Stichting Jeugd streeft naar koördinatie peuterspeelzaalwerk Zeeuwse Staten tegen autosnel weg over de Schelde-pijlerdam Nederland en de olie Pond sterling in de lift Kan Zuid-Airika wapen-embargo weerstaan? Wapenembargo Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heeft II nog een^ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii bepaal meteen uw nieuwe keus. Zeelandroute in hoofdwegennet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 november 1977 131ste jaargang Nr. 22194 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar f 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Zeeuivse statei1 fiatteren fiets paden plan ZIERIKZEE, 31-10. Dc Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland zal zich deze winter speciaal gaan richten op het peuterspeelzaalwerk. Daarbij zal gezocht wor den naar mogelijkheden voor de verschillende speel zalen om samen te gaan werken. Sinds kort wordt het peuterspeelzaal werk gesubsidieerd en is ook een provinciale konsulcnte speciaal voor de speelzalen aangesteld door dc Werkgroep Kindercentra. Nu dit werk ook van de overheid steun krijgt worden er ook hogere eisen gesteld bijvoorbeeld aan ak- kemodatie en hygiëne. Daarom zullen in november de besturen van de speelzalen, in Brouwershaven bij elkaar komen om te bekijken welke gemeenschappelij ke zaken er zijn. Bovendien is er behoefte aan kadertraining voor dit werk. De Stichting Jeugd Schouwen Duiveland gaat daarom samen met de peuterspeelzoalbesturen proberen om kadertraining te realiseren. Gebrek aan kader De Stichting zal verder deze win ter proberen om het kursuswerk wat verder uit te bouwen. Toen de Stichting Jeugd Schouwen Duive land enkele jaren geleden de toe stand van het jongerenwerk door lichtte. bleek er vooral behoefte te zijn aan kader. Het antwoord daar op zijn verschillende kursussen. Volgens jeugdwerkleicler Gabri de Groot is het voordeel van deze cur sussen, waaraan behalve de leiders van verenigingen ook „zomaar" mensen mee mogen doen, dat er al tijd een paar zijn die het geleerde in praktijk willen brengen. De kursussen hebben een vrij hoog opkomstgemiddelde: 18 per kursus. ,,Doorgeef-flUlklie,, Goed kader is een probleem. De oudere jeugd trekt weg van Schou wen-Duiveland óf om een opleiding elders te volgen óf omdat er geen werk voor 'hen is. Het is daarom erg prettig dat er aan de kursussen naast de al in het verenigingsleven werkende leiders, ook mensen mee doen die het gewoon leuk vinden. Zij bieden zich vaak later aan om er wat mee te gaan doen. „Daar zit toch een doorgeeffunktie in", vindt Gabri de Groot, „en die mensen hebben we hard nodig". Vakantiewerk Intussen heeft de Stichting Jeugd ZIERIKZEE. Voor de Z.V.U. treedt zaterdag in de Concertzaal op, het Roemeens folkloristisch muziek - zang- en dans-ensemble „Ciocirlia". Men zie ook elders in dit nummer. Schouwen Duiveand een zomer sei zoen afgesloten, waarin vooral het zomervakantiewerk een goede aan zet kreeg. In allerlei kernen werd iets voor de jeugd georganiseerd en het is de bedoeling dat deze aQcfóvi- tciten volgend jaar worden verbreed. Gabri de Groot: „Er is wel eens geopperd dat we eigenlijk een spel- Adverlenlie jen U bent van harte welkom. weck voor heel Schouwen-Duive land zouden moeten organiseren Dat vindt ons bestuur echter niet zo'n goede vorm. We zien liever ak- tivitei'ten in de dorpen zelf. Dan wordt zo'n kern leefbaar. Daar heb ben we een bewuste keuze voor ge maakt en daar was ook het projekt ambulante jeugdfunktionaris voor bedoeld: voor het stimuleren van activiteiten op de dorpen." Een van dc leemtes in het jeugd werk is het gebrek aan initiatieven voor de groep jongeren van twaalf tot vijftien jaar. De jeugdsoos „Big S" in Haamstede heeft plannen voor een „Little S" voor die leeftijdsgroep „De moeilijkheid voor deze groep is echter ook weer het gebrek aan ge schikte leiding", aldus dc heer De Groot. ROTTERDAM, 31-10. Tot 1985 zal Nederland wat zijn behoefte aan energie betreft steeds afhankelijker worden van aardolie. Dit staat in een prognose, gemaakt door de af deling planning van Esso Nederland. 1885 het olieverbruik gestegen zal zijn van 28 (1976) tot 40 miljoen ton per jaar. Het verbruik van aardgas zal in die periode absoluut gezien nog wel iels toenemen (van 36,3 tot 38.7 miljoen ton), maar het aandeel van deze grondstof in dc totale cncr- giekonsumptie zal dalen van 53,1 tot •11,7 procent, aldus Esso. AMSTERDAM, 1-11. Op dc be langrijke wisselmarkten is dc koers van het pond sterling maandag ge stegen. Dat was een gevolg van de mededeling van de Britse centrale bank dat zij dc koersstijging van het pond ten opzichte van de dollar niet meer zo sterk zal afremmen. NEW YORK, 31-10. Vier miljoen blanken in Zuid-Afrika worden ge confronteerd met een zee van zwarte vijandigheid langs hun noor delijke grens en met een toenemende verbeten oppositie van de 19 miljoen zwarten binnen de grenzen. Ze heb ben echter een krachtige strijdmacht opgebouwd om hun land en hun be langen te beschermen. Zullen