Echtpaar Murk stapt uit kunsthandel aan het Havenplein 18 de Stad Parijs GROTE BELANGSTELLING VOOR HOBBY-KONTAKT AVOND TE ZIERIKZEE Bazar van muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse KAMER VAN KOOPHANDEL VERGADERT IN YERSEKE Na periode van drie-en-veertig jaar Een keur van modellen STREEKNIEEWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 oktober 1977 Nr. 22191 midden in ie poslslraal- zierikzee - ZIERIKZEE, 24-10. Voor de hobbv-kontaktavond, die maandag jl. werd georganiseerd in bet Hervormd Ver enigingsgebouw door Speelgoedhuis Verhage, bestond een zeer grote belangstelling. Dc heer II. Lindhout kon in zyn openingswoord een groot aantal zelfbouw hobbyisten welkom heten. Een bijzonder woord van dank richtte hp tot het Leger des Heils, dat zyn gloednieuwe filmprojektor voor deze avond spon taan beschikbaar stelde. Een bedankje was er ook voor de firma Robbe voor het tentoonstellen van een aantal fraaie vliegtuigmo dellen en radiografisch bestuurbare auto's, evenals voor de firma Over- beek voor het beschikbaar stellen van een aantal zelfbouwmodellen van schepen. Verder was er een Oos tenrijkse modeltrein te bezichtigen van de firma Roco International. Treinen-film Het programma werd geopend met een film, waarin de produktie van de Marklin-treinen van begin tot eind werd getoond. Vervolgens was het de beurt aan de heren G. van Wag- tendonk en J. Barreveld om een uit eenzetting te geven hoe men het beste een treininstallalie kan op bouwen. Een en ander werd aan de hand van voorbeelden aangetoond. Na de pauze gaf de heer Lindhout een toelichting op de zelfbouw met hout en plastic. Hij wees o.m. op de vele mogelijkheden, die men met deze materialen heeft. Hierna werd een amateurfilm getoond, die werd opgenomen tijdens de Europese kam pioenschappen van radiografische autoracen vorig jaar in Utrecht. Het publiek bleek onder de indruk van het feit dat bij een dergelijk evene ment snelheden van 140 km per uur werden bereikt. Radiografische vliegerij Vervolgens een film over dc radio grafische vliegerij, waarin alle regis ters van deze speciale hobby werden opengetrokken. De heer A. v. d. Kooy gaf een toelichting op deze film en ging uitgebreid in op een aantal technische vragen, die vanuit het pu bliek naar voren kwamen. Tot slot was het woord voor de heer T. Volken, grote stimulator van een klub van radiografische vlieg tuigbouwers op Schouwen-Duive- land. De heer Volkeri wees erop dat het belangrijk is dat de hobbyisten zo veel mogelijk samenwerken en in klubverband by de gemeente aan kloppen voor een geschikt terrein. Om redenen van veiligheid en ge luidshinder mag dit stuk grond niet te dicht bij de bebouwde kom liggen. Het tot nu toe gebruikte terrein aan de Brouwersdam is zeer geschikt, maar is in het drukke toeristensei zoen niet te gebruiken. De heer Vol keri zei te hopen dat het tot de op richting van een officiële vereniging zal komen. Thans bestaat er al een aktieve samenwerking lussen een twaalftal hobbyisten. Na het officiële gedeelte van deze avond bleef men nog enige tijd bij een voor het diskussieren over en het bekijken van de tentoongestelde mo dellen. Eén van de fraaie billingboats, die tijdens de hobby-kontaktavond te bezichtigen waren. Het knaapje dat veel bewondering voor het schip bleek te hebben, toont tevens de maatverhouding aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Statenvergadering De provinciale staten van Zeeland gaan op maandag 31 oktober weer vergaderen. Op de agenda staan het struktuur- schema verkeer en vervoer en de nota fietspaden en fictspadcnplan. Verder zullen de notulen moeten worden vastgesteld. Voor tijd: zie agenda. Alarm in Midden-Zeeland VLISSINGEN, 25-10. Een brand- weercel'ening by de vestiging van het Duitse Chemische Concern Van Hoechst in Vlissingen-Oost heeft Midden-Zeeland danig op zyn kop gezet. De rijkspolitie en de gemeentepo litie en de gemeentepolitie van Vlis- singen, die niet van tevoren op de hoogte waren gebracht van de oefe ning, verkeerden enige tijd in opper ste staal van alarm, omdat men dacht met een aanslag te doen te hebben van de Duitse extremistische organi satie de Rote Armee Fraktion. De brandweerkorpsen van