Zierikzeese U.V.V.-afdeling gaat het vijf-en-twintig jarig bestaan vieren Groei slaapplaatsen gebruiken voor sanering en verbetering VIJF AFDELINGEN BEJAARDENBOND HOUDEN BIJEENKOMST TE ZIERIKZEE ZIERIKZEE KRIJGT KUNST EN KUNSTNIJVERHEIDSZAAK AAN HAVENPLEIN Eerste verkoop te Zierikzee op dinsdag 15 november De zaak Kalma Succesvolle verkoopdag van zendingskrans „Dorkas" ger. gemeente Oosterland Een zilveren jubileum STREEKNIEUWS „Kinderzegels komen er aan" Optreden Zeeuwse Vereniging Den Haag Galerie „Tam Tam" Streekplan Schouwen-Duiveland 4 ZIERIKZEE. 11-11. De Unie Voor Vrijwilligers afde ling Zierikzee, die dit jaar 25 jaar bestaat, heeft een wens: een eigen zaal of gebouw. Eveneens 25 jaar ge leden om precies te zijn op 14 november - begon de U.V.V. met de sociëteit voor bejaarden. Sinds die tyd verhuisden de leden van de ene zaal naar de andere. Het leek er even op dat de hartewens in vervulling zou gaan in het gebouw naast de gemeentelijke sociale dienst. Maar ook dat is van de baan, nu daarin de in ter gemeentelijke sociale dienst gehuisvest moet worden. De goed lopende U.V.V. afdeling gaat echter toch in feeststemming het jubileum van de bejaardensocië teit tegemoet. Dat gaat op 16 novem ber gevierd worden in hotel Van Op pen. Met een receptie en een ont spanningsavond voor alle bejaarden van Zierikzee De sekretaresse mevr. J. Tennekes-de Koter van de U.V.V., die sinds kort niet meer Unie van vrouwelijke vrijwilligers, maar Unie voor vrijwilligers heet nu er ook mannen mee mogen doen, heeft het nog allemaal in oude jaarverslagen bewaard. Huur Al op 3 april van het jaar 1952 wil den de U-V.V.ers in Zierikzee, die het tot dan met een korrespondentschap hadden moeten stellen, een eigen af deling in Zierikzee hebben, in die tijd waren er ook al plannen voor een bejaardensoos en hulpverlening aan bejaarden. Er waren al moge lijkheden voor een zaal op maandag, maar de huur daarvan zou f 7,50 per keer gaan bedragen en dat vonden de dames bestuursleden toen rijke lijk veel. Dat voorlopige bestuur bestond uit presidente mevrouw J. Lujjt- v. Ho- loma, eerste sekretaresse mevrouw A. Koning-Groenendaal, tweede sek retaresse mevrouw G. A. v. d. Ak- kers-Rcters en penningmeesteresse mevrouw M. Kreeftenberg-Witte- waal. De plannen stonden op 9 april van dat jaar in de Zierikzeesche Nieuws bode en op 23 juni was het zover. De U.V.V. afdeling Zierikzee was er. Sukses De eerste bejaardensoosmiddag kwam op vrijdagmiddag 14 novem ber bij Verstrate. De zaal daar was echter al gauw te klein. Vooral van mannelijke zijde was de belangstel ling erg groot. Negendertig op één middag vroeg om een grotere ruimte en die kwam er toen de eigenaar van café Moermond een grotere zaal aan bood. Al in die tijd werd de soos apart voor heren en dames gehouden en zo is het nu nog, omdat de inte resse van de heren anders zijn dan die van de dames. De soos was en bleef levensvatbaar Nog drie keer in.de week wordt er in het parochiecentrum soos gehouden. Twee middagen voor de heren en een middag voor de dames. En verder nog op woensdagmiddag in Borren- damme. Soosmiddagen die steeds een succes blijken te zijn Iedere soosmid- dag zprgen twee U.V.V.