Krediet beschikbaar voor bouw van gymnastiekzaal te Kerkwerve w :M SHiRfflfflag Re-organisatie van christelijk schoolonderwijs te Zierikzee MÊSm WurliTzer De Sahel-landen willen graan DE ZIERIKZEE OURANT Gemeenteraad Middenschouwen 4feeftUnogeei^ goed BANKSTEL maar... bent Uer toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bij jen bepaal meteen uw nieuwe keus. Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Auto Louis Goedbloed wvr W 01 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 oktober 1977 134ste jaargang Nr. 22192 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, Zierikzee Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W, in dit nummer: Ouders gaven zelf school opknapper woningen, de belastingopbrengst niet onbelangrijk stijgt. SCHARENDIJKE, 27-10. De gemeenteraad van Mid- densclioinven besloot in de vergadering van woensdag avond 0111 f 671.622 beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymzaal in Kerkwerve, de inrichting van die zaal en de aanleg van het terrein rond de nieu we gymzaal. De raadsleden hadden er wel een paar opmerkingen over. Zo wilde de heer W. C. v. d. Bosse (SGP) weten wat het verlies is voor de gymzaal in Scharendijke, wanneer de leerlingen van Kerkwerve daar niet meer naar toe zullen gaan. B. en w. hadden namelijk wel gesignaleerd dat er een be sparing van vervoerskosten van f 11.440,op de begroting gezet kan worden. Volgens voorzitter burgemeester E. Baerends is de winst hier echter groter dan het verlies. De heer C. J. van Burg (lijst Van Burg) wilde weten hoe de stichtings- kosten gefinancierd worden en hoe de vergoedingen van het rijk zich op de lange termijn zullen ontwikkelen. De heer Van den Bosse vond een af schrijvingstermijn van veertig jaar voor bestrating en parkeerterrein bij de gymzaal, erg lang. De voorzitter merkte op, dat er ie der jaar een klim zit in de hoogte van de vergoedingen. Een afschrijvingsduur van veertig jaar voor het parkeerterrein is een gebruikelijke termijn, waar ook het rjjk vanuit gaat. en w. van Middenschouwen verenigingen gebruik van kunnen gaan maken. Belastingverhoging De raad besloot verder om de ta rieven voor de onroerend goed belas ting met vijf procent te verhogen. Deze belasting bedraagt nu f 5,30 per eenheid voor de gebruikers en f 7,95 voor de eigenaars. De voorzitter lichtte toe, dat gevolg is gegeven aan een eerdere wens van de raad om de verhoging van de be lastingen geleidelijk te laten verlo pen. Hij vestigde er verder de aan dacht op, dat door het tot stand ko men van een groter aantal tweede Schoollokaal B. en w. stelden de raad verder voor om een krediet van f 78.240,goed te keuren voor de bouw van een se mi-permanent lokaal bij de christe lijk nationale school in Kerkwerve. Het lokaal zal worden gebouwd door Jarino b.v. in Rhoden en in bruikleen worden gegeven aan het schoolbe- stuur. De heer L. den Boer (AR) wilde weten of het storten van een waar borgsom nodig is. De voorzitter dacht van niet, maar beloofde dat te on derzoeken. Advertentie model W625 16.900.- Zie, hoor en speel hem in onze showroom, de nieuwe dimensie in geluid •r jtSS* £-"* f .«-J V- •- i. - - - V?; 'v - - r r' VA-.V'-.; SJfy'--'- v. Tj-. Nieuwe model fWffl 3.295.- de grootste keus - de beste service ook HUUR met recht van koop Ti Levering en onderhoud door geheel Nederland. Dagelijks gëppend van 9 -17.30 üur. Vrijdag koopavond van 19 - 21 uur." NIAMEY (Niger), 27-10.. De Sahel- landen hebben donderdag een beroep op de wereld gedaan, 500.000 ton graan te verschaffen om tegemoet te komen aan de voedselschaarste, die veroorzaakt is door nieuwe droogte in het gebied beneden de Sahara. Op een speciale bijeenkomst in Niamey, heeft het Sabel-comité waarin acht landen zijn vertegen woordigd, verklaard, dat minstens 150.000 ton graan nodig is tegen ja nuari. Het comité hoopt, dat de gehe le hoeveelheid voedsel waarom ge vraagd is er zal zijn voor het begin van het regenseizoen in april. In de Sahel wonen 27 miljoen men sen, Tsjaad, Gambia, Mali, Maure- tanië, Niger, Senegal, Opper-Volta