Middenstandsvereniging Burgh-Haamstede organiseert Sint Nicolaas-winkel week OPRICHTING C.D.A.-VERBAND DUIVELAND Jaarvergadering ouderkommissie openb. basisschool Nieuwerkerk „SLECHTE EK0N0MISCHE SITUATIE GAAT NIET VOORBIJ AAN LAND- EN TUINBOUW" d e u r 1 o o Aankomst Goede Sint op zaterdag 19 november FOTO'S KIJKEN MET OPA EN OMA Bestuursleden benoemd ONZE PUZZELRUBRIEK BURGH-HAAMSTEDE, 10-11. De middenstandsvere- niging Burgh-Haamstede gaat van zaterdag 19 novem ber tot en met maandag 5 december weer haar jaar lijkse winkelweek organiseren in het kader van het Sint-Nieolaasfeest. Op zaterdag 19 november zal de Sint rond 14.00 uur met de boot in de haven van Burghsluis arriveren. Vandaar zal met medewerking van het Koninklijke muziekgezelschap „Witte van Haemstede" een rond gang door de kernen van Burgh en Haamstede worden gemaakt, en een bezoek worden gebracht aan het be jaardencentrum „Duinoord. Op de Ring van Haamstede zal Sint-Nikolaas worden verwelkomt door het gemeentebestuur van Wes- terschouwen. Voor de kinderen is er op deze dag een etalagewedstrijd en voor alle schoolkinderen een kleurtekenwed- strijd. De prijsuitreiking hiervan zal des middags in hotel „Bom" plaats vinden door Sint-Nikolaas. Zaterdag 26 november is er een dropping vanuit een rond rijdende auto van loten. De nummers van de prijsgevende loten zullen te vinden zijn in de etalages van de aan de winkelweek deelnemende winkeliers. Advertentie 1 I voordeelprijzen 1 1 bij intermeubel ■j] stoof, massief eiken 24.75 buro's in 3 kleuren 98.00 vensterbankjes 49.75 ladenkastjes, zwaar eiken 149.75 eiken fauteuils 298.00 plantentafel, massief eiken 49.75 mimiset, 3 delig, massief eiken 179.00 voetenschommels 59.75 hobbylamp 17.50 lektuurtafel, massief eiken 136.50 j alléén bij intermeubel meelstraat 31 zierikzee Winkel weekbon Met ingang van 19 november zal aan een ieder die bij de deelnemende winkeliers inkopen doet bij het be steden van een bedrag van f 3,een winkelweekbon worden verstrekt welke in een daarbij beschikbaar ge steld boekje kunnen worden geplakt. Het boekje is vol als hierin 70 ze gels zijn geplakt, wat een verschil is met voorgaande jaren, toen er 300 zegels van f 1,moesten worden ge plakt. Is het boekje vol dan kan men deze bij één der deelnemers inleve ren waarvoor men dan f 2.50 krijgt. Verder doet men mee aan de grote loterij waarvoor dit jaar weer een hoofdprijs van f 1000,- beschikbaar is gesteld. Verder is er een tweede prijs van f 500,en een groot aantal kleinere prijzen w.o. een 40-tal taarten. De trekking van deze loterij zal als af sluiting plaats vinden op 10 decem ber in hotel Bom. In de loop van de komende week zal huis aan huis de winkelkrant worden verspreid waarin alle nadere gegevens en tijden vermeld worden. NIEUWERKERK, 10-11. Woensdagavond werd in het verenigingsgebouw der Geref. Kerk een vergadering gehouden, uitgaande van de A.R.-kiesvereniging en de C.H.U. kiesvereniging, met als doel te komen tot het oprichten van een gemeentelijk C.D.A.-verband. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Maas (CHU) uit Oosterland. In zijn woord van welkom zei hij dat CDA voor velen geen vreemd begrip is. Er wordt genoeg over geschreven en gesproken. De gemeente Duive- land was de enige gemeente bij de laatste gemeenteraadverkiezing, wel ke in C.D.V. verband de verkiezing inging en ook uitkwam. „We mogen gerust stellen dat we als C.D.A. een prima verstandhou ding hebben in de gemeenteraad", aldus de heer v. d. Maas. De voorzitter las Prediker 4 7-12 en ging in gebed voor. Gememoreerd werden enkele verhinderingen van personen welke aanwezig hadden willen zijn. Dé oprichting De voorzitter zette het doel der vergadering nogmaals uiteen en be sprak het mode]-reglement voor een gemeentelijk CDA-verband. Er ko men vier soorten leden, t.w. C.H.U.,, A.R., K.V.P. en zogenaamde recht streekse C.D.A.-leden. Na een goede algemene bespreking - enkele malen toegelicht door twee aanwezige C.D.A.-ers uit de gemeen te Reimerswaal, de heren Nieuwen- huize en Van de Spil, werd met alge mene stemmen besloten tot oprich ting van gemeentelijk C.D.A.-ver band „Duiveland". Hierna werd de oprichtings-acte ingevuld en door beide voorzitters - te weten J. v. d. Maas (CHU) en Joh. Rotte (ARP) ondertekend. Als bestuursleden werden aange wezen het zittende bestuur der A.R. Kiesvereniging, de heren J. A, Schiettekatte, A. J. Rotte .en Joh. Rotte. Van de C.H.U., de heren J. Stoutjesdijk, J. v. d. Houten en R. A. J.; v. d. Hoek: Als'rechtstreeks lid de heer C. Fraanje. Dé voorzitter dankte alle aanwezi gen voor hun medewerking om tot de oprichting te komen en hoopte verder op een goede en zegenrijke samenwerking, zo mogelijk tot heil van de gemeente Duiveland. Deze bijzondere vergadering werd door de voorzitter der A.R.-Kiesver- enigirig, de heer Joh. Rotte, met dankgebed beslóten. Spel en kreativiteit na schooltijd Voor 25 jaar.... ZIERIKZEE. Op de Internationale Slagersvaktentoonstelling te Utrecht behaalde de heer T. S. alhier een tweede prijs met een inzending bo- terhamworst en een tweede prijs met een inzending snijworst. ADVERTENTIE. Brillantine met alcohol 90 cent, zonder alcohol 75 cent per flaconé DUIVENDIJKE. Aan de Lange- dijk, onder déze gemeente zijn Zon dagmorgen 53 ledige vrijwel nieuwe ijzeren vaten aangespoeld. NIEUWERKERK. Alhier zal ge tracht worden een vereniging op le richten met als doel enige malen per jaar lezingen te houden over popit- lair wetenschappelijke onderwerpen. ADVERTENTIE. Herenpolshorlo ges 15 steens-anker, Zwitsers fabri kaat slechts f 29,75. Wekkers, tijde lijke aanbieding van 11,75 voor 8,75. SCHARENDIJKE. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de krachtige storm dc nog maar kort geleden gebouwde rijwielbergplaats bij de Bijz. school Scharendijke gro tendeels vernield. HAAMSTEDE. Op een. dezer da gen in hotel „Haamstede" gehouden vergadering is een fotoclub opge richt. De club telt aanvankelijk zes tien leden en zij kreeg als naam „De Westhoek". OUWERKERK. Het Armenhuis thans in beheer bij Gem. Dienst So ciale Zaken alhier, verkeert in een slechte toestand. Er is een aanvang gemaakt met het weer bewoonbaar maken van het gebouw. OOSTERLAND. Vrijdag a.s. zal een benzine- en olieserviee station in gebruik worden genomen, dat is opgericht aan de Blauwe Keet. Hei station zal worden beheerd door de heer A. H. NIEUWERKERK, 11-11. In de gro te zaal van „Ons Dorpshuis" werd de jaarvergadering van de ouder- kommissei van de Openbare Basis school gehouden onder voorzitter schap van de heer A. W. Verbeek. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een bijzonder woord van welkom tot burgemeester J. D. de Kam, ds. W. J. Kolkert, het personeel en de ouderkommissie van de alge mene Kleuterschool en tot mevrouw Boogert, vertegenwoordigster van de Openbare Basisschool te Oosterland. De heer Verbeek dankte het perso neel - van de school voor "het vele werk dat het voor de leerlingen ver richt. De voorzitter besteedde ook enige aandacht aan de nuttige mid dag, die de leerlingen onlangs be leefden in het kader van de Kinder boekenweek. Verder stond hij even stil bij de bedroevende vernielingen, die rondom de school worden aange bracht. In dit verband pleitte de heer Ver beek by de gemeente voor het rea liseren van een geschikt speeltrrein met goede speelwerktuigen, waarop de jeugd zich kan uitleven. Vervolgens las de sekretaris, de heer J. A. Lievense het jaarverslag, waarin-de diverse aktiviteiten wer den belicht. De ouderkommissie kwam dertienmaal in vei'gadering Kinderen (en zij niet alleen!) heb ben helaas vaak een erg vertekend beeld van oudere mensen. Beverige, hulpbehoevende mensen, die de he le dag achter het raam tussen de geraniums door zitten te turen. Het Jeugd Rode Kruis heeft daar vorig jaar - in samenwerking met de N.F.B. (Ned. Federatie voor Bejaar- dnebeleid) - wat aan proberen te doen door middel van de aktie „kinderen zijn stout en ouderen te oud'". Dit jaar is een nieuwe stap op dit gebied gezet. Dit heeft een muur krant „foto's kijken met opa en oma" opgeleverd. Een opa en oma bladeren in hun foto-album en praten daarbij over de jeugd van tegenwoordig, hoe het vroeger was en hoe h<?t nu is. Zo ko men een aantal onderwerpen aan de orde: zakgeld, kleding, vrije tijds besteding, de opvoeding, het gedrag, de kontakten tussen grootouders en kleinkinderen. Allemaal onderwer pen die bronnen van onbegrip tus sen ouderen en jongeren kunnen zijn. Deze muurkrant wil stof leveren om gesprekken hierover met kinde ren en tussen kinderen en ouderen op gang te brengen, om zo een brug te helpen slaan tussen beide groe pen. Vragen als: hoe zit dat met mijn opa en oma? Hoe was het vroeger („Mijn vader was de baas in huis. Wat hij zei gebeurde!"); hoe gaat het nu? („Oma wat heb je toch een rare hoed op"). Gehoopt wordt met - deze aktie naar schatting een half miljoen leerlingen van scholen te bereiken. De samenstellers van deze muur krant zijn overtuigd van de idee dat jongeren en ouderen elkaar (heel) wat te bieden hebben. En niet alleen rond Kerst en Nieuwjaar! bijeen. Veel werd gesproken over de integratie van het kleuter- en basis onderwijs. In samenwerking met de V.O.O. is er een aktie op touw gezet om te komen tot de oprichting van', een openbare kleuterschool. Naar aanleiding van vele reakties en op verzoek van de gemeente is deze ak tie echter tijdelijk stopgezet. Na schooltijd In samenwerking met de Vereni gingsraad wordt gezocht naar moge lijkheden voor spel en kreativiteit na schooltijd. Het hoofd van de school, de heer A. P. Provoost gaf een toe lichting op de schoolaktiviteiten. Hij besteedde aandacht aan de school reis, die steeds gedeeltelijk uit het z.g. Braamfonds wordt betaald. Bij de kinderpostzegelaktie werd dit jaar f 2.300,opgehaald. Verder atten deerde de heer Provoost erop dat te weinig gebruik wordt gemaakt van de diensten van de schooltandarts, terwijl de zesde-klas leerlingen ook meer gebruik zouden moeten maken van de beroepskeuzetest. De school telt thans 143 leerlingen en door dit hoge aantal is de speelruimte veel le klein geworden. Tenslotte