tegen. Wat zulke dingen be treft, kijkt men op Mallorca niet zo krap. Zeker niet in de dorpen. Dus gaat men naar een huis, waarop met een beetje goede wil te lezen is: ho- tel-restaurante. Daar kun je wat drinken. Terwijl ze zitten en de door de be zoeker bestelde drankjes zijn ge bracht. heft Jacob het glas en zegt: „Salud!" En drinkt. „En op de uwe", beantwoordt de geüniformeer de man. De advokaat zegt dan zo langs zijn neus weg, als hij ook een sigaret heeft gegeven: „Senora Mariner is een Hollandse, die hier leeft onder een valse naam. O ja, in de registers van het eiland zal ze wel ingeschre ven staan onder haar eigen naam: Van 't Hoogen, maar ze heeft iets te verbergen. Daarom heeft ze zich hier min of meer vei*stopt: in een klein dorpje, waar men haar niet zal zoeken." De politieman is plotseling geïn teresseerd. „Wat heeft ze uitge voerd, wat strafbaar is?" „Dat is nu juist de moeilijkheid. Er zijn niet voldoende bewijzen om de Spaanse justitie te vragen haar uit te leveren. Daarom werk ih op dracht van oen Nederlandse kollega, begrijpt u? En ben ik hier om wat moor over haar te weten te komen. Is ze al lang hier? Woont ze alleen? Waar woont ze precies? Geeft ze veel geld uit? Wat kunt u me vertel len?" Honderd peseta's zijn naar Neder landse begrippen niet veel: plusmi nus ruim vier gulden. Maar je kunt er op Mallorca meer mee doen. On danks dat is de politieman er ken nelijk niet tevreden mee. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9