Kollege b. en w. van Bruinisse komt met een rapport over mogelijkheden weekmarkt Ere-medaille in goud uitgereikt aan onderwijskracht de heer G. B. Heutink AANDACHT VOOR HET VELE WERK VAN OUDERKOMMISSIE Vergadering Partij van de Arbeid afdeling Zierikzee Wat wil de middenstand STREEKNIEUWS Ouderavond rooms-katholieke school BONDSSPAARBANK NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Veertig jaar overheidsdienst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domloi'ilag 3 november 1977 Nr. 22195 n BRUINISSE, 3-11. Burgemeester en wethouders van Bruinisse hebben een onderzoek ingesteld naar de wenselijkheid van het instellen van een weekmarkt of seizoeninarkt in Bruinisse. In de aanbiedingsbrief btf de begroting 1977 konkludeerl het kollege, dat de manier waarop het venten in Bruinisse is geregeld en de standplaatsen worden uitgegeven, niet ieders goedkeuring weg kan dragen. De plaatselijke middenstand, zo konstateert het kollege, ziet het ver loop met argusogen aan en aan de andere kant blijkt, dat het publiek toch wel gelukkig is met een verrui ming van de mogelijkheden. Dat was voor B. en W. aanleiding om intern opdracht te geven een rapport sa men te stellen over de wettelijke mogelijkheden en de wenselijkheid voor het verder beperken of uitbrei den van de straathandel. B. en w. wilden dat dan ook zien in het licht van de rekreatieve ontwikkelingen. Intussen is het rapport klaar en gestuurd aan de raadsleden, de kom missie bedrijfsleven en de plaatse lijke middenstandsvereniging die er een uitspraak van haar ledenverga dering over zal vragen. Wanneer die uitspraak binnen is zullen b. en w. het stuk in de raad brengen, die uiteindelijk beslist of er al dan niet een weekmarkt in Brui nisse zal komen. Meningen De gemeente Binxinisse heeft zich zo breed mogelijk laten informeren. Allereerst werd de mening gevraagd van een aantal instituten. Dat zijnde Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland, de rijkskonsulent voor Handel-Am bacht en Diensten voor Zeeland, het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond, het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, het Hoofd bedrijfschap Detailhandel en de Centrale Vereniging voor de Ambu lante Handel. Daarnaast is ook ad vies gevraagd aan de plaatselijke vrouwenorganisaties en zal men nog gaan informeren bij de afdeling Bruinisse van het Koninklijk Ver bond van Ondernemers. Verdeeld De meningen zijn nogal verdeeld. Zo is het Koninklijk Nederland On- dernemersverbond tegen het instel len van een weekmarkt in Bruinisse. Het KNVO vindt ook dat het aantal venters in Bruinisse te groot is en is dan ook bang, dat, wanneer het_be- leid niet wordt omgebogen, Bruinis se over een aantal jaren niet meer over een detailhandelsapparaat kan beschikken. Ook de rekreanlenbe- stedingen zullen in de toekomst nauwelijks een bijdrage leveren aan het instandhouden van het huidige winkelapparaat, meent het KNVO. Het landelijk ondernemersverbond vindt het daarom nodig dat een on derzoek plaats vindt om te komen tot een gezond midden- en kleinbe drijf en gelooft verder dat al een deel van de ondernemers in Bruinis se genoegen moet nemen met een in komen beneden het bestaansmini mum. Markt in voorjaar Het hoofdbedrijfschap detailhan del, afdeling marktstraat en rivier- handel meent dat het wel verant woord is wanneer een seizoenmarkt op vrijdag gehouden wordt van mid den mei tot midden september die en op de inwoners van Bruinisse en op de toeristen gericht zal zijn. Wellicht zal er dan voor enkele kooplieden nog een mogelijkheid zijn voor de wintermaanden. Dit hoofdbedrijf schap stelt voor om in het voorjaar van 1978 met een markt te starten en vestigt daarbij tevens de