V.V.V.-kantoor Zierikzee ziet Nederlandse belangstelling dalen Huisbewoner Jordaan Joppe dicht bij zijn honderdste jaardag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Balans van een seizoen /Heeft U nog een\ goed BANKSTEL bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bij bepaal meteen uw nieuwe keus. Discouiithousc Kals „Irene" wacht feestje Mist ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 oktober 1977 134ste jaargang Nr. 22190 b;BI.'O ZEEt^ WAARIN OPGENOMEN^ (1797 - 1889) REDAKTIE ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22.50. per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „Stenen Brug" gaal jubileren liciteerd! Een week te vroeg, want zondag pas wordt de heer Jordaan Joppe honderd jaar. Met een nog jong hart leeft hij in rusthuis „Irene" naar die dag toe. En hij is ook best bereid de voor hem belangrijke en ook de minder belangrijke maar lieve details uit zijn lange leven te vertellen. De direktnee, mevrouw J. C. Smits had het al verteld. „Hij is een echte heer, keurig netjes. Bloemen en planten zijn z'n lust en z'n leven Jammer, dat hij op 96-jarige leeftijd nog zijn heup brak. Nu kan hij niet zo best meer lopen". Zelf vertelt hij graag over zijn le ven als bloemist en tuinder. En dat hij nog steeds graag in de tuin be zig is. Omdat hij vindt dat „Irene" daarin niet onder moet doen voor andere rusthuizen. Feestelijke dag Maandagmorgen is het feest in „Irene". De vlag gaat uit. bewoners en personeel gaan het „jubileum" vieren, 's Morgens zal het officiële gedeelte afgewerkt moeten zijn. want 's middags zal de heer Joppe een veiTassing te wachten staan, die voor rekening komt van zijn in Zie rikzee wonende dochter en schoon zoon. Twee zoons en een dochter heeft hij. Twee in Zierikzee wonen de kleinzoons. In zijn lange leven heeft hij twee vrouwen overleefd. Een rijk leven vindt hij zelf, dat hij toch liever niet nog eens over zou willen doen. „Ik vind 't zo goed, mijn tijd is aan het opraken. Er zijn dingen die je niet had moeten doen, maar dat heb je altijd. Ik ben best tevreden. Ik kan goed opschieten met de men sen; ik heb altijd goed met mensen overweg gekund". Hoe word je honderd jaar? ..Ik zou t niet weten. Heb altijd netjes ge leefd. Niet veel gerookt nee. In de familie zat het ook niet. M'n vader werd 65, mijn broer en zus ook en m'n oudste broer was over de zeven tig"- Speeldoos een winkel in de Posslraat, waarin nu nog een neef van c.c jarige zijn bedrijf heeft. Uit die winkel komt de prachtige speeldoos, die door de artistieke zoon van de heer Joppe. werd beschildert in oude stijl. „Ik herinner me nog dat m'n vader die kocht. Hij stond op de chiffonière onder een pendule. Ik kon toen nog maar net boven de toonbank uit kij ken, dus dat cling is zeker al negen tig jaar oud". Hij draait hem nog eens op en duikt boeken met oude foto's op. Verder Duitse albums over planten en bloemen. Herinneringen, die al pratende weer gaan leven. Bloemist Toen de heer Joppe van school af zou gaan kwam het hoofd van de christelijke lagere school naar zijn vader en zei: „Die jongen moet bloe mist worden". Hij had dat goed ge zien en het gebeurde dan ook zo. De eerste ervaringen komen uit de buitenplaats van jonkheer De Jonge In Utrecht had hij Neeltje Rijksen leren kennen en in 1902 trouwden ze. Ze verhuisden naar Amsterdam. Daarvoor had de heer Joppe nog in Schiedam gewerkt, maar omdat er geen rekening werd gehouden met de door hem gewenste zondagsrust, duurde dat niet zo lang. In Amster dam kon hij meesterknecht op een kwekerij worden; later opende hij een bloemenwinkel. „We hebben voor - en tegenspoed gekend". In de mobilisatie waar schuwde een zwager hem. „Doe de winkel aan de kant, er komt oorlog". Hij deed het en ging voor een