DE FATALE GEDAANTEVERWISSELING VELE VRAAGTEKENS NA EEN NEDERLAAG VOOR DE TERREUR Een groeiend aantal medikamenten Zeeland wil een vaste Wester schelde- verbinding 7 BLIK DOOR HET WERELD Uw nieuwe aanbiedingskrant ligt klaar. Gratis! (ft VENSTER Prins Claus naar de V.S. Omgekomen in spoortunnel Vier doden bij botsingen Auto Louis Goedbloed ZIERIK7.EFSCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 oktober 1977 Nr. 22191 Advertentie De najaars aanbiedingskrant van de Siegte bevat een overzicht van zo'n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. Kinderboeken, stripsromans en kunstboeken, overzichtelijk gerangschikt op 28 pagina's in handig magazineformaat. Deze koopjescatalogus biedt u tal van ideeën voor royale en toch prijsbewuste sint- en kerstcadeaus. Kom snel uw gratis krant halen! De Siegte is een goeie voor goedkope boeken. Boekhandel J. de Siegte B.V., Coolsingel 83, Rotterdam. Tel: 010-13 83 05 Het internationale terrorisme heeft een geduchte slag gekregen. Maar uitgeroeid is het nog geens zins en de wereld mag - met Duits land voorop - gespannen afwachten hoe de jongere generatie terroristen wraak neemt. De geslaagde bevrij ding van de gegijzelde vliegreizigers in Mogadisjoe was hun grootste te genvaller waarvan de konsekwenties voor hen het grootst zijn. Voorlopig echter zullen ze zich meer verdiepen in wat e»i met hun lichtende voor beelden Baader, Raspe en Ensslin is gebeurd in de gevangenis. Het is geen wonder dat ogenblikkelijk de mare de ronde ging doen dat dit drietal vermoord is, wat er makke lijk toe kan strekken hun als dode martelaren voor terroristen nog in- spirerender te maken dan ze bij le ven al waren. Inderdaad is het een affaire waarbij heel wat vraagtekens gezet kunnen worden. Zeker nadat een speciale wetgeving het mogelijk maakte de gevangen in volkomen isolement te houden, is hel onver klaarbaar hoe de gebruikte pistolen een weg in de cel vonden en hoe het viertal wist dat de vliegtuigkaping smadelijk was mislukt. En hoe ze onderling konden afspreken zelf moord te plegen, waarvan er dan één mislukt is. Hieruit kan makkelijk een mythe opbloeien en de Duitse overheid doet al haar best dit te voorkomen: internationale experts bij het onderzoek moeten voorkomen dat zelfs maar de schijn kan gaan leven dat hier moorden zijn ge pleegd. De vraag is alleen of zelfs het deskundigste onderzoek veel meer aan het licht kan brengen dan dat er raadsels rijn. Die nieuwgeboren mythe over Baader en de verdere harde kern is vooral voor de naaste toekomst een faktor van belang voor het instand- hotiden van de Rote Armee Fraktion en dergelijke groeperingen. Maar of ze inderdaad nieuwe geestdrift te weeg brengt voor het terrorisme is niet zo interessant als wat in Soma lië gebeurde. Dat de regering van dit land aan de Duitsers - in deze ge holpen, naar het schijnt, door Britse experts - toestemming gaf om met geweld een eind te maken aan de gijzeling, is iets wat voor toekomsti ge gijzelingen extra problemen op werpt. Weinig s.vmphatie De drie landen die de terroristen als bestemming opgaven waren er drie waar ze mochten hopen verder niet lastig gevallen te worden als ze zich naar trainingskampen wilden begeven ter voorbereiding van vol gende terreurdaden. Vietnam had geen trek. Zuid-Jemen ook niet en Somalië bedankte eveneens voor de twijfelachtige eer en hielp integen deel fors mee om hét voor luchtka- pers onaantrekkelijk te maken in de toekomst nog eens hierheen te vlie gen. Waarom de - zeer linkse - re geerders van Somalië zo handelden is niet duidelijk. Ongetwijfeld heeft