en de Kaapverdische Eilanden ma ken er deel van uit. Tijdens de droogteperiode van 1974 en 1975 zijn duizenden »n de Sa- hel de hongerdood gestorven. zijn' blij met de realisering van deze Plankiei! VOOr integratie gymzaal, waar ook verschillende Advertentie U bent van harte welkom. s NIEUWERKERK. RIJKSWEG 36. TEL 0TH4-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft don derdag het wapenembargo tegen Zuid-Afrika verscherpt. AI in 1962 stelden de Verenigde Staten een wa penembargo in tegen Pretoria maar dit cmvatte niet materieel dat niet direct wordt aangemerkt als oorlogs tuig zoals transportvliegtuigen en reddingshelikopters. Gymlokaal ZIERIKZEE, 27-10. De vereniging tot bevordering van het christelijk schoolonderwijs in Zierikzee wil op tijd inspelen op de nieuwe wet op het basisonderwijs. De integratie van basis- en kleuteronderwijs en het stichten van de christelijke scholengemeenschap in Zierikzee nopen tot een aantal nieuwbouw- en reorga nisatieplannen. Dit alles vanuit de verantwoording die de vereniging voelt voor de jonge mens. „Wanneer de maatschappij in beweging is. dan willen we daar als christelijke school op inspelen", aldus de heer C. A. van Oord, voorzitter van de vereniging. handeld moeten worden. Het streven is om de school op 1 augustus 1979 klaar te hebben. Kleuterscholen De volgende fase in het plan zal dan het kreëren van kleuterscholen bij de basisscholen in de binnenstad moeten zijn. De kleuterschool „Re- hoboth" is een houten gebouw, dat al 22 jaar oud is - dat zal moeten ver dwijnen. Er zullen dan nieuwe mo gelijkheden moeten komen bij de J. W. v. d. Doelschool in de Raamstraat en de J. L. de Jongeschool in 't Vrije. Bijsturen „Wij aanvaarden het gezag van de bijbel en willen vanuit die visie on ze plannen maken en beleid voeren. Men kijkt soms verkeerd aan tegen het christelijk onderwijs. Wij willen geen hernieuwde schoolstrijd, geen zieltjeswinnerij. Maar omdat we ons willen plaatsen onder het gezag van de bijbel, voelen we ons verantwoor delijk voor de vorming van de jeugd". Moeilijk De heer Van Oord onderkent, dat het moeilijk is de bijbel naar de jeugd toe te vei"talen, zeker waar die jeugd te maken krijgt met alle pro blemen van deze tijd. „We willen daar voor staan; we isoleren ons niet. We durven het gesprek aan", aldus de voorzitter. In dat verband Ooslerland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Princess Land/Rover Range/Roverv Inbouwstation Landi den Hadog gasinstallaties alleen voor eigen merken. wijst hij op de prettige verstandhou ding met onder meer het gemeente bestuur en de onderwijsinspecties. Vóór 7 jaar Zeven jaar geleden dacht de ver eniging voor christelijk schoolonder wijs in Zierikzee voorlopig klaar te zijn. Er was een lagere school in 't Vrije en een in de Raamstraat en verder de christelijke mavo. In 1971 nam de vereniging de christelijke kleuterscholenvereniging over met twee scholen: de „Maltarakkers" en „Rehoboth" aan de Baden Powell- weg en in 1973 werd in Poortam bacht de „Speeldoos" gebouwd. School in Poortambacht Intussen werd echter bekend dat in 1.983 de nieuwe wet op het basis onderwijs van kracht zal worden en dat betekent dat dan kleuter- en la gere school samen een basisschool voor vier tot en met twaalfjarigen zal moeten worden. De vereniging wil als gezegd graag tijdig op die ontwikkeling inspelen en heeft de plannen daarvoor al klaar. Als eerste wordt gedacht aan de bouw van een zesklassige lagere school bij de kleuterschool „De Speeldoos" in Poortambacht. In deze wijk worden nog vierhonderd nieu we woningen gebouwd en nu ul be zoeken negentig leerlingen uit Poort - ambacht de christelijke scholen. Vijf jaar geleden gaf de raad van Zierik zee toestemming voor de bouw van een vier-klassige lagere school; dit nieuwe plan zal nog in de raad be- Als laatste punt op het verlang lijstje staat, dan nog Malta. De chris telijke schoolvereniging heeft daal de kleuterschool „De Maltarakkers" en houdt de ontwikkelingen nauw lettend in het oog. Mocht het nodig