gulden per uur tuinen onderhouden. Dat duurde niet lang. In de Java- straat was een winkelpand te huur „Daar hebben we drie- en twintig jaar gezeten en 's zondags gesloten! Ze vroegen ons: „Hoe kun je dat uit houden?" We hebben het uitgehou den!" Er is nog een foto van. Van een prachtige etalage, met uitbundi ge bloemstukken. „J. Joppe, bloemen planten, versieringen", op de ruit ge- calligrafeerd. Ruim „Ik heb altijd zo graag in de bloe men gezeten. Het is vaak tegengelo- pen, maar ik heb dat toch altijd dooi'gezet". Vijftig jaar wonen in Amsterdam.Zestien jaar geleden zorgden zijn dochter en schoonzoon Portret van een stralende 100-jarige. (Foto: Zierikzëesche Nieuwsbode) dat hij in rusthuis „Irene terecht kon „Daarna ben ik er nog een keer ge weest. Het is een prachtige stad. Maar wat is er veel veranderd". Veranderingen.... Die waren er heel wat in die honderd jaar. „Ik herinner me nog dat m'n vader een fiets had laten maken bij de smid. Met een groot en een klein wiel. Daar gingen we op rijden op 't Kerkhof. Dat was toen heel wat". Veranderingen? „Ik vind 't prachtig wat er allemaal aan ontwikkelingen geweest is. Ik ben er nooit bang voor geweest. Natuurlijk, ik heb veel on dervonden, veel meegemaakt; dan krijg je een, ander zicht, je wordt ruim van uitzicht". Prettige jeugd „Ja hoor, ik vind die spijkerbroe- (Vervolg pag. 3) Jordaan Joppe werd op 30 oktober 1377 in Zierikzee geboren. Als vier de in een gezin, dat later uit negen kinderen zou bestaan. Z'n vader had Tijdens hel hoogseizoen lagen de jachten vaak rijen dik in de Nieuwe Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 24-10. Op het V.V.V.-kantoor te Zie rikzee werd de balans opgemaakt van liet aantal ver strekte informaties in het afgelopen seizoen. Dij' het zien van de cijfers is het opmerkelijk te konstatcrcn, dat het aan tal aan Nederlanders verstrekte inlichtingen - in vergelijking met vorig jaar - aanzienlijk is gedaald. Dit jaar werden van januari t/m 30 september aan de balie van het V.V.V.-kantoor 7743 mensen te woord gestaan. Hetgeen betékent 11.000 minder dan in dezelfde perio de het jaar daarvoor. De mondelingë informatie werd verstrekt aan: 4000 Nederlanders, 2000 Duitsers, 1080 Belgen, 450 Britten, 300 Fransen en aan een aantal mensen van overige nationaliteiten. Dc daling zit uitslui tend in de informatie aan Neder landers. Bij de inlichtingen aan bui tenlanders is zelfs een lichte stijging te konstateren. Aanvragen De telefonische aanvragen bedroe gen dit jaar ruim 1900, terwijl 768 schriftelijke mededelingen werdeh gegeven. In deze beide laatste aan tallen valt ook een kleine stijging waar te nemen. Bovenstaande telling werd afgesloten per 30 september jl. Het bezoek in de Herfstvakantie - van 17 t/m 21 oktober - is hier dus niet bij inbegrepen. In deze periode kon het V.V.V.-kantoor de onder staande aantallen noteren: 230 Ne derlanders, 73 Duitsers, 30 Britten, 15 Belgen en 5 Fransen. Hotelboekingrn Het aantal hotelboekingen te Zie rikzee bedroeg van oktober 1976 tot oktober dit jaar 993, waarvan 419 buitenlanders. Het aantal 993 bete kent 517 hotelboekingen minder dan in de overeenkomstige periode het jaar voorheen. Ook hier zit de daling weer bij het aantal Nederlanders, Hoewel het niet mogclyk is pre cies te zeggen waaraan deze dalingen te wijten zijn, wordt verwacht dat. hel slechte zomerweer een faktor is. die belangrijk heeft meegespeeld. Er waren duidelijk minder „dag jesmensen". Bovendien leidt het herhalingstoerisme ertoe dat de mensen- zo langzamerhand weten wat er in de regio te doen is en het V.V.V.