GEMEENTERAAD ZIERIKZEE VERGADERT MAANDAG 14 NOVEMBER Lievense-filiaal geopend aan de Noorddijkstraat STREEKNIEIJWS Roemeens ensemble Ciocirlia „Kwiek"-oliebollenaktie te Bruinisse een succes D. Noomen had best onderhouden volkstuin Nieuw scholenkomplex Bruinisse medio augustus 1978 klaar? 3 z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 november 1977 Nr. 22197 ZIERIKZEE, 5-12. Op maandag 11 november wordt ten stadhuize een ver gadering van de gemeenteraad gehouden, onder voorzitterschap van burge meester Th. 11. de Meester. Onder de agenda ressorteert een groot aantal in gekomen stukken. Aanwinst voor Smalstad De heer M. J. w d. Klooster is be reid het pand Schuttershofstraat 2 aan de gemeente te verkopen. Aan koopsom l' 13.500; de aankoop is no dig in verband met de renovatie- plannen in de binnenstad. Het Aan nemingsbedrijf Schouwen-Duive- wil de werkplaats c.a. aan de Hoge Molenstraat 17 verkopen aan de ge meente. Het geheel bestaat uit een werkplaats, loods, erf en magazijn. De verwerving van de werkplaats Zeeuws Kunstenaarscentrum Van 10 december tot en met 5 ja nuari wordt in het Zeeuws Kunste naarscentrum een verkooptentoon stelling gehouden met als thema het Zeeuwse landschap. In relatie met deze expositie ver schijnt eind november het boek: Zeeuws landschap. Van ieder van de aan deze expositie deelnemende beel dende kunstenaars is in dit boek een werkstuk afgebeeld, en van een twintigtal „Zeeuwse" schrijvers is proza en poëzie opgenomen over dit onderwerp. Van 12 november tot 8 december a.s. worden in het Zeeuws kunste naarscentrum keramiek objekten ge- exposeerd van Duncan Wvlie. Deze expositie wordt zaterdagmiddag 12 november geopend door Henny van Leeuwen. Onderwijskommissie De provinciale onderwijskommis sie gaat op 16 november in het sta- tencomplex in Middelburg onder meer vergaderen over de problema tiek van de kleine scholen. Op de agenda staat verder het scholenplan lot 1980, de planologische toetsing van het onderwijsbeleid in het ka der van de planprocedure WVO,, de nota over schooltoneel en de o'nder- wijsgegevens voor Zeeland. Verder zal.een stuurgroep voor onderwijs én kuituur moeten worden inge steld. ZIERIKZEE Eenzijdig ongeval Heden (maandag) in de vroege morgen omstreeks 2.30 uur, ontstond een eenzijdig ongeval op de Provin ciale Weg. Een volkswagen sloeg over de kop. Toen de politie arri veerde was er niemand ter plaatse aanwezig. Na enige tijd arriveerde de bestuurder met een kennis aan wie hij gevraagd had hem thuis te bren gen. De bestuurder bleek onder in vloed. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Vernielingen In de nacht van zaterdag 5 op zon dag 6 november werd een grote ra vage aangericht in de tuin van pand Kallandweg 3 van J. S. De daders, die tot nu toe onbekend zijn, trokken planten uit en gooiden stenen kapot. ZIERIKZEE, -11. Op feestelijke wijze werd zaterdag het veertigjarig bestaan herdacht van de buurtver eniging „De Steenen Brug". De fes tiviteiten vonden plaats in café-res taurant „De Zeeuwsche Herberghe" en namen een aanvang met een ge zellige receptie. Tot de velen die het bestuur van de jubilerende vereni ging kwamen feliciteren behoorde onder andere burgemeester Th. H. de Meester, die voorzitter de heer P. Verhage namens het gemeente- béstuur de hand drukte. Tijdens de receptie was er gelegenheid tot be zichtiging van een kleine tentoon stelling van oude stukken, brieven, nota's en andere bescheiden uit de veertigjarige geschiedenis van „De Steenen Brug". Na de