gaf de heer Provoost een toelichting op de personeelsbezetting. De twee aftredende leden van de ouderkommissie, t.w. de heer J. A. Lievense en mevrouw J. de Reus- Flikweert, werden herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering hield de heer J. Elstgeest van het Regionaal Pedago gisch Centrum in Zeeland een praat je over „Wereldoriëntatie". Bij de rondvraag werd aandacht besteed aan de ouderbijdrage per leerling. Men zal trachten van de opbrengst hiervan dit jaar een video- rekorder aan te schaffen. Het is de bedoeling de ouderbijdrage per kind op f 1,50 per manad te brengen. De puzzel van vorige week is weer - „uit", ,en dat betekende, tyekken uil een grote stapel inzendingen, be staande uit even zovele oplossingen, die door de bank genomen juist wa rén. i De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. C. V. v. d. Welle Wielingenstraat 31 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. L. Geelhoed-Quist S.M. Lonquestraat 16 OOSTERLAND De oplossing van de .puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. schets; 6. "bridge; 11. glans; 13. kroes; 14. TV; 16. slot;- 17. lier; 18, kg; 19. tor; 21. koevoet; 23. koe; 24. egel; 26. Deens; 27. duel; 28. reder; 30. net; 31. beits; 32. leges; 34. toets; 35. idee; 36. zoom; 37. knoet; 40. troon; 43. groen; 44. bob; 46. depot; 48. loon; 49. gelijk; 51. deze; 52. oer; 53. melkkan 55. neg; 56. RP; 57. roze; 58. open; 60. M.O.; 61. cadet; 62. kran; 64. etiket; 65. ko rund. VERTIKAAL; 1. setter; 2. hg; 3. els; 4. talk; 5. snood; 6. bries; 7. roet; 8, Ier; 9. Ds.; 10. Engels; 12. steen; 18. klont; 15. vogel; 18. koets; 20. rede; 22. veen; 23. kluit; 25. legioen, 27. deemoed; 29. reden; 31. boord; 33. set; 34. tot; 37. kroep; 38. Noor; 39. dolk; 41. open; 42. nozem; 43. glorie; 44. belet; 45. bijkok; 47. tegoed; 49. gezet; 50. kapok; 53. mode; 54. nero; 57. rak; 59. nar; 61. c.i.; 63. nu. De nieuwe puzzel Vergadering ZLM-ledenraad HORIZONTAAL: 1. bouwsel met oplopende rijen plaatsen; 6. innerlijk besef van goed en kwaad; 12. sleuf in een hoefijzer; 14. beetwortel; 15. voorzetsel; 17. volksnaam van de kauw; 18. huisdier; 20. bijwoord; 21. sint (afk); 22. laag, verachtelijk; 24. schuins aflopende scheepswerf; 27. rolrond halfbont voor dames; 28. slaginstrument; 30. vreemde taal; 31. nauwe opening; 32. boom; 33. aard rijkskundige aanduiding (afk.); 35. grootvader (kindertaal); 36. uitroep; 37. letter van het Griekse alfabeth; 38. adellijke titel; 40. ijverig, arbeid zaam; 43. technisch hulpmiddel om schepen enz. bij mist binnen té lood sen; 44. roofdier; 46. plaats in 't Gooi; 48. drijftonnetje aan haring vleet; 50. hoewel, ofschoon; 52. over blijfsel bij verbranding; 53. mager tjes; 55. muzieknoot; 56. muzieknoot; 57. schoorsteenzwart; 59. voorstelling van een hoeveelheid door cijfers; 61. deel van het oog; 63. mannelijk dier; 64. reukloos gas; 66. Roemeense munt; 67. chemisch symbool; 68. deel van een mast; 69. Sociaal Economi sche Raad (afk.); 70. onder andere (afk.); 72. boksterm (afk.); 73. platte landsgemeente; 75. vestingwerk; 77. uitkomst van een redenering; 78. va kantiewoonwagen. VERTIKAAL: 1. muziekinstru ment; 2. titel (afk); 3. steengruis; 4. slaat in de V.S.; 5. Ned. Spoorwegen (afk.); 7. laagtij; 8. plaats van oor sprong (figuurlijk); 9. alvorens; 10. bekend sportevenement (afk.); 11. openbaar ambtenaar, bevoegd