PRINSES BEATRIX AANWEZIG BIJ STIJLVOLLE CATSHERDENKING Bijeenkomst in Sint Nicolaaskerk B. EN W. VAN WESTERSCHOUWEN UITBREIDING SCHOUWSCHE BOER MOETEN BOUWVERGUNNING WEIGEREN g&ss-S" HUUR Minimum broodprijs gaat omhoog Roofoverval op Vlissings postkantoor Bestemmingsplan herzien Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Heeft U neg een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN MIUM&men bepaal meteen uw nieuwe keus. ZEEL 7IFRIK7FFSCHF NIEUWSBODE Vrijdag 11 november 1977 134ste Jaargang Nr. 22200 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Teletoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/'h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86—, Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Winkelweek te Burgh-Haamstede BROUWERSHAVEN, 10-11, In een zonovergoten met brandende kaarsen sfeervol aangeklede Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven werd donderdagmiddag, pre cies vierhonderd jaar na zijn geboortedag, een stijl volle Catsherdenking gehouden. Hoogtepunt van het hele gebeuren was wel de aanwezigheid van hare ko ninklijke hoogheid prinses Beatrix. Ingrediënten voor deze herdenking waren de orgelbespelingen door Ton Koopman, van werk van Cats' tijdgenoot Jan P. Sweelinck, de inleidingen van professor doctor A. Th. van Deursen en professor doctor L. Strengholt ende deklamaties van werken van Cats door mevrouw Tine Ruijsschaert., Dat alles temidden van een groot aantal prominenten en veel belangstellen den. Gastheer tijdens het hele gebeuren dent had ook de Belgische cultuur- was mr. A. Gast, voorzitter van het minister zijn groeten overgebracht Catscomité Brouwershaven. Hij ver- aan de Brouwershavense gastheren, welkomde prinses Beatrix, de minis- Ook Jacob Cats, aldus de burgemees ter van Cultuur, Rekreatie en Maat schappelijk Werk Van Doom en zyn echtgenote, de ambassadeur van Bel gië, de heer Lode wij ks. de commissa ris van de koningin dr. C. Boertien en zijn echtgenote, de leden van het erecomité, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur, gemeente raadsleden en andere aanwezigen. Bloemen Prinses Beatrix, was, nadat rond een uur of twee de kerk van Brou wershaven was volgestroomd, rond half drie opgewacht door de burge meester van Brouwershaven de heer C. Slabbekoorn en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Boertien en de heer Gast. De prinses, die werd vergezeld door haar partikulier sekretaresse mej. M. H. Wolter. kreeg bloemen aangeboden door de in zeventiende eeuws kostuum gestoken veertienja rige Jacqueline Kuijper. Ze werd in de consistorie onder meer voorge steld aan het kollege van B en W van Brouwershaven, de leden van het erecomité en de leden van het Cats-comité. Nadat de prinses haar handteke ning in het gastenboek had gezet betrad ze de volle kerk, waar ze plaats nam tussen de commissaris van de koningin en burgemeester Slabbekoorn. Het welkomstwoord tot de prinses, die voor deze gelegenheid in een met bont -afgezet complet was gehuld, werd namens het gemeentebestuur hierna uitgesproken door de burge meester, die eraan herinnerde dat Brouwershaven dit jaar al het vijf honderdjarig jubileum van de stad heeft gevierd. Ook aan het geboortejaar van Cats is zoals bekend al aandacht besteed met een drukbezochte Catstentoon- stelling in Middelburg en Brouwers haven. ter, heeft in zijn leven veel aandacht aan de cultuur besteed. Dank Zijn erkentelijkheid sprak hij ook uit over de komst van de medewer kenden aan deze middag de decla- matrice, de organist en de beide in leiders. „Veel dank ook zijn we verschul digd aan het Catscomité voor de vele voorbereidingen," aldus de burge meester, die verder zei te hopen op een waardevolle en waardige her denking. x De organist. Ton Koopman, die voor het begin van de plechtigheid de „Fantasia in d-kleine terts" van Sweelinck had gespeeld, voerde hierna het „Baletto del granduca" van dezelfde componist uit. Spiegel „De dichter Jacob Cats houdt ons een regentenspiegel voor en vraagt ons of we onszelf ook in het beeld van de staatsman Cats kunnen her kennen". Dat was de slotzin van pro fessor doctor A. Th. van Deursen uit Amstelveen, die is verbonden aan de faculteite der Letteren van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Professor Van Deursen belichtte in zijn inleiding de raadspensionaris Jacob Cats. Hij citeerde een uit spraak van Groen: „Over de staats man Cats zou het misschien beter zijn te zwijgen". Professor Van Deursen was het daar duidelijk niet mee eens. Hij vond dat de staatsman Cats precies in zijn eigen tijd paste. Daarnaast, aldus de inleider heeft hij ook nog wel iets over onze tijd te zeggen. (Vervolg pag. 3) Bij haar aankomst hij de kerk kreeg prinses Beatrix als begroeting bloe men aangeboden door de veertien jarige Jacqueline Kuijper. Burgemeester C. Slabbekoorn leidt prinses Beatrix het historische kerk gebouw binnen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN, 11-11. Vrijdagmor gen (heden) om negen uur heeft een ongeveer 20-jarige jongeman het postkantoor van Vlissingen overval len. De jongeman, plus minus 1.75 meter lang, donkerblond half lang krullend haar, gekleed in een blau we spijkerbroek en blauwgrijze trui, die zich onherkenbaar had gemaakt met een nylonkous over het hoofd, dwong de loketbediende onder be dreiging van een pistool geld uit de kas te geven. Met ongeveer f 20.000 in een witte plastic tas verdween de jongeman op een fiets de binnenstad van Vlissingen in. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het is belangrijk, te weten, wat onbelangrijk is. Ernst Hohenemser Huis van Oranje „We zijn blij dat we u in ons mid den hebben" zei hij tegen prinses Beatrix, „Cats heeft in een nauwe relatie gestaan met het Huis van Oranje. Uw aanwezigheid doet hem eer aan, die hem toekomt". De heer Slabbekoorn sprak na mens het gemeentebestuur hierna ook woorden van welkom tot de overige hoge bezoekers en hij sprak or zijn teleurstelling over uit dat de bewoner van het Catshuis, de minis ter-president niet aanwezig kon zijn. De heer Den Uijl heeft echter wel een felicitatie gestuurd aan het Cats comité. Bericht van verhindering was er ook van de Belgische minister van Cultuur en de erecomitéleden pro fessor dr. J. Aerts en doctor P. J. Meertens. Evenals de minister-presi- maakt om het hotel restaurant te verbouwen en 51 appartementen er bij te maken, wil het kollege zich over deze kwestie gaan beraden. In eerste instantie namelijk heeft de ge meente Westerschouwen laten weten dat er geen bezwaren waren Verwachtingen Het kollege is verder van mening, dat onder ogen gezien moet worden- dat er door de, afgifte van bouwver gunningen voor appartementenbouw en de toelichting daarop door of na mens het kollege verwachtingen zijn gewekt. Daarom willen B en \V met de raad overleggen over een aanpassing van de bestemmingsplanvoorschrif ten. Wanneer de raad daartoe be sluit en een planherzicning de raad heeft gepasseerd, kan daartegen op nieuw bezwaar worden gemaakt door omwonenden bjj de raad, GS en de Kroon. HAAMSTEDE, 11-11. B. en W. van Westerschouwen denken aan een herziening van het bestemmingsplan „Zeehad Nieuw Haamstede". Dat is nodig om bij lio- recavestigingen appartementen te kunnen doen bou wen. Zoals de situatie nu is zo konkludeert het kollege naar aanleiding van onder meer een advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zal een bouwvergunning van ,,De Schouwsche Boer" moeten worden geweigerd. de desbetreffende gémeente het be stemmingsplan aan met het verbod de grond of opstallen te gebruiken in afwijking van het „publieke en be drijfsmatige karakter" van de toege stane bebouwing. Weigeren Dat zijn redenen voor de vereni ging van Nederlandse Gemeente om Westerschouwen aan te raden de vergunning te weigeren. Omdat er echter een voorgeschie denis is geweest en de nieuwe eige naar van De Schouwsche Boer - de Maatschappij voorbereiding bouw- projekten bv - plannen heeft ge- met recht van koop levering. itemmen en onderhoud dooi geheel Nederland. ,tm Met deze nieuwe k(jk op cle in Nieuw Haamstede ontstane situatie komen B en W bfj de raad, die daar woensdagavond over zal beslissen. Zoals bekend werden bij het ho recabedrijf De Torenhoevc in Nieuw Haamstede appartementen gebouwd, die worden of zijn verkocht. De eige naren van die appartementen zullen gezamenlijk het horecabedrijf gaan exploiteren dat ook voor het publiek toegankelijk is. Een dergelijk plan bestond ook voor De Schouwsche Boer, een even eens in Nieuw Haamstede gelegen horecabedrijf. Omwonenden van de ze voormalige duinboerderij, hebben echter fel tegen deze plannen gepro testeerd. Ook Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden de opvatting dat onder de bestemming horecavcsti- gingen appartementen worden ge bouwd, voor bestrijding vatbaar. Ailvies Het kollege van Westerschouwen heeft daarom aan de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten advies ge vraagd. Uit het antwoord van deze vereniging blijkt, dat er uitspraken van de Kroon en van de minister van volkshuisvesting zijn over dergelijke kwesties. De Kroon wil de uitspraak af laten hangen van de manier, waarop de appartementen worden geëxploiteerd. De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening achtte de situatie die zou ontstaan nö de verkoop van de appartemen ten in strijd met de bestemming. In verband daarmee vulde de raad van Advertentie Oosferland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Rover. Inbouwstalion Landi den Harfog gasinsfallalies alleen voor eigen merken. U ben» van harte welkom. DEN HAAG, 10-11. De voorzitter van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft de mi nimum-prijzen voor bruinbrood met vijf cent, die voor witbrood met vier cent per brood van 800 gram ver hoogd. Voor verpakt gesneden bruinbrood wordt de minimum-winkelprijs nu f 1.30. voor ander bruinbrood f 1,23. Voor verpakt gesneden witbrood f 1.32. voor ander witbrood f 1.25. Zoals gemeld is deze week ook de prijs, die broodfabrikanten bij leve ring aan handelaren mogen toepas sen. mei 3,5 cent omhoog gegaan. Een en ander betekent dat de prijs behal ve bij supermarkten e.d„ waarop de minimumprijsregeling vooral gericht is, ook bij de bakker vier vijf cent omhoog kan gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1