Theo Voorzaat exposeert in „Plaatsenhuis" te Dreischor Toneelvereniging „De Komedianten" Bruinisse Nieuwe expositie in Galerie Nobel STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK 4 het bestuur dankte de leidsters en bood bloemen aan. Hierna kwam de bestuursverkie zing aan de beurt. Mevrouw Kloet was herkiesbaar terwijl de dames Berevoets en Lodiers aftraden. Ge kozen zijn mevrouw v. d. Veen (Noordgouwe) en mevrouw Kooman (Kerkwerve). Mevrouw Kloet werd herkozen en mevrouw Huigens wordt nu voorzitster. Zij was het die de scheidende bestuursleden bedankte en hen een plantje met koperen pot aanbood. Na de koffie werd door de heer J. S. M. Hanse een film over de Kerk- werfse peuters vertoond. Zo konden de ouders en belangstellenden nog eens zien hoe ze werden verkleed als Sint en Piet op de vijfde december, de kerstmaaltijd met Kerst, en de kaboutertjes op de versierde wagen met Koninginnedag. Mevrouw Klom- pe dankte na afloop de heer Hanse en boodt hem een enveloppe met in houd aan. Na deze geslaagde ouder avond dankte mevrouw Huigens voor ieders aanwezigheid en sloot de bij eenkomst. Nieuw seizoen bejaardengymnastiek De bejaardengynastiek, of eigenlijk kan beter gesproken van meer bewe gen voor ouderen, heeft te Kerkwer ve'enige tijd stil gelegen, maar dank zij de aktiviteiten van wijkzuster Werkman zal toch binnenkort weel een nieuwe kursus van start kunnen gaan. Op woensdagmiddag 2 november aanstaande - zie voor tijd: de agenda wordt in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve een eerste kennisma kingsbijeenkomst en „open les" gege ven, waarbij alle ouderen hartelijk welkom zijn. De nieuwe kursus zal onder leiding staan van de heer Kris tel ij n. (De lessen worden gegeven op woensdagmiddagen). BROUWERSHAVEN Geldlening voor bouw scholenkomplex In een spoedeisende vergadering heeft de gemeenteraad van Brou wershaven donderdagavond besloten een vaste geldlening aan te gaan van f 3.000.000,ter financiering van de bouw van het scholencomplex aan het Kerkplein te Brouwershaven. ZONNEMAIRE Ouderavond openbare basisschool Dinsdag .i!. werd de jaarlijkse ou- deravond der O.B.S. gehouden .De voorzitster, mevr. Stoel-Vis, mocht 22 ouders welkom heten. Een bijzonder woord van welkom kregen mevr Van Zanten van de Zeeuwse stichting voor school- en beroepskeuze, die een inleiding hield over de bedoeling van het psycho technisch onderzoek voor 6é. klas leerlingen der basisscholen, de heer J. M. Goemans voorzitter van de schoolraad der gemeente Brouwers haven en de heer De Moor als afge vaardigde der gemeenteraad. In het huishoudelijk gedeelte werd besloten met alle 34 leerlingen der school een 3-daags schoolkamp in de „Koebel" te Burgh te organiseren. Er werd dit jaar door „juffrouw" Van Oeveren-de Wit weer gewezen op de onhygiënische toestand van het gymlokaal. Na de pauze hield mevr. Van Zanten haar inleidirig. Zij maakte de aanwezigen düidelijk, dat de beroepskeuzetest, die in sa menwerking met het hoofd der school gemaakt wordt, gezien moet worden als een aanwijzing van de mogelijkheden van het kind bij het verlaten dér basisschool. Zij merkte nog op dat de mening van hoofden van scholen in dergèlijke kleihe ker nen als Zonnemaire eén grote mate van overeenkomst vertonen met de gemaakte test. Na een interessante diskussie dankte de presidente alle aanwezigen voor hun aandacht. SCIIUDDEBEURS Inbraak Aan de Schouwsedijk is door het intikken van een ruit, ingebroken in de tweede woning van prof. dr. W. L. uit Aken (Wdl.). Het is nog niet zeker wat gestolen is, maar vermoedelijk zijn het drie Perzische tapijten. BRUINISSE T.B.C.