Kamer van Koophandel en Fabrieken verontrust over de hoge zuiveringslasten Brief aan minister Veel ongevallen met (brom)fietsen Eierexport sterk gestegen Wat minder belangstelling voor CJ.V.-kindermiddag Kerkwerfse bejaarden waren gasten van „Poelwijck te 's-Heer Arendskerke The PiNK B4NTH6R STRIKES >4GAiN Doden bij kettingbotsingen Man meldt moord op vrouw AGENDA ZIERIKZEE. 26-10. Hel bestuur van tie lvainer van koophandel en Fabrieken is verontrust over de hoge zuiveringslasten van de waterschappen in Noord- en Midden-Zeeland. Het kaïnerbestuur heeft daarom een brief gestuurd aan de minister van verkeer en water staat en er bij hem op aangedrongen een bijdrage uit de rijkskas voor de zuivering toe te staan. Dit vindt de kamer nodig om de konkurrentiepositie van het be drijfsleven in de gebieden van wa terschappen Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Tholen niet onno dig te verzwaren in vergelijking met die van het bedrijfsleven in het ove rige deel van Nederland. AMSTERDAM. Mathilde Willink (39) is plotseling overleden in haar woning aan de Weteringschans in Amsterdam. Haar stoffelijk overschot werd gevonden door een vriend. Ha- thilde Willink, wier meisjesnaam De Doelder was, trouwde in 1968 met de Amsterdamse kunstschilder Carel Willink. Zij scheidden in het voor jaar van 1977. Fietspasjes helpen EINDHOVEN, 26-10. De zoge naamde fietspasjes bewijzen goede diensten bij de herkenning van ge stolen fietsen en bromfietsen. Dat heeft een woordvoerder van de Eindhcwense gemeentepolitie dins dagmiddag desgevraagd gezegd. Op die pasjes moet de eigenaar zelf alle belangrijke gegevens van zijn fiets of brommer invullen. Wordt het voertuig onverhoopt ge stolen en later teruggevonden, dan is herkenning een simpele zaak. De Eindhovense politiewoordvoerder zegt de indruk te hebben, dat dank zij de pasjes, die op elk politiebu reau verkrijgbaar zijn, steeds meer mensen hun gestolen fiets of brom mer uiteindelijk toch nog terugkrij gen. DEN HAAG. De onveiligheid van het (brom)fietsverkeer is zonder meer niet aan één of enkele faktoren toe te schrijven. De relatie tussen deze faktoren is zeker gekompliceerd. Om verantwoorde konklusies te trekken is het nodig om over zeer veel gege vens te kunnen beschikken van de weg, de weggebruiker en het ongeval. Dit heeft ir. A. Wilmink van de Dienst Verkeerskunde van rijkswa terstaat verklaard op de in Den Haag gehouden verkeerstechnische leer gangen, waar hij sprak over onder zoek naar de veiligheid van (brom)- fietsvoorzieningen langs wegen bui ten de bebouwde kom. Op grond van de thans beschikba re gegevens uit het onderzoek naai de relatie tussen de weg- en ver- keerskenmerken enerzijds en de vei ligheid van het (brom)-fietsverkeer anderzijds lange wegen buiten de be bouwde kom, staat vast, dat aanrij dingen van fietsers of bromfietsers met rijdende motorvoertuigen een belangrijk percentage van alle onge vallen met slachtoffers zijn. Vooral bromfietsers waren bij dergelijke on gevallen buiten de bebouwde kom betrokken, aldus ir. Wilmink. BRUINISSE. Een plaatje uit Brui- nisse in de dertiger jaren. Een aar dig hoekje aan de haven. Men lette op de groep jeugdigen op de voor grond. Het Kamerbestuur wijst daarbij op de faktoren die de zuiveringshef fingen in dit gebied zo hoog maken. Dat zijn volgens de Kamer onder meer de geringe bevolkingsdicht heid over een aantal verspreid gele gen kernen en de rekreatieve ont wikkelingen waardoor de water schappen in de zomermaanden zui- veringstechnisch met een piekbelas- lingrekening moeten houden. Om dat er dan zoveel tijdelijke vervui lers zijn, moeten de vaste vervuilers extra hoog worden aangeslagen. Onderzoek Minister E. Westerterp heeft op deze brief gereageerd. Hij deelt mee het Verificatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten te hebben gevraagd om een onder zoek naar de opbouw van de hef fingsbedragen om zo een beter in zicht te krijgen in de te verwachten ontwikkelingen in de toekomst. De Zeeuwse waterschappen zijn ook in dit onderzoek betrokken. Op korte termijn worden de resultaten daar van verwacht. Advies De minister wijst er verder op dat, omdat de gesignaleerde