Vlissingen, Borsele, Arnemuiden, Middelburg en de bedrijfsbrandweren van Hoechst, Pechiney en Total rukten met groot materieel uit. De oefening was, zo zei brandweercommandant C. Jansse uit Vlissingen achteraf, bijzonder ge- slaagd. De politiekorpsen van Vlis singen en de rijkspolitie zijn nog al vergramd over de gang van zaken. „We 'staan in deze tijd toch al op haren en snaren", zo werd er van die zijde gezegd. De gemeentepolitie van Vlissingen was bovendien nogal ver ontwaardigd omdat door het uitruk ken naar de fictieve brand geen sur- veillance-auto meer beschikbaar was voor een echt gebeurd ongeluk. Geen debat Eurogas MIDDELBURG, 26-10. De Pro vinciale Kommissie van Advies en Bijstand v. h. Milieubeheer, zal in de tegen vrijdag 28 Oktober a.s. te houden vergadering niet de vesti ging van Eurogas behandelen. Aan dit onderwerp wordt een aparte ver gadering' gewijd op oncierdag 3 no vember n het Provinciehuis te Mid delburg. ZIERIKZEE Ouderkommissie J. W. v. d. Doelschool Dinsdagavond jl. werd de jaarver gadering gehouden van de ouder- kijken terug op soms moeilijke, maar ook op boeiende jaren en namen het besluit of afscheid te nemen, niet zonder begrijpelijke aarzelingen. „Ik heb er wel moeite mee gehad, maar we zijn er naar toe gegroeid", aldus de heer Murk, die nu - staan de vóór zijn pensioen - de zaken nog eens op een rijtje heeft gezet en dankbaar konkludeert, dat het alles bij elkaar een succes is geweest. Unieke konibinatie Het echtpaar Murk was gedurende tal van jaren verantwoordelijk voor een misschien wel landelijk unieke kombinatie: n.l. een kapperszaak an nex kunsthandel. Oorspronkelijk was dc straks scheidende zakenman, uitsluitend gepredestineerd - zo leek het - voor het kappersvak. Zijn vader had een goed beklante zaak te Middelburg'en de zoon-volgt- vader-op was vroeger een meer evi dent gegeven dan tegenwoordig. Opleiding De jongeling Murk bezocht na de lagere school een internaat te Tege- len; studeerde te Breda, doorliep de Handelsschool te Middelburg en trok (jong nog) de wijde wereld in. Hij werkte twee jaar te Brussel als figa ro en volgde een opleiding te Parijs. In de Lichtstad werd hij later leraar permanent wave, maar keerde in 1930 terug naar de Zeeuwse hoofd stad, na het verscheiden van zijn vader. Naar Zierikzee In het hartje van de krisistijd (1934) kwam het gezin Murk naar Zierikzee en exploiteerde er succesvol een da mes- en herenkapsalon. Het pand Havenplein 18 werd destijds overge nomen van de fa. Blomsens (nog vroegere eigenaren Kievit en Rom- bouts). De eerste tijd droeg alle kenmer ken van een door de nood der tyden getekende situatie; cyfers uit die pe riode doen lachwekkend aan. „Soms was er 56 cent per dag in kas; er was een afbetalingsbedrag van f 125; de belastingen „deden" f 2,50 en later f 3,50". „Rijk" gewend Geen eenvoudige zaak voor de heer Murk, want hij was het „rijk" gewend, in dier voege dat de Mid delburgse zaak een trotse allure had. Zo bezocht koningin Wilhelmina in 1912 reeds het salon van zijn moeder om haar kapsel te laten verzorgen. „Wij voerden „het wapen", zegt de heer Murk nu nog, niet zonder trots. Overigens had de vorige eigenaar al „enkele planken" met kunstvoor werpen en dat is het embryo gewor- den voor de latere zaak, die vooral een sterke stimulans kreeg door de relatie met de „Porceleyne Fles". Daardoor zijn fijne dingen, via de zaak bij het publiek terecht geko men. Vooral de specialiteiten waren een succes, zoals de herinneringsbor den van oorlog en ramp en de tegels van de verschillende plaatsen in de regio. Kunstzaak bleef In 1966 ging de herensalon dicht en in 1967 volgde de damessalon, waar in mevrouw Murk met haar dochters een groot en belangrijk aandeel had den geleverd. Toen bleef de kunst zaak, die ook. of vooral, lin voerde. De zaak was ook schouwplaats voor exposities, maar de belangstelling bleek op den duur toch te klein om er mee te kunnen doorgaan. Uit dc „salontijd" is cr herinnering aan dc bediende J. Willemsc, ccn man klein van postuur, maar ge weldig van daden. Het vak ineens kunnen was meer voorwaarde dan het eerst leren. De baas fungeerde als proefkonijn, maar liep wel enkele stevige japen van het mes op bij de eerste scheer-pogingen. Oorlog en ramp Tijdens