zij in staat zijn een wapen embargo dat de wereld hun oplegt te overleven? Kunnen zij hun miin- derbeid'sbewind handhaven, zelfs als het gehele westen hun de rug toe keert? Een objektief antwoord daarop is moeilijk te geven, maar de Afrikaners zijn vastbesloten vol te houden, geïsoleerd ol' niet. Premier John Vorster zeg't in een recent in terview met het Amerikaanse week blad Newsweek dat zijn land alle MIDDELBURG, 31-10. De staten van Zeeland willen niet dat er een doorgaande autosnelweg, heler hekend onder het begrip de Damnienweg, wordt aangelegd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze weg zou vanuit Rotterdam dwars door Schouwen-Duiveland, dc nieuwe pijlerdam in de monding van dc Oosterscheldc en het hart van Walcheren komen te lopen. Volgens de stalen van Zeeland zou deze weg leiden tot een ongewenste vergroting van de druk op de kust gebieden. die zich slecht verdraagt met het karakter, de schaal en de agrarische struktuur van deze gebie den. Deze weg zou een ontlasting moe ten vormen voor de bestaande Zee landroute, die naast de A-58 de be langrijkste verbinding van Midden- Zeeland en Schouwen-Duiveland met de Randstad vormt. Wrg uil plan De staten van Zeeland hebben zich maandagmorgen tijdens de behande ling van het struktuurschoma ver keer en vervoer in een motie una niem uitgesproken voor opneming van deze bestaande Zeelandroute in het hoofdwegennet van het rijkswe genplan. zodat deze weg uitgebreid en verbeterd wordt en in plaats daarvan dc dammenweg uit het hoofdvvegenplan te verwijderen. GENEVE. Een gulle gever die zijn naam niet wil noemen, heeft ruim 500.000 gulden gestort op de bankre kening van Denis Payot, cle Genccfse advocaat die als tussenpersoon heeft gefungeerd tussen de Westduitse re gering en de on f voerders van de - Inmiddels vermoorde - Westduitse werkgevers voorz i 11 er Ha nss-M a rt in Sehleyer. sankties kan overleven die de Vere nigde Naties menen te moeten op leggen. „Ik zou een dwaas zijn te stellen dat het niet uitmaakt of dat het geen pijn zal doen", zo stelt hij desge vraagd. „Maar het zal zeker geen doodslag betekenen". NEW YORK, 31-10. West-Duits- land en Frankrijk hebben maandag in de Veiligheidsraad verklaard dat zij voor een verplicht wapenembargo tegen Zuid-Afrika zullen stemmen. Er zijn vier resoluties ingediend door Afrikaanse landen, waarin nog strengere maatregelen tegen Zuid- Afrika worden voorgesteld, maar di plomaten menen dat het westen over drie daarvan een veto zal uitspreken, zoals over beëindiging van buiten landse investeringen en kredietverle ning aan Zuid-Afrika en een verbod op nucleaire samenwerking. AMSTERDAM. De helft van de Nederlanders vindt dat de regering zich met het loonoverleg tussen vak bonden en werkgevers moet bemoei en, terwijl 38 procent vindt dat dit moei worden overgelaten aan de bonden en werkgevers zelf. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanstaande filmweek: „Een brug le ver" Voorslellingen op: donderdagavond 3 november 20.00 uur vrijdagavond 4 november 20.00 uur zaterdagavond géén voorstelling. Zondagmiddag 6 november 14.30 uur zondagavond 6 november 20.00 uur Dinsdagavond 8 november 20.00 uur Entree alle rangen I 10,- (16 jaar) DRE1SCHOR. Dreischor kreeg de beschikking over een eigen Gemeen schapsruimte, een dorpshuis met allure in het centrum van de „mooi ste plaats van Zeeland". Bij de offi ciële overdracht werd een gebouw als het onderhavige als onmisbaar voor de gemeenschap gekenschetst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer beslaat uil 10 pagina's De hoogmoed rijdt vaak in een karos en bespat soms de edel moedigheid met modder. Verwachting tot woensdagavond: Regen en wind Van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door regen; tot krachtig en aan de kust tot storm achtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen omstreeks 7, maxima ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperatuuromstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 7.36. onder 17.10 Maan op 22.07, onder 12.49 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.08 Maan op 23.08, onder 13.22 Laatste kwartier: 4 nov. (4.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 2 nov. 6.33 18.57 0.11 12.38 3 nov. 7.08 19.40 1.02 13.22 Doodtij: 6 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-11. Het K.N.M.I. deelt mee: Woensdag zal de bewolking uil het westen weer gaan toenemen, mo gelijk gevolgd door regen. Van het midden van dc Atlantische oceaan trekt nl. een depressie naar hel oosten en naar het zich laat aanzien zal dit lagedrukgebied rond midder nacht Ierland bereiken. Hel warmte- fronl zal dan al vrij dicht bij ons land liggen. In Scandinavië is het nog bijzonder zacht weer. Op veel plaatsen werden maandag in Noor wegen maxima van omstreeks 17 graden bereikt. Dit zachte weer daar is te danken aan ccn diepe depressie ten westen van Noorwegen die aan zijn oostflank mot zuidelijke winden zachte lucht aanvoert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1