om authentieke akten te verlijden; 13. levendige dans; 16. grappenmaker; 18. gaping; verwijdering (figuurlijk); 19. dwingeland, gewelddadig heerser 21. vloeibare spijs; 23. op het ogen blik; 25. voegwoord; 26. naschrift (afk.); 27. bouwkundig ingenieur (afk.); 29. flink, onversaagd; 31. slot, burcht; 34. soort schoeisel; 36. her steld; 38, bittere stof; 39. vlaktemaat; 41. gehoororgaan; 42. korte tijdsduur 45. handtas met twee grote oren; 47. niemandal; 48. blaasachtige opzwel ling van de opperhuid; 49. droom beeld, hersenschim; 51. vergoeding voor werk; 54. licht ontvlambare vloeistof; 56. kegelvormig onderdeel van een uurwerk; 58. eerstkomende (afk.); 59. persoonlijk voornaam woord; 60. muzieknoot; 62. oude lengteëenheid; 64. kort muziekstuk; 65. Europeaan; 68. groot aantal wilde varkens (jagerstaal); 71. bont ge kleurde papegaai; 73. muzieknoot; 74. rivier in Italië; 75. muzieknoot; 76. televisie (afk.). GOES, 10-11. In dc gehouden ver gadering van dc Ledenraad van de ZLM heeft algemeen voorzitter de heer A. J. G.' Doclcman er op gewc- wezen dat de huidige slechte ekono- mische situatie ook aan de land- en tuinbouw niet voorbijgaat. De ex port loopt sterk terug vooral ook door dc harde gulden. De partner- landen streven daarbij sterk naar zelfvoorziening. Bezorgd was de heer Doeleman over de toetreding van drie nieuwe landen tot de EEG omdat die in staat zijn goedkoop te exporteren, vooral tuinbouwproduktcn". De stimulering van de Nederlandse export is daar om des te meer van levensbelang. Hoge produktiekosten Ook de situatie in de akkerbouw is zorgelijk, vooral omdat, de produk- liokosten wel bijzonder hoog zijn op gelopen. Door de lage prijzen komt. dat nu dubbel hard aan. Vooral de pas begonnen jonge boer komt hier door in moeilijkheden omdat er geen reserves zijn. De oplossing ligt voor de akkerbouw volgens de heer Doe leman echter niet in een garantiere geling voor aardappels maar veel meer op het fiscale vlak. De ZLM- voorzitter pleitte daarom voor eèn „slechte tijden reserve" die in goede jaren opgebouwd moet kunnen wor den. Daardoor zal het ook mogelijk zijn een evenwichtiger investerings beleid op de bedrijven te voeren dan nu hot geval is. De fruitteeltbedrij- ven zullen daar dit jaar zekér weer mee tc maken krijgen. De fiscale problemen komen ook aan de orde in de nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1978 waarin de positie verbetering van de kleine zelfstandige opnieuw in de verdrukking komt. De heer Doeleman twijfelde eraan of de „studie Hofstra" soelaas zou bieden: „het wordt meer en meer een publiek geheim dat de zelfstandigen daar niet tc veel van moeten ver wachten „en dat dit een zoethouder tje zal biykcn tc zijn geweest". De ZLM-voorzitter loonde zich ook niet optimistisch over de Brus selse prijsvoorstellen voor 1978 om dat de gemideldc kostenstijging in Nederland beduidend hoger is dan die in dc ons omringende landen. rachtnormen Tot slot van zijn openingswoord sprak de heer Doeleman nog over de nieuwe pachtnormen: deze zullen voorzichtig gehanteerd moeten wor den om te voorkomen dat we in een prijsspiraal terecht komen. „De toeslag voor bijzondere teelten echter vind ik zonder meer on rechtvaardig cn onhanteerbaar uit oogpunt van bouwplan en rentabili teit", aldus de ZLM-voorzittcr tot slot van zijn inleiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5