receptie werd overgeschakeld naar een feestelijke avond in de vorm van een gezamen lijk etentje, zang, dans en muziek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) c.a. dooi- de gemeente is nodig in verband met de toekomstige be stemming van „'bijzondere woon vormen"1, o.a. bejaardenvoorzienin gen, voor het gebied Hoge Molen straat c.o. De aankoopsom bedraagt f 250.000. De heer M. C. Geluk te 's llerto- genbosch kwam in verweer tegen de weigering van de raad ontheffing te verlenen van de „Gebruiksveror dening gebouwen en gronden" t.b.v. het pand Nieuwe Haven 85. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State vroeg om toezending van een ver weerschrift. „Nassaulaan" Het gedeelte weg, liggend in het verlengde van de Emil Sandström- weg, behoeft een naam. Het kollege wü de Emil Sandströrmvcg niet ver der naammatig doen doorlopen tot aan de Kadeweg. Daar het aanslui tend gedeelte vanaf de Kadeweg toegang geelt tot de „Oranjewijk" zal een naam nodig zijn van één der leden van het Huis van Oranje. Voorgesteld wordt de naam: Nassau laan. Kerkhof N.Z. 16 De Stichting „Bekro", eigenaresse van het pand Kerkhof W-Z. 16, vroeg subsidie in de kosten van restauratie uitkomend op f 7538. Een gemeente- Geen voorrang Donderdagavond omstreeks 18.10 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Touwbaan/Jannewekken. Een wagen bestuurd door H. v. A. uit Brouwers haven verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door P. S. te Zie- rikzee. Auto's botsten Vrijdagmoi-gen omstreeks 19.15 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Room potstraat/Deltastraat. Bestuurder J. de B. uit Zierikzee verleende geen voorrang aan bestuurder M. C. v. d. D. te Zierikzee. Beide wagens raak ten licht beschadigd. Aanrijding Donderdagmorgen ontstond een aanrijding tussen twee personenau to's op de kruising Zuidwellestraat/ P. D. de Vosstraat. Een auto be stuurd door C. J. v. d. H. uit Zierik zee verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door M. D. uit Ooster- land. Beide wagens werden bescha digd. Prijsuitreiking Zierikzee ZIERIKZEE, 4-11. Notaris D. Kar- sten, voorzitter van de Stichting Nutstuingrondverhuring heeft vrij dagavond in de hal van de Nuts- spaarbank dc prijzen uitgereikt voor dc best onderhouden tuin. De zevenenzestig percelen, die door de Stichting worden verhuurd, werden beoordeeld door de heren C. O. J. Hendrikse, J. Deist en J. dei- Weduwe. De eerste prijs van vijfentwintig gulden ging dit jaar naar de heer D. fjoomen, die perceel 64 in gebruik heeft. De heer Noomen stond vorig jaar niet op de lijst. Tweede werd de heer W. Snijders, perceel 20. derde de heer J. Verspoor, perceel 11, vier lij k subsidie wordt voorgesteld ad 30 procent van dc uileindelijk dooi de minister vast te stellen subsidia bele kosten. Fem-soc weekeind voor Rooie Vrouwen Negen vrouwelijke P.v.d.A.-leden van SchouwenrDuiveland hebben vrijdag en zaterdag in I-ïedenesse in Cadzand de studiebijeenkomst mee gemaakt van de „Rooie Vrouwen" Zeeland over feminisme en socialis me. Voor dit weekeinde bestond een overweldigend^ belangstelling. Er moest in twee groepen worden ge werkt, terwijl ook nog een aantal ad- spirant deelneemsters moesten wor den afgeschreven. Hoogetepunt van de beide dagen was wel het gesprek met het Rotterdamse gemeenteraads lid mevrouw Riet Hof, die veel ver telde over haar ervaringen in de praktijk van het raadslidmaatschap en dc manier waarop ze samen met haar gezin een oplossing heeft ge vonden door de organisatie