meegespeeld dat het land zeker juist nu een beetje goede naam best kan gebruiken omdat ongetwijfeld het konflikt met Ethiopië nog verder gaat spelen in de V.N., in de organi satie voor Afrikaanse eenheid, in de Arabische Liga enzovoort. Hoe ge- achter Somalië is, hoe beter zijn kansen om de symapthie van de we reld te krijgen. Maar zulk opportu nisme daargelaten is het ook zo dat het inmiddels ook niet meer zo'n methode is om sympathie in de link se wereld te verwerven als men mis dadigers het spel vergemakkelijkt. In de Arabische wereld is de sympa thie gering - de Palestijnse bevrij- NOORDWELLE. Het Aannemers bedrijf Van den Dries maakt goede voortgang mei de aanleg van de zgn. infiltratieleiding, nodig om t.z.t. Haringvlietwater in het. domeinge- bied te verkrijgen, met het oog op de noodzakelijke kontinuïteil van de drinkwatervoorziening. Vóór de bouwvakvakantie is men gestart bij dingorganisatie P.L.O. heeft bij voorbeeld de regel dat de doodstraf staat op luchtkapingen waarbij le vens verloren gaan. Het weren en bestrijden van terroristen wordt dus ook niet meer gezien als een daad die in strijd is met de solidariteit. Voor de navolgers van Baader is overigens nog lang niet alle kans verkeken. Libië is nog een mogelijk heid en in Algerije is nog onlangs een Japans gekaapt vliegtuig geland waarna de kapers met losgeld en al konden verdwijnen. Maar de vraag is of dit zo blijft. Zoals het ook de vraag is of dit Japanse voorbeeld dat ingegaan xverd op de eisen van ontvoerders nog al te veel navolging zal vinden. De keiharde manier waarop West-Duitsland het Israëli sche principe van nooit toegeven overnam, zal waarschijnlijk meer school maken. Waarbij natuurlijk helpt dat de reddingsoperatie won derlijk perfekt verliep iets waar kanselier Schmidts positie in eigen land onnoemelijk bij gewonnen heeft. Hoe dit zou zijn als de lucht haven van Mogadisjoe het toneel was geworden van een slachting moet men zich maar liever niet voor stellen. Al zal zoiets in de toekomst waarschijnlijk wel een keer gebeu ren. Of de publieke opinie dit zal aksepteren als de prijs die men Voor de slryd tegen terreur moet betalen, is alweer zo'n vraag in een affaire vol vraagtekens. GENÈVE, 26-10. Van de duizenden grondstoffen die in de farmaceuti sche industrie verwerkt worden, zijn slechts tweehonderd voor de gezond heid van de wereldbevolking nood zakelijk. Tot deze konklusie kwam een kommissie van farmaceuten, artsen en gezondheidsdeskundigen, die in opdracht van de Wereldgezondheids organisatie van 17 tot 21 oktober in Genève de medicamentenmarkt on derzocht hebben. Het hoofd van de farmaceutische afdeling van de W.H.O., Vittorio Fattorusso, verklaarde dat het groei end aantal medicamenten en de koS- tenexplosie op de geneesmiddelen markt „reden tot bezorgdheid" geeft, vooral voor de arme landen. DEN HAAG. 26-10. Prins Claus zal zaterdag 29 oktober naar de Verenigde Staten vertrekken om zich te oriënteren over de struktuur en werkwijze van de Verenigde Na ties en over het werk van de We reldbank en het internationale mo netaire fonds. Dit heeft de rijks- voorlichtingsdient meegedeeld. hef zgn. Groenoordse weegje rich ting Hogezoom en thans - na roven oogst - is men doende aan de Oude Stoofweg te Noordwelle. Eind no vember hoopt men aan de Rijksweg te „arriveren". In de Brouwersdam is de leiding reeds aanwezig. Van de dam gaat de leiding naar de do-ma- niale bossen. Het tverk kan eind dit VELSEN, 26-10. In de spoorweg tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen (Velsertunnel) zijn twee man nen door de stoptrein