de oorlogsevakuatie ver toefden „de Murken" in Den Haag. Teruggekeerd vonden zij een chaos; alle materiaal was gestolen. Boven echter was ccn klein kamertje, zorg vuldig en onzichtbaar dicht geplakt. Daarin bevonden zich nog dc mooiste spullen uit de koliektic. Dat was in ieder geval een meevaller en nadien is het steeds voorspoedig gegaan. Geen „winkeldochters" „Winkeldochters - gek feitelijk - hebben wij vrijwel nooit gehad, maar nu bij de opheffingsuitverkoop komt nog wel wat uit hoeken en ga ten". zo filosofeert de heer Murk vor der. Het fraaie pand - ook hel woon gedeelte - is al een beet je in disorde. want nietwaar, de verhuizing staat voor de deur. De echtelieden zijn geladen met sentimenten, vooral als beiden nog eens in dc fraaie - door do herfst ge ëtste - tuin staren, maar de nuchter heid overwint. ...Je kunt toch niet in zo'n enorm pand blijven wonen en in het Slingerbos wonen is ook niet gok". Verveling zal or niet bij zijn; „er is een tuin; ik fiets veel cn er zal wat meer tijd zijn voor de schilders ezel." De heer Murk toch hanteert niet onverdienstelijk dc penselen en dat is een pluspunt, als men een zaak aan dc kanl mOOf dOCTll BRUINISSE. Dc leden van de mu ziekvereniging „Nu met Hope", die in het „Durps'uus" een bazar orga niseerden, inogen niet klagen wat de belangstelling betreft. Het bezoekers aantal was vrydagavond en zater dagmiddag matigjes, maar zaterdag avond was het gezellig druk. Van de verschillende attrakties die er zoal waren, sprong wel het rad van avontuur uit de band wat de be- kommissie van de Jan Wouter van den Doelschool. langstelling betreft. Het rad van avontuur is op iedere bazar nog steeds hel meest in trek en ook deze keer werden er weer vele taarten en andere mooie prijzen mee in de wacht gesleept. De bruto-opbrengst van de bazar is f 4500,Hiervan moeten diverse onkosten nog betaald worden. Gezien het financiële result aal is het ook dit jaar weer een succes geworden Advertentie Loopstratenplan Zierikzee ZIERIKZEE. Het rapport over dc cffekten van ccn permanent loopstraten- gebied in Zierikzee is klaar. Samen met het Economisch Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf en dc Zierikzeesche Ondcrnemerscentrale werd dit onderzoek gedaan door de Kamer van Koophandel. De Zierikzeesche Ondcr nemerscentrale kan de resultaten daarvan binnen enkele dagen verwachten. Dat deelt het bestuur van de afde ling Midden- en Noord-Zeeland van de Kamer van Koophandel en Fa brieken mee. Op 28 oktober zal de kamer weer gaan vergaderen. Dit maal in restaurant Nolet in Yerseke. De begroting van de Kamer van Koophandel sluit voor 1978 met een voordelig saldo van f 21.100. Het be stuur vraagt de kamer om een mach tiging om de tarieven van de retri buties en leges te verhogen met vijf procent. Milieu Verder vraagt het bestuur toe stemming van de Kamer om door te gaan met de voorbereidingen voor een nieuwe huisvesting voor het ka mersecretariaat tot. dat een voldoend omlijnd plan met bijbehorend finan cieringsschema kan worden voorge legd. Het bestuur stelt de Kamer verder voor om een kommissie milieu in te stellen, die het bedrijfs leven kan voorlichten over de ont wikkelingen die zich aandienen in verband met de milieu-wetgeving. Daarbij wordt geopperd de kommis sie afvalwater in deze nieuwe kom missie te integreren. Waterschap Het bestuur wijst verder op de op hande zijnde verkiezingen voor dc waterschappen in Midden- en Noord-Zeeland en beveelt daarbij de kandidaten aan die namens hel be drijfsleven zijn voorgedragen. Voor Schouwcn-Duiveland zijn dal de he ren M. P. Moelker, Mol en Terwogl. Ilct bestuur van dc Kamer van Koophandel wyst er verder op dat de plannen voor dc inrichting van ecu bedrijfsterrein aan de Dapper weg in Haamstede de belangen van dc re- kreatieve aktivitcitcn in de kern Haamslede niet nadelig mogen beïn vloeden. Binnenkort zal het borgstellings fonds voor Midden- en Noord-Zee land worden opgeheven. Daarvoor komt in de plaats de Stichting Dienstverleningscentrum Kleinbe drijf Midden- en Noord-Zeeland. Dc taakstelling van dit centrum is rui mer dan die van het fonds en omvat hulpverlening in meer omvattende zin bij ontwikkeling en sanering van kleine bedrijven. Ais bestuurslid