van haar drukke leven. HAAMSTEDE Ravage na blikseminslag Vrijdagmiddag, rond 13.00 uur ont lastte zich boven dc Westhoek een zware regenbui gepaard gaande met enkele donderslagen. Dc bliksem sloeg in dc woning van c fam. v. I. aan de Vioienwcg. Het vuur vond een weg door het dak waarin een groot gat ontstond en verdween langs de schoorsteen uiteindelijk in de elektrische instal latie van het huis. De gehele bedra ding met buizen en al werd uit de muren geslagen en zelfs verdween een heel stuk muur. De familie was even de hond uitlaten zodat er geen persoonlijke ongelukken plaatsvon den. De brandweer, die pas zater dagmiddag van de inslag hoorde vond het een wonder dat geen brand is ontstaan. De schade bedraagt vol gens de brandweer ca. f 30.000. Motor geslipt Zondagavond omstreeks 23.00 uur ontstond een eenzijdig ongeval op de kruising Provincialeweg/Noordstraat. Een motorfiets slipte en de bestuur der sloeg tegen de grond. De bestuur der, H. W. D. uit Noordwelle, liep lichte verwondingen op. De motor raakte beschadigd. De arts L. A. M. Bruël verleende eerste hulp. SCHARENDIJKE Dorogereden na aanrijding Zondagmiddag perkeerde de Duitse bestuurder E. B. uit Diisseldorf zijn auto naast een B.M.W. op het par keerterrein aan de Rampweg. Toen B. bij zijn auto terugkwam was deze flink beschadigd. De ernaast gepar keerd staande B.M.W. was inmiddels verdwenen. de de heer L. C. v. d. Hoek, perceel 13 en vijfde de heer H. J. Hillebrand perceel 56. Uitbreiden De heer Karsten wekte hierna de mensen op hun tuinen allemaal zo prachtig te onderhouden om zo een bijdrage te leveren aan de gezins consumptie. Nog steeds bestaat er een enorme belangstelling voor het onderhouden van volkstuintjes. Daarom zoekt de stichting naar mo gelijkheden om het aantal uit te breiden. Ook volgend jaar zal weel een wedstrijd worden georganiseerd voor de best onderhouden tuin. waarvoor dan weer dezelfde prijzen beschikbaar zijn. BROUWERSHAVEN, 4-11. Vrijdag j.l. heropende de heer M. J. van 't Hof het filiaal van de firma Lieven- se uit Nieuwerkerk, gelegen Noord dijkstraat Brouwershaven. Na éen grondige verbouwing werd een hal acnter dé voormalige win kelruimte bijgetrokken wat 9 m- meer winkelruimte opleverde. Hier in werd een apart assortiment sdhe- Vervolgens sprak de heer D. Rijp- kema, direkteur van de Christelijke Stichting voor school- en beroeps keuze, over het doel van een psy chologische test. De bedoeling van zo'n test is de intelligentie van het kind te melen, waarbij faktoren zo als omgeving, school en milieu een rol spelen. Aan de hand van zo'n test wordt getracht de juiste weg te Wijzen, die voor hef kind het meest geschikt is. De heer Rijpkema wees erop dat d.e test slechts twee jaar geldig is, daar het kind nog in een periode van ontwikkeling is. Na het beantwoorden van een aantal vragen van de ouders, kreeg de spreker een boekenbon overhan digd uit handen van de voorzitster van de ouderkommissie mevrouw Knop-Janse. Jaaraktiviteitcn Dc sekretaresse, mevrouw Okker- se-Kik gaf en overzicht van de ak- tiviteiten in het afgelopen 'jaar. Als nieuwe leden van de ouderkommis sie werden benoemd de dames Van der Velde, Wiebrcns en Zwart. Me vrouw Verton nam afscheid van d-> ouderkommissie en, kreeg voor het door haar verrichte werk een fraaie plant aangeboden uit handen van de voorzitster. De voorzitter deelde mede dat dc bouw van bet nieuwe scholenkom- plcx tussen dc Dreef en dc Molen straat nog dit jaar van start zal gaan. Men hoopt de school medio augustus 1978 in gebruik te kunnen nemen. De Christelijke school komt aan de zijde van de dokter Dc Kockstraat en de openbare school aan dc zijde van de Nituwstraai. Het wordt een' tweemaal zeven klassige K.B.O. school (Kleuter- basisonderwijs). Aan beide scholen wordt een kleu terschool toegevoegd. „De huidige kleuterleidsters zullen over beide scholen verdeeld worden naai- hun opleiding' aldus de voorzitter. Van af 1983 zal het een volledige K.B.O. school zijn met één bestuur. BRUINISSE. 