-bevolkingsonderzoek Volgende week wordt in gemeente Bruinisse een bevolkingsonderzoek gehouden op tuberculose en andere longafwü kingen. Voor dit onderzoek krijgen alle in woners boven de dertig jaar een per soonlijke oproep waarop datum en tijdstip wanneer zij worden ver wacht staan vermeld. Het doorlichten vindt plaats in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw aan de Deestraat maandagmiddag en avond en dinsdagmiddag en avond 7 en 8 november. Voor degene die werk zaam zijn in de visserijwereld of op een andere manier wegens hun werkzaamheden een hele week van Kollekte „Jantje Beton" Van 31 oktober tot. 5 november zal te Bruinisse gekollekteerd worden voor „Jantje Beton". Evenals voor gaande jaren wordt deze kollekte ge organiseerd door do plaatselijke padvindersgroep. Van de totale op brengst van deze in de gemeente ge houden kollekte gaat de helft in de kas van de organiserende vereniging. Deze padvindersgroep die onder lei ding staat van mevrouw Kok-Kik, kan wel een ekstraatje in de kas ge bruiken omdat zij volgend jaar een nieuw klubgebouw gaan betrekken en de inrichting daarvan het nodige zal vergen. BRUINISSE, 27-10. Sinds enige ttfd heeft Bruinisse weer een eigen to neelvereniging die de naam draagt „De Komedianten". De groep die voor muziekvereni ging „Nu met Hope" de laatste ja ren tijdens de jaarlijkse uitvoering een toneelstuk opvoerde, gaat nu een eigen leven leiden. De toneelstukken die deze groep dan naar voren brachten waren steeds sukses vol. huis zijn en daardoor onmogelijk op deze twee dagen naar dit bevolkings onderzoek kunnen, is de mogelijk heid dit vrijdagmiddag 4 november te doen. In zeer bijzondere en drin gende gevallen is het mogelijk op een ander tijdstip te gaan, maar dan moet wel tijdig kontakt opgenomen worden met het gemeentesecretarie. Aangezien vorig jaar het stuk vele malen opnieuw werd opgevoerd na de uitvoering van de muziekvereni ging, vond men het beter om nu on der een eigen naam op te gaan tre den. „Poespas" Voor dit seizoen heeft men het stuk „Poespas" van Toon van Vuren in studie. Op 27 februari a.s. wordt dit stuk opgevoerd tijdens de uitvoe ring van muziekvereniging „Nu met Hope", maar reeds vanaf eind no vember is men in staat deze klucht op te voeren. Tijdens de laatste re petitie is besloten nog een stuk in studie te nemen, waarvan men ver wacht deze in maart a.s. te kunnen opvoeren. Iedere maandagavond komt de groep samen in het Neder land Hervormd verenigingsgebouw om te repeteren. De algehele leiding en regie berust bij mevr. v. d. Linde- Bezemer. heid zal geven tijdens een tentoon stelling in het Drcischorse Plaatsen- huis, vun donderdag 3 tot en met zondag 6 november aanstaande. Hij denkt minstens een twintigtal doe ken te kunnen exposeren, die overi gens niet te koop zijn. De Voorzaat-expositie wordt een kompleet geheel met schetsen, teke ningen en dia's van 'werken die niet meer in het bezit z^jn van de schil der. WESTENSCHOUWEN In Galerie/Atelier Nobel in de Lange Nobelstraat worden van 1 t<m 30 november aquarellen geëxposeerd van de Zeeuwse kunstenaar Gerard Menken uit Kloetinge. Vorig jaar exposeerde Menken eveneens in Zie- rikzee, in ,,'t Lange Uus". Daarvoor had de kunstenaar solo-tentoonstel lingen in het museum Zuid- en Noord-Beveland te Goes, in galerij Uilenspiegel te Sas van Gent en in de Hostellerie te Thorn. Werk van Menken is in kollekties van het Rijk en de S.B.K. Zeeland. „Geef om de natuur" Ook in de gemeente Westerschou- wen heeft zich thans een komité ge vormd om bovengenoemde actie te begeleiden. Het komité bestaat uit de navolgende leden: dr. H. E. Boeke, A. Groendijk (voorzitter), F. T. La- man Trip (penningmeester), N. H. Lijsen, J. van Putten, P. J. P. van Reijnst jr, A. J. Ribbens, dr. H. J. van Zuylen (secretaris). Voor de uitvoering van de actie op maandagavond 21 november en vrij dag 25 november zijn nog een aan zienlijk aantal vrijwillige medewer- kers/sters nodig. Allen, die bereid zijn daar een, overigens beperkt, aandeel in te hebben, worden ver zocht zich persoonlijk, telefonisch of schriftelijk bij een van bovenstaande leden van het komité te melden. Het por respond en tie-ad res is Torenweg IA, Haamstede Komité „Geef om de Natuur" RENESSE Theo Voorzaat DREISCHOR - Iii het karaktervolle oude ringdorp Dreisehor woont en werkt vrijwel „onopgemerkt" op Schouwen-Dniveland een kunstschilder, die in betrek kelijk korte tijd bijna „geruisloos" een belangrijke reputatie heeft