Haarlem-Uit geest aangereden en om het leven gekomen. Het zijn de 62-jarige N. Smit en de 58-jarige N. de Groot, beide uit St. Pancars (N.H.). De mannen waren in de kilometers lan ge tunnel met schilderwerk bezig. De gemeentepolitie van Velsen vermoedt dat de mannen de waarschuwipgs- signalen dat er een trein aankwam, niet hebben gehoord. In de tunnel zijn nissen aanwezig waarin arbei ders kunnen staan als er een trein passeert. ERMELO, 26-10. De 76-jarige H. H. Gerth uit Amersfoort en zijn 74- jarige echtgenote zijn bij een onge val op een kruispunt in Ermelo om het leven gekomen. Hun auto kwam in botsing met een bestelauto, die op een voorrangsweg reed. De vrouw was op slag dood, haar echtgenoot overleed direkt na aankomst in het ziekenhuis te Ermelo. WAGENINGEN. In Wageningen zijn bij een frontale botsing de 52- jarige T. Prins en de 53-jarige D. van de Grift uit Doorn om het leven ge komen. Door nog onbekende oorzaak botste het busje waarin zij zaten te gen een personenauto. De drie an dere inzittenden van het busje wer den gewond. De bestuurder van de personenauto liep zeer ernstige ver wondingen op. De „France" arabisch LE HAVRE, 24-10. Het luxe oceaanpassagiersschip „Fran ce", dat eens het pronkstuk was van de Franse vloot, maar in 1974 uit de vaart werd genomen wegens de konkurrentie van vliegreizen en de krachtige stijging van brandstof- en exploitatiekos ten, is in Arabische handen overgegaan. Het is volgens een medede ling van de maatschappij maandag voor een vooralsnog ongenoemd bedrag gekocht door een eveneens ongenoem de Saoedische zakenman ge kocht. Daarmee is wel een eind ge komen aan de geruchten dat de Franse zakenman Simon Waintrop het schip zou kopen om er een drijvend „ontspan ningscentrum" voor de Franse Middellandsezeekust van te maken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEVENAAR. Bij twee Duitse jon gemannen (24 en 27 jaar) heeft de politie van Zevenaar ongeveer 30 gram heroïne gevonden die was ver pakt in condooms. Bij een politie- kontrole in het plaatsje Babberich sloeg het tweetal met auto op de vlucht en wierp een deel van de he roïne uit de auto. DEN HAAG. In 1976 zijn meer burgers het slachtoffer geworden van een delikt dan in voorgaande jaren. Dat staat in het rapport „Om vang en ontwikkeling van de crimi naliteit", dat het wetenschappelijk onderzoek- en documentatiecen trum W.O.D.C. van het ministerie van justitie heeft gemaakt. Het rapport is dinsdagavond vrijgege ven. jaar geklaard zijn. De buizen zijn van asbest cement en hebben een diameter van 500 mm. De foto toont de inbreng-situatie aan de Oude Stoofweg te Noordwelle. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) DEN HAAG. Nederland zal, even als de andere landen van de Euro pese gemeenschap, in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor een Egyptische resolutie stem men waarin de Israëlische politiek om in Arabisch bezet gebied Joodse nederzettingen te vestigen scherp wordt veroordeeld. DEN HAAG. De minister van buitenlandse zaken mr. M. van der Stoel, zal op 12 november in de uni versiteit van Oslo een rede houden over de rechten van de mens, aldus heelt het ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. Hij zal in Oslo waarschijnlijk ook besprekingen voeren met zijn Noorse ambtgenoot. DEN HAAG. Prinses Margriet zal vrijdag 4 november in de Internatio nale Officiers Club te Brunsum aan wezig zijn bij een ontvangst, geor ganiseerd door de echtgenoten van de Canadese officieren verbonden aan het hoofdkwariter van Afcent (Allied Forces Central Europe). SCHIPHOL. Van de Nederlandse