5-11. De zaterdag door de leden van sportvereniging „Kwiek" gehouden oiiehollciiaktie is een groot succes geworden. De totalp bruto opbrengst was dertien honderd gulden, hiervan moeten nog de onkosten betaald worden, maar desondanks /.al er een lokker extraatje voor dc kas over blijven. merlampen ondergebracht terwijl ook de afdelingen stereo, luxe lam pen. t.v.'s, afwasmachines en droog- apparaten werd uitgebreid. Vooral met het oog op de komende feestdagen betekent deze forse uit breiding een aanwinst voor Brou wershaven in het algemeen en voor de heer Van 't Hof in het bijzonder, die zich hiermede duidelijk heeft in gespeeld op het kopend publiek in eigen gemeente. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de heer G. J. Wirtz na bijna twintig jaar als onderwijzer werkzaam geweest te zijn aan de Christelijke basisschool op medisch advies met ziekteverlof is gegaan. Binnenkort zal een onderwijzeres tijdelijk de klas van de heer Wirtz waarnemen. De voorzitter zegde toe dat zo snel mogelijk een vaste leer kracht zal worden aangetrokken. Rondvraag Tijdens de rondvraag werd geïn formeerd naar de tijdelijke leer kracht, die na de herfstvakantie kort op school is geweest en snel weer is verdwenen. De voorzitter zei via de Pedagogische Akademie te Middelburg met deze persoon in konlakt te zijn gekomen. De Bap- tistische geloofsovertuiging van deze onderwijzer was voor het bestuur echter aanleiding deze man niet ge schikt te vinden voor de gemeente Bruinisse. Vanuit de vergadering werd ge vraagd of het hier een meerder heidsbesluit van het bestuur betrof. De voorzitter antwoordde hierop dat over deze kwestie niet is gestemd. Met nadruk werd erop gewezen dat de bestuursleden, die bezwaar had den van verschillende kerkgenoot schappen waren. De voorzitter zei tijdens de kennismaking te hebben vernomen dat de onderwijzer Bap tist was, maar had dit zelf niet als probleem gezien. De vergadering werd beëindig J met dankgebed. BRUINISSE Stralen vegen De straten van Bruinisse worden woensdag 9 november weer geveegd door de bezemwagen. Eigenaars van geparkeerd staande auto's worden verzocht deze tijdelijk op een an dere plaats te parkeren zodat dc be zemwagen vrije doorgang heeft. De zakken oliebollen gingen zeer vlot van do hand zo dat al reeds voor de middag de oliebollen waren uitverkocht. Helaas zijn enkele stra ten niet aan bod gekomen, omdat de hoeveelheid niet toereikend was. Het was ook do eerste maal dat deze vereniging een dergelijke aktie heeft ondernomen, waaruit zij voor een volgende keer lering hc.hbcn kunnen trekken dat er meer beslag gemaakt moet worden. BROUWERSHAVEN. Dit is de - thans nog open - plek, waarop hel nieuwe scholenkomplex zal worden gebouwd, „in de schaduw van de kerk". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kollekte „Jantje Beton" De kcll^kte ten bate van de natio nale jeugkollekte „Jantje Beton" heeft te Bruinisse het totale bedrag opgebracht van f 690,73, bijna veer tig gulden meer dan vorig jaar. Van dit bedrag gaat de helft in de kas van de organiserende jeugdvereni ging, de kabouters dié onder leiding staan van mevr. Kok-Kik. De kol- lektanten, in dit geval de moeders van e kabouters, en gevers worden hartelijk bedankt voor dit mooie re sultaat. Recensies mogen slechts zelden su perlatieven bevatten, maar men grijpt er naar om een sehets te ge ven van het muziek-zang- en dans- programma, zaterdagavond in een goed gevulde - maar niet eivolle - Concertzaal, gebracht door het Roe meense gezelschap Ciocïrlïa.. Het schijnt dal de Z.V.U. bij het engage ren eerst een ietsje heeft zitten aan kijken tegen dit ensemble: nu dat is een duidelijk overbodige aarzeling geweest. Zelden heeft „de zaal" zo enthou siast op een programma gereageerd (bij het handapplaus. voetroffels en (soms) ritmisch handgeklap) een uniek gebeuren, dat ook bij het ge zelschap vonken los sloeg, zodat men niet zuinig was met toegiften, voor al wat betreft de solisten, die als exellente virtuozen telkens uit het ensemble, naar voren traden. Roemeense muziek heeft een snel intrigerend ritme, feilloos geprodu ceerd door het volumineuse en klankrijke orkest, met een eigen idioom door gebruikmaking van (ook) speciale instrumenten, als: la- ragot, cymbaal en panfluit. Solis tische bijdragen op deze instrumen ten, maar eveneens op de habituele (viool, klarinet, accordeon) toonden het verbluffende vakmanschap van deze Roemeensen musici, die in snel wisselende nummers steun gaven aan een (alweer) eklatant aantal dansers en danseressen, die - uitge dost in de fraaie klederdrachten van de verschillende landsdelen - wer velende shows voor het voetlicht brachten en met de doorgaans inge wikkelde dansvormen „speelden". Vooral het hoge tempo is typisch voor deze dansen, die een maximum aan fysieke energie vergen. De poin te steekt vooral in het geweld van de mannelijke krachtexplosics te genover de vloeiende charme van de dames of liever het laatste is inge bed in het eerste zodat toch een stralende lichtvoetigheid het geheel kenmerkt. Het is feitelijk ongelofelijk dat ooit (en nog wel) een dergelijke danskultuur spontaan opbloeit uit een door landelijke schoonheid en folkloristische evidentie getekende samenleving en thans van dergelijke ensembles voor dc toekomst bewaard blijft. Het is een tikkeltje verdrietig, maar de „Hollandse klompendans" kan er echt niet tegenop. Het is verleidelijk namen van nummers te noemen, maar ze zullen snel vergeten zijn. in tegenstelling met de melodieën en het ritme, dat bij vele concertbezoekers nog lang zal natikken. Aparte verschijningen waren de doedelzak en een serie Roemeense fluiten, vaak goed voor bijna akrobalische muzickstuntjes. Een accentje in dit programma op de Moldavische melodieën, die „ergens" herinnerden aan Smet ana en zo ver wonderlijk is dat niet. Een bruilofts- duns door het ensemble verklankte dc diepe wortels, die deze muziek en dans hebben in het geprofileerde karakter van het volksleven. Eerste dirigent van het orkest was Jacob Ciortea; na de pauze werd hij afge lost. Met „Crihalna" besloten or kest en dansgroep deze fantastische avond. Een moegeklapl publiek loog daarna opgewekt huiswaarts. Causerie over beroepskeuze BRUINISSE, 3-11. Donderdagavond jl. werd in het Hervormd Verenigings gebouw een vergadering gehouden voor leden en ouders van de Christelijke basisschool. De voorzitter, de heer H. Schot opende de avond met het lezen van Mattheüs 18 vanaf vers 1, Waarna hij voorging in gebed. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3