-dames voor de koffie. Honderdachttien vrijwilligers Dat kan, want de afdeling Zierik zee heeft honderdzestien vrijwillige medewerksters en twee medewer kers, zo vertelt voorzitter mevrouw E. Ph. v. d. Lely-Fokker. Met dat hele team hulpverleners kan de U.V.V. afdeling dan ook heel wat werk aan. Om maar eens wat op te noemen: naast de sozen, is er de oppasdienst (tel. 2620) als serviceverlening aan ouders met kleine kinderen. Verder heeft de U.V.V. in de Cornaliastich- ting een miniwinkeltje en worden er een maal per week tijdschriften uit gedeeld. In het Rode Kruis zieken huis wordt een uitleenbibliotheek gehouden en er worden kaarten en postzegels verkocht. In de praktijk is gebleken dat deze vorm van dienstverlening erg op prijs wordt gesteld. Landelijke luilp Een U.V.V. taak is ook het standje met de kinderpostzegels in het post kantoor, een vertegenwoordiging in het komitee „Tafeltje dekje". Landelijk heeft de U.V.V. in Zie rikzee ook een taak. Eén van de le den is kontaktvrouw voor het Antil- lenhuis in Den Haag en dat betekent dat z\j bezoeken organiseert aan mensen uit de Antillen, die zonder familie of kennissen ergens in Ne derland in een ziekenhuis liggen. „Een leuk werkobject", vindt me vrouw v. d. Lely, „waar we erg trots op zijn". Kontakten Dan zijn er natuurlijk nog de vriendschappelijke bezoekjes aan al leenstaande bejaarden, de kontakten met maatschappelijk werk, de orga nisatie van de bejaarden vakantie weken in Oostkapelle en eenmaal per jaar de koopavond voor gehandi capten in de Hema. Om voor al dat werk wat geld bij elkaar te krijgen worden stroopwafels verkocht op de Paardemarkt, wordt er een maal per jaar een kollekte gehouden en wor den de verdiensten van de winkeltjes in de pot gestopt. Verder krijgt de afdeling nog subsidie van de ge meente. Samenwerking In de toekomst kijkend spreekt 'de voorzitster de hoop uit dat het alle maal zo goed mag blijven lopen, maar daarnaast zou ze toch ook graag voor de sozen een vorm van samenwerking zien met de bejaar- denbond. Daarvoor werd anderhalf jaar geleden al een komiteetje ge vormd. Voor de komende wintermaanden staan nog de sinterklaas en kei-st- avonden en verder vier of vijf ont spanningsavonden op het program ma. Op 23 november komt de heer RuijsSink voor de U.V.V.-leden spre ken over „welzijn voor ouderen". Ter gelegenheid van het jubileum wordt op 16 november zoals ver meld, een feestavond gehouden voor de bejaarden in hotel Van Oppen. Al le bejaarden zyn hiervoor hartelijk welkom. De zaal is om half acht open en wie afgehaald wil worden kan dat opgeven bij mevr. E. v. d. Lelie-Fok ker, tel. 3310. Belangstellenden kun nen hun gelukwensen aanbieden van zeven tot half acht 's avonds. Deze kunstnjjverheidswinkel, die de naam „Galerie Tam-Tam B.V." krijgt, opent dinsdag 15 november aanstaande haar deur voor het pu bliek. Galerie Tam-Tam B.V. is een doch teronderneming van ,,'t Olde Am bacht", een filiaalbedrijf in Oost-Ne derland. De zaak zal worden beheerd door de heer J. J". Goudzwaard en zijn echtgenote mevrouw. A. Goud- zwaard-Timmers, die beiden al enige jaren ervaring hebben op het gebied van kunstnijverheid. Het voormalige PZEM-kantoor on derging in twee weken tijd een zeer ingrijpende verbouwing en kreeg een ruim aanzien. Er zal veel gewerkt worden met schappen van blank hout en de kleuren bruin en crème zullen de boventoon voeren. In het brandvrije plafond is de indirekte, sfeervolle verlichting verwerkt, ter- Zonder water geen bruiden NEW DELHI10-11. De regering van de Indiase deelstaat Rajasthan zal in het kleine dorp Mokhampura zorgen voor een molen, terwijl ook materiaal beschikbaar wordt gesteld om naar waterbronnen te boren. De jonge mannen in het dorpje hadden geklaagd over het feit dat zij geen bruiden konden krijgen omdat het water een kilometer verder gehaald moest worden, terwijl het graan nog met de haiid tot meel werd gestampt. Als we nou water en een graanmolen hebben, zullen de meisjes meer zin hebben zich als bruid beschikbaar te stellen, zo redeneren zij. ZIERIKZEE, 10-11. De afdelingen Zierikzee, Brouwershaven, Ouwer- kerk, Bruinisse en Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaarden komen op zaterdagmiddag 3 decem ber a.s. in de Zierikzeese Concert