aandacht op de figuur van de marktmeester. Huisvrouw voor De huisvrouw van Bruinisse is over het algemeen voor een week markt. Dat mag blijken uit de reak- ties van de vrouwenvei-eningen. Het grootste deel van de NCVB- leden bijvoorbeeld is voor een marktdag en zo ook de gereformeer de Vrouwenvereniging. Deze laatste verbindt aan het „ja" echter de voor waarde dat de middenstand van Bruinisse er geen schade van onder vindt. De zendingskrans „Tryfosa" staat er al evenzeer enthousiast tegenover, maar vindt wel dat de belangen van de inwoners van Bruinisse boven die van de toeristen gesteld zullen moe ten worden. De Hervormde Vrou wengroep Help Elkander heeft een enquête onder haar leden gehouden en daaruit blijkt dat veertig leden voor en twee leden tegen een week markt zijn. Zeven leden willen alleen een markt in het zomerseizoen. Vergadering provinciale staten De kommissie waterbeheersing en ontzilting van de Stichting voor be drijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland zal in 1978 onder meer de grondwaterstanden in het duinge bied van Westei'schouwen bij gaan houden. Dat blijkt uit het antwoord van G.S. op het verzoek van Stich ting om ook voor 1978 in aanmerking te komen voor een subsidie van de provincie van f 50.000, G.S. stellen de staten nu voor om akkoord te gaan met deze aanvrage en de subsidie toe te kennen tot en met 1980. De kommissie zal in 1978 ook de gevolgen van de aanleg van een zoommeer in de Oosterschelde gaan onderzoeken. De proviciale sta ten van Zeeland zullen op vrijdag 18 lovember weer gaan vergaderen. Gewestelijke ledenvergadering P.v.d.A. De gewestelijke ledenvergadering van de Partij van de Arbeid' gewest Zeeland, zal gehouden worden op zaterdag 19 november in „De prins van Oranje" te Goes. In deze ver gadering komt o.a. aan de orde het vaststellen van het verkiezingspro gramma voor de verkiezing van de provinciale staten. De inzamelingskampagne Rode Kruis 1977 De resultaten van de inzamelings kampagne 1977 van het Ned. Rode Kruis blijven schommelen rond een meeropbrengst van 1 a 2 procent, al dus wordt medegedeeld in het okto bernummer van de Rode Kruis Koe rier. Vastgesteld wordt dat de spek- takulaire groei van de afgelopen ja ren er ineens uit is. Het streven om van f 7 miljoen in de richting van f 8 miljoen te komen, zal dan ook niet worden gehaald. Het hoofdbureau buigt zich nu over de vraag wat de oorzaken kunnen zijn van de afne ming van de groei. Wat betreft Schouwen-Duiveland waren de resultaten van de inzame lingskampagne als volgt: Brouwers haven f 5.175,—, (1976: f 4.702,—); Bruinisse: f 2.939,—, (1976: f 2.684,— Duiveland: f 4.9.99,—, (1976: f 4.553,—); Zierikzee: f 9.387,—, U976: f 8.732)). ZIERIKZEE Stadsberigten Deze dagen verscheen het derde nummer van de vierde jaargang van Stadsberigten, met informatie van en over de gemeente Zierikzee, samen gesteld door het bureau voorlichting. Dit nummer „opent" met een artikel over het Kaaskenswater. Dit binnen water, dat ook tegenwoordig nog zo'n mooi landschap vormt, bestaat nog maar sinds 1975. In Stadsberig ten wordt er op gewezen dat het Kaaskenswater zijn oorsprong te danken heeft aan het feit dat Zierik zee zich in 1575 moest verdedigen tegen een Spaans beleg onder Mon- dragon, en die verdediging vond naar gebruik van die dagen plaats door het onder water zetten van het land rondom de stad. Het Kaaskens water is hier altijd nog een overblijf sel van. Voor dit gebied wordt nu een nieuw bestemmingsplan X'oorbe- reid. In dit nummer van Stadsberigten verder verheugend nieuws voor mo torcrossliefhebbers, want-per 1 jan uari 1978 komt er-op Schouwen-Dui veland een nieuw crossterrein. De Motorsportver. „De Koppeling" heeft nl- het terrein achter de vuil nisbelt te Serooskerke toegewezen gekregen. Een leuke bijdrage over de gemeentelijke Plantsoenendienst en het Zierikzeese draaiorgel komplete- ren deze aflevering van Stadsberig ten. ZIERIKZEE. 