weten op te bouwen op het gebied van de aktuele beeldende kunst in Nederland. Theo Voorzaat, geboren in 1936 in Rotterdam, ltfkt het werkelijk te hebben gemaakt: vijf jaar geleden was hü nog volslagen onbekend, maar nu verdringen de kunstkopers in Amsterdam zich, voor zyn werk, wanneer dat zo éénmaal in een jaar wordt geëxposeerd in de bekende hoofdstedelijke galerie .Lieve Hemel' De kunstenaar zegt het in Drei schor voor wat betreft zijn werksi tuatie helemaal gevonden te hebben. In een eigenhandig fraai gerestau reerde oude woning met atelier aan de Achterweg in Dreischor werkt Voorzaat elke dag vele uren aan zijn „magisch" realistische werken die in de kunstwereld zeer de aandacht trekken, en waarvoor liefhebbers zich graag laten „bijschrijven" op een wachtlijst. Want om in het bezit te komen van een echte Voorzaat moet wel op een wachttijd worden gerekend: de werkwijze van de kun stenaar is zeer tijdrovend. Verrrassingen Vijf jaar geleden besloot hij de schilderkunst als beroep te gaan be oefenen, succes of geen succes. Zijn eerste exposities, onder ande re bü Liernur in Den Haag, gaven echter zoveel als verrassingen aan gemerkte werken te zien, dat Voor zaat zich daarna in alle rust volledig aan zjjn kunst kon gaan wyden. Hij situeerde zich op Schouwen- Duiveland en vindt in deze omge ving alle elementen die zo'n belang rijke funktie vervullen in zijn sur realistische beleving, waarvan al Voorzaat's technisch bijzonder knap geschilderde werken stuk voor stuk getuigen. Periodieken die zich bezighouden met het landelijk kunstgebeuren hebben vele opvallende eigenschap- - pen geregistreerd in het gedetailleer de werk van de kunstenaar die er schijnbaar „moeiteloos" in slaagt „de stof" op uiterste knappe wijze vorm en kleur te geven. Koen Nieuwendijk noteert bijvoor beeld in Bres, 2 maandelijkse kro niek van onze beschaving als typi sche Voorzaat-karakteristieken: „kompleetheid aan sfeer", „fijnzin nige registratie" en grote technische vaardigheid". T entoonstelling De stille werker Voorzaat, die het werken „voor de baas" opgaaf om als kunstenaar zijn bestemming te vinden, bleef in Dreischor en omge ving niet helemaal onopgemerkt. De plaatselijke bevolking heeft er blijk van gegeven belangstelling te heb ben. voor zijn schilderkunst: sommi gen hebben kenbaar gemaakt graag eens het werk te willen zien van de in „hun" dorp hard werkende schil der. De kunstenaar is er bepaald de man niet naar hiervoor ongevoelig te zijn. „Ik waardeer dat bijzonder" al dus Voorzaat, die belangstellenden graag kennis wil laten maken met zijn kunst en daarvoor de gelegen- Miniatnur-drieluik: de Ring met de Hervormde kerk van Dreischor. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zaterdag 29 oktober viert de rui- tervereniging Renesse met een uitge breid feestprogramma zijn eerste verjaardag. Reeds om half negen be gint het programma met de verzor ging der paarden en pony's. Hiervoor krijgen de deelnemers tot half elf de tijd, waarna tot elf uur de resulta ten zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heer Van Dam, mej. van Dam en dhr. Janssen. Tussen elf en twaalf zijn er lesoefe- ningen, waarbij iedere groep tien minuten aan bod komt. Van twaalf tot één neemt de heer Van Dam, jurylid van de NBVR, een dressuurproef af. Voor de pony's is er tussen één en twee een stoelen dans en de rest van de middag wordt in beslag genomen door een onder ling springconcours. Van twee tot vijf zal in drie groepen te weten pony's, paarden niet gevorderden en paarden gevorderden om de eerste, tweede en derde prijs worden gestre den. Tussen 5 en 6 zal de prijsuitreiking plaatsvinden, waarna de dag beslo ten zal worden met een parade. De viering van de eerste verjaardag zal worden besloten met een feestelijk bingo dansant in de zaal van motel „De Zeeuwse Stromen". KERKWERVE Ouderavond peulerspeelzaal Woensdagavond werd in de peu terspeelzaal (de consistoriekamer van de Hervormde Kerk aan de Ring) de oudei'avond van de „Schouwse Poe- letjes" gehouden. Mevrouw Lodiers heette ongeveer