financiële problemen voor een deel een gevolg zijn van het relatief groot aandeel van de rekreanten in de verontreini ging. De kosten moeten worden doorberekend aan die rekreanten. Omdat dit een probleem van meer algemene strekking is. heeft de Coördinatiecommissie uitvoering Wet verontreiniging oppervlaktewa teren (C.U.W.V.O.) hierover advies gevraagd aan de werkgroep afval watercoëfficiënten van de Stichting toegepast onderzoek Reiniging Af valwater (S.T.O.R.A.). De minister deelt mee dat mede aan de hand van dit advies zai moeten worden bezien in hoeverre de rijksal'valwatercoëffi- ciëntentabel aanpassing nodig heeft. KATMANDU. Een elf-man sterke Nederlandse expeditie heeft in de Himalaya een berg beklommen van ruim 8.000 meter. Expeditieleider Verrijn-Stuart verklaarde dinsdag by hun terugtocht dat alle leden in goede conditie verkeerden na hun geslaagde beklimming van 8.091 me ter hoge bergreus. Goudschat in trein PRAAG, 26-10. Douane-be ambten hebben in de expres- trein Praag-Wenen een goud schat gevonden ter waarde van 44.000 dollar. Omdat nie mand hem opeiste, heeft de Tsjechoslowaakse Nationale Bank er beslag op gelegd. De ontdekking werd gedaan aan de Oostenrijks-Tsjecho- slowaakse grens in Ceske Ve- lenice. De enige passagier in het compartiment bezwoer dal de onder de bank in drie pakjes verstopte gouden munten en sieraden niet van hem waren. Kerstman of surfplank- SYDNEY, Australië, 26-10. De kerstman arriveert dit jaar in Syd ney op een surfplank en de geeste lijkheid van de havenstad, toch al niet ingenomen met zijn verschij ning, schudt er het hoofd over. De Australische posterijen geven een peciale postzegel voor de kerst kaarten van dit jaar uit, xvuarop men de goedheiligman op een golf ziet balanceren. „Wat vreselijk jammer toch", zei de Anglicaanse bisschop van Sydney Hulme-Moir. „De ware zin van hel Kerstfeest is verloren. Hel is een nieuw bewijs van de seculariatie (verwereldlijking) van de Kerk". ZEIST, 26-10. Nederland heeft dit jaar tot en met september voor ruim een miljard gulden aan pluimvee- houderijprodukten uitgevoerd. Dat is negen procent meer dan in de over eenkomstige periode van 1976. De eiercektor droeg hel meeste bij aan deze groei door een uitvoerstijging met 17,4 procent tot f 406,4 miljoen. De slachtsektor exporteerde voor f 664,2 miljoen, 4,4 procent meer dan in 1976. In totaal gingen er tot en met september bijna 1,8 miljard konumptie-eieren de grens over. 162,7 miljoen kilo geslacht pluimvee en 27,2 miljoen kilo levend slacht- pluimvee. JOHANNESBURG. De verslagen van politie en pathologen over de dood van de Zuidafrikaanse zwarte leider Steve Biko zijn naar de Kaap provincie gezonden voor mogelijke gerechtelijke vervolging. Dit is don derdag meegedeeld door procureur- generaal Jan Nothling van Transvaal Hij zei dat hij de documenten naar zijn collega van Der Walt had gezon den. Advertentie BRUINISSE. Het aantal kinderen dat de kindermiddag, georganiseerd door C.J.V. „Obadja", zaterdagmid dag heeft bezocht, was ongeveer de helft minder dan de vorige keer, nl. llö. Maar ondanks het minder aantal bezoekers, was de middag een groot Geslaagd tegenbezoek li KERKWERVE, 26-10. Op uitnodiging van het Bejaardenkoor van Bejaar dencentrum „Poelwijck" te 's-Heer Arendskerke brachten de bejaarden van de bejaardensociëteit van Kerkwerve een tegenbezoek. De direktrice Zr. Schout1 verwel komde niet alleen de Kerkwerfse be jaarden, ook waren daar de bejaar den van Rusthuis „Nieuw-Zorgvliet" uit Wolphaartsdijk uitgenodigd. Het was verre van rustig te noe men. in het rusthuis van 's-Heer- Arendskerke, de rekreatiezaal en de kerkruimte waren overvol. De diri gent de heer Lammers haalde alles uit het koor wat er in zat en de be jaarden genoten geweldig van de zang. Het koor, bijna geheel in de mooie Zuid-Bevelandse dracht ge kleed, gaf bij elkaar een prachtige show ten beste. Onder het genot van koffie en thee was er genoeg gelegenheid voor een praatje. Verschillende ouderen her kenden elkaar weer van vroeger tij den. Dat was vaak verrassend. Rondgang Na de koffiepauze namen de leden van het koor de ouderen mee voor een rondgang door het centrum. De