2-11. De PvdA-afde- ling Zierikzee koos tijdens de leden vergadering woensdagavond in het Huis van Nassau de heer G. Brand als vertegenwoordiger voor het kongres zaterdag over de kabinets formatie. Hoewel de diskussie over dit on derwerp nogal hoog opliep besloot de vergadering toch de heer Brand geen opdradvt mee te geven. Hij mag ter plaatse' beslissen. Er bleken twee ideeën te leven ZIERIKZEE, 31-10. De ouders van leerlingen van de R.K. scholen in Zie rikzee kregen tijdens de bijeenkomst maandagavond in hotel Van Oppen een vol programma voorgeschoteld. Voor de heer A. van Kessel met zijn lezing over het gebruik van drugs begon, moest een huishoudelijk gedeelte afge werkt worden. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de ouderver eniging de heer J. J. Doeswijk. Hij vroeg aandacht voor het vele werk van de ouderkommissie en dankte de leden daar aan het eind van de ver gadering nog eens extra voor. De ou derkommissie blijft voorlopig in de huidige samenstelling bestaan, om dat geen van de leden behoefte had het bijltje er bij neer te leggen. In het afgelopen jaar heeft de kommis sie meegewerkt aan de Sinterklaas avond, de Kerstavond, de .schriften- middagen en -avonden, de kleuter- kontaktavond, Koninginnedag, de schoolreizen, het schoolfeest, de Koebeldagen, het kleuterschooifeest, de Schelphoekdagen en de viering van het honderdjarig bestaan van de CorneliastJichting. Van bijna al die aktiviteiten kregen de ouders na de pauze fraaie dia's te zien. Onderwijskrachten Het hoofd van de lagere school de heer P. v. d. Sneppen stelde de twee nieuwe onderwijskrachten van de school voor: mej, G. Bluijzen, die sinds kort de eerste kla.s „doel" en mcj. Van Dongen, die voorlopig voor halve dagen het bijwerken van leer lingen voor haar rekening neemt. Do heer v. cl. Sneppen zei tc hopen dat zij binnenkort een volledige dag taak zal krjjgcn. Ook hij dankte de oudervereniging on de werkgroepen schoolkrant, do- kumentatiecentrum en bibliotheek. Verder voetbaltrainer de heer Olij- hock. „Zonder hen zouden we op de ze school niet kunnen doen, wal we do,en", aldus de heer v, d. Sneppon. Hot hoofd van de school doolde Extra voorstellingen van „Een brug te ver" Donderdagavond, vrijdaKa vond, zondagmiddag, zondagavond en dins dagavond worden in de Zierikzeese Concertzaal voorstellingen gegeven van de recente film „Een brug te ver": de historische en tragische slag om Arnhem. „Een brug te ver" is het verhaal van Operatie Market Garden, een gewaagde, stoutmoedige geallieerde aanval vanuit de lucht en op de grond, die in één slag een eind moest maken aan het Duitse verzet in West-Europa, zodat tegen het einde van 1944 de oorlog voorbij zou zijn. In september 1944 werden de Duit sers in en rondom Arnhem volkomen verrast door de komst van de groot ste luchtarmade en het grootste luchtlandingsleger uit de geschiede nis. De bedoeling was dat de para chutisten zich bij verrassing meester zouden maken van de bruggen van Arnhem, Nijmegen en Son om op die. manier de weg vrij te maken voor het dertigste legerkorps dat binnen 48 uur vanaf de Belgische grens via Eindhoven en Nijmegen naar Arn hem moet doorstoten om de door de parachutisten tijdelijk bezette brug gen definitief in geallieerde handen te brengen. Mislukking Helaas verloopt lang niet alles volgens plan; als gevolg van com municatiestoornissen raken de para chutisten geïsoleerd en door de Duit sers omsingeld. De opmars wordt vertraagd en de massale geallieerde aanval begint te stokken. Na