zaal bijeen voor een grote ontspan- ningsbijeenkomst en propagandaver- gadering. Het voorbereidende werk voor de ze middag werd namens het rayon- bestuur Zeeland gedaan door me vrouw Schaal je uit Goes, de heer Tissing uit Wemeldinge en de heer A. G. J. v. d. Eijnde uit Zierikzee. „Zeelandia" Deze middag zal geheel worden verzorgd door de Zeeuwse Vereni ging „Zeelandia" uit Den Haag; van' deze vereniging kan een goed pro gramma worden verwacht. Een wovkkommissio beslaande uit .de voorzitter van de afdeling Zierikzee en de penningmeesters van do afde lingen Bruinisse en Nieuwerkerk werken, de plannen verder uit. Tot 25 november a.s. worden in de afde lingen programma's verkocht. Het vervoer zal worden verzorgd door de firma Van Oevercn; bezoek van niet-leden aan deze middag zal wor den toegestaan. De vijf afdelingen hebben geza menlijk 1000 leden; er wordt naar gestreeft in het vervolg elk jaar een grote gezamenlijke ontspanningsmid- dag te houden. De Algemene Bond van Bejaarden verwacht binnenkort een fusie aan te gaan met de Bond voor Staats- pcnsioncring en neemt een belang rijke plaats in bij de besprekingen die regelmatig met de betrokken mi nister worden gehouden via het „Cosbo". OOSTERLAND „Open huis" in nieuwe dorpshuis Belangstellenden inwoners van Oosterland en omstreken, die het in terieur van het nieuwe Dorpshuis aan de Sint Joostdijk nog niet hebben ge zien, geeft het gemeentebestuur van Duiveland nu de gelegenheid dit als nog te doen op zaterdagmiddag 12 november a.s. Zie voor tijd de agen da. Er zal dan „open huis" gehouden worden waarop iedereen welkom is. BRUINISSE „Familienaam op zegel" Hieronder volgen enige aanvullen de gegevens op het bericht „Familie naam op zegel", dat dinsdag 8 no vember j.l. in de Zierikzeesche Nieuwsbode gepubliceerd werd. De Franse postzegel waarop de familie naam Jumelet voorkomt is ontdekt door een kennis van de zoon van de postzegelverzamelaar de heer W. Ju melet. De stamboom van deze familie is tot het jaar 1700 bekend, door het ontdekken van de zegel is de moge lijkheid niet uitgesloten deze stam boom verder uit te zoeken. Het ligt in de bedoeling bij de drukker meer gegevens van de ontwerper Jumelet op te vragen, om zodoende te kijken in welke relatie deze persoon tot de stamboom staat. Tevens is door de ontdekking van de postzegel bekend geworden, dat de familie Jumelet uit de stad Laon, gelegen in de Franse provincie Pi- cdrdie, stamt. ZIERIKZEE, 11-11. Het winkelbestand van Zierikzee wordt binnenkort uitgebreid met een ruim opgezette Kunst- en Kuiistnijverheidszaak, gevestigd in het voormalige PZEM-kantoor aan het Havenplein. Muziek door stoelen ARNHEM, 10-11. Het afge lopen seizoen zijn drie leden van het Gelders orkest door hun stoelen gezakt. Zij liepen daarbij wat schrammen op en een hoorn kreeg een deuk, schade 150 gulden. De ver ouderde stoelen in het Arn hemse kuituurpaleis Musis Sacrum zijjn hard aan vervan ging toe. Ook het gebouw zelf zal een grondige opknap beurt moeten krijgen. De ge meente heeft geld uitgetrok ken voor vervanging van de podiumstoelen, zo schreef zij naar het H.G.O. dat had ge klaagd over de ondeugdelijke stoelen. wijl ook enkele spotjes worden aan gebracht. Breed scala „Tam-Tam" gaat een breed scala kunstnijverheid-artikelen voeren. In het voorste gedeelte van de winkel komt het houtsnijwerk, keramiek en sieraden, terwijl achterin een plaats wordt ingeruimd voor mandwerk, pitriet, meubelen van Manau en Poolse meubelen. Verder zal er ook Indiasche en Indonesische kleding aanwezig zijn. Afrikaanse kunstartikelen en Bali- ncsisch houtsnijwerk maken een groot deel van het assortiment uit Van het kcramiekwerk van de kun stenares Hannie Mein heeft men de