-kantoor minder nodig hebben voor informaties. Een aantal dat wel een stijging onderging waren de pas santen in de Nieuwe Haven. Van januari tot oktober konden 13.000 passanten genoteerd worden. Dat be tekent 2000 meer dan vorig jaar. Elk jaar vraagt mén zich af hoe hét'mó gelijk is dat dit aantal steeds weer stijgt. Een euvel dat zich hierbij voordoet is het steeds breder naast elkaar gaan liggen van de schepen. Moiistertoren Het bezoek aan de „Dikke Toren" was ongeveer gelijk aan dat van vo rig jaar, zij het dat de top toen in juli duidelijk was waar te nemen, terwijl het bezoek dit jaar over het gehele seizoen verspreid lag. Bij het aantal museumbezoekers was ook een daling te konstateren. Het Ge meentemuseum noteerde 12.300 be zoekers, 1200 minder dan vorig jaar. Het Maritiemmuseum kreeg 9400 be zoekers, 3100 minder dan in 1976. U bent van harte NlEUWtnxeHK.mJKSWECJB.TQ. 01T4-1JB® j ouvoonr. massamarkt, tel. oirr»~i2eo Overwegend droog en op veel plaatsen mist; 's middags ook perio den met zon, weinig wind; mini mumtemperaturen omstreeks 7 gra den, maxima circa 15, maar op plaatsen, waar de mist niet optrekt ongeveer 10 graden. Vóór donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van. min stens 12 uur: 45 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdageen marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 7.23, onder 17.24 Maan op 17.13, onder 6.32 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.22 Maan op 17.41, onder 7.38 Volle maan: 27 okt. (0.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 okt. 2.50 14.59 8.17 20.41 27 okt. 3.30 15.37 8.50 21.15 Springtij: 29 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer bij ons wordt woensdag bepaald door een gebied met hoge barometerstanden, waar van het centrum in de omgeving van ons land zal liggen. Dit centrum lag dinsdagmorgen boven de Golf van Biskaje. Met dit hogedrukgebied komen we in lucht terecht, die in de onderste laag tamelijk" vochtig is.- Op veel plaatsen zal in de nacht van dinsdag op woensdag en overdag mist voor komen, maar in de middag ook peri oden met zon. De middagtemperatu- ren zullen in het algemeen waarden bereiken van rond 15 graden. In ge bieden met hardnekkige mist ligt de middagtemperatuur echter enkele graden lager. Wij zijn weer terug van vakantie Vol goede moed staan w\j weer tot uw dienst. Let op onze advertentie a.s. donderdag, met vele nieuwe aantrekkelijke aanbierlingcn Durghscring 27 Burgh (bij Haamstede) JOHANNESBURG. Nog geen weck na het verbod op alle Afrikaanse op positiebewegingen heeft de Zuidafri- kaanse regering huurverhogingen aangekondigd voor. de Afrikaanse woongebieden rond Johannesburg. De minister van Bantoebcstuur, Mi ch iel Botha, zei dat de huurverho ging in drie etappen zal worden in gevoerd, tc beginnen op 1 december, en dan op 1 april en 1 juli. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ZIERIKZEE, 25-10. Aan de muur een bordje: „Dient elkander door de liefde". Planten in de vensterbank. Een stokoude speeldoos met een fris, niet zo gauw lier- kenbaar melodietje. Fotoboeken met nog niet vergeten personen uit een andere eeuw. En op de speeldoos een bloemstuk van het gemeentebestuur. Van harte gefe- in Schuddcbcurs. 's Winters naar school cn 's zomers met het boter hammetje onder dc arm naar Schud dcbcurs. Op zeventienjarige leeftijd zei hij Zierikzee voor lange tijd vaarwel. Er volgde een periode van volontai- ren, in die tijd heel gebruikelijk. Eerst twee jaar in Apeldoorn, later twee jaar naar een k\ riïerij in Ut recht, twee jaar naar Zei en toen nog eens negen maanden - het was toen 190.1 - naar Duitsland, naar een zaadkwekerij. In de la vol dierbare herinneringen ligt nog een prachtig getuigschrift van die firma. 's Zondags dicht Verwachting tot woensdagavond: Wat lot de behoefte behoort, wijkt af van het ware genot. Von Humboldt J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1