vakantiegangers, die in 1976 een vliegvakantie hadden geboekt, is 70 procent met een chartervlucht van Schiphol naar de vakantiebestem ming en terug gevlogen. Het lijn- dienstvervoer nam 30 procent van deze taak voor haar rekening. DEN HAAG. Het tweede-kamerlid mevrouw Haas-Berger (P.v.d.A.) heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken schriftelijk ge vraagd duidelijkheid te verschaffen voor wat betreft het al dan niet le galiseren van het verblijf in Neder land van zigeuners. DEN HAAG, 26-10. Als het nieuwe kabinet Den Uyl niet snel het start schot geeft voor de bouw van een brug-tunnel voor de Westerschelde, dan hoeft het niet meer. „Het is nu of nooit", vindt voorzitter H. J. P. Ver- schaffel van de Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde. Hij zei dit in een gesprek met de vaste kamerkommissie van verkeer en waterstaat, waar de stichting bij na een stamgast is geworden. Verschaffel vindt dat de regering zich niet langer moet verschuilen achter het argument dat de bouw (kosten een miljard) een te zware aanslag betekent op de mogelijkhe den die zij heeft op de kapitaal markt. Het gaat hier niet om een normale uitgave, zei voorzitter Verschaffel dinsdag tegen de kamerleden. „De regering heeft haar geld binnen tweeëntwintig jaar terug, als we uit gaan van de bescheiden verkeers- prognoses die de stichting heeft op gesteld". Daarbij is volgens de stichtingbestuurders uitgegaan van het toltarief dat nu geldt voor de gebruikers van de Westerschelde- veerboten. Flitsen uit het buitenland BONN. De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjew zal later dit jaar een officieel bezoek brengen aan West-Duitsland. Ditr heeft de Russische ambassadeur in Bonn dinsdag bekendgemaakt. door HENK VAN HEESWIJK „Het onderzoek heeft uitgewezen, dat u in een buurtschap onder Lochem opnieuw een café bezochten daar weer dronk. Daar kreeg u ruzie met een der bezoekers en dat liep uit op een vechtpartij. U hebt toen die man ook neergeslagen, waarna men u met vereende krachten naar buiten werkte. Men heeft u toen nog zien wegrijden op uw fiets, wat slin gerend, want u had alles bij elkaar heel wat op. En daarna heeft nie mand meer iets van u vernomen. Uw vrouw is diezelfde avond nog naar een ziekenhuis in Deventer gebracht, waar men meteen operatief heeft in gegrepen en de doktoren hebben al le zeilen moeten bijzetten om uw vrouw in het leven te houden. Ook de 41-jarige koopman uit Almen, met wie u in het café hebt gevoch ten, heeft een paar dagen in het zie kenhuis gelegen vanwege zijn in wendige verwondingen. Uw vrouw is negen weken in het ziekenhuis ge weest en daarna nog geruime tijd een gezinshulp gehad, zodat ze ruim schoots gelegenheid had aan te ster ken. Nu, bijna een jaar na dit drama is uw vrouw nog altijd geen honderd procent. Overigens kunnen wij u nu meedelen, dat uw vrouw scheiding heeft aangevraagd, want mishande ling was bij u in huis schering en in slag, nietwaar? Uw opsporing werd verzocht, uw foto kwam in dc kran ten. U moet ons straks maar eens rustig vertellen, waarheen u bent gegaan en waar u al die tijd ver bleef. Ging u meteen naar Den Haag of werkte u eerst ergens an ders? Hoe kreeg u het voor elkaar om al die tijd ondergedoken te blij ven? Terwijl iedere politic-instantie tot in het kleinste plaatsje uw foto en signalement had? Enfin, de aan klacht luidt: poging tot moord, sub sidiair poging tot doodslag, voor wat uw vrouw betreft en zware mishan deling van meneer B. Man in 't Veld uit Almen. Dat is de man, die u in AAN BOORD H. M. HERMES. Tij dens de multi-nationale marineoefe ning Ocean Safari is een Seaking- helikopter van de Britse marine met vier man aan boord in de Atlanti sche Oceaan gestort en onmiddellijk gezonken. De vier inzttenden konden worden gered. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in hot duister. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft een besluit genomen over de vraag of en zo ja hoe de Verenigde Staten zullen deelnemen aan sancties tegen Zuid-Afrika van wege de jongste anti-zwarte repres sie in dat land. Carter zei dinsdag dat het besluit er is, maar wilde niet kwijt waaruit het bestaat. ABU DHABI. De minister van buiteniaaidse zaken van de Verenig de Arabische Emiraten (VAE) Seif Bin Ghobash is het slachtoffer ge worden van een aanslag op het vliegveld van Abu Dhabi, die ken nelijk was gericht tegen zijn Syri sche ambtgenoot Abdel Halim Kha- ddam. Advertentie Zoekt u een gebruikte wagen? Dan is hier belangrijk nieuws voor u Vanaf heden verkoopt in Zierikzee zijn gebruikte wagens van f 4.000.— en duurder A.N.W.B.-gekeurd Wat betekent dat eigenlijk? Wel het volgende: Wij bieden onze gebruikte wagens ter keuring aan bij de ANWB. Alle in het keuringsrapport ver melde adviezen, reparaties, afstel lingen en vervangingen worden door ons uitgevoerd. U krijgt het keuringsrapport, zodat u het zelf kunt kontroleren. Daarnaast geven wij op deze ge keurde wagens 3 tot 6 maanden. Eurocasion-garantie en wel 100% op arbeidsloon en onderdelen. kommeskieke! het café in elkaar getimmerd hebt. Een hele waslijst. Zo, laten wij nu maar eens beginnen. U reed dus in de richting Lochem en men heeft nog gezien, dat u een binnenweg in sloeg Vier dagen later zit Gerrit Bosval in het Huis van Bewaring te Zut- phen. Met het vooruitzicht, dat hij binnen enkele maanden terecht zal moeten staan en waarschijnlijk een jaar of tien gevangenisstraf zal krijgen. Als het niet meer is. Daar om wil hij een advokaat. Hij bezit niet voldoende geld om een eigen raadsman te betalen, dus wordt hem er een pro deo toegewezen. Alvorens deze zijn nieuwe cliënt bezoekt, ver diept deze zich in het dossier, leest alle verbalen en de eerste verklaring van de gearresteerde man. Zijn eer ste indruk is: een gemene zuiplap, die zijn vrouw jarenlang heeft ge treiterd en mishandeld. Daaraan zal voor een verdediger niet veel heil te vinden zijn. Misschien aansturen op een pychiatrisch rapport. Mogelijk, dat de man maar ten dele toereke ningsvatbaar zal worden verklaard en dan is misschien een t.b.s. het beste. Voor de man èn voor de maat schappij. Die moet in ieder geval te en dergelijke onmensen beschermd worden. Het is dan ook met gemengde ge voelens, als mr. Van Zellecom zijn cliënt in het Zuthpcnse Huis van Bewaring bezoekt. Zijn eerste in druk is die van enige verbazing: he lemaal geen a-sociaal type. Integen deel. De man heeft een beschaafde stem en zijn oogopslag is evenmin ongunstig. Van Zellecom stelt zich voor. „Ik ben vanaf dit ogenblik uw raadman en ik hoop, dat u mij onder alle omstandigheden als zodanig zult willen zien. Al moet ik dadelijk zeg gen, dat u er niet bepaald gunstig voor staat, nietwaar?" De jurist kijkt de man aan en realiseert zich, Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 28 OKTOBER NED. I: Charlie's Angels worden bijeen geroepen omdat de dochter van een van Charlies beste vrienden vermoord is. Sabrina gaat op zoek als tennislerares, Jill als fotografe en Kelly als hotelgast. Alle drie eindi gen ze bij de duistere hoteleige naar. In Wordt u al geholpen? ont staat enige konsternatie wanneer mrs. Slocombe haar poesjes in de damespaskamer