kamers en de andere ruimten moch ten bezichtigd, en bekeken worden. Wat een pracht gebouw en wat een fraaie kamers was het oordeel. De rondgang werd besloten met een drankje en liederen van het koor in de rekreatiezaal. De directrice vond het bijzonder fijn dat ieder zo voldaan was en voorstellen werden gedaan het nog eens te herhalen. De dames van Loo van Nieuw-Zorg vliet en Baerends van Kerkwerve be dankten de directrice en dirigent en in de directrice de verpleegsters en in de dirigent het bejaardenkoor voor de fantastische ontvangst zij boden twee grote bossen bloemen aan. Na een fijne middag, die veel te vlug om was, keerden de ouderen weer voldaan per bus naar huis te rug. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag en zondagavond: DE ROSE PANTER SLAAT WEER TOl muilen: HeNsyniaNciH, paoDinr/e m 6«CiE i Btaw EDUMRDS Originele soundtrack leverbaar op United Art,sts label V "n-ted ArUst* Aanvang 20.00 uur Toegang alle leeftijden succes en zeker voor herhaling vat baar. Het programma dat gebracht werd was erg afwisselend, maar de hoog tepunten waren de buikspreker en poppenkast. De kinderen reageerden erg enthousiast en werden geheel in het programma dat zij presenteerde opgenomen en meegesleept. Aan het eind van het programma voor de jongsten werden op het pleintje bij het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw de ballonnen opgelaten, waarvoor ook van de zijde van de ouders een grote belangstelling voor was. Daarna werd voor de oudere jeugd nog een film vertoond. De eer ste ballon was dinsdag al binnen en was van William Lems die neergeko men was op Ameland. De prijzen van de balonnen zullen worden bekend gemaakt en uitgereikt tijdens de Sin- ïerklaasmiddag, 26 november door St. Nicolaas. Dank zij de medewer king van restaurant „Alberts Cor ner" en „Storm", café „Centrum" en jeugdsoos „De Pul" was het mogelijk deze fijne en zeer geslaagde kinder middag te organiseren. „Zuid-Af rika- mijnenveld'':' LONDEN, 26-10. In een woensdag avond in Engeland uitgezonden te levisie-interview heeft Donald Woods, de Zuid-Afrikaanse hoofdre- dakteur die zijn beroep sinds vorige week voor de duur van vijf jaar niet meer mag uitoefenen, gezegd dat le ven in Zuid-Afrika op hei ogenblik is als het lopen door een mijnenveld: „Je weet niet wat er hei volgende ogenblik gebeuren kan". DEN HAAG, 06-10. By ketting botsingen als gevolg van de dichte mist zyn woensdagmorgen op rijks weg 12, tussen Den Haag en Utrecht, twee mensen om het leven gekomen vier personen raakten gewond. Bij de kettingbotsingen waren ze ventig auto's betrokken. De 60-jarige Hagenaar W. A. M. v. d. B. en zijn 57-jarige echtgenote zaten in één van de auto's, die meteen na de botsing in brand vlogen. De rijbaan was over kilometers lengte bezaaid met wrakken. Even na twaalf uur woensdag slaagde de politic erin dc rijbaan in de richting Den Haag vrij te krijgen. De andere rijbaan, in de richting Utrecht, was bijna ,de gehele dag nog gestremd. Ook op de autoweg van Breda naar Gorin'chem zat de hele ochtend een groot aantal automobilisten vast. Ter hoogte van Breda verloor in de vroe ge oqhtend een vrachtwagen een aantal betonplaten, die op de beide rijbanen terecht kwamen. In dc zee- dichte mist botsten enkele auto's op de platen en weer andere automobi listen op de wrakken van deze auto's. Dodelijke ongelukken deden zich hier niet. vbor: wel werd een aantal men- se i gewond. Tegen twaalf uur begon het verkeer weer door te stromen. Tussen Wanssum en Vcnray ver loor de 46-jarige buschauffeur G. P. uit Vcnray het leven als gevolg van een kettingbotsing door de dichte mist woensdagmorgen. BREDA, 26-10. De 64-jarige Bre- danaar P. S. heeft zich bij de poli tie in zijn woonplaats gemeld, nadat hij dinsdagavond zijn 63-jarige echt genote Adriana van Hemert door wurging om het leven had gebracht. Volgens de Bredase politie waren man en vrouw drie jaar geleden ge huwd en was de verhouding snel verslechterd. De man zou systema tisch door de vrouw gekleineerd zijn. Dinsdagavond, aldus de ver klaring van de man, zou zijn vrouw hem hebben geslagen. Ongeveer een half uur later kwam de reaktie van de man, die geeii andere