zijn dan zal er worden bijgestuurd. Voorlopig blijft in ieder geval de kleuterschool daar gehandhaafd. Scholengemeenschap Na zeven jaar voorbereidingen is nu ook definitief een besluit geval len over het overplaatsen van de LHNO-schooI uit Bruinisse naar Zie rikzee. Dc ledenvergadering van de ver eniging was het eens met dc statu tenwijziging waardoor in Zierikzee een christelijke scholengemeenschap gesticht kan gaan worden. Die zal in eerste instantie gaan be staan uit do christelijke mavo en de lhno-school, maar In de toekomstvi sie ook een lcao-opleiding. De scholenvereniging mikt vooral op het aanbieden van een zo breed mogelijk pakket. Om de doorstro mingsmogelijkheden zo groot moge lijk te maken, worden kontakten on derhouden met hel christelijk ly ceum in Goes en wordt de leerstof van de mavo afgestemd op de ver dere opleidingsmogelijkheden. Voor de huishoudschool wordt een noodbehuizing met zes lokalen ge maakt aan de Schuurbcquc Boetfe- straat. In het gunstigste geval kan op 1 augustus volgend jaar met de bouw daarvan begonnen worden. Zoekt u een gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor ul Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000,- en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen worden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wel 100% op arbeidsloon en onderdelen, kommeskieke! SCHOUWEN-DUIVELAND. De mist en de grotere kilte duiden aan, dat het met de fraaie herfstdagen nu vrijwel is gebeurd. Hier nog een af- scheidsplaatje. Een intiem najaars- sfeerlje aan de Lage Zoom tussen Renesse en Haamstede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 5 De menigte neemt voor waar 4 aan, wat mooi klinkt. f Lucretius De school in Bruinisse heeft 84 leerlingen, die mee zullen gaan naar Zierikzee. „De oorzaak van deze verhuizing", aldus de heer J, C. van Beveren, ad ministrateur van de scholenvereni ging, „was de mammoetwet die toe wilde naar scholengemeenschappen. De principebeslissing voor de ver huizing is dan ook al zeven jaar ge leden genomen". Verder heeft de vereniging nog een gymlokaal in Malta. De bedoeling is dat er ook voor hel gymonderwijs in Poortam bacht nog een lokaal wordt gebouwd. „Dat gaan we zo spoedig mogelijk aankaarten", vertelt de heer Van Beveren. Ou<ler kom missies De plannen zullen nu eerst nog be sproken gaan. worden in de ouder kommissies. De heer Van Oord: „We willen de nieuwe ontwikkelingen niet over ons laten komen. We willen in het nieuwe onderwijsbeleid mee blijven spreken. Omdat we vinden dat de christelijke scholen goede scholen moeten zijn". ftl IT Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist, maar ook enkele op klaringen; zwakke tot matige zuid westelijke wind; minimum-tempera- turen omstreeks 7 graden; maxima rond 12 graden. Voor zondag Aantal uren zon: 0 tot 5 Min.-temperafuren: omstreeks 9 gr Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pi'ocent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18 Maan op 18.48, onder 9.42 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.16 Maan op 19.30, onder 10.37 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.14 Maan op 20.17, onder 11.27 Laatste kwartier: 4 nov. (4.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 okt. 4.36 16.42 9.57 22.21 30 okt. 5.06 17.14 10.31 22.57 31 okt. 5.37 17.45 11.09 23.30 Springtij: 2.9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. In het huidige weerbeeld zal zaterdag maar weinig verandering komen. Ons land be vindt zich aan de rand van een lang gerekte gordel van hogeluehtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren, het Alpengebied tot over de Balkan. Daarentegen is de luchtdruk laag in een zóne van de oostkust van Canada via IJsland naar het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland. Tussen deze twee systemen handhaafd zich een westelijke stroming, waarin frontale storingen meetrekken. Deze storingen verliezen veel van hun ak- tivlteit wanneer ze west-Europa be reiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1