heeft gezet. Neder landse humor in De Mounties Show: Het duo heeft ook een aantal gasten Mieke Bos, Imca Marina, Ben Cra mer, Joke Bruys en Rudi F alkenha gen. Na het journaal de speelfilm Shenandoah met James Stewart in de hoofdrol. Stewart peelt de rol van Quaker een grootgrondbezitter die erg op discipline en principes is ge steld. Zelfs midden in de oorlog blijft hij onaantastbaar en neutraal. Tot op het moment dat zijn zoontje gearresteerd wordt en hij op zoek gaat. NED. II: Ten eerste Vrouwenpla neet Medusa, waarin Fulvia tijdens een bezoek aan de aarde ontvoerd wordt en voor het eerst in haar le ven kennis maakt met champagne. In de Spaanse natuurfilmserie De natuur en de mens neemt professor Rodriguez de kijker mee naar Zuid- Amerika, waar het landschap zeer sterk bepaald wordt door de natte respektievelijk de droge tijd. De ene helft van het jaar overstroomt alles de andere helft is er nergens water te bekennen. Daarna Klaverweide waarin Gerard Kuipers om onbe kende redenen in het ziekenhuis ligt. Aangezien hij nu gedwongen is een aantal zaken goed te overdenken, be gint het bij hem te dagen dat het zijn schuld is dat het huwelijk van Ger rit en Greet aan het wankelen is. Circus Morgenrood is de titel van feestelijk drie uur durend amuse mentsprogramma met vele gasten, medewerkers van Dat ik dit nog mag meemaken en van De stratemakers- op-zee-show, Willem Nijholt met het ballet van Foxtrot, paarden en oli fanten van Franz Althoff, Rob de Nijs, Pipo, Henk van Montfoort en de presentator Koos Postema. VRIJDAG 28 OKTOBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws: 19.05 Charlies Angels; 19.55 Wordt u al geholpen?; 20.25 De Mounties show; 21.35 Journaal; 21.50 Shenandoah; 23.30 Journaal. NED. II: 1S.45 Paspoort: 1S.55 Nieuws; 19.05 Vrouwenplaneet Me dusa; 19.30 De natuur en de mens; 20.00 Journaal; 20.25 Klaverweide; 21.15 Circus Morgenrood. 26 dat de man kans zag ongeveer tien maanden ondergedoken te blijven. Hij bezit dus raffinement of is het wat anders? Van Zellecom begint zowaar belangstelling te krijgen. Hij zegt: „Die aanklacht poging tot moord of idem doodslag krijgen we wel weggevaagd. U bent helemaal niet naar huis gekomen met het doel uw vrouw te vermoorden of te do den. Misschien niet eens van plan haar te mishandelen. Maar door de ruzie en het feit, dat u teveel ge dronken had, ontstond de explosie, zullen we maar zeggen. Blijft dus over: zware mishandeling. Hetgeen natuurlijk niet wegneemt, dat het een ernstig misdrijf is en blijft. U had teveel gedronken: kunt u zich nog het een en ander herinneren?" De gedetineerde heeft een paar dagen ruimschoots gelegenheid ge had alle feiten op een rijtje te zetten in de juiste volgorde en heeft zijn hoop nu gevestigd op één man: zijn advokaat. Die moet doen, wat dc re cherche in Den Haag niet wilde. Persé niet. Maar het is al tien maan den geleden, zal dit resultaat heb ben? Hij antwoordt enkel: „De man, die in werkelijkheid zijn vrouw heeft mishandeld en een paar uur later in dat café die Almense koopman, is al ongeveer tien maanden geleden ge cremeerd. Hij is namelijk doodgere den. Door mij. Zonder dat ik er wat aan kon doen, want hij reed in hel donker zonder licht. Ik ben dus niet Gerrit Bosval." Dc man kijkt de gedetineerde een beetje beteuterd aan. Toch ergens een steekje aan los? Hij weet uit zijn studies, dal iemand door aanhou dend overmatig drankgebruik een soort delirium kan krijgen. Waar door hij niet meer helder'kan den kon en ton prooi wordt aan waan- verschijnsclcn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7