negen dagen wordt de „operatie Market Garden" zelfs een grote mislukking. Nu, 33 jaar later, zijn de geschied kundigen het nog steeds niet hele maal met elkaar eens over de precie ze oorzaak van de kolossale geal lieerde nederlaag. Wat wel vast staat is het epische karakter van de ope ratie dat lenvolle tot uitdrukking komt in deze imposante film, die de toeschouwer tot de laatste seconde in zijn ban gevangen houdt. (Zaterdag is er geen voorstelling). Koffiebaravond Youth for Christ In „De Lichtboei" van het Leger des Heils in Zierikzee wordt op za terdagavond 5 november weer een koffiebaravond gehouden van Youth For Christ, Aan deze avond wordt medewerking verleend door dé nog piepjonge groep „The one way com pany", die uit een aantal eigen me dewerkers bestaat. Deze groep zal een deel van de avond vullen met muziek en sketches. Voor de liefheb- Adrerlentie Alle zaken voor alle mensen BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New York overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uw reis- en euro- cheques, uw reisverzekering en al uw vreemde valuta bij de Havenpark 16, Telefoon (01110) 4051 'n Bondsspaarbank bers van lectuur staat er verder een boekentafel en is er gelegenheid om wat te drinken, te praten of een spelletje te doen. Iedereen is van harte welkom. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" komt bijeen op dinsdag 8 november, in het her vormd verenigingsgebouw. Spreker is de heer J. Joppe van het Rode Kruis. Ouderavond „De Maltarakkers" Onder leiding van de presidente van de Ouderkommissie mevr. Kort- Uil, werd de ouderavond gehouden van de Chr. kleuterschool „De Mal- tarakkers". De bijeenkomst werd geopend door de hoofdleidster mevr. De Jonge-van 't Hof. Het huishoude lijk gedeelte van de agenda werd snel afgewerkt. Tot nieuw lid van de ouderkommissie werd benoemd mevr. v. d. Velde. „Veiligheid in en om de woning" was het thema van een inleiding, die gehouden werd door mevr. Kuijper- Vijverberg, nadat een film en dia's waren vertoond over de kleuters. Mevr. Kuijper kreeg een aandachtig gehoor en gaf aan hoe te handelen bij kleine ongelukken, waarmee ie der wel eens worden gekonfronteerd. De presidente dankte de spreekster voor het gebodene en offreerde een bloemetje. Afscheid werd genomen van mer. Van der Wekken, die als dank voor haar vele werk een ge schenk in ontvangst mocht nemen, dat zij onder grote dank aanvaard de. Mevr. Kort sloot de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Bijzondere reis Van 9 tot 12 november brengen vier werknemers van „De Cornelia- stichfcing" een bezoek aan hel St. Christopher's Hospice te Londen. Dit is een tehuis waar ongeneesijk zie ken een zo goed mogelijke sterfbe- gelejding krijgen. Deze reis wordt gemaakt door de heren W. Barczuk en B. P. Ramondt, beiden hoofd-ver- pleegkundige en door de dames T. v. Duren, ziekenverzorgster en S. v. Zetten, leerling. Zij worden begeleid door ds. P. Paulus, voormalig pre dikant van de Geref. Kerk te Scha- rendijke. De motivatie van deze groep om het St. Christopher's Hos pice te bezoeken is niet zozeer er varing op te doen met het sterfpro ces, maar om uit te vinden wat zij zeLf kunnen doen t.o.v. de gevoeens van de patiënten. Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 11 novembe'r houdt de Natuur- en Vogelwacht een bijeen komst in „De Poorter". De heer J. Heijboer zal een lezing houden over: „Wilde planten van Goeree". te keren en HAAMSTEDE, 2-11. De heer G. B. Heutink, veertig jaar in overheidsdienst en thans onderwijzer van de openbare basisschool ,,De Kirreweie" in Haamstede, kreeg woensdagmorgen de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in de afdeling Zierikzee*. De ene helft van de vergadering, die aan vankelijk de heer J. Groen naar het kongres had willen sturen, wilde de kabinetsformatie persoonsgebonden zien en mee laten tellen hoe de kan didaats-ministers zich in het verle den hebben opgesteld ten opzichte van het toen regerende kabinet. De andere leden vonden de toe komstige CD A-ministers die het re geerakkoord onderschrijven allen aanvaardbaar. Burgemeester H. P. Ever wijn speldde hem die op tijdens een bij eenkomst in de raadszaal, waar de heer Heutink met zijn echtgenote en drie zoons aanwezig was. De heer Heutink kwam tijdens de krisisjaren in het onderwijs en hij begon d'an ook als invaller. Op 2 no vember 1937 ging hij' in dienst en werd gedetacheerd in Middelburg. In die tijd woonde hij in Eibergen en dit was zijn kennismaking met Zeeland. Onderscheidingen Later werd hij overgeplaatst naar Arnhem en in de mobilisatie naar de Grebbeberg, waar hij in 1940 de oorlogshandelingen meemaakte. In de 5 oorlogsjaren bewoog hij zich op een groot aantal terreinen. Naast militair was hij belasting ambte naar, hulpkommies, onderwijzer, ak- tief in het verzet en onderduiker. Hij werd in april opgenomen in het eerste Canadese leger, waarmee hij de bevrijding van het oosten van ons land meemaakte. Voor zijn ver diensten in de oorlog ontving hij verschillende onderscheidingen, waarvan één uit handen van prins Bernhard. In 1944 was hij gedurende enkele maanden nog onderwijzer geweest op de openbare lagere school te Renesse, totdat deze op 13 septem ber werd gesloten. In 1948 verliet de heer Heutink de militaire dienst en hij werd per 1 november als onderwijzer benoemd aan de openlbare lagere school te Haamstede, ging op 1 oktober 1952 naar Goirle om op 1 juli 1953 weer in Haamstede terug daar te blijven. Aktief De heer Heutink heeft zich in zijn vrije tijd altijd erg ingezet voor het gemeenschapsleven en daarvoor dankte burgemeester Everwijn hem. Zo was hij Lid van de inmiddels op geheven ibioscoopkommissie. be stuurslid en voorzitter van de Groe ne Kruisvereniging Burgh-Haam- stede - en na de fusie lid van de plaatselijke kontaktkommissie re gisseur van toneelstukken van de vereniging openbaar onderwijs en het kerkkoor, dirigent bij aubades op Koninginnedag en lid van de schoolraad. Dat was alles aanleiding voor zyn onderscheiding, waarmee de burge meester van Westerschouwen hem en zyn familie gelukwenste. Hij dankte hem voor alles wat hij voor de gemeenschap van Westerschou wen heeft gedaan en bood de heer Heutink een boek en zün echtgenote bloemen aan. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen speldde woensdag morgen de heer G. B. Heutink, on derwijzer van de openbare lagere school „De Kirreiveiede gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) verder nog mee dat op 16 november de schriftenmiddag en avond wordt gehouden en dat de ouders van de leerlingen van de eerste klas op 21 november een avond op school ver wacht worden. Kullurclc De R.K. lagere school is aan het proberen om samen met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming aktiviteiten op het gebied van kultu- rele vorming te gaan organiseren na schooltijd. Het Zeeuws Instituut pro beert al enkele jaren, met weinig sukses, om in Zierikzee iets van do grond tc krijgen. Vanuit de R.K. school is nu het voorstel gedaan om te zorgen voor een vaste kern deel nemers. Het Zeeuws Instituut juicht dit idee toe. De enige moeilijkheid is nog, dat moet worden afgewacht of voor een dergelijke, toch min of meer besloten groep kinderen, subsidies gegeven worden. De ouders namen hierna een mi nuut stilte in acht in verband met het overlijden van een van de ou ders, de heer J. van Velthoven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3