dertig aanwezigen welkom. Zij toonde zich verheugd over de goede opkomst. In haar ope ningswoord dankte ze de heer Neele voor het maken van speelgoed, waar de crèche uiteraard dankbaar voor is. Mevrouw Huigens las de notulen voor, terwijl de financiële kant werd belicht door mevrouw Berrevoets- Prinsen. Eén van de leidsters, me vrouw Hendrikse, las het jaarverslag voor. De tweede leidster beschreef een morgen bezig zijn met de peu ters. Ze besloot haar relaas met: „De nodige neusjes worden gesnoten, ru zies gesust, traantjes gedroogd, zere plekjes gekust". De voorzitster van De puzzelrèdaktie heeft niets te -klagen, want de belangstelling is al op „winters niveau". Dat geldt zo wel voor de Z.N.-Extra als voor de wekelijkse puzzels. Uit de talrijke goede inzendingen, kwamen onder staande prijswinnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: Astrid Timmerman 's Heer Arendstraat 6 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mevr. G. van Roekel- v. d. Weele Wolbergstraat 34 VALKENSWAARD De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. schuchtèr; 8. Ate; 9. kam; 10. ver; 12. slang; 13. negen; 15. akant; 16. aar; 18. neger; 20. vink; 21. baron; 23. lila; 24. kale bas; 26. na; 28. iel; 29. alm; 31. d.d.; 32. drietal; 33. dreumes; 34. re; 35. pet; 37. dus; 38. N.-H.; 40. luguber; 44. oker; 47. Meden; 48. gave; 50. Do ver; 52. kil; 53. kaper; 54. rebel; 55. forel; 56. rad; 57. min; 59. pen; 60. bessenwijn. VERTIKAAL: 1. stank; 2. cent; 3. uk; 4. cabaret; 5. hm; 6. even; 7. re gel; 8. alant; 11. regie; 12. ski; 14. nel; 15. avondrood; 16. aal; 17. rob; 19. raadsheer; 21. halstum; 22. Naar- den; 24. ketel; 25. sleur; 27.are; 28. iep; 30. mus; 31. den; 36. autitie; 39. lever; 41. gek; 42. bel; 43. wapen; 45. kor; 46. rebab; 48. garen; 49. vel; 51. rede; 53. kopij; 57. ms.; 58. N.N. De uieuwe puzzel Eerste jaardag Ruitervereniging levenloos; 75. vrouwelijk dier; 76. het bedoezelen van iemands goede naam (b.v. door laster). VERTIKAAL: 1. drank; 2. bolge was; 3. denkbeeld, gedachte; 4. Ja panse munt; 5. eminentie (afk.); 7. trekdier; 8. wandversiering; 9. meu belstuk; 10. voegwoord; 11. manne lijk beroep; 13. mannelijk dier; 16. eetbare wortel; 18. plantengeslacht uit de familie der nachtschaden; 19. specerij; 21. lichaamsdeel; 23. zuster (afk.); 24. boodschapper; 25. bevlie ging die vele mensen op zeker ogen blik meesleept; 27. persoonlijk voor naamwoord; 29. landmaat; 31. naald boom; 34. gespannen; 36, grote klier; 38. wijnsoort; 40. voorzetsel; 44. on bezonnen; 45. heldendicht; 46. roof dier; 47. uitkering van bijzondere aard; 48. levenslucht; 49. gymna- stiektoestel; 51. een vrij geringe warmtegraad bezittend; 54. roofvis; 56. nummer (afk.); 59. kinderuitroep; 61. fijngekorven tabak voor sigaret ten; 63. knaagdier; 64. Europeaan; 67. vlaktemaat; 69. oude lap; 71. vorm van mij; 72. muzieknoot; 73. lidwoord; 74 muzieknoot. HORIZONTAAL: 1. oorlogsvaar tuig; 6. vogel; 12. hetzelfde (Latijn); 14. geheel van leidinggevende perso nen v.e. vereniging; 15. antwoord be taald (afk.) (op telegrammen); 17. voegwoord; 18. hoogste punt; 20. stoomschip (afk.); 21. type zeilvaar- tuig (afk.); 22. aanwijzend voor naamwoord; '24. vrouwelijk beroep; 26. telwoord; 28. Europeaan; 29. wa terbewoner; 30. smalle weg; 32. al vorens; 33. de onbekeende (afk. La tijn); 34. 'reinigingsmiddel; 35. stekel- huidig dier; 37. Ned. Spoorwegen (afk.); 38. hoofddeksel; 39. appel soort; 41. bloedvat; 42. ploegsnede; 43; toekomstig officier; 47. hoofddek sel; 50. schijngestalte van de maan (afk.); 52. schriftstuk waarnaar de letterzetter werkt; 53. rivier in Duitsland; 54. voermansroep; 55. splitsingsprodukt v.e. molecule; 57. dik en plomp; 58. deel van de hals; 5.9. tijdruimte van 24 uur; 60 vrucht; 62. stof voor inspuiting tegen een be smettelijke ziekte; 64. vervelend; 65. oude lengteëenheid; 66. uitroep; 68. geslacht'van mensen of dieren; 69. soort ondérwijs (afk.); 70. geluid van zeker dier; 71. kort muziekstuk; 73.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4