van het nog op te richten centrum heeft het Bestuur van de Kamer mr. R. do Blij, adjunkt-sekretaris,.voorgesteld. Dit bestuurslidmaatschap, zo vindt het Kamerbestuur, past bij de werk zaamheden, dio mr. Dc Blij verricht ten behoeve van het Midden- cn Kleinbedrijf in de regio van de Ka mer. Grondwater De Kamer van Koophandel is hel verder niet eens met de inhoud van het ontwerp van Wet Grondwater. De Kamer heelt in ccn brief aan do Eerste Kamer der Staten Generaal laten weten, te geloven dat het op leggen zoals in dit ontwerp van wet wordt bedoeld, een averechts gevolg zal hebben in Midden- en Noord- Zeeland. Wanneer dc prijzen van grondwater met leidingwater worden gelijk getrokken, /al een grotere vraag naar het hoogwaardige lei dingwater ontstaan, wat een ongun stige invloed rul hebben op de drink watervoorziening in Midden- en Noord Zeeland. Op ile vergadering zal verder de ongerustheid van dc waterschappen ter sprake komen over de hoge vor- ontreigingsheffingen. Voorzitter de heer J. M. de Waaij kon in zijn openingswoord een der tigtal ouders welkom heten. Na het financieel verslag, dat sloot mol een batig saldo, moest voorzien worden in de vakature ontstaan door het aftreden van de voorzitter. Als nieuw lid van de ouderkom missie werd de heer J. G. Boot ge kozen. In het jaaroverzicht van het afge lopen schooljaar werd teruggeblikt op de diverse aktiviteiten en festivi teiten waaraan door de school werd deelgenomen. Rondvraag Bij de rondvraag werd aan de orde gesteld wat de ouderkommissie als haar belangrijkste taak zag. De voor zitter antwoordde dat de bedoeling was als hulporgaan voor de school op te treden en kontakt te leggen tussen de ouders en de school. Hij noemde in dit verband de goede kon takten tussen de school en de ouder kommissie. Na de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld kreatief bezig te zijn. Men had keus uit het email leren van sieraden, linoleum snijden en boetseren onder leiding van het schoolteam. De ouders raakten zo en thousiast bezig dat men na de offi ciële afsluiting nog geruime tijd met werk doorging. Patiëntenschip kwam niet Het patiëntenschip „Prins Willem- Alexander" kon woensdag wegens de dichte mist de Zierikzeese haven niet bereiken. Het kwam op zijn weg naar hier niet verder dan de haven van Tholen, waar het zicht te slecht werd op nog verder te varen. Het gevarieerde amusementspro gramma, dat door het Rode Kruis Zierikzee (afdeling Jeugdzaken en Rekreatie) werd samengesteld, moest derhalve komen te vervallen. Concertzaal-bioskoop Komend weekeinde draait in de bioskoop de film „The Pink panther strikes again". Enkele hoofdrolspe lers zijn Peter Sellers, Herbert Lom en Colin Blakely. Ex-hoofdinspekteur Drevfus heeft maar één doel: hoofdinspekteur Clouseau te vermoorden. Dreyfus trekt 's werelds beste misdadigers aan, berooft een bank en ontvoert professor Fassbender. De professor wordt gedwongen om een machine te maken, waarmee grote steden en zelfs landen van de aardbol wegge vaagd kunnen worden. Dreyfus ver schijnt zelf op het televisiescherm en doet de wereld een voorstel: De aardbol zal verwoest worden, tenzij men Clouseau aan hem uitlevert. Een macaber gegeven. Het echtpaar Murk in de deuropening van de bekende zaak, die beiden 43 jaar lang suksesvol dreven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 26-10. „Handelen in kunst is voor mij altijd een soort hobby geweest; wat ik zelf niet mooi vond, wilde ik ook aan anderen niet verkopen". Aan het woord de heer F. Murk, kunsthandelaar aan het Havenplein 18, die staat aan het einde van zijn zaken- loophaan. Een opheffingsuitverkoop is aan de gang. De zaak is al verkocht en de familie betrekt voor de nieuwe levensfase een bungalow aan de Touwbaan. Nieuwe eigenaar van het fraai en centraal gelegen zakenpand, wordt de heer L. Bosboom te Renesse (voorheen te Vlaardingen), die met zyn echtge note de kunsthandel zal voortzetten. De zaak zal (naar achteren) niet onbe langrijk worden uitgebreid. Op 19 november al begint de brekerij. De heer en mevrouw Murk heb- jaar hun pluriforme kontributie ge- ben gedurende een periode van 43 leverd aan het stedelijke zakenleven,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3