uitweg meer zag dan zijn vrouw om het le ven te brengen. Dubbele redding NIEUW-VENNEP, 26-10. Een 43- jarige vrachtwagenbestuurder uit Nieuw-Vennep heeft woensdagoch tend een 45-jarige vrouw uit Nieuw-Vennep en haar baby van de verdrinkingsdood gered. De vrouw raakte met haar personenauto op de hoofdweg in een slip toen zij een fietser wilde inhalen. De auto kwam in de Hoofdvaart terecht. De vracht wagenbestuurder zag het gebeuren, sprong te water en wist de vrouw te redden. Voor zij het bewustzijn ver loor maakte de vrouw haar redder nog duidelijk dat haar baby nog in de auto lag. De man ging wederom het water in en wist ook de baby tij dig op de wal te brengen. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Tot en met 29 oktober Zierikzee Galerie „De Nobel" 13.00-18.00 uur. Donderdag 27 oktober Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Zeeuwsche Herberghe, openbare be stuursvergadering Stichting Jeugd, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Vrouwen groep „Wees een zegen", 20.00 uur. Brouwershaven Lichtkontrole. Garage Slager. 19.00- 21.00 uur. Zonnemairc Ver.-gobouw I. M. v. d. Bijlstraat, afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Oosterland Openb. basisschool. 19.45 uur, ouder avond. „De Korenbeurs". Vleeskeurings dienst. 15.00 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee Herv. Vcr.-gebouw. Afd. Schouwen- oost N.C.B.O.. 19.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Wintersport - presentatie. Jeugdsoos Brogum. 20.00 uur, film voorstelling Juggernaut. Brouwershaven Lichtkontrole. Garage Slager. 19.00- 21.00 uur. Drcischor Overdracht Gemeenschapsruimte Ring 32. 19.30 uur. tfrtiinfsse Chr. Nijverheidsschool voor meisjes, vanal' 19.00 uur, 20-jarig bestaan sdhool, rëunie oud-leerlingen. „Durps'Uus". 21.00 uur Wijnavond. Café Storm, 19.30 uur, bespreking „Zeskamp Bruinisse" Zaterdag 29 oktober Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal". 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje", 10.00-16.00 uur: Interkerkelijke zendingsdag. Middelharriis Grote Kerk. Orgelconcert. 19.30 uur. Zondag 30 oktober Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal". 20.00 uur. maandag 31 oktober Zierikzee Hotel Van Oppen, ouderavond R. K. scholen. 20.ÖO uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afd. Duiveland Plattelandsvrouwënbond. 19.30 uur. Middèlburg Statenzaal vergadering provinciale staten 9.00 uur. Dinsdag 1 november Zaal Chr. Ger. Kerk. A.R.-Kiesver- eniging. 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Rode Kruis-bloed- plasma-avond. Brouwershaven Openb. basisschool: Jaarlijkse bloed- plasma-avond, 19.00-21.00 uur. Woensdag 2 november Zierikzee „Huis van Nassau":. Ledènvergade ring P.v.d.A., 20.00 uur. Middelburg - Statenzaalcompléx, ,14.00 uur, open bare vergadering recreaüeraad. Donderdag 3 November Zierikzee „Huis van Nassau". Z.V.U.-lezing. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis - Vergadering óver Eurogas-vestiging. 15.30 uur. Vrijdag 4 november Zierikzee Brogum, 20.30 uur, Broeum-leden- vergadering. Bouwmansweg 5, vergadering Am nesty International. Brouwershaven Overdracht Gmeeenschapsruimte Hayen NZ 38. 19,30 uur. Noordgouwe Hervormde kerk. Concert. 20.00 uur. Oosterland Opening nieuwe Dorpshuis, St. Joostdijk, 16.00 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", 17.00- 18.00, receptie 40-jarige buurtvereni ging „De Steenen Brug". Kerkwerve Bingo-avond jeugd in Vef-gebouw 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur: Stichting Buro Eerste Rechts hulp. Huis van Nassau, 19.30 üur ledenbij eenkomst F.N.V. Vrijdag 11 november Kerkwerve Bazar Chr. Geref. kerk: 14.30-17.00 uur en na 19.00 uur. Zaterdag 12 rjovembei v* - Zierikzee Sporthal tv opname Zierikzeese ko- Woensdag 23 noveniber Haamstede Winterkerk, 14.00-18.00 uur. ver,- koopmiddag Hervormde Vrouwen vereniging. Donderdag 24 november Zierikzee Nieuwe Bogerdstraat 56, 19.00-21.00 uur, Stichting Buro Eerste Rechts hulp. (01110) 2255 ZIERlKZEÉSOHE NIEUWSBODE TelefóOnhrs. na half ret Redaktie (04110) 2936, (01110) 2416. (01110) 4069 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2