alleen-verkoop weten te bemachti gen. Thans heeft de winkel een opper vlakte van 200 m2, maar in'het voor jaar zal een belangrijke uitbreiding gerealiseerd moeien worden. Het plan bestaat de achtertuin - tot aan de Hoge Molenstraat - bij het pand te gaan betrekken eri zodoende de mogelijkheid te hebben het assorti ment belangrijk uit te bereiden. De voorpui zal voor de opening van dinsdag aanstaande nog een be langrijke restauratie ondergaan. Het huidige aanzien van de gevel zal ech ter zoveel mogelijk gehandhaafd blij ven. In de toekomst zal Galerie Tam- Tam B.V. ook mogelijkheden tot kunstexposities gaan bieden. De win kel is het gehele jaar geopend. Het verbouwingswerk werd uitge voerd door hoofdaannemer firma Van der Klooster naar ontwerp van het architektenkantoor Schuch en Kraamer. De 55 t- 20) ct-zegel. ZIERIKZEE, 10-11. Op dinsdag 15 november a.s. vindt de start plaats van de verkoop van de Kinderpostzegels. De eerste aankopen zullen worden ge daan door de heer Th. H. de Meester, mogelijk met echtgenote, tijdens een korte bijeenkomst in de hal van het postkantoor. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Israëlische op positieleider Shimon Peres is er na gesprekken met Amerikaanse ambte naren van overtuigd dat de Geneefse Vredesconferentie voor het Midden- Oosten pas op zijn vroegst in het eerste halfjaar van 1978 kan worden heropend. Peres zei dit donderdag in Washington. LONDEN/SALISBURY. Groot- Brittannië overweegt een nieuwe vredesconferentie over Rhodesië voor te stellen om gesprekken over een vestiging van een zwart meerder heidsbewind in 1978 in Rhodesië in een sneller vaarwater te brengen. De conferentie zou dan mogelijk op Mal ta moeten worden gehouden. BRUSSEL. Het Polisario-front voor de „bevrijding" van West-Saha ra heeft bij monde van zijn woord voerder in Brussel erkend dat het acht Fransen als gijzelaars vasthoudt Wie altijd gewend was terstond naar een postinrichting te gaan of de verkoopsland van éénjder plaatselij ke comités te bezoelceri, kent het ver trouwde, goede doel. Anderen wor den er snel over ingelicht: een bij drage leveren aan het jeugdwelzijns- werk in ons land, een handje helpen om financieel mogelijk te maken wat uit de bestaande middelen niet of moeilijk tot stand kan komen. Bo vendien legt het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zich erop toe. noodzakelijke nieuwe voorzieningen op gang te brengen. „Veilige" zegels Er is echter een tweede, waarde volle faktor: de vier kinderzegels zijn ditmaal „veilige" zegels. Hun afbeel dingen waarschuwen voor situaties die voor het kind gevaar kunnen op leveren: het verkeer, spelen aan de waterkant, het medicijn- of goot steenkastje, alles wat met vuur te maken heeft. Behalve deze attraktieve zegels is er een uitgebreid assortiment van artistieke wenskaarten, die al jaren een gewaardeerd onderdeel van de Kinderpostzegelaktie vormen. Hoop op succes Goed nieuws: de, kinderpostzegels komen er aan. Waar men ze ook koopt, bij een stalletje of aan het PTT-loket, het gaat erom de aktie weer tot een groot sukses te maken. Dal betekende vorig jaar: een op brengst van 83/-i miljoen „schoon". Méér blijft nog altijd broodnodig! Kinderzegels zijn ditmaal ook wel kom als „veilige" zegels! Te Zierikzee zijn de zegels ver krijgbaar: ln hal postkantoor aan het welbekende kraampje van het plaat selijke komité en vanaf 15 november t/m 30 november iedere morgen en na 7 december t m 23 december iedere morgen en middag. ROTTERDAM. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam „over weegt" de omstreden Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B. D. Kalma, chef zeden- en kinderpolitie in de Maasstad, te schorsen. OOSTERLAND, 10-11. De verkoop dag door de Zendingskrans:: „Dor kas" van de Oud Ger. Gemeente al hier, die deze week werd gehouden in de grote zaal van het nieuwe ge bouw aan de Sint Joostdijk, is een groot succes geworden. De verkoopdag werd ingeleid door ouderling J. van de Zande van de Oud Gei\ Gemeente die een gedeelte voorlas varv de H. Schrift en voor ging in gebed. Hierna ging de ver koop beginnen van de talrijke uitge stalde goederen, veelal vervaardigd door de leden van de Krans, zoals brei-, haak- en borduurwerken, speelgoederen bloem en, teiXvijl de heer Riemens weer aanwezig was met een fraaie collectie boekwerken, en wat niet al. Ook was er gelegen heid een kopje koffie te gebruiken. Met de ontvangsten over het gehele jaar bedroeg de totale opbrengst de mooie som van f 18.691,54, ten bale van het werk van de Mbuma- zending. Het bestuur van de Zendingskrans wil ieder danken die, op welke wijze dan ook, meewerkte om dit mooie resultaat te bei-eiken. Ouderling Ver hoek, van de Oud Ger. Gemeente be sloot deze verkoopdag met. dankge bed. ZIERIKZEE - De nog aanwezige kleine marge lussen de thans aanwezige 52.000 slaapplaatsen en liet ma ximum toelaatbaar geachte aantal van 60.000 slaap- plaalscn in de Westhoek van Schouwen-Duiveland, mag alleen worden gebruikt 0111 tegemoet te komen aan een duidelijk aantoonbare behoefte tot sanering en kwaliteitsverbetering. Het noemen van een tijdslimiet daarvoor zou slechts van irrealisme getuigen. Dat is de mening van G.S. van Zeeland. Het college merkt dit op in antwoord op de rcakties van de Kamer van Koophandel op het voorontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland. De Kamer van Koophandel is ver der van mening, dat wanneer uit breiding van bestaande rekreatieve bedrijvigneid in gebieden met een bijzondere landschappelijke waarde, een hall wordt toegeroepen, de daar uit voortvloeiende bcdrijfsckonomi- sche konsekwenties niet enkel ten laste van de betrokken bedrijven mogen worden gelaten. De Kamer pleit daarom voor dergelijke bedrij ven voor een voorkeursrecht ten aanzien van elders te ontwikkelen rdkreatiefaciliteiten en stelt dat een dergelijke „ruil" zoveel mogelijk dient te geschieden tegen ook voor de ondernemers aanvaardbare voor waarden. G.S. menen dat de suggestie van de Kamer mogelijk betrokken kan worden bij het zoeken naar een op lossing voor de problematiek van sa nering en kwaliteitsverbetering van de rekreatie in de Westhoek. Stilstand Het is G.S. niet duidelijk wat de gemeente Westerschouwcn bedoelt met de opmerking dat stilstand ach teruitgang zou betekenen in de Westhoek. Volgens de gemeente ademt het voorontwerp de teneur van. „tot hier en niet verder". G.S. geven toe dat het voorontwerp in derdaad grenzen aan de verdere kwantitatieve groeimogelijkheden stelt, omdat die worden gezien als een bedreiging van de aanwezige kwaliteit van landschap- natuur- en rekreatiemilieu in de Westhoek. Geen achteruitgang Dat betekent volgens G.S. echter niet, dat er een „bevriezing" optreedt van de bestaande situatie en ook niet dat- deze „stilstand" noodzakelijker wijze tot „achteruitgang" zou moeten leiden. G.S. begrijpen overigens niet wat de gemeente met deze opmer kingen bedoelt, omdat zij ook zelf aan afbouw en afronding van de verblijf srèkreatieve voorzieningen denkt. G.S. geven wel toe dat het streekplan de gemeente Wester- schouwen ten aanzien van de ver groting van het aantal verblijfsre- kreanten weinig aanpassings- en hij st uringsmogelijkheden geeft Het college wijst, er Westerschou wcn echter op dat rekreatiebeleid ook gevoerd kan worden zonder het direkt te richten op